,AIs ik wil schiet ik jullie allemaal Deken Kuilman van Haarlem begraven 4 0' ISieuw gebouwencomplex Overleg vóór beslissing inzake „Boerderij Muis"? Een priesterschap van 36 j aren FELLE BRAND IN GROOTHANDELSGEBOUW ItSf iiiBilÉ Sim» i awwi IWMi aM t lis Pagina 6 Woensdag 24 Maart 11M4 Acht maanden geëist voor dreigement 55' TEMPO'S VOLLEYNIEUWS Competitie-overzicht van A.O.G. Bedrij f songeval Burgerlijke Stand Uitslag stiereiikeuring Paard op liol DAMKAMPIOENSCHAP ZAANSTREEK Pastoor Nierman Deken van Groningen NIEUWS VAN DE K.A.B. Feestavonden in Mei Stand der werkloosheid Volleybaluitslagen Droevig ongeluk bij 't Veld Negenjarig meisje na aanrijding overleden UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER MUZIEKAVOND TE HEILOO pi ik. jikeD „s -if1 I PK k fr 7 :<j7 Enorme rook ontwikkeling Algemene vergadering N. M. B. MAO IS ER WEER van Geestmerambaclit geopend Coöperatie ontwikkelde zich tot een goed gemechaniseerd bedrijf KAJOTTERS VANAVOND NAAR DE FILM Overste de Neeve naar Nw Guinea BEVERWIJK. „Ik heb een revolver en een dolkmes in mijn zak," zei de 27-jarige H. G. te Beverwijk op de avond van de 26ste November tegen de café- houdster v. G. te Uitgeest. „Als ik wil schiet ik jullie allemaal te bars...." Hij heeft het echter niet gedaan, maar moest zich gistermorgen wel verantwoorden voor de Meervoudige Kamer te Alkmaar. De zaak zat zo. Verdachte was om half vijf het café binnenge komen met de kennelijke bedoe ling een offer te brengen aan zijn vriend Bacchus. Ongeveer tien glaasjes pils en drie glaasjes jenever had hii gebruikt en al die tiid bleef hii rustig. Om half elf echter, bleef alleen de café houdster achter met haar dienst bode en een andere bezoeker, ge naamd B. En vanaf dat moment stortte G. de fiolen van ziin wan hopige fantasie uit over de ar geloze toeschouwers. „De politie zoekt me." zei hij en keek om de twee minuten op de klok. „Als ze me te pakken kriigen. dan doen ze me wat. Mijn hele leven is verwoest." Hii zei nog veel meer. Hij zei zoveel, dat het drie tal angstig ineenkromp en onbe weeglijk toehoorde. En deze angst bereikte zijn climax, toen ver dachte de telefooncel binnen stapte en daar iets deed, wat het geluid maakte alsof er een re volver geladen werd. Behalve dat trok hij ook de draad van het toestel stuk, waarschijnlijk om te voorkomen dat iemand de po litie zou waarschuwen wanneer hij weg was. Om ongeveer elf uur was G. echter rustig ver trokken, zonder ook maar één lijk achter te laten in het rustieke staminéke. Geen hartpatiënte De café-houdster stond voor het getuigenhekje en zwoer, dat G. niet dronken was geweest, maar heel goed wist wat hij zei. „Wanneer ik hartpatiënte was geweest, zei ze, „dan was ik er van angst bij neergevallen." Ge lukkig echter, bleek ze volkomen gezond. Maar ook de andere be zoeker B. kwam vertellen, dat hij zijn eigen hart had horen bon- ALKMAAR „Het woord is aan de dames", zo besloten we de vorige week ons verslagje. Maar ze hebben niet veel (goeds) ge zegd, helaas! Alleen verloren ze deze keer met 13 i.p.v. met 03, dus er was tóch vooruitgang! En van nu af aan treedt dus het versterkte team op. Met het le herenteam is 't ge gaan zoals we verwachtten: de wedstrijd tegen DeNeBa was een te zware opgave. Aan spanning heeft het overigens niet ontbro ken, getuige de uitslag 515, 10 15, 12—15. Voor de komende 2 weken zijn de volgende wedstrijden vastge steld: Dames I: 23-3 t. J. Holl. II, 9u. Jul. school; 31-3 t. Bergen, 8 uur Koornlaan (M); II: 23-3 t. J. Holl. III, 9 u. Koornlaan (M); 26-3 t. Be Fit III, 7 u. Koornlaan (J); 29-3 t. Octopus II, 7 u. Koornlaan (J); 2-4 t. Be Fit III, 9 u. Koorn laan (M); Heren I: 30-3 t. R. Pol. II, 9 u. Koornlaan (M); II: 26-3 t. V.L.N., 8 u. Koornlaan (J); 30-3 t. A.P.S.V., 8 u. Koornlaan (M); 2-4 t. S.G.A. III, 9 u. Jul. school. We vragen voorts de speciale aandacht van leden en belangstel lenden voor het „Hooge Huys- tournood", waarvan Woensdag 24-3 van 710 u. in de Julianaschool de poule gespeeld wordt. Hierin komt het le herenteam van „Tem po" uit tegen Catapult II en Po- vay I (uit de le klasse) en DeNe Ba en P.C.B. I (2e klasse). De toegangsprijs is 15 cent (kaarten aan de zaal verkrijgbaar). Over de resultaten leest U de volgende week wel een en ander. ALKMAAR. De heren heb ben zich door een kleine over winning op Wilskracht Turnen 2 uit Amsterdam in de tweede ron de geplaatst van de Bisschops beker- en lauwertakwedstrijden. Het was een spannende wed strijd, zoals de uitslag 6—5 ook aantoont. De dames hebben zich na de goede start in het begin van de wedstrijd tegen T.Y.B.B. in Haar lem laten uitschakelen. Met maar liefst 51 werd verloren en ver diend. Het verband was zoek, het plaatsen en de afwerking slecht. Enfin, de speelsters heb ben weer wat kunnen leren. De junioren a hebben D.I.S. a een handballesje gegeven, vooral het schieten was uitstekend. Met een zeer grote overwinning, n.l. 190, behaalde A.O.G. a de twee punten. Weinig spel was te zien, daar was het verschil tè groot voor. Toch was het een prettig gespeelde wedstrijd. De junioren b deden het ook al niet slecht. Hier was V.B.O. b uit Oudorp het slachtoffer. De stand was na het eindsignaal 81. De goede schoten van A.O.G. troffen menigmaal doel. Het spelpeil was lang niet slecht. Deze speelsters van A.O.G. ne men een heel goed voorbeeld aan de oudere zusters. Alleen de kleintjes hadden minder geluk en lieten de eer. verdiend, aan Oranje Wit a. Inderdaad waren zij te klein en nog te onervaren om wat doelpunten te maken. Eén keer was A.O.G. gelukkig en scoorde het tegenpuntje. ALKMAAR Dezer dagen heeft zich in de tapijtindustrie van het Luttik-Oudorp een be drijfsongeval voorgedaan. De 23- jarige fabrieksarbeider L. van Z. uit Heiloo raakte met een van zijn armen tussen twee cylinders, waarvan de bovenste met ijzeren punten was bedekt. Dokter De- genaar verleende de eerste hulp en vervoerde de man naar het Elisabetlhizieikenhuis. zen in de klamme stilte. Als vol wassen man was hij werkelijk bang geweest, dat G. zo dadelijk een revolver zou trekken om hem als schietschijf te gebruiken. Dat dit niet gebeurd is bewijst wel, dat G. dat in werkelijkheid ook niet van plan was. Bovendien had niemand een revolver gezien. Welnu, verdachte zelf wist nergens meer wat van. Hij her innerde zich niets meer en dus zou hij wel dronken zijn ge weest. De Officier van Justitie, mr Meischke meende echter, dat verdachte heel goed wist wat hij deed. anders worden twee vol wassen vrouwen en een volwas sen man, niet zo maar bang. Men is in een café wel wat gewend. Daar kwam nog bij, dat verdach te wel eens eerder in het café was geweest en men, sinds zijn heengaan, ook enkele biljartbal len miste. De Officier eiste 8 maanden met aftrek. De raads man van verdachte, mr J. Mul der. meende echter, dat de door verdachte gebruikte woorden duidelijk genoeg diens dronken schap demonstreerden en vroeg vrijspraak. Uitspraak over veer tien dagen. (Advertentie) ALKMAAR. Geboren: Cora N. L., d.v. B. Bosma en C. Engel; Tinie, d.v. W. Siekman en H. M. Forrer; Geertruiida, d.v. C. W. Pisuisse en M. E. Blom. Ondertrouwd: Alexander P. Descendre