Nieuwsfoto's via ZENDER naar de dagbladen Overlevenden van Japanse vissersboot gevonden? „Vol van genade" Nederlandse wegenwacht op weg naar Zweden Tekstboekjes kopen van toneelstuk is verplicht Darmenbewerker pleegde wasmachine-trucs Proces tegen Nederlandse chauffeur begonnen De Amerikaanse hulp aan het buitenland De Frans-Duitse twist over het Saargebied Om propaganda te maken Krupp bouwt pontons EGYPTE WIJST ENGELSE BESCHULDIGING AF Bereikte in 1953 een record Engeland en Amerika komen tussenbeide Nieuwsvoorziening steeds sneller Half automatisch telefotonet in ons land in opbouw Week voor de lichte muziek? Principiële uitspraak: Uitgever te Alkmaar kreeg gelijk Dirk de Baat reed zes mensen dood Opschudding in Japan: Kracht van waterstofbomontploffing ontsnapt aan controle Buitenlandse notities Woensdag 24 Maart 1954 Pagina 5 MORGEN IS HET FEEST van Maria Boodschap. Is een weekse dag in de Vasten niet een vreemde tijd voor een Maria-feest, en dan nog wel van zó hoge betekenis als dit? Toch heeft dit feest een die pere betekenis dan zijn plaats in de liturgische jaarkring zou doen vermoeden. De da tum op zich is reeds een aan wijzing: 25 Maart, precies negen maanden vóór het feest van Kerstmis, de menswor ding van God in de schoot van Maria. Dit feit is op het feest van morgen feitelijk op de achtergrond geraakt, de viering van Gods menswor ding is nu meer verschoven naar Kerstmis. Zo bleef nu de nadruk vallen op Maria, op haar, die het mensgeworden Woord mocht ontvangen. Dit is geenszins onjuist, want het feest van de menswording is ook het feest van Maria. Zij immers dankt haar heiligheid aan het feit, dat zij de Moeder van God is geworden. De Moe der van Christus, het godde lijk licht. Zij was de eerste die de stralen van dit godde lijk licht opving. Zo wilde God ook, dat het van genade vervulde lichaam van Maria niet door het bederf van de dood zou worden aangetast. Door het gelóóf (dat op dit punt nog slechts enkele jaren zijn laatste bekrachtiging kreeg) weten wij, dat Maria, lichamelijk vervuld van het goddelijk licht, ook lichame lijk opging naar de volheid van het licht: Maria werd met ziel en lichaam ten hemel op genomen. Maria is in hoge ma te door God begenadigd. Zij is Gods genade-schepsel bij uitstek. Maar Maria is méér dan enkel een ideaal van genade, waarnaar wij ver heugd opzien. Zij is de Moeder van God en daardoor is zij ook de Moeder van ge nade, omdat zij de Moeder van Christus is. Zij is echter ook de Moeder van de genade in ons. Van het begin af aan was Maria door God gevormd en gericht op de verlossing van de mensen door haar Zoon. Onze verlossing, onze deelname aan het goddelijk licht, geschiedt dan ook niet buiten Maria om. Het godde lijk licht, dat in de wereld kwam door Maria, zal ons al len verlichten door Maria. Op het feest van Maria Bood schap zien wij Maria meer dan ooit, als het lichtbaken en onze hulp op weg naar het goddelijk licht. Op het mo ment dat de engel haar de blij de boodschap bracht, en zij haar „fiat", het „mij geschie de naar uw woord" uitsprak, werd Gods Zoon in haar mens. En overeenkomstig haar fiat geschiedde haar ook overeen komstig het Woord. Meer dan wie ook werd zij deelachtig aan de genade, welke Chris tus in de wereld kwam bren gen. Haar „fiat" was haar be krachtiging van allee, dat God in haar uitwerkte. Ook wij bidden met Maria ons „fiat?', opdat ook ons geschiede naar Gods Woord, opdat de genade van Christus ons le ven moge verlichten en ons moge geleiden naar Hem, die woont in het eeuwig licht. 