Koersen Amsterdamse Beurs Gro< schep RADIO Regering geen voorstander van gelijke beloning mannen en vrouwen Ir. v. d. Plassche opende internationale cursus De behandeling en afzet van groenten en fruit Financiënen Economie Het geheim van Dungrave Castle Persoon aller Advies S.E.R. I programma over behandeling groenten en fruit Jongerenraad J.O. iii de K.V.P. Scheepsberichten De Beurs Trek naar I werkt rem AGENDA Pagina 2 Woensdag 24 Maart 1954 (Van onze parlementaire redactie) Het door de Internationale Ar- beiflsconferentie in 1951 aanvaar de verdrag inzake een gelijke be- loninc voor mannen en vrouwen kan nog niet door Nederland worden aanvaard. De regering onderschrijft wel het beginsel, dat gelijkwaardige arbeid onge acht het geslacht van de werkne mer gelijkelijk beloond dient te worden, maar zij is van oordeel, dat dit beginsel niet onmiddellijk maar langs de weg der geleide lijkheid moet worden toegepast. Een directe toepassing zou nade lig inwerken op de werkgelegen heid, het loonniveau en de ex port. Dit is in een nota aan de Tweede Kamer medegedeeld. De regering heeft haar stand punt in deze bepaald aan de hand van een advies van de Sociaal Economische Raad inzake een gelijke beloning voor mannen en vrouwen. Uit dit S.E.R.-advies, dat in Mei 1953 werd uitgebracht, bleek, dat de meningen over dit onderwerp zeer verdeeld waren. Tegenstanders van een gelijke beloning voor mannen en vrouwen grondden hun opvatting hierop, dat de gemiddelde werkende vrouw minder behoefte heeft dan de gemiddelde werkende man. In het algemeen is deze laatste im mers de enige kostwinner. Ook de productiekosten zullen door 'n gelijke beloning hoger worden, waardoor de export zou dalen, terwijl de werkgelegenheid voor mannen zou kunnen verminderen door een grotere toevloed van vrouwen. Slechts een minderheid van de raad wenste met deze feiten geen rekening te houden doch sprak zich, uitgaande van het prestatie- UNIVERSITAIR ASYL FONDS VIJF JAAR In de vijf jaren dat de stichting Universitair Asyl Fonds bestaat, heeft het aan ruim 80 uitgeweken studenten van verschillende natio naliteiten geestelijke en materiële hulp geboden. Dit lezen wij in het jaarverslag van het fonds over 1953, waaruit nog eens ten over vloede blijkt, dat de doelstelling van de stichting is studenten, die door aanslagen op de vrijheid van het onderwijs uit hun landen naar Nederland zijn gevlucht, in de ge legenheid te stellen hun studies hier voort te zetten. Momenteel studeren er nog 27 onder auspiciën van het fonds. Onder hen bevin den zich 2 Bulgaren, 10 Hongaren, 3 Polen en 12 Tsjecho-Slowaken. Het afgelopen jaar verlieten acht studenten het UAF. Van hen slaagden er 5, twee zelfs cum laude. Het UAF, dat zijn dienende taak alleen kan volbrengen, wan neer het de beschikking heeft over voldoende bijdragen, keert maandelijks aan de studenten een bedrag van f 140.- uit. Het UAF werkt voorts nauw samen met de Mindszenty-stichting Ondanks de hulp, die in vele landen wordt ge boden, (in Frankrijk bijv. zijn 500 gevluchte studentenbeurzen ver leend), verkeren nog vele D.P.- studenten in grote nood. Gift voor slachtoffers lawineramp Oostenrijk DEN HAAG, 23 Maart Voor de slachtoffers van de lawine ramp van Vorarlberg in Oosten rijk heeft de Nederlandse Reis- verenlging te Den Haag aan de Oostenrijkse gezant een bedrag van 2000.- overhandigd. A. N. van Mill wordt attaché in Nieuw Zeeland DEN HAAG, 23 Maart Naar wij vernemen zal de directeur- generaal van 't rijksarbeidsbureau de heer A. N. van Mill, in ver band met de a.s. reorganisatie van de organen voor de aanvul lende werkgelegenheid op 1 April a.s. zijn ambt neerleggen. Het ligt in het voornemen de heer van Mill te benoemen tot attaché bij ons gezantschap te Wellington. DONDERDAG 25 MAART Hilversum I, 402 m: AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Mor genwijding. 9.15 Geestelijke liederen. 9.25 V. d. huisvr. 9.30 Waterst. 9.35 Gram. 10.50 V. d. kleuters: 11.00 Ge- var. muz. 11.40 Moclepraatje op tech nisch gebied. 12.00 Zang en piano. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12-50 „Uit het bedrijfsleven", caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 13.58 „De Ring van de Profeet", hoorsp. 14.45 Sopr. en piano. 15.15 V. d. zieken. 16.00 „Van vier tot vijf". 17.00 V. d. jeugd 17.45 Regeringsuitz.Drs F. J. A. Terwis- scha van Scheltinga: „De Ecafé-con- ferentie te Colombo". 