en Helena H. van Wanrooij. Gehuwd: Cornelis Peereboom en Johanna M. van Hal; Hendri- kus J. Aartsen en Riemke van der Wal; Johannes E. van der Molen en Jannetje de Jongh; Jan van der Borden en Emma H. Brouwer. Overleden: Pieter J. Portegijs, 76 jaar, wed. van B. Vriesman. HEILOO De heer Ir. G. Tomson heeft een brief gericht aan het college van B. en W. en de Raad van Heiloo, waarin hij hen uitnodigt tot een gedachten- wisseling over dat wat samen hangt met de beslissing die de Raad zal moeten nemen over de „Boerderij van Muis". Deze brief luidt als volgt: ,.Aan het College van Burge meester en Wethouders van t Heiloo. Aan de Leden van de Raad. Hierbij moge ik mij met het volgende tot wenden. In de Raadsvergadering van 2 April aanstaande zal er vermoe delijk worden beslist over het lot van de „Boerderij van Muis" of, juister gezegd, de boerderij „de Ronge". De besluiten die dan moeten worden genomen zijn mijns in ziens van tamelijk verstrekkende betekenis. Ik meen er goed aan te doen dat wij vóór de Raads vergadering de gelegenheid krij gen, ons een zo juist mogelijk beeld te vormen van de portée van de te nemen besluiten. Afgezien van de zakelijke grondslag van het gehele „plan", zullen er twee begrippen aan de orde zijn, waarmede de meeste onzer niet zeer vertrouwd zijn en waarover bovendien veel mis verstand blijkt te bestaan. Deze begrippen zijn: 1. restauratie en heemschut; 2. creaitief jeugdwerk. Ik moge U daarom uitnodigen om op Vrijdag 26 Maart aanstaan de des avonds om 8 uur op „Nij- enburgh" over deze onderwerpen van gedachten te wisselen. Tot mijn genoegen is de heer Rooyaards, architect te Schoorl. bereid ons over het eerstgenoem de onderwerp voor te lichten. ALKMAAR De uitslagen van de gisteren te Alkmaar gehouden stierenkeuring luiden als volgt: Adema van Trijntje (G. Franzen te Bergen): goedgekeurd; Franco (Gebr. Apeldoorn te Bergen) goed gekeurd voor N.H.; Arnold (P. Ligthart te Heiloo) goed voor N. H.; Frans v. d. Beukenhof (Jb. Helder te Egmond) goed voor N.R.S.; Wijnand 2 van 't Zuid- eind (IJ. Bruin te Bergen) goed voor N.H.; Adema Edüard 23 van de Vlijthoeve (C. A. Rotteveel te Oterleek) goed voor N.R.S.; Nico eenjarig (D. Zuurbier te Alkmaar) goed voor N.R.S.; Diamant van de Beukenhof (A. C. Smit te Heiloo) goed voor N.H.; Marijtje's Adema H. M. de Dood te Alkmaar) goed voor Prov. St. (P) Frits 11 (Jb. Helder te Egmond) goed voor N.H.; Hiltje's Adema (Franzen te Bergen) goed voor N.H.; Ruurdje's Rossinant (S. Jonker te Egmond) goed voor N.R.S.; Ceres v. Bea trix (N. Vis te Alkmaar) goed voor P.; Nelly's Jacob (Jb. de Koning te Alkmaar) goed voor P.; Frank (mevr. S. Posch-Spaan te Oterleek) goed voor N.R.S. ALKMAAR Gisterenmiddag om kwart over twee sloeg een paard met gespan vanaf het ter rein bij het Centraal Ziekenhuis op hol. Eenmaal rende het paard de Zweedse barakken rond en ging toen de Wilhelminalaan op in de richting van het centrum. Bij de Metiersgracht sloeg het dier rechtsaf de Harddraverslaan op, waar een auto geparkeerd stond. 