Kerkvervolging in Polen duurt onverminderd voort Koersen Amsterdamse Beurs RADIO Zal Noorwegen Jezuïeten officieel toelaten Financiën en Economie Het geheim van Dungrave Castle Seminaries onder controle De Caltex wint kort geding I programma Drie doden in Best Rrekalender voor Maria's Eeuwfeest De Beurs Pa.'iina 2 Dinsdag 23 Maart 1954 LONDEN, 22 Maart (K.N.P.) Een nieuwe actie van de com munistische autoriteiten is in Polen tegen de seminaries ontke tend. Het de bedoeling de geest van verzet tegen het regiem in deze plaatsen van vorming onder de toekomstige priesters te bre ken. Bovendien heeft de nieuwe secretaris-generaal der partij, oud-president Bierut dreigende woorden laten horen. De geheime politie is begonnen met het instellen van een onder zoek in enkele seminaries, waar alle anti-communistische lectuur uit verwijderd is. Bovendien is door bemiddeling van enige pa triottische priesters een cursus in Marxisme en politiek begonnen in het diocesane seminarie van Poznan. Reeds een jaar tevoren was met een soortgelijke cursus aan het seminarie te Breslau be gonnen. Volgens de verklaring van degenen die de cursus ge ven, is het de bedoeling „de semi naristen voor te bereiden op hun priesterlijke functie in het socia listische systeem". Een maal per week dient elke seminarist een werkstuk over te leggen, waarin de stof van de afgelopen week behandeld wordt. Voorts vernemen bevoegde krin gen in Londen, dat twee nieuwe boeken in Polen verschenen zijn, welke ten doel hebben het aan zien van de kerk te schaden. Het eerste is een verslag van het in September gevoerde proces tegen Kaezmarek, de bisschop van Kielce. die naar men kan lezen „een hele reeks misdaden heeft bekend, daarbij inbegrepen spion- nage voor het Vaticaan en colla boratie met de NaziV'. Het tweede boek draast tot titel: ..Het Vaticaan gedurende de tweede wereldoorlog". Het tracht de H. Stoel in discrediet te brengen, vooral waar het de humanitaire hulpacties en de noginsen om vrede te stichten, vermeldt. Dreiging van Bierut In het begin van deze week vlak voor zijn aftreden als presi dent heeft Bierut een felle aanval gedaan op de Kerk toen hij de verenigde Poolse arbeiders op hun partij-congres te Warschau aldus toesprak: „In de rangen der kerkelijke hiërarchie en der geestelijkheid treft men elementen aan, die vol verlangen zijn hun positie in de Kerk als een rookgordijn te ge bruiken om een politiek te voe ren, welke absoluut vijandig is aan de staat en de gezagsdragers van het volk. Er wordt zelfs druk op hen uitgeoefend door reaction- naire kringen van politici die zich rond het Vaticaan hebben gegroe peerd. Dit is immers gewoon de B.P.M.-Shell in hel ongelijk gesteld 'S-GRAVENHAGE, 22 Maart Een kort geding door B.P.M. en Shell aanhangig gemaakt tegen de Caltex Petroleum Maatschappij is blijkens vonnis van de vice-presi dent van de Haagse rechtbank in het nadeel van beide eerstge noemde maatschappijen uitgeval len. B.P.M./Shell, die een nieuwe samenstelling benzine verkopen onder de naam Ica daagden de Caltex omdat deze kwam met een nieuwe samenstelling benzine on der de naam Ic-plus. B.P.M./Shell vorderden van de Caltex het on middellijk stopzetten van deze aanduiding, omdat daarmee, naar hun mening ,het recht op het merk, namelijk Ica, zou worden aangetast. Naar zeer uitvoerige overweging heeft de vice-presi dent van de rechtbank beslist dat Ica, welke aanduiding steeds ge bruikt wordt met de toevoeging „Ignition Control Additive" met als merk kan worden aangenomen weshalve de Caltex niet kan wor den gedwongen de aanduiding Ic- plus na te laten. De B.P.M. en Shell werden ver oordeeld in de kosten van het ge ding, B.P.M .en Shell hebben nog geen besluit genomen of zij van dit oordeel van de vice-president van de rechtbank in beroep zullen gaan. WOENSDAG 24 MAART ..Hilversum I, 402 m: VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 818 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.309 33 Waterst.) VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 v. d. vrouw; 11.00 Gram. 12.00 Dansmuz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12-33 V. h. platteland. 