Communistisch China moet in UNO worden opgenomen Tanks naar Cairo Krachtige taal van Dulles aan adres van Rood-China Maarschalk Juin viel E.D.G.-verdrag aan Nederlaag voor Naguih Deense soldaten joegen Duitsers over de kling Dagblad voor Alkmaar en omgeving Vaste overtuiging van Britse delegatie te Genève Let op onze grote VOORJAARSPRIJSVRAAG Z.O.-Azië kan niet ongestraft onder de voet worden gelopen Maastrichts kerkbestuur in conflict met de Zondagswet Prins tankte bij zijn oud-chauffeur De handel met het Sovjet-blok Met een ton nog niet uit de brand „Peking buiten V.N. houden" Churchill legt verklaring af OVER ATOOMPROEVEN Nieuwe H-bom explosie President Heuss tekent E.D.G.-wet Sterke aardbeving in Zuid-Span je Buiten God is ,l nergens veilig (Vondel) /STADSEDITIE LONDEN, 29 Maart Groot Brittannië zal naar de confe rentie van Genève gaan met de vaste overtuiging dat het juist is om communistisch China in de organisatie der Verenigde Naties op te nemen, wanneer tenminste het Peipingregime een waarachtig verlangen naar vrede in het Verre Oosten toont. Het is moeilijk te zeggen tot welke prijs de Britten dit stand punt zullen verdedigen, omdat dit van vele factoren afhangt en er nog van alles kan gebeuren voor de 26ste April. Vooraanstaande mannen van Churchill's regering brengen echter de volgende punten naar voren: 1. Het Westen heeft niets te vrezen van toelating van com munistisch China tot de Verenig de Naties. 2. Het Westen heeft niets te vrezen van onderhandelingen met de communisten. 3. Wanneer ooit communistisch China als lid tot de organisatie zou .worden toegelaten, zou voor de nationalistisch Chinese rege ring, die op Formosa zetelt, een oplossing geyonden kunnen wor den, door deze regering eveneens haar plaats in de U.N.O te laten behouden. In ieder geval zijn de Britse politici van mening dat de kan sen op een derde wereldoorlog zijn gedaald. Aangenomen wordt in deze kringen dat de Russische leiders ingezien hebben welke gevolgen een wereldconflict voor hun land zou hebben en dat zij daarom voorlopig de oorlog van het pro gramma hebben geschrapt. VIJF JAAR N.A.V.O. 's GRAVENHAGE, 29 Maart Ter herdenking van het feit, dat vijf jaar geleden de N.A.V.O. werd opgericht, zal op 8 April a.s. in de vergaderzaal van de Tweede Kamer te Den Haag een bijeenkomst worden eehouden onder leiding van de Atlantische commissie en met medewerking van de Europese Bewegir - en de Vereniging voor Internationale Rechtsorde. Het woord zal wor den gevoerd door prof. rnr. R. Kranenburg, dr. L. G. Korten- horst, ambassaderaad Aioul Trem- blay namens de ambassadeur van Canada en mr, G. Vixseboxse. Barend Hoogeveen, de chauf feur van het koninklijk paar, .is enige tijd geleiden als zodanig uit dienst getreden. Hij heeft Maandag de exploitatie ter hand genomen van een nieuw benzine en olietankstation aan dte rand van de stad Utrecht nabij de nieuwe rijksweg no. 2. Bij deze gelegenheid heeft prins Bernhard zijn aan de oud-chauf feur gedane belofte, ibij de opening van het station zijn eerste klant te zullen zijn, ge stand gedaan. Maandagmorgen om elf uur uit de Verenigde Staten teruggekeerd, kwam de prins des middags met zijn auto bij Barend Hoogeveen als eerste tanken. Na een harte lijke begroeting pompte Barend vakkundig, via een met witte anjers versierde slang, de tank vol. Hiermede was het nieuwe tankstation in dienst gesteld. Utrechts burgemeester, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz was daarbij tegenwoordig. Ook een aantal