Vietminh-troepen vallen staat Cambodja binnen Nehroe dringt sterk aan op staken van experimenten Dagblad voor Alkmaar en omgeving Hevige strijd om fort Dien Bien Phoe gaande N.A.V.O. beoogt slechts defensieve opzet Ratificeert Italië E.D.G.? STEMMEN BIJ VOLMACHT De Biddag De ontploffing van de H-bom Maken Russen stikstofbom? Burgemeester geëmigreerd Verklaring van Gruenther Prof. Boniiard schuldig bevonden Let op de datum! Libanon vraagt bijeenkomst van Veiligheidsraad VORDEREN? NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs f 6.G0 per kwartaal, f 2.20 per maand, f 0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. Buiten God is t 'nergens veilig Vondel IITAOSEOITIE Zaterdag 3 April 1954 - 49e Jaargang Nummer 1484 MORGEN, PASSIEZONDAG, word op aandrang van Z.H. de Paus zelf, over de gehele wereld de Biddag gehouden voor de Zwijgende Kerk, voor de vervolgde Christenen. Nog nimmer is de Kerk zo ver volgd als in onze jaren. Een overzicht per 1 Januari 1954 toont aan, dat tientallen mïl- lioenen Christenen zijn be roofd van de meest-elemen- taire mensenrechten: het recht op de vrijheid van het gewe ten en van de godsdienst. Bijna 200 kardinalen, aartsbis schoppen, bisschoppen, en an dere kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders zijn gedurende de laatste paar jaren ver moord, gevangen of verban nen. Wanneer men alle hoog waardigheidsbekleders mee rekent, die gestorven zijn tij dens het 35-jarige communis tische bewind, dan zou dat ge tal zeker nog met vele tiental len vermeerderd moeten wor den. En dit verschrikkelijke regiem duurt nog van dag tot dag voort. In China, in Polen, in de Russische satellietstaten. Nu kwam pas weer het be richt, dat de Poolse autoritei ten een „proces" voorbereiden tegen de wijbisschop van de primaat van Polen, kardinaal Wyszinsky, die gevangen zit. Kardinaal Mindzenty, voor ve len het symbool van de ver volgde kerk, vierde op 29 Maart zijn 62e verjaardag in een gevangenis, die zelfs aan zijn moeder niet bekend is. Mgr. Beran, de aartsbisschop van Praag, is gearresteerd, omdat hij zijn geestelijken wilde vrijhouden van econo mische afhankelijkheid van de staat. Kardinaal Stepinac, het slachtoffer van het communis me in Joego Slavië, vormt het levende bewijs tegen de strak volgehouden leugen der gods dienstvrijheid in dat beproefde land. Deze lijst is eindeloos uit te breiden met vervolgings geschiedenissen in tal van an dere landen. Alles wijst op de communistische strategie, die bedoeld is, om de Kerk te ver nietigen. Waar dit ogenschijn lijk gelukt, zal het slechts tij delijk zijn. ,,Want de poorten der hel zullen haar niet over weldigen." Maar het leed is smartelijk, het persoonlijke leed van talloos velen onover zienbaar, de gevolgen voor de Kerk, voor de eer van God, zijn verschrikkelijk. Wat kun nen wij anders doen dan bid den, op het voorbeeld van de ff. Vader-zelf, die zijn kenne lijk wonderlijk overwonnen ziekte onophoudelijk heeft op gedragen voor het lijden van zovelen in de Zwijgende Kerk? In die zin heeft ook ons voortdurend en hartelijk ge bed diepe zin. Bovendien we ten wij, uit de woorden van de Paus, dat de vervolgde Kerk lééft „in het binnenste heiligdom van het geweten van zovelen, die zich niet zul len laten verleiden, de vijan den van de godsdienst te hel pen en te begunstigen". Bidden wij, vooral op de dag van morgen, die één keten van ge bed over geheel de wereld zal geven, dat allen, die vervolgd worden, zullen volharden in hun geloof en dat de arm van Gods toorn moge worde ver kort. S. Productiebeperkingen in het Ruhrgebied ESSEN. 