VOORJAAR SPRIJS VRAAG Regering kan niet meer uittrekken voor Indische oorlogs slachtoffers De onderhandelingen over defensie van de Antillen en Suriname Waterstaatswerken voor een generatie Einde 1955 zullen de meeste gevallen zijn afgewikkeld Spoedig resultaat te verwachten Boekenhoek je Concessies van minister Luns Nazi's werkzaam in Egypte? Onderwij sstaking in Frankrijk Prof. Gerretson verweert zich Bloembollen en havenstaking NEDERLAND- ARGENTINIË De strijd tegen de zee Inpoldering van Waddenzee? Rooms-Kallioliek Migratie-congres Aan verscheurdheid ten prooi heeft in vele gezinnen tweespalt gebracht Bil j e ttencirculatie sterk gestegen Donderdag 1 April 1954 Pagina 7 (Van onze parlementaire redacteur) Aan het einde van de middag lagen gisteren in de Tweede Kamer niet minder dan vijf moties op tafel. Hierin zijn de voornaamste verdergaande wensen met betrekking tot de vergoeding voor door Indische oorlogsslachtoffers geleden schade vervat en waarvoor de regering al hijna 200 millioen heeft uilgetrokken. Over de vraag welk effect deze moties zullen hebben, kan niet de minste spanning bestaan. Minister v. d. Kieft verklaarde dat de regering niet nog eens honderd millioen hiervoor kan uittrekken. Minister Luns had betrekkelijk geringe concessies gedaan, die niettemin wel evenzovele ver beteringen zijn. De weistandsgrens voor zelf standigen vervalt. Schulden van in Nederland vertoevende gezins leden behoeven niet enkel meer bij de overheid te zijn gemaakt, om voor vergoeding in aanmer king te komen, mits deze althans bewezen kunnen worden. Wat hieronder precies zal worden ver staan, kon niet geheel duidelijk worden. Het stemde niet optimis tisch van minister Luns te horen, dat deze concessie van geen in vloed op het uitgetrokken bedrag behoefde te zijn. Met betrekking tot de z.g. „an dere vorderingen" kwam een in directe toezegging van de rege ringstafel. Hier gaat het om vor deringen van Indische Nederlan ders. die niet onder de regeling vallen, maar niettemin van be duidende omvang kunnen zijn als het gaat om vernielde huizen, gevorderde inventarissen enz. Verheugend was, dat minister Luns zieh bereid verklaarde de commissie van advies een over wegend niet-ambtelijk karakter te geven. Van de zeven leden zullen er drie onafhankelijk zijn, waaronder de voorzitter. Voorts zullen er twee vertrouwensman nen van de betrokkenen en twee ambtelijke leden in zitting krij gen. De bewindsman vertrouwde, dat einde 1955 het grootste deel van de achterstallige betalingen zal zijn afgewerkt. Geen wet Dit zou uiteraard niet het ge val kunnen zijn, wanneer de in een nota aan de Kamer voorge legde opzet alsnog in een wets ontwerp verwerkt zou moeten worden. Uit de betrokkenen is de wens naar voren gekomen om dan maar te wachten. Men gaat er in die redenering vanuit, dat voor alles rechtszekerheid ge wenst is. De argumenten van minister Luns waarom de rege ring niet met een wet is ge komen, waren niet bijzonder sterk. Het gaat hier om een vrij willige voldoening aan een morele plicht, aldus de bewinds man. De heer Ritmeester (V.V.D.) diende dan ook op dit punt een motie in. Daarin wordt jevraagd om de huidige opzet bij algemene maatregel van bestuur in wer king te laten treden. Binnen zes maanden zou bekrachtiging bij de wet moeten volgen. Twee eisen Inzake de wederinrichtingsver- goeding voor slachtoffers, die tij dens de Japanse bezetting hun inboedel verloren, heeft de rege ring twee eisen gesteld: blijvende vestiging binnen het koninkrijk, waaronder dus ook begrepen Nieuw-Guinea, Suriname en de Antillen en wel vóór 1 Januari 1954. Minister Luns wilde van deze eisen geen afstand doen. Mr. De Graaf (K.V.P.) had subsidiair voorgesteld het uitge trokken bedrag desnoods over alle betrokkenen „uit te smeren". Hiervan zou het gevolg ziin, al dus minister Luns, dat de be trokkenen hier te landen 25 pro cent minder krijgen. Bij de replieken vroeg de K.V.P.