eurs 1954 niet alleen *n f eest- maar ook een droevig jaar Kaasdragers weer in Gildekleding STAD EN GEWEST Nieuw systeem voor de verdeling van woningen De bij is een bouivmeester St. Willibrordusstichting organiseert waiuleltocht Hoofdcondiicteur J. Hassing werd gisteren gehuldigd Doe Zondag een goed werk Punten bewijzen de urgentie A<;EI\DA JUWELIER Op 30 April a.s. BUREAULAMPEN FRANKENBERG N.Y. 7/ <s Lezing voor de Werkende Middenstand 1 STAVENUITER degelijke meubelen GEDIPLOMEERDEN Zaterilan 3 April 1954 Pagiua 3 en stemmen tot d. De verdere it zich gunstig lefte aan papier log zeer groot te ng is op Vrijdag nsterdamse Bank lart werd tspaard imaak geen be- om te sparen, spaarcijfers over ij de Rijkspost- aeht J 41,5 mil- aald 33.7 mil- lus 7,8 millioen ie na vaste ing 2 April. Erg n zich nöet ge- Donusuitgifte (20 ninklij'ke Petro- ij. De verwaoh- voorbeurs waren nen. Vanmorgen betaald, dus 15 officiële slotno- g werd geopend fluctueerde de n 459%. De skyt- mgeveer op het Erg omvangrijk ?t. Was de animo iet bijster groot, ïmiddag speciaal Bij de opening een sprong naar ervol-gens verder anten hgger dan slot volgde een ng tot 284. Men omruilingen ge- m. Olie en Uni- i circa 2 punten ips verloor een arkt zorgde Deli opleving. Reeds i vast en van- fs 118 genoteerd ■ruehten de ron- imsfti'g dividend, s nog niets be- g werd gehan- en 117, slot reeromstuit trok na 5 punten aan m Rubber ruim h H.V.A. moest ;even, vermoede- >op voor Parijse ifdeling was stil een kleinigheid beleggingsafde- el om, doch de ier uitgesproken ydenstein komen het eerst in de Slavenburg wer- op 46 (f 44). 1ST 38% 108's 39 113V. f 23% 26 42% 42»/r 45 -r 42«/f 65 42 65 In 146'/* 147 ket 133% 134 134% 133% 126 125% 131'/» 133Vi 133% 135 182' t 183 140% 140V, 120% 116% set 52 51V, lie 72'/» 701 21% 21% 112% 85% 115% 00'/, 180% 180 A A 150 153 A 1711/» 171V, A 200 204% NBvA 73% 73 99Vs 99% cvA 105% 105% A 2001/! 202 im, A 136% 136% 123% arts A 123% nt A 141 140'/, A 150 152 es A A 65 A 118% 119 V, >r. A 101 101% M A 37 38 0 A 47 4§V, d A 160% 161'/, A 150 153 b e, eo A 13 A 13'/» 14 sb A 70 71 A 172' 'a 173 A 69 69'/, A 33 33 b A 94 94 b C A 189 195 b A r 270% 270Vs A 75% 75% A 94' 95% 1 A 130 130'/» cvA iskerde persoon, ig uiteen te zet- brein van deze het plan ont- eehtgenoot van ven. niet meer de ontvoering te schrik van die [iep in de ziel. i met de graaf n dit verschrik- s haar ook on- nan moest dus :re manier wist id laudanum te i het vergif ge- udoir en hier in een verklaring die haar het ieeft, omdat zii hoofdpijn, zoals elde. hoofdinspecteur en haar gear- iet gif aan haar toedienen. Tury, wat moet aan toevoegen? k de schuld en ozet verklaard van haar broer iar. Aan u thans chuldig of niet- rreken over dit plicht! nu gelegenheid e even te ver- nd een geroeze- De meningen 'oor de meesten ïhuldig. De re- gebeurtenissen ibare Aanklager -gen gesteld, dat elte van het pu- was van haar vordt vervolgd) (Zie ook pagina 4 ALKMAAR Het jaar 1954 zal in de annalen geboekt staan als het jaar, waarin Alkmaar haar 700-jarig bestaan vierde. Daarnaast zal het echter ook geboekt staan als een treurig jaar. Voor de wo ningzoekenden zal dit jaar weinig hoopgevende perspectieven openen en ondanks de feestelijkheden is er voor hen dus reden tot minder vrolijke geluiden. gehouden. Voor elke kamer, die men tekort heeft, worden tien punten toegewezen; voor elke hal ve kamer vijf punten. De wethouder van de Huisves ting, de heer Venneker, alsmede de chef van het Bureau Huis vesting, de heer Spaans, ver strekten gistermorgen aan de pers enkele bijzonderheden over het woningprobleem. Wat het resul taat daarvan betreft, kunnen we kort zijn. Het jaar 1954 kan men beschouwen als het moeilijkste jaar, sinds het einde van de oor log. Voor jonge mensen, dtie wil