leden van het paleispersoneel kwam ibij deze gelegenheid zijn oud-collega opzoeken. STASSEN IN LONDEN LONDEN, 29 Maart Harold Stassen is vandaag besprekingen begonnen met de Churchill-rege- ring om te trachten haar over te halen haar eisen voor verzach ting van dc handelsbeperkingen met Rusland te verminderen. Tijdens de conferentie in het Foreign Office heeft Stassen, zo wordt van officiële zijde verno men, te kennen gegeven, dat de V.S. niet gekant zijn tegen zekere wijzigingen in het verbod voor de uitvoer van strategische goe deren naar het communistische blok, maar dat zij de Britse voor stellen te radicaal beschouwen. De Britten, gesteund door de Fransen, zouden willen, dat de beperkingen belangrijk verzacht zouden worden. PARIJS, 29 Maart Parijse politieke waarnemers zijn van mening dat premier Laniel maar schalk Juin, „Frankrijks eerste soldaat", zal berispen vanwege de openlijke aanval op het voor gesteld Europese leger, die laatst genoemde Zaterdag j.I. in een toespraak te Auxerre heeft ge daan. Maarschalk Juin, die opperbe velhebber is van alle geallieerde strijdkrachten in Midden-Europa, zou met een (West)-Europees le ger nauw worden verbonden. Juin oef ende eritiek op de voor gestelde West-Europese verdedi gingsgemeenschap omdat: 1. Frankrijk hierin geen over heersende positie zal innemen. 2. De door Frankrijk, als waar borg tegen te grote Duitse invloed, opgestelde protocollen, z.i. „on duidelijk en onvoldoende zijn". Dit was de eerste maal, dat de Franse maarschalk hevige eritiek op de E.D.G. oefende. In Franse politieke kringen acht men het door Juin hiervoor uitgezochte tijdstip al bijzonder slecht gekozen, omdat de menings verschillen in Frankrijk over het in eerste aanleg door Frank rijk zelf voorgestelde Europe se leger steeds soherper vormen aannemen. HOLTEN, 29 Maart De gemeente Holten heeft op haar begroting voor 1954 een tekort van ruim een ton. Grappenmakers hebben in de afgelopen nacht een grote ton op de stoep van het gemeen tehuis geplaatst met daarop een opschrift van de volgen de inhoud: „De gemeente uit de brand, de „ton" is bij de hand." De „gever" wenste anoniem te blijven. De ton trok vanochtend, toen de gemeente-arbeiders en schoonmaakster bij het gemeentehuis kwamen, grote belangstelling. Een van de ar beiders heeft de ton laten verwijderen en achter het gemeentehuis laten plaatsen. De grap werd door de burge meester, mr. W. H. Enklaar, goed opgevat. Deze schenking heeft de gemeente niet het nodige soulaas verschaft, want de ton was leeg. Dinsdag 30 Maart 1954 - 49e Jaargang - Nummer 13047 CAIRO, 29 Maart Officieel is bekend gemaakt, dat de Egyptische militaire regering vanavond alle vroegere beslis singen om verkiezingen te houden voor de vorming van een constituente en de revolutionnaire raad in Juli op te heffen ongedaan heeft gemaakt. Generaal Naguib zal premier en president van Egypte blijven. Door deze bekendmaking wordt dus, ondanks het verzet van pre sident Naguib, een voortzetting van het militaire regiem verze kerd. In plaats van een grond wetgevende vergadering, welke eerst door de revolutionnaire raad was toegezegd, zal een „Natio nale Raadvan Advies" worden benoemd, waarin verschillende organisaties en beroepen verte genwoordigd zullen zijn. De beslissing door alle plannen voor de verkiezing van een con- stituërende vergadering, en be ëindiging van het militaire be wind een streep te halen, bete kent een volledige nederlaag voor de president. Later wordt meegedeeld, dat het leger