STEVIGE KOST smaakt nog best Speelgoed GLADIOLEN VROUWENCLUBS JACQUES FATH De schoonmaak is in zicht komt naar ons land ZATERDAG 3 APRIL 1954 Ofschoon het voorjaar zich sprankelend en twinkelend heeft aangekondigd, zal stevige kost nog best smaken. Meelspijzen dus, waarbij een flinke portie groente niet mag ontbreken, terwijl ook fruit geregeld op tafel behoort te verschijnen ter vergroting van onze weerstand en voor een goede spijsvertering. MENU Zondag: Tomatensoep, varkenslapjes, aardappe len, witlof, jus, appelcake. Maandag: aardappelpuree, groene erwten met winterpeen, pap van boekweitgrutten. Dinsdag: balkenbrij of zure zult, aardappelen, rode kool, jus, griesmeelpudding. Woensdag: ge,jakken lever, aardappelen, schor seneren. yoghurt met beschuit. Donderdag: gestoofde makreel, aardappelen, sla van veldsla, rode kool en appel, havermout met stroop. Vrijdag: gebakken ei, rijst, gebakken uien, mos terdsaus, fruitsla. Zaterdag: stamppot van aardappelen en kool raap, rookworst, rijst in bessensapsaus. Varkenslapjes zijn in ongeveer twintig minuten gaar. Zij kunnen het best eerst vlug aan weerszij den bruin gebakken worden en daarna zacht nage- stoofd. Witlof smaakt minder bitter, wanneer uit het ondereinde van de stronkjes het pitje wordt ge boord. Wordt het lof klein gesneden gekookt, dan kan het "Qhele pitje worden verwijderd, na dat de stronkjes in de lengte zijn doorgesneden. Balkenbrij wordt in dikke plakken gesneden, door bloem gewenteld en vlug bruin gebakken. Zult wordt, eveneens in dikke plakken, koud op gedaan, desgewenst met slasaus en een garnering van peterselie of sla. Het verkleuren van schorseneren kan voorko men worden door de stengels bij stukjes tegelijk te schrappen en deze onmiddellijk in ruim water met een scheutje melk te leggen. Makreel, een vette vissoort, wint aan smaak wanneer aan het stoofnat een weinig citroensap, azijn of tomatenpuree wordt toegevoegd. Kook wat meer rijst dan nodig is voor de war me maaltijd en houd een deel er van achter voor de toespijs van de volgende dag. Reken per kopje rijst circa twee kopjes water. Voor de stamppot kan genomen worden een kg koolraap, twee kg aardappelen en een flinke scheut melk. Het gerecht afmaken met een weinig nootmuskaat of peper. Rookworst in ruim water tegen de kook aan houden, niet laten koken, niet inprikken. Appelcake: 250 g (3 kopjes) cakemeel of bakmeel, 125 g weke boter of margarine, 150 g (een kopje) suiker, 2 kleine eieren, dl (een half kopje) melk, zout, 2 appelen, 50 g krenten of rozijnen, poedersuiker. De rozijnen wassen en drogen. Een springvorm invetten. De boter of margarine zacht roeren, de suiker op een paar lepels na toevoegen en het geheel enige tijd roeren, totdat de suiker niet meer knarst. De eieren één voor één door de mas sa kloppen. De bloem zeven met een weinig zout en geleidelijk toevoegen. Het deeg met de melk slapper maken en de rozijnen er door mengen. De appelen schillen en in dunne partjes snijden. De helft van het cakedeeg in de vorm overdoen en bedekken met de helft van de appelpartjes. Deze met suiker bestrooien. De rest van het deeg er over uitspreiden en een tweede laag appelpartjes dakpansgewijs er op aanbrengen. De cake in een matig warme oven in ongeveer 1% uur bruin en gaar bakken. De cake laten afkoelen, uit de vorm nemen en desgewenst de bovenkant met poedersuiker be strooien. Rijst in bessensapsaus. Ongeveer 2 kopjes ge kookte