12.38 Instr. kwint. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstel lingsagenda. 13.18 Orgel en zang. 13.45 „De weg omhoog", caus. 14.00 V. d. Kind. 16.00 V. d. zieken. 16 35 Jeugd- conc. 17.20 Gram. 17.50 Regeringsuitz. C. Belloni: „Bergpapoea's en varkens feesten". 18 00 Nws. en comm. 18.20 „Het volle pond", caus. 18.30 R.V.U.: Dr H*. Groot: „Het raadsel van de zwaartekracht". 19.00 V. d. jeugd. 19.05 „Onze vreugde en zorgen", caus. 19.20 VARA-Varia en gram, VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20 00 Nws. 20.05 Pol. comm. 20.15 Omr. ork. en soliste. 21.10 „Gunnar H'elmfrid schaakt met zijn geweten", hoorsp. 22.00 Lichte muz. 22.15 Cabaret. 22.45 „Zal Nederland onder water verdwijnen?", caus. 23.00 Nws. 23.15 Soc. Nws. in Esperanto. 23.20 Lichte muz. 23.45-24.00 Gram. Hilversum II, 298 m: NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Ge wijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 815 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 V. de zieken. 9.30 V. d. vrouw. 935 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.10 „Eenvoud is het kenmerk van het ware", hoorsp. 12.00 Alt en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13 15 Protestant Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Promenade ork. 14.00 Gram. 15.00 Klass. muz\ 15.40 Meisjeskoor en strijk kwintet. 15.35 Gram. 15.40 Meisjeskoor. 16.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17 30 Orgelspel. 18.00 Mil. vraaggespr. 18.10 Gram. 18.30 Spectrum v. h. Chr. or ganisatie- en verenigingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Salonork. 20.50 Gram. 20.55 Lijdensoverdenking. 21.25 Radio Philh. ork. en soliste (Om 22.00 „Te rug uit Indonesië", vraaiggespr.22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS- ber. 23.1524.00 Gram. bij autobotsing Bij een ernstig auto-ongeluk te Best zijn Vrijdag drie personen om het leven gekomen en werden er drie zwaar gewond. Een per sonenauto met zes inzittenden uit Heerlen botste in voile vaart op een stilstaande auto die voor her stelwerkzaamheden geparkeerd stond nabij een café Deze auto was afkomstig uit de garage van Van den Heuvel te Best. De chauffeur en een inzit tende werden oo slag gedood, ter wijl de andere vier zwaar ge wond naar het R K. Binnenzie- Ipnhuis werden overgebracht. Eén Aunner overleed daar vrij spoe dig na aankomst. Het gezelschap was van Heer len afkomstig op weg naar huis. Gedood werden F. J. W„ stuca- door te Arnhem. 47 jaar: W. H. stucadoor, 33 jaar. uit Den Haag en J A. van H.. 50 jaar. eveneens uit Den Haag. Voorts werden ge wond de drie gebroeders J.. F. en A. van H. allen uit Den Haag. godsdienst voor politieke doelein den te misbruiken. Genoemde clerici zo ging Bierut voort streven ernaar de eenheid van het volk te ondermijnen met behulp van fanatieke politici, die de togen welgezind zijn. Dezulken staan buiten het volk, willen niets weten van het gezag van het volk en zelfs schromen zij niet, de godsdienstige gevoelens van het volk te misbruiken om er agitatie en propaganda tegen het volk zelf te voeren. Al deze pogingen, zo verzekerde Bierut, zullen natuur lijk met de uiterste beslistheid in de kiem worden gesmoord. Noodgebouwen in N.O.P. moeten verdwijnen Bij de uitgifte van boerderijen in de Noord-Oostpolder in 1947 werden ongeveer 90 bedrijven uitgegeven voorzien van Belgi sche noodschuren. In de laatste drie jaren werd het grootste deel van een definitief bedrijfsgebouw voorzien, namelijk de erotere akkerbouw- en gemengd bedrij ven. 23 kleine bedrijven resteren nog met een noodschur, n.l. 8 staatslandibouiwbedrijven van 12 ha, 8 particuliere van 12 ha, 7 particuliere van 18 ba. Dit zijn akkerbouw'bedrijven. waarop enig vee wordt gehouden, 't Dagelijks bestuur van de Stiohting voor de Landbouw acht het gewenst, dat aan deze toestand zo spoedig mo gelijk een einde wordt gemaakt. De minister van Waterstaat is dan ook verzocht te bewerkstel ligen, dat deze bedrijven van een definitief bedrijfsgebouw worden voorzien, indien enigs zins mogelijk in het jaar 1954 en anders in 1955. De stichting voor de landbouw