nrs Rika Hopper neemt afscheid van toneelminnend Alkmaar STAD EN Schoolradio: een boeiende leermeester Eén woordspeling: twee maanden verschil Export van bloembollen en kaas gestegen Successen van DA W-ers bij selectiewedstrijden jurs L.T.B.-ruiters hielden een geslaagde puzzle-rit AGENDA Ledenvergadering „St Augustine'' Burgemeester huldigt actrice van vorstelijke allure Haar wens: nieuwe schouwburg Is het „begrijpen" of „weten" Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwartier geeft jaaroverzicht De malversaties '»ij cle Marine jaar nog niet >e rubberpro- it van 308.283 Dit is toe te anigdiurige en iade. De oa- n bevredigeii'- van 308.283 Het vooroor- is eohiter nog De ktapok- :rom bevredir kting zal ruim worden, iiemingen res- tan f 234.040 aid wordt een >cent (10 pro~ ft enige rei- Ethiopië en h te oriënte- lische situatie •üheid tot het in bescheiden aande onder- ika wordit be- Mrt. Ver lek werd van- n Amsterdam aandeel ex werd verhan- lelen werd 90 notering circa cks" 380 tot irca f 391. De een oü dit nu eden de note- was, toen 130 reesten helden nening dat dit stemming was Vrijdag, ras de belang- rmatig groot, fonds weder- inafficieel zijn posten omge- s betaald. Ook nd dit niveau iichte van de van Vrijdag oerswinst van lilips en Uni- vance van cir- i AKU bleef en was slechts De handel in veinig om het »e cultuuraan- rtoon niet on- itschappij b.v. ?er. fdeling ver- r mineurstem- rbij had maat- 1, die zich 3 Hier en daar urze rekening end over 1953. nog niets be- nstein werden 50, dit is dus dag. De beleg- n zeer kalm doorsnee goed 38'/, 38'/?b 111% 111% 27 1 41% 43 44'/. 44 b 42 65 65 1 151 150'/* 130 135 138' 'i 139 130 128% 134 132 137% 136% 185 184 143% 140 121'/» 121'/, 52 54 72% 73% 22% 22% 110% 112% 86% 87'/- 181% 182' - 149 168'/, 195 72 92"> 106", 202' 129' 123 142 150', 168', A A 1 A 3vA 3vA cv A A A s A A A A A A A A A A A CO 102 36 43 163 138 151 169 199% 73% 96 106% 202'/i 131' i 122' i 142' i 151 Vi 168 65 117"/i 101 34' i 14 l.3% 142 b A A A A A A A A A A A •vA 14 69% 14 67«/i 167% 170 68 68 b 36 35"; 1 95 b 176"; 180 199 270 75 94% 129 272 75% 94 129 iet leven was wist ik niet", urde 't kruis- tijdje voort, i er doorheen, j onzeker. De eengrdoken in >fd diep voor nel keek met naar de leden ie krampachtig jzo graag op jonge vrouw Jonker Frans ide ogen naar 5 naar de oude varen sommige aal nieuw, aan de gravin an. noofdinsnecteur Lionel Newton waar tegen om inhoud mede brief, waarin toenmaals Pa- haar verloving 'ield heeft mij ven. waarin zij t mij verbrak". President ge- U er helemaal tegen hebben, delen, wat er vervalste brief aaghartig indi- ïl bitter, „heeft rij ze het hand- rerloofde nage- idegedeeld, dat met mij ver- 1 het huwelijk t graaf Dun- .vordt vervolgd) Dinsdag 30 Maart 1954 Pagina 3 (zie ook pag. 4 en 5) DINSDAG 30 MAART WAPEN van HEEMSKERK: Vergadering Roliea, 8 uur. VICTORY: De heer R. P. Goettsch spreekt voor Oud Alkmaar over „Oud Schoorl", 8 uur. RUSTENDE JAGER (Ber gen): Expositie „Schrijvers van nabij". Bioscopen: CINEMA: „De verovering van de Mount Everest", a.l 8 uur. HARMONIE: „Slaven der Hartstocht", 18 jaar, 8 uur. VICTORIA: „Salome", 18 j„ 8 uur. REX: „Zolang iii bii mij bent", 14 jaar, 2.30 en 8 u RUSTENDE JAGER, Heiloo: Sans Atout, 8 uur. OUDE HERBERG. Heiloo: Klaverjasclub, 8 uur. WOENSDAG 31 MAART 'T GULDEN VLIES: Mode show Gerard Worm. WAPEN VAN HEEMSKERK: Vergadering Broodbakkers, 2.30 uur. Bijeenkomst automobieltech- nische Club, 8 uur. Feestavond Rijkspolitie, 8 u. -BIOSCOPENals Dinsdag. Voorstellingen: 2.30 en 8 u. RUSTENDE JAGER, Bergen: als Dinsdag. Waterstanden: Woensdag: hoog water 3.40 en 15.50 uur; laag water 9.35 en 22.35 uur. ALKMAAR.Achtenvijftig jaren lang heeft mevrouw Rika Hopper kunstminnend