rijst, 3 dl (een flesje) bessensap, een half flesje water, 90 g (6 eetlepels) suiker, 20 g (2 eet lepels) aardappelmeel, kaneel. De rijst losroeren met een vork. Het bessensap aan de kook brengen. Het aardappelmeel aanmen gen met het water en het sap onder roeren er mee binden. De saus op smaak afmaken met de suiker en desgewenst met kaneel. De rijst door de saus mengen en het gerecht warm of koud opdienen. IN DE STATES De Amerikaanse speelgoedindustrie, die een jaaromzet van bijna 1 milliard dollar heeftis een campagne begonnen ter propagering van „het juiste speelgoed voor de juiste leeftijd". De campagne, waarmede een bedrag van ander half millioen dollar gemoeid is, zal bestaan uit 520 televisie-uitzendingen van een half uur. Speelgoeddeskundigen zullen 104 stukken speel goed uitkiezen, die tijdens de campagne vertoond zullen worden. Het speelgoed zal beoordeeld wor den naar zijn veiligheid, duurzaamheid en aan trekkelijkheid voor de jeugd* Verder zal gelet- worden op de mogelijkhedendie het biedt, om het kind geestelijk, lichamelijk en maatschappe lijk te ontwikkelen. Het planten van Gladiolen behoren tot de favoriete bloemen van de zomermaanden. Door hitn forse stengelsdie bezet zijn met een weelde van zware bloemen, zijn ze zeer in trek voor het vullen van grotere vazen. Maar behalve als vaasvulling kunnen gladiolen ook met veel succes gebruikt worden ter beplanting van een border. En wie zal niet graag gladiolen uit eigen tuin, waar ze dus als snijbloem zijn ge kweekt, op tafel willen hebbent Er moet wel onderscheid gemaakt worden tussen gladiolen, welke voor de snij zijn be stemd en die, welke in de border worden ge bruikt. Eerstgenoemde kunnen het best op een apart bedje worden geplant, zodat men er naar hartelust van kan snijden. Natuurlijk worden in dit geval bij voorkeur verschillende kleu ren gebruikt. Bij de gladiolendie om hun sierwaarde worden gekweekt, is het mooier om groepen van één kleur te planten. Er wordt daar uiteraard zo weinig mogelijk van gesneden. Het verdient ook aanbeveling deze „sier"-gladiolen iets dieper te planten, bijv. acht centimeter diep, teneinde het omvallen te voorkomen. De gladiolen worden op een plekje gezet, dat in de volle zon ligt en een beetje beschut is tegen felle windvlagen. Het kan nodig zijn om de zware bloemstengels te stutten met stokken. Deze worden zoveel mogelijk achter de stengels geplaatst. De grond, waar de gladiolenknollen wórden- geplant, mag niet te zwaar zijn. Het verdient daarom aanbeveling er eerst wat turfmolm doorheen te werken. De plantafstand bedraagt ongeveer tien centimeter. Htn. TAe dertig millioen leden van de Ameri kaanse vrouwenclubs worden steeds actiever. Het schijnt daarbij langzamer hand tot het grote publiek door te dringen dat deze vrouwen bijna alles gedaan kun nen krijgen. Als een stad een nieuwe school of een verenigingsgebouw nodig heeft dan slagen zij er gewoonlijk wel in dat het ge bouw er binnen korte tijd komt. Aan een medewerkster van A. P. werd onlangs gevraagd of zij zitting wilde nemen in een jury- om de „clubdame van het jaar" uit te kiezen. De stapels namen van candidaten waren zo imposant en de prestaties van de voorgedragenen zo in drukwekkend, dat niet alleen de juryleden er bijna helemaal van ondersteboven waren, maar dat de redactie van een tijdschrift besloot, een erelijst op te stellen van 250 clubs, die het afge lopen jaar wonderen in