Meningsverschil tussen K.V.P. en dr Veldkamp Nieuwe kruisers kunnen alleen spelevaren Caféhouder overleed na barse bedreiging Onrust over stijging van koop- en pachtprijzen K.V.P. vraagt opheffing van jeugdd Is het bewijsmateriaal vernietigd in de zaak-Fonteyn? Tito gelooft in kansen voor de wereldvrede Proces Wilma Montesi plotseling geschorst N „Zij kunnen niet schieten" Minister Mansholt verschuilt zich achter grondkamers Plan Ruys de Beerenbrouck voor bespoediging E.D.G. VANAVOND E FILM Ie Neeve Guinea Woensdag 24 Maart 1954 Pagina Wijziging handelsvestigingsivet in de Tweede Kamer „Ik moet constateren, dat de Staatssecretaris een weinig welwillende houding heeft aangenomen". Deze critische opmerking werd gisteren in de Tweede Kamer gemaakt door de heer Hooy (K.V.P.) en nog wel aan het adres van een geestverwant, want het betrof hier dr Veldkamp, de staatssecretaris voor de Middenstand, die een wijzi ging van de Handelsregisterwet verdedigde. Critiek iu de Eerste Kamer: Is Den Helder wel goed beveiligd? ,.Je zult sterven" Ruzie om rood haar met dodelijke afloop Interpellatie-Engelbertink In de landbouwsector is onrust over de koop- en pacht prijzen, die de laatste tijd beduidend zijn gestegen. Van deze onrust maakte de heer Engelbertink (K.V.P.) zich gisteren in de Tweede Kamer de tolk. Tijdens een inter pellatie over dit onderwerp legde hij minister Mansholt een hele serie vragen voor, na deze uitvoerig en met feiten te hebben toegelicht. Tekort aan levensmiddelen in communistisch China 8000 communistische predikanten in V.S.? STAKING IN HAVEN VAN NEW-Y0RK Geen misbruik van Eerste Kamer: „Bij excursies wordt op ergerlijke wijze met geld gesmeten" Priesters gearresteerd in Peiping Eerste Kamer Duitsers zouden in bezettingszones moeten worden opgenomen Voor de derde maal voor Hoge Raad Overeenstemming met Scelba? H. Kruis-reliquie voor Eisenhower Getuige ontdekt in Amsterdam? SIAMESE TWEELING GEDOOPT NAGUIB GEEN PRESIDENTS. CANDID AAT? C.P.N. wil gaan interpelleren Deviezenreserve gestegen Zes stuks vee bij brand omgekomen lillllS - Èf en vrijwillige sistentie aange- eende krachten eertje de bran- sodat later een letje werd ver ier het balcon •est worden en ïachtige klomp it dik gezaaide intgelden moest, gingen brand- binnen, om te vuur zat. Veel it. want er wa tt te zien in de ad de binnen- ïbouw iets weg an een voetbal- cht balkons van a stonden de werknemers, die ilken, gezamen- and te kijken, euwe er af was, an het werk, de aeden het bran- ging verder met :nippen. Gevaar rest van het vezen. ïiddellijk boven brand moesten staken. Zij heb- waterschade en werfje zal nodig Zoals de vorige aken, gaan we s Kaj otters naar over China. Je ijt van hebben, iljetten heb je ar het over gaat overal werd ge ar onze katho- het van niet s te weten over Het heldhaftig n zoveel gelovi- vraagt, ja eist ren. ters, laten we ius ook voor al en gemartelde ssionarissen van angstelling blijk en afgesproken, sbewijs bewaart, p vertoon hier- 50 cent reductie, uis is dus van- Te kunt ons om in de grote zaal Vlies. Tot van- 1ROMP, ïoezenier K.A.J. De Coraman- tillerieschool der •t Erfprins), ka- er zee A. C. M. b vernemen wij, net de functie ion. Marine te •verste de Neeve noedelijk in de n dit jaar naar ïrtrekken. nis van de Kon. v Guinea betreft ■rinneren. dat de •esloten de een- Kon. Landmacht en de bezetting c.q. het toezicht n Nieuw Guinea on. Marine op te nissie van Twee die onlangs het ocht, heeft hier- ■eid rapport aan [ebracht met een Regering