§9 B i _J WIELRIJDENDE ZESDE DIVISIE OP 1 APRIL GESTART VOORJAARSPRIJSVRAAG ■BIB ■Bllllï De laatste lood jes wegen het lichtst Met de Prins der dichters ten Stillen Omgang Een dag vol kolder Met gen.-majoor Arie v. Fleet en zelf-gekookte erwtensoep Vandaag voor het laatst Zaterdag 3 April 1954 fabriek N V. Eindhoven I 5i den op de muren ik geloof, dat schuld was". 0 it aan doen, dat „Dat wou ik zo'n zonderling e Nosco immers kent u soms de 1 Die heeft mij 4 1 gezien. Hij zei, er vroeger eens J en dat u zich lij nu eens niet a kan ik u hel- J n een prop weg „Het was mijn knap jonkman 0 voor mijn gees- 4 htwagens en trek- :ij zijn voordelig in exploitatie lonend, i er in rijdt. Hij zal elt met de zwaarste e in het gehele land, e voor bedrijfszeker- moderne bedrijven idig service. Vertrouwenemerk En hier volgen de uitgeloofde prijzen: 7 WAARDEBONNEN IEDER VAN f50.—. 7 WAARDEBONNEN IEDER VAN f 10 35 WAARDEBONNEN IEDER VAN f 5 140 WAARDEBONNEN IEDER VAN f 2.50. In totaal loven wij dus 189 waardebonnen uit. Naam: Adres: Br. Christofoor lieeft 'n boekjje geschreven, dat min of meer be doeld is als gids bij de Stille Omgang. Ten opzichte van deze bedoeling zijn wij dus rijkelijk laat met een bespreking, maar juist, omdat de „Gids" meer pre tenties heeft dan alleen maar het gids-zijn, verdient het boekje zeer zeker de aandacht, die ook al de nodige adhaesiebetuigingén binnengekomen met het plan, om het Nederlandse voetbal zijn oude glorie te hergeven door de elf tallen per radio te besturen. Ont- vangertjes, die gemakkelijk in de oorschelpen van de spelers kun nen worden aangebracht, zouden dit mogelijk moeten maken. gericht zon worden op een werk, dat alleen voorstaat literaire ver diensten te bezitten. Br. Christofoor „legt zijn boekske, verlucht met penteke ningen van Br. Donatiaan, als een bloemtuil neer op Vader Von- del's graf in de oude Lieve Vrouwekerk op de Dam". Gaande ten Stillen Omgang ontmoet hij de prins der dichters voor een boekenstalletje, gebogen over 'n oude foliant, en wijzende op een kaartje van de vier eerste buur ten rond. de Dam, stelt Vondel voor als 'gids te fungeren tijdens de vrome processie door het oude Amsterdam. Vondel's vedervruch- ten citerend, laat de auteur Von del vertellen over het oude en schone, dat men ontmoet. Bezwaren zou men kunnen maken tegen de opeenvolging van teksten, die somwijlen in een iets te los verband staan en de indruk wekken, dat te veel gezocht is naar een manier om die teksten toch passend te laten uitkomen. De verbindende tek sten ademen een vrome sfeer, die geenszins vervelend wordt, wat maar al te diikwijls het geval is met dergelijke boekwerken. De schrijver is geïnspireerd door de onvergetelijke plaats, die Vondel inneemt in de vader landse literatuur. Het betere leven dat Vondel opgezocht heeft, is voor hem niet te verlaten. Maar beneden leeft hij nog, waarvan Jan Engelman eens ge tuigde door zijn woorden: Soms denk ik dat zijn hart nog [slaat in schemer van de Warmoesstraat of dat hij peinzend wand'len [kwam doe ""nen klaarte vaji den fDam Dit zijn de genummerde plaatsnamen, waar van U het nummer moet invullen in de pro vincie, waarin de plaatsnaam in kwestie thuis hoort: 1 Groningen 2 Winschoten 3 Breukelen 4 Beverwijk 5 Baarn 6 Rotterdam 7 Staveren 8 Almelo 9 Amersfoort 10 Pm-merend 11 Delfzijl 12 Egmond aan Zee 13 Beilen 14 Heerenveen 15 Emmen 16 Utrecht 17 Appingedam 18 Sneek 19 Raalte 20 Enschede 21 Dokkum 22 Haarlem 