leven De vijf di visies van ir. Staf ontmoeten bedenkingen Fransen slaan sluipaanval af „Overheid sta niet totaal afwijzend tegenover Humanistisch Verbond Alleen K.V.P. in Eerste Kamer vóór Mgr Baranzini vijftig jaar priester Aarde op het kerkhof arsenicum-houdend ON JEAN Dagblad voor Alkmaai en omgeving Territoriale troepen stiefkind? Koersdaling in Wallstreet Marie Besnard onschuldig? E.D.G.-verdrag in Franse parlement EERST BEGIN MEI 150.000 Koelies trekken van China's grens naar Dien Bien Phoe Tranen van Wenende Madonna vloeiden over zijn handen Voetreis naar Rome begonnen STRAALJAGER STORTTE NEER Zaak-Montesi niet in Kamer Centrum voor Staatkundige Vorming brengt rapport uit jp,l - ■1 255, Alkmaar tWmmËÊÊÊÊÊ^ '•••••ff ►HSli Ifcfi L m prijzen e kwaliteit I erdienen dit an door CO-OP- winkelen I NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 1G ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.—; familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. 51. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 17, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. Buiten God is 'l nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Woensdag 24 Maart 1954 - 49e Jaargang - Nummer 13042 (Van onze parlementaire redactie). De Eerste Kamer heeft zich Dinsdag bij het debat over de defensiebegroting nog niet aan een duidelijke uitspraak ge waagd over het vijf divisie-plan van minister Staf. De P.v.d.A.- fractie liet weten, dat zij haar oordeel opschortte, totdat de door de bewindsman toegezegde defensienota in de Tweede Kamer zal zijn behandeld. Andere senatoren uitten zich met groot voorbehoud. Alleen de K.V.P.-fractie, die in de Tweede Kamer voorgegaan is met critiek op 's ministers plan nen, liet bij monde van jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck weten, dat zij de heer Staf nu reeds haar zegen gaf mits hij de door hem aan gevraagde 1.350 millioen niet zou overschrijden. „Wij vertrouwen de toezegging van de minister, dat het vijf-divisie-plan, wat het ma terieel, het kader en de financiën betreft in orde zal komen". Ook de C.H.U-fractie uitte zich in ge lijke zin. Zoals men zich herinnert heeft de Tweede Kamer het vijf-divisie plan van minister Staf nog niet aanvaard. De Kamer wenste meer zekerheid over de Amerikaanse wapenhulp bij de uitbouw van het veldleger van drie tot vijf divisies en vroeg van de minister een defensienota, waarin hij dan meer gegevens zou moeten geven over de realisatie-mogelijkheid van zijn plannen. Na de reis van de minister naar Amerika en zijn overigens door de Kamer nog niet nauwkeurig onderzochte verkla ring, dat het met de Amerikaanse wapenhulp volkomen in orde is, voelde mr. Ruys de Beerenbrouck kennelijk geen behoefte om og deze defensienota te wachten. Hij achtte de vijf divisies noodzakelijk om het gat in de Noordelijke ver dedigingslijn van het NAVO-front NEW YORK, 23 Maart. Dins dag heeft op de New Yorkse effectenbeurs de grootste koers daling sedert half Februari plaatsgevonden. Na het zeer hoge niveau van de vorige dag maakten de koer sen Dinsdag aanvankelijk slechts kleine schommelingen, maar spoedig overheersten toch kleine koersverliezen, welke tijdens het verdere verloop van de beurs ge stadig groter werden. Bij slot waren de verliezen, die tot bijna 2 dollar liepen, zeer talrijk. De omzet was vrij groot, vooral tij dens de laatste transacties, toen de verkopen hun hoogtepunt be reikten. Van de totale omzet van 2.18 millioen aandelen werd on geveer 25 procent in het laatste half uur omgezet. Biografie over het leven van dr Nolens Van de hand van de heer G. Widdershoven te Venlo, oud-in specteur van het lager onderwijs, zal binnenkort een biografie in drie delen over het leven en het wenk van de priester-staatsman dr. Nolens verschijnen. Hierin zjjn o.m. verscheidene redevoe ringen die in de Tweede Kamer door dr. Nolens zijn gehouden en tal van publicaties gebundeld. te kunnen stoppen. Wel vroeg hij de minister een van deze divisies in het achterland te houden als een versterking van de territoriale verdediging. De heer Algra (A.R.) voelde in beginsel ook wèl iets voor het vijf divisieplan. Hij was echter voor zichtiger dan de K.V.P.