heeft u* zaak zullen de le Kon. Marine worden uit- :t commando met re taak, dan tot- was, worden be- (Van onze parlementaire redacteur) Hoe het met ondernemingen moet gaan, die geen vast domi cilie hebben, zoals b.v. beurt schippers, was in het ontwerp niet afdoende geregeld. Een even eens door de staatssecretaris overgenomen amendement-Hooy vult deze leemte aan. Dergelijke ondernemingen moeten zich laten inschrijven bij de Kamer van Koophandel te 's-Gravenhage. De heer Hooy kreeg de toe- De KVP-woordvoerder had de bewindsman duidelijk gemaakt, dat het zijn fractie niet wense lijk voorkwam om de Economi sche Controle Dienst, de vroegere C.C.D., in het kader van deze wijziging, opsporingsbevoegdheid te geven. Hij vroeg om daarmede in elk geval te wachten tot de nieuwe begrotingsbehandeling. Dan kon eerst nog eens in het algemeen over de E.C.D. worden gepraat. „Ik voel er niet voor", antwoordde de staatssecretaris. Het ging al met al maar over een onderdeel, maar dr Veld kamp maakte toch kennelijk geen goede beurt. Het Handelsregister is, zoals de heer Hooy (KVP) het uitdrukte, „de burgerlijke stand van het be drijfsleven", Alle ondernemingen worden daarin, via de Kamers van Koophandel, geregistreerd. Alle is te veel gezegd, want tot nu toe behoefden bepaalde soor ten van kleinhandel en ambacht zich niet te laten inschrijven. Door de gisteren in de Tweede Kamer behandelde wijziging wordt dit anders. Wel wilde de staatssecretaris nog een uitzondering maken voor markt- en straathandel en de handel te water. Waarom? vroeg de heer Hooy (KVP). Als deze ..burgerlijke stand" vooral met het oog op de Vestigingswet goed wil werken, moet hij ook com pleet zijn. De heer van Eysden (AR) wist, dat de betrokkenen ook zelf geen prijs stellen op een dergelijke uitzondering. Amendement-Hooy De staatssecretaris kwam daar op tot de conclusie, dat het inder daad beter ware om deze uitzon dering te laten vervallen. Hij nam het desbetreffende amende ment-Hooy over, dat wel de venthandel nog buiten beschou wing laat tenzij bij algemene maatregel van bestuur anders zal worden bepaald. zegging, dat de Kamer volgend jaar zal worden ingelicht over de verbeterde financiële positie van de Kamers van Koophandel. De staatssecretaris verwachtte, dat hun inkomsten met 24 procent zullen stijgen. Er komt nu echter ook meer werk. Twee amende menten van de heer Hooy (KVP) die vastleggen dat bepaalde be voegdheden uitsluitend door de minister van Economische Zaken kunnen worden gehanteerd, wilde de staatssecretaris niet overne men. Toch werden deze aange nomen. PvdA en Com. tegen. Restant in verleden Het geschil over de opsporings bevoegdheid van de E.C.D. werd, zoals gezegd, niet bevredigend opgelost. De heer Hooy zag in deze dienst een restant .van een afgesloten periode van noodmaat regelen. De staatssecretaris was van mening, dat het vorig jaar bij de begrotingsbehandeling al beslist is, dat de E.C.D. nieuwe taken zou krijgen. Dit apparaat achtte hij ook bijzonder geschikt om controle op de inschrijvingen voor het Handelsregister uit te oefenen. Het wetsontwerp werd tenslotte z.h.s. aangenomen. (Van onze parlementaire redactie). „De twee nieuwe Nederlandse kruisers betekenen op het ogen blik, doordat de vuurleidings- apparatuur nog ontbreekt, even veel als brandspuiten zonder slangen: zij kunnen niet schie ten". Met deze woorden richtte mr. Wendelaar (V.V.D.) zich Dins dagmiddag in de Eerste Kamer tegen het feit, dat de nieuwe kruisers eerst in 1955 hun