23 Gouda 24 Coevorden 25 Soest 26 Alkmaar 27 Leeuwarden 28 Vollenhove 29 Leiden 30 Hoorn 31 Zwolle 32 Bolsward 33 Aduar d 34 Rhenen 35 Assen 36 Zuidlaren 37 Brielle 38 Sappemeer 39 Andijk 40 Deventer 41 Franeker 42 Wijk bij Duurstede 43 Enkhuizen 44 Den Haag 45 Nieuweschans 46 Sdhagen 47 Meppel 48 lïindeloopen 49 Kampen 50 Hoogeveen 51 Katwijk 52 Castricum 53 Avereest 54 Julphaas 55 Sliedrecht 56 Steen.wijk 57 Westerbork 58 Vlagtwedde 59 Workum 60 Zeist 61 Lisse 62 Bedum 63 Montfoort 64 Roden 65 Woerden ZE HALEN GEMAKKELIJK 25 KILOMETER PER UUR Fris en \rolijk op mar» radiotoestel, preciezer gezegd: op 83 cm van de luidspreker, een pa pier op tafel te spelden, gedrenkt in water, tetra en sla-olie. Op de hoeken van dit papier diende men glazen melk liefst geen koffiemelk te plaatsen. Aan gezien .de golven slechts konden worden ontvangen, indien men een golfbeweging in de lucht bracht, werd aangeraden vanaf 20.15 door middel van een rietje flink in de melk te blazen en dit vol te bouden tot aan het einde van de uitzending om 20.35. Wel, als we iets hadden kunnen mee maken, op Donderdagavond j.l., dan was het dit experiment wel geweest. Nog meer rare dingen De „Sabena" heeft het ook druk gehad. Op allerlei plaatsen in Nederland, zo b.v. in Enschede, op het Bleekveld in Tiel, op een fabrieksgebouw in Haarlem, moest zij haar helicopters laten neerstrijken. In Rotterdam was het nieuwste van het nieuwste te zien: een vernuftig jongmens uit die stad toonde de heren van de Belgische maatschappij zijn zelfgemaakte „heliscooter". We hebben nog meer hoog Belgisch bezoek gehad. Van Den- dermonde is het ros Beyaard naar Roosendaal getogen om er met vier heemskinderen uit die plaats bemand te worden. Het moesten na elkaar geboren broers zijn; zusjes mochten er niet tussen ko men, De vennen van het lieflijke Oisterwijk werden gevuld met liefst honderdduizend liter par fumwater, geproduceerd in de Tilburgse afwater-installaties. Een Tilburgs blad kwam Don derdag met de primeur hiervan, een ander blad uit die plaats, heeft het product meteen ge bruikt om er zijn drukinkt mee te parfumeren. De bewering van laatstgenoemd blad dat het hier om een Zweeds product ging, zal wel op een Aprilmop berusten. Bij de opening van de rijksweg Amsterdam-Utrecht zijn meer hoogst merkwaardige dingen ge beurd. Zo kwam een zandstrooi- er uit Utrecht de Amsterdammers op nieuwe zilveren guldens trac- teren. Het. enige wat de gelukkige vinders terug hoefden te doen, was even hun oordeel over het nieuwe product van 's rijks munt op een enquêteformuliertje in te vullen en naar het ministerie van Financiën te zenden. Nijmegen en omgeving konden profiteren van de nieuwste Rus sische uitvinding: de „televinema- scoop" of vierdimensionale tele visie. Spaanse peper en azijn waren daarbij onvermijdelijk. En men moest heel erg oppassen om geen opstopper van een of an dere acteur te krijgen. De Raad van Vakcentralen werd een prachtig plan toege schreven om ieder een gelukkig huwelijk te garanderen. In Sche- veningen, waar men het pro bleem van de vervanging van „de" pier nu eens krachtig aan wil vatten, werden even enige proefpiertjes in zee geworpen en een aangespoeld griezelig zee monster maakte een tournee langs verscheidene plaatsen bij de kust. Beroering is misschien in West- Brabant gewekt door een plan, om, in aansluiting op het Moer dijkkanaal, dit hele gebied door een dicht kanalennet te doorsnij den. Gelukkig konden