2 April (D.P.A.). Wegens de stagnerende afzet van steenkolen hebben opnieuw enige mijnen in het Ruhrgebied zich genoodzaakt gezien de productie te beperken. Ongeveer 30.000 ar beiders van deze mijnen zullen op 3 April niet werken. Dit be tekent een productiebeperking van in totaal 38.500 ton. HANOI, 2 Apr. (Reuter) De Franse legerleiding heeft medegedeeld, dat ruim duizend man Vietminli-troepen de Indo-Chinese staat Cambodja vanuit Zuid-Laos zijn binnengevallen. Hieraan wordt toegevoegd, dat Franse Uniestrijdkrachten de aanvallers tegenhouden. De Viet- minh heeft duizenden verse infanteristen in de strijd 0111 het fort Dien Bien Phoe geworpen. Grote Vietminh-eeniheden zijn Donderdag j.l. de rivier de So- kong overgestoken en Cambodja binnengetrokken. De leiding der Cambodjaanse troepen meldt dat het vijftig kilometer van de grens gelegen Voeunsai in handen der opstandelingen zou zijn gevallen. Dit is de eerste maai, dat gere gelde Vietminh-troepen Cambod ja zijn binnengevallen. Franse en Cambodjaanse troepen zijn Vrijdagavond in ijltempo aange voerd om een tegenoffensief in te zetten. Koning Norodom Sïhanoek van Cambodja wordt van uur tot uur van de toestand op de hoogte ge houden. Het door de communis ten binnengetrokken Cambod jaanse gebied is woeste, met wouden overdekte grond, spaar zaam bewoond door leden van de stammen der Moi's, die gelijkenis vertonen met de bewoners van de hoogvlakte van Midden-Viet- naim. Door dit gebied leiden slechts enkele wegen, die in de regentijd onbegaanbaar zijn. Het is niet mogelijk doortrekkende troepen plaatselijk te bevoorra den. Bij Dien Bien Phoe De Vietminih probeert kennelijk de Franse Oostelijke en Noord oostelijke buitenposten af te snij den en naar het centrum van de vesting door te dringen. In de Z.O. sector heeft de Viet- minh het begin van de prikkel draadversperringen bereikt. Franse mitrailleurs, tanks en ar tillerie maaien de Vietminh troe pen neer, die wilde charges uit voeren op de prikkeldraadver sperringen met granaten en met springstofladingen in lange bam boestokken. Een woordvoerder van het leger noemde de worste ling in de Z.O. sector zeer ver woed met veel gevechten van man tegen man. In de N.O. sector zijn duizen den rebellen doorgedrongen tot twee buitenposten, waarvan zij er later een moesten prijsgeven t Advertentte i als gevolg van een zware Franse tegenaanval. Met behulp van tanks. artillerie en eskaders vliegtuigen proberen de Fransen ook de tweede buitenpost te her overen en aldus te voorkomen, dat de rebellen dit bruggehoofd gebruiken om tot het centrum van de vesting door te dringen. De ernst van de toestand wordt geaccentueerd door het feit. dat de Vietminih bij de aanval in de Noordwestelijke sector 1 divisie gebruikt tegen de verdedigers, die vier dagen en naohten niet gerust en geslapen hebben en die voor hun bevoorrading op aan voer door de lucht zijn aange wezen. VERPLICHTE VERZEKERING Het vraagstuk van de ver plichte algemene verzekering van ouden van dagen staat wel in het centrum van de belangstelling, nu het beken de advies van de S.E.R. dit concreet aan de orde heeft gesteld. Ondanks de een stemmigheid van dit advies, dat een belangrijk vraagstuk wil regelen en feitelijk voor goed uit de wereld der on opgeloste problemen wil hel pen, zijn er o.a. door het be kende afwijkende advies van drie hoogleraren, verschillen de aspecten aan deze zaak, die nog een nader beraad wenselijk maken en om een regeling vragen. Zo of het wel juist is, de verzekering verplichtend te stellen voor iedereen, of ook zelfstandi gen er onder moeten vallen, hoe de grens moet zijn, enz. Over een en ander vindt men een actuele beschouwing in de Kroniek van Zaterdag, elders in dit nummer. NEW DELHI, 2 April (A.P.) -De premier van India, Neliroe, heeft vandaag Rusland en Amerika verzocht in te stemmen met een onmiddellijk „ophouden" met de experimenten van de waterstofbom, hangende de ont wikkeling tot uitschakeling van dit wapen van massa- vernietiging. In een verklaring in het Lager huis voegde Nehroe er aan toe, dat India van plan is gedaan te krijgen dat volledige openbaar heid gegeven wordt over de ver nietigingskracht van de bom en de uitwerking van de experimen- ten. Hij zei. dat de Verenigde Na ties en de landen die de bom bezitten dergelijke inlichtingen moeten