Alkmaar gul geschonken van de grote gaven, die God haar als actrice heeft gegeven. Gisteravond, tijdens haar afscheidsvoorstelling heeft Alkmaar haar gehul digd als een vorstin in het rijk van het toneel, nadat zij een stampvolle zaal van 't Gulden Vlies voor het laatst door haar prachtig toneelspel tot een roerende ovatie had gebracht, die zij met waarlijk vorstelijke allure in ontvangst nam. Rika Hopper's afscheidarol was die van Maria Fjodorovna, kei zerin-weduwe van Ruskind, in Marcelle Maurette's toneelspel „Anastasia". dat door de Toneel groep „Theater", onder regie van Jan Teulings werd gespeeld. Teulings zelf had het stuk naar de Engelse bewerking van Guy Bolton vertaald. „Anastasia" is het spel van de dochter van Tsaar Nicolaas II, van de dochter, die. naar de le gende wil, ontkomen is aan het onherroepelijke bloedbad dat de Sovjets onder de keizerlijke fa milie hebben aangericht. Het is de jongste dochter van de Tsaar en na haar verdwijning, belandt zij, die lijdt aan geheugenver lies in een krankzinnigengesticht. Zij verlaat het en raakt aan ar moede en ellende ten prooi. Zij wil de dood zoeken, maar een aan lager wal geraakte Russi sche prins ontdekt haar gelijke nis met de verdwenen Tsaren- dochter. Hij en zijn twee gewe tenloze vrienden willen die ge lijkenis uitspelen om haar grote erfenis te bemachtigen. Zij leren haar wat zij moet om voor de dochter van de Tsaar te kunnen doorgaan. Zij speelt aanvankelijk, noodgedwongen, dit louche spel mee, maar langzamerhand keert haar geheugen weer. Haar vroe gere hofhouding herkent haar, maar haar grootmoeder weigert voorshands haar als haar vorste lijke kleindochter te erkennen, totdat haar weerstand breekt. De keizerin-weduwe heeft de doch ter van haar vorstelijke zoon herkend. Die echter verloochent haar koninklijk bloed niet en stuurt de plannen van het op geld azende drietal in de war. Zij vertrekt om diegenen te gaan helpen, die haar in haar ellende hebben bijgestaan. „Anastasia" is geen groots stuk, maar het heeft Rika Hopper de gelegenheid geboden in een grandioos gespeelde rol afscheid te nemen van het toneel. Voor het laatst toonde mevrouw Hop per zich een actrice van brillante allure en haar prachtig spel waarmee zij, vooral in he,t twee de bedrijf, voortreffelijk gesecon deerd door Caro van Eijk in de rol van Anastasia, van die allure blijkt geeft, doet de toeschouwer het wat schamele stuk totaal ver geten. Hij kan idan alleen nog maar genieten van excellente to neelkunst. Met Rika Hopper en Caro van Eijk vormden Johan Schmitz, John Soer, Lo van Hensbergen, Robert Sobels, Diny Sprock, Rien Blaaser, Jan Velziehoer, Lies Franken en Jan Grefe een goed spelend ensemble tegen de wei nig interessante décors van Friso Wiegersma. Mevrouw Rika Hopper heeft van een onbelangrijk stuk als „Anastasia" is, een groots toneel evenement weten te maken. Zij speelde niet een „lieve, lieve ko ningin-oma": zij was het. En de ovatie die het Alkmaarse publiek haar bracht, was even ontroerend voor deze grote actrice als voor dat publiek zelve. Burgemeester huldigt Rlka Hopper Hierom en om al het schoons dat mevrouw Rika Hopper Alk maar langer dan vijftig jaren heeft geschonken, heeft haar Alk- maar's burgemeester, Mr. Dr. H. J. Wytema, na afloop van de voorstelling stijlvol gehuldigd. De hoogte die mevrouw Hop per in haar loopbaan heeft be reikt, noopte hem haar toe te spreken als Keizerlijke Majesteit. Hij betreurde het. dat Alkmaar geen schouwburg-zaal telt die groot genoeg is om allen te om vatten die Rika Hopper bij haar afscheid wilden huldigen. „Niet slechts een stad, maar heel het Nederlandse volk hebt gij aan u verplicht," zo zei de burgemeester. Deze grote actrice gaf van haar licht, brandend zonder op te branden. Woorden