18.00 Nws. 1815 Sportproblemer,1. 18.25 V. d. jeugd. 18.40 Rep. of gram. 18.45 Zigeunermuz 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Rep. 19.15 Gesproken brief uit Londen. 19.20 Mil. or. 19.45 „Zes weken Australië", caus. 20.00 Nws. 20.05 Radio Fhilh. ork. m m. v. soliste. 21.10 Filmmuz. 22.00 Caba ret. 22.45 Sportact. 23.000 Nws. 23.15 24.00 Jazzmuz. Hilversum H, 298 m: KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg', kalender. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.25 pl. Hoogmis. 9.45 Gram NCRV: 10.00 Ge wijde muz. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Schoolradio. 12 00 Angelus. 12.03 Lunciiconc. (12.30 Land- en tuinb.meded. 12.3312.40 V. d. boeren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Zang en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Alt, hobo en orgel. 17.00 Hoorsp. v. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Voordr. 18.00 Politie-kapel; 18.35 Raadhuispraat. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 V. d. jeugd. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Ge- var. Progr. 21.45 Gram. 21.50 „Ik denk er zo over., en U?" 22 00 Amus. muz. 22.20 „De Protestantse orgelkunst". 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en S.O.S.-ber. 23.15—24.00 Gram. element in de loonvorming, uit voor een gelijke beloning. De meerderheid van de raad aan vaardde dit beginsel eveneens, m'aar zij was van mening, dat het beginsel van gelijke beloning voor mannen en vrouwen, gezien de economische en sociale gevol gen met een grote mate van ge leidelijkheid moet worden toege past. In de nota aan de Tweede Ka mer stelt de regering bovendien, dat in vele beroepen, waarin zo wel mannen als vrouwen werk zaam zijn, de door vrouwen ver richte arbeid niet geheel gelijk waardig is aan die welke door mannen wordt verricht. Onder de huidige omstandigheden is het verder uitgesloten, dat men zon der meer kan uitmaken, waar mannen- en vrouwenarbeid ge- iijkwaardig zijn. De regering spreekt zich daar om uit voor een nadere analyse van mannen- en vrouwenarbeid. De Stichting van de Arbeid zal moeten uitmaken, welke urgentie de gelijkmaking van mannen- en vrouwenionen moet hebben. Waar duidelijk sprake is van ongemo tiveerde verschillen kan, nog voordat een analyse is gemaakt, een reductie van deze verschil len worden aanvaard. In het voormalig paleis Noord einde in Den Haag heeft ir. A. W. van de Plassche, directeur- generaal van de Landbouw, gis termorgen namens minister Mans- holt een internationale cursus over de commerciële behandeling en afzet van groenten en fruit geopend. Deze cursus, waaraan 'n veertigtal deskundigen uit vijf tien Europese landen deelneemt, is door het minister van Land bouw georganiseerd in het pro gramma voor productiviteitsver hoging van de O.E.E.S. v Kwaliteitsverbetering en het voorkomen van verliezen door betere behandeling, sortering en verpakking en verbetering van de bewaar- en afzetmethoden in het belang van producent en consu ment is het doel van de cursus, doch al draagt zij dan een tech nisch karakter, ir. v. d. Plassche sprak toch de hoop uit, dat ook een samenwerking in het eco nomische vlak bereikt kan wor den, waarme de welvaart van Europa gediend kan worden Daarom, aldus deze deskundige, wacht u een belangrijke taak, die moet uitmonden in goede vriend schap en blijvend contact. De cursisten waren begroet door de heer G. van 't Riet, directeur van het Bedrijifsschap voor Groenten en Fruit, die de cursus-leider is. Inleidingen van Mr van Doorn en Minister van Thiel De Jongeren-Organisatie in de K.V.P. houdt op Zaterdagmiddag 3 April a.s. om half vier in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht haar eerste openbare jongerenraadsvergade- ring van dit jaar. Tijdens deze vergadering spreekt de voorzitter van de K.V.P., mr. H. W. van Doorn, over het onderwerp„Waarom als jongeren in de politiek?" Zijne Exc. Minister Mr. F. J. F. M. van Thiel houdt een inleiding over: „Maatschappelijk Werk". Jongeren, die voor deze verga dering belangstelling hebben, kunnen zich melden bij het Se cretariaat van de Jongeren-Orga nisatie, Koninginnegracht 40 te Den Haag. Passagiersvaart Aldabi p. 23 vm Finisterre/ Antwerpen; Alnati 22 60 m n Fi- nisterre/Buenos Aires; Bloem fontein 22 17'5 m zw Monrovia/ Kaapstad; Bonaire 22 Parama ribo/Plymouth; Groote Beer 22 410 m n ten w Flores/Southamp- ton; Nieuw