len trouwen, zal in dit jaar geen enkel huis ter beschikking wor den gesteld, eenvoudig omdat er dit jaar geen nieuwe huizen zul len worden gebouwd. De. even tuele vrijkomende huizen zullen worden verdeeld aan de meest urgente gevallen. Bovendien stijgt het aantal inschrijvingen per maand gemiddeld met 35; 'n vraag, waaraan gezien de om standigheden, zeker niet zal kun nen worden voldaan. Was aan het eind van 1953 het aantal aanvra gen 878 nu, nauwelijks drie maanden later, is dit gestegen tot 989. Het is dus begrijpelijk dat met de beste wil van de wereld geen gelijke tred kan worden gehouden, met de steeds groter wordende woningnood. Aan de horizon wel licht. Al zijn deze geluiden dan weinig hoopgevend, aan de horizon gloort toch ergens nog wel een spran keitje licht. Met in de 20 huizen, die thans in de Trompstraat wor den gebouwd, want deze worden ter beschikking gesteld aan de zwak sociale gezinnen, waardoor slechts een aantal onbewoonbaar verklaarde woningen zullen vrij komen. Hiervan behoeft men dus geen enkele leniging te verwach ten. Het licht zal men moeten zoeken in het bejaardentehuis met de 78 daarbij behorende wonin gen, zoals dat thans aan de Wes- terweg wordt gebouwd. De erva ring met het pas geopende Riin- gershof heeft geleerd, dat hier door wel een aantal huizen zul len vrijkomen voor andere ge zinnen. Daarnaast zullen de drie woningbouwverenigingen begin nen aan de bouw van een aan tal woningen, die echter pas over 1% jaar klaar zullen zijn. „Voor zorg" neemt er 108 voor haar re kening, „Goed Wonen" 60 en ..Rochdale" 83. Nu is anderhalf jaar nog een lange tijd, maar het is toch wel belangrijk, dat er in de toekomst op enige sou-laas ge rekend mag worden. Het aan de gemeente toegewe zen volume bedraagt 199 plus ZATERDAG 3 APRIL 't GULDEN VLIES: Kinder operette „Assepoester" door zangkiassen Pranger, 8 u. VICTORY: Koorklassen Nico Akkerman, 8 uur. RUSTENDE JAGER: Bergen: Expositie „Schrijvers van nabij." RUSTENDE JAGER: Heiloo: Uitvoer. „Ontluikend Roos je". 8 uur. OUDE HERBERG: Heiloo: Muziek tot twee uur. Bioscopen: CINEMA: „De twee straat jongens van Parijs," 14 j. 7 en 9.30 uur. VICTORIA: „Gejaagd door 't verleden", 14 jaar; 7 en 9.30 uur. HARMONIE: „Het monster uit verloren tijden," 14 j. 7 en 9.30 uur. REX: „Europa '51". 18 jaar. 2.30, 7 uur en 9.30. ZONDAG 4 APRIL 'T GULDEN VLIES: Aries, Nederlands grootste hel derziende, 8 uur. RUTENDE JAGER Bergen: Slotaivond Boekenweek, 8 uur. OUDE HERBERG HEILOO: Muziek tot 2 uur. Bioscopen: Als Zaterdag. Voorstellingen: 2 uur, 4.30. 7 uur en 9.30. Doktersdiensten H C A. Koppejan, Oudegr. 200, tel. 2382; H. J. B. Hoek, Kennemerstraatweg 283, tel. 3117. Heiloo, Lkmmen en Aker sloot: C. A. van Hooi werf f, van Aostastraat 15, Heiloo, Tel. K 2200—3887. De Rijp, Beemster en Scher mer: K. J. van Welsenes, Midden-Beemster, Telef. K 2998—455. Apothekersdiensten De Bever. Emmastr. 36. RETRAITEHUIS BERGEN: 6 tot 9 April: Meisjes. 14—17 April: Onderwijzers. Waterstanden: Zondag: Hoog water 7.10 en 19.20; laag water 1.20 en 13.30 uur. Maandag: Hoog water 7.55 en 20.00 uur; laag water 2.00 uur en 14.15. nog acht woningen, die de ge meente nog tegoed had. Maar deze 207 woningen zijn bestemd Voor een tijdvak van drie jaar, zodat er gemiddeld 70 woningen oer jaar gebouwd kunnen wor den. Deze woningen zullen dan alleen bestemd zijn voor de Alk- maarders, dus niet voor van bui ten komende gezinnen. Dit tot troost in de duisternis. Want we moeten er eerlijkheidshalve bij vermelden, dat van de woningen, die door de woningbouwvereni gingen worden gebouwd, een ge deelte zal worden bestemd voor migratie-doeleinden, want nog steeds zijn er verschillende be drijven, die huizen nodig hebben voor hun personeel. In de ko mende periode zal er echter een groter aantal