's-GRAVENHAGE, 23 Maart In samenwerking tus sen het hoofdbestuur van de P.T.T. en de Ned, Siemens Maatschappij is in voorbereiding de inrichting van een Nederlands telefotonet ten behoeve van het Algemeen Nederlandsch Persbureau A.N.P. en de daarbij aangeslo ten dagbladen. De verwachting bestaat,,"dat dit net tegen het einde van dit jaar in werking kan worden gesteld. Daarmede zal ons land weer een belangrijke stap hebben gedaan op het gebied van de versnelling en dus verbete ring van de nieuwsvoorziening. Tot dusverre levert de foto- afdeling van het A.N.P. de voor de Nederlandse couranten bestem de foto's per post of per trein door het gehele land. Daar deze wijze van verzending een aan merkelijk tijdverlies oplevert, vooral voor de dagbladen, die ver van Amsterdam, waar A.N.P.-foto is gevestigd, worden gedrukt, werd reeds geruime tijd gezocht naar een sneller transmissiemid del. De verzending van het ge schreven nieuws geschiedde vroe ger ook per trein, doch in 1936 werd het telexnet in werking ge steld, waardoor alle dagbladen in Nederland hun nieuws gelijktijdig en zonder tijdverlies konden ont vangen. Ontwerper: Heil. Overbrenging van foto's langs de draad en zelfs door de aether is niets nieuws; dit gebeurt al jaren. Maar een telefotonet, waardoor de aangeslotenen alle gelijktijdig en bijna zonder men selijke handelingen aan de zijde van de ontvanger het beeldnieuws op hun redactie-kantoren ontvan gen, vereist een half-automati sche apparatuur, die na lang over leg op grond van de behoeften van het A.N.P. dooi- dr. Rudolf Hell te Kiel werd ontworpen en uitgevoerd. De synchronisatie van de zender en alle ontvangers zal volautomatisch geschieden. De enige menselijke handelingen, die nodig zijn, zijn aan de zijde van de zender het inzetten van de over te brengen foto en het m werking stellen van de automati sche synchronisatie en aan de zijde van de ontvangers het in zetten van een cassette met foto papier en het bedrijfsklaar in stellen van het apparaat. Daarna komt dan nog het ontwikkelen van de ontvangen foto in de don kere kamer. Het Nederlandse telefotonet zal beginnen met 16 aangeslotenen en wel in de volgende steden: Amsterdam, Utrecht, Rotterdam, Groningen, Arnhem, Enschede, Hilversum, Wildervank, Winscho ten, Nijmegen, Zwolle en Leiden. Als regel zal van één vast punt uit worden gezonden, n.l. Amster dam, doch er zullen voorzienin gen worden getroffen, dat ook van andere punten in het land kan worden gezonden door mid del van een draagbare zender. Dat betekent extra-tijdwinst omdat een foto van een belangrijke ge beurtenis in de provincie dan niet eerst naar de hoofdstad behoeft te worden gebracht, maar vanuit elk punt in het land meteen op het net kan worden gegeven. HILVERSUM, 23 Maart —Ter gelegenheid van de week van de Echte muziek vertoeven thans op uitnodiging van de A.V.R.O. de hoofden van deze afdelingen van andere Europese radiostations m ons land. Het doel van hun komst betreft o.a. het houden van besprekingen om te komen tot een jaarlijkse internationale week van de lichte muziek, die telkens in een ander land zal worden gehouden. Alle samen werkende Europese stationszul len daarvoor orkesten, artisten en muziek leveren en de hoog tepunten zullen Europees wor den doorgezonden. Daarnaast houdt elk land zijn nationale muziekweek. Men hoopt voor dit plan in de loop van deze week een goede basis van samen werking te vinden. Een tweede plan, dat wordt voorbereid, betreft de samenwer king teneinde de mogelijkheid in het leven te roepen dat grote Amerikaanse sterren naar Euro pa komen, wat nu door een en kel radiostation niet kan wor den gefinancierd. Door het op bouwen van een keten van sta tions, waarlangs deze sterren 'n korte en gegarandeerde tournee kunnen maken, hoopt men deze mogelijkheid wel te bereiken. Het Noordelijk elftal voor Zwolle Het Noordelijk elftal, dat op Woensdag 24 Maart op het PEC- terrein te Zwolle tegen het Oos telijk elftal zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Kooptnans (Leeuwar den); achter: Willems (Veloci- tas) en A Jansen (Zwartemeer); midden: Jitse de Groot, De Linde (beiden Leeuwarden) en Drewes (GVAV): voor: Takker (Leeu warden). Pesman (Velocitas), van der Ley. Kramer en Hoeke- ma (allen