zijn ontoerei kend om uit te drukken hoezeer Alkmaar haar dankt. De burge meester bood mevrouw Hopper namens het gemeentebestuur een uiterst fraaie bloemenmand aan en namens toneelminnend Alk maar schonk hij de scheidende actrice orchideeën, een envelop pe met inhoud en een boek. Mevrouw Molenaar-van Vliet dankte mevrouw Hopper met woorden, recht uit het hart van een groot bewonderaarster van haar toneelkunst, en bood haar bloemen aan. Mevrouw Rika Hopper dankte in spontane bewoordingen de burgemeester, het gemeentebe stuur en kunstminnend Alkmaar voor de keizerlijke onderschei ding die haar ten deel was ge vallen, en voor de geschenken. Zij verzocht de burgemeester bij de eerste vergadering van het gemeentebestuur, haar wens over te nemen tot stichting van een grote, moderne schouwburg in Alkmaar, waar zij 58 jaar lang Rika Hopper drukt burgemees ter Wytema de hand, nadat deze haar bij haar afscheid van Alkmaar, namens het ge meentebestuur, een fraaie bloemenmand heeft overhan digd. Links van mevrouw Hopper o.a. Caro van Eijk. een groot enthousiasme voor de toneelkunst heeft ondervonden. Ook mevrouw Molenaar dankte zij en zij getuigde van haar er kentelijkheid voor de waardering die zij ondervindt bij het Neder landse publiek, dat van die waar dering immer blijk geeft, te meer nu zij tengevolge van een heup- ontstèking wat moeilijk ter been is. Drie jaar lang heeft zij met het plan gelopen haar toneel carrière af te sluiten; thans nu zij 76 jaar is, heeft zij dat mogen doen. Niet echter om rust te ne men. „Ik interesseer me voor het leven en dat zal ik tot mijn laat ste ademtochtblijven doen", al dus mevrouw Hopper, die actief werkzaam hoopt te blijven in het verenigingsleven en op sociaal terrein. „Dit is de laatste keer dat ik hier sta Dit is het afscheid van Rika Hopper," zo zei de schei dende actrice, zich richtend tot heel Alkmaar En het was een afscheid vol weemoed, gemengd met blijdschap om de goede her inneringen die zij van Alkmaar met zich meedraagt. Zij vroeg hat Alkmaarse [publiek 'zijn to neelliefde over te dragen aan het gezelschap waarmee zij optrad en aan haar and'ere collega's. Van haar toneelloopbaan getuigde zij „Het is een zwaar en moeilijk, maar een heerlijk beroep, dat ik nooit voor een andere loopbaan zou hebben willen ruilen." ALKMAAR Er is verschil tussen begrijpen dat iets zó is, en wéten dat iets zó is. Dit ver schil kan in tijd uitgedrukt, twee maanden zijn. Iets dergelijks al thans ondervond P. B. te Alk maar, die gisteren voor de Politie rechter te Alkmaar terecht stond. Er was hem nrimair heling, subsidiair schuldheling ten laste gelegd. Op de veertiende September was er bij B. een chauffeur geko men, die enkele balen meel en graan „over" had en die van de hand wilde doen. B. kocht deze balen en verkocht ze weer. Dit herhaalde zich tot driemaal toe. Nu bleek, dat deze chauffeur deze 'balen niet per abuis, maar wel bewust had overgehouden,of, met andere woorden, in de wacht had gesleept. Zoiets mag nu eenmaal niet. Je kunt zo maar niet iets in de wacht slepen. Weshalve zou B. een heler kunnen zijn, want hij had „kunnen begrijpen" dat deze balen van diefstal afkom stig waren. Dit was dus primair. Had hij dit niet geweten, dan had hij dit later kunnen begrij pen toen de man nog eens terug kwam. Maar hij kocht ze en verkocht ze weer. Welnu, de man werd voor de rechtbank gesleept door een Officier van Justitie, die drie maanden eiste, volgens het primair ten laste gelegde, oftewel: heling. Mr. Buiskool was het daar helemaal niet mee eens en achtte het primaire op juridische en feitelijke gronden allerminst be wezen. ,®n eigenlijk evenmin het subsidiaire, te weten schuldheling. Klaverjassen om eieren ALKMAAR Voor de 3e maal organiseert het