Amsterdam 23 Ha vanna/New York; Noordam 22 Rotterdam/Baltimore; Oranje 22 130 m n ten w Kaap Elba/Co lombo; Wester dam 22 Philadel phia/Rotterdam; Willem Ruys 22 te Pt. Said, 23 vm Pt Said/Na- pels; Zuiderkruis p 2/2 Luderitz- baai/Wahrisbaai. Tankvaart Barendrecht 32 Curasao/Pi raeus; Cory da 23 te Bombay; Esso Den Haag p 22 Finisterre/ Sidon; Liseta 23 te Pladju; Perna 23 te Curasao; Radja 23 Colom bo/Djibouti; Rita 22 Bangkok/ Pladju; Sliedrecht p 21 Gibral tar/Aden; Wieldrecht 22 Pt. Sadd/Rotterdam; Woensdrecht 20 Hongkong/Miri. Vrachtvaart Agamemnon 22 te Hamburg; Amstelkroon 18 Philadelphia te New York; Appingedijk 24 v. Antwerpen te Halifax verw.; Arendskerk 23 te Pt. Elizabeth; Bintang 22 A'dam/Hamburg; Blijdendijk p. 22 20 45 Vlissin- gen/Boston; Callisto 22 Leith/ Rotterdam; Celebes p. 22 Oues- sant Genua; Delfland 20 Las Palmas/Santos; Diemerdijk 19 Seattle/Antwerpen 21 te Van couver; Duivendijk 23 Vancou- v er/Los Angeles; Eemland 22 Bahia/Rio de Janeiro; Friesland Krl 20 Semarang/Surabaja; Ga- roet p. 22 Gibraltar/Rotterdam; Graveland 20 Bahia/Hamburg; Grootkerk 22 te Antwerpen; Hoogkerk 22 Casablanca/Ant- werpen; Laurenskerk 23 te Ma dras; Lissekerk 21 Bahrein/Ku wait; Lutterkerk 22 nm R'dam verw.; Maasland 23 Montevideo te Santos; Meliskerk 22 Hong kong/Shanghai; Merwede p. 22 Miami/Fernandina; Modjokerto 23 te Belawan; Muiderkerk 22 Marseille/Cadiz; Overijsel 23 Suez/Aden; Prins Philips Willem 22 Hamburg/R'dam; Stad Arn hem p. 23 Gibraltar/Hamburg; Stad Breda 22 Liverpool/Mel bourne; Zaan 22 vm te Lissabon. Een korte toespraak werd ook gehouden door de heer H. Pilger namens de O.E.E.S. Deze hoopte, dat de deelnemers in het eldora do voor fruit en groenten in ech te Europese geest zullen gaan be raadslagen. Toit 9 April worden onderwer pen besproken als standaardisatie van verpakking en geschikte em ballagematerialen, inrichting van pakstations, problemen bij koel- opslag, transport en transport kosten, veilingsysteem, coöpera ties, internationale organisaties op het gebied van de groente- en fruithandel. Ook een aantal ex cursies naar Nederlandse tuin bouwcentra en ontwikkelingsbe drijven staat op het programma. Zo worden Dinsdagmorgen 8 April het Westland en het T.N.O. te Delft bezocht. Hr Ms „Peit Hein" naar Nieuw-Guinea Het ligt in het voornemen Hr Ms torpedobootjager „Piet Hein" medio Augustus van dit jaar te dirigeren naar Nieuw-Guinea ter aflossing te zijner tijd van Hr Ms fregat „Van Kinsbergen". Roosendaal bouwt voetgangerstunnel ROOSENDAAL, 23 Maart. De gemeenteraad van Roosendaal heeft Maandag besloten voor eigen rekening een voetgangers tunnel te bouwen onder de spoor lijn, die het Westen van de stad van het centrum scheidt. Het zijn vooral de voetgangers'en de wiel rijders, die van de vaak gesloten overwegbomen veel hinder on dervinden. De raad verleende een crediet van f375.000 voor dit werk. SHEIK VERMOORD PORT LYAUTEY, Marokko, 23 Maart (A.P.). Een terrorist heeft vandaag een vooraanstaan de Marokkaanse sheik, Boulay Ahmed el Bantourd, doodgescho ten. De moord gebeurde op het mament, dat de sheik zijn huis betrad. De afgelopen zeven maan den zijn vele pro-Franse Marok kaanse leiders het slachtoffer ge worden van een golf van terro risme in Marokko. HAASJES AAN DE ZUIGFLES DEN BURG, 23 Maart Door een inwoonster van Den Burg op Texel worden twee haasjes van drie weken met de zuigfles opgefokt. De dier tjes werden door haar zoon in een verlaten leger gevonden, toen hij bezig was vuil te ver branden in de boomgaard. De haasjes springen in de kamer rond tot groot vermaak van de hond; bij goed weer koesteren ze zich buiten in de lentezon. INTERNATIONALE CURSUS IN DEN HAAG 's-GRAVENHAGE, 23 Maart. Acht en dertig cursisten uit 16 landen nemen deel aan een stu diebijeenkomst over de commer ciële behandeling en afzet van fruit, die vandaag in het inter nationaal academisch instituut, Paleis Noordeinde, werd geopend door ir. A. W. van de Plassche, directeur-generaal van' de Land bouw. De cursist is een onderdeel van het programma voor de produc tiviteitsverhoging van de O.E.E.S. en een toepassing van de over eenkomst, die hiervoor werd aan gegaan met het bureau voor bui tenlandse werkzaamheden van de Verenigde Staten. Kwaliteitsver betering en het voorkomen van verliezen door betere behande ling, sortering en verpakking, evenals verbetering van de be waar- en afzetmethoden in het belang van