haar gemeenten hadden verricht. Er waren ontelbare gevallen van vrouwenclubs, die er in waren geslaagd, een of ander noodzake lijk werk gedaan te krijgen, nadat de gemeenten als zodanig hadden gefaald. Een er van b.v. slaag de er in, een obligatielening uitgeschreven te krij gen voor een nieuwe school ter vervanging van een kavalje van een eeuw oud. Een andere wist binnen een jaar de bouw en ingebruikneming van een verenigingsgebouw te bewerkstelligen. Een derde bracht een ontspanningsgebouw voor de ouden van dagen in de gemeente tot stand. Verrassend is, dat zoveel clubs bestaan uit jonge leden en niet uit blauwkousen, die de cari- caturisten zo graag uitbeelden Alleen in Detroit al zijn meer dan 1000 vrouwen clubs. St. Paul telt er 650 en Ogden in Utah 92. Er zijn in de V. S. 18 landelijke organisaties van vrouwenclubs met 30 milliosn leden. Een van deze is de algemene federatie van vrouwenclubs, die naar schatting alleen al vyf en een half mil lioen leden telt in de V. S. en 11 millioen over de gehele wereld. De clubdames worden zich er van bewust, dat zij een machtige groep vormen. Zij hebben inge zien, dat zij, indien er een goede samenwerking is, ongeveer alles tot stand kunnen brengen; van het schoonmaken van haar eigen stad tot het verkiezen van een president der Verenigde Staten toe dacht, dat dit jacht wel een soort Nautilus zou zijn met allerlei geheim zinnige uitvindingen. Daarom was hij heel te leurgesteld, toen het jacht van Jules Verne een heel gewone boot bleek, zonder enige luxe of geheimzinnigheden. Hier is Stan! Ik heb een aardige foto in de krant gezien van een zekere Jopie uit Koude- kerke met haar hond Bello. Bello had twee verbonden voorpoten, want hij had iets heel doms gedaan. Toen hij met zijn jonge meesteres op het Roeiershoofd in Vltssingên liep, sprong hij plotseling over de muur van de zeewering. Daarachter was een diepte van acht meter en Bello kwam dan ook met een lelijke smak op de bazaltblokken terecht. Onmiddellijk rende Jopie naar de onderkant van het Roeiershoofd. Zij moest tot haar middel En dit is Froukje! Ik zit te breien aan een baby-jasje voor mijn petekind. Van voren wordt het gesloten met een koordje, waaraan twee van die leuke pompoentjes bengelen. Ik was helemaal verge ten, hoe je die dingen maken moest, maar ge lukkig is tante Aag uit Bokkumeroog te hulp geschoten. Je knipt twee rondjes van karton, net zo groot als je wollen balletjes moeten worden. In het midden prik je een gaatje. Je legt de rond jes op elkaar, steekt de draad van je kluwen wol in een naald met een groot oog, en werkt die wol om de rondjes heen (zie figuur 1), Zijn de rondjes helemaal be- ,dekt, dan knip je met een schaar de wollen draad langs de randen door (fig. 2). Daarna bind je met een stevig draadje de wollen draden tussen de rondjes goed samen (fig. 3)Je haalt de kartonnetjes er uit en klaar is je pompoen. Ziezo cockpitters, nu kennen jullie ons. De volgende week hoor je weer meer van Koos, Stan, Froukje, Frederik en PILOOT. AGATS Van eer niet verwacht worden dorp zou verlaten. De zijn, zoals een paar temidden van een gl toen pastoor Zeigwaa kerkvolk biimensbappi mannen rechts. En ze van het dak had de p: gemaakt. Verfoeilijke ze iets ontroerends en Wat er in het dorp beschikbaar was had trokken. De vrouwen zeirokje stonden inaas in sarong en kabaja, meisje met het schaar de vrouw met de j sierbot door de neus zuigeling