-woordvoerder zich des ondanks af of van deze groep geen begrip mocht worden ge vraagd voor de wenselijkheid om ook hun voormalige lotgenoten onder de werkingssfeer van deze regeling te brengen. De verder gaande wensen op dit punt wer den neergelegd in twee moties. Eén moti-e-Hazenbosch (A.R.) mede ondertekend door V.V.D. K.N.P. en hier is ook de heer v. d. Wetering (C.H.) onderteke naar, vraagt om de vestigings eisen te daten vervallen. Eén motie-Ritmeester (V.V.D.) wil ook de gepensionneerden, die backpay pensioenen ontvingen, voor de wederinriehtingsvergoe- ding in aanmerking laten komen. Deze motie wordt gesteund door A.R. en K.N.P. Twee moties van prof. Lemaire (K.N.P.). mede-ondertekend door A.R. en V.V.D., hebben betrek king op het nadelig effect dat betreft op de reeds verkregen herstelbetalingen en op de achter stallige salarissen. De moties vra gen resp. een vergoeding voor dit nadelig effect en niet vier maan den achterstallig salaris, die reeds werden gen'oten, maar acht maan den. LONDEN, 31 Maart Groot Brittannië heeft de beschuldiging geuit dat in Egypte enkele voor malige nazi-officieren te werk ziin gesteld als instructeurs van sabotage- en guerillagroepen. Lord Reader, de staatssecreta ris voor Buitenlandse aangelegen heden deelde in het Hogerhuis mede dat naar zijn mening onge veer tachtig Duitsers momenteel in dienst staan van het Egypti sche ministerie van oorlog en marine. PARUS, 31 Maart (AFP) In Frankrijk is 'vanochtend een sta king van onderwijzers, leraren en hoogleraren begonnen. Bijna vier millioen scholieren en studenten zijn van onderwijs verstoken. Naar de mening van het onder wijzend personeel legt de over heid te weinig aan het onderwijs ten koste. 207.000 onderwijskrach ten van de totaal 230.000 nemen aan de staking deel. NOODLANDING VAN SNEEUWGANZEN BEDFORD, 31 Maart - Sneeuw- ganzen, die op hun voorjaarstrek naar het Noorden vlogen, hebben een noodlanding gemaakt op een militair vliegveld in Massachu setts. De oorzaak was waarschijn lijk dat zij met een koud front in aanraking kwamen. Proef vluchten konden twee uren lang geen doorgang vinden. Ten slotte werden de ganzen opgejaagd door een jeep, die op hen afreed. Misschien schrikt de titel die hierboven Staat, menigeen af. Men is zo gauw geneigd om te zeggen als het over geestelijke d'ingen gaat, dat dit niets voor ons is. Nu is een dergelijke bewering dik wijls niet meer dan een soort camouflage. Wij, Noorderlingen, geven ons niet gauw bloot en lo pen n'iet graag te koop met onze innerlijke gevoelens. Maar goed. Toch moesten zij die beweren dat mediteren niets voor hen is, eens de proef ne men. Veroordelen wij niet vaak wat wij niet weten of kennen? Zo is het ook hier. Wie eenmaal weet waar het over gaat en wie de waarde ervan beseft, zal erken nen dat hij een groot goed heeft gevonden. Want mediteren is aan onszelf datgene geven waar we van binnen om vragen en dat we allen zo broodnodig hebben. Is het immers niet zó, dat velen een armtierig en verschrompeld leven leiden naar de ziel en geestelijk als onvolgroeide dwergen zijn die nooit tot de volwassenheid en rijpheid van de mannenmaat ko men? De geestelijke bagage die