BRITS KABINET BIJEEN Ingesloten Fransen krijgen wat meer ar mslag De Zwitsers zitten er mee... Bezorgdheid over situatie in Egypte Sociale doeleinden gaan vóór economische Dagblad voor Alkmaai en omgeving Politieke verhoudingen spitsen zich toe -T lÉSl J iJPW »!I i«r I Politie rekende af met bioscoop in Ti keldertje Onze verdediging Het Indo-Chinese front WASHINGTON OPTIMISTISCH Saargesprek onderbroken Verdachte brand in Oostzone HÉMM™ A. C. de Bruijn rapporteert: Prins Bernhard houdt toespraak Herziening nieuwe Zondagswet ANALYSTE VERBRAND Hevige aardschok in Oost-India NOORDHOLLANDSj Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f 0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Dinsdag 23 Maart 1954 - 49e Jaargang - Nummer 13041 DEZE WEEK zal de Eerste Kamer zich bezig houden met de behandeling van de begrotingen van Oorlog en Marine. Het zou ons bepaald uit de hand vallen, indien bij deze gelegenheid niet gepoogd zou worden minister Staf aan de tand te voelen over de resultaten van zijn reis naar de Verenigde Staten van Noord- Amerika en wat daarmede ver band houdt. Wij hebben al een en ander maal onze bevreemding geuit over de houding van de leiding van deze kostbare departementen o.a. inzake de kwestie van de vijf parate divisies, waarover door de Tweede Kamer nog niet beslist is en ten aanzien waar van de minister op het standpunt blijkt te staan, dat alles zo goed als in kannen en kruiken was. Nog belangrijker is de actueel geworden kwestie van de hou ding van ons land ten opzichte van de nieuwe verdedigings theorieën (de z.g. New Look) welke in Amerika gemeengoed zijn geworden. Wat zullen de gevolgen daarvan voor ons land zijn? In de laatste dagen hebben twee bladen die ongerustheid ook te kennen gegeven. De „Tijd" deed dat in een geharnast arti kel, dat de kwestie van de mili taire verdediging zelfs enigszins in een opzienbarend licht zette en de „N.R.Crt." sprak soort gelijke bekommernis uit. „Wij worden niet verdedigd", schreef de „Tijd" die nu de detail-critiek terzijde wil laten en uitweidt over enige gezichtspunten van meer principiële aard. Het blad roert vier punten aan, die wij als volgt samenvatten: wij moeten ons wapenen voor een onbekende periode, zeg tien jaar, koude oorlog. Wij moeten samen werken met Duitse troepen „zo diep mogelijk in ons voorterrein in Duitsland". Ten derde, wat wij moeten doen, wordt van ons ge vraagd in een periode van stra tegische omwenteling. Ten vierde, wij hébben de plicht, een bij drage te leveren ook ten be hoeve van onze bondgenoten, met name Duitsland en Engeland, door de verdediging van het gehele Nederlandse gebied te verzekeren, van Groningen tot aan Zuid-Limburg. De schr. gaat daar nader breedvoerig op in en concludeert dan, dat het op de been bren gen van vijf infanteriedivisies op zichzelf ondoelmatig is, „ter wijl het op de been houden van zulk een strijdmacht voor jaren en jaren in de toekomst onze financiële krachten te boven gaan". De infanteriedivisies, zo be toogt de schr. verder, zullen niet in staat zijn de organische verdediging ver in het voorter rein met de Duitsers te voeren Wat ons nu bijzonder interes seert, is hetgeen ook deze schrij ver weer naar voren brengt over de verdediging van het Noorden des lands. Hij zet uiteen, dat die verde diging van Nederland uiteen valt in twee delen. Wat het Zuiden betreft, heeft ons leger alleen, meent hij, een taak t.a.v. de ter ritoriale verdediging, naast de Britse en Duitse troepen, die hier de hoofdtaak hebben. „Hier (in het Ruhrgebied) meer troe pen te concentreren dan voor de vervulling van die (territo riale) taak nodig is, zou het toch al veel meer ontblote Noorden ontoelaatbaar verzwakken". „In het Noorden aldus het artikel in de „Tijd" verder wordt de verdediging in hoofdzaak gecon centreerd op de IJsellinie. Im mers, men kan de infanterie divisies uitsluitend achter deze linie opstellen. Dit betekent, dat hetg heele Noorden van ons land, onmisbaar tevens als be- voorradingsgebied voor de bevol king zowel van Nederland als van Duitsland, en van groot be lang vanwege militaire