migratie-woningen toegewezen worden. Nu er echter straks wat leni ging komt in de nood, is het van belang, dat diegenen het eerst worden geholpen, waarvan de ur gentie dit noodzakelijk maakt. Het huidige systeem, waarmee men die urgentie bepaalde, bevredig de de heer Spaans niet, zodat hij heeft uitgezien naar een nieuw systeem. Dit zal nu onmiddellijk worden ingevoerd. Naar aanlei ding daarvan zal de distributie van de straks vrij zijnde wonin gen geschieden. Punten-systeem. Dit nieuwe systeem is afkom stig uit Engeland, waar het in de oorlogsjaren werd toegepast. Thans wordt het ook in Amster dam, Den Haag, Enschede en an dere plaatsen gebruikt, waar het goed blijkt te werken. De wo ningzoekenden worden hierbij in gedeeld in categorieën, welke we hieronder zullen laten volgen. lste: woningzoekende gezinnen, in Alkmaar woonachtig, die on voldoende gehuisvest zijn: 2e: ATs hierboven, maar wèl dus, die om een of andere reden willen verhuizen; 3e: Migratie gezinnen, die tien of meer kilometer van Alkmaar woonachtig zijn, maar waarvan de man in Alkmaar werkt: 4e: Echtparen of a.s. echtparen, in Alkmaar woonachtig, en die niet voldoende gehuisvest zijn. De plaats waar de man werkt, is hier van geen belang; 5e: Migratie echtparen of a.s. echtparen. Het is begrijpelijk, dat men zich nu afvraagt, wanneer men onvoldoende gehuisvest is. Hierbij komt de puntentelling te hulp. die dit duidelijk zai laten uitko men. Want het gaat hier om het aantal kamers, dat het gezin in gebruik heeft in verhouding tot dat aantal, waarop het eigenlijk recht heeft. En ook om de opper vlakte. die het gezin in gebruik heeft ten aanzien van die waarop het recht heeft. Een echtpaar zonder kinderen heeft recht op twee kamers: een huiskamer en een slaapkamer. Voor elk kind beneden de 21 jaar heeft men recht op een halve kamer; voor elk kind boven de 21 jaar op een kamer. Als basis- cijfer wordt dan het getal 10 aan- A'ls voorbeeld geven we hier een gezin van man, vrouw en vijf kinderen beneden' de 21 jaar, welk gezin in totaal over drie kamers beschikt. Het heeft echter recht op 2 kamers voor het echt paar en 2% voor de vijf kinde ren. Het komt dus anderhalve kamer te kort, waarvoor vijftien punten worden gegeven. Ónder een halve kamer dient men te verstaan een kameroppervlakte van 6 m2 of minder, terwijl elke ruimte, die minder dan drie m2 is. wordt verwaarloosd. Evenzo worden verwaarloosd zolderruimten of op een zolder afgeslotte kamerruimten Ook de ze worden dus beschouwd als niet aanwezig. Als tweede factor dient de z.g.n. correctie-factor, waaronder wordt verstaan het aantal kamers dat de overige, niet bij het gezin behorende, be woners van het perceel in ge bruik hebben in verhouding tot het aantal waarop zij recht heb ben. Ook het aantal vierkante meters is van belang. Vanzelf sprekend zal ook de grote van de ter beschikking staande kamers bepalend zijn. Gemiddeld wordt voor iedere kamer 'n oppervlakte van tien vierkante meter gere kend; voor een halve kamer vijf vierkante meter. Het gezin in het eerder genoemde voorbeeld, heeft b.v. de beschikking over drie ka mers, bv. 16 m2; 9m2 en 8 m2. In totaal dus 33 m2. Het behoorde te beschikken over 20 m2 voor de ouders en 25 m2 voor de kinde ren, tezamen 45 m2. Zij hebben dus een tekort aan ruimte van 12 m2. Voor elke vierkante meter tekort wordt dan ook nog een halve punt toegekend, boven de reeds toegewezen vijftien punten. Ook voor de kinderen. Ook voor kinderen boven de tien jaar, van verschillend ge slacht. die op één kamer slapen of, door omstandigheden, bij de ouders op de kamer slapen, wordt noig tien punten toegekend. Deze extra punten gelden dus niet voor twee jongens of twee meisjes, die op één kamer slapen of bij de ouders. In het laatste geval wordt alleen de tien punten voor