tanks en soldaten met de stalen helm op naar Cairo ge zonden heeft om de orde te hand haven nadat twee demonstranten zouden zijn gedood. Door een algemene staking zijn de meeste winkels gesloten en liggen alle bussen en treinen stil. Prins Bernhard, zittend op de pilotenstoel van een nieuwe Republic F-84F Thunderstreak gevechtsbommenwerper te Farmingdale (N.Y.), laat zich door Mundy I. Peale (midden), de president van de Republic Aviation Corporation, de nieuwe uitvindingen, aangebracht in dit vliegtuig, uitleggen. De Repu blic Vliegtuigfabriek was de laatste industrie, die Prins Bern hard tijdens zijn bezoek aan de V.S. bezocht. Ook Gerben Sonderman toont grote interesse. ITZEHOE, Duitsland, 29 Maart. Ongeveer twee honderd sol daten van het Deense commando, dat in Itzehoe is gelegerd, heb ben gisteren een stormaanval ge daan op een dansgelegenheid „Klosterbrunnen" en de inventaris van het bijbehorende restaurant zwaar beschadigd. Volgens de politie zijn tenmin ste drie Deense soldaten en drie Duitse burgers zwaar gewond uit de strijd te voorschijn gekomen. Binnen enkele minuten tijds. was de hele zaal in een chaos veranderd. Stoelen en tafels wer den stukgeslagen, spiegels aan gruzelementen gesmeten en gor dijnen aan flarden gescheurd. Ongeveer twaalf Duitsers tracht ten de Denen tegen te houden, maar zij werden met stokken af geranseld. De aangerichte schade wordt geschat op 10 a 12.000 mark. Aan de aanval van de soldaten is door de Deense militaire politie een einde gemaakt. Er zijn volgens de Deense militaire autoriteiten nog geen arrestaties verricht. NOORDHOILMDS PRINS BERNHARD UIT AMERIKA TERUGGEKEERD Maandagochtend om kwart over elf is Z.K.H. Prins Bernhard vergezeld door zijn particulier secretaris dr. F. A. de Graaff en reserve-majoor vlie ger G. Sonderman, van zijn reis door de V.S. in Nederland te ruggekeerd. HM. de Koningin was op Schiphol aanwezig, waar zij de Prins na zijn aankomst per K.L.M. lijntoestel uit New York verwel komde. In de wacht kamer op Schiphol tij dens het vraaggesprek met de bij de aan komst aanwezige ver slaggevers, in het mid den achter de tafel: Dr. De Graaff, de Prins en H.M. de Ko ningin. Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken heeft in New York tot een groep journalisten een uiterst belangrijke rede gehouden, die alom de aandacht heeft getrokken. „Indien de communisten zouden pogen hun politieke stelsel op te leggen aan de landen in Zuid- Oost-Azië, zouden de vrije staten hiertegen gezamenlijk in het geweer moeten komen, omdat een dergelijke han delwijze van de communisten een ernstig gevaar zou be tekenen voor de Vrije Wereld". De Amerikaanse delegatie zal de reis naar Genève ondernemen met het doelte pogen een ver enigd en onafhankelijk Korea tot stand ve brengen. Het is te ho pen, dat het Rode-Ghina zal in zien, dat het niet ongestraft de hand kan leggen op geheel Zuid- Oost Azië. Foster Dulles sprak zich krachtig uit tegen de toela ting, onder de huidige omstandig heden, van communistisch China tot de V.N. Hij verklaarde even eens, dat de V.S. het bewind in Peking diplomatiek niet erkennen. „Wij moeten ons, als lid der V.N., afvragen, of het in het belang van de wereld zou zijn vertegenwoordi gers toe te laten van een bewind, dat zich openlijk aan aanvalsda- den heeft overgegeven, dat zich ook thans nog niet heeft vrij ge maakt van het gebruik van ge weld en dat dit, in strijd met de beginselen, waarop de V.N. wer den gegrondvest, blijft doen. Hierop is slechts één antiwoord