producent en consu ment, zijn de doelstellingen van deze cursus. In zijn openingswoord merkte de heer Van de Plassche op, dat er op liet in de cursus te be handelen terrein grote verschil len bestaan tussen Noord- en Zuid-Europa. Het verbruik van groenten en fruit is zeer toege nomen. De methoden van ver werking, verpakking, opslag en andere zijn in de loop der jaren zeer verbeterd. De groenten en het fruit zijn er niet meer alleen voor de weiges telden. Een ver meerdering van de omzet van groenten en fruit noemde hij ge rechtvaardigd. De consument moet er over kunnen beschikken tegen lage prijzen. De markt is in dit verband zeer belangrijk. Er kan veel verbeterd worden door be tere verpakking, sortering en op slag. Er is meer researchwerk noodzakelijk, zowel bij de pro ducenten en de handel. Door de samenwerking der Europese lan den, die thans ook in het hou den van deze cursus tot uitdruk king wordt gebracht, kan men betere mogelijkheden voor ont wikkeling scheppen, die de wel vaart van Europa ten goede zal komen. Men heeft Nederland uit gekozen deze cursus te organise ren. In dit verband merkte hij op, dat ons land niet alleen voor ziet in zijn binnenlandse markt, maar dat het ook op een grote export is aangewezen. Hij sprak de hoop uit, dat de cursus goede resultaten zal opleveren. LIMBURGSE BEDEVAART NAAR LOURDES Aanneming van zieken stopgezet Waar alle beschikbare plaatsen in ziekentrein en hospitaal te Lourdes bezet zijn, kan het be stuur van de Limburgse bede vaart geen verdere aanvragen om als „zieke" in hospitaal of hotel aan de Zomerbedevaart van 25 Mei2 Juni a.s., deel te nemen, meer in behandeling nemen. Ver dere briefwisseling over deze aan gelegenheid is overbodig. Gewone pelgrims kunnen zich tot 1 April a.s. aanmelden, behoudens het ge val dat vóór die datum alle plaat sen bezet zijn. COMET WEER IN DE LUCHT LONDEN, 23 Maart Een ge wijzigde Comet van de Boac is vandaag uit Londen vertrokken met besetmming Johannesburg. Het is de eerste maal, dat de Comet, die tien weken geleden uit de dienst werd genomen, weer de lucht inging met passa giers. Alle plaatsen weren be zet. Onder de 36 passagiers be vonden zich 11 vrouwen en drie kirideren. Het toestel wordt be stuurd door superintendant A. P. W. Cane. Vette varkensmarkt Leiden LEIDEN, 23 Maart -Aanvoer 242 vette varkens; notering: zwa re 190195, slagersvarkens 193 195, zouters 180-190, zeugen 165 170. Bij korte aanvoer vlotte handel. Enkele prima trokken bo ven notering. Bovendien 35 nuch tere kalveren voor 3036. Hoger dividend Ballast Maatschappij Aan de op 7 April a.s. te hou den jaarvergadering van de N.V. Amsterdamse Ballast Maatschap pij zal worden voorgesteld over het boekjaar 1953 een dividend uit te keren van 12 pet. (v.j. 9 pet.). Engelse Ford verlaagt de exportprijzen De Engelse Fordmaatschappij heeft Maandag de exportprijzen van haar personenauto's met 6 a 22 pond sterling verlaagd, ten einde de buitenlandse concurren tie, vooral de Duitse concur rentie, op de automarkt beter het hoofd te kunnen bieden. Diepenbrock en Reigers reduceert verlies Diepenbrock en Reigers N.V. fe Ulft heeft over 1953 een netto winst behaald van f382.906. Dit wordt met de onverdeelde winst over 1950 ad f38.297 afgeboekt van het verliessaldo over 1952, dat daarna nog f 426.669 bedraagt. Het bestuur heeft zich ernstig beraden het verlies geheel af te schrijven uit de daarvoor aan wezige reserve. Men is echter tot de conclusie gekomen dat het in het belang van dé vennoot schap is dit vooralsnog niet te doen. Het vraagstuk zal he't vol gende jaar echter opnieuw wor den bekeken en dan kan een besluit gemakkelijker worden ge nomen omdat dan ook de ge gevens over 1954 ter beschik king staan. De resultaten stemmen tot een zekere tevredenheid. De liquidi teitspositie is verbeterd en ook de stand er geldmiddelen. Op verheugende wijze is gebleken hoe een grote kern van vaste afnemers in binnen- en buiten land de producten waardeert, aldus het verslag. Daarnaast zijn nieuwe exportmarkten bewerkt, met redelijke verwachting van blijvende afzet. De omzet is met 15 pet. gestegen en het export aandeel hierin liep wederom met enkele procenten op. Scheepshypotheekbank boekte gunstige resultaten Voor de Nederlandse scheeps hypotheekbank N.V. te Rotter dam zijn de in 1953 behaalde re sultaten zó gunstig geweest, dat van een goed jaar mag worden getuigd. Er werd een groter be drag