verzocht de minister van finan ciën hieraan zijn medewerking niet te willen onthouden. OSLO, 20 Maart (K.N.P.) Verwacht wordt dat gedurende de voorjaarszitting van het Noorse parlement het voorstel 'kal behan deld worden, waarbij het lid van art. 2 van de Grondwet wordt geschrapt, dat de Jezuïeten de toegang tot het land officieel zal worden toegestaan. In feite legt Noorwegen reeds nu de Jezuieten niets in de weg en is individuele gevallen slechts de toestemming tot het land geweigerd om rede nen die buiten de godsdienst staan. Voor de Grondwetswijzi ging is een meerderheid van 2/3 der' sternen nodig. Deze opheffing is geen gewich tige zaak en de betekenis ervan is gelijk nul. Maar de aansluiting van ons land aan de verklaring betreffende de rechten van de mens, heeft de oude paragraaf weer actueel gemaakt. Wanneer we ons voor godsdienstvrijheid uitspreken, kunnen we een derge lijk gebod niet handhaven. Alle bisschoppen op één na, bevelen de opheffing van de paragraaf aan. Eveneens staat de meerderheid der theologische professoren op dit standpunt. Hiermee zou de zaak nu duidelijk moeten zijn. Aldus beschrijft „Var Kirke", een protestants Kerkblad, de situatie. „Maar nu beleven wij het, dat er een machtige opinie ontstaan is voor het behoud van de para graaf. De gemoederen geraken in kookhitte, en het is een soort christelijk waarborgmerk gewor den vóór de paragraaf te strij den! Maar in werkelijkheid draait de zaak om heel iets anders dan wat actueel is. en ligt het zwaar tepunt in de onwil tegenover de Rooms-Katholieke Kerk in het algemeen de Roomsen moeten niet worden geduld. De opheffing van de paragraaf tegen de Jezuieten betekent ech ter in werkelijkheid geen demon stratie ten gunste van de R.K. Kerk, zo gaat het blad verder. Het gaat er slechts om, de gods dienstvrijheid in ons land door te voeren, zoals wij wensen dat anderen dat zullen doen. Terecht klagen wij over de onvrijheid van de protestanten in zekere R.K. landen. Maar wat zullen wij zeggen als zij ons dan wijzen op onze Jezuietenoaragraaf? Men somt onvermoeid de wandaden der Jezuieten op door de geschie denis heen, en schildert hun werkzaamheid van vandaag in verre landen maar waarom vragen wij niet hoe hun Orde werkt in onze eigen buurlanden, •hfen Passagiersvaart Aldabi p. 22 vm. Lissabon n Rotterdam; Alnati 21 Ouessant eep. n. Las Palmas; Bloemfontein 20 55 m nw. Dakar n. Kaaostad: Kota Baroe 20 v. Suez n Rasta- nura: Maasdam van Flores onder weg naar Southampton, p. Oues sant; Rijndam 21 v Cb. n. Hali fax: Willem Ruys 22 v Colombo te Suez: Zuiderkruis 21 v. Kaap stad n. Walvisbaai. Vrachtvaart Dalerdijk 24 te Habre verw.; Drente vert. 23 Hamburg n. Karlshamm; Lissekerk 22 te Damman: Stad Vlaardingen 21 in Bremen aangek. Tankvaart Caltex Leiden 20 v. Rotterdam n. 21 Beachy n. Sidon; Caltex Nederland, 21 Quessant n. Sidon; Caltex Den Haag 22 te Sidon: Cleodora 21 v. Balikpapan n. Singaoore; Ena 20 n. Balikpapan van Pladju; Esso Amsterdam v Kreta 20 n. Rotterdam; Esso Den Haag p 21 Ouessant n. Sidon; Felipes 20 v. Pladju n. Priok; Liseta 21 v, Priok n. Pladju; Macuba 21 v. Sydney n. Sorong; Marissa 19 v. Yokohama n. Miri; Metula 22 te Shimonoseki; Myonia 22 te Singapore; Omala 21 v. Bombay n. Curagao via Suez; Saroena 20 v. Pladju n. Priok: Sunetta 21 te Nijigata. in Denemarken en Zweden? Hier hebben wij een reële grondslag tot vergelijking. Wij hebben nooit gehoord dat de Orde een pro bleem betekent in deze landen. Het is een tragisch misverstand, alle krachten op deze zaak te concentreren, omdat men gelooft, dat men de grote waarden ver dedigt. Gewichtiger dingen vra gen onze aandacht". Protestanten werken mee aan taak van Abbé Pierre Het „Cimade" het hulpwerk, dat tijdens de oorlog door de pro testantse jeugd in het leven- werd geroepen heeft besloten mede te werken aan de taak van Abbé Pierre met betrekking tot de dak lozen van Parijs en alle beschik bare jonge mannen en vrouwen voor deze medewerking naar Pa rijs gezonden. Dinsdag 23 Maart; De Boodschap is het mysterie van de lente, niet omdat dit feest in dat seizoen valt, want dat zou ons niet veel te zeg gen