-woord- voerder en sprak zich niet zonder meer voor dit plan uit. Verrassend was de steun, die de minister van de heer Wende- laar (V.V.D.) kreeg. Deze afge vaardigde stond met zijn verkla ring, dat de heer Staf een be kwaam en energiek minister is, lijnrecht tegenover zijn partij voorzitter, prof. Oud, die onlangs op een V.V.D.~congres zijn twij fel over de vraag of minister Staf wel helemaal voor zijn taak be rekend is uitte. Verscheidene se natoren maakten zich vrolijk over dit meningsverschil in de V.V.D. vooral toen prof. Mole naar, die op de eerste rij zat van prof. Oud's gehoor op het congres, boos kwam vertellen, dat hij be doelde uitlating van prof. Oud niet had gehoord. Mr. Wendelaar hij sprak niet namens zijn fractie meende, dat het vljf- divisie-plan ondanks alle bezwa ren aanvaard moet worden ter wille van de verdediging van West-Europa. De liberale woord voerder was niet te spreken over het: „stiefkind van de weer macht", de territoriale verdedi ging. Hij vroeg maatregelen om snel in het tekort aan kader te kunnen voorzien en wenste het maximum aantal dagen voor her halingsoefeningen, dat in de dienstplichtwet op 85 dagen is gesteld, vergroot te zien om de geoefendheid van de mobilisatie divisies op te voeren. 't Stationneren van Amerikaan se vliegers in Nederland ontmoet te alleen tegenstand van de com munisten. De heer Geugjes, die zo in zijn verdediging van Rus land opging, dat hij mijnheer „de Sovjet-Unie" zei i.p.v. „mijnheer de voorzitter", noemde de lege ring van Amerikanen een daad van regelrechte agressie tegen Rusland. Mr. Wendelaar en de heer Reyers (C.H.U.) bepleitten ten slotte nog uitbetaling van het soldij van de militairen, die niet in krijgsgevangenschap zijn ge gaan en uitbetaling van de oor logstoelage aan gemilitairiseerde leden van de gouvernements marine. PARIJS, 23 Maart. Het staat thans vast, da. de behandeling van de bekrachtiging van het E.D.G.-verdrag in het Franse par lement tot Mei zal worden uit gesteld. Zelfs de vroegere minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, een van de krachtigste voorstanders ven het Europese Legerplan zeide Dinsdagavond dat begin Mei „de. geschiktste tijd" voor het begin van de lang uit gestelde behandeling schijnt. Eerste-ministin- Laniel had eer der gezegd, dat hij niet van plan is het parlement om goedkeuring van het E.D.G.-verdrag te verzoe ken zolang het Saarvraagstuk niet is opgelost en de Brits-Ameri kaanse garantie niet zijn gegeven. Natuurlijk kent U ook het Luilekkerlandver- haaltje„daar waar de gebraden kippetjes je zo in de mond vlie genEen chauffeur van een vrachtwagen heeft dit verhaaltje bijna waar gemaakt. Er waren echter enige verschillen, maar ja, wij weten nu eenmaal dat een sprookje nooit werkelijkheid zal wor den. Met zijn zware wagen, geladen met 9900 kg bevroren kip pen, reed de chauffeur plompverloren 'n dri- ve-in restaurant te Detroit binnen. Omdat hij niet langs de nor male weg met zijn auto een plaatsje zocht in het openluchtrestaurant, gebeur den er ongelukken. Hij reed door een spiegelruit het bijbe horende restaurant in, met jammerlijke gevolgen. De kip pen richtten er voor 5000 dol lar schade aan. Er werden een geluk bij een ongeluk geen bezoekers gewond. HANOI, 23 Maart. Het Franse legerhoofdkwartier heeft vandaag bekemf gemaakt, dat de troepen van de Franse Unie een grote sluip aanval van de Vietminh op het fort Dien Bien Phoe hebben afgesla gen en een compagnie rebellen hebben vernietigd. In de bekendmaking van het hoofdkwartier werd