Leeuwarden). De spelers van GVAV, Be Quick, Sneek en Heerenveen hebben zich in verband met de zware wedstrijden die zij nog voor de boeg hebben niet be schikbaar gestéld. Onschuldige orders FRANKFURT, 23 Maart. Twee fabrieken, die het eigendom zijn van Alfred Krupp, de voor malige Duitse wapenkoning, heb ben orders ontvangen om een aantal pontons te vervaardigen voor de Egyptische regering. De stalen pontons, die gebruikt zullen worden voor het slaan van noodbruggen, worden ver vaardigd door Stahlbau Rhein- hausen in de buurt van Duisburg en een zusterfabriek, Stahlbau Goddelau bij Darmstadt. „De pontons zullen binnen af zienbare tijd op de Nijl drijven. De Egyptische regering heeft be sloten een aantal noodbruggen te slaan, in verband met de jaar lijkse overstromingen van de Nijl." Directeur Assel verklaarde dat, hoewel potons horen bij de uitrustingen van de meeste genie troepen, de order in dit geval ge heel onschuldigd was. Hij voeg de hieraan toe dat de Stahlbau- fabrieken ook orders ontvangen hebben van het Amerikaanse le ger voor het vervaardigen van tankonderdelen en pontons, maar dat deze orders geweigerd zijn. CAIRO, 23 Maart. Egypte i Een woordvoerder voor de re heeft vanavond de beschuldiging,gering leverde commentaar op de dat het de orde en rust in het gebied van het Suezkanaal niet zou kunnen handhaven, naar Groot-Brittannië teruggeslingerd en verklaard, nooit gehoopt te hebben door onderhandelingen een juiste oplossing voor de toe komst van de reusachtige Britse basis te kunnen bereiken. AMSTERDAM, 23 Maart. Een jaar en vier maanden met aftrek van voorarrest had de Of ficier van Justitie bij de recht bank te Amsterdam, mr. A. Rei gersman, op 3 December van het vorig jaar geëist tegen de 29- jarige Amsterdamse darmenbe werker H. B. terzake van oplich ting meermalen gepleegd en ver duistering van wasmachines. De rechtbank heeft, alvorens uit spraak te doen, gunstig beschikt op het verzoek van de verdedi ger mr. A. G. Besier, om over B. een psychiatrisch rapport te la ten uitbrengen. Verdachte was er door trucs in geslaagd een negental Hoover wasmachines van kleine luiden te bemachtigen. Hij paste diverse methoden toe. Soms volgde hij een loper van een verfauurinrichting, die een wasmachine aan een cliënte in huur leverde. Hij ver voegde zich dan aan het huis, kort nadat de loper was verdwe nen en vroeg de huisvrouw of het haar schikte, dat hij de wasma chine eerder terug kon komen halen. De vrouwen hadden nim mer argwaan en als B. zich later op de dag meldde, kreeg hij de machine mee. In een ander geval huurde verdachte een kamer en belde een verhuurinriohting op. Hij bestelde dan een wasmachine, liet die op zijn kamer bezorgen en verdween er mee zonder ooit in de kamer terug te keren. De wasmachines heeft hij verkocht voor prijzen, variërend van f 90 tot f150. De rechtbank heeft vandaag het voorlichtingsrapport van het Nederlands genootschap voor re classering over hem behandeld. De president, mr. H. J. Hutschler, kwalificeerde dit rapport als „matig". De Officier persisteerde bij zijn eis. De rechtbank zal 6 April a.s. uitspraak doen. „Rio Tinto" zonk WILLEMSTAD, 23 Maart. Het Panamese stoomschip „Rio Tinto", dat 1100 ton meet, is 36 km uit de kust van Aruba door onbekende oorzaak lek gestoten en gezonken. De bemanning van 16 koppen is gered. De „Castor" van de K.N.S.M., die Zondag uit Europa op Aruba aankwam, liep lichte stormschade op, die op 2 en 3 Maart bij een onverwachte hevige storm midden op de oceaan veroorzaakt werd. verklaring, die de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken An thony Eden in het Lagerhuis af gelegd had, en deelde de pers mede: „De revolutionnaire regering van Egypte heeft duidelijk doen weten, dat Egypte niet verwacht zijn rechten door middel van on derhandelingen te verkrijgen. Sinds zij aan de macht kwam heeft de Egyptische regering voor bereidingen getroffen