'De chauffeur van de wa gen kon niet zo gauw meer met de auto wegkomen, zodat het ge span tegen de auto opreed. De auto werd aan zij- en achterkan ten beschadigd. De schade is on derling geregeld. ALKMAAR De finalisten, die zullen deelnemen aan de eind strijd om het persoonlijk dam kampioenschap hoofdklasse van 't district Zaanstreek zijn bekend. Het zijn de heren G. Beets (Wor- mer), S. Kuiper (Wormerveer), J. Bos (Zaandam), P. v. d. Horst (Zaandijk), M. Langras (Alkmaar) en M. Oud (Alkmaar). Achtereenvolgens zal worden ge speeld in Wormerveer, Zaandijk, Alkmaar en Zaandam. De twee hoogstgeplaatsten zullen gerechtigd zijn deel te ne men aan het tournodi om het kampioenschap van Noordholland. De heer Klaasse, leraar aan de Kunstnijverheidschool te Amster dam en bestuurslid van „de Werkschuit", wil voor ons uit eenzetten wat creatief jeugdwerk is en wat de Werkgemeenschap voor Vernieuwing van Opvoeding en Onderwijs beoogt. Om een wat levendige discussie mogelijk te maken zijn tot deze bijeenkomst tevens persoonlijk uitgenodigd het onderwijzend per soneel van alle scholen en de jeugdleiders in onze Gemeente. Tenslotte zullen enige verte genwoordigers worden uitgeno digd van de Pers, omdat ook die tot een juiste begripsvorming van de onderhavige problemen veel kan bijdragen. Het is dus in de eerste plaats de bedoeling dat wij ons een zo goed mogelijk oordeel vormen van de betekenis die de dingen waarover wij straks zullen spre ken. voor Heiloo bezitten. Daar naast kan uiteraard de zakelijke zijde van „het plan" gaarne in discussie worden gebracht. Ik zou het zeer op prijs stellen, als U aan deze uitnodiging ge hoor zoudt willen geven." De Aartsbisschop-Coadjutor heeft benoemd tot Deken van het Deke naat Groningen en pastoor van de St Martinusparochie, de zeereerw. Heer P. A. Nierman, pastoor te Oosterhout (Gelderland). Petrus Antonius Nierman werd in Hilversum géborén op 29 Janu ari 1901. Hij stüdeerde aan het seminarie te Culemborg en daar na aan het seminarie Rijsenburg. In November 1924 werd hij be noemd tot kapelaan te Borne. Ka pelaan is hij vervolgens geweest in de parochies van O.L. Vrouw ten Hemelopneming en van bet H. Hart, beide te Utrecbt. Pas toor Nierman werd parochieher der te Oosterhout, Dekenaat Eist, in 1943. Op Vrijdag 2 April zal de nieuwbenoemde Deken worden geïnstalleerd, waarschijnlijk door de Hoogeerw. Heer Th. Holtman, Deken van Leeuwarden. ALKMAAR Op 16, 17 en 18 Mei zullen de K.A.B.-feestavon- den worden gehouden. De toneel vereniging der katholieke arbei ders „Vondel" zal dan een op voering verzorgen van „Vrijdag de dertiende", een toneelstuk, dat niets om het lijf heeft, maar dat de K.A.B.-ers ongetwijfeld een avond vol jo'lijt zal bezorgen. Men hoeft bij dit stuk volstrekt niet na te denken, doch alleen maar te lachen en dat is wel prettig als men toch feest viert. Op 15 Mei Rerum Novarum-dag is het Feest van de Arbeid. In de Sint Laurentiuskerk zal op die dag hoogstwaarschijnlijk een avondmis worden opgedragen, waarbij heel de K.A.B. wordt ver wacht. Op 16 Mei gaat de K.A.B. ter bedevaart naar O.L. Vrouw ter Nood te Heiloo. ALKMAAR Aan de gegevens van het Gewestelijk Arbeidsbu reau Alkmaar over het aantal geregistreerde werkzoekenden in het .ressort van dit bureau per 20 Maart 1954 is het volgende te ontlenen. Ingeschreven mannelijke werk zoekenden: 1061 (per 27 Febr. '54: 1217); van Wie werkloos 674 (853), nog werkend 23 (29), nog werk zaam in de D.U.W. 273 (239) en werkzaam in Gemeentelijke Werkobjecten 91 (96). Ingeschreven vrouwelijke ar beidskrachten 73 (79), van wie werkloos 54 (60) en nog werkend 19 (19). De openstaande aanvragen van werkgevers betroffen 112, (82) mannelijke en 63 (53) vrouwelijke arbeidskrachten. Gistermorgen werd in de St. Josephkerk te Haarlem de pontificale uitvaartdienst gehouden voor de zielerust van deken J. J. A. Kuilman, die Zaterdagmorgen in de Mariastichting is overleden. Tal van belang stellenden woonden de plechtigheid bij, onder wie de burgemeester van Haarlem, mr. P. Cremers, enkele raadsleden en verder vele parochianen, vrienden en bekenden van