Lourdes-comité 'n klaverjasdrive en wel een z.g. „eieren-drive". U hebt kans om met een groot aantal eieren naar huis te gaan. Deze drive wordt gehouden op Donderdag 8 April 's avonds om 8 uur in het Kaj ottershuis aan de Laat. De opgave kan geschie den bij de heer Smit aan de Nieuwesloot. Het inschrijfgeld bedraagt f 0.50 per persoon. Het comité rekent weer op een grote deelname evenals de vorige maal toen onze zalen uit puilden van de kaartlustigen. Weshalve hij vrijspraak en in het uiterste geval een geldboete vroeg. De politierechter, uitspraak doende, verscheen met een juri dische spitsvondigheid. Er stond in de primaire ten-laste-legging, dat verdachte het had „kunnen begrijpen" en dat is nog iets anders 'dan weten. Hij achtte het primaire niet bewezen. Wat er nu precies in de subsidiaire ten laste legging stond, hebben we niet kunnen begrijpen. We ver moeden zoiets van „had het kun nen weten" en dat schijnt weer iets anders te zijn. Zodanig, dat het één maand kostte. En dat is toch een verschil van twee maan den, ofwel 61 dagen. Voorwaar niet weinig voor één enkele woordspeling. (Advertentie) 't KALASIRIS corset steunt Uw buik en geeft Uw organen de normale ligging terug. E. H. HOFSTEDE, Langestr. 61, Alkm, Nieuws uit het A.O.G.-kamp ALKMAAR Keurig hebben die heren hun puntenaanital miet 2 vermeerderd. Amstel Zwalu wen uiiit Amsterdam werd mei' een grote nederlaag naar huis gestuurd. 123 was die eindL stand. Het was een goed gespeeilr de wedstrijd van beidie 'kanten. Uitstekend waren d'e schutters op dreef. Vooral het 2e doelpunt vain die Ailikmaairdferis was van bij zonder gehalte. Door gebrek aan routine 'in spel enz. kon Amsit. Zw. het niet verder brengen dan 3 doelpunten. Het2e diames- eiifitall moest 2 puntjes afstaan aan Dis 2 en verloor met 42- Vooir die rust werd de A.O.G.- 'kieepsiter 2 maal gepasseerd. In die 2e helft werd A.O.G. geluk kiger en schoten 2 maal raa'k. Echtier ontnam Dis 2 verdere illusies door hiet 4e doelpunt te scoren en de aeige veilig te stel len. De juin. B hadden niet over pech ite tolaigen. In een vlotte wedstrijd wonnen zij vain Dio B ■met 40. De jon. C zag-en hen de overwinning ontglippen en Adlellbert B veroverde weer 2 punten.. Ook die adspiriainten ver loren evenals A.O.G. C met 2—0 van Dis. He.t was geien gelukkige 'dag voor die jongste telgen. ALKMAAR- „De radio is niet een instituut, dat vervlakkend werkt, zoals door velen ten on rechte wordt gemeend; de radio is een instituut, dat een belangrijk aandeel heeft in de volksopvoe ding. Eén aspect daarvan is de schoolradio." Aldus mevra Leni Verstege, medewerkster aan de K.R.O. schoolradio-uitzendingen, tijdens de Zaterdagmorgen gehou den lezing voor de leden van de „St Au gustinus-verenigin e" van R.1f nderwijzers, afd. Alkmaar buiten. Hieraan vooraf ging een alge mene ledenvergadering, die be houdens enkele punten, weinig nieuws opleverde. Er ontstond een discussie rond de wenselijkheid de bestaande O.I.Z. te handhaven, ofwel op te heffen. Tenslotte schaarde de vergadering zich ach ter het voorstel van Haarlem, om te komen tot de oprichting van een sociaal fonds, waarbij de O.I.Z zal komen te vervallen. Voor de afvaardiging naar de algemene vergadering, die de 3e Paasdag te Leiden zal worden gehouden, werd het vo-l'tallige bestuur aan gewezen, waaraan de heren Tames en Koot zullen worden toege voegd. Klankbeeld en projectie. Twee medewerkers van de KRO waren naar Hotel Victory geko men om de idee van de school radio nader toe te lichten en te demonstreren. Mevr. Lend Verstege gaf een uiteenzetting van de mogelijk- en moeilijkheden van de schoolradio- uitzendingen en men kan zeggen, dat deze lezing wel in het kader viel van een vereniging als deze, waarvan de leden ten nauwste bij