in het leven wordt meegenomen, is niet altijd even groot. Er is zo weinig diepgang, zo veel opper vlakkigheid. Terwijl het toch al lemaal zo veel mooier, zo veel beter, zo veel gelukkig-makender kon zijp in het leven! Wie dit oprecht verlangen en er naar streven boven de alle daagsheid van iedere dag en van hun omgeving, van zichzelf het meest, uit te komen, zouden wij willen aanraden: probeer eens iedere dag een gedachte als gees telijk houvast mee te nemen uit het kleine, gemakkelijk mee te nemen boekje „Christus mijn le ven" van Dr. H. Dorresteijn S.C.J. In aansluiting op het ker kelijk jaar vindt men hier voor iedere dag een paar korte, pittige, kernachtige gedachten waar men wat aan heeft. De Uitgeverij De Fontein te Utrecht ontsloot ook voor U deze geestelijke bron. BIBLIOTHECARIS Missiecollege Cadier en Keer tijdelijk naar Echt MAASTRICHT, 31 Maart De paters en studenten van het on langs door brand verwoeste Mis siehuis voor Afrikaanse Missiën te Cadier en Keer bij Maastricht zullen worden ondergebracht in het gymnasium van de paters Trappisten te Echt. De studenten zullen na Pasen hun studies voortzetten. De oudere studenten, dip binnenkort bun staatsexamen moeten doen, zullen de studie voortzetten in het. Missie Semi narie te Aal'beek (L.). (Van onze parlementaire redacteur) Binnenkort kan een definitief resultaat worden verwacht van de reeds geruime tijd .durende Nederlands-Ameri kaanse onderhandelingen over de defensie van de Neder landse Antillen en Suriname. Deze mededeling van minis ter Kernkamp was Woensdagmiddag in de Eerste Kamer het belangrijkste nieuws in het debat over de begroting van de Overzeese Rijksdelen. Bij het vorige debat over de overzeese rijksdelen heeft prof. Gerretson verklaard, dat zijn partijgenoot, minister Kernkamp, „staatsverraad" zou hebben ge pleegd door het aangaan van een „geheime overeenkomst" met Suriname. De Utrechtse hoog leraar werd voor deze onware beschuldiging op scherpe wijze terecht gewezen door prof. dr. Beaufort (K.V.P.) en prof. mr. Molenaar (V.V.D.). Ongeveer een jaar later, achtte hij Woensdag middag het ogenblik gekomen om deze terechtwijzing te beantwoor den. Het verweer van de heer Gerretson kwam in hoofdzaak hierop neer, dat zijn woorden verkeerd begrepen waren. Hij verklaarde verder, dat zijn aan val destiids niet gericht was op prof. Kernkamp persoonlijk doch op de regering en dat hii uit liefde voor een krachtige parle mentaire democratie tot deze aanval was gedreven. Minister Kernkamp was door dit antwoord niet bevredigd. Hij oordeelde dat prof. Gerretson's aanval wel degelijk op hem zelf was gericht. Voorts vond hij het ..ergerlijk en ridicule, dat prof. Gerretson de indruk wekte, alsof er in de Eerste Kamer slechts één warm vaderlander is, die goed constitutioneel denkt". P.v.d.A. en Nieuw-Guinea Bij dit debat kwam ook nog het standpunt ter sprake van de P.v.d.A. inzake Nieuw-Guinea. Op de vraag van prof. Molenaar (V.V.D.) of de P.v.d.A. alleen voor dit ogenblik niet voor af scheiding van Nieuw-Guinea aan Indonesië voelt, antwoordde de socialistische woordvoerder, de NEW YORK, 31 Maart De Amerikaanse Bond van Bloem bollenhandelaars heeft geschat, dat zijn leden een bedrag van 250.000 dollar verloren hebben als gevolg van de staking in de New Yorkse haven. De bond heeft regeringsautori teiten in Washington telegrafisch verzooht op te treden, „ten einde de orde in de haven te herstellen en de importeurs in staat te stel len de stijgende verliezen tegen te gaan", In het telegram werd verklaard: „De