hebben, maar omdat het de lente aankondigt van het bovennatuurlijke leven op de aarde. Een oude trope zegt tot Maria: „Tu es ver laeti- tiae", Gij zijt de Lente van de vreugde. En dat is waar, wanneer wij bedenken dat Zij de oorzaak van ons heil en dus ook van onze vreugde is Welnu ons heil is niets an ders dan dit herwonnen le ven, waarvan onze mense lijke natuur zozeer het ver lies betreurde. Wanneer wij de engel Haar horen groeten; „Vol van Genade" dan is het alsof wij hem horen zeggen: „Wees gegroet, Gij vol van Levên!" R. Piacentini, l'Ave Maria avec Bernadette Bevredigende gang van zaken bij Kemo N.V. Aandeelhouders der N.V. Kemo Corsetfabriek te Amsterdam hebben in de gisteren gehouden vergadering hun goedkeuring verleend aan de over 1953 uit gebrachte jaarstukken. Het divi dend is bepaald op 10 procent. Een der aanwezigen had een iets hogere uitkering verwacht, doch van bestuurszijde werd betoogd, dat een voorzichtige politiek dient te worden gevoerd. In de corsettenbranche is de concur rentie zeer groot, en in, feite be tekenen deze 10 procenj een di vidend van 15 procent over de oude nominale waarde. Indien de bedrijfsgang bevredigend blijft, behoort een hoger dividend echter niet tot de onmogelijk heden. De verzekerde waarde van de gebouwen, die voor f 913.00n te boek staan bedraagt ca f 2.000.000 Het ligt in de bedoeling binnen kort in een huurpand een filiaal in Rotterdam te openen. Voorts staat ook de bouw van een eigen pand t.z.t. op het program, zo dat het aantal filialen daar tot 5 zal worden uitgebreid, In Den Haag heeft men in middels een groot pand aange kocht in de binnenstad. Wanneer men noodgedwongen verhuizen moet heeft de Mij. in ieder geval de beschikking ovér een behoor lijke winkelruimte. De gang van zaken in de verstreken periode van 1954 is iets gunstiger ge weest dan in 1953, doch een basis voor de toekomstige ont wikkeling vormt dit nog niet. Willige stemming Staatsfondsen flauiv AMSTERDAM, 22 Maart. De gedeeltelijke liberalisatie van het kapitaal-verkeer is een ster ke impuls voor de beurs ge weest. Was men Zaterdagmorgen reeds vast gestemd, vanmiddag zijn de verwachtingen in vele gevallen nog overtroffen. Aku b.v. opende op 218 dus 17 pun ten hoger dan Vrijdag. Later volgde een lichte achteruitgang tot circa 215. Philips sprong van 258 naar 272. Kon. Olie stelde erg teleur. Hiervoor is Vrijdag avond nog 464 betaald, 14 pun ten boven de officiële slotnote- rin.g, doch vanmiddag werd op circa 450 geopend. Klaarblijke lijk hadden omruilingen plaats in eerstgenoemde twee fondsen. Ook waren er die tijdens het weekend nader nieuws hadden verwacht en deze verwachtin gen niet in vervulling zagen gaan. Later trok het ol'iefonds aan tot circa 452. Unilever opende 4 punten hoger op 262 en wist hier in de loop van de middag nog circa 5 punten aan toe te voegen. De belangstelling voor Indo nesische papieren is nog niet overmatig groot. Het publiek is nog huiverig en de orders zijn dan ook vrij schaars. Niettemin was de stemming'" vanmiddag' goed prijshoudend.1" De scheep vaartsector profiteerde in veel sterkere mate van de gunstige ondertoon elders. Hier kwamen koersverbeteringen van 1 tot 4 punten voor. Ook de incourante industrieën aan de vaste kant. Geheel in tegenstelling hier mede ontwikkelde zich de beleg- gingsmarkt. De verruiming van het kapitaalverkeer in het bij zonder t.z.t. met België, waw de rentenstandaard veel hoger is dan hier had een ongunstige in vloed. De verliezen waren vrij fors, in sommige gevallen zelfs een halve punt. Amerikanen stil. Prolongatie 2% pet. Overstromingen in Afghanistan eigen vele slachtoffers KABOEL, 22 Maart. Volgens vertraagde berichten, die hier vandaag uit Tsjahkansoer, Zuid west Afghanistan, binnenkwamen, zijn bij overstromingen van de rivier de Khoespas zeker 8 kin deren verdronken en 79 dorpen onder water komen te staan. De overstromingen waren het gevolg van dooi van de sneeuw op de bergen. Er zouden 600 stuks vee alsmede voedselvoorraden verloren zijn gegaan. Dividend Heemaf over '53 HENGELO Tijdens de ge wone algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Heemaf, waarin