>eurs Groeiende industrialisatie schept taak voor de K.A.B. STAD EN Persoonlijkheidsvorming allereerste vereiste Sacred City", een film over Japanse wreedheden Nieuwkoffiehuis voor chauffeurs geopend R.S.D.A. wint met 2-1 van „Alkmaar Rijkspolitie' Invitatie-ton mooi „Drie Ruiten" Alkmaarse toneelverenigingen spelen samen een blijspel Legaat voor St. Jozef-koor irs Trek naar IJmond werkt remmend AGENDA Politievoetbal Heidenen brengen een saluut Alle meubelreparaties Nationaal kappersconcours EERSTE RONDE N. Quant aan de leiding met twee winstpartijen ln het kader van de stadsfeesten Zilveren jubileum van de heer Neef vraag naar Vooral voor ubelen, die abrieken N.V. de naam in de han- grote vraag, 'het gehele orders voor- net bijna 25 bereikt door machinepark rdige perso- let export- vergroot en pet. van de toegenomen exportmarkt voor 1954 de export, afschrijvingen 113.276. Na wordt een de gewone (v. j. 5 pet.) wegens tgen Maart In verwachtin- rdamse effec- een flauw indicaties van Kon. Olie ;er noteerde geheel niet heerste van- mbod dat op dus 8 punten prijs van gis- een herstel noteerde 4 .lips circa 3 maakt zich ;ang geen zor- ening, dat het >eetje hard is laag in vele irdt genomen gezond teken, inderdaad wel is omgegaan, omzetcijfer f 5,7 millioen oorlogs record. f650.000 voor :.U. f 550.000, en Olies lijk was het, lag uitstekend ■lfs 2 punten ven van een blijk. Hier gen echter niet berichten uit gewag wordt uwe belemme- voor de export, opende 7 i, maar her- Deli zag ontgaan en De scheep- stil en iets irliezen waren ot als elders, mieuw lager. 39 38 113 110'/. 28 271 43 421 47/4 46 41'/. 41 v, usiuJaj; 2 i blaart 1954 Pagina 3 (Zie ook pagina 6) 153 15514 eet 135 131 140'/. 14014 130% 129'4 138 13514 le 14014 139 '4 191% 187 147% 146% 12214 121 Ml ilê'II 73% 22 22 109 107% 9014 89 184% A. a &h a gan A NBvA NBvA cvA VIU A um. A jerts A ont A ves IV or. M o d. A A A A A A A A A e. co A ÜJ A ab. A ab. A A it A ep. A C. A iyn A A QxpL A a a ab cvA 155 173% 200 69 91V» 109% 203 134 122% 145 157 174 68 102 40 160'/t 10 26l/t 14 72 168% 69 40 100 200 272 74% 86 133 56 156 172 200 68 91% 106'/» 205 132 145 157'/» 173% 67'/» 102% 39'/» 49 1 160% 140 12% 70 168'/» 68 b 40 1 100 1 174% 200'/» 270 74% 133 aanslag op de hem met een in zijn ogen goed begrijp wil iar onafhankelij- de rechtbank la- - ezien, oom! Eerst afrechterlijke ver- ai tegen Lkmard rdacht van een travin. In dat pro- gravin dan op als eventueel als ge- ok nog andere ge- zorgen dat tij- es er zoveel aan omt, dat de zaak leuren verder be- orden en dat er vijsmateriaal voor at heel die kinder- vat daaraan vooraf rdere afschuwlijk- op volgden en nog in volle licht ko- zodat de arrestatie en alles wat er gt, volkomen ver blijken en het dus aanhangig ge- rden, als het dan missaris werd met set voor zijn neef Phil! Maar je moet en met één moge- el je opzet als een elkaar kan laten vroeg Phil onge- (wordt vervolgd) ALKMAAR Op de derde ontwikkelingsavond van de Alkmaarse K.A.B? heeft Drs. W. Kusters uit Den Haag gisteravond gesproken over de problemen die samenhangen met de snelle bevolkingsaanwas in ons land. Hij gaf daarbij in grote lijnen een inzicht in de toe nemende industrialisatie en de oplossing van het bevolkingsprobleem, zoals hjj dat in de toekomst zag opdoemen. Hij beperkte zich daarbij niet tot de technisch-economische zijde van zijn onderwerp, doch betrok in zijn beschouwing bovendien de geestelijke en sociale achter gronden en de godsdienstige zijde van het bcvolkinsvraagstuk. Wij kunnen verwachten dat ieder jaar 40.000 mensen om werk zullen