installaties die men daar gevestigd heeft, in beginsel wordt prijsgegeven. Dit maakt de marinebasis Den Hel der waardeloos" Gezien nu de critiek, welke al sinds enige tijd op het verdedi- gingsbeleid van ons land wordt gevoerd, gezien naast deze alar merende beschouwing, de opmer kingen, welke wij vroeger ter zake in dit blad al hebben ge maakt, en gelet op de recente critiek in 'n blad als de N.R.Crt. en nu pas weer op de Bonds vergadering van de VV.D., mo gen wij toch verwachten, dat de zaken in het parlement behoor lijk. uit de doeken worden ge daan. De militaire verdediging is een kostbare zaak, letterlijk en fi guurlijk. Wanneer openlijk moet worden geconstateerd, dat „wij niet verdedigd worden" en dat vroegere geruststellingen ten aanzien met name van de stra tegische positie van het Noorden, niet houdbaar schijnen te zijn, terwijl millioenen en millioenen aan deze militaire zaak ten koste worden geregeld, dan wil het ons toch voorkomen, dat ons volk er recht op hééft, om nu eens precies te vernemen, hoe de zaken staan! Enige dagen geleden werd de wereld opgeschrikt door het bericht, dat Japanse vissersboten waren getroffen door een experimentele atoombom-ontploffing op Bikini. Een boot keerde terug en de drie-en-twintig opvarenden, die allen werden opgenomen in een ziekenhuis te Tokio, konden van hun ervaringen vertellen. Twee van de opvarenden van de „Fukuru Maru", die aan verslaggevers van hun ervaringen vertellen. Links Sanjiro Masuda en rechts Chujiro Yamamoto. LONDEN, 22 Maart. Premier Cliurcliill heeft vanavond zijn hoogste militaire leiders ontboden in een onverwachte kabinets zitting voor dringende besprekingen over het slechter worden van de Brits-Egyptische betrekkingen. Churchill trad op twee uur na dat de minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden de Egypti sche autoriteiten de volgende waarschuwing gaf: voorkom dat Egyptische guarillastrijders uit hinderlagen Britse soldaten be schieten als u wilt dat de be sprekingen over het Suezkanaal hervat worden. Egypte heeft de Britse protes ten verworpen over de aanvallen en de schuld voor de wanordelijk heden geschoven op de aanwezig heid van Britse troepen in de Kanaalzone, „die op zichzelf reeds een agressie tegen Egypte verte genwoordigt". SAIGON, 22 Maart. Franse en Vietnamese troepen van de belegerde vesting Dien Bien Phoe hebben Zondag de weg naar de Zuidelijkste buitenpost vrijgemaakt, die door Vietminh- troepen geblokkeerd werd. Frans verzoek om meer lichte bommenwerpers „zeker overwo gen zou worden". Wanneer er meer Amerikaanse bommenwer pers naar Indo-China zullen wor den gezonden, zullen geen extra Amerikaanse technici nodig zijn, zei admiraal Radford. Generaal Paul Ely, stafchef van de Franse strijdkrachten, heeft Maandag een verslag uit de eer ste hand over de critieke toestand in Indo-China aan president Eisenhower uitgebracht. De situa tie in Indo-China is reden tot be zorgdheid in Amerikaanse mili taire en diplomatieke kringen. Naar men aanneemt, overweegt de commissie van stafchefs plan nen voor nieuwe hulp aan de Franse Unie-strijdkrachten, o.a. het zenden van meer lichte bom menwerpers en transportvliegtui gen. De voorzitter van de commissie van stafchefs, admiraal Radford, zei na de bespreking van een half uur met president Eisenhower: „Ik ben optimistisch gestemd over de toestand. De Fransen zul len de strijd met onze hulp win nen". Admiraal Radford zei tot ver slaggevers, dat een eventueel PARIJS, 22 Maart. Volgens diplomatieke kringen te Parijs zijn de Frans-Wëst-Duitse bespre kingen over het Saargebied on derbroken. Er is geen datum vast gesteld voor een volgende be spreking tussen de Franse hoge commissaris in Duitsland, Fran cois Poncet, en het hoofd van de afdeling Buitenlandse Zaken, Blankenhorn. De voornaamste meningsver schillen zouden op economisch ge bied liggen. Te Parijs is men van oordeel, dat een nieuwe bespreking tussen Adenauer en Bidault nodig zal zijn om de onderhandelingen weer op gang te brengen. Men ver wacht, dat de twee staatslieden elkaar binnenkort zullen ontmoe ten. BERLIJN, 