mogelijk: „Neen!" „Degenen, die verantwoordelijk zijn voor de Amerikaanse buiten landse politiek, moeten zich af vragen of het hun.land zal baten een bewind, dat grote Ameri kaanse belangen daadwerkelijk poogt te schaden, door een erken ning grotere invloed en gezag te geven. Ook hierop luidt ons ant woord: Neen", aldus Dulles. Dulles wees er voorts op, dat het soms noodzakelijk is risico te nemen, om de vrede te kunnen handhaven. „De kansen op het handhaven van vrede worden ge woonlijk beter wanneer men een mogelijke aanvaller tevoren laat weten, waartoe agressie zou kun nen leiden", veriklaarde de mi nister. Dé beide China's. Foster Dulles deed een felle aanval op de regering in Peking, die veertig maal de wapenstil standsvoorwaarden in Korea niet nakwam. Erger is geweest, dat Zweedse en Zwitserse leden van een neutrale commissie belet wer den hun werkzaamheden uit te voeren. Doch er is nog een ander China, dat der nationalisten op Formosa, dat millioenen volgelingen telt. Ligt het op de weg der Vrije We reld een bloedige liquidatie der vrije Chinezen op Formosa door de communisten van het vaste land te bevorderen en aan te moedigen? Voor mij is dat on denkbaar." Hiermede gaf Dulles duidelijk te kennen, welk stand punt de V.S. innemen t.a.v. het nationalistische China. De minister maakte een ver gelijking tussen de strijd van Oost en West, waar ook in de wereld, en de belegering van het fort Dien Bien Plhoe in Indo-Ghina. H. Vader droeg opnieuw de H. Mis op VATICAANSTAD. 29 Maart - Voor de tweede achtereenvolgen de dag heeft Z.H. Paus Pius XII, die herstellende is van zijn zware ziekte, in zijn particuliere kapel de H. Mis opgedragen. NIEUWE KARTERING NEDERLANDSE FLORA 's-GRAVENHAGE, 29 Maart. De Nederlandse organistie voor zuiver wetenschappelijk onder zoek heeft het instituut voor ve getatie-onderzoek in Nederland (het I.V.O.N.) een subsidie toege kend bij de nieuwe kartering der Nederlandse flora. Er is rondom Dien Bien Phoe een stilstand in de strijd gekomen, aldus Dulles. Maar de vijand graaft tunnels en gangen, om steeds dichter bij het fort te ko men, zodat tenslotte van dichtbij door in massa oprukkende in fanterie kan worden aangevallen. Zo is het ook in de Koude Oor log. Er schijnt thans een adem pauze te zijn. Maar niets wijst er op dat de heersers in het Krem lin vrede wensen. Tegen dit „tun nelgraven" in Europa en Azië op „diplomatiek terrein" bestaat maar één afweermiddel. Een ge zonde en krachtige politiek en een dosis grote moed, zo zeide Dulles. LONDEN, 29 Maart De Brit se minister van buitenlandse za ken, Anthony Eden, heeft Maan dag verklaard, dat premier Chur chill morgen (Dinsdag) in het Lagerhuis een verklaring zal af leggen over atoomproeven en hun gevolgen in de vorm van radio activiteit. WASHINGTON, 30 Maart Jongstleden Vrijdag is op de proefterreinen in de Stille Oceaan een tweede waterstofwapen tot ontploffing gebracht, aldus is Maandagavond te Washington bekend gemaakt In een communiqué van de atoomenergiecommissie werd ver klaard: „Lewis L. Strauss, voorzitter van de atoomenergiecommissie, die hedenmorgen van de proef terreinen der commissie op de Marshalleilanden is teruggekeerd, heeft verklaard, dat de tweede proef in de huidige reeks met waterstofwapens op Vrijdag 26 Maairt met succes genomen is". „Ter voorbereiding van de proefneming hebben de man schappen en radarinstallaties van eenheden van marine en lucht macht het gebied zorgvuldig af gezocht. Geen schepen werden in het gebied ontdekt. Door de reeks proefnemingen worden in lichtingen verkregen, die voor de .landsverdediging van het grootste belang zijn". BONN, 29 Maart President Heuss van West-Duitsland heeft vandaag de wetten getekend, die de bekrachtiging inhouden van het E.D.G.