de overleden priester. De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers droeg de pontificale requiemmis op, daarbij geassi steerd door de kapelaans L. A. Brabander en P. G. van Zijp. Als troondiakens fungeerden mgr. G. v. d. Burg, deken van Am sterdam en pastoor J. Annegarn uit Den Haag. Presbyter-assistens was mgr. H. van Deursen, prae- ses van het Warmonds theologi- cum. Op het priesterkoor hadden de vicaris-generaal, mgr. J. Groot en mgr. Th. M. Bekkers uit Voor schoten plaatsgenomen. De officiaal van het bisdom, mgr. C. van Trigt sprak na de pontificale H. Mis een treffende lijkrede uit, waarin hij vooral het herderlijk karakter van de ken Kuilman deed uitkomen. „Al hadden we met bezorgd heid zijn gang naar het zieken huis gevolgd, een zo spoedig einde hadden we toch geen van allen verwacht. God gaf hem een ver heven en verantwoordelijke taak, priester te zijn, middelaar tussen God en de mensen, herder en vader over zijn volk. Daar is hij God allerinnigst dankbaar voor geweest in de 36 jaren van zijn welbesteed priesterschap. Als priester zou hij de dienaar zijn van God en de dienaar van de mensen. Met eenvoud en getrouw heid heeft hij die taak vervuld, welke taak hij niet licht opnam. Hij ging vaak gedrukt onder zor gen en zware verantwoordelijk heid. Stipt was hij en nauwgezet in de volbrenging van zijn taak en hij gaf zich daaraan met grote toewijding, met opoffering van heel zijn persoon. Zo heeft hij zijn priesterlijke arbeid verricht als assistent in Overveen als kapelaan in Was senaar, Ouderkerk en Amster dam, zo was hij herder van zijn volk als pastoor van Schoorl en daarna in de Magdalena van Amsterdam en sinds 1947 te Haarlem als pastoor van de St. Josephkerk. Hij werd Deken van Haarlem en Kanunnik van het Kathedraal Kapittel, maar was toch voor alles pastoor, zielen herder, die zijn mensen nader moest brengen tot God". Na de godsvrucht van de overleden De ken jegens O.L, Vrouw van Haar lem te hebben gememoreerd, en zijn rechtvaardigheid en eerlijk heid te hebben belicht, vervolgde mgr. Van Trigt: „De geestelijke problemen van een stad als Haar lem zijn veelal zwaar en inge wikkeld, maar ze hadden stuk voor stuk de intense belangstel ling van de Deken. We weten, hoe zijn laatste tocht door zijn parochie een bezoek is geweest aan al zijn zieken als een af scheid van hen, die hem het dier baarst waren. Ik weet wel zeker. dat hij zijn parochianen in zijn gebed en in zijn levensoffer niet beeft vergeten. Met een groot ge loof en een volkomen overgave aan God zag hij de behandeling tegemoet die op hem moest wor den toegepast en met volkomen offerbereidheid gaf hij zich in handen van zijn Goddelijke Mees ter, Die hem riep naar omhoog. Op ons rust de plicht van pië teit, van dankbaarheid en vriend schap om hem te gedenken in ons gebed. Laat zijn oprecht woord en zijn stichtend priesterlijk voor beeld voor ons een aansporing zijn om trouw te zijn en volhar dend in het goede dat hij ons heeft voorgehouden, en bidt dan, dat God hem indien er nog smet ten zijn uit te boeten, op de voor bede van de onbevlekte Moeder maagd spoedig moge toelaten tot de rust en de vreugde van de hemel". Na de absoute in de kerk ge schiedde de begrafenis op het St. Barbarakerk'hof te Haarlem. On der zeer grote belangstelling werd daar de absoute verricht door mgr. Van Trigt n)et assistentie van de kapelaans De Brabander en Van Zijp. Povay IHooge Huys 0—3 SVN I—J. Holland I 2—2 SGA I—Rijks Pol. I 2—2 Octopus ICatapult 2 3—1 The Smash ICatapult I 2—2 2e Klas: J. Holland 2SVN 2 3—1 TOP—PCB 2 3—1 