het ontbreken van tweemaal een halve kamer toegekend. Daarnaast is er nog het ontbre ken van een stook- of kookgele genheid, b.v. bij inwoning, waar voor het eerste geval 10 en voor het tweede geval 5 punten worden gerekend. Voor het ont breken van een eigen wasgelegen- Colleete Viiieeiitius ALKMAAR Morgen wordt in de St. Dominicuskerk een collecte gehouden, waarvan de op brengst voor de Vincentiusver- eniging is. Deze collecte wordt eenmaal per jaar gehouden. We bevelen haar ten zeerste bij de parochianen aan. heid of toillet wordt tien punten toegekend. eveneens 5i. Oudeó Langestr. 14 - Tel. 3505 ALKMAAR ALKMAAR Gisteren wap perde van het Aikmaarse station een grote vlag als een teken dat er een feest was. Eén der spoor wegmannen, de hoofdconducteur de heer J. Hsssing, vierde zijn 25-jarig jubileum bij de Neder landse Spoorwegen. - 's Morgens was eerst in de kapel van de zusters een gezon gen H. Mis uit dankbaarheid op gedragen. Om half elf vond ten huize van de jubilaris een hul diging plaats. Verschillende per sonen voerden het woord, o.m. de vertegenwoordiger van de N.S.- directie, de heer Putman, die de heer Hassing dank bracht voor de zorgvuldige arbeid in de afge lopen 25 jaar, waarvan zijn blanco strafregister een sterke proeve moge zijn. „Hij is het proto-type van de goede hoofdconducteur: een dienaar van het publiek". De heer Putman bood de jubilaris een enveloppe met inhoud aan en betrok in zijn hulde ook de echt genote van de heer Hassing. die voor hem steeds een grote steun is geweest. De plaatsvervangend stations chef, de heer Koldenhof, wenste de jubilaris geluk namens de col lega' van het Aikmaarse station. Hij releveerde de uitstekende samenwerking met de heer Has sing gedurende de acht jaar, die hij in Alkmaar doorbracht. Spre ker bood een fraai smyrnakleedje I aan. De woordvoerder van de 1 Katholieke Bond van Vervoer personeel St. Raphael", de heer B. ten Broeke, roemde de hoofd conducteur als een man, die orga nisatorisch veel goed werk heeft gedaan en steeds ijverde voor de ledenwerving voor St. Raphaël. Hij overhandigde de heer Has sing een oorkonde en speldde hem een insigre op, dat het symbool is van 25 iaar trouw lidmaatschap van St. Raphaël. Hoofdconducteur Koopman kop pelde aan zijn felicitaties de dank voor de kameraadschappelijke sa menwerking. De heer Hilleni-us week in zijn kwaliteit van voor zitter van de SOVA af van de gewoonte om jubilea van leden niet te gedenken. Hij vond dat deze jubilaris een huldiging we] verdiende. Tenslotte haalde de zwager van de heer Hassing ,de heer L. Hou- ben. de loopbaan van de jubile rende hoofdconducteur op rijm na'ar voren. De feestvierenden bleven de gehele dag intiem bijeen. Ondanks deze vrij ingewikkelde, maar preciese puntenwaarde ring, zullen de medische indica ties te allen tijde voorrang tot ge volg hebben. Het aantal punten, dat met een medisch advies, af gegeven door de G.G.D. (huisart sen mogen een dergelijk advies niet afgeven) zal worden toege kend, kan nog niet met zekerheid worden gezegd, maar er zal zorg voor worden gedragen, dat deze gevallen altijd aan de kop liggen. Verder zal ook de tijdsduur van de inschrijving van belang zijn. Voor elk half jaar van inschrij ving zullen twee punten aan de lijst worden toegevoegd. Alzo ontstaat er een vrij uit voerige maar nauwkeurige om schrijving van de woonruimte, waarover de aanvrager beschikt en waar. uit het puntental, de urgentie van zijn geval zal blij ken. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, dat er aanvra gen met. 0 punten op het request worden beantwoord, doordat de aanvrager over voldoende ruimte beschikt, maar alleen maar wilde verhuizen om eens in een andere buurt te wonen. Begrijpelijk zul len deze gevallen pas het laatst in behandeling worden genomen. Zij vormen de reeds eerder ge noemde 2e categorie. Voor de derde categorie, de mi gratie gezinnen, is het natuurlijk onmogelijk een dergelijk punten systeem in te voeren, omdat men niet op reis kan gaan om deze woningen te meten en te bekijken Hier zal de chronologische volg orde en de belangrijkheid van de persoon voor het betreffende be drijf van belang zijn. Twee plus twee is één. Hoe gaat het nu met de migra tie echtparen of a.s. echtparen? Tot nu toe werd daarbii alleen gelet op de datum van inschrij ving. Van nu af aan is dat afge lopen. Voortaan zal ook de geza menlijk leeftijd van belang zijn. Een echtpaar, dat tezamen .60 iaar oud is. zal voorrang genieten boven een, dat tezamen 30 iaar oud is. Zo zijn dus. zowel de wethou der voor Huisvesting als de direc teur van het bureau Volkshuis vesting druk doende recht te doen waar dit nodig is. Het bestaande kaartsysteem zal zo spoedig mo gelijk worden overgeschakeld op de huidige, nieuwe basis. Laten we hopen, dat het aantal woning zoekenden. waarvan verwacht wordt, dat het dit jaar tot om streeks 1250 zal stijgen, het vol gende jaar met enkele honder den zal zijn gedaald. Laten we het hopen ALKMAAR De jaarlijkse glorieperiode van de Aikmaarse kaasmarkt nadert weer. Ou 30 April, dat is reeds deze maand, zullen de wereldbefaamde kaas- dragers hun even beroemde gilde- pakken weer gaan dragen tijdens het ivekplijkse marktbedrijf. Op die eerste zomerse kaas- marktdag zullen 45 Amerikaanse zakenlieden en 15 Nederlandse collega's van hen. allen leden van de American Businessman Club, met de Public Relations Of ficer van de Club. mejuffrouw Adelaide H. van Loon dochter van Hendrik Willem een be zoek aan Alkmaar brengen. De Amerikaanse zakenlieden zijn gro tendeels afkomstig uit New Or leans. Zii maker, een grondige trip door ons land. Het bekende Amerikaanse reis bureau American Express Com pany gaat dit iaar beginnen mei het organiseren van vierdaagse trips rondom de oude Zuiderzee De eerste van deze wekelijkse excursie's zal op 6 April beginnen. De deelnemers aan deze trip. onder wie zich ook o.a generaal Kruis, een der hoofden van Spe cial Services van hef Amerikaanse leger in Duiteland, verschillende directeuren van de EuroDese kan toren van dit reisbureau, een redacteur van het bekende Ame rikaanse legertiidschrift „Stars and Stripes" en vele binnen pn buiteniandse journalisten be vinden zullen op 9 April een be zoek aan Alkmaar brengen. In binnen- en buitenlandse bladen zullen artikelen over deze trip verschijnen. Op 12 Mei zullen tussen de honderd en tweehonderd deelne mers aan het achtste internatio nale ehemigrafencongres naar Alkmaar komen. Zij zullen een bezoek brengen aan de Grote Kerk en zij zullen vandaar, be geleid door het V.V.V.-bestuur, een wandeling maken naar het Waaggebouw. Enkele kaasdra gers zullen op het Waagplein „in stijl" óp deze Woensdag een de monstratie geven van de weke lijkse gang van zaken op de kaas markt Daarna zal het gezelschap ten stadhuize worden ontvangen. „Alcmaria V.V.V." heeft thans haar nieuwe folder in zee ge stuurd. Deze folder verschijnt in het Nederlands, Frans, Duits, Engels, Zweeds, en Esperanto. Op een ruime, overzichtelijke stads plattegrond prijken de fotofrag menten van verschillende Aik maarse bezienswaardigheden, die aan de ommezijde gefotografeerd en beschreven staan. Korte be schrijvingen zijn gewijd aan onze stad en aan de Kaasmarkt. Na tuurlijk ontbreken de foto's van de kaasdragers niet. De folder is in tweekleurendruk uitgevoerd. i Advertentie) W eers verwachtiaj: Medegedeeld door het K.N. M.I. te de Bilt. Geldig- van Zaterdagavond tot Zondag avond. VEEL BEWOLKING Overwegend zwaar bewolkt met enige regen of motregen. Matige tot krachtige Zuidwes telijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. brengen