voor de strijd om de bevrijding. Deze voorbereidingen worden niet be- invloed door onderhandelingen of besprekingen". In antwoord op de beschuldi ging van Eden, dat de regering te Cairo niet de nodige maatregelen genomen heeft tot handhaving van rust en orde in het gebied van Suez, zei de woordvoerder: „De Egyptische regering spreekt deze beschuldiging categorisch te gen. In de afgelopen drie maan den hebben in de Kanaalzone rust en orde geheerst. Het is echter verontwaardiging AMSTERDAM, 23 Maart. De vraag of een toneelvereniging na betaling van het verschuldigde opvoeringsrecht voor een toneel stuk ook verplicht is tekstboekjes te kopen is vandaag door het gerechtshof te Amsterdam beves tigend beantwoord. De amateur-toneelvereniging „Cicero" te Nieuwe Niedorp heeft op 25 November 1951 een uitvoe ring gegeven van de Nederlandse bewerking van het oorspronkelijk Amerikaanse toneelstuk „een man in burger". „Cicero" betaalde de uitgever te Alkmaar het verschul digde auteursrecht, doch leende de tekstboekjes uit de bibliotheek van de Nederlandse Amateur To neel Unie (Natu). De uitgever ging hiermede niet accoord en stelde, dat aan de verlening van het opvoeringsrecht ook de voor waarde tot afneming van de tekst boekjes is verbonden. De officier van Justitie requireerde tot vrij spraak, doch de rechtbank in Alkmaar veroordeelde drie be stuursleden tot de principiële boete van een gulden en de ver eniging tot betaling van acht gul den aan de uitgever, zijnde de gederfde inkomsten van de niet verkochte tekstboekjes. De bestuursleden gingen in ho ger beroep. De procureur-gene raal was van oordeel, dat een uitgever voorwaarden kan stel len en dat de toneelvereniging zich in het onderhavige geval hier niets van had aangetrokken. De procureur-generaal vroeg der halve bevestiging van het von nis van de rechtbank. Overeen komstig zijn eis heeft het hof vanmorgen arrest gewezen en te vens „Cicero" veroordeeld tot be taling van de gerechtskosten in eerste en twee instantie, tezamen 75 gulden. „Florentijnse tekeningen" in prentenkabinet AMSTERDAM, 23 Maart In het prentenkabinet van het Rijks museum te Amsterdam wordt van 1 Mei tot 27 Juni a.s. de voor- jaarsexpositie ..Florentijnse teke ningen - beginnend manierisme van 1500 tot 1550" gehouden. De tentoonstelling omvat o.a. werk van Da Vinci, Rafael en Michel Angelo. afkomstig uit de musea van Floi-ence, Rome en Venetië. Als onderdeel van de onderlinge culturele uitwisseling zijn deze te keningen uit Italië naar Neder land gekomen. In Italië wordt in Milaan, nu een tentoonstelling ge houden van tekeningen, etsen en schilderijen van Hollandse mees ters. KOBLENZ, 23 Maart. Van daag is te Neustadt an der Wied het proces begonnen tegen de Ne derlandse chauffeur Dirk de Baat, die betrokken was bij het ver keersongeluk van 4 October j.l. op een brug in de weg Frankfort- Keulen, waarbij zes doden zijn onmogelijk de vcnjmwMiuiBui6 p-ovnllpn Ml Srip nprcnnpn zwaar van de bevolking over de brutale gevallen en drie peisonen zwaar misdaden, die de Britse troepen in de zone plegen, te bedwingen. „Het Britse hoofdkwartier in het gebied kan de rust en orde niet handhaven bij de troepen, die onder zijn bevel staan". Volgens de woordvoerder had het Britse commando bekend, dat de Britse soldaten, die betrok ken waren bij het vermoorden van de politie-luitenant Farid Nada begin Maart) onder de in vloed van verdovende middelen hadden gestaan. „Dit bewijst, dat de Britse troe pen in het Kanaalgebied onder de dekmantel van hun bijzondere rechten en onschendbaarheid hel pen narcotica in ons land te in troduceren", zei hij. De woordvoerder verklaarde, dat indien Eden's betoog, dat de besprekingen onder de huidige omstandigheden onmogelijk wa ren, een bedreiging inhield, Egyp te zich daar niet warm of koud over zou maken. Nadat wegenwacht Marinus de Veer zes jaar lang op zijn gele motor het traject NijmegenDen Bosch honderden keren op en neer is gereden, is hij vanmorgen van het A.N.W.B.