vragen in ons land. Dat eist welbewuste politiek. Een taakstelling is hier noodzakelijk. Het bevolkingsvraagstuk ont staat wanneer de goede verhou ding tussen vraag en aanbod van arbeidskrachten is verbroken. Het probleem is dus een relatief probleem en zo dienen wij het te zien. Nederland kent een partiële overbevolking. Er is immers een groot gebrek aan cultuurgrond. Het bevolkingsprobleem kent twee oplossingen: emigratie en industrialisatie. Opmerkend dat de Noordhollander niet makke lijk emigreert, legde drs. Kusters er de nadruk op dat het voor velen een grotere sprong is van het ene beroep naar het andere over te gaan, dan in een vreemd land in het eigen beroep werk zaam te blijven. Nederland tracht de helft van de jaarlijkse 40.000 te doen emi greren. Dat is de laatste jaren inderdaad gelukt. Voor de 20.000 overblijvenden die dan om werk vragen is er de industrialisatie. Er is echter nog een ander probleem: dat van de stijging der arbeidsproductiviteit. Bij de 20.000 kunnen wij ongeveer 15.000 anderen optellen die jaarlijks door die stijging worden afge stoten uit het arbeidsveld. Ook zij moeten opnieuw in het ar beidsproces worden ingeschakeld. In 1870 begon de grote ontwik keling van de machinale voort brenging. Er ontstond een con centratie van bedrijven, een samenballing van werkgelegen heid en tengevolge daarvan een demographische samenballing. Uit kleine dorpen ontstonden grote steden. Het ontstaan van grote steden is de onherroepelijke con sequentie van industrialisatie. Dat zal ook in de toekomst bepalend zijn. Van 1870 tot 1900 zagen we deze ontwikkeling hoofdzakelijk in het westen van het land. Later ook in zuid en oost. De verwer kende industrieën komen in onze tijd op. Hun plaats van vestiging is niet aan strenge eisen gebon den. De industrialisatie spreidt zich dus. Ontwikkelingsgebieden behoren tot de mogelijkheden van vandaag. Waar arbeidskrach ten disponibel zijn, waar een cul tureel achterland is, waar goede scholen staan en een geschikt wegennet is, daar groeien thans de industrieën. Noordholland heeft met deze ontwikkeling rekening te hou den. Er liggen mogelijkheden voor industrialisatie: voor ver werkende metaalnijverheid, che mische nijverheid, textielbedrij ven. Dat is goed, maar dat is ook gevaarlijk. Niet iedere plaats mag, economische gezien, tot in dustrieel centrum worden ont wikkeld, omdat zo'n plaats dan volkomen afhankelijk kan wor den van één industrie. Beter is (Advertentie) FANTASTISCH Uw meubelen opnieuw J gestoffeerd en opnieuw bekleed door g Meubelstoffeerders Th. BROUWER - ALKMAAR 4 Snaarmanslaan 29 - Tel. 5900 g WOENSDAG 24 MAART HET GULDEN VLIES: Mis siefilm „Sacred City". 8 uur. WAPEN van HEEMSKERK: Bijeenkomst Onderofficie renver. „Ons Belang" 8 u. CAFé TOM: Spelregeltesit- avond bedrijfsvoetbal, 8 u. RUSTENDE JAGER HEILOO Schaakclub 8 uur. Bioscopen: HARMONIE: „Het meisje van de voorpagina" (alle leeft.). VICTORIA: „Tonight we sing" (alle leeft.). REX: „Zolang jij bij mij bent" (14 jaar). Voorstellingen: 2.30 en 8 uur. STEDELIJK MUSEUM: Ex positie Doorwerken. DONDERDAG 25 Maart HET GULDEN VLIES: Uit voering Jong-Holland, 8 uur. WAPEN van HEEMSKERK: Vergadering R.K. Mulo vereniging. 