-verdrag en de con venties van Bonn. Krachtens bet E.D.G.-verdrag zal West-Duitsland een half mil- lioen man bijdragen tot een Europees leger. In ruil daarvoor geven de conventies van Bonn West-Duitsland een nagenoeg vol ledige souvereiniteit als de ver dragen door alle deelgenoten zijn geratificeerd. De conventies van Bonn be hoeven alleen nog een bekrach tiging door Frankrijk. De twee andere ondertekenaars, Amerika en Engeland, hebben haar reeds geratificeerd. Het E.DlG.-verdrag moet nog door Frankrijk, Italië en Luxem burg worden bekrachtigd. HERVATTING VAN DE SAARBESPREKINGEN BONN, 29 Maart. In gezag hebbende Duitse kringen te Bonn is Maandag bevestigd, dat bonds kanselier Adenauer er voorstan der van is om vóór Pasen met de Franse minister van Buiten landse Zaken,' Bidault, besprekin gen te voeren over de Saar- kwestie. MAASTRICHT, 29 Maart In Limburg is Zondag weer een proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Zondagswet. Ditmaal tegen het kerkbestuur van de St. Jozefparochie te Maas tricht. Zondagmorgen bracht het zangkoor van deze parochie met een aantal verenigingen en bruid jes, de leden van het feestcomité en het kerkbestuur, pastoor L. M. A. Joosten van genoemde pa rochie, die gisteren zijn veertig jarig priesterfeest vierde, voor de hoogmis naar de kerk. Het kerkelijk zangkoor bracht daar bij gezangen ten gehore. De gemeentepolitie van Maas tricht maakte in verband hier mede venbaai op wegens het houden van een optocht op Zon dagmorgen; niet echter wegens het veroorzaken van gerucht, want het gezang van het koor was geen 200 meter ver hoorbaar. De politie .maakte hier proces verbaal op in overleg met de or ganisatoren van de feeststoet, omdat een principiële uitspraak aangaande dit soort optochten, waartoe ook behoren het naar de kerk begeleiden van neomisten wil uitlokken. Muzikale opluiste ring van de stoet had men met opzet achterwege gelaten, daar dit volgens de tot dusver gebezig de interpretatie van de Zondags wet ook bij de kerkelijke optoch ten verboden is. De BARC, een nieuw landingsvaartuig van 60 ton, dat de bekende DUKW ver overtreft Dit amphïbische voertuig kan 100 ton last gemakkelijk vervoeren, zowel over zachte stran den als scherp koraal. In één rit of vaart kunnen 200 gevechtsklare soldaten worden vervoerd. De vier wielen van dit nieuwe Amerikaanse vaartuig worden ieder aangedreven door een dieselmotor van 165 pk.; de banden wegen elk 375 kg. MADRID, 29 Maart Eén van de Sterkste aardschokken uit de laatste jaren heeft vandaag in ge heel Zuid-Spanje lichte schade aangericht. Er wordt geen mel ding gemaakt van slachtoffers. Het centrum van de aardbe ving lag 350 mijl ten Zuiden van Madrid of ter hoogte van de Zui delijke Middellandse Zeekust. In Malaga en Granada zijn de muren van in aanbouw zijnde gebouwen ingestort. Hier werden drie schokken gevoeld, welke drie tot acht seconden aanhielden en welke can 0730 uur begonnen. De naald van de seismograaf in Toledo was 50 minuten lang heftig in beroering. De schokken werden ook in Cadix, Tanger en. Ceuta gevoeld. Abonnementsprijs 16.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f 0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200: Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1