geven. Nehroe, die de nieuwe Indische politiek inzake de waterstofbom uiteenzette, drong aan op een on middellijke bijeenkomst van de sub-commissie voor ontwapening van de Verenigde Naties. Hij zei. dat met het ophouden van de experimenten niet gewacht moet worden, totdat bijzonder heden zoals het opslaan van atoomwapens uitgewerkt zijn. Hp stelde voor, dat deze sub-com missie overweegt dit programma ten uitvoer te brengen. Proces legen Portoricanen uitgesteld WASHINGTON, 2 April. Het proces tegen de vier Porto ricanen, die in Maart een aanslag pleegden in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, is Vrijdag tot 2 Juni uitgesteld op verzoek van één der verdedigers. Duitsland wenst einde van de bezetting BONN, 2 April (A.P.) Vele Duitse politieke leiders oefenen druk uit op Kanselier Adenauer om hem te bewegen het Westen te verzoeken de bezetting onmid dellijk te beëindigen. Deze lei ders weten dat zij op de steun van practisch het hele volk bun nen rekenen, wanneer zij traoh- ten de kanselier te dwingen om openlijk te verklaren dat West- Duitsland het wachten op souve- reiniteit moe is. Hij drong voorts aan op „daad werkelijke stappen" van de vol keren der wereld wat betreft het bekend maken van hun stand punt over de waterstofbom. Aan de tekst van de rede van Nehroe ontlenen wij het vol gende: „Amerika en de Sovjet-Unie zijn, zoals ons medegedeeld wordt, in het bezit van de H- bom en beide landen hebben in de laatste twee jaar waterstof ontploffingen doen plaats vinden. Oo 1 Maart van dit jaar heeft een krachtiger' ontploffing plaats gevonden en medegedeeld is dat er nog meer zullen volgen." „Wij weten over de bom en de rampzalige verschrikkelijke ge volgen niet veel meer dan in de pers is versohenen." „De Russen hebben aangedron gen op een bespreking over een verbod. Eden drong aan op ster ker bewapening van het Westen. Ook al omdat het niet betrouw baar is. of de Sovjet-Unie zich aan een verbod zou houden Anderen vrezen, dat de Russen bezig zijn stikstofbonunen te ver vaardigen. In welingelichte kringen van het Amerikaanse Congres wordt verklaard, dat aan het einde van de maand nog een waterstofbom tot ontploffing zal worden ge bracht. Deze ontploffing zou zwaarder zijn dan die van 1 Maart. ROME, 2 April (Reuter) De Italiaanse regering heeft Vrijdag besloten het EDG-verdrag ter ratificatie bij het parlement in te dienen. Naar verwacht wordt zal dit een van de komende dagen gebeuren. De ratificatie zal wel licht aanleiding geven tot een van de grootste parlementaire veldslagen die Italië heeft ge kend. De campagne van tegenwerking in uitzicht gesteld door commu nisten en linkse socialisten zou het debat minstens een half jaar kunnen rekken. Zoals de huidige vooruitzichten zijn zal het verdrag slechts een kleine meerderheid bethalen, ten zij de westelijke bondgenoten aan de Italiaanse eisen inzake Triëst tot een zekere mate tegemoetko men. De monarchistische partij, die met haar 39 zetels in de Ka mer van afgevaardigden en 15 in de Senaat kan meehelpen aan 't bereiken van een onbetwistbare meerderheid, heeft n.l. 'bekendge maakt. dat het de bekrachtiging niet zal steunen voor dr Ita liaanse eisen inzake Triëst zijn ingewilligd. De Italiaanse Ministerraad heeft de premier gemachtigd, zo nodig, ,de vertrouwenskwestie te verbinden aan de ratificatie van het verdrag. NAAR CANADA De man, die in 1945 met 26 jaar de jongste burgemeester van Nederland was, is als eerste bur gemeester uit ons land geëmi greerd. Met zijn vrouw en vier zoon tjes is de thans 35-jarige burge meester J. Heersink van het 4300 inwoners tellende Gelderse plaatsje Steenderen met een emi- granteruvliegtuiig vertrokken naar de Canadese stad Hamilton, waar zich onder de 250.000 inwoners meer Nederlanders bevinden, dan in zijn vroegere dorp, n.l. 5.000. Canada is voor hem geen onbe kend land meer. In September j.l. kwam hij met zijn gezin uit dit land terug, nadat hij er twee jaar yerlof had doorgebracht. In die tijd aanvaardde hij een functie als directeur van de emigratie, die hem werd aangeboden door de Canadese Hervormde Kerk. SHAPE, 2 April (A.P.). Generaal Alfred M. Gruenther, de geallieerde opperbevelhebber in Europa, heeft vandaag ver klaard, dat niettegenstaande de Russische beschuldigingen in de laatste Russische nota, dat de N.A.V.O. agressief is „er in geen enkel S.H.A.P.E.