de balans, verlies- en winstrekening werden goedge keurd, werd het dividend over 1953 bepaald op 12 procent. Opening suikerfabriek van de HVS te Wonji ADDIS ABEBA. Bij de ope ning door de Keizer van Ethiopië van de suikerfabriek van de H.V.A. te Wonji heeft de direc teur der fabriek verklaard, dat de volgende maand met de sui kerproductie begonnen zal wor den en dat de productie van 1200 ton per maand voldoende zal zijn tot dekking van de behoeften van het land, zodat het weldra mogelijk zal zijn de suikerin- voer te staken. De directeur voegde hieraan toe, dat deze be langrijke Nederlandse investe ringen gebaseerd waren op ver trouwen in de toekomst van Ethiopië en dat het mogelijk was, dat de fabriek van Wonji, die een eerste voorberld van Ne derlandse investering in Ethio pië is, gevolgd zal worden door rij'stplantages. De Keizer van Ethiopië sprak de beste wensen uit voor deze nieuwe onderne ming. Onveranderd dividend Van Mierlo en Zoon De N.V. van Mierlo en Zoon te Breda heeft in 1953 aan baten ontvangen f 3.458.102. Na afboe king der onkosten kan een on- verandeerd dividend van 9 pro cent worden uitgekeerd. Zoals bekend bevinden de aandelen zich voor het overgrote deel in handen van de Twentse Bank. De ontwikkeling van handel, industrie en landbouw in West- en Midden-Brabant mag in het algemeen als gunstig worden aangemerkt, zulks afgezien van de nadelige gevolgen van de wa tersnoodramp. De behaalde re sultaten in Nederland en België stemmen tot grote tevredenheid. Diamantmarkt iets beter gestemd De stemming op de Amster damse diamantmarkt is de laat ste weke,n wat ganimeerder ge weest, aldus het Diamant-Han delsblad 'in zjjn overzicht per 26 Februari. Goedkope goederen, die enige tijd geleden moeilijk te verkopen waren, werden weer meer gevraagd, en de prijzen waren iets vaster. Ook voor de betere melee was meer belang stelling. vooral voor de Europese markt. Goed gemaakte baguet- ten en markiezen werden tegen betere prijzen verkocht. Ook in grovere sorteringen ging iets meer om, voornamelijk in pi ques. Getinte goederen waren verlaten. De ruwmarkt bleef ook de afgelopen weken vast, mede door de kleinere toewijzingen van de Diamond Trading Cie. Als geheel was de ondertoon van de markt niet ongunstig te noemen, aldus het Diamant- Handelsblad. Onwettige occupatie ondernemingsgronden DJAKARTA. Voor hen, die de „standfast" in Oost-Sumatra hebben overtreden en de onder nemingsgronden onwettig heb ben geaccupeerd, is thans elders grond in gereedheid gebracht, aldus ee,n mededeling, die na mens de gouverneur van Noord- Sumatra is uitgegeven. De stand fast in Oost-Sumatra, welke vorig jaar Augustus ten gevolge van het incident bjj Bindjei, waarbij een landbouwer werd ge dood, in werking tradt, houdt in, dat noch ondernemers, noch landbouwers ruieuwe gronden mogen occuperen. Kortgeleden echter werden er opnieuw op grote schaal onwettig gronden geoccupeerd, waarbij duizenden hectaris werden bezet. Het be stuur besloot thans deze nieuwe onwettige accupanten de gele genheid te geven naar elders te gaan, naar de voor hen gereed gemaakte gronden. Tot 25 Maart kunnen zjj overgaan. Doen zij dit niet, dan zullen er maatre gelen worden genomen. Padang Portland Cement brengt verslag uit De N.V. Padang Portland Ce ment Maatschappij brengt ver slag uit over 1951 en 1952. De goede veiligheidstoestand op Su matra's Westkust heeft zich ge handhaafd. hetgeen voor de gang van zaken van groot belang is. De rehabililtatie van het bedrijf werd in 1952 grotendeels be ëindigd. De afschaffing van de devie- zencertifieaten heeft op de ver koop weinig invloed gehad. Op den duur moet rekening gehou den worden met meer concur rentie, doch de directie ver trouwt hieraan het hoofd te kun nen bieden. De resultaten van 't dochterbedrijf, Veth's Papieren Za'kkenfabriek N.V., waren be vredigend. Over 1951 kan geen dividend worden uitgekeerd, daar het overschot van f 70.631 naar de reserve voor bijzondere doelein den diende worden overge boekt. Over 1952 is een winst behaald van f 180.081. Voorge steld wordt een dividend van 6 procent, waarvan reeds 3 procent interim