wij in grote verscheidenheid LANGESTRAAT ALKMAAR 24. SPAANSE GUITAREN Zojuist ontvangen een nieuwe zending van deze instrumenten, die uitmunten door hun prach tige warme volle toon. Alle gui taren zijn door ons uitgezocht en worden onder garantie verkocht. Prijzen: f52.50 en f57.50 KLOOSTER KIEBERT Mient 22 - Tel. 2853 - Alkmaar ZtJDS-ZACHT WASWA TSUr hkWAvSS^ ALKMAAR Misschien dat het slechte weer of de schoon maak er de oorzaak van was, dat er slechts geringe belangstel ling bestond voor de lezing van de Aikmaarse imker, de heer Nouwen. De enkele leden van de Katholieke' Werknemende Mid denstand ,die niettemin toch üis- teravond naar het Wapen van Heemskerk zijn gekomen zijn met ■ets meer kennis over de bij en het bijenleven naar huis gegaan. Dat een bii een harteloos dier is hetbben we nooit geweten, maar het zii dan gezegd, dat dit beest geen hart bezit. Voor het overige is het een efficiënte bouwmeester, die het probleem van de woning nood binnen de beperkte ruimte van een honingraat oo een econo mische wiize heeft weten op te lossen, 'n Bij behoort tot de soort der vliesvleugeligen en is familie van d" wem de hommel, de mier e.d. Vandaar, dat de wes-o de grootste viiand van de bii i« want ook bier is het tussen familie en famhie altijd homm0,ps. De 15.000 imkers die'er in Nedprland leven. k"nnen daarover meepra ten en alhoewel de Romeinen hun bruid bii het huweliik °'k jaar "no nrnid honing beloofden, zijn de i--"k°rs nog niet tot dit be- sh"'+ kunnen komen Het bijenvolk, ook wel „im" De heer B. ten Broeke speldt de heer J. Hassing, die gisteren zijn 25-jarig jubileum vierde bij de Nederlandse Spoorwegen, na hem een oorkonde overhandigd te hebben, het insigne voor 25 jaar trouw lidmaatschap van ,,St. Raphael" op de borst. genoemd, gebruikt zelf ongeveer 100 pond per jaar en wat er dan nog overblijft is voor de imker Het fijnste van het fijnste wordt echter aan hare majesteit de ko ningin opgediend die door de werkbijen wordt gevoerd en zich voor de rest bepaalt tot het leg gen van eitjes, waarvan ze er 5 millioen in voorraad heeft. Ze begint hiermee omstreeks de 15e Februari en legt dan 25 eitjes per etmaal; dit gaat dag en nacht zo door, zonder dat mevrouw vermoeid raakt en het aantal dat ze per etmaal legt. loopt steeds op. totdat het in de zomer om streeks de 20.000 bedraagt. Ze leeft ongeveer 5 iaar. Een werkbij daarentegen is een korter leven beschoren. Slechte twee maanden ploetert het beestje en vervult dag en nacht zijn taak in de „bijenstaat" zonder dat het al te best voedsel krijgt. Vandaar dat zij allen onvolwassen 'wijfjes zijn. De heer Nouwen, die een in teressant verteller bleek, ver klapte de aanwezigen, dat er rond de 20.000 tot 30.000 bijen in een bijenkast leven. En dat in de winter, terwijl in de zomer dit aantal soms 50.000 bedraagt. Voorwaar niet weinig, waarbij dan het gemiddelde gewicht van een bij 0,1 gram bedraagt Dat de werkbii een zwoeger is. mag «rel b,o,t du'de'iiks blijken uit het r°it dot 71000 bloemen moet ba7n=ken '-m slechts één arm- j-nljffp s.oo'-Joknop honing te ver- „o.rpoipn Wanneer U weet. dat co si»-1 J-knnopen een vingerhoed •■ol ziin dan betekent dit het 1 -'oek aan 60 nÓO bloemen. En 6;t ziin dan nog maar enkele '•'oine hij zon"1 ""-li eden van de Koö'fcn^e egijecu'ip die m°ei- be- eet-iier verdiende dan zij ^"'-•teravond ondervond. Nieuws voor A.O.G. ALKMAAR Het 2e dames elftal speelt in de Beemster om 4 uur. Vertrektijd vanaf de Frie- sebrug om half drie. Het terrein ligt achter de R-K. kerk aan de Jisperweg in de Beemster. Dus niet Schermerhorn. De wedstrijd wordt gespeeld tegen D.D.