voortdurende sta king in de haven van New York veroorzaakt rampzalige financiële verliezen voor importeurs van tuinproducten". De toestand in de haven wordt „chaotisch" genoemd en ver klaard wordt verder, dat de „han delaars in producten, die aan be derf onderhevig zijn het zwaarst getroffen worden". Grensoverschrijdingen door Duitse boeren (Van onze parlementaire redacteur) Vandaag zullen in de Tweede Kamer door ir. Droesen (K.V.P.) mondelinge vragen worden ge steld over illegale grensover schrijdingen door Duitse grens- boeren. heer De Dreu, dat zijn fractie van oordeel is, dat de verant woordelijkheid voor Nieuw- Guinea onder de huidige inter nationale situatie bij Nederland berust. Het streven van Indonesië om Nieuw-Guinea tot zich te trekken, beschouwde hij als de imperialistische honger van een jonge natie. Pater Beaufort, die geklaagd had over de ontoereikende cultu rele steun aan de trans-Atlan tische rijksdelen, kreeg van minister Kernkamp te horen, dat er binnenkort bij supletoire be groting 300.000 gulden extra voor dit doel beschikbaar zal worden gesteld. Handelsovereenkomst BUENOS AIRES, 31 Maart Een nieuwe handelsovereenkomst waaronder Nederland en Argenti nië elk voor ongeveer 5° millioen dollar aan goederen aan elkaar zullen verkopen is vandaag goed gekeurd en zal nu goedgekeurd moeten worden door de Neder landse regering. De bijzonderheden worden ge heim gehouden, totdat deze in Den Haag bekend gemaakt zullen worden. Verwacht wordt dat de Nederlanders tarwe, mais, hui den, olie, wol, katoen, caseine, eieren, honing, walivisolie, bevro ren en gezouten vlees zullen ko pen in ruil voor droogdokken, pontons, uitrusting voor spoorwe gen en verbindingen, electrische materialen, chirurgische instru menten, zaden, chemicaliën en stieren. (Van onze parlementaire redactie) De regering en het parlement zullen zich over de afdamming der zeegaten kunnen uitspreken zonder zich daardoor te binden aan de aanleg van een Moerdijk kanaal. Dit verklaarde Woensdag middag de minister van Verkeer en Waterstaat, mr Algera, in de Eerste Kamer. De minister deelde mede. dat het Kabinet zijn standpunt inzake de door de Del'ta-commissie ge adviseerde afsluiting der zeegaten nog niet heeft bepaald. Met de Kamer was hij van oordeel, dat een spoedige principiële uitspraak terzake zeer gewenst is. Minister Algera gaf vervolgens een interessant overzicht van de grote waterstaatswerken „een arbeid voor een generatie' die ons land wachten in de strijd tegen de zee. Onze eerste taak is die thans practisch gereed is de door stormvloed verwoeste dij ken in hun oorspronkelijke staat te herstellen. Daarna zullen de zwakke plekteen in de zeeweringen onder handen worden genomen. Deze versterking zal, ongeacht de afsluiting der zeearmen, in het rampgebied tientallen millioenen kosten. Zo zullen er op sommige plaatsen sluizen en stormstuwen gebouwd moeten worden om ha vens af te sluiten bij gevaarlijk hoge waterstanden en hier en daar zullen achter de bestaande dijken nieuwe dijken aangelegd moeten worden. Zodra men hiermee klaar is kan de versterking van de duinen en de dijken van Cadzand tot Rottum in behandeling worden genomen. Hierna is de afsluiting van de zeearmen aan de beurt. De minister sprak de hoop uit, dat dit gigantische werk minder dan 20 jaar in beslag zal nemen. Inpoldering Waddenzee De rij van waterstaatswerken zag hij besloten met een eventuele inpoldering van de Waddenzee. De mogelijkheid van deze inpolde ring wordt thans bestudeerd. De minister verwachtte dat er voor deze inpoldering