een onderwerp als dit zijn be trokken. Voor een schoolradio-uit zending is luisteren alleen echter niet voldoende. Het is wenselijk gebleken de te behandelen stof van te voren te 'bespreken met de leerlingen en ook na de uitzen ding nog eens door te nemen. Zij, die inmiddels deze lessen volgen, zullen wel voldoende doordrongen zijn van de waarde hiervan; an deren, die van deze uitzendingen nog geen gebruik hebben gemaakt zijn daardoor ook niet in de ge legenheid deze te horen. Zo kon ALKMAAR Dezer dagen or- 5 tr%fïleur?n' een dame aan ganiseerden de L.T.B.-Ruiters hun tta schreet: jaarlijkse puzzlerit te paard, „Het zijn wel erg leerzame uit om dergelijke lessen te geven. Een belangrijk onderdeel neemt de muziekleer in, toegelicht met gramofoonmuziek. Maar ook bij belse en profane geschiedenis ne men een belangrijke plaats in, welke uitzendingen dan door mid del van klankbeeld (kleine luis terspelen) worden verzorgd. Ook filmprojectie wordt toegepast bij aardrijkskunde en andere vakken, die noodzakelijkerwijs visuele toelichting vereisen. Óp aanvraag kunnen de scholen een prachtig uitgevoerd programma toegezon den krijgen, dat elke drie maan den wordt vernieuwd. Tenslotte werd deze lezing toe gelicht met enkele schoolradio uitzendingen, die op de geluids band waren opgenomen. Het 'be hoeft geen betoog, dat dit bezoek van deze KRO-medewerkers er toe zal bijdragen, dat het gebruik van schoolradio-uitzendingen ook in de omgeving van Alkmaar steeds meer zal worden ingevoerd. Nieuwe wandschilderingen in ..De Kleine Toelast" ALKMAAR De Bergense ikiuinrafschiMleir Henk vain d.en Id>- seri heeft opdracht gekregen het café „De Kleine Toelast" pp de Laait van nieuwe wamdsehildie'- riingen ife voorzien. Bij de en'igie i'ijd gieteden voltooide verbou wing van het oafé zijn die oude wand'-'chiildierdinigen. die eveneens vain die hainl vain Henk van den Idseirt waren, gesneuveld. De eigenaar, die heer W. Kramer, en ,de h'afoi'tué's van „De Kleine Toe- last" misten de wandsehilderio- gen node. Henk van den Id'sert is van plan heel Alkmaar „van de Bierkade tot de Hertenkamp' op de wanden van het café in beeld te brengen. Vandaag legt de schilder de eerste hand' aam het werk. W eersverwachtiiig Medegedeeld door het K.N. M.I. te de Bilt. Geldig van Dinsdagavond tot Woensdag avond. OPKLARINGEN Wisselende bewolking met enkele verspreid optreden de buien. Overwegend ma tige Zuidwestelijke wind. Koudere nacht. Overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. R.K. Hockeyclub „De Terriers" ALKMAAR. Ondanks het nog vrij korte bestaan van de hockeyclub, heeft deze zich toch al een vooraanstaande plaats ver overd in het Alkmaarse sport- wereldje. De club groeide ieder seizoen gestadig en telt nu onge veer 80 leden. Dit is voor een groot gedeelte te danken aan de successen, die zowel de dames als heren-elftallen boekten. Verleden jaar promoveerden de heren van de vierde naar de derde klasse van de Kon. Nederl. Hockeybond. Ook dit jaar nam men afscheid van de competitie met een kampioen in de gelede ren, nl. 'het eerste damesteam, dat hierdoor promoveerde naar de derde klasse. Waarschijnlijk komt hier nog een kampioenselftal bij, daar ook de junioren hard van p.lan zijn bovenaan op de ranglijst te ein digen. Deze feiten wijzen in de goede richting en de „Terriers" hebben getoond wel degelijk recht vam bestaan te hebben, hóewei de moeilijkheden in het begin, vooral wat betreft een eigen veld, zeker niet gering zijn geweest. Het afgelopen seizoen werd ook een tweede dameselftal in de competitie ingedeeld en aan het begin van het nieuwe hockey- seizoen zal ook een tweede heren- elftal aan de competitie gaan deelnemen. Zo zullen „De Terriers" het volgend najaar met vijf elftallen de strijd