gestild mot gebeurde dat zo na zo'n moederlijke har werkelijk is. De kind- hun kerstkaart van de lm de hand en zonge beerden steun te zoe catechist, die de tel Er was nu geen paste een zekere stem de te zingen van hun dw klonk zo mager en he wijlen besluiteloos we Wat daar voor het was nog maar een 1 plantje zonder naam, nog zonder knop of de drang naar licht in Achter de pastoor maar een menigte vi die om wie weet wel naar 't feest van de past komen, en daar nu i pend stond. Omdat d gingen, omdat het bij tüd hoorde, omdat he van de pastoor was, hun toean was, waar' liefst zouden willen d baard afschoor, omdat veel knapper toean zoi dat hij kisten had met bjjlen en hakmessen, wel eens in hun ham zouden komen. Wie zal zeggen wat zo'n donkere kroeskot dachten omgaat? Wie k gen der genade? Wie waarde God heoht aan kere, weifelende zoeker waarmee dit versleten v gindse felle kerel maakten voor de kerk ten? La'ter zaten we beidt fel, de priester en de en we bleken onder oi keh.jfc zwijgen dezelfde te hebben gevolgd. V, hoe weinigzeggend deet heid van de Kerstmis mensen moet zijn gewee rners nog niets begrepi zin van ons geloof, voll griploos stonden tegen liturgie en voor wie de reet, verband houdt n dans, zang en overvlor sel. Het was In dit s't: mogelijk deze primitier iets mee te geven van d' .men, welke wij zelf b leefd, hen iets te laten de boodschap van vrede, en verwachting, welke was uitgesproken in welke zij evenmin begre liturgische vormen w< haar hadden gevierd. Weliswaar had de pr korte toespraak gehoud' Amats om tastend langs gedachtengang van deze hen te zeggen, hoe Ohri: bracht voor alle maast we hadden dit zo graag samen gevierd op een wi zij nu reeds enigszins ko staan. Wel was er dan emmer rijst voor de ki) overal zag men de rap lijfjes gebogen over waarop een kluitje Pastoor Zegwaard zoi hebben dat zij allen, kit volwassenen, in hun opschik waren gekomen, veren en pluimen^ bi neussehelpen. hun kralen tiinigen, hun armbanden tan. Zod'ait dit alles gloec had kunnen geven aan grootste en diepste f mensheid is en zo, dat bon'te, barbaarse dinger een oogwenk een ander< nis zouden hebben geha nu bezaten. Maar deze waren daar afkerig van. gen de meeste van die <>P en kwamen naar de yat volgens hen bij ons de gestreepte korte bro Bij de foto's: doet en frisse tijd zijn deze Naast de modevertoningen van eigen bodem wordt elk mode* seizoen opgeluisterd door hoogte* punten in de vorm van internatio* nale shows. Na Jean Dcssès, die enkele weken geleden zijn collectie in Amsterdam toonde, is het bin* nenkort Jacques Path, die het Ne* derlandse publiek komt verrassen met zijn nieuwste creaties, zoals lui* paardkousen, strop* dassen en onder* goed. Op 10 en 11 April zal men in ho* tel Kasteel Oud* Wassenaar kunnen genieten van een ex* clusief kijkspel. Zon* der twijfel zullen er onder de bezoek* sters meer kijklusti* gen dan kooplusti* gen zijn. Na al hetgeen u misschien gelezen zult hebben in de moderubrieken over de nieuwe voorjaarsmode natuurlijk ook over Fath's modellen zult- u zich af vragen: Zou dat mij staan?" Een nieuw ontwor pen modelijn, hetzij van een japon of hoed, moet echter beschouwd worden als richtlijn, die ons nieuwe mogelijkheden aan de hand ideeën in het leven roept. Na korte ideeën dikwijls in de confectie terug te vinden en dan zal men er gauw genoeg wat minder vreemd tegenover staan. Of dit ook met Fath's collectie het geval