t.z.t. een staats commissie zal worden ingesteld. Hij herinnerde er echter aan, dat de inpoldering van de Waddenzee niet alleen een zuiver technische aangelegenheid is. Ook zal onder pacht moeten worden of de zand bodem van de Waddenzee uit land'bouwoogpunt enige betekenis heeft. De begroting van Verkeer en Waterstaat werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De communisten wensten geacht te worden te hebben tegengestemd. Dezelfde weg gingen de begrotin gen van het Zuiderzeefonds, het Scheepvaartfonds en van het Staatsvisserijhavenbedrijf te IJ- muiden. In September te Breda 's GRAVENHAGE, 31 Maart De „International Catholic Migra tion Commission" (I.C.M.C.), die haar hoofdbureau heeft gevestigd te Genève, zal bij gelegenheid van haar tweede algemene ver gadering, een internationaal mi gratiecongres houden, in samen werking met de bij haar aange sloten organisatie in Nederland, De Katholieke Centrale Emigra tie Stichting (K.C.E.S.). Het con gres zal worden gehouden op kas teel Bouvigne hij Breda van 12 tot en met 17 September a.s. Het voornaamste doel van dit internationaal migratiecongres is de bestudering van alle proble men, die met de emigratie en immigratie samenhangen, zowel uit practisdh als uit wetenschap pelijk oogpunt. Tijdens het con gres zuilen werkgroepen worden gevormd, waarin zal worden ge tracht een volledig overzicht te scheppen van de Rooms Katho lieke activiteiten en beginselen op het gebied van het 'bevolkings vraagstuk en van de migratie. Te vens zal er in deze werkgroepen naar worden gestreefd een duide lijk inzicht te krijgen in de grondslagen en de aard van alle werkzaamheden welke op het ogenblik door de Rooms Katho lieken in de immigratie- en in de emi-gratielanden worden verricht. Het is zonderling, waartoe de strijdlust de mens kan drijven. Wij bedoelen de strijd lust om het bezit van een van de 189 waar debonnen, die over de finish van onze VOORJAARSPRIJSVRAAG liggen. Met de schoolgaande jeugd, de hope des vaderlands zogezegdis al vijf dagen geen land meer te bezeilen. Degelijke gezinnen zijn ten prooi aan een hevige verscheurdheid. Weet U waar Sloten ligt? „In Noord-Holland" hebben wij een huisvader horen uitroepen, met de vuist op tafel slaande en zijn oudste spruit woest in het gelaat blikkend. ,,In Friesland" gilde de spruit, in volle opstand tegen het ouderlijk gezag. Zo gaat het in onze gezinnen. En daar niet alleen. Er zijn tehuizen voor bejaarden, waar deze week gesurveilleerd moet worden, omdat tot diep in de nacht het licht op kamers en zalen niet wordt gedoofd Rustig, rustig, lieve mensen, zouden wij U wil len toeroepen. Denk aan het spel en niet aan de knikkers. Het mocht wat! Onze stem is reeds lang verloren gegaan in de baaierd van het puzzle-rumoer. Gelukkig: het duurt nog maar drie dagen. Vandaag is het de vijfde dag. We zijn nog steeds in de noordelijke helft van het land. Het cijfer 22 wijst U de weg, nietwaar? En nu de rest van de cijfers. Wees er zuinig op, U hebt er niet veel meer over. Nog even in het kort de spelregels. De vijfde opgave vindt U hieronder. Let op het nummer in de tekening: dat vertegenwoordigt de hoofd stad. En zoek dan in de lijst van de 91 plaats namen de namen uit, die in de provincie van vandaag thuishoren. Geen namen invullen, maar alleen het nummer, dat bij de naam hoort. Onder de ingevulde tekening Uw naam en adres invullen. De opgave uitknippen en zuinig bewaren. Wanneer U ze a.s. Zaterdag alle zeven bij eikaar hebt. stuurt U ze aan ons bureau. De inzending staat open tot 10 April