meegedeeld, dat er 175 man Vietminh troepen waren gedood en negen gevangen genomen. De legerleiding deelt voorts mede dat de opstandelingen Maan dag een groot convooi motorvoer tuigen in het gebied van Hadong en op ongeveer 17 kilometer ten Zuid-westen van Hanoi, hebben aangevallen en in brand gestoken. Bij een Vietminh-aanval op een weg, twintig kilometer ten Oos ten van Hanoi, zijn tevens ver scheidene motorvoertuigen ver brand. De Vietminh is bezig verster kingen en voorraden aan te voe ren voor een nieuwe massale aan val op Dien Bien Phoe. Een leger van naar schatting 100 tot 150 In Neustadt a. d. Wied is Dinsdagmorgen het proces tegen de vrachtwagen-chauffeur Dirk de Baat, de Nederlander, die de vrachtwagen bestuurde, welke op 24 October 1953 een ernstig ongeluk veroorzaakte, waarbij zes personen om het leven kwamen, begonnen. Tijdens het proces, na de opening: rechts De Baat, links zijn verdediger dr. Henri Ormond. (Telefoto) SYRACUSE, 23 Maart. De aartsbisschop van Syracuse Mgr. Ettore Baranzini, zal op 27 Maart zijn gouden priesterfeest vieren. Het ligt in de bedoeling deze bisschop, die tot op heden zoveel bijgedragen heeft tot het onder zoek naar de echtheid van de Tranen der Wenende Madonna ter gelegenheid van zijn feest een rijk versierde schrijn aan te bie den, waarin tranen van de Ma donna worden bewaard. Mgr. Baranzini heeft niet alleen de wonderlijke verschijning van het wenen der Madonna meege maakt, hij heeft niet alleen de tranen over zijn hand voelen vloeien, hij heeft ook de storm van verering, welke zo spontaan over Syracuse gekomen is, moe ten inperken en beheersen tot op het ogenblik, dat de wetenschap pelijke en kerkelijke onderzoekin gen een dwaling ten aanzien van de echtheid van het verschijnsel uitsloten. Hij was een van de mede-ondertekenaren van de offi ciële verklaring, welke de bis schoppen van Sicilië begin Decem ber uitgaven, nadat hij op 29 Sep tember namens de bisschoppen aan Rome persoonlijk verslag was wezen uitbrengen. Mgr. Baranzini is op 8 Decem ber 1953, de feestdag van Maria Geboorte, getuige geweest van een wonder, dat aan de Wenende Madonna wordt toegeschreven. Hij hield toen aan de voet van het beeldje een preekt tot de duizenden, die waren toege stroomd. Daarna bad hij de ro zenkrans voor. Tijdens dit gebed riep plotseling een kinderstem uit de menigte „Viva Maria". Het was de stem van de 8-jarige Sal- vatrice, die van haar geboorte af stom was geweest en nog nooit had gesproken. De bisschop zeide later zijn leven lang niet te zul len vergeten, wat hij op die Ma- riafeestdag heeft ifteegemaakt. Japan is ondervoed TOKIO, 23 Maart Het mi nisterie van Volksgezondheid heeft vandaag meegedeeld, dat '■3 procent van alle Japanners r'd zün duizend koelies en lange rijen vrachtwagens trekken over de modderige wegen en smalle pa den van de Chinese grens naar de heuvels rond Dien Bien Phoe. Eén van de oorspronkelijke vier Vietminh divisies rond het bol werk is bij de eerste reeks wilde frontale aanvallen van negen da gen geleden geheel ontredderd en blijkbaar probeert de Vietminh de sterkte van de belegerde troepen weer op peil te brengen, zodat een beslissende aanval op de Franse vesting met een 50.000 man gedaan kan worden. DRIEBERGEN, 23 Maart Hedenmorgen om negen uur zijn de 67-jarige Schram uit Driebergen en de 71- jarige J. A. B. Wilmsen uit Asten (N.Br.) gestart voor hun wandeltocht van meer dan 30Q0 km heen en terug naar Rome. Beide wande laars hadden een band om de arm, waarop stond „Hol land-Rome v.v.", met daar onder de kleuren van de Nederlandse vlag. Hun ba gage hadden zij in een wa gentje gepakt, dat van de zelfde emblemen was voor zien. Bij het vertrek was mede het echtpaar Deuss uit Zeist aanwezig, dat vorig jaar een voetreis naar Rome maakte en per vliegtuig terugkeerde. Mevr. Deuss verzekerde, dat ze best ook aan deze tocht mee