tegen hun hockey-vrien- den gaan aanbinden. zendingen, die u voor de kinderen verzorgt, maar het is jammer, dat u juist tijdens de schooluren doet: dan is er immers geen kind thuis. Een instituut als de radio be schikt over de juiste personen en over het noodzakelijke materiaal, ALKMAAR Zojuist is ver schenen het jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Hollands Noorder kwartier, gevestigd te Alkmaar, over het jaar 1953, hetwelk voor een ieder, die belang stelt in het economische leven van de 36 ge meenten, die tot haar district behoren, veel interessante gege vens bevat. In het afgelopen jaar was het 100 jaar geleden dat te Alkmaar een Kamer van Koophandel werd opgericht en vanzelfspre kend wordt dit in het verslag gememoreerd. Een overzicht wordt gegeven van de bemoeiingen van de Ka mer bij de uitvoering van. de Handelsregisterwet, de Vesti gingswet Kleinbedrijf 1937, de Woonruimtewet 1947, de Wet „Uitverkopen en opruimen", de wet op het afbetalingsbedrijf etc. Voorts wordt aandacht ge schonken aan de door de Kamer ontplooide activiteiten op het gebied van handel. industrie, verkeer en vervoer. De oever- bindingen over het Noordzee- kanaai en het IJ vormen ook voor de Kamer een voorwerp van voortdurende zorg. Tenslotte wordt de economi sche toestand van het district in het algemeen en die van de be langrijkste bedrijfstakken afzon derlijk nader belicht. Hieraa.n ontlenen wij, dat de export van bloembollen met een bedrag van. ruim f 140.000.000,opnieuw 'n stijging te zien geeft ten opzichte van het op zichzef reeds hoge bedrag van 1952. De exportcijfers van kaas vertoonden ten opzichte van 1952 naar het volume een stijging van 78000 ton tot 86000 ton, naar de waarde bleef deze uitvoer echter gelijk op een be drag van. f 197.000.000,Hierin weerspiegelt zich de op de bui tenlandse markten sterk toene mende concurrentie. Gevonden voorwerpen ALKMAAR Kip, kinder tasje, speelbal, handschoenenklem, Duits bankbiljet, agenda, oorbel, voetrust motorrijwiel, touw, springtouw, wanten, capuchon, geldsbedrag, ballpoint, manchet knoop, ceintuur, handschoenen, gymschoen, trui en nachtjapon, shawl, portemo-nnaie, armbandje, motorbril, sleutelbosje, padvin- dersriem, vulpotlood, Edammer kazen, kapje van schemerlamp, riem, handschoenenklem, chroom- rand van koplamp, hoofddoek, zadeldekje, wieldop van auto, rekenboekje, luchtfilter Berini, rijwiel-handpomp, zakagenda, damestas, badgoed, sleutel. Stemmen bij volmaeht URSEM De K.V.P. brengt onder Uw aandacht dat zij die bij volmacht willen stemmen hiervoor komen in aanmerking personen die op 21 April a.s. bed legerig zullen zijn of 'n lichaams gebrek hebben, zodat zij zich moeilijk kunnen verplaatsen en aan personen die om goede rede nen op 21 April buiten de pro vincie Noord'holland vertoeven hiervan ongave kunnen doen bij H. W. Bakker. Walingsdijk en daar een formulier afhalen. Dit moet uiterlijk op 7 April ingevuld on het Gemeentehuis zijn inge leverd. ALKMAAR. Alle drie DAW- ers, die Zaterdagavond op de ju bileumwedstrijden van de A.D.Z. startten, konden na afloop met een prijs huiswaarts keren. Dit spreekt nog temeer, wanneer men bedenkt', dat de K.N.Z.B. deze wedstrijden uitgekozen had, om de gehele selectieploeg hijeen te laten komen, teneinde een over zicht te krijgen wie ons land straks mogen vertegenwoordigen, bij de interlandwedstrijd Neder landHongarije en wie daarna uitgezonden zullen worden naar de Europese kampioenschappen te Turijn. Tine Tenkink startte het eerst op de 100 M. vrije slag. Ria Vonk was hier onbetwist dp sterkste: zij won in 1.08.2. Om de volgende plaatsen werd verwoed gestreden, waarbij de Alkmaarse aanvanke lijk iets achter bleef. Toen het op de eindspurt aankwam, liep ze haar tegenstanders stuk voor