2 uur. VICTORY: Genootschap Ne- derland-Engeland 8.15 uur. Bioscopen: HARMONIE: „De Minnivers" (14 jaar) 8 uur. Andere bioscopen: als Woensdag. STEDELIJK MUSEUM: als Woensdag. Waterstanden: Donderdag: Hoog water 9.30 en 21.35 u. Laag water 3.35 en 15.45 u. het in een aantal plaatsen, de grootste, zoals Alkmaar en Hoorn b.v., industriekernen te ontwik kelen. In die plaatsen waarvan de culturele situatie de eerste aanleg voor die ontwikkeling vertoont. De verspreiding van in dustrie over een groot aantal plaatsen is sociaal gezien ongun stig, omdat er een te groot sfeer- verschil bestaat tussen het platte land en het industriecentrum. Sociale spanningen in kleine dorpsgemeenschappen zouden niet uitblijven. Drs. Kusters gaf drie sociale aspecten aan van de industriali satie. Allereerst de stedenvor- ming naar bevolkingsaantal en ook naar geest. Op de tweede plaats worden de oude organische verbanden vervangen door orga nisatorische verbanden. Ten der de brengt de industriële ontwik keling een geweldige dynamiek van het maatschappelijk leven met zich mee. En dat is een gevaar voor de goede opbouw van het gemeen schapsleven. Het probleem van de geloofsafval in onze dagen vindt hier zijn wortel. De tengevolge van de industria lisatie uit zijn milieu verplaatste arbeider dient een persoonlijk heid te zijn, die zelfstandig een keuze kan doen. Hij is niet meer ingebed in de tradities van zijn oude milieu. De industriële ontwikkeling brengt nu eenmaal een grote mobiliteit mee. Onze taak is het de arbei ders te vormen tot persoonlijk heden, tot zelfstandig kiezende principiële persoonlijkheden. De industrie-arbeider is dik wijls gedwongen van het ene naar het andere bedrijf te gaan, van de ene naar de andere stad te trekken, van het ene contact in het affldere te vallen. Daartoe heeft hij zijn sterke persoonlijk heid nodig. De vraag is: kunnen wij van Nederland een land ma ken waarin de mens .geestelijk gelukkig kan zijn. De aanpassing van de mens aan zijn nieuwe milieu noemen we tegenwoordig „maatschappelijk werk". Een aantal jonge arbeiders is onlangs van Drente naar Amster dam getrokken om daar bij de P.T.T. te gaan werken. Zij zijn in hun nieuwe omgeving opge vangen door de K.A.J. (en door de Christelijke jeugdbeweging). Drs. Kusters zag hier een grootse taak voor de standsorganisaties, voor de K.A.B. Wie meer immers dan de standsorganisatie is be last met de geestelijke zorg voor de arbeider? Spreker wees er op dat er twee categorieën zijn die in onze dagen tussen de stoelen dreigen te val len: de ouden van dagen en de in hun ontwikkeling gehandicap ten. Ook voor deze randgroepen van de maatschappij vroeg hij de zorgende aandacht vgn -de K.A.B., nu de maatschappij de gezinnen samenbalt tot de kleinst mogelijke eenheden, veel kleiner dan vroe ger, toen zowel de ouden van dagen als de invaliden hun plaats hadden -en -behielden in hun ge zinsgemeenschap. Spreker persoonlijk was van een negatieve selectie door emi gratie niets gebleken. Hij wilde de agrarische jeugd terwiile van haar eigen geluk tot emigratie stimuleren. De sterke trek naar de IJmond zag spreker als een rem voor de industrialisatie van de kop van Noord Holland. Door de zeer snelle ontwikkeling van de IJmond en door de grote zuig kracht daarvan (in 1970 verwacht men er een bevolking van 200.000 zielen) meende hij persoonlijk dat het ontwikkelingsgebied in West Friesland vooralsnog ge doemd is tot mislukking, omdat het geen concurrerende mogelijk heden biedt tegen de IJmond. In een centrum als Alkmaar zag hij mogelijkheden. De industrieën die er zijn, zullen zich blijven ontwikkelen, gezien de structuur van de stad, maar een revolution. naire ontwikkeling zal het z.i. zeker niet zijn, tengevolge van de trek van de IJmond. Het huidige forensisme naar -de IJmond zal groeien tot migratie naar dit in dustriecentrum. meende spreker. En aangezien deze ontwikkeling niet te stuiten valt, dienen wij ons in de realiteit te plaatsen. De vorm