is betaald. Hoewel het nog vele jaren zal duren eer de ■toestand op industrieel gebied zich in Indonesië zal hebben ge stabiliseerd, meent de directie de ontwikkeling van het bedrijf al daar met vertrouwen tegemoet te mogen zien. Van Vlissingen en Co's katoenfabrieken in 1953 De N.V. P. F. van Vlissingen en Co's Katoenfabrieken te Hel mond heeft over 1953 een exploi tatiesaldo behaald van f 7.663.198 (f 3.036.271). Na diverse voor zieningen, waaronder f 6.575.659 (f 1.338.920) aan afschrijvingen, kan een dividend van 8 pet op de preferente en 11 pot op de ge wone aandelen worden uitgekeerd (v.j. resp. onv. en 10 pet). In het verslagjaar heeft de maatschappij de meerderheid der aandelen N.V. Ramaerts Textiel fabrieken verworven. Deze deel neming leek het bestuur gewenst omdat in enkele gevallen behoef te was aan uitbreiding van de collectie met geweven goederen. Bovendien bezit Ramaer's Tex tielfabrieken vrij grote onbe bouwde eigendommen te Helmond en de behoefte aan terrein is nog altijd groot. De afzet van de pro- duoten wordt zeer bevredigend genoemd. De totale omzet was opnieuw belangrijk hoger dan in 1952. Over de loorxonde merkt het verslag op, dat de verhoging is vastgesteld op 5 procent, doch de praktijk leerde, dat voor de tex tielindustrie de vijf in een acht of negen was omgetoverd. In an dere bedrijfstakken was de si tuatie dikwijls nog verrassender. Wil men streven naar grotere welvaart, dan zal men moeten trachten de anbeidsprodpetivitedt te verhogen. Een andere methode is er niet, aldus het verslag. Om de sterk vergrote export te kunnen handhaven en even tueel nog uit te breiden, zal een steeds betere kwaliteit een be sliste eis zijn. Over de teruggelo pen eertijds zo belangrijke Indonesische markt schrijft de directie, dat zij de moed nog niet opgeeft en blijft trachten in deze onbevredigende gang van zaken verandering te brengen. De directie heeft nog bezwaar tegen het percentage der belas ting. Zij acht het onlogisch om in een tijd, dat industrialisatie de redding moet brengen, de si tuatie voor het risicodragend ka pitaal zo onaantrekkelijk te ma ken. De directie onthoudt zich van een prognose over de toe komst OBLIGATIES 19 3% 3% 3% ACTIEVE Ned. 1953 Gr.boek-obl. 1951 1953 1948 3% 1954 1947 (3%) 3 1937 3 Dollarlenlng '47 3 Investeringscert. 3 1962-64 3 N.W.S. Cert. 2% Ned.-Indië 1937A 3 Ned Inschr. Grtb. *46 3 ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand.- en Ind. Banlt Nationale Handelsbank Ned. Handelmij Alg. Kunstzijde Unie Bergh's en Jurgens Mrt 22 Mrt v. Berkei's Patent 102% 102 99 101% 101% 101 100 97U 97% 98% 97% 97% 97% 94% 94% 93/* 93% 99 ft 99|| 99% 99% 77% 77% 97 96% 96% 68 66'/» 134'/» 135% 179% 182 201% 215% 280% 280»/» 138% 139 Calvê-Delft Fokker v. Gelder Zonen Kon. Néd. Hoogovens Ned. Ford Ned. Kabelfabriek Philips (gem. Bez. v. A.) (gem. Bez. C. P.) Unilever Wilton-Feijenoord Billiton, le rubriek Billiton, 2e rubriek Dordtsche Petrol. Mij. 7 pet. Pref. Kon. Petroleum Mij Onder-aand Moeara Enim Petr. Mij Amsterdam Rubber Bandar Rubber Mij, Kendeng Lemboe Majang-Landen Ned.-Noorse Plant Mij. 147 147'/» 157% 155'/» 208% 209'/» 183 190 286 248 235 232 258 272 196 203 258 267 203% 204 290 296 426 425% 427'/» 428% 450'/» 451% 450% 449'/» 700 690 124% 124% 117% 116 63 62 b 55 1 43% 43'/» Oost-Ja va Rubber Oostkust Rubber Mij. „Vico" Serbadjadi Silau Sum. Rubber Sum. Rubber Cult. Zuid-Preanger Rub Holland-Amerika LtJn Kon. Java-China Paket.. K.N.S.M Kon. Paketvaart Kon. Rotterd. Lloyd Ned. Scheepvaart Unie Ommeren. Phs. van Stv. Mij. Nederland H.V.A Ja vase Cultuur-Mij Ned Ind. Suiker Unie Ver. Vorst. Cult My. Deli Mij Senembah Müller en Co 39 114 28 46 47 42'/, 68 150'/t 130 140% 128% 137 138 191% 145 121% 54 74 23 109 Vg 88% 183% 113 28 1 43 47% 41'/, 153 135 140'/» 130% 138 140% 191% 147% 122% 109 90% Premieleningen Asd. O. f100 3 A'dam '51 2% s-Gr. '52 1 2% 's-Gr. '52 II 2% R'dam'521 2% R'dam '52 II 2% Utr. '52 f100 2% Breda Eindhoven Enschede Bank-, Crediet- Instellingen Amst Bank A Esc. bank A Gr.Ind.Cr.-b. A Holl.B.Un CvA Nat Herst paB Nd. B. Z.