Tempo IDeNeBa 1—3 3e Klas: Octopus 2VLN 3—1 Be Fit 3—APSV 0—3 SlingerboysSGA 3 2—2 HVBOctopus 2 3—1 Dames le Klas: SOVACatapult I 1—3 PCB I—J. Holland I 0—3 Catapult 2—SOVA 2—2 2e Klas: Tempo IOctopus I 3—1 TOP—Rijks Pol. 3—1 Catapult 3Rijks Pol. 2—2 TOPOctopus. I 1—3 3e Klas: Be Fit 2Tempo 2 3—0 SVN—Be Fit 3 2—2 SVNOctopus 2 2—2 Octopus 2The Smash 2 1—3 The Smash 2Tempo 2 3—1 't VELD Dinsdagmorgen rond vijf uur is op de Provinciale weg nabij 't Veld onder de ge meente Oude Niedorp een ernstig ongeluk gebeurd, dat het leven gekost heeft aan het negen-jarig dochtertje van de heer J. de Boer uit 't Veld. Het meisje kwam met 'n vrien dinnetje uit de richting 't Veld en wilde de Provinciale weg over steken. Zij was per fiets en het vriendinnetje was met haar auto ped. Uit de richting Schagen kwam een grote vrachtauto van N.V. Stoel's Bouwmaterialen. Deze auto wist de kinderen nog te ontwij ken en zij staken achter deze auto de weg over. Zodoende wer den zij door de chauffeur van de kleine vrachtwagen van een firma uit Den Helder, die van de andere richting naderde, pas op het aller laatste moment opgemerkt. De auto week nog naar links uit, maar het was al te laat. De auto reed over de fiets heen, schepte het meisje op en sleepte het nog ongeveer tieh meter mee. Voor de wagen tot stilstand kwam, werd het meisje eerst nog over reden. De auto kwam naast de weg in een stuk bouwland pas tot staan. Het kind werd deerlijk ver minkt bij haar ouders binnenge bracht, die 100 meter van de plaats van het ongeval wonen. Daar is zij vrijwel onmiddellijk overleden. Dokter Schreuder kon slechts de dood constateren. Pas toor Van den Burg verleende de laatste geestelijke bijstand. Het vriendinnetje kwam er met enkele schaafwondjes af. De fiets was nagenoeg vernield en de autoped brak in twee stukken. De Riikspolitie heeft de zaak in onderzoek. De Meervoudige Kamer van de Alkmaarse Arrondissementsrecht bank heeft gisteren G. H. uit Alkmaar, wegens diefstal, meer malen gepleegd, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van de tiid die H. in voor arrest heeft doorgebracht. H. staat bovendien ter beschikking van de regering. J. S. werd wegens het toebren gen van lichamelijk letsel ver oordeeld tot f75.of 20 dagen. A. C. T. uit Oterleek werd voor de tijd van drie maanden de be voegdheid tot het besturen van motorrijwielen ontzegd. W. de B. uit Alkmaar kreeg, wegens verduistering in dienst betrekking, 10 maanden voor waardelijk, met oplegging van bijzondere voorwaarden. HEILOO. Gezien de in deze tijd te verwachten uitvoeringen van de Mattheus Passion, en wel in het bijzonder de twee die resp. a.s. Zaterdag en Zondag te Alk maar gegeven zullen worden, zal de muziekavond te Heiloo a.s. Donderdagavond om acht uur ditmaal in het N.K.J.B.-Gebouw aan de Stationsstraat benut worden om aan de hand van gra- mofoonopnamen vooral het hoog tepunt van dit werk betreffend vóór de uitvoeringen eens nader met dit werk en met de compo nist ervan kennis te maken. De platen worden hiertoe af gestaan door de firma Ypma uit Alkmaar, terwijl de apparatuur afkomstig is van het radio-tech nisch bureau Bakker te Heiloo. Iedere belangstellende is wel kom. IP»- .ws# 7' V 777' 77' 777 i - i IhM 7 - A <4| 7-Vy:"7 - '.W? -"'fj .«yd 7 7.7 7 J "v :,7 7 '77«v i§ ROTTERDAM. Een brand zonder vlammen, maar met een enorme, compacte massa rook, die zwartgrijs was als van bran dende olie, heeft gistermiddag van drie uur af gewoed in een klein deel van het dorp, dat het Groothandelsgebouw te Rotter dam is. Vermoedelijk door kort sluiting zijn de voorraden in brand geraakt van de N.V. Wifra Sport, die in een der vleugels op de derde etage van het gebouw is gevestigd. Hierbij bevonden zich grote hoeveelheden sportartikelen van rubber of celluloid, die al bran dend de vulkaanachtige rook- massa's veroorzaakten. Om vijf uur ongeveer hadden de diverse Rotterdamse brandweren, die met magyrusladders, slangenwagens, motorspuiten en handspuiten voor de deur stonden, de zaak in bedwang. Over de schade valt nog niets te zeggen, al zal die wel in de tienduizenden lopen De eigen brandweer van het geboutv was er uiteraard het eerst bij. Enige minuten later kwamen beroeps- en vrijwillige brandweer ter assistentie aange sneld en met vereende krachten spoot men een meertje de bran dende etage in, zodat later een miniatuurwatervalletje werd ver oorzaakt, toen over het balcon been gehoosd moest worden en de tussen de machtige klomp steen toch al niet dik gezaaide siervegetatie het ontgelden moest. Met rookmaskers gingen brand weerlieden naar binnen, om te zien waar het vuur zat. Veel haalde het niet uit, want er wa ren geen vlammen te zien in de balen rook. Aanvankelijk had de binnen plaats van het gebouw iets weg van de tribune van een voetbal stadion: op alle acht balkons van alle verdiepingen stonden de werkgevers en werknemers, die het gebouw bevolken, gezamen lijk naar de brand te kijken. Later, toen het nieuwe er af was, ging men weer aan het werk, de kapper schuin beneden het bran dende etage-deel ging verder met zijn klanten te knippen. Gevaar was er voor de rest van het gebouw niet te vrezen. De firma's onmiddellijk boven en beneden de brand moesten echter het werk staken. Zij heb ben nogal wat waterschade en ook een nieuw verfje zal nodig ziin. NRD.-SCHARWOUDE. De algemene vergadering van de Noordermarktbond zal thans worJ den gehouden op Donderdag 22 April. Op Woensdag 21 April, de oorspronkelijk vastgestelde datum, worden de verkiezingen gehouden voor de Provinciale Staten. LONDEN, 23 Maart. Presi dent Mao Tse Toeng van commu nistisch China heeft vandaag een vergadering van het grondwets comité gepresideerd, aldus Radio Peking. Dit was het eerste nieuws over Mao sinds het begin van dit jaar. LANGEDIJK Voor de Coöp. Exploitatievereniging van Landbouw werktuigen „Geestmerambacht" was het Dinsdag een gewichtige dag. Nadat alle genodigden zich in café Kramer hadden verenigd, waar zij werden verwelkomd door de voorzitter, de heer A. Dirkmaat, begaf men zich naar het nieuwe gebouwencomplex, gebouwd op de plaats waar eerst de boerenwoning, toebehorende aan de heer H. Kruijen, had gestaan. Hier was het dat Burgemeester Schelhaas door het overhalen van een met oranje versierde handle het nieuwe gebouwencomplex of ficieel opende. Dit geschiedde on der luid belgerinkel waardoor een nieuwe tijd voor de Coöp. werd ingeluid. Opgericht in 1946, toen de tuinders door het grote gebrek aan paarden hun landerijen slecht konden laten bewerken, heeft deze Coöperatie zich ontwikkeld tot 'n goed gemechaniseerd bedrijf. In 1946 had men de beschikking over een 15 tal Ierse paarden, enige Hollandse viervoeters en een paar 2e hands machines. Van dit be scheiden begin is het uitgegroeid tot een goed geoutilleerd bedrijf. Na de officiële opening werden de aanwezigen rondgeleid door de directeur, de heer G. Meindertsma die de diverse machines liet zien en de werking hiervan verklaarde. De gebouwen bevatten o.m. een reparatie-werkplaats met smede rij. een magazijn voor de onder delen, een grote loods voor stal ling van het machinepark en een douche waar het personeel