zal zijn? Fath heeft zijn collectie (inclusief juwelen) voor de reis naar Nederland voor maar liefst anderhalve ton laten verzekeren. Als voorproefje op de grote show laten wij u bijgaand enkele modellen van deze grote ontwer per zien. Een uitstekend voorbeeld van Fath's corselettelijn is deze marineblauwe japon met de wijd van de hals af staande asymetrische kraag van wit piqué. Het koker- nauwe middenstuk is horizontaal geplooid en werd afge werkt met een stropdas van de japonstof. Wie zich nog geen voorstelling heeft kunnen maken hoe Fath met stropdassen werkt, kan dit nu zien op de tweede foto. Die japon is een van de meest sensationele grapjes van dit voorjaar. Feilloos sluit het jasje van het grijswit geruite alpaca pakje. Een rij witte knopen en de vlotte clóche- hoed met golvende rand maken dit tailleurtje tot een fris en jeugdig geheel. Voor alle kinderen steeds gezond. 4. Wat is het verschil tussen 2 x 2 4 en zuurkool? nèt een foto van tante en van de kat kon wor den gedrukt. Staat tante Aag er niet vriendelijk op? Onvermoeibaar is die tante! Ze heeft nog een telegram gestuurd Gods Lieve Heiligen prachtige boekjes heeft geschreven. Eerlijke boekjes en daar bedoel ik mee, dat er precies in staat, hoe de heiligen hebben geleefd en ge werkt en gebeden. En denk vooral niet, dat die heiligen „suikerzoet" waren. En dat die heili- en zo maar heilig wer en! En toch werden ze heilig, terwijl ze net zo normaal waren als tante Aag en jullie allemaal. Daarom valt er van Gods lieve Heiligen een heieboel te leren. En dit willen jullie ouders mis schien weten: De boek jes zijn uitgegeven bij Van Putten en Oort- meijer N.V. te Alkmaar. De volgende „Hemel bloemen zijn al ver schenen: St. Willibror- dus, de Maagd van Or leans, de Martelaren van Gorkum, Vader Frans en St. Antonius. Hallo, cockpitters, hier is Koos. Hebben jullie gehoord, dat de eerste onderzeeboot, flic voort gedreven wordt door atoom-energie te water is gelaten? Met slechts een handvol brandstof, die Uraniiun-235 heet, zal deze boot vele malen rond de aarde kunnen varen, zonder ook maar één keer aan de opper vlakte te komen. Het is alleen de vraag, of de be manning dat lange on der-water-blijven zal kun nen uithouden! De boot is „De Nautilus" ge doopt, naar de beroemde onderzeeboot uit het boek van Jules Verne: „Tw'intig duizend mijlen onder zee". Mijn over grootvader heeft Jules Verne nog in levenden lijve gezien. De beroem de Fransman lag met zijn jacht in Rotterdam en mijn overgrootvader is toen een kijkje op die boot gaan nemen. Hij had er zich heel wat van voorgesteld, want hjj in het koude water van de opkomende vloed wa den om haar hond die een poot gebroken had te redden. Maar het is haai gelukt. Er zit wel pit in die jonge dame, hé? En hier hebben jullie nog een paar raadsels. Piloot mag dan zeggen, dat ze flauw zijn, maar hij heeft er een halt uur over moeten denken, ha, ha! X. Hoeveel happen kun je doen uit een hele appel? 2. Een professor is wijs, maar wie is altijd wij zer? 3. Ik ben vijf letters groot, Mijn laatste vier zijn rood, Soms ben ik lang, soms ben ik rond, Ja, klim er maar in, jullie bent allemaal welkom. Tussen twee haakjes: je weet toch wel, wat een cockpit is? Natuurlijk! De stuurhut van een vlieg tuig. De ruimte, waarin zich de gezagvoerder en de telegrafist en de boord werktuigkundige bevinden, en waar de stewardess (de juffrouw, die voor de passagiers zorgt) af en toe eens komt kijken. Het is veel leuker in de cockpit te zitten dan bij die saaie passagiers. Die doen niets dan eten, en kauwgum kauwen, en krantjes lezen, en naar buiten kijken. Nee, als je wat beleven wil, moet je bij ons in de cockpit komen! Ik zal onze bemanning even aan jullie voorstellen. Omdat de gezagvoerder nu eenmaal het meest te zeggen heeft, begin ik heel brutaal met mijzelf. Ik luister naar de naam PILOOT en ik zal jullie over Nederland en de rest van de wereld vliegen. En onderwijl zal ik pro beren jullie wat te vertellen van de dingen, die daar onder ons in de diepte liggen. Maar je zult nog meer horen van KOOS, onze telegrafist. Want dat is de man, die alle nieuwtjes opvangt. Het is geen kunst om hem aan het praten te krijgen, alleen is het eigenaardig, dat hij overal zijn overgrootvader bij haalt. Onze boordwerktuigkundige heet STANISLAUS. Hij is dan ook in Polen geboren. Maar hij spreekt voortreffelijk Nederlands en we noemen hem voor het gemak: Stan. Stan is de trotse eigenaar van FREDERIK, onze cockpit-kat. Frederik is heel groot en heel dik en heel zwart. Het enige witte vlekje, dat hij heeft, zit onder zijn kin. Stan beweert, dat Frederik uit Italië komt, ja, zelfs uit het Vaticaan! Hij zegt, dat hij hem gekregen heeft van een Kardinaal, maar dat lijkt ons opschepperij. Stan kan aardig knutselen en hij weet ontelbare raadsels. Dat is soms wei gezellig op een lange tocht. Maar als de raadsels erg flauw worden, vragen we Froukje ons een verhaal te vertellen, want dat kan ze prima. Wie FROUKJE is? Onze stewardess. Zij hoort ook bij de bemanning. Maar wij zien haar niet zo veel, omdat ze telkens lekkere hapjes aan de passagiers moet brengen, en kinderen, die zich vervelen, zoet houden. Als die kinderen meisjes zijn, houdt zij ze zoet met handwerkjes. Die leert ze zelf van een stok-oud vrouwtje: TANTE AAG. Tante Aag woont op Bokkumeroog. Dat is een heel, héél klein Wadden-eilandje. Niemand weet het te vinden, behalve wij! We zijn allemaal gek op tante Aag, want ze zet de lekkerste koffie, die er bestaat, en ze kan sterke verhalen doen over de zee, We zullen eens 'n keer met jullie naar haar toe vliegen. En nu zal ik maar ophouden, want Koos zit mij al een kwartier aan mijn mouw te trekken. Zondag 4 April 1953. Telegram. Juist toen de Piloot zijn eerste brief aan jul lie had geschreven, kwam er nog een tele gram binnen. Koos ving het. Waarachtig, een telegram van tante Aag. „Beste Koos", seinde tante Aag. „Wat gezellig zeg, dat jullie alle kin deren, die de krant le zen, de cockpit hebt la ten zien. Jullie hebt ze ker niet vergeten een foto van jullie allemaal in de krant te zetten! Hebben jullie ook nog een plaatsje voor mij? En als jullie dan nóg een beetje ruimte heb ben, zet dan ook Frede rik in de krant. Met de groetjes van tante Aag. Ik hoop, dat jullie geen mist hebben onderweg". Koos heeft het "tele gram meteen aan Piloot gegeven en Piloot heeft toen onmiddellijk de krant opgebeld. 'Dat sei nen uit een vliegtuig gaat tegenwoordig ra zend snel. De krant kreeg het telegram pre cies op tijd, zodat nog en dat is bestemd voor jullie allemaal. Lees zelf maar: „Beste kinderen, hebben jullie wel eens van „Hemelbloemen" ge hoord? Weten jullie niet wat dat zijn? Luister dan: de „Hemelbloemen" dat zijn Gods Lieve Hei ligen. En nu is er een mijnheer Smits, die over

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 10