-gebouw in de Parkstraat vertrokken voor een traject van 1260 kilometer, dat hem door Nederland, Duitsland en Denemarken naar Stockholm zal voeren. Daar begint op 31 Maart de M-cavalcade, een pro- paganda-tocht voor de Zweedse wegenwacht, die over een afstand van 5000 kilometer tot aan de Poolcirkel zal gaan. Drie motoren zullen aan dit stukje propaganda wegronken. Zij worden bemand door een Engelsman, een Zweed en de 28-jarige Bosschenaar, De Veer. Vanmorgen gaf de start voor deze monsterrit wel enige deining in de Haagse Parkstraat. Vier 600 cc motoren met zijspan en twee inspectiewagens van de wegenwacht vormden het leven dige ere-escorte, dat collega De Veer tot aan de grenzen van de gemeente zou brengen. De heer G. van Leeuwen, hoofd van de wegenwacht overhandigde hem de officiële bescheiden, waardoor de grenzen van alle landen zul len wijken. En toen al de bescheiden in zijn bezit waren, klom Van der Veer even bescheiden op zijn motor en even later verdronk het gejuich in het motorgeronk. De Veer zal de reis maken als prac- tis erend wegenwacht en een Deense band plakken of een Duitser op zijn reimmen testen. TOKIO, 23 Maart A.F.PDe leiding van de Ameri kaanse marinebasis te Pearl Harbour (Hawaii-eilanden) heeft medegedeelddat een Japanse vissersboot in de omgeving van de Marshall-eilanden waar in Maart j.l. een Amerikaanse waterstofbom tot ontploffing is ge bracht is gezonken. Vijf opvarenden wisten het Atol Murillo te bereikenivaar zij na vijf dagen door de Amerikaanse torpedobootjager ..Edmonton" werden op gemerkt, die de schipbreukelingen aan boord nam. (Dit Iberidhf heeft nogal op schudding in Japan veroorzaakt. Men vermoedt dat het hier op varenden betreft van een der drie of vier Japanse vissersvaar- bedroegen de reserves nog slechts 6 milliard dollar. Het Amerikaanse departement van handel, dat deze gegevens bekend maakte, verklaarde, dat het nog steeds onzeker is hoe ver de verschülende landen ge vorderd zijn op de weg naar vol ledige onafhankelijkheid van Amerikaanse hulp. Militaire hulp, verleend in de vorm van verschaffing van oor- logsmaterieel, maakte in 1953 4,3 milliard dollar uit van het to taal der verstrekte hulp, zodat de economische en technische hulp ongeveer 2 milliard dollar be liep. Buitendien besteedden de Amerikaanse strijdkrachten onge veer 2,3 milliard dollar in het buitenland, terwijl voorts 300 millioen dollar werd besteed voor de aansohaffing van in het buitenland vervaardigde militaire goederen voor de strijdkrachten van Amerika's bondgenoten. WASHINGTON, 23 Mrt De hulp, die Amerika aan het bui tenland verstrekt was in 1953 groter dan ooit tevoren. Totaal werd ruim 6.250 millioen dollar voor de hulpverlening besteed. De hulpontvangende landen waren hierdoor in staat hun han delsschulden te betalen en hun goud- en dollarreserves met in totaal 2.250 millioen dollar te verhogen. Deze verhoging was mogelijk, niattegenlstaande heit gezamenlijk tekort op hun han delsbalansen met de Verenigde Staten in het afgelopen jaar on geveer 2.250 millioen dollar groot was. Einde 1953 hadden de goud- en dollarreserves van de wereld bui ten de Sovjet-Unie en Amerika het ongekende hoge peil van 23 milliard dollar bereikt. In 1949 tuigen, die zich, op het ogen blik der ontploffing, in die Stille Oceaan bevonden, en van wie sindsdien niets meer is vernomen. Het democratisch lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden Holifield, die met een aan tal andere congresleden op het proefterrein in de Mavshalll-eilan- den, waar de ontploffing teweeg is gebracht, aanwezig was, en zich kort hierna naar de ontplof fingsplaats heeft begeven, heeft voor de uitzending van een New Yorks televisiestation verklaard dat de kracht der ontploffing dermate is geweest, dat zij „is ontsnapt aan de controle der