zich na de dagtaak kan verfrissen. De gebouwen zijn opgetrokken in laagbouw en beslaan een opper vlakte van 200 m2. Tijdens de receptie in café Kra mer waar de zaal met fraaie bloemstukken was versierd, wees de voorzitter de heer A. Dirk- maat erop, dat de nieuwe gebou wen een stap in de goede richting betekenen. Het doel van een en ander is om te komen tot een goedkopere productie voor de le den. Thans zijn alle machines van de vereniging op één plaats ge concentreerd. terwijl men ze zelf vakkundig kan repareren. Spreker dankte het gemeentebestuur voor de toegezegde klok voor de gebou wen. Burgemeester Schelhaas wenste het bestuur geluk met de opening van het complex. Hieruit blijkt, dat het bestuur onze tijd met zijn voortschrijdende techniek verstaat, Spreker' hoopte, dat men hierdoor hetbelang van de leden zou die nen. De Rijkstudnbouwconsulent, Ir. Rietsema, wees erop, dat men hier thans kon spreken van een goed geordend arbeidsproces. De heer Kroeze, oud-directeur, wees erop, dat de bedrijven aan de Langedijk klein waren en dat de tuinders door deze vereniging blijk gaven het parool „Eendracht maakt macht" te verstaan. Directeur G. Meindertsma dank te het personeel voor de goede wijze van samenwerking en hoop te, dat dit ook in de toekomst bestendigd zou blijven. Gesproken werd nog door de aannemer de heer Koopman, door de heer K. v. Dijk, namens de leden, de heer S. de Wit, namens het personeel, terwijl de secretaris de heer Jac. Bruvn Dz.. die deze functie vanaf het begin bekleedde, een historisch overzicht gaf van de ontwikkeling van deze werk tuigencoöperatie. ALKMAAR. Zoals de vorige week is afgesproken, gaan we vanavond met alle Kajotters naar de prachtige film over China. Je zult er geen spijt van hebben. Op de reclamebiljetten heb je kunnen lezen, waar het over gaat en hoe deze film overal werd ge prezen. Juist voor onze katho lieke jongelui is het van niet gering belang iets te weten over de Kerk in China. Het heldhaftig zich gedragen van zoveel gelovi gen en priesters vraagt, ja eist ons aller medeleven. Daarom. Kajotters, laten we uit waardering dus ook voor al die weggejaagde en gemartelde en vermoorde missionarissen van onze oprechte belangstelling blijk geven. We hebben afgesproken, dat je je toegangsbewijs bewaart, want je krijgt op vertoon hier van uit onze kas 50 cent reductie. Het Kajottershuis is dus van avond gesloten. Je kunt ons om acht uur vinden in de grote zaal van Het Gulden Vlies. Tot van avond. N. TROMP, aalmoezenier K.A.J. DEN HELDER De Comman dant van de Artillerieschool der Kon. Marine (fort Erfprins), ka pitein-luitenant ter zee A. C. M. de Neeve zal, zo vernemen wij, worden belast met de functie Commandant Kon. Marine te Nieuw Guinea. Overste de Neeve zal hiertoe vermoedelijk in de tweede helft van dit jaar naar Nieuw Guinea vertrekken. Wat de betekenis van de Kon. Marine op Nieuw Guinea betreft zal men zich herinneren, dat de Regering heeft besloten de een heden van de Kon. Landmacht terug te trekken en de bezetting van het eiland c.q. het toezicht in de wateren van Nieuw Guinea geheel aan de Kon. Marine op te dragen. De commissie van Twee de Kamerleden, die onlangs het gebied heeft bezocht, heeft hier over een uitgebreid rapport aan de Regering uitgebracht met een conclusie die de Regering heeft overgenomen. Uit de aard der zaak zullen de eenheden van de Kon. Marine hierdoor moeten worden uit gebreid en zal het commando met een nog zwaardere taak, dan tot- nutoe het geval was, worden be last.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 6