22 Maart. De communisten hebben vandaag meegedeeld, dat een verwoesten de brand in het 700 jaar oude stadhuis van Wittstock, in de Russische zone van Duitsland, ge woed heeft en beweerd dat deze werd aangestoken door „fascisti sche provocateurs". De brand zou volgens hen deel uitmaken van een „complot" dat gericht is tegen de Oost-Duitse communistische partij, die een bureau in het stadhuis had. De brand, die Vrijdagavond heeft plaats gevonden, wordt in het blad van de partij in Pots dam, „Maerkische Volksstimme" beschreven als een deel van een serie „imperialistische oorlogs voorbereidingen". Jongetje verdronken GRONINGEN. Het drie-jarig jongetje Eltjo Huizinga aan de Singelweg 36 is bij het spelen bij het opengebleven stuk water aan de Bloemsingel in het water ge vallen en verdronken. De heren W. Huizinga -en J. de Boer begaven zich direct te water doch toen het kind op het droge was gebracht waren de levens geesten reeds geweken. PSBl fK Op 4 April a.s. bestaat de NAVO 5 jaar. Het hoofdkwartier van de Noord-Atlantische Verdedigingsorganisatie is gevestigd in het Palais de Chaillot in Parijsuitgebreid in 1949, toen voor de eerste maal in Parijs de algemene vergadering van de Verenigde Naties werd gehouden, in dit, daarvoor zeer ge schikte gebouw. De foto werd genomen van de Eiffeltoren af. De kabinetsbij eenkomst werd gehouden in het particuliere ver trek van Churchill in het Lager huis Lord Alexander, de minis ter van Defensie, is op het ogen blik in Noorwegen. Zijn plaats werd ingenomen door J. P. L. Thomas, minister van Marine; Anthony Head, minister van Oor log en lord de L'isle and Dudley, minister voor de Luchtmacht. De stafchefs van de drie wa pens waren eveneens aanwezig. Inmiddels heeft de Egyptische politie in de Kanaalzone meege deeld, dat een Britse schildwacht nabij Kantara gisteravond het vuur geopend heeft op een Egyp tische burger die hierdoor ernstig gewond werd. De politie zei, dat een geza menlijk ingesteld onderzoek uit gewezen heeft, dat de schildwacht „per ongeluk" gevuurd had en in de mening verkeerde, dat de bur ger probeerde staaldraad te stelen. 10.000 of... 400.000 Communisten hielden massabijeenkomst IN INDONESIë DJAKARTA, 22 Maart. De communistische partij van Indo nesië, de P.K.I., begon Zondag op het Merdekaveld gehouden bij eenkomst officieel haar verkie zingscampagne, aldus heeft de secretaris-generaal van de P.K.I., Aidit, in een redevoering ver klaard. De bijeenkomst werd bijge woond door een massa, over de omvang waarvan de schattingen uiteenlopen van ongeveer 10.000 tot het door Antara gepubliceer de getal van 400.000, dat was op gegeven door het bijeenkomst comité. 3-jarig jongetje door D.A.M.-bus overreden APPPINGEDAM. Gistermid dag omstreeks vijf uur is het drie jarig zoontje van de familie Bak ker te 't Zandt door een noodlot tig ongeval om het leven geko men. Toen de D.A.M.-bus, be stuurd door de chauffeur S„ uit de richting Schatsborg op het Kerkplein te 't Zandt wilde draaien, en daarbij achteruit reed, liepen plotseling een paar kinde ren spelenderwijs achter de bus langs. Het jongetje geraakte on der een der wielen en was op slag dood. De chauffeur van de bus treft geen schuld. „IK BEN NIET DOOD" BRUSSEL, 22 Maart. De heer Georges Mahieu uit Westende is in het bezit van zijn eigen overlijdensacte Dezer dagen werd dit docu ment hem door de rijkswacht te zijnen huize overhandigd en hij moest zelfs voor de ontvangst tekenen. Tijdensde oorlog werd de heer Mahieu als krijgsgevangene wegge voerd naar Duitsland. In 1945 werd hij bij een bombarde ment zwaar gewond. Door een samenloop van omstan digheden raakten al zijn pa pieren verloren en werd na de bevrijding een overlijdens acte opgesteld, die aan het gemeentebestuur van West ende werd toegeizonden De heer Mahieu doet thans alle moeite om weer van deze overlijdensacte af te komen Hij kan anders namelijk geen aanspraak meer doen gelden op zijn huidige invaliditeits- uitkering. GENEVE, 22 Maart. Het In ternationaal Vakverbond heeft tijdens de behandeling van het rapport over de economische situatie van "Europa in 1953 in de vergadering van de Economische Commissie voor Europa, welke momenteel in Genève gehouden wordt, bij monde van zijn econo misch adviseur, de heer A. C. de Bruijn de houding van de Chris telijke Vakbeweging uiteengezet. De heer de Bruijn verklaarde o.a. dat de samenstellers van het rapport zich te zeer door econo mische momenten hadden laten leiden en te weinig met de prio riteit van de sociale doeleinden aller economische handelingen rekening hebben gehouden. In de West-Europese landen is het ideaal van de volledige werk gelegenheid zeker nog geen wer kelijkheid geworden en zal het noodzakelijk zijn dat deze kwes tie in verband met de bestrijding van de werkloosheid op interna tionaal vlak behandeld wordt. Voorts werd gewezen op de wenselijkheid de Europese econo mie minder kwetsbaar te maken, voor conjuncturen of georgani seerde economische storingen in andere continenten. Als middelen om dit doel te ROTTERDAM, 22 Maart. De Rotterdamse politie oefent de laatste tijd een strenge controle uit op kleine bioscoopexploitanten en zo kwamen twee rechercheurs Zaterdagmiddag in het Noordelijk stadsdeel terecht waar een buurt vereniging onder het motto „de jeugd van de straat" voor kinde ren een film vertoonde in een keldertje. De toegang tot de kelder was een openslaand deurtje, waarna de lieve jeugd een klein trapje af moest dalen om te komen in een „theater" van dertig vierkante meter oppervlakte en twee meter hoog. Van een besloten voorstel ling was geen sprake. In de ruim- GENEVE, 22 Maart. De Sovjet-Unie, China en Noord-Korea hebben volgens de Zwitsers een „zeer delicate kwestie" aan de orde gesteld door voor hun delegaties naar de op 26 April te openen conferentie drie hele hotels en extra villa's aan te vragen. INVASIE VAN RUSSEN, CHINEZEN EN KOREANEN „Het is voor de directeur van een hotel in een democratisch land zeer moeilijk zijn gasten af te schrijven en het gehele ge bouw ter beschikking te stellen", heeft Charles du Boule, hoofd van de Zwitserse kantonale regering, vandaag tijdens een persconfe rentie verklaard. Du Boule zei, dat alles gedaan was om de stroom van 3.000 per sonen, die ter conferentie ver wacht worden, te verwerken, maar dat door het verzoek van de Oosterse delegaties „een zeer delicate kwestie" aan de orde ge steld was. In de stad Genève bevinden zich slechts vijf hotels, die de de legaties van China en de Sovjet- Unie huisvesting zouden kunnen bieden Vier van deze hotels zijn voor de conferentie reeds volge boekt. De Russen zijn voorne mens een delegatie van 150 per sonen te zenden en de regering een uitstekende hotelaccommo- van de Chinese volksrepubliek heeft verzocht voor 200 personen kamers te reserveren. Noord- Korea heeft kamers voor 60 per sonen gevraagd. Het grootste hotel der stad be schikt over slechts 280 bedden en dat is nu juist het hotel, waar Amerika voor zijn delegatie twee etages gereserveerd heeft. Ver wacht wordt, dat de Amerikaanse delegatie 60 tot 100 personen zal omvatten. Groot-Brittannië komt met 50 personen en Frankrijk met 40. Verder hebben de drie commu nistische naties villa's voor de hoofden hunner delegaties ge vraagd. Verwacht wordt dat een ge deelte van de Franse delegatie in Divonne vlak over de grens op Frans gebied zal logeren. Divonne is een Frans vacantie-oord met datie. Verder zullen enkele hotels in Lausanne gebruikt worden en de Zwitsers treffen voorbereidingen voor een snelle en regelmatige verbinding met deze stad, die 60 kilometer van Genève ligt. De autoriteiten te Genève zijn voornemens een leegstaand wa renhuis te Genève te huren om de ongeveer 1000 journalisten ac commodatie te kunnen bieden. Alle voorbereidingen worden inderhaast getroffen, omdat de Zwitserse autoriteiten eerst Za terdag wisten of de conferentie in het Palais des Nations dan wel een ander gebouw in de stad ge houden zou worden. Die onzeker heid was het gevolg van Moskou's talmen met de beantwoording van het Westerse voorstel voor de conferentie. te troffen de rechercheurs onge veer 160 kinderen aan van 2 t.m. 12 jaar, onder wie ook kinderen van