Ö. En de adspirantën gaan naar Limmen en spelen daar tegen Or. Wit B om 12 uur op het veld aan de Hogeweg dichtbij het Maria- oord. Vertrektijd vanaf de Heilooi- erbrug om 11 uur precies. De op stellingen staan aan bij J. Smit, Nieuwesloot. Ook indien de wed strijden niet doorgaan wordt het hier bekend gemaakt. Help het sivaargetroffen Cadier en Keer ALKMAAR Morgen, op Pas- sie-Zon-da-g, zullen aan de uitgan gen van de drie parochiekerken de bussen rammelen voor de slachtoffers van de noodlottige brand die het missiehuis „Cadier en Keer" heeft getroffen. Deze vastentijd, de tijd van offer en gebed, leent zich bij uitstek tot vurig gebed voor de getroffen paters en priesterstudenten, leent zich bovendien het allerbest tot het brengen van een zo hoog noodzakelijk geldelijk offer. Ver stervingen in de geest van de vasten maken dit offer eens te meer mogelijk. Het gaat hier om de opleiding van jonge priesters, het gaat hier om het missie-werk, dat Nederland zo zeer ter harte gaat, het gaat hier om het eerste gebod van Christus, de naasten liefde. Ieders hulp is nod'iig. De missionarissen en hun studenten ziin te zwaar getroffen dan dat zij zonder onze hulp hun godge vallig werk kunnen voortzetten. Wij hebben de plicht om te hel pen. Alkmaar zal helpen, daarvan zijn wij overtuigd. Collectanten kunnen aic-h nog lieden meld-en op Comanst-raat 18 en Karei Doormanlkade 30. A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR A.s Zondag gaat liet eerste naar Watervogels en is van plan de eindspurt te gaan be ginnen. Daar hebben wij geen be zwaar tegen. Geen punt meer ver liezen mannen is thans het parool. Het tweede ontvangt om 12 uur aan de Westerweg West Frisia 3 en het vierde krijgt daar om 12.30 uur Meervogels 3 op visite. De successen van afgelopen Zondag zijn jullie een stimulans. Jun. B krijgen op Overdie om 12 uur Zeevogels B op bezoek en C bindt daarna de strijd aan met GVO B. Adspirantën A en C ontvangen aan de Westerweg SVA A en Con Zelo A resp. om 12 uur en 1.15 u Zaterdagmiddag 4 uur spelen E tegen Vitesse C en F tegen St. Adelbert B. Beiden aan de Wes terweg. Veel succes jongens. Zo als het Zondag was, zo ook nu. Het vertrek naar Den Helder vindt plaats op de Paardenmarkt om 10.45 uur. daar de wedstrijd om 12 uur aanvangt .Voor zover nog plaatsen vrij zijn. worden deze aan de bus verkocht. Kosten f2.10 (Advertentie) RITSEVOORT 21 E Het vertrouwde adres voor z Eigen meubelmakerij en 5 stoffeer-inrichting Avoiidiiijverlieidsschool ALKMAAR Hieronder volgl de opgave van de gediplomeerden aan Avondnijverheidsschool van de Technische School Alkmaar. Gediplomeerd in afd. A wer den: Machine bankwerken: B. A. M. Janson; J. der Kinderen; P. J. Oldenburger; T. Wolzak. Afgewe zen: 2 candidaten Motoren: N. Commandeur: L. G. Groot; C. A. Heeres; D. H. Kers; N. H. Luitjes; H. L. van Pel; J N. Smit. Afgewezen: 1 candidaat. Electro techniek: C. Hopman; K. van Houten; Jac. Pauw. Afgew.: 2 cand. Loodgieten: G. Roetink; A. W. Stienissen; F. Nijsen Afgew.: 3 cand. Timmeren: N. Bosman; W. Heij- ne; M. C. N. de Nijs; C. Obdam; K. Ramaker. Afgew.: 2 cand Metselen: P. C. Potma; J. J. Zentveld; J. H Braam. Geen cand. afgew Meubelmaken: J. Bekker Geen cand afgew. Schilderen: W. M. Ursem. Geen cand. afgew. Kleermaken: M. L. Smiers. Geen cand. afgew. Behangen Stofferen: B. H van Teulingen. Geen cand. afgew. Brood- en Banketbakken: L. Leering. Geen cand. afgew. Gediplomeerd in afd. B wer den: Machine bankwerken: W. P. Bos; N C. Bruin; C. Dekker; B. P. Goed: Jac. Hart; N. G. Hoebe; J. P. Hout; S. Jong; J. N. Kinjet; Joh. M. Kleverlaan; J Koster; H. Louwe; Joh. Potma; C. Huisman; G. du Prie; J. Th. F. de Laat- Th. J. Spronk; Th. Veltman; G S. Velseboer; S. Warmenhoven; E. A Westerhof; J. J. van Wijk; C. A. Zandbergen. Afgew.: 2 'cand Miotoren: J. A. Block; C. N Goeman; S. N. Groot: K. ten Ha ve; J. Kliffen; H. M Poel; D. Pool; J. H. G. Put; C. A. Rotte veel; J. G. Schot; H, Valkering; C