de bewo ners van het zo zwaar te treffen gebied hun protesten in bussen bij de gemeentehuizen depone- ren. i Dat zijn zo een stuk of wat van de verhalen, waarmee kran- ten in Nederland hun lezers op deze eerste Aprildag de schrik op I het lijf trachten te jagen. De j radio heeft zich ook niet onbe tuigd gelaten. Zo zijn bij een der i omroepverenigingen in Hilversum 66 Zuidbroek 67 Dalfsen 68 Harlingen 69 Delft 70 Anlo 71 Finsterwolde 72 Eelde 73 Doom 74 Lekkerkerk 75 Oosthuizen 76 Heino 77 Sloten 78 Oldemarkt 79 Oldekerk 80 Oosterwolde 81 Havelte 82 Blaricum 33 Boskoop 84 Amerongen 85 Alblasserdiam 86 Lopik 87 Zaandam 88 Grijpskerk 89 Sehoonebeek 90 Wolvega 91 Ommen Wij hebben U enige dagen in het onzekere moeten laten, lezers, over het wedervaren van de piepjonge zesde divisie, die Donderdag j.l. in onze krant het levenslicht aanschouwde en die zich thans onder commando van de generaal-majoor Arie van Fleet op weg begeven heeft naar weten-wij-veel-waarheen, om in ieder geval ooit nog eens tering te keren op een datum, die wel gebrand moet zijn in de harten van hen, die zich Donderdag j.l. tussen twaalf en twee met hun fiets naar het gemeentehuis in de plaats hunner inwoning hebben begeven Op 1 April namelijk. Er zijn er inderdaad, die op deze gedenk waardige dag hun rijwiel zon der gezondheidszadel mee heb ben genomen naar het gemeente huis, alwaar een commissie, be staande uit een officier, een lid Can de gemeenteraad en een der plaatselijke rijwielherstellers dit rijwiel zou keuren voor opname in het Rijksrijwielregister. Het register namelijk, waaruit zou worlden geput om de zesde divisie een wielrijderseenheid van 50.000 man aan ..rollend" ma terieel te helpen. Enfin, U hebt het gelezen op jongstleden Woensdag, we zullen niet in her- ha'ingen treden. Ja, er zijn er geweest, die naar het gemeentehuis gingen, al zijn het er maar zeer weinigen ge weest. We weten ook waar, maar dat zullen we in geen geval ver klappen. Tenslotte voelen wii, die ons prompt op de mouw lieten snelden, dat de winnaars van de Elfstedentocht 1954 deze rit nog eens over zouden gaan maken, maar dan per motorboot, ons soli dair met U. die op die eerste April op enigerlei wijze in de boot genomen bent. Nu zult U in het bovenstaande iets vreemds hebben opgemerkt, om nog even op de zesde divisie terug te komen. Wij schreven daar. dat de zesde divisie op we» is gegaan onder commando van dp generaal-majoor Arie van Fleet. U herinnert zich natuur lijk, dat wij geschreven hebben, dat de majoor J. Pijnenburg met het commando van de divisie was belast. Wii moeten dat terugne men. De Lagervoorlichtlngsdienst heeft ons namelijk bij schrijven van 1 April 1954 medegedeeld, dat de divisie is toevertrouwd aan de goede zongen van gene raal-majoor Arie van Fleet (spreek uit: van Filet), familielid van de generaal James van wiens voorouders destijds Woerden naar Amerika emigreer den. Als regimentscommandanten zijn aangewezen de kolonels Pij nenburg, Wagtmans en van Est. Een mooie promotie voor onze Jan Pijnenburg, zeg nou zelf. Wij zijn de L.V.D. oprecht dankbaar voor deze rechtzetting. Voorts vernemen wij uit de zelfde bron, dat op de bagagedra gers van de fietsen electrische oventjes zullen worden gebouwd, waarop automatisch erwtensoep kan worden bereid. Tijdens de opmars behoeft dus niet gestopt te worden voor het gebruiken van maaltijden. De berijder hoeft slechts achter zich te grijpen om een voedzaam maal te voorschijn