niet-leden. De entree-prijs was f 0.15 en velen moesten ge noegen nemep met een plaatsje op de vloer. De atmosfeer was niet direct fris te noemen, doch wat erger was: het brandgevaar. Bij de in gang, die tegelijkertijd als uitgang fungeerde, stond de operateur in een cabine, provisorisch gemaakt van cartonplaten. Op een afstand van 25 cm van het cartonnen schot stond een primus, open-en- bloot, te branden. De rechercheurs meenden in te moeten grijpen motto „de jeugd op de straat" en de film projector plus de film, die niet van een keuringskaart was verge zeld, werden in beslag genomen. Tegen het bestuur werd proces verbaal opgemaakt wegens over treding van de bioscoopwet, de verordening op openbare vèrma- kelijkheden en de brandverorde- ning. MONTGOMERY, Alabama, 22 Maart. Prins Bernhard is van daag naar de luchtbasis Maxwell gevlogen om daar de nacht over te blijven. Daar is het centrum gevestigd van de opleiding van de Amerikaanse luchtmacht. Hij is van plan een toespraak te houden van 90 minuten voor de hoge Amerikaanse luchtmacht officieren die daar opgeleid wor den. De rede is geheim en alleen bestemd voor de luchtmacht. Prins Bernhard, die hier aan kwam van de luchtbasis Patrick (Florida) heeft gezegd, dat hij morgen naar Fort Bragg (North Carolina) zal gaan. Hoog geplaatste officieren van de Amerikaanse luchtmacht zijn bijeengekomen om de Prins in het kort in te lichten over het systeem dat Amerika volgt bij de opleiding van luchtmachtofficie ren voor hoge commandoposten. bereiken, noemde de heer de Bruijn o.a. de vrije migratie der arbeiders, de vrije convertibiliteit der valuta, de uitwerking van een Europees woningbouwprogramma en de verhoging van de productie en productiviteit. Dit laatste na tuurlijk onder voorwaarde, dat de arbeiders delen in de vruchten van de verhoogde productiviteit. K.V.P. Limburg wenst MAASTRICHT, 22 Maart. Op een Zaterdag te Roermond gehou den buitengewone kringvergade ring van de kring Limburg van de K.V.P., tijdens welke onder meer het woord werd gevoerd door de landelijke voorzitter van de K.V.P.Mr. van Doorn, nam deze vergadering met algemene stemmen een door de afdeling WijkMaastricht ingediende mo tie ter herziening van de nieuwe Zondagswet aan. Deze motie zal ter kennis worden gebracht van het landelijk bestuur der K.V.P. en van de Tweede Kamerfractie dezer partij. BREDA, 22 Maart. In het laboratorium van het Bredase Diaconessenhuis is vanmiddag een ongeluk gebeurd, waarbij een om streeks 25-jarige analyste, mejuf frouw van der Winden, om het leven is gekomen. Een van de drie in het labora torium aanwezige laboranten wil de een proef nemen, waarbij pe- troleum-aether gebruikt moest worden. Door tot nu toe onbe kende oorzaak is een hoeveelheid petroleumaether in brand ge raakt, waardoor mejuffrouw van der Winden is verbrand. Hoewel de andere laboranten nog hebben getracht de vlammen rond het slachtoffer te blussen, mocht dit niet gelukken. CALCUTTA, 22 Maart. In Calcutta, in Orissa, Bhagalpoer in Bihar en Shillong en Gauthi, bei den in Assam, zijn vanmorgen twee sterke aardschokken gevoeld die in totaal drie minuten duur den. Uit Calcutta werd geen schade gemeld; de bewoners werden ech ter uit hun slaap gewekt en be gaven zich haastig naar buiten. De lampen aan de plafonds zwaai den heen en weer. Lang nadat de schokken had den opgehouden, weigerden er nog mensen om naar hun huizen terug te keren. De eerste schok ging vergezeld van een luid gerommel. Volgens de eerste berichten uit Cuttack, Bhagalpoer, Gauhati en Shillong is geen schade aange richt. De mensen begaven zich echter en masse op straat om te bidden. Het meteorologische instituut in Calcutta deelde mee, dat het centrum van de zeer hevige schokken gelegen was op ruim 600 km van Calcutta. De hevigheid van de schokken doet slechts onder voor die var 15 Augustus 1950. Destijds lag hel centrum in het Himalayavoorge bergte in Noord Assam, waar verscheidene heuvels met de grond gelijk werden gemaakt en de loop van de machtige Brahma- poetra werd gewijzigd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1