aan leningen uitgezet dan in enig vorig jaar, n.l. f 11*509.225 verdeeld over 132 leningen. Aan verplichte aflossingen werd te rugbetaald f668.626. De mogelijk heid tot het opnemen van over- bruggingscredieten bij de Her- stel'bank heeft goed gewerkt. Met ingang van 1 Januari j.l. zijn wederom dergelijke overeenkom sten gesloten. De meeste gelden zijn uitgezet op nieuwe Nederlandse kustvaar tuigen en grotere zeeschepen. Ook de bouw voor buitenlandse rekening op Nederlandse werven heeft sterk bijgedragen tot de groei der bank. Deze leningen werden alle met zusterin stellingen tezamen gegeven. Daarbij werd het risico voor 90 pet. gedekt bij de Nederlandse Crediet-verzekering Maatschap pij. Deze samenwerking voldoet uitstekend en geeft o.a. tot voor deel, dat grotere objecten ge financierd kunnen worden, al dus het verslag. Het saldo winst bedraagt f332,156 (f230.280). Voorgesteld wordt een dividend van 40 procent op het verplicht gestorte kapitaal (35 pet.). Hoger dividend Exploitatie-Mij Scheveningen De raad van beheer van de N.V. Exploitatie Maatschappij Scheveningen heeft besloten de algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen het dividend over het boekjaar 1953 vast te stellen op 6 pet (vorig jaar 5 pet.). Het resultaat van de N.V. Maatschappij Scheveningen laat geen dividenduitkering toe. Slavenburg's Bank in 1953 Voor de N.V. Slavenburg's Bank te Rotterdam is 1953 weer een zeer gunstig jaar geweest. De credietverlening aan de han del breidde zich uit, speciaal op het gebied van kortlopende cre- dieten. De post debiteuren steeg van f 15,3 millioen tot f 22,4 millioen. Het bruto winstcijfer steeg van f2.595.179 tot f2.638.467. Na af trek van onkosten enz. resteert een winstsaldo van f 1.300.005 tegen f 1.441.392 vorig jaar. Zo als bekend, word't een onveran derd dividend van 8 pet. voor gesteld. Het lopende jaar laat zich gunstig aanzien. Omzet Kempkes' Meubels steeg met 25 pet. De bedrijvigheid in de meubel industrie is in 1953 gunstiger ge weest dan in 1952. De handel heeft zich hersteld van de crisis na de Korea-hausse en de vor deringen in het woningbouw- programma hebben de vraag naar meubelen vergroot. Vooral voor de combinatiemeubelen, die Kempkes' Meubelfabrieken N.V. te Waddinxveen onder de naam „Formule meubelen" in de han del brengt, bestond grote vraag, aldus het jaarverslag. Het bedrijf was het gehele jaar voldoende van orders voor zien. De omzet is met bijna 25 pet. gestegen. Dit is bereikt door vergroting van het machinepark zonder noemenswaardige perso neelsuitbreiding. Het export cijfer werd eveneens vergroot en bedroeg meer dan 20 pet. van de productie. Gezien de toegenomen concurrentie op de exportmarkt verwacht de directie voor 1954 geen vergroting van de export. Na aftrek van afschrijvingen bedraagt de winst f 113.276. Na diverse voorzieningen wordt een dividend van 6 pet. op de gewone aandelen voorgesteld (v. j. 5 pet.) Lagere koersen wegens winstnemingen AMSTERDAM, 23 Maart In tegenstelling tot de verwachtin gen heeft de Amsterdamse effec tenbeurs vanmiddag een flauw verloop gehad. De indicaties van de voorbeurs, waar Kon. Olie zelfs 4 punten hoger noteerde op 454, zijn in het geheel niet juist gebleken. Er heerste van middag zoveel aanbod dat op 442 werd ingezet, dus 8 punten lager dan de slotprijs van gis teren. Later volgde een herstel tot circa 446. A.K.U. noteerde 4 punten lager, Philips circa 3 punten. De beurs maakt zich over deze achteruitgang geen zor gen. Men is van mening, dat het gisteren wel een beetje hard is gegaan. Dat vandaag in vele gevallen winst wordt genomen acht men zelfs een gezond teken. Dat er gisteren inderdaad wel het een en ander is omgegaan, blijkt wel uit het omzetcijfer der aandelen van f5,7 millioen nominaal, een na-oorlogs record. Philips nam hiervan f650.000 voor zijn rekening, A.K.U. f 550.000, Unilever f513.000 en Olies f386.000. Opmerkelijk was het, dat Unilever vandaag uitstekend stand hield en zelfs 2 punten wist te avanceren. Ook cultures gaven van een gedrukte stemming blijk. Hier waren winstnemingen echter niet de oorzaak, maar berichten uit Indonesië, waarin gewag wordt gemaakt van nieuwe belemme rende bepalingen voor de export. Amsterdam rubber opende 7 punten lager op 118, maar her stelde zich tot 121 i/j. Deli zag zich bijna 2 punten ontgaan en H.V.A. ruim 1 punt. De scheep vaartafdeling was stil en iets luier, doch de verliezen waren hier niet zo groot als elders. Staatsfondsen opnieuw lager. ACTIEVE OBLIGATIES 22 Maart 23 Ned. 1953 3% 102 102 Gr.boek-obl 3% 99 1951 3% 101% 1953 3% 100*8 100% 1948 3% 97*R 97% 98 1954 97% 1947 (3%) 3 97% 97% 1937 3 94% 94 Dollarlening '47 3 93% 93% Investeringscert. 3 98i? 98U 1962-64 3 99% 99 N.W.S, Cert. 2% 77% 77ft Ned.-Indië 1937A 3 96 B 96% Ned. Inschr. Grtb. '46 3 96& ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand.- en Ind. Bank 66% 69% Nationale Handelsbank 135% 133% Ned. Handelmy 182 180 Alg. Kunstzyde Unie Bergh's en .Jurgens 215% 211% 280% 279% v. Berkel's Patent 139 137 Calvé-Delft Fokker v. 'Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Ned. Ford Ned. Kabelfabriek Philips (gem. Bez. v. A.) (gem. Bez. C. P.) Unilever Wilton-Fey en oord Billiton, le rubriek Billiton, 2e rubriek Dordtsche Petrol. My. 7 pet. Pref. Kon. Petroleum My Onder-aand. Moeara Enim Petr My. Amsterdam Rubber Bandar Rubber My Kendeng Lemboe Majang-Landen Ned.-Noorse Plant My. 147% 148 155'/i 155 209*/! 209'/i 190 195 284 290 232 232% 272% 268% 203% 202 267 270% 204'/* 203% 335 1 296 285 1 425% 416% 428% 419 451% 446 449% 443 690 680 124% 121% 116 117% 62 56 55 50 43% 42% Oost-Java Rubber Oostkust Rubber My. „Vico" Serb<tdjadi Silau Sum. Rubber Sum. Rubber Cult Zuid-Preanger Rub Holland-Amerika Lyn Kon. Java-China Paket K.N.S.M. Kon. Paketvaart Kon. Rotterd. Lloyd Ned. Scheepvaart Unie Ommeren, Phs. van Stv. Mij. Nederland H.V.A Javase Cultuur-My. Ned. Ind. Suiker Unie Ver. Vorst Cult My. Deli My Senembah Müller en Co 113 23 43 47% 41Vt 153 135 140'/* 130% 138 140% 191% 147% 122% 22 109 90% 38 110'/i 271 421 46 41 157% 131 140% 129% 135% 139% 187 146% 121 52' ft 73% 22 107% 89% 184% Premieleningen 22 Maart 23 Bergh Pap A 227 230 Mach. Smuld. A 140 137 1 Werkspoor A. Weyers' I&H A 155 156 Asd. O. f100 3 126'/! 126'/! Beynes fabriek 130 133 MeelN.Bak CvA 244'/» 243% A 173% 172 A'dam '51 2% 120% 120% Breda Mach.f. A 139% 139% Mijnbouwk. W 105% 108 Zwan. Organ A 200 200 s-Gr. '52 1 2% 117 Bührm. Pap. A 151 148 Naarden Ch. A 184 186'/i Aniem NBvA 69 68 's-Gr. '52 11 2% 121% Centr. Suiker A 193 191'/! N.A.A. Vr.st. A 166'/! 167% Ov. Gas NBvA 91'/i 91% R'dam'521 2% 119% 119% Dikkers Co A 205 198 Ned.Am. Fitt. A 33 33% Borsumy. cvA 109% 106'/! R'dam '52 11 2% 117% 117% DRU A 102 N. Ap. Nedap A 121% 122% Cur. H. My. A 203 205'/i Utr. '52 f100 2% 115 Emb. en Ht.h. A 132'/! 133 Ned. Dok A 183 183% Güntz Schum. A 134 132 Breda 106*8 Gruyter Zn. pA 143% „Nieaf" A 142'/! 143 HouthJUberts A 122% Eindhoven 107% 107ft Hazemeyer A 262 262 Ned. Schps.b. A 179'/s 179% Houth. Pont A 145 145 Enschede 109% Heemaf A 238 238 Ned. Staalf. A 154% 155 Internatio A 157 157'/i Heineken'8 A 206 N.l. Vezelv. A. 80 80 Linde Teves A 174 173% Bank-, Credlet- Instellingen Hero Cons. A 132'/! 132 Nyma A 185 186 Molukse HV A 68 67'/i H. Stoommeel A 100'/i 101% Pad. Cement A 61 Tels Co. A Amst. Bank A 189 190 H. Kattenb A 109% 110'/! Reinev. Mach. A 125 130 b Alg. Explor. A 102 102% Esc. bank *A 61% 60 H. Beton A 204'/! 194 Id. PA 115'/» 115 Beng. Expl.M A 40 39'/» Gr.lnd.Cr.-h- A 153% 153% H. Dr. Kabel A 330 Rott. Dr.dok A 434 Oost-Borneo A 49 1 Holl.B.Un. CvA 235'/j 239 H. Kunstzyde A 102 106 Rp.v.d. Voort A 84 84'/i Gem. Eigend. A 160'/! 160% Nat Herst. paB H. Melksuik. A 220 225 Vredestein A 205 207 Houtvaart A 140 Nd. B. Z.-A A 171 172 Int. Gew Bet. A 145 144 Schelde NbvA 141 e 139'/s Moormann e. co 10 Ned. Cred.b. AB 122'/! 122% Int. Kunstst. A 58 58 Schokbeton A 123 122% Id. Serie A 26'/! R'damse Bk A 177»/j 177% Int. Viscose A 94'/t 96'/» Scholten's A 168 166'/! Tjepp. C. My. A 14 12% Slavenb's Bk A 141»/! 140'/i Klinker Isol A 36 37'/! Smit Tr.f. fbr. A 185 Arendsb. Tab. A 72'/t 70 Tw. Bank CvA 187'/! 189 %b Kondor A 204 Stokvis Z. A 154 155 BesoekJ Tab. A 168% 69 168'/! R'd.Bel.Cons A 230 230'/! Kon. Nd. Gist A 239 240 Stork Co. A 167'/! 167»/i Sedep A 68 b K. N. Grofsm. A 149 149 Tiel. Dros A 50% 50'/i Telaga Pat. A 40 40 1 Industriële K. Ned Zout A 377 377 Un. Usfabr A 159 159% Bandar Oliep. A 100 100 1 Ondernemingen K. Ph. Broc. A 153'/! 155 Unil. 7 cpA Ngombezi C. A 174% Alb. Superf A 120 125 K. Ver. Tap. A 192 192 Id. 6 cpA 134% 134 Albert Heyn A 200 200'/f Alg. Norit A 111 311 K. Zw Ketjen A 201 199 Id. 4 aflb. cpA 102 101 Maxwell 272 270 Allan Co A 106»/t 107% Korenschoof Utr- Asphalt A 160 159 1 Walvischv. A 74% 86 74% Alweco A 46% 45 Lett.g. A'dam A 255 261 Ver. Blikf. A 159% Schev. ExpL A Asd. Ball. M1J A 204'/! 