vuur- leidingsapparatuur zullen ontvan- AMSTERDAM, 23 Maart De 44-jarige grondwerker W. van A. uit Diemen is vanoch tend door de rechtbank te Am sterdam veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis, waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstel- ling van het medisch consulta tiebureau voor alcoholisme, om dat hij zich heeft schuldig ge maakt aan bedreiging met zwa re mishandeling. Verdachte heeft op Zondag avond 17 Januari j.l, de be dreiging „je gaat er aan, bel de politie maar, je zult sterven, is het vandaag niet dan morgen", geuit tegen de caféhouder Th. van der M. in diens café te Diemen. De grondwerker had eerder reeds een ander café in Diemen bezocht (waar hij zes borrels had gedronken). Na de bedreiging tegen Van der M. stond deze achter de tapkast met de barkruk ter zelfverdedi ging voor zijn lichaam. De zaak werd echter bijgelegd en beide mannen gaven elkaar als dikke vrienden de hand. De caféhouder, die hartpatiënt was, is twee dagtn later over leden. De destijds als getuige gehoor de weduwe heeft dit overlijden toegeschreven aan de angst, die haar man heeft gekregen door de bedreiging van de grondwer ker. Verdachte zelf zei ter zit ting zich niets meer van het voorval te kunnen herinneren. De Officier van Justitie heeft veertien dagen geleden tegen de man twaalf maanden gevange nisstraf geëist, waarvan zes voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ondertoezicht stelling van het genoemde bu reau. gen. „In een gevecht zijn deze schepen niets waard: zij kunnen alleen wat spelevaren". Met de liberale woordvoerder was Jhr. Ruys de Beerenbrouck het eens, dat er bij de bestelling van de vuurleidingsapparatuur ergens een fout gemaakt moet zijn. Beide sprekers vroegen de staatssecretaris van Marine, vice- admiraal Moorman, grote aan dacht te besteden aan de mari tieme verdediging van onze kust en havens. Er moet meer spoed betracht worden met de bouw van mijnenvegers en andere kust verdedigingsvaartuigen, vond mr. Wendelaar. De Katholieke senator wilde weten of de geheime vin dingen, welke op onze gemoderni seerde vloot zijn toegepast ook bekend zijn aan onze bondgeno ten, Voorts wenste hjj inlichtingen over de wijze, waarop de vloot- basis Den Helder beschermd wordt tegen een plotselinge vij andelijke overval. Is voor deze beveiliging niet een in de onmid dellijke nabijheid gelegen vlieg veld noodzakelijk? Weinig bezwaar was er in de Kamer tegen de plannen van de regering om uitsluitend de Ko ninklijke Marine te belasten met de verdediging van Nieuw Gui nea, Jhr. Ruys de Beerenbrouck sprak de hoop uit, dat de land macht zich niet uit „prestige overwegingen" tegen dit plan zou verzetten. De Marine is nu een maal voor deze taak het aange wezen onderdeel. De Katholieke woordvoerder drong er voorts op aan een groter oorlogsschip naar Nieuw Guinea te sturen. „Neder land mag niet het gevaar lopen, dat het door een jongere maritie me mogendheid (Indonesië) ver slagen zou kunnen worden". ANGERS, 22 Maart Twee Franse arbeiders, die te Angers in een café een glaasje dronken, begonnen te redetwisten. De 33- jarige Georges Landiau begon zijn 20-jarige makker Pierre Pa- risot met diens rode haar te plagen. Parisot werd woedend. Hij haalde uit en gaf Landiau een voltreffer op de kin. Landiau haalde een revolver te voorschijn en schoot. Toen Parisot in het ziekenhuis aan kwam, was hij reeds overleden. (Van onze parlementaire redacteur) HONGKONG, 23 Maart De Chinese communistische regering heeft duizenden