van deze ontwikkeling moeten wij zoveel mogelijk zelf in de hand houden. He-t platte land heeft andere behoeften dan de stad. Spreker toonde zich een voorstander van het wonen van de industrie-arbeider nabij de in dustriekern. Zijn behoeften ziin immers andere geworden -dan die zijn oude milieu hem kan bie den. Hij wilde daarom de steden- vorming bevorderen, ondanks de bezwaren daaraan verbonden. De plattelandsbewoner heeft, door de moderne communicatiemiddelen, kennis gekregen van -de sfeer van de stad. De mogelijkheid is er dat hü, ook in zijn nieuwe omge ving, -blijft wie hij is. Wij moeten zorgen dat zijn verplaatsing goed geschiedt. In Zuid Limburg is dat gelukt, dank zij Mgr. Poels. Niet de stad, maar -de moderne levens sfeer is -bepalend voor de geestes gesteldheid. Het gaat er niet om waar de industrie-arbeider gaat wonen, maar om wat wij hem meegeven. Wij dienen er 'bij do gezags dragers op aan te dringen, dat het wezenlijke van het oude mi lieu in het nieuwe aanwezig is. In dit verband wees spreker op de moderne woningbouw, -die hij moordend noemde. Geef -de men sen huizen, -die lijken op -de hui zen -die ze vroeger bewoonden. Een goed geleide migratie achtte Drs. Kusters een belang van de eerste orde. Persoonlijkheidsvor ming is op dit terrein het aller eerst noodzakelijke. Hier ligt een taak voor de K.A.B., die er aan mee -dient te werken, de proble men, -die de industrialisatie -biedt, in positieve zin op te lossen. (Advertentie) Yes Sir... gentlemen prefer ALKMAAR. Het Chinese volk is sinds de Japanse in vasie overstroomd door onder drukking, innerlijke verdeeld heid, ert ellende. Toen het na de oorlog bevrijd werd van het "Ja panse juk 'scheen één ogenblik de illusie van de vrijheid verwe zenlijkt te zullen worden; maar ook deze illusie stierf een gru- weldood onder de heerschappij van het communisme, dat in de toen bestaande chaos zijn kans zag, het nog onzekere nationalis tische regiem omver te werpen. En sindsdien trad een nieuwe periode in, waarin de menselijke waardigheid werd verkracht. Het object waarop zowel de Japan ners als de communisten het heb ben gemunt, was de R.K. Kerk, hoofdzakelijk vertegenwoordigd in de persoon van de missionaris. De Kerk is door de eeuwen heen vervolgd, en dat de Japan ners met deze onzalige traditie nie-t wilden breken, is daarom allerminst verwonderlijk. De communisten borduren voort op hetzelfde thema, zodat de litanie van kerkvervolgingen voorlopig nog niet ten einde zal zijn. Maar intussen zijn de missionarissen, die in China een helden- en dik wijls ook een marteldood stier ven, de martelaren geworden van een zaak. die meer was dan alleen die van de Kerk: de zaak van-de menselijke vrijheid. En hun veelal heldhaftige houding is zelfs voor de Chinezen die niet tot de Kerk behoren, een symbool geworden van waarachtig helden dom. Na de oorlog hebben deze heidenen een film gemaakt waar in zij een saluut brengen aan de missionarissen, die hun leven of ferden voor deze zaak voor de vrijheid. Een ontroerende film Gisteravond werd in het Gul den Vlies de eerste voorstelling in Alkmaar gegeven van deze film „Sacred City": vanavond zal de tweede voorstelling plaatsvin den. Men kan dan alleen hopen dat deze avond meer belangstel ling zal trekken, dan gisteravond het geval was. Pater W. Waggel van de Missionarissen van Scheut die zelf 16 jaar lang onder de Chinezen heeft gearbeid en ge ruime tijd een gevangene is ge weest van de communisten, leidt deze film in. De charme van dit Chinese pro duct is hoofdzakelijk gelegen in het feit. dat hier mensen aan het woord