stuk in en met handslag klopte zij ook Els v. d. Ploeg, zodat ze op de tweede plaats eindigde. Jetty Piersma moest na een felle strijd over de volle 200 M. in Rika Bruins en Nel van Opstal haar meerdere erkennen. Het suc ces was er niet minder om, want zij liet cracks als Nel Garritsen, Jopie Spoor en Tonny Hom ach ter zich. De 200 M. vrije slag heren werd een fantastisch gevecht tussen Wim de Vreng en Piet ten Thije, met de Alkmaarder Ad Boxem op enkele meters. Na 175 M. maakte de Vreng zich los van de Leeuwardenaal' en finishte in 2.12.0, waarmee hij het Neder lands record van Joris Tjebbens evenaarde. De DAW-er. die het tweetal tot het laatste keerpunt prachtig volgde, kreeg op de laat ste baan een ernstige inzinking, zodat hij door Tje'bbes nog net in gelopen werd.' Het was jammer, dat DAW niet ingeschreven had op de 4 x 100 M. wisselslag estafette heren. Hun ploeg met Boxem, Slikker, de Jong en Blankvoort is goed voor 4.53.0, waarmee zij ruim schoots als tweede geëindigd zou den zijn. Nu werd Het IJ winnaar met flinke voorsprong op De Robben. De uitslagen waren: 100 M. vrije slag dames: le. Ria Vonk, HDZ 1.08.2; 2e. Tine Ten- kink, DAW 1.11.2; 3e. Willv Wil- lemse, HDZ 1.11.2. 200 M. schoolslag dames: le. Rika Bruins. GZ&PC 2.56.8; 2e. Nel van Opstal, Surae 3.00.2; 3e. Jetty Piersma, DAW 3.02.7. 200 M. vrije slag heren: le. Wim de Vreng, AZ '70 2.12.0; 2e. Piet ten Thije, LZO 2.13.4: 3e. Joris Tjebbes, HPC 2.17.4 en 4e. Ad Boxem, 2.17.5. waaraan werd deelgenomen door de afdelingen Ursem, Schermer- horn. Zuid Schermeer, Beemster en Alkmaar. Om de vijf minuten gingen er twee ruiters van start vanaf het terrein bij de gevangenis te Alk maar. om vervolgens een rit te maken van ongeveer drie uur, de tocht was uitgestippeld door het Héitoër bos, en vervolgens door (langs) binnenwegen naar de Bak'kumer duinen, waarna langs andere wegen de terugtocht ge maakt moest worden naar de fi nish in de manege van de heer Fock, „Bosrand" aan de Kenne- merstraatweg te Heiloo. 30 Ruiters bereikten behouden de fin'ish; de prijzen werden toe gekend aan de ruiters die de besite tijd gemaakt hadden, welke tevo ren was vastgesteld. Een vijftal fraaie prijzen werd hiervoor be schikbaar gesteld. De uitslag was als volgt: 1. J. Poel, afd. Beemster en C. Rotte veel afd. Ursem; 2. Nel Swart en Tiny v. d. Hulst v. d. afd. Zuid Schermer; 3. Theo Jonk en J. v. Saase van de afd. Schermer- horn; 4. Henk Vel'dt en Jacob Welgeboren van de afd. Alkmaar; 5. Jan Konijn en Theo Groot afd. Zuid. Schermeer; 6. IJsbrand Swart en Joban de Wit van de afd. Alkmaar; 7. L. Schilder afd. Ursem en Ad Jonk afd. Sehermer- horn; 8. Jan Vlaar afd. Beemster en Riet Veldboer afd. Ursem; 9. J P. Rotteveel en Antoon Hun- neker van de afd. Allernaar; 10. Piet v. Vliet en Martien Buur van de afd. Alkmaar; 11. Theo Swart en Theo Konijn van de afd. Zuid Schermeer; 12. Henk Bisschop en J. Droog van de afd. Beemster; 13. Lies v. d. Bijl afd. Ursem en Piet van Saase afd. Schermer- TEMPÜ'S VOLLEYNIEUWS ALKMAAR „Een nieuwe lente, een nieuw geluid"? Dit vroegen we ons aan het begin van deze week af. En waarachtig .na dat we de laatste tijd ons verslag steeds een beetje in -mineur had den moeten houden, hebben we nu niets dan goeds te melden. Of vindt U het geen prachtige prestatie van het le damesteam, dat ze de leidsters, J. Holland II, 31 de eerste nederlaag toebrach ten en zich daarmee des te stevi ger op de tweede plaats hand haafden? En wat denkt U van de dames van het tweede, die na een serie nederlagen in de voorafgaande weken nu twee maal speelden en beide malen wonnen met 30? We hopen van harte, dat dit het begin is van de opmars ter her overing van de le plaats. Er re steren nog 4 wedstrijden en de achterstand bedraagt