boeren, die de steden binnenstromen, omdat op het platteland millioenen honger lijden, doen terugsturen. In een hierover in het officiële dagblad „Kwang Ming" gepubli ceerde richtlijn, wordt verklaard dat deze massa-uittocht van het platteland naar de steden tot 'n „maatschappelijke chaos" zou leiden en het zaaien in het voorjaar nadelig zou beïnvloe den, indien er geen paal en perk aan zou worden gesteld. Het officiële „Pekingse Volks dagblad" heeft kortgeleden ge meld dat ongeveer honderd mil- lioen Chinese plattelandsbewo ners in meerdere of mindere ma te honger lijden. LOS ANGELES, 23 Maart De methodisten-predikant J. B. Matthews, die betrokken is ge weest bij onderzoekingen door de onder-commissie van de Ame rikaanse senaat, onder senator McCarthy, heeft te Los Angeles tegenover persvertegenwoordigers verklaard een lijst te bezitten met de namen van 8.079 commu nistische predikanten in de Ver. Staten. NEW YORK, 23 Maart In de New Yorkse haven ligt het werk thans reeds 18 dagen voor het grootste deel stil. Totaal wordt op naar schat ting 46 schepen niet gewerkt. Slechts aan ongeveer 14 van de 159 havenhoofden heerst enige activiteit. Burgemeester Robert Wagner heeft een rondrit langs de ha venhoofden gemaakt en werd door de posten met gejoel be groet. Later deed hij via de televisie een beroep op de havenarbei ders om weer aan het werk te gaan. Hij waarschuwde de sta kers nogmaals, dat zij dreigen hun werk te verliezen als zij niet snel weer aan- het werk gaan. Advertentie! Laxeermiddelen, maar ais U een laxans nodig heeft, neem dan Mijnhardt's Laxeertabletten. Veroorzaken geen gewenning en werken zacht en zeker. Doos 65 ct. (Van onze parlementaire redactie), De K.V.P.-fractie in de Eerste Kamer heeft zeer ernstige bezwa ren tegen de wijze waarop de legerleiding door propaganda op scholen en excursies van leerlin gen naar militaire instellingen de werving van beroepskader tracht te bevorderen. „De kosten van deze jeugd dagen 250.000 gulden voor dit jaar staan geenszins in ver houding tot de resultaten van de werking", zo oordeelde Dinsdag middag jhr. mr. Ruys de Beeren brouck in de Eerste Kamer, „mijn fractie verzoekt de minister van Oorlog dan ook dringend deze begrotingspost van een kwart millioen niet te benutten. Jhr. Ruys de Beerenbrouck be perkte zich in zijn bestrijding van de jeugddagen tot de financiële zijde van het geval. De jeugdda gen kosten enorm veel geld, maar de aanmeldingen voor de Konink lijke Militaire Academie zijn nau welijks en die voor de onderoffi- ciersschool slechts in geringe ma te toegenomen. Bovendien wordt er bij de excursies van leerlingen naar militaire instellingen op er gerlijke wijze met geld gesmeten. Op de Dinsdag voor Aswoensdag hebben leerlingen van een school in Haarlem een excursie gemaakt naar Grave (N.B.) waar zij en passant een carnaval hebben mee gemaakt. Was er niet iets dichter in de buurt van Haarlem te vin den? Jhr. Ruys de Beerenbrouck deed heel duidelijk uitkomen, dat zijn fractie een amendement tot schrapping van de begrotingspost voor de jeugddagen zou hebben ingediend, als de Eerste Kamer de bevoegdheid gehad zou hebben om afzonderlijke begrotingsposten te wijzigen. Aangezien deze be voegdheid niet gegeven is, vol stond hij met de minister te vra gen niet „halsstarrig te zijn, maar het instituut der jeugddagen op te heffen. Ook de heer de Dreu (P.v.d.A.) had bezwaren tegen de jeugdda gen. Het gevaar is niet denkbeel dig, zo oordeelde hij, dat de jeugd door de propaganda van