5eurs Wala Corsetterie STAD EIS GEWEST Dronken bromfietser moet een maand brommen Gevangenen trillen ook gezelligheid en sfeer ALKMAARS ZAKENMAN VOOR f2000.- BENADEELD Bezoek van Franse President komt Alkmaar wat ongelegen „Het Vierde Prinsenland" Officiële opening Behoort onderwijzer in de Werkende Middenstand? Woensdag 7 April 1954 Pagina 3 »enrs Huishoudster beschaamde gul geschonken vertrouwen Aardige wedstrijd op het Boys-terrein RIJKSLANDBOUW- WINTERSCHOOL STAVEN U ITER a<;e!nda Dierenbescherming Geen politieke reclame voor de Paasdagen als officier van justitie zijn zin krijgt Wordt opening stadsfeesten verzet? Geef hen een plaatje aan de wand Burgerlijke stand PASSIE-AVOND Donderdag 8 Apr. n.m. 3 uur zal de plaats vinden van PAYGLOP 23 v/h Velthuys-Brouwer G. DE BOER Vergadering „St. Augustinus" Uitvoering door S.S.S. Dindua JAARVERGADERING J.O.K.V.P. MOTORRIJDER ZWAAR GEWOND W eer s verwachting Burgerlijke stand Verleiding werd te machtig ACTIVITEIT IN BEEMSTER L.TJ. Benoemd tot penning meester van de L.G.C. Mooie opdracht HET DOEL VAN DE R.K. VROUWEN- BEWEGING verlaging van echt op rubber, nden de nodig ngen en reser- van de exploi- len gebracht, verliesrekening De schuld in transfer uit om verminderd, werkzaamheden grond te ont- Deze zullen »r worden be- ontginningen ■orden genomen, dit jaar worden van de voor- Ie rubbercultuur isniveau van rub- rateur acht de dooreengenomen waren 318 per- waarmede de loorlijk kunnen aldus 't verslag. Jondelsbank llig 6 April. De ze is vanmiddag geweest. De was ongetwijfeld eling der Natio- mk. Gehandeld en 160, slotnote- lus bijna 20 pun- isteren. Verschei- deden de ronde, der aandelen tot waren nog op noemden zelfs tot lan een fusie met kinstelling wordt was echter niets or de jaarwisse- aan een belan- met een andere och de directie hiervan geheel Het meeste ge- ter beurze aan ijstempeling. De werd in dit papier niet zo veel van lijden als vorige jrders waren ech- il te groot. Het zich circa 1 punt de andere grote vooral A.K.U. in jers met circa zes 213 \4. Philips en terden circa drie nurmarkt zette de van gisteren en de koerswin- circa 2 punten ;it had toch iets len. stil en nagenoeg Albert Heiin wer- jor het laatst ver- ca f 66. Guldens- bekten fractionele kanen stil. co" er ib Ltfn Paket >yd Unie ran ind ijV***' Unie Mij. oor A A 155*/* 156 I&B A 170 172'/* Organ A 209 208 NBvA 74*4 73% as NBvA 99% 100 llj. cvA 105% 107 Mlj A 202 202 A 136% 137 Alberts A 123% Pont A 139 138 itio A 152 155 Teves A 172 ;e HV A 67% 69% Co. A 118*/* 119 xplor. A 101 100 A 38'/» 40 orneo A 44 44 A 161% 162 lart A 155 161 ïann e. Co rie A C Ml] A b. Tab A Tab. A (Zie ook pag. 5 39% 39 116Vi 122 26% 26% 43% 45% 41 41'/» 66 66 147% 148' 134% 135 132% 132'/* 125% 126 131 131*/* 133»/* 133% 184% 184'/* 140% 138'/* 120% 121% 52»/« 53 70*/s 70% 22% 22% 115V* 117% 90% 93 180 179% Pat. Oliep Dezl C. Heyn Bil cnv Expl ,en H Sao cvA 1314 13'4 72 73'/i 175 173 69% 68 b 34% 34'/. 94 b 98 b 200 b 206 273'/» 273% 75% 75Vs 97% 96'/. 