zijn. die allerminst propa ganda maken voor een eigen zaak. Integendeel, zijn het onge lovigen, die deze film ontwierpen en speelden, zij het dan. dat het gegeven is onleend aan de bittere werkelijkheid. En is het. om deze werkelijkheid te omschrijven, no dig nogmaals de lange tirade van onmenselijkheden te vertellen, die met elke kerkvervolging ge paard gaan? Daar is dan het dorpje Tu- chetzu, waar een A,m^rikaanse missionaris, pater King, zijn pa rochie heeft. En het is de sabo terende strijd van deze missiona ris tegen de Japanners, die het onderwerp is geworden Van een alleszins boeiende en ontroeren de film. De wijze, waarop deze missionaris uiteindelijk wordt vermoord, is gelijk aan die, waarop een van de Missionaris sen van Scheut om het leven kwam. En ook andere voorval len zijn overeenkomstig de wer kelijkheid. „Sacred City" blijft niettemin een product dat voor de Wester ling een vreemde en bijna on doordringbare sfeer ademt. De sfeer van een volkomen vreemde levensbeschouwing, van ongeken de zeden en gedachten. Dit sterk exotisch element is overigens al lerminst storend, al zal niemand moeten verwachten een Holly wood product te zien. vervaar digd volgens het laatste procédé van filmkunst. „Sacred City" is een film, waarin de menselijke ellende benaderd en weergege ven wordt geheel binnen de lij nen van een Oosterse werkelijk heid. met een onwapenende een voud en dikwijls met een film technisch. vermogen, dat bewon dering afdwingt. Het tijdperk van de Japanse overheersing, van 1937 tot 1947. is hiermee ge projecteerd binnen de kleine we reld Van het dorpje Tuchetzu op een welsprekende en aangrij pende wijze weergegeven. Men kan het saluut, dat de makers hiermee aan de missionarissen hebben willen brengen, slechts beantwoorden met stilzwijgende bewondering en dankbaarheid. ALKMAAR Het téam van Alkmaar Rijkspolitie" heeft gis teren het onderspit moeten del ven in de wedstrijd tegen col lega's van het District Amster dam, welke wedstrijd werd ge speeld op het APGS-terrein te Amsterdam. Dat deze uitslag in het nadeel is uitgevallen voor Alkmaar RP is ten dele te wijten aan het zeer zwakke fluiten van de scheids rechter, die meerdere malen zeer dubieuze beslissingen nam. waar van er een voor het RSDA-team een doelpunt opleverde. Dat ook het voetbalgenot, door zulk flui ten in ongunstige zin wordt be- invloed is aan geen twijfel on derhevig en bleek maar al te duidelijk. Na enig verkennen aan beide zijden is het het RSDA-team, dat een licht overwicht krijgt, doch het backstel van Alkmaar RP weet alle gevaar te keren. Nadat ongeveer 20 min,, ge speeld was kwam het doelpunt aan de andere zijde. Na een aan val trapte de RSDA-keeper, on geveer 10 M. naast de doelmond staande de bal uit. Deze werd door van Luit opgevangen en meteen van verre afstand inge schoten 01. Alkmaar kreeg de smaak te pakken en midvoor Düster, door goede throughpasses gelanceerd, probeerde diverse malen de voor sprong te vergroten, doch het mocht hem niet lukken. RSDA zag het gevaar en het zette alle zeilen bij om het te keren. Een kwartier voor rust kwam de gelijkmaker, toen de Alkmaar verdediging even aar zelde 11. Kort hierna ontstond het veel omstreden doelpunt. Een zuiver „aangesch-oten-handsge- val" was oorzaak dat de bal naar de elfmeterstip werd verwezen, welke penalty werd benut (21). Kort hierna brak de rust aan. Na de rust was Alkmaar RP overwegend in de meerderheid, doch de voorhoede die voor het merendeel uit invallers bestond, was niet hij machte om die meer derheid in doelpunten uit te drukken. Door voor velen onbegrijpelijke beslissingen van de scheidsrech- Ad veren tie) voeren wij op vakkundige wijze uit Meubelmakerij STAVENUITER Ritsevoort 21 - Telef. 3448 Damclub D.D.D. ALKMAAR In de onderlinge competitie werden de volgende partijen gespeeld: J. JornaJ. Mekken afgebr.; M. HemelsN. Oud 20; D. StamM. Langras 02; N. LengersP. de Wijn 02; P. SmolenaarsD. Korn 20; G. OudD. Bruggeman 02. ter werd de verhouding in het veld er niet beter op. RSDA pro beerde de voorsprong te vergro ten om de zege veilig te stellen. Bij een van hun aanvallen, waarbij spil Bos de bal van. de RSDA linksbuiten Leguyt tracht te te ontnemen, kwam Bos zoda nig te vallen, dat hij een schou der ontwrichtte en zich onder doktersbehandeling moest stellen. In de stand kwam geen ver andering meer, zodat Alkmaar RP met lege handen naar huis moest. ALKMAAR. Gistermiddag was het een aantal heren en gis teravond een aantal dames wier hoofdhaar onder handen werd genomen door een legertje kap pers, die allemaal dingen naar de hoogste eer: de beste kapper te zijn van het land. Het is geen eenvoudige zaak en er komt heel wat vakmanschap bij te pas, voor het model genade vindt in de ogen van een ter zake deskun dige jury. De zaal van het Wapen van Heemskerk was de arena waar de wit-gejaste heren elkaar ont moetten. Overigens was het slechts de eerste ronde van een landelijke wedstrijd, waarvan straks de finale in Amsterdam zal worden gehouden. Maar de strijdlust was er niet minder om, zodat de jury moeite had om uit eindelijk het puikje uit alle schoons te distilleren. En hier is dan de uitslag van deze eerste ronde: Damesvak: 1. W. L. Eggens, Enkhuizen, 493 p.; 2. W. J. M. Henneman. Beverwijk 469 p.; 3. A. W. J. Nieland, Beverwijk 453 p.; 4. P. J. Kuin, Alkmaar 442 p. 5. L. H. N. F. Ellerbroek. Hoorn 441 p.; 6. mevr. M. Niestadt, Schagen 429 p. Damesvak bediendenafdeling: 1. F. G. P. Jansen. Haarlem 241 p. Herenvak: 1, B. M. Nooii. IJ- muiden 353 p.; 2. W. Fielmich, Alkmaar 338 p.; 3. A. Morcus, Velsen 335 p.: 4. J. Jong, Alk maar 332 p.; 5. S. J. Quax, Be verwijk 326 p.; 6. P. J. Winterink te Halfweg 325 p. Herenvak bediendenafdeling: 1. P. J. Leering Jr.. Assendelft 341 p.; 2. A. M. van Stiphout, Zaandam 321 p.; 3. J. Lenting, Krommenie 299 p. Yolleybaltournooi 't Hooge Huys ALKMAAR Vandaag en op de volgende week Woensdag or ganiseert de sportvereniging 't Hooge H-uys een volleybaltour- nooi. Dit tournooi is hoofdzakelijk opgezet voor verenigingen, die vrijwel nooit aan het deelnemen aan tournooien toekomen. Uitge nodigd zijn de vier laagst ge plaatste teams in de eerste klas en de zes hoogst geplaatste teams in de tweede klas. Deze tien teams zijn ondergebracht in twee pou les. Vandaag en 31 Maart wordt de voorronde verspeeld in de Ju- lianaschool en op Zaterdag 3 April komen de finalisten tegen elkaar uit in de Lindenschool. Weersverwachting Medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donder dagavond. OVERWEGEND DROOG Aanvankelijk zwaar bewolkt, later verspreide opklaringen. Overwegend droog weer. Meest matige wind, aanvan kelijk noordelijk, later krim pend naar West ofZuid-West. Dezelfde of iets lagere tem peraturen. BILJARTEN ALKMAAR Gisterenavond is het invitatietournooi geopend bij de heer Venneker op de Bier kade. Dit jaarlijks terugkomende tournooi moet wel een evenement zijn voor de deelnemers, als men 'bedenkt dat nu na vijf jaar steeds een nieuwe winnaar naar voren is -gekomen. Wat het -ditmaal zal worden is nog volkomen onzeker. Op de eerste a-vond waren er verrassingen. De winnaar van het vorige jagr, Krijgsman, moest in zijn eerste partij tegen Quant zijn punten afstaan. Quant heeft deze partij sterk gespeeld. Het zag er naar uit dat Krijgsman een gevoelige nederlaag tegemoet ging, maar tegen het einde -kreeg Quant een inzinking en daar wist Krijgsman -gebruik van te maken, Quant zag net op tijd het gevaar in en Krijgsman kwam net 6 carmb. te kor-t. In zijn tweede partij heeft Krijgsman getoond 'n vechter te zijn van formaat. Dit maal moest Heusy het ontgelden. Het is een spannende partij ge worden. Heusy heeft zijp huid duur verkocht, met een verschil van 7 carmh. moest hij de eer aan Krijgsman laten. N. v. d. Sohilden heeft -deze avond ook twee par tijen gespeeld. In zijn eerste par tij tegen Seekles heeft hij prach tig gespeeld. Met moyenne van 4.16 wist hij de partij te winnen, en dat doet ons iets vermoeden. Tegen Heusy was hij weer volko men uit vorm, toen moest hij met slechts 40 car-mib. genoegen ne men. Quant heeft tegen v. d. Aak ster de leiding genomen. Na een gelijkopgaande strijd in de 30e beurt, ging Quant naar voren. V. -d. Aakster kon -dit tempo niet volgen. Met een mooie moyenne van 3.84 maakte Quant een einde aan de partij.. Kalman die deze avond één partij speelde tegen v. d. Aakster heeft deze omgezet in een winstpartij. V. d. Aakster heef-t deze avon-d wel ongelukkig gespeeld. Nu heeft hij weer de overwinning geroken, maar Kal man, een vechter, was hem net weer te vlug af. ALKMAAR Het ligt in de bedoeling dat de negen Alkmaarse amateur-toneelverenigingen in het kader van de komende stads feesten gezamenlijk een uitvoering zuilen geven, hoogstwaarschijnlijk van een blijspel, dat onder regie van Jean Robert Jr. uit Heiloo, op 2, 3 en 5 Augustus in 't Gulden Vlies ten tonele zal worden gebracht. Het initiatief tot dit gezamen lijk optreden is uitgegaan van de R.K. Toneelvereniging „Can- tecleer". De voorbereidingen wor den geleid door de voorzitter van deze vereniging, de heer F. F. Spiekermann. Acht van de negen amateur gezelschappen hebben hun mede werking reeds toegezegd. De Stichting „Alkmaar 700 jaar Stad" heeft zich tot een bepaald bedrag financieel garant gesteld. Men streeft naar een voortreffelijk toneelstuk op een voortreffelijke wijze voor het voetlicht te bren gen. De gedachten aaan uit naar een goed blijspel. Het te spelen stuk is momenteel nog niet be paald. Men heeft de voorkeur gegeven aan een regisseur, die buiten de Alkmaarse toneelwereld staat. De keuze is gevallen op de heer Jean Robert uit Heiloo, die als regisseur zijn sporen heeft verdiend. Het plan is nog niet geheel in kannen en kruiken, doch het be hoeft nog slechts een finishing touch om voor verwezenlijking vatbaar te zijn. Wij kunnen slechts hopen dat de gezamenlijke Alkmaarse to neelverenigingen en dan be doelen wij die, welke in het open baar hun uitvoering plegen te ge ven door bundeling van hun beste krachten zullen komen tot het brengen van een toneelevene ment, dat het meest sublieme be- roepswerk benadert. Wij geloven zeker, dat dit mogelijk zal zijn. Uitslagen van de eerste avond: Quant Krijgsman 100 94 31 31 26 12 3.22 3.03 Heusy v. d. Sohilden 100 40 28 28 15 8 3.57 1.42 Kalman v. d. Aakster 100 83 29 29 22 12 3.44 2.86 v. d- Schilden Seekles 100 48 23 23 28 8 4.34 2.08 Krijgsman Heusy 100 93 24 24 27 12 4.16 3.87 Quant v. d. Aakster Hedenavond en voortgezet. 