de leger leiding de weermacht gaat zien als „iets schoons in zichzelf" in plaats van als een noodzakelijk kwaad. HONG KONG, 23 Maart De Katholieke autoriteiten in Hong Kong hebben meegedeeld, dat er op 2 Maart in Peiping bij een nieuwe communistische actie tegen de godsdienst 28 Chinese Katholieke priesters zijn gearres teerd. Ook zijn 12 Katholieke leken in hechtenis genomen. „Religieuze gebouwen, waar van de bewoners weigeren zich hij de door de communisten hervormde kerk aan te sluiten zijn bezet en de priesters, die zich nog in deze gebouwen be vinden, mogen niet naar bui ten", aldus de woordvoerders. De communisten betogen, dat de arrestaties nodig zijn geweest omdat de priesters „proberen een reactionnaire groep tegen de re- geringskerk te vormen". (Van onze parlementaire redactie) Het is niet meer toelaatbaar, dat Frankrijk de veiligheid van heel West-Europa in gevaar brengt door het parlementair ver zet tegen het Europees leger. De Fransen moeten wat de inscha keling van West-Duitsland betreft in de verdediging van het Westen voor een voldongen feit worden geplaatst. Dit verklaarde Jhr Ruys de Beerenbrouck (KVP) in de Eer ste Kamer bij de behandeling van de begroting van Oorlog en Ma rine. Dit voldongen feit zou de heer Ruys de Beerenbrouck aldus verwezenlijkt willen zien, dat de Amerikanen en de Engelsen in hun bezettingszones in West- Duitsland Duitsers zouden opne men in hun divisies, „zoals de Fransen buitenlanders opnemen in het Vreemdelingenlegioen", Als de Fransen, zo betoogde de KVP-afgevaardigde, spoorweg stakingen organiseren, die het hele land lam leggen, en tal van stemmingen nodig hebben voor dat er een president is gekozen, moeten zij dat zelf weten. Hun oppositie tegen het Europese le- wettelijke bewijsgronden in het arrest zijn vermeld, waarop het hof tot deze overtuiging is ge komen en dat het hof smaad schrift heeft geoordeeld en straf baar heeft gesteld en de straf Minister Mansholt schoof alle verantwoordelijkheid van zich af. De grondkamers dragen de ver antwoordelijkheid voor het vast- WENEN, 23 Maart „Ik ben optimistisch gestemd t.a.v. de kansen op het bewaren van de vrede, zowel wat betreft Zuid- Slavië, als de wereld in het alge meen, daar allen die, waar ter wereld ook. een verantwoordelij ke positie bekleden, weten dat een nieuwe oorlog het einde van onze beschaving zou betekenen". Dit verklaarde het Zuid-Slavi sche staatshoofd, maarschalk Tito, in een door hem aan een verte genwoordiger van het rechtse on afhankelijke Weense dagblad „Die Presse" toegestaan onderhoud. Hij vervolgde: „Wij gaan thans, ting van de immer door Zui'd- Slavië nagestreefde normalisering der betrekkingen met de landen van het Sowjet-blok. Ons land is ongeveer de enige Europese staat, die economisch geheel los van de Oost-Europese landen staat". „Wij ondervinden enkele moei lijkheden met bepaalde Westerse staten, waaronder Oostenrijk, over de betaling van enige oude schul den. Doch, in het algemeen ge sproken, is er geen verandering gekomen in onze samenwerking met de Westerse mogendheden", vervolgde Tito. „De Italiaanse mi nister-president Scelba heeft en kele teleurstellende verklaringen afgelegd. Ondanks dat zal het mo_gelijk toch eenvoudiger zijn om met zijn regering overeenstem ming te bereiken, dan met die zijner voorgangers Pella en de doch zeer langzaam, in de rich- Gasperi", zeide hij, stellen van de normen, aldus de bewindsman. Als de overheid in greep zou zij de bevoegdheid van deze colleges aantasten. Het was