-pIan, waarin ooit een zin geschreven is, waar bij onder ogen gezien wordt dat de strijdkrachten van de S.H.A. P.E. de agressors zulen zijn". Gruenther legde deze verkla ring af op het bordes van het hoofdkwartier van S.H.A.P.E. ter gelegenheid van de derde ver jaardag van de werkzaamheid van S.H.A.P.E. Hij sprak in aanwezigheid van lord Ismay, secretaris-generaal van de Noord-Atlantische Raad en luitenant-generaal Henri Zei ler, de militaire gouverneur van Parijs, die de Franse minister van Defensie, René Pleven, ver tegenwoordigde. Bij het roffelen van de trom men en onder trompetgeschal werden de vlaggen van de veer tien leden-landen gestreken en daarna weer gehesen, als sym bool van het begin van het vier de jaar van S.H.A.P.E. Gruenther prees de organisatie van S.H.A.P.E. „als de prettigste waarin hij in zijn 35-jarige diensttijd had gewerkt". Hij zei, dat de kracht van S.H.A.P.E. zich ontwikkeld heeft tot een punt ..dat zij een schild vormt dat af schrikkend zal werken voor een haastig, misberëkenen'de of zo genaamde accidentele oorlog" Hij voegde er aan toe. dat S.H.A.P.E. niet zo sterk is als hij wel zou willen en nog niet de ki-acht bezit het hoofd te bie den aan een algehele Sovjet agressie. LAUSANNE, 2 April (Reuter) De 66-jarige prof. André Bon iiard van de universiteit van Lausanne is Vrijdag' schuldig be vonden aan het organiseren van een politieke inlichtingendienst' ten gunste van een buitenlandse organisatie de door de commu nisten gesteunde wereldvredes- raad. Hij werd veroordeeld tot vijftien dagen voorwaardelijk. Een medewerker van Bonnard, Charles Affolter, kreeg acht da gen voorwaardelijk en 'n andere medewerker, Fanny Grether, is vrijgesproken. Het proces heeft drie dagen geduurd. Lindbergh reserve-generaal bij de luchtmacht WASHINGTON. 2 April (Reu ter). De Amerikaanse Senaats commissie voor de strijdkrachten heeft Vrijdag de benoeming van Charles Lindbergh, de man die als eerste over de Atlantische Oceaan vloog, toit brigade-generaal in de Amerikaanse luchtmacht-reserve goedgekeurd. De benoeming moet nog worden goedgekeurd door de senaat. Lindbergh vroeg kort voor de tweede wereldoorlog ontslag als kolonel bij de reserve na een meningsverschil met wijlen pre sident Roosevelt. Mede op verzoek van de Pro- pagandadienst van de K.V.P. herhalen wij nog eens het reeds, vooral in plaatselijke berichten, vele malen herhaalde verzoek, plaatselijke afdelingen en kie zers, om toch vooral aandacht te schenken aan de bepalingen be treffende het stemmen bij vol macht voor de a.s. verkiezingen voor de Provinciale Staten. Deze verkiezingen hebben plaats op 21 April, en voor het in orde maken van de volmachtstem geldt ais uiterste datum 7 April, maar men late het niet op die uiterste da tum aankomen! Doe het nu, on verwijld. Stel u in verbinding met het bestuur- van de partij afdeling of met de gemeentesecretarie ter plaatse, waar men alle inlichtin gen - kan verkrijgen. Voor het stemmen bij volmacht komen in aanmerking kiezers, die vermoe delijk niet in staat zijn, persoon lijk te stemmen. Hieronder vallen onder meer: personen, die bedlegerig zijn of een lichaamsgebrek hebben ten gevolge waarvan zij zich niet kunnen verplaatsen; vrouwen, die rond de stemdag (21 April) zul len bevallen; personen die om goede reden op 21 April buiten de eigen provincie vertoeven en geen gebruik kunnen maken van de regeling voor het stemmen in een andere gemeente. Op de secretarie van iedere gemeente kan men gratis een for mulier verkrijgen, waarop het verzoek om bij volmacht te mo gen stemmen