zou wil len doen. Vele familieleden van de wandelaars waren present om afscheid te nemen. Opa Schram had nauwelijks tijd om alle formaliteiten af te wachten. Hij haalde in het gemeentehuis het eerste stempel voor zijn cahier, dat hij op elke pleisterplaats hóópt te voorzien van een dergelijk waarmerk. Hij hoopt, dat de 3000 km er op zitten voordat de 4-daagse be gint. Dan wil hij ook daar aan deelnemen, voor de veertiende keer. Op deze dag denken de twee tippe laars Wageningen te berei ken, hun eerstvolgende hoofddoel is dan, zij het ook in diverse etappes, Keulen. BORDEAUX, 23 Maart. Men heeft vandaag voor het Hof een resumé gegeven van de opgra vingen naar vermeende slacht offers van Marie Besnard op het kerkhof van Loudun. Doktoren, juristen, doodgravers en gendar mes hebben met veel macabere bijzonderheden verslag uitge bracht van de methodes die toe gepast werden om de kisten uit de graven te halen en de resten er uit te nemen. De eerste getuige die moest voorkomen was mr. Paul Rene Seta, 40 jaar, die de autopsie ver richtte op de schoonvader van Marie Besnard, Marcelin Besnard. Marie Besnard wordt beschuldigd van vergiftiging van 12 personen, onder wie haar man. Dr. Seta onthulde dat hij een pap uit de schedel van het lijk heeft gehaald „met behulp van een instrument dat hij ter plaatse gevonden had". „Dat is zeer interessant", ver klaarde Albert Gautrat, „want de aarde van het kerkhof van Lou dun bevat arsenicum. Deze arse nicum doet zich voor in microsco pisch kleine korreltjes. Het is dus zeer waarschijnlijk dat het in strument dat u ter plaatse ge vonden hebt bedekt was met een of meer korreltjes van die arse nicum endat enkele ervan zich vermengd hebben met de pap die u uit de schedel gehaald hebt. Uit dit feit zou kunnen blijken dat het arsenicum dat de deskun digen in de pap (hersenbrij) ge vonden hebben alleen maar af komstig kan zijn van de omrin gende aarde. Dr A. C. de Bruijn Wij maken onze lezers attent op het feit, dat met de heer A. C. de Bruijn, die volgens ons be richt in ons blad van gisteren te Genève de houding van de Chris telijke Vakbeweging t.o.v. de eco nomische situatie in Europa heeft uiteengezet, Dr A. C. de Bruijn bedoeld wordt, de zoon van de Minister. Marie Besnard dommelde tij dens deze voor haar veel te tech nische uiteenzetting op haar bank. Zij werd slechts wakker en huilde toen de doodgraver uit Lourdes, Maroel Rousseau in een sterk doodgraversjargon vertelde in welke staat hij de doodkist van haar echtgenoot, Leon Besnard, die in water in het graf stond, aangetroffen had. EINDHOVEN, 24 Maart. Een Thunderjet F 84 straaljager van de vliegbasis Eindhoven is Dins dagavond om tien minuten voor negen tijdens een oefening in het nachtvliegen kort na de. start even buiten de vliegbasis Eindho ven neergestort. De vlieger kwam hierbij om het leven. Het was de 28-jarige eerste luitenant vlieger J. B. G. Doe- dens uit Uden. Hij was gehuwd. Vermoedelijk heeft een zoge naamde tiptank, een tank aan het uiteinde van de vleugel, de boer derij van de landbouwer van Roosmalen te Oerle geraakt, waardoor de boerderij vlam vat te. De landbouwer en zijn vrouw, alsmede vier kleine kinderen, konden zich tijdig in veiligheid brengen. ROME, 23 Maart. De rege ring van minister president Mario Scelba heeft vandaag een over winning behaald, doordat de Ka mer van Afgevaardigden een com munistische eis voor een onmid dellijk debat over de in politiek opzicht zo explosieve zaak Wilma Montesi met 268 tegen 207 stem men verwierp. De stemming kwam na een be wogen zitting, waarin de commu nisten Scelba er van beschuldig den een vriend van een van de centrale figuren in het geschil te zijn. DEN HAAG, 23 MaartZo wel de Rijksoverheid, als de openbare gezagsdragers in provincie en gemeente behoe ven geen totaal afwijzend standpunt in te nemen, wan neer het Humanistisch Ver hond om