Wormsbecker; N W. Groot; P' W. Zeilmans: M. Buurmeester. Afgew.: 15 cand. Electrotechniek: W. E. Ente; A. N. de Graaf; J. G. Groot- J J Hoogendijk; C. Dekker; W. Smit; A. C. de Vries; L. M. Zijp; N. Dijkstra; N. Engel; J Vermeer; J. C. de Winter; W. C. v.d. Berg; J. C. de Jager. Geen cand. afgew Timmeren: Th. Apeldoorn- J. H. Baard; Joh. M. Bakker; J C. Bleeker; M L. M. Boersen; H. Bosman; A. Bij,post; A. Dekker: A. S. Dekker; A. Graas; J. de Groot; J. P. Karsten; Th. Korver; A. Th. Kleijbroek; W de Koek- koek; B. J. Moermond; W. A Mo- n-incx; P C. Mooij; J. Moras; J. Mulder; G. Visser; J P. Schilder; L. Nicolai; M. B. de Nijs; J. Orij; R. Pilkes; H. Rutsen; A. Schut; H. J. Snip; D. G Staa; Th. A. Tuynman; Th. J. Valkering; G. A de Waard; Joh. Wester; C. Wijker; P. A. Zoontjes; N A. van Zi.il; F. Zijp. Afgew. 3 cand Metselen: A. Groenewoud; W. Hensel; P. Renooy. Geen cand. afgew Meubelmaken: J. A. de Jong; B. C. Kaal; P. Schotten. Geen cand afgew. Schilderen: C. Hollander; Joh. S. Rinkel; N J. Slooten; J. C. Kaandorp. Afgew.: 3 cand. Kleermaken: Margaretha Boe- kelaar; J. L. van Gastel; Maria Cornelia Schipper; J. Tiesjema; H. L. Zevenhek. Geen cand af gewezen Behangen Stofferen: W. Th. Bakkum. Geen cand. afgew. Brood- en Banketbakken: R. v. Gelderen: W. J. M. Aarts. Alfgew 1 cand. HEILOO. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de St. Willibroi-dusstichting te Hei loo wordt er op Zaterdag 29 Mei en Zondag 30 Mei a.s. een grote Jubileum Wandeltocht georgani seerd onder auspiciën van de N.W.B. Het plan om een wandeltocht bij deze gelegenheid te organise ren is opgekomen bij het bestuur van de wandelclub W.Z.H., de wandelsportvereniging van de St. Willibrordusstichting. Broeder- overste Br. Valericus. de genees heer-directeur dr J. P. de Smet, de andere doktoren en het feest comité gaven hierop spontaan hun medewerking. Zo werden in samenwerking- met de N.W.B. in de afgelopen maanden voorbe reidingen getroffen tot het orga niseren van een grootse wandel tocht. Verenigingen en scholen doen mee De W.Z.H. heeft de laatste ja ren mooie successen behaald bij de bekende Vierdaagse te Nijme gen. Ook met de organisatie van deze wandeltocht belooft zij suc ces te krijgen. Reeds na de eerste geruchten over deze Jubileum Wandeltocht hebben vele wandel clubs, ieugdverenigingen en ook scholen zich spontaan opgegeven. Hieronder bevonden zich de „Kaaskoppen" uit Alkmaar, vele verenigingen uit Amsterdam, Haarlem. Hoorn. Purmerend, Santpoort. Bakkum en andere plaatsen. Voor alle wandelliefhebbers Ook meldden zich reeds vele wandelliefhebbers, die niet bij een of andere vereniging zijn aangesloten. Iedereen kan dan ook aan deze unieke gelegen heidswandeltocht meedoen. Men kan zich opgeven bii Br. Josa- phat, St. Willibrordusstichting, Heiloo, de heer N. P. van Roozen- daal. Kennemerstraatweg 281. Heiloo en de heer W. Spikkel-, Oosterzijweg 2a, Heiloo. Door bos en duin In de vier parcoursen van 10, 20, 30 en 40 km gaan de wande laars door de prachtige bos- en duinstreek van Heiloo, de Eg- monden en Bergen. Alle deelne mers ontvangen na een geslaagde tocht een herinneringsmedaille. Groepen en verenigingen krijgen bovendien nog een clubmedaille. Filmavond van de N.W.B. Zondag 4 April a.s„ 's avonds om 7.30 uur, zal de N.W.B. als inl-eiding voor de Jubileum Wan deltocht in de aula van de St. Willibrordusstichting een propa gandafilm vertonen. Op het pro gramma hiervoor staan onder meer kleurenfilms over de Vier daagse van Nijmegen, de Avond vierdaagse, vertraagde opnamen van ,de laatste Olympiade, natuur opnamen van de omgeving van Nijmegen. Belangstellenden, ad- spirant-deelnemers, onderwijzers en jeugdleiders worden hiervoor uitgenodigd. De toegang is gratis.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 3