te brengen. Wij brengen de majoor Raatge- ver, die ons deze bijzonderheden verschafte, vanaf deze plaats onze beste dank daarvoor. Is onze be wering te boud. wanneer wij thans veronderstellen, dat de di visie Warschau wel binnen vier dagen kan bereiken, in plaats van binnen vijf? Op één punt slechts zijn wij nog bezorgd. Zul len al deze oventjes wel elec- trisoh zijn? Het is bijna niet te geloven in dit land. waar nog druk gebouwd wordt aan vlieg tuigen, die al lang al verouderd ziin. Maar, al zullen het dan ge wone kolenkacheltjes zijn, het ma? toch een behoorlijke verbe tering genoemd worden, zelf een kacheltje mee te hebben. Van andere kanten en kranten Er is overigens op Donderdag j.l. over de schare een onafzien bare stroom kolder uitgestort. Tal van kranten kwamen met fantas tische verhalen over ophanden zijnde gebeurtenissen, waarbij het uiteraard de bedoeling was het nieuwsgierige publiek te lokken. En velen hebben zich laten ver lokken, al was het soms in de geest van: het mag dan 1 April wezen, maar stel je eens voor, dat het toch waar is. De eerste April brengt ook moeilijkheden voor de dagblad redacties. Het „Binnenhof" in Den Haag moest bijvoorbeeld zijn lezers inlichten over het besluit van de regering de aan de Ned.- Duitse grens ingeleverde rijks marken eindelijk eens te vergoe den. Een onverwacht bericht en een zeer prettig bericht voor de genen, die indertijd aan de grens practisch ai hun geld kwijtraak ten. zonder uitzicht op vergoe ding. Maar de onverwachtheid van het bericht, gecombineerd met de datum van verschijnen, noopte de redactie van „Het Bin nenhof' boven de publicatie ter waarschuwing te zetten: „Geen 1 Aprilgrap". Datzelfde Binnenhof had pal onder het nieuws over de vergoe ding der igrensgelden een ander bericht met twee foto's. En dit bericht was in verband met de datum min of meer verdacht. Het betrof namelijk de aankondi ging van het feit, dat Bram Cha- rité, de bekende Haagse gewichts- heffer. Donderdagmiddag om half twee voor de ogen der ver baasde Hagenaars 'n auto met zijn tanden zou voortslepen. Op het Zwarte Pad. Een wedden schap, zou Bram gezegd hebben. En een foto erbij met Bram in touw. Race over nieuwe Rijksweg Om U nog een prachtig ver haal voor te schotelen, grijpen we naar het dagblad „De Tijd" van 31 Maart. Daarin wordt aan gekondigd, dat Maus Gastonides, de bekende Nederlandse sportrij- der, pp Donderdag 1 April de strijd zou aanbinden met burge meester d' Ailüy van Amsterdam. Maus Gatsonides zou via de oude kronkelige weg laags de Vecht zijn nieuwe Triumph sportwagen van Amsterdam naar Utrecht stu ren, terwijl burgemeester d' Ailly en zijn echtgenote, gezeten in of liever: op een Spijker-auto- mobiel van veertig jaar "eleden, zo snel mogelijk de afstand Am sterdam-Utrecht zouden afleggen via de splinternieuwe rijksweg 2, die rechttoe-rechtaan van de hoofdstad naar de spoorstad leidt. Televisie door blazen in een glas melk Uit de Maasbode vernamen wij, dat Donderdagavond om kwart over acht iedere radiabezitter in Nederland in staat zou worden gesteld een televisie-programma te zien. Daartoe zou Lopik via een bijzonder apparaat zeer korte golven de lucht in zenden, met Televisie met *n glaasje melk een .rotatiesnelheid" van 8000 toeren per seconde. Om dit tele visieprogramma te ontvangen be hoefde men niets anders te doen, dan op precies 83 cm van het Het is vandaag de laatste dag van onze VOOR JAARSPRIJSVRAAG. De laatste dag