-A A Ned. Cred.b. AB R'damse Bk A Slavenb's Bk A Tw Bank CvA R'd.Bel.Cons A Industriële Ondernemingen Alb. Superf A Alg. Norit A Allan Co A Alweco A Asd. Ball. My A Dr.d My A 19 Mrt. 22 Mrt. 127'/» 126'/» 121'/» 120'/» 117% - 121% - 119 119% 117% 117% 114% - 107 108 107% 110% - 186% 189 62% 61% 153 153% 235 235'/» 172Va 171 121 122'/» 176'/» 177'/» 142 141'/» 187'/» 187 Va 229 230 118% 120 308 311 b 105 106'/» 46'46% 204% 204'/» 300 306 b Bergh Pap A Beynes fabriek Breda Mach.f A Bührm, Pap. Centr. Suiker Dikkers Co DRU Emb. en Ht.h Gruyter Zn Hazemeyer Heemaf Heineken's Hero Cons H. Stoommeel H. Katten b H. Beton H. Dr. Kabei H. Kunstzijde H. Melksuik Int Gew Bet Int. Kunstst Int. Viscose Klinker tsoi Kondor Kon Nd, Gist K. N, Grofsm. K. Ned Zout K. Ph Broc K. Ver Tap K. Zw Ketjen Korenschoof Lett.g A'dam A Lyempf A ulim Gelat CvA 225 129 138 148 190% 196 103% 130'/« 265 240 204 133 100'/» 107% 210 330 99 215 155'/» 59 94 35% 203'/j 239'/» 146 370 151'/» 192 195 227 130 139% 151 193 205 102 132'/» 143% 262 238 206 132'/» 100% 204'/* 330 102 220 b 145 58 94% 36 204 239 Va 149 377 153'/» 192 201 249 255 b 146 148'/» 147'/» 148% Mach. Smuld. A MeelN.Bak CvA Mijnbouwk. W Naarden Ch A NA.A. Vr.st. Ned.Am. Fitt N. Ap. Nedap Ned. Dok ..Nieaf" Ned Schps.b Ned. Staalf N.I. Vezelv Nyma Pad. Cement A Reinev. Mach. A Id. pA Rott. Dr.dok A Rp.v.d.Voort A Vredestein A Schelde NbvA SchokbetOD A Scholten's Smit Tr.f. fbr Stokvis Z Stork Co Tiel. Dros Un. LJsfabr Unil. 7 cpA Id. 6 cpA Id. 4 aflb. cpA Utr. Asphalt A Ver. Blikf A Ver Pharm A Vliss. Katoen A A A A A A A A A A 136 140 b Werkspoor A. Weyers' I&H A 151 155 242 244'/» A 172'/, 173% 104% 105% Zwan. Organ A 210»/, 200 1 180% 184 b Aniem NBvA 69 69 167'/» 166'/» Ov. Gas NBvA 92 91»/, 32% 33 Borsumy. cv A 109% 109% 121 121% Cur. H. My. A 204'/, 203 182 183 Güntz Schuin. A 135'/, 134 141'/. 142'/» Houth-Alberts A 122% 122% 178'/» 179'/» Houth. Pont A 140 145 154% 154% Internatio A 156 157 81% 80 Linde Teves A 173'/, 174 175'/» 185 Molukse HV A 68% 68 65 Tels Co. A 124'/» 125 Alg. Explor. A 102»/, 102 115'/» 115% Beng. Expl.M A 39% 40 1 455 Oost-Borneo A 84 84 Gem. Eigend. A 161 160'/, 202'/» 205 Houtvaart A 142 141 1 Moormann e. co 10 10 123% 123 ld. Serie A 28 26'/, 16Ö Tjepp C. My A 14 14 Arendsb. Tab A 71 72'/, 168% 153% 165'/» 154 Besoeki Tab A 166 167'/» Sedep A 70 69 50% 50% Telaga Pat. A 41 40 1 159 159 Bandar Oliep A 100 100 1 Ngombezi C. A 171 135 134% Albert Heyn A 200 200 102 102 Maxwell 270% 272 161 160 1 Walvischv. A 75% 74% 158'/» 159% 3chev Expi A 86 127% 128% Thomsen H. A 132 133 185 186 Kolen Sab cv A 55 56 Een detective-verhaal uit het Engels vertaald 67. Bromfield vertrok dus en Phil ging eersit op zoek naar Anna. Hij dacht een ogenblik na en hij richtte zijn schreden naar de garage. Hij had goed geraden. In het kantoortje van Tom zat An na te schreien en Tom trachtte haar te troosten, „Luister nu eens goed, Anna", begon Phil en hij siprak een kwartier lang tot die twee. Toen hij het kantoortje ver liet, was Anna reeds in een heel andere stemming. Ze mocht van avond reeds naar Pat toe. Haar zou een kamertje in de gevange nis toegewezen worden, zodat ze overdag de gravin kon verzor gen en haar ook des nachts zo nodig helpen. Toen deze zaak geregeld was, ging hij naar de wachten in en om het kasteel en onthief hen van hun taak. Het kasteel be hoefde niet langer meer bewaakit te worden. De wadht voor de kamer van de gravin stuurde hij het laatste weg, nadat hij het boudoir gron dig had doorzocht en alle aan wezige brieven en papieren bij zich had gestoken Daarna ver zegelde hij de deur en ging naar beneden. De butler wachtte hem bij de deur op. „Zorg goed voor de graaf, Si mons. Blijf steeds in zijn nabij heid en waak erover, dat hij geen domme dingen doet. Be grijp je wat ik bedoel?" „Jawel, Sir. En als ik zo vrij mag zijn, blijft mevrouw de gra vin lang weg?" uHet recht moet zijn loop heb ben, Simons", antwoordde Phil met de woorden van de graaf en stapte in zijn w-agen. Hoofdstuk XXVIII Heel het graafschap was in op schudding. De kranten hadden in sobere woorden de arrestatie ge meld van de gravin en jonker Frans en tevens van de vlucht van lord en lady Milford. Alle sympathie ging uit naar de oude edelman, die eenzaam in zijn kamer zat, beroofd eerst van zijn kind en nu verlaten door zijn vrouw. De wildste verhalen gingen rond. Zij zou haar man hebben willen vergiftigen om met haar vroegere geliefde te kunnen trou wen. Zij had de baby zogenaamd ontvoerd, om haar man murw te maken en zo de toestemming tot echtscheiding af te dwingen. De oude graaf had alles ver borgen willen houden, maar door het energiek ingrijpen van hoofd inspecteur Burke van Scotland Yafd, was heel de bende ontmas kerd en waren verscheidene hoofdpersonen gearresteerd. Op de morgen na de arrestatie van de gravin werd Phil Burke door de portier opgebeld, of hij iemand wilde ontvangen, die zijn naam niet wilde noemen, maar beweerde, dat hij belangrijke in lichtingen kon geven over het drama op het kasteel. Phil aarzelde geen ogenblik. „Laat onmiddellijk bovenkomen en waarschuw sergeant Huxly, dat hij met nog iemand de wacht betrekt voor mijn deur, zodra die persoon binnen is". Een paar minuten later kwam Lionel Newton binnen. Phil was niet verrast, ofschoon hij niet ge dacht had, dat Lionel zo spoedig o.p zou duiken. Hij reikte hem niet de hand. „Neem plaats", zei hij kort en wees op de stoel tegenover hem aan zijn bureau. Met een nors, vijandig gezicht ging Lionel zitten en opende meteen het vuur. „Wat is dat voor nonsens, dat jullie Pat hebben gearresteerd en in een cel opgesloten?" „Gravin Dungrave", zei Phil koel maar beslist, „werd gear resteerd als verdacht van het feit, dat zij het kind van de graaf opzettelijk heeft willen onttrek ken aan de vaderlijke macht en vervolgens als verdacht van po ging tot moord op de graaf." Lionel sloeg met de vuist op het bureau. „Dan kunnen jullie mij even goed verdenken". Als antwoord drukte Phil op een knopje. Sergeant Huxly kwam met een agent binnen. „Arresteer die man onmiddel lijk als verdacht van medeplich tigheid aan hét ontvoeren van het kind van graaf Dungrave". „Dat is een gemeenheid, een infame schurkenstreek!" brulde hij. „Wilt u een ogenblik weer plaats nemen?" vroeg Phil. Hij gaf Huxly een wenk, die met de agent weer de kamer verliet. ,.En nu zullen we eens praten", begon Phil. „U moet niet begin nen met zo hoog van de toren te blazen, want daar heeft u, speciaal u, niet het minste recht toe, begrepen? Door uw komst, die aanvanke lijk als een lage wraakneming was bedoeld, is een gelukkig ge zin in het ongeluk gestort. Wilt u daarmee op de allereerste plaats rekening houden? Want als u zich niet correct kunt gedragen, druk ik weer op dat knopje, be grepen?" Lionel keek hem verbluft aan. Zo'n keiharde taal en zo'n toon had hij nooit van die slanke jonge man tegenover hem verwacht. „Ik kom u inlichtingen geven", zei hij op veel minder agressieve toon. „Iedere burger, die kennis draagt van feiten, welke tot op heldering van een misdaad kun nen leiden, is daartoe door de wet verplicht", antwoordde Phil vormelijk. „Pat is totaal onschuldig!" zei Lionel beslist. Hij .wachtte, wat Phil hierop zou antwoorden, maar deze zweeg. Enigszins van zijn stuk gebracht vroeg hij: „Hebt u niet gehoord, wat ik zei, hoofdinspecteur?" „Ik wacht op de feiten, die kunnen leiden tot opheldering van de misdaad. Wat u me daar zojuist mededeelde, was geen feit, maar een theorie, die door de feiten waar gemaakt moet wor den". Lionel werd bleek. „Welke zijn dan de feiten, die uw theorie waar moeten maken, dat zij het kind ontvoerd heeft?" „Ik ben hier geen burger en u bent geen politieman, dus ik ben niet verplicht om u ophelde ring te geven, maar u wel aan mij!" „Om 's hemelswil man, wees toch menselijk!" Het was de kreet van een gefolterd gemoed. Phil veranderde als bij tover slag. Hij reikte de ander zijn hand toe. „Juist, Lionel! Nu zijn we waar we wezen moeten! We zullen al lebei een ogenblik diep menselijk zijn. Vertel me alles en dan zal ik jou wat vertellen". Lionel begon en Phil leerde enige bijzonderheden kennen, die hij nog niet wist. Andere dingen had hij slechts vermoed, maat kreeg daarvan nu zekerheid. (wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 2