officiële erkenning, faciliteiten en subsidies ver zoekt. Doch anderzijds dient de overheid ervoor te waken, dat de erkenning van God en godsdienst niet ondermijnd wordt. Van gelijkstelling met organische verbonden kan voorlopig geen sprake zijn. Tot dit standpunt komt de Commissie welke het Centrum voor Staatkundige Vorming heeft ingesteld teneinde twee vragen met betrekking tot de overheid en het Humanistisch Verbond te beantwoorden. De eerste vraag luidde: „Welke houding dient de burgerlijke overheid aan te ne men ten opzichte van het Huma nistisch Verbond en daarmede verbonden organisaties?" en de tweede vraag: „Mag met name de burgerlijke overheid en zo ja, in hoeverre verzorging van soldaten, DUW-arbeiders en ge vangenen door genoemde organi saties a. mogelijk maken, b. op enigerlei wijze bevorderen?" Op 16 Februari 1.1. heeft de commissie in de volgende samen stelling haar rapport aan het be stuur aangeboden: Zij stond onder voorzitterschap van Prof. Dr. A. G. M. van Melsen te Nijmegen; secretaris was pater H. F. J. God ding O.P. te Leeuwarden en le den: Dr. B. van Bilsen O.F.M., Dr. B. van Leeuwen O.F.M., Mr. L. het algemeen welzijn van de Ne derlandse samenleving. 2. Tot deze concrete eisen be hoort dat de overheid zich in het algemeen niet mengt in het recht van iedere Nederlander naar eigen levensbeschouwing te le ven. Doch anderzijds geldt ook dat de overheid ook op haar wijze er over waakt dat de erkenning P. M. Loeff, A. van Rixtel S.C.J., Mr. K. T. M. van Rijekevorsel, Mr. H. M. L. H. Sark, Dr. P. Schoo- neraberg S.J, Mag. Dr. J. G. Stok man O.F.M. De commissie heeft haar con clusies als volgt samengevat: 1. Op zich genomen zijn het godloos uitgangspunt en de mo rele opvattingen van het Huma nistisch Verbond nog geen reden voor een totaal afwijzend stand punt van een overheidslichaam bij de aanvragen van het Huma nistisch Verbond om officiële er kenning, faciliteiten en subsidies. Het standpunt van de overheid dient bepaald te worden in het licht van de concrete eisen van van God en godsdienst niet on dermijnd wordt. 3. Daarom moet de overheid ten aanzien van de eisen van het Humanistisch Verbond een gere serveerde houding aannemen. Het Humanistisch Verbond zal uit eigen kracht in de vrije sector van het maatschappelijk leven moeten aantonen dat het èn ex ponent is van een belangrijke groep èn in een door die groep werkelijk gevoelde behoefte aan „Humanistische" levensbeschou welijke verzorging metterdaad voorziet. 4. Zolang het Humanistisch Verbond zich van de op haar rustende bewijslast niet heeft ontdaan, mag de overheid in indi viduele gevallen de verzorging van de zijde van het Humanis- tisoh Verbond omwille van de gewetensvrijheid weliswaar niet onmogelijk maken, doch kan er geen sprake van zijn van een offi cieel opnemen en een daarmee corresponderende subsidiëring van een verzorging van de zijde van het Humanistisch Verbond in de organieke verbanden. 5. Te allen tijde moet echter de schijn van gelijkstelling tus sen godsdienst en levensbeschou wing voorkomen worden, terwijl tevens waarborgen moeten gege ven worden dat de activiteit van het Humanistisch Verbond niet ontaard in anti-godsdienstige en anti-kerkelijke acties. De commissie merkt aan het eind van het derde hoofdstuk op, dat de in het rapport ontwikkelde gedachten niet alleen voor de rijksoverheid van belang zjjn, doch evenzeer voor de provinciale en de gemeentelijke. Van de com missie kon niet worden verwacht, dat zij voor elke situatie, in wel ke provincie of plaats ook, con crete richtlijnen zou opstellen. Zij heeft zich, gezien ook haar sa menstelling, bepaald tot algemene richtlijnen voor het beleid. Het rapport is bij het bureau van het Centrum voor Staatkun dige Vorming (Anna Paulowna- straat 93, 's-Gravenhage) ver krijgbaar. -OP CO-OP f

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1