wordt gedaan, met alles wat daarbij behoort. Het ingevulde formulier moet men uiterlijk op de veertiende dag vóór de stemdag dus uiter lijk op Woensdag 7 April stu ren of brengen naar 'ie secreta rie der gemeente, waar men staat ingeschreven. De gemachtigde ontvangt dan later de oproepingskaart voor de stemming thuis. Voor zieken is geen dokters verklaring meer nodig. Gemachtigden mogen zijn; a. de echtgenoot of echtgenote; b. een bloedverwant of aan verwant in de eerste tot en met de derde graad. Dus: een vader mag stemmen voor een dochter of zoon en omgekeerd; hetzelfde geldt voor grootouder en klein kind, oom en neef of nicht, tante en nicht of neef. Het geldt niet voor nichten en neven onder el kaar; c. de echtgenoot van 'n schoon zuster of de echtgenote van een zwager; d. de huisgenoten van de vol machtgever; alleen deze mogen twee maal gemachtigd zijn. Belangrijk is ook, voor interna ten, seminaries, gestichten e.d., dat de verkiezingen in de Paas- vacantie vallen. Hierdoor zullen velen afwezig zijn, die dus bij volmacht mogen stemmen. Laat geen stem verloren gaan! Denkt om de datum: uiterlijk 7 April! Het bezoek van generaal Hasselinan aan Italië NAPELS, 2 April (A.F.P.). Luitenant-generaal B. R. P. F. Hasseflman, chef van de generale staf, is Vrijdag in Napels aange komen. Hij werd begroet door admiraal Massimo Girosi. com mandant van het district, en tal rijke andere militaire autori teiten. Het ophogen van de Goejan- verwelledijk te Gouda heeft in de Cronjéstraat een kleine „aardverschuiving" tengevolge gehad, waardoor een blok hui zen in die straat dreigde in te storten. De huizen die de druk van de grond, omhoog- gewoeld door het gestorte zand niet konden weerstaan, zijn thans in een kruisverband van balken gezet; de bewoners hebben zolang een veiliger on derkomen gezocht. De werkzaamheden aan de Goe- janverwelledijk, waardoor de huizen (achtergrond) in „de verdrukking" kwamen. STAKING AFGELAST IN NEW-YORK NEW YORK, 2 April (Reuter) Het „Onafhankelijk Vakver bond van Havenwerkers", dat uit de A.F.L., een der twee grote Amerikaanse vakbonden is gesto ten, omdat 't leden had die mee deden aan het door bedreiging verwerven van monopolie-posi ties bij hel lossen van New York aandoende schepen, heeft de ha venstaking afgelast. Generaal Vandenberg overleden WASHINGTON, 2 April (A.P.). Generaal Hoyt S. Vandenberg, chef staf van de luchtmacht van af 1948 tot Juni 1953 is vandaag op 55-jarige leeftijd overleden. De generaal werd in October j.l. in het legerhospitaal Walter Reed ter observatie opgenomen. Gedurende de laatste maanden van zijn ziekte was hij vrijwel van de buitenwereld afgesloten, daar hij te kiek was om veel bezoekers te ontvangen. NEW YORK, 2 April (AFP— Reuter) Libanon heeft ver zocht om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad ter behande ling van de beschuldiging, dat Is raëliërs in het begin van de week het Jordaans grensdorp Nahaleen hebben aangevallen. Daarbij zou den negen mensen het' leven ver loren hebben. Naar verluidt zou de Raad Maandag hijeen worden geroepen. MIJ MET GEZIEN! De dag van 31 Maart zal velen lang in het geheugen blijven. Daarin werd name lijk een rijwielen-vordering aangekondigd ten behoeve van de in opbouw zijnde zes de (wielrijders-Mi visie. De keuring van in aanmerking komende rijwielen zou op Donderdag 1 April tussen 12 en 2 uur 's middags geschie den. „Vorderen? Mij niet ge zien!" riep iemand in Op meer uit. Hij had pas een nieuwe fiets gekocht en die zou in geen geval in handen van majoor Pijnenburg val len. Onze man nam tang en sleutel ter hand en demon teerde het fonkelnieuwe kar retje tot in de kleinste on derdelen. De stukken werden zorgvuldig op zolder verbor gen. Aan deze lezer en aan vele anderen, die vergaten de ka lender in ogenschouw te ne men, zij het verhaal opgedra gen, dat wij vandaag op pa gina 7 wijden aan de myste rieuze zesde divisie.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1