a.s. Dit zijn de genummerde plaatsnamen, waar- van U het nummer moet invullen in de p-ro- vincie, waarin de plaatsnaam in kwestie thuis hoort: 1 Groningen 21 Dokkurn 2 Winschoten 22 Haarlem 3 Breukelen 23 Goud-a 4 Beverwijk 24 Coevorden 5 Baarn 25 Soest 6 Rotterdam 26 Alkmaar 7 Staveren 27 Leeuwarden 8 Almelo 28 Vollenhove 9 Amersfoort 29 Leiden 10 Purmerend 30 Hoorn 11 Delfzijl 31 Zwolle 12 Egimond aan Zee 32 Bolsw-ar-d 13 Beilen 33 Aduard 14 Heerenveen 34 Rh en en 15 Emmen 35 Assen 16 Utrecht 36 Zuidlaren 17 Appingedam 37 Brielle 18 Sneek 38 Sappemeer 19 Raalte 39 Andijk 20 Enschede 40 Deventer 41 Franeker 42 Wijk bij Duurstede 43 Enkhuizen 44 Den Haag 45 Nieuweschans 46 Sohagen 47 Meppel 48 Hindeloopen 49 Kampen 50 Hoogeveen 51' Katwijk 52 Castricum 53 Avereest 54 Jutphaas 55 Sliedrecht 5.6 Steenwijk 57 Westerbork 58 Vlagtwedde 59 Workum 60 Zeist 61 Lisse 62 Bedum 63 Montfoort 64 Roden 65 Woerden 66 Zuidbroek (i7 Dalfsen 68 Harlingen 69 Delft 70 Anlo 71 Finsterwolde 72 Eelde 73 Doorn 74 Lekkerkerk 75 Oosbhuizen 76 Heino 77 Sloten 78 Oldeinarkt 79 Oldekerk 80 Oosterwolde 81 Havelte 82 Blaricum 83 Boskoop 84 Amerongen 85 Alblasserda-m 86 Lopik 87 Zaandam 88 Grijpskerk 89 Schoonebeek 90 Wolvega 91 Ommen En hier volgen de uitgeloofde prijzen; 7 WAARDEBONNEN IEDER VAN f50 7 WAARDEBONNEN IEDER VAN f 10 35 WAARDEBONNEN IEDER VAN f 5. 140 WAARDEBONNEN IEDER VAN f 2.50, In totaal loven wij dus 189 waardebonnen uit. Naam: Adres: Pater de Greeve houdt vastenpreek (Eigen bericht) Naar men ons mededeelt wordt dit jaar de Lijdensmeditatie in het Sanatorium „Kalorama" te Beek bij Nijmegen gehouden door de bekende radio-priester Henri de Greeve. AMSTERDAM, 30 Maart - Van de mutaties op de verkorte ba lans der Nederlandse Bank op gemaakt per 29 Maart springt in de eerste plaats in het'oog de forse stijging die de bankbiljet- tencirculatie heeft ondergaan. De aanwas bedroeg niet minder dan f 103 millioen. waarmede de char- tale hoeveelheid thans beland is op f 3.290 min. Het saldo van de schatkist daarentegen heeft een verminde ring ondergaan met f 67 min. tot f 854 min, en ook de banken zagen haar tegoed achteruit lopen en wel met f 22 min. tot f 342 min. De geldbehoeften rond de maandwisseling komen ook tot uiting in de voorschotten in re kening courant, die deze week circa f 33 min. bedragen tegen f 30,4 min. de vorige week. Onze netto deviezenreserve is met circa f 8 min. achteruitge lopen tot f 1.483 min. De goud voorraad bleef onveranderd met f 2.923,7 min. Joy-riders schreven strafregels STEENWIJK Een verslagge ver te Steenwijk had zijn 'brom fiets voor zijn woning staan in de Westwijkstraat, toen hij na een tijdje bemerkte, dat zijn voertuig verdwenen was. Het voor hem zo bekende adres n.l, het politiebureau, verwittigde hij van de ontvreemding. Onze ver slaggever kreeg er spoedig lucht van. dat twee knapen van onge veer 13 jaar met zijn brommer aan het toeren waren. Een col lega trok er met zijn scooter op uit, waarna in samenwerking roet de politie een klopjacht werd in gezet. In de Bloemenbuurt ont moetten zij de knapen en toen dezen zich ontdekt wisten, plaat sten zij de bromfiets tegen een woning en namen de vlucht ach ter de huizen. De ene dader, af komstig uit Tuk, gelukte het om over een hoge schutting te ko men. Maar zijn kameraad uit Steenwiik had pech en viel in handen van zijn achtervolgers. Later werd ook de andere geriakt en mee naar het bureau geno men, waar-zij geruime tijd straf regels moesten schrijven

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 7