100 26 21 3.84 67 26 13 2.57 worden de partij- Welverdiend buitenkansje ALKMAAR. Een parochiaan van de Sint Jozef-parochie, die bij zijn leven iedere dag naar de kerk placht te gaan, werd ge troffen door de opofferingsge zindheid waarmee het kerkkoor de liturgische plechtigheden op luisterde. En hij besloot het koor, voor zover dit in zijn vermogen lag, daarvoor te belonen. Hij heeft dit besluit inderdaad ten uitvoer gebracht, want dezer dagen is het koor van de Sint Jozef-parochie in klinkende munt ter hand gestel^ het legaat, dat deze man bij zijn overlijden aan het kerkkoor heeft vermaakt. Geen wonder dat dit onverwachte doceurtje de heren kerkzangers in een blijde stemming heeft ge bracht. Zij zullen nog lang en breed beraadslagen over de wijze waarop zij dit legaat zullen be steden. Het koor, dat 24 leden itelt, denkt er over om het te be steden aan een driedaags uit stapje. Ongetwijfeld zal dit in de geest van de schenker zijn. Bij Stoel's Bouwmaterialen ALKMAAR. Vijf en twintig jaar geleden trad de heer C. Neef in dienst bij W. F. Stoel's Bouwmateriaalbedrijf N.V. hier ter stede. Hij begon daar zijm loopbaan als jongste bediende. Thans is hij chef van de tegel afdeling en de expeditie. Zijn zil veren jubileum is dezer dagen in het bedrijf op feestelijke wijze gevierd. Ir. W. F. Stoel sprak de jubi laris toe en prees hem om zijn capaciteiten en zijn activiteit, die hem in het bedrijf hebben doen opklimmen. Hij huldigde hem bovendien als zijn medewerker in het verzet. Namens de direc tie bood hij de jubilaris een enveloppe met inhoud aan. De procuratiehouder, de heer L. van Hoof, de filiaalhouder, de heer W. Th. Delissen, en de heer D. Groen spraken hun zilveren collega toe en namens het per soneel werd hem een tapijt aan geboden. In zijn dankwoord schetste de heer Neef de groei van het be drijf in een kwart eeuw. De heer Neef, die een voortref felijke naam heeft in Alkmaarse sportkringen, ondervond uit die kringen en van zijn vele vrien den en relaties een grote belang stelling tijdens de receptie die hij ter gelegenheid van zijn jubi leum in café Tom -hield. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Andrea Wiilhelmina d-v W. Mol en T. Te gel, Doorntjes 21; Maria Elisabeth dv J. Ranzijn en G. Modder, Fi- larskiweg 23. Ondertrouwd: Cornells Dirk Beeldman, 26 jr, Kerkedijk 15 en Maar-tje Jonker, 23 jaar, Dorps straat 1; Gerrit Bloemhof, 62 jr. Zuidlaan 20 en Marie Magdalena ten Have, 41 jaar, Zuidlaan 20. LIMMEN Gistermiddag is onder grote belangstelling het nieuwe chauffeurskoffiehuis van de Fa. J. Haanstra geopend. Het gebouw, dat veel ruimer van opzet is dan het oude, voorziet aan de Rijks straatweg in een dringende behoefte. Burgemeester Bosma verrichtte de openingsplechtigheden. Negentien jaar reeds werken „opa" en „opoe" Haanstra in het chauffeurskoffiehuis. Honderden nachtrijders vonden er al aange name verpozing en steeds kwamen ze er terug. Het was er dan ook altijd erg gezellig. Er heerst een sfeer van „kom erin, zet je hoed af" en dat dit gewild is, bleek uit de geweldige bloemenschat en de overgrote belangstelling, waarover de 68-jarige heer en 70- iarige mevrouw Haanstra zich konden verheugen. De heer Haan stra heeft het nieuwe huis hele maal zelf ontworpen en het grootste deel van de werkzaam heden nam hij ook zelf ter hand. „Opoe'' Haanstra is de ziel van het bedrijf. Niets ontgaat haar en zij heeft voortdurend een wakend oog voor de verzorging. Binnenkort is ook een nog be perkte slaapgelegenheid voor chauffeurs klaar. Het was dan ook volkomen op zijn plaats, toen Burgemeester Bosma verklaarde, dat het koffiehuis een aanwinst is. De burgemeester prees de voortvarendheid, waarmee de heer en mevrouw Haanstra hun be drijfje voeren en hij hoopte, dat zij dit nog vele jaren in goede gezondheid zouden doen. V

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 3