200 Lyempf A 148'/« 147 Ver Pharm A 128% 129 Thomsen EL A 133 133 Dr.d My A 306 309'/t H1m Gelat CvA 148% Vliss. Katoen A 186 190 Kolen Sab cvA 56 Een detective-verhaal uit het Engels vertaald 68 Toen Lionel uitgesproken was, bleef het een ogenblik stil. Phil had niet vermoed, dat de trage die zo verschrikkelijk was. En hij had nog niet eens met de gravin gesproken. Wat zou die hem allemaal nog kunnen vertel len! Hij begon nu te spreken. Zijn toon werd allengs dringen der. Tenslotte gaf Lionel zich over. Zij drukten elkaar de hand. „Nu druk ik weer op het knop je. Hou je goed, Lionel!" De twee politiemannen kwamen weer binnen. „Arresteer de heer Newton hier als verdacht van medeplichtig heid aan de ontvoering van het gravenkind. Breng hem naar de gevangenis van Enfield". Lionel, werd doodsbleek, toen Huxly een paar handboeien te voorschijn haalde. Phil wilde hem die schande besparen, „Berg die dingen maar weer weg, Huxly. Ik zal de heer New ton persoonlijk naar Enfield brengen". Toen hij weer terug was op de Yard, vergeleek hij de verklarin gen van Newton met het dossier. Zij pasten er volkomen in. Nu wachtte hem nog een zware taak. Vanmiddag moest hij gravin Dun grave een verhoor afnemen. Anna Hood zou haar wel van het een en ander op de hoogte gebracht hebben, maar toch huiverde hij bij de gedachte, dat hij straks oog in oog zou zitten met de voor naamste hoofdpersoon van deze verschrikkelijke tragedie. Gelukkig, dat Else erbij tegen woordig zou zijn. Het was onderhand tijd voor de lunch geworden. Eis kwam hem roepen. „Alles staat al klaar, Phil. Het wachten is op jou". Hij ging meteen met haar mee naar de kamer van hun oom, waar zij sinds het geval van het lot uit de loterij hun lunch ge bruikten. Juffrouw Sybil was sinds de vliegtocht ook in de kleine gemeenschap opgenomen. Na de lunch werd het gesprek weer op de grote zaak gebracht. „Weet je wel, dat dit het eigenaardigste geval is, dat ik ooit in mijn leven heb meege maakt?" zei Wrokkel. „Zoals Phil erover spreekt, is het een van de diepste en afschuwelijkste trage dies, die ooit in een mensenleven kunnen voorkomen". Maar als ik de feiten nuchter beschouw, wat is er dan eigenlijk gebeurd? Er is een kind ont voerd, maar de vader verklaart, dat het niet ontvoerd is, zodat er officieel geen sprake is van een misdaad. Vervolgens is er aan de kin van een jonge vrouw een wonde toegebracht, waar schijnlijk door de punt van een schaar. Eri voor dat bagatelletje zijn er reeds vier personen gearresteerd en worden er nog twee gezocht door de politie. Geen wonder, dat de advocaten van de graaf ontzaglijk misbaar maken en aan de minister de vraag gesteld hebben of de amb tenaren van Scotland Yard plot seling gek geworden zijn. „Heeft de minister u daarover opgebeld?" vroeg Phil geïnteres seerd. „Vanmorgen in alle vroegte reeds. Het is je geluk, dat je bij de minister aangeschreven staat als een uiterst bekwaam politie man, die bliksems goed weet, hoe ver hij kan gaan." „De advocaten eisten riatuur- lij'k vrijlating tegen borgstelling". „Inderdaad!" De graaf heeft 'n krankzinnig hoog bedrag aange boden". „En wat heeft u daarop geant woord?" „Dat een mensenleven met geen goud te betalen is, al is het ook het leven van een oude graaf!" „Mooi! U heeft dus de vrijla ting geweigerd op motief, dat daardoor een mensenleven in ge vaar gebracht werd?" „Juist! Maar wat zijn nu je verdere plannen? Wil je het tot een gerechtelijke vervolging la ten komen?" „Zeer zeker!" antwoordde Phil beslist. „Maar op welke grond dan? Er is geen enkel strafbaar feit gepleegd. Het kind is volgens de graaf niet ontvoerd en een po ging om de graaf van. het leven te beroven wordt door hem ra dicaal ontkend." „Juist! Maar u vergeet het verhaal, dat de gravin mij me degedeeld heeft, waarvan ik tus sen twee haakjes geen steek ge loof, dat een gemaskerd persoon haar kamer is binnengedrongen en haar van het leven heeft wil len beroven, althans zwaar licha melijk letsel heeft willen toe brengen, in ieder geval haar li chamelijk letsel heeft toegebracht. De graaf zelf heeft de hulp van de politie ingeroepen, omdat er een aanslag op zijn vrouw is ge pleegd. We hebben dus alle grond voor een gerechtelijke ver volging." „Goed, maar dan tooh niet met de gravin als beklaagde! Dan moet je toch iemand hebben, die