de bedoeling, dat de minister al gemene normen zou aangeven, normen die de grondkamers dan weer zouden moeten gebruiken om meer gedetailleerde normen vast te stellen. Een opzet, die dus de mogelijkheid biedt om reke ning te houden met sterk uiteen lopende omstandigheden. Is dit nu ook gebeurd? Geen speling. De interpellant, de heer Engel bertink (K.V.P.) kon het beleid van minister Mansholt op dit punt bepaald niet goed noemen. Hij ging er van uit, dat de minister de a'lgemehe normen al zo gede tailleerd heeft aangegeven, dat er voor de grondkamers weinig of geen speling meer is. Was dit inderdaad de bedoeling? vroeg Dan is het in feite zo, dat Den Haag de prijs van de grond heeft de heer Engelbertink (K.V.P.). vastgesteld van Groningen tot Zeeuws-Vlaanderen". Minister Mansholt zei van zijn kant, dat hij niets van dit verwijt begreep. De door hem aangegeven normen zouden maar zeer globaal zijn en De thans vier jaar oude rechtzaak tegen de 54 jarige ex-sergeant-konstabel van de Koninklijke Marine, A. II. F. Fonteijn uit Amsterdam is vandaag voor de derde maal onderworpen aan het oordeel van de Hoge Raad, door de behandeling van het beroep in cassatie, dat Fonteijn tegen het arrest van 25 November 1953, ge wezen door het Haagse Gerechtshof, heeft ingesteld. Hierbij werd hij tot tivee maanden gevangenisstraf voor waardelijk veroordeeld tvegens smaadschrift. Fonteijn, die naar zijn overtui ging in 1935 ten onrechte wegens asthma werd afgekeurd en uit de dienst ontslagen, en nadien bijna 20 jaar lang voor de rehabilitatie vecht, werd wegens smaadschrift eerst door de Amsterdamse recht bank veroordeeld. Hij had name lijk in een door hem verspreid pamflet de marine-artsen, die hem hadden afgekeurd', ervan beschuldigd, dat zij hem opzette lijk ten onrechte hadden afge keurd. Hij tekende beropp aan, doch werd ook door het Amster dams gerechtshof veroordeeld. Van dit arrest ging hij in cassa tie. De Hoge Raad verwees zijn zaak voor een nieuwe behande ling naar het Hof te Den Haag. Ook dit hof achtte Fonteijn schul- dit aan smaadschrift. Ook van dit arrest tekende Fonteijn be roep in cassatie aan. De Hoge Raad stelde hem in het gelijk en gelastte het Haagse Hof een na dere behandeling van de zaak. Fonteijns laatste raadsman, mr. E. de Jongh Swemer, voerde van daag de verdediging van de cas satiemiddelen, die door de ex- sergeant-constabel met een pleit nota zijn ingediend. Hij beweer de o.m. dat het proces-verbaal van de zaak-Fonteijn niet is bij gehouden, dat het woorden ver meldt, die een onjuiste voorstel ling van de zaak geven, dat het Hof „opzet en kennelijk doel" overtuigend bewezen had geacht, zonder dat door deze elementen heeft opgelegd zonder gedaan on derzoek naar direct bewijsmate riaal, dat vernietigd is tijdens het lopende proces en hierdoor als officieel wettig bewijs aan het recht onttrokken wordt. WASHINGTON, 23 Maart Aartsbisschop Michael van de Griekse Orthodoxe Kerk heeft vandaag president Eisenhower benoemd tot lid in de Grootorde van het Kruis van het Heilige Graf. Hij omhing de president met een kruis, met in het midden een splinter kruis, waarop Chris tus gekruisigd werd. ROME, 23 Maart Het proces tegen de journalist Silvano Muto is vandaag in verband met een nieuw onderzoek naar de oorzaak van de geheimzinnige dood van Wilma Montesi plotseling geschorst. De rechtbank schorste de zitting en de 25-jarige Muto verliet de zaal onder het daverende gejuich van de honderden Romeinen, die voor de sensationele zaak op de publieke tribune zaten. alle ruimte laten voor de grond kamiers. Andere gedupeerden. Een ander bezwaar, dat de heer Engelbertink (K.V.P.) aanduidde heeft betrekking op de grote groep arbeiders, die een boeren huisje met enige cultuurgrond hebben gehuurd en nu door de sterke verhoging van de pacht prijs in feit een veel hogere huur verhoging ondergaan dan andere groepen. Ook hier zei de bewinds man slechts toe, dat hij de ont- wikkelying zou blijven volgen. Maar wat de hoofdzaak betreft, schoof hij, zoals gezegd, alles op rekening van de grondkamers. Als kleine bedrijfjes 100 procent meer pacht moeten betalen, is dat dik wijls onvermijdelijk. De heer En gelbertink had er op gewezen, dat dit ten koste van het gezins inkomen moet gaan. Ook waste de minister zijn handen in on schuld als de maximumprijs de pachter betreft, die zijn voor keursrecht zal laten gelden. Als de grondkamers de maximumprijs eerbaar achten, zou dat wel goed zijn. Vandaag wordt de interpel latie voortgezet. Muto staat op grond van een oude wet uit de fascistische tijd terecht wegens „onjuiste en alar merende" verslaggeving over Wil- ma's dood. Volgens de politie is zij door toevallige omstandigheden ver dronken, maar Muto heeft ge schreven, dat zij na het innemen van een te grote dosis verdovende middelen op het strand neerge legd was om te verdrinken. De openbare aanklager heeft schorsing van de zitting geëist op het ogenblik, dat drie vooraan staande figuren in het schandaal zouden getuigen. Naar verluidt zou als eerste voor het hekje verschijnen de markies Ugo Montagna, volgens de carabinieri een oud-spion voor de nazi's, een financiële oppor tunist met voorname vrienden en een gastheer tijdens schandalige feesten voor de groten van het land. De anderen waren Piero Pic- cioni, een zoon van Italië's minis ter van Buitenlandse Zaken, en Tommaso Pavone, hoofd van de nationale politie, die ontslag nam toen het schandaal een hoogte punt bereikte. De zitting werd verdaagd nadat kroongetuige Anna Maria Caglio, die eens de vriendin van Mon tagna was, in de getuigenbank bevestigde in October een brief geschreven te hebben, waarin zij de markies „de leider van een bende handelaars in narcotica" en Piccioni de „moordenaar" van de bende genoemd had. Voordat mejuffrouw Caglio ge tuigde veroorzaakte een van Mu- to's advocaten Giuseppe Sotgiu enige opwinding met het ver zoek een nieuwe, geheimzinnige getuige te doen dagvaarden. Hij zei, dat een man, Pietro Pierotti genaamd, zou kunnen getuigen, dat Wilma hem eens verzocht had narcotica uit Luxemburg naar Italië te smokkelen. „Pierotti", aldus Sotgiu, „kon getuigen, dat Wilma hem verteld had dat zij mensen kende, die dat gaarne wilden kopen". De rechtbank werd medege deeld, dat de geheimzinnige ge tuige Pierottj^ thans in Amsterdam woonachtig was. Over zijn iden titeit werd verder niets bekend gemaakt. Na de zitting verklaarde Sotgiu van mening te zijn, dat de open bare aanklager door nieuwe ele menten zoals onze nieuwe getuige Pierotti genoodzaakt was verda ging van de zitting te vragen. HAMBURG, 23 Maart De Siamese tweeling, die Zaterdag in Hamburg is geboren, is van daag gedoopt. De kinderen, die met het borstbeen aan elkaar zijn ge groeid, bevinden zich nog in 'n couveuse De moeder, de 30-jarige Mar- got Ortiz de Rosas, heeft mee gedeeld dat haar moeder drie normale tweelingen ter wereld heeft gebracht. Zij zelf heeft reeds een zoontje van 7 jaar en een dochtertje van 6 jaar. ger gaat echter ook de rest van Europa aan, omdat West-Europa zonder de Duitsers niet te ver dedigen is tegen een aanval uit het Oosten. Dit klemt te meer nu het volksleger in Oost-Duitsland, dat onder het welwillend oog van de Russen wordt gevormd, met de dag groter en sterker wordt. Jhr mr Ruys de Beerenbrouck zag aan het opnemen van Duit sers in Engelse en Amerikaanse divisies nog deze voordelen ver bonden, dat gebruik gemaakt kan worden van de „grote bekwaam heden" van het Duitse kader met vermijding van het nadeel van een nationaal Duits leger. Boven dien, zo meende hij, zullen de Engelsen en Amerikanen op deze wijze nauwer aan het Europese contingent verbonden worden. De katholieke senator verklaar de nog, dat hij dit plan bij een recent bezoek aan Parijs had voorgelegd aan de Nato-bevel- hebber in Europa, generaal Gruenther. In de Kamer lanceerde hij zijn denkbeeld als een „persoonlijke mening", niet als een door zijn fractie gedeelde suggestie. Hij waagde zich overigens niet aan een voorspelling over de ontvangst van zijn denkbeeld door de Duitsers zélf. CAIRO, 23 Maart President Naguib van Egypte heeft Dinsdag avond te Cairo bekend gemaakt, dat hij niet van plan is candidaat te staan voor het presidentschap bij de verkiezingen,. die in Juni gehouden moeten worden. Ouderdomsvoorziening (Van onze parlementaire redacteur Bij de aanvang van de Tweede Kamer-vergadering' van gisteren heeft de heer Gortzak (com.) ver lof gevraagd ofn de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid vragen te mogen stellen met be trekking tot de ouderdomsvoor ziening. Nu het nog wel enige tijd zal duren voor de definitieve rege ling in werking treedt zou het z.i. wenselijk zijn onderwijl al enkele onderdelen van het desbetreffen de S.E.R.-advies te verwezenlij ken. De communisten zijn kennelijk van mening, dat zij ook iets van zich moeten laten horen nu het oude dagsvraagstuk weer in het centrum van de belangstelling is komen staan. De Kamer zal van daag over dit verzoek beslissen. Weekstaat Ned. Bank AMSTERDAM, 23 Maart. Ook de verkorte balans van de Nederlandsche Bank, opgemaakt per 22 Maart, bevat slechts wei nig belangrijke mutaties. De chartale geldhoeveelheid is met f 14 millioen verder achteruitge lopen tot f3.187 min. Het saldo van de schatkist is met f 63 min gedaald tot f920 min. Het tegoed van de handels banken daarentegen vertoont een aanwas van f 86 min tot f 365 min. De netto deviezenreserve vertoont een stijging met f8.2 min tot f 1490,5 min. De tegen waarde hiervan is, naar men aan neemt. in eerste instantie even eens bij de handelsbanken te recht gekomen. De goudvoorraad bleef sinds medio Februari onveranderd met f 2.923,7 min, zodat goud en de viezen tezamen ruim f 4.414 min bedragen. OUDEGA (Sm.) Bij de boerderij, bewoond door de heer H. Kooistra alhier is gistermor gen brand uitgebroken, doordat kinderen met vuur speelden bij een hooiberg, welke naast de boerderij was gelegen. De ge hele hooiberg ging in vlammen op, terwijl het vuur eveneens de gehele veestalling tot zijn prooi maakte. Het vee kon niet op tijd in veiligheid worden gebracht, waardoor 6 koeien in vlammen omkwamen. Nog enige andere stuks vee liepen zware brand wonden op. De veestalling was voldoende verzekerd, doch het vee niet. De brandweer uit Drachten was spoedig ter plaat se, waardoor voorkomen kon worden dat de gehele boerderij met woning in vlammen op ging. De woning liep schade op. Het huisraad kon tijdig in veilig heid worden gebracht.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 7