met de laatste provincie in de reeks van zeven. Wat is er eenvoudiger, dan de nummers in te vullen in deze laatste provincie. De vorige dagen kunt U misschien nog getwijfeld hebben, maar vandaag is dat niet meer mogelijk. Tenminste niet, wan neer U tot nu toe alle andere provincies op de juiste wijze de plaatsen hebt toebedeeld, die erin thuishoren. U kijkt gewoon wat er nog over is in de lijst hieronder en dat strooit U over de tekening van vandaag uit. We zullen het er wel over eens zijn, dat deze prijsvraag aanzienlijk moeilijker was dan de Nieuwjaarsprijsvraag. Maar daarmee is Uw kans op een van de 189 prijzen ook groter geworden, moet U rekenen. Kijkt daarom Uw oplossingen van de vorige dagen nog eens goed na. Laat er geen fout meer in zitten, wanneer U ze voor verzending inpakt. Nog zo vernemen wij - is er aan onze bureaux voorraad van losse nummers. Wie dus halverwege deze bewogen week het gepuzzel heeft moeten stopzetten, omdat er een van de kranten was zoekgeraakt, kan er nog altijd een krijgen en van het komende weekeinde gebruik maken zijn schade in te halen. Zoals U hier onder ziet: 'het is de inspanning best waard' Scherpe opmerkers hebben in de opgave dei- plaatsnamen van Zaterdag j.l. en in die van de overige dagen een klein verschil opgemerkt Daarover willen wij ons licht laten schijnen. Bij de oorspronkelijke opgave waren als nummers 80 en 90 opgegeven: Oost- en Weststellingwerf. Men maakte ons er toen op attent, dat het hier geen plaats- doch gemeentenamen betrof. Aan gezien het beide nogal uitgestrekte gemeenten zijn, was de plaatsbepaling moeilijk. Derhalve ziin deze beide gemeenten vervangen door twee piaatsen in dezelfde provincie uiteraard en wel door Oosterwolde en Wolvega. In de prijsvraag maakte <je verwisseling van de beide namen geen verschil, aangezien op de dag van verwisseling de provincie, waarin beide namen thuishoorden, nog niet aan de beurt was. Voor het laatst dus vandaag: aan het werk. En zo netjes, dat U na controle van de andere opgaven in de lijst van de 91 plaatsnamen geen enkele overhoudt. Voor degenen, die alle opgaven tot dit week einde hebben bewaard, geven wij voor het laatst aan, hoe U te werk moet gaan om tot een goede oplossing en derhalve tot een behoorlijke kans op een van de 189 prijzen te komen. Honderd negenentachtig liefst. Zeven van vijftig gulden, zeven van tien gulden, vijfendertig van vijf gulden en honderdveertig van een rjjksdaalder. Het is maar even meegenomen. En dit is nu echt geen Aprilmop In de provincie van de dag vindt U telkens een cijfer. Dat cijfer verwijst naar de lijst met de 91 namen hieronder en geeft de hoofdstad van de provincie in kwestie aan. Nu zoekt U uit de lijst alle plaatsen, die in de provincie van de dag thuishoren. De nummers van deze plaatsen vult U in de tekening in. Geen plaats namen invullen dus, maar alleen de nummers. U neemt na het be-eindigen van Uw taak de zeven uitgeknipte formulieren, vult duidelijk aan de onderkant Uw naam en adres in en stuurt ze alle zeven, ingevuld en wel, aan het bureau van de 'krant. Wilt U in de linkerbovenhoek van de enveloppe vermelden: VOORJAARSPRIJS- VRAAG? De inzending van de prijsvraag staat open tot 10 April a.s. Denkt U er om: na die datum wor den geen inzendingen meer aangenomen. Wij wensen U vandaag voor het laatst: alle scherpzinnigheid, alle geografische kennis, alle reislust en alle succes!

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 9