technici". De afgevaardigde was van mening dat de thans voor het tot ontploffing brengen van atoom- en waterstofbommen gel dende veiligheidsmaatregelen ..geheel en al zullen moeten wor den herzien". Japanse geleerden hebben te Tokio verklaard niet met Ame rikaanse collega's te willen sa menwerken bii de behandeling van de 23 Japanse vissers, die na de atoomproef op de Marshall eilanden radio-aetief besmet ble ken te zijn. Zii verklaarden dat het er de Amerikanen slechts om te doen was gegevens voor eigen gebruik te verkrijgen. Het Ja panse ministerie van buiten landse 'aken had voorgesteld dat de patiënten door een "emengd Amerikaans-Japanse dektersploeg zouden worden behandeld. Dick Haymes uitgewezen WASHINGTON, 23 Maart De procureur generaal Brownell heeft vandaag bekend gemaakt, dat een deportatiebevel uitge vaardigd is tegen de zanger Dick Haymes, echtgenoot van Rita Hayworth. en vier licht gewond werden. Het was een kettingbotsing, veroorzaakt doordat de door De Baat bestuurde vrachtauto de naar de brug afdalende weg bui ten controle raakte en een er voor rijdende personenauto ram de. Nog een personenauto, een zware Duitse vrachtwagen en vervolgens een Amerikaanse koe rierauto en een motorrijwiel ge raakten in de knel. De Baat werd eerst aangehou den maar op 10 November op borgstelling vrijgelaten. Het pro ces werd op 16 Februari verdaagd omdat de mening van De Baat's Nederlandse verdediger over de toestand, waarin zijn vrachtauto zich bevond, niet overeenstemde met het oordeel van de Duitse deskundigen. De Baat wordt, in opdracht van het Nederlandse consul-generaal, door de Frankforter advocaat dr. Henry Ormond verdedigd. De Baat antwoordde haperend en zacht op de hem gestelde vragen. Hij verklaarde sedert 1947 bij de expeditie-firma Dekker in Ouder kerk a. d, IJsel in dienst te zijn geweest en drie jaar lang week na week transito-ritten van Ne derland naar Zwitserland ge maakt te hebben. Tot nog toe had hij geen enkel ongeluk ver oorzaakt. Wat het onderhavige geval betreft: hij was met de met vijftien ton draad en stuk goederen beladen vrachtauto op 23 October uit Bazel vertrokken. De auto had op het afhellende weggedeelte naar de brug over het Viedbachtal een snelheid van veertig a vijf-en-veertig km per uur gehad. Voor de brug had hij van de vijfde in de vierde ver snelling willen terugschakelen, maar dat was hem niet gelukt. De botsingen waren binnen en kele seconden tijds geschied. BONN, 23 Maart. De Ame rikaanse en Britse regeringen zullen, volgens diplomatieke woordvoerders vermoedelijk spoe dig tussenbeide komen in de Frans-Duitse twist over het Saar- gebied om het Europese leger te redden. „De toestand is zo ernstig, dat de mogelijkheid overwogen wordt van Amerikaanse en Britse inter ventie om een tijdelijke oplossing te verkrijgen, zodat dé E.D.G. ge ratificeerd kan worden", aldus een hooggeplaatst woordvoerder. Beide landen maken zich be zorgd over de slechte uitwerking die de twist heeft op de voor uitzichten om Duitse troepen in de E.D.G. op te nemen. Diplomatieke woordvoerders hebben verklaard, dat Amerika en Engeland op het ogenblik overleg met elkaar plegen om de Saar voor het ogenblik uit de internationale politiek te lichten. Zij trachten een compromis tot stand te brengen voor de komen de 5 of 8 jaar, waardoor de kwes tie „in het ijs zou komen te lig gen" totdat de E.D.G. van kracht geworden is en mogelijk andere plannen voor de integratie van Europa in werking zullen zijn getreden. Een woordvoerder heeft verklaard, dat de Engels-Ameri kaanse stap voorgelegd kan wor den aan de volgende bijeenkomst van Adenauer en Bidault. Zij zul len binnenkort bijeen komen (na de terugkeer van Adenauer dit weekeinde uit Turkije). DEENSE ZEEMAN IN DE ZAAN VERDRONKEN ZAANDAM, 23 Maart. Uit de Achterzaan is vanmorgen het stoffelijk overschot van een man opgehaald. Het is geïdentificeerd als dat van de 54-jarige Deense zeeman N. H. uit Kopenhagen, opvarende van het onder Libe riaanse vlag varende schip „Jol ly". Dit schip heeft ligplaats ge kozen bij de Superfosfaatfabriek te Amsterdam. De Deense zeeman was al enige malen in Zaandam geweest en heeft waarschijnlijk gisteravond enige kennissen wil len opzoeken. De politie heeft het vermoeden, dat hij te veel sterke drank heeft gedronken en na middernacht te water is geraakt De Baat gaf toe, dat hij de waarschuwingsborden voor de helling gezien had. Ook gaf hij toe, dat hij niet bij het eerste bord doch pas verderop gepro beerd had terug te schakelen. HET SAARPROBLEEM Adenauer stond één dezer dagen in de wereldpers afgebeeld als een hordenloper, die de laat ste voorbereidselen trof voor het „nemen van het Saarprobleem". Geen onaardige vergelijking, want met een beetje fantasie kan men de zaak zo beschouwen. Intussen zijn de onderhandelingen tussen Frankrijk en Duitsland weer on derbroken en tot nader order uit gesteld. Volgens politieke kringen in Parijs zouden de Franse hoge commissaris in Duitsland en het hoofd van de afdeling buiten landse zaken in Bonn, Blanken- horn, het niet eens zijn geworden over de economische kant van het Saar-vraagstuk. Zeer waarschijn lijk zal deze zienswijze niet ver van de waarheid af zijn, want de Fransen willen alles doen om de kwestie de wereld uit te helpen, behalve hun economische voor delen prijs gven, zoals die na de oorlog bij het in het leven roepen van de overeenkomst tussen de Saar en Parijs werden omschre ven. De Fransen vrezen, dat bij een prijsgeven van deze voor delen, Frankrijk ten opzichte van Duitsland in de Europese gemeen schap op industrieel terrein zeer zwak zou komen te staan. Het plan van onze landgenoot mr van der Goes van Naters houdt een bestendiging van de Economische Unie in, maar van Duitse zijde wordt er sterk op aangedrongen de economische voordelen, zowel aan Duitsland als aan Frankrijk te doen toekomen. Het streven deze verschillen van inzicht, die zuiver steunen op een weder zijdse belangenpolitiek, te over bruggen, zal in de practijk tegen vallen. Adenauer is momenteel ver van huis. Hij bevindt zich in Tur kije. De bondskanselier is voor stander van een Europese status van de Saar. In grote lijnen gaat Adenauer accoord met het plan van der Goes van Naters, alleen staat hij op het standpunt, dat de zaak niet in Straatsburg moet worden beslist, maar door Parijs en Bonn. Toen het plan destijds in September 1953 aan de Raad van Europa in Straatsburg werd voorgelegd, achtte men het beter, i.v.m. de gevoerde onderhande lingen, het plan naar de Politieke Commissie te verwijzen. Mocht het plan kans van slagen hebben, dan zou mr van der Goes van Naters wel eens tot hoge commis saris benoemd kunnen worden. De Duitse visie in de kringen van de bondskanselier komt neer op een Europese status met binnen lands bestuur. De Bondsrepubliek zou dan het gebied beschikbaar willen stellen voor Europese or ganen, de benoeming van een hoge commissaris zou in handen gegeven moeten worden van de landen van het „Kleine Europa" en uiteindelijk de géhele regeling door de Saarlanders zelf goedge keurd moeten worden. Een derge lijke oplossing wordt daarom nog niet door alle Duitsers toege juicht. Vooral niet, omdat voor het vertrek van de bondskanse lier men van oordeel was, dat Adenauer tegenover Bidault de Duitse nationale aanspraken op geofferd zou hebben, in ruil voor de ratificatie van de E.D.G. door Frankrijk. Nog steeds bestaan er sterke groepen in de Bondsrepu bliek, o.m. ook de socialisten, die tegen de plannen van Adenauer gekant zijn. Leek het er aanvan kelijk op, dat de bondskanselier een ruggesteun zou krijgen van een parlementaire meerderheid, de laatste dagen begint die kans af te nemen. Adenauer zal een flinke aanloop moeten nemen, wil hij de hindernis nemen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5