hoogstens 2 punten, dus het kan! Het eerste herenteam heeft ook al keurig werk geleverd. In de le poule van het Hooge-Huis-tour- nooi traden zij aan als (volgens de ranglijst) zwakste van de 5 teams .maar zij lieten zich niet in de hoek drukken en eindigden ongeslagen als eersten vóór De- Ne-Ba, Capatult II en PCB I. Povav I werd uitgeschakeld. Het tweede heren-team speelde niet, omdat de tegenpartij onvol ledig opkwam. Over het tournooi nog het vol gende: De 2e poule wordt a.s. Woensdag van 710 uur in de Julianaschool gespeeld tussen Rijkspol. I. SOVA. Be Fit I. J. Holland II en Catapult III. Van -beide poules komen dan de nrs 1 t/m 4 in de eindronde, die ge speeld wordt op Zaterdag 3 April a.s. van 2 tot olm. half 10 in de Lindenschool. We maken 'belang stellenden er nog op attent, dat de zaal in deze school niet mag worden betreden op straatschoe nen en dat toegangskaarten bij de ingang verkrijgbaar zijn. horn; 14. Klaas Terra en Piet Rotteveel van de afd. Zu'id Scher meer; 15. Jan Groot en Oobus Groot van de afd. Ursem. Zo hebben de L.T.B.-Ruiters 't ruiter-seizoen 1954 met een wel geslaagde puzzlerit geopend. De heren G. Aafjes uit Krommenie, J. Dek'ker uit de Beemster en J. Rotteveel uit Heiloo komt dank toe voor het technische werk en de heer Fock te Heiloo voor het beschikbaar stellen van de ma nege. Bestuur en ruiters kunnen terug zien op een welgeslaagde dag. Aanwinsten Katholieke Openbare Leeszaal ALKMAAR Oorspronkelijk Nederlandse romans: Ammers- KüUer, J. van. Heren, knechten en vrouwen, 3 din.; Beuving, A., Cassière gevraagd; Beuving, A., Waalwijk struikelt over de „Dwerg"; Daisne, J„ De trap van steen en wolken; Doolaard, A. den, De bruiloft der zeven zigeu ners; Eemlandt, W. H. van, Ara- beske in purper; Eemlandt, W. H. vEen Rubens op drift; Eem landt, W. H. van, Weer verdwijnt een atoomgeleerde; Gijsen, M., Klaaglied om Agnes; Gijsen, M„ De vleespotten van Egypte; Ha- vank, Circus Mikkenie; Kramer, D., De bikkel; Lugt, A. van der, God schudde de wateren; Mens, J., Elisabeth; Munck, M. de, Dit is het paradijs; Oosterbroek- Dutschun. A„ Het Oever (1); Oosterbroek-Duntschun, A., De verte roept (2); Roc, H., De to verspiegel; Walschap, G., Het kleine meisje en ik. In het Nederlands vertaalde ro mans: Barrett, W- E., Gods lin kerhand; Charteris, L., Pro en contra de Saint Charteris, L„ De Saint duikt op; Charteris, L., De zwarte markt; Cheyney, P., Bij mij verveel je je niet; Cheyney, P., De duistere held; Cheyney, P„ 'n Vrouw ziet nergens tegen op; Cheyney, P., Jouw beurt jonge dame; Christie, A., Een gooche laarstruc; Christie, A., Moord op de golflinks; Cosgrove, J., Vitus Curtius; Estang, L., Een seizoen van liefde; Harsanyi, Hongaar- sche rhapsodie; Hobart, A. T., De pauw legt zijn staart af; Kozik, F., De grootste der Pierrots; La- vin. M., Het leven was goed; Lin- dop. A. E., De zanger niet het lied; Merykoroski, D., Leonardo; Reynolds, R„ De zondaar en Am- brosius: Sedges, J., Carrousel; Shute. N„ 's Mensen schaakspel: Tsjechof, A. P., De kus; en ande re verhalen. MER VERDACHTEN HEBBEN BEKEND DEN HELDER Vier verdach ten, die in verband met de mal versaties bij de bewapenings- werkplaatsen waren aangehouden, hebben, nadat zij voor <|e officier van justitie te Alkmaar waren geleid, bekend. Het zijn de bedrijfsleider ir. M„ de hoofdambtenaren F. en L. en de opzichter J. Ir. M. wordt beschouwd als de man die in nauw contact met een parti culiere on'dememmg ervoor heei'l gezorgd, dat deze onderneming sterk 'boven soortgelijke 'bedrijven werd bevoordeeld bij levering aan de inrichting. De drie overige verdachten moeten hiervan dooi hun functie bij de bewapening.- werkplaatsen op de hoogte .yii geweest. l

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 3