verdacht wordt van die aanslag en op die grond is gearresteerd?" „Die heb ik ook!" riep Phil triomfantelijk uit. „Vanmorgen heb ik Lionel Newton gearres teerd, ten eerste als verdacht van medeplichtigheid in de ontvoering van het kind en ten tweede als verdacht van de aanslag op de gravin." Wrokkel keek hem met een eigenaardige blik in zijn ogen aan. „Als ik het dus goed begrijp wil je twee van elkaar onafhankelij ke zaken door de rechtbank la ten behandelen?" „Heel goed gezien, oom! Eerst wil ik een strafrechterlijke ver volging instellen tegen Lionard Newton als verdacht van een aanslag op de gravin. In dat pro ces treedt de gravin dan op als slachtoffer en eventueel als ge tuige. Ik heb ook nog andere ge tuigen. Welnu, ik zal zorgen dat tij dens dat proces er zoveel aan het daglicht komt, dat de zaak met gesloten deuren verder be handeld zal worden en dat er dan zoveel bewijsmateriaal voor de dag komt, dat heel die kinder ontvoering en wat daaraan vooraf ging en alle verdere afschuwlijk- heden, die daarop volgden en nog zouden volgen, in volle licht ko men te staan, zodat de arrestatie van de gravin en alles wat er mee samenhangt, volkomen ver antwoord zal blijken en het tweede proces dus aanhangig ge maakt kan worden, als het dan nog nodig is!" De hoofdcommissaris werd met een diep respect voor zijn neef vervuld. „Alle hulde, Phil! Maar je moet rekening houden met één moge lijkheid, die heel je opzet als een kaartenhuis in elkaar kan laten vallen." „En die is?" vroeg Phil onge rust. (wordt vervolgd) ALKMAAR Op c K.A.B? heeft Drs. W over de problemen d in ons land. Hjj gal nemende industrialis: zoals hij dat in de te niet tot de technisc betrok in zijn bescho gronden en de godsdl Wij kunnen very ieder jaar 40.000 i werk zullen vragen i Dat eist welbewuste j taakstelling is hier i Het bevolkingsvra; staat wanneer de go ding tussen vraag en arbeidskrachten is Het probleem is dus probleem en zo dier te zien. Nederland kent e overbevolking. Er is groot gebrek aan cult Het bevolkingsprob twee oplossingen: er industrialisatie. Opm. de Noordhollander n lijk emigreert, legde c er de nadruk op da velen een grotere spr net ene beroep naar over te gaan, dan in i ■land in het eigen be: zaam te blijven. Nederland tracht de de jaarlijkse 40.000 te greren. Dat is de la; inderdaad gelukt. Voo overblijvenden die dai vragen is er de indu Er is echter nog probleem: dat van der arbeidsproductiviti -0.000 kunnen wij onge anderen optellen die door die stijging woi stoten uit het arbeid; zij moeten opnieuw i beidsproces worden in; In 1870 begon de gro keling van de machir brenging. Er ontstond centratie van bedrij samenballing van we beid en tengevolge da demographische samen! kleine dorpen ontston steden. Het ontstaan steden is de onherroepi sequentie van industria zal ook in de toekomst zijn. Van 1870 tot 1900 deze ontwikkeling hoe in het westen van het 1 ook in zuid en oost. D kende industrieën kome tijd op. Hun plaats van is niet aan strenge eis den. De industrialisati zich dus. Ontwikkeling behoren tot de mogi van vandaag. Waar arbi ten disponibel zijn, waa tureel achterland is, w: scholen staan en een wegennet is, daar groe de industrieën. Noordholland heeft ontwikkeling rekening den. Er liggen moge voor industrialisatie: v werkende metaalnijverh mische nijverheid, tex' ven. Dat is goed, ma; ook gevaarlijk. Niet iede mag, economische gezie: dustrieel centrum wor wikkeld, omdat zo'n pl volkomen afhankelijk 1 den van één industrie. (Advertentie) j FANTASTISCH Uw meubelen o gestoffeerd en o bekleed door J Meubelstoffeerderij J Th. BROUWER - ALK J Snaanmanslaan 29 - T( WOENSDAG 24 MA HET GULDEN VLIES siefilm „Sacred 8 uur. WAPEN van HEEMSI Bijeenkomst Onderc reuver. ,,Ons Belang CAFe TOM: Spelreg aXonc* 'bedrijfsvoetbal RUSTENDE JAGER Hl Schaakclub 8 uur. Bioscopen: HARMONIE: „Het leeft )^6 voorPag'na" VICTORIA: „Tonight sing" (alle leeft.). HEX: „Zolang jij bi bent" (14 jaar).' Voorstellingen: 2.30 en I STEDELIJK MUSEUM positie Doorwerken. DONDERDAG 25 Ma HET GULDEN VLIES' voering Jong-Hollan uur. WAPEN van HEEMSK Vergadering R.K vereniging. 2 uur VICTORYGenootschap derland-Engeland 8.15 Bioscopen: HARMONIE: „De Minni (14 jaar) 8 uur. Andere bioscopen: hls Woensdag. STEDELIJK MUSEUM: Woensdag. Waterstanden: Donderdag: Hoog water 9.30 en 21.: Laag water 3.35 en 15'

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 2