131 130 53 Iedereen keek naar e met gesloten ogen beluisterde, is helemaal niet te dat zij met nie- bver het bericht, dat had verwoest. Het Afgelopen! Het le- rder. Maar niemand bezit kunnen nemen art, want dat was Milford haar enige erp had laten obser- bonstateerd had, dat ctie met Newton af- s, waarschuwde hy ave, dat nu alle 7 uit de weg waren de graaf dus zijn doen. in Februari 1946 z n aan de ouders van irin hij zijn aanzoek hand van hun doch- en geweldige verras- ouders en hun doch- de Jury, wanneer ari 1946 Patricia voor Drde van het bestaan 'ungrave en van zijn had zij dan in Oc- naar Lionel kunnen at zü de verloving met graaf Dungrave hierdoor dat punt in oir van de Openbare weerlegd te hebben. ;en hij over het hu- van die twee be- ik volkomen accoord d heeft de Openbare dat beschreven. (Wordt vervolgd) ALKMAAR Van 't meisje dat gistermorgen voor de Alkmaarse rechtbank stond, Geertruida E. N., valt heel wat goeds te zeggen. Zij stamt uit een gunstig milieu; zij deed als huishoudster in ver schillende betrekkingen haar werk voortreffelijk en zij was zich serieus aan het voorbereiden op haar huwelijk. Maar zij koos bij die huwelijksvoorbereiding de verkeerde weg. Haar aanstaande echtgenoot was ziek en verdiende weinig, maar dat had voor haar geen reden mogen zijn om zich te ver grijpen aan het eigendom van anderen. Het was haar overigens mak kelijk genoeg gemaakt. Toen zij huishoudster was bij de heer A. J. Wittebrood te Bergen, hing de hr W. zijn jasje met zijn geld voor het grijpen. En het meisje greep, Een keer, twee keer, her haaldelijk. Zij greep zo langza merhand zeshonderd gulden bij elkaar. En de heer Wittebrood vertrouwde haar volkomen, zette zelfs grote ogen op toen hij 't meisje was toen allang weg hoorde dat zij hem f 600 lichter had gemaakt. Evenveel vertrouwen genoot zij in haar andere betrekking, bij de familie Hilckmann in Alk maar. Zakenmensen moeten hun huishouden nu eenmaal vaak aan anderen overlaten; de familie H. liet haar huishouden aan het meisje N. over. Ook hier echter was zij het vertrouwen dat zij genoot, volkomen onwaardig. Het huishoudgeld werd haar aanvankelijk door de cassière ter hand gesteld, maar toen de heer H. merkte, dat hij veel rneer huishoudgeld nodig had, dan anders, gaf hij haar opdracht haar uitgaven in een huishoud boekje te noteren. Zij deed dit wel, maar omdat zij al haar uit gaven niet hoefde te specialise ren, zag ze nog kans genoeg om te knoeien. Bovendien stal zij geld uit de cassa en last but not least verduisterde zij een hut koffer vol textielgoederen. Al leen aan geld werd zij door deze manipulaties f 2.000 rijker. Geld en textiel waren overigens niet verkwist. Wij zeiden het al: het meisje bereidde zioh voor op het huwelijk. Het geld zette zij op haar spaarbankboekje; de tex tielgoederen bewaarde zij voor haar linnenkast. De psychiater achtte het meisje verminderd toerekeningsvatbaar cn adviseerde een gecombineerde straf; de reclassering wilde een voorwaardelijke straf. Het meisje ALKMAAR Zondag 12 uur kan op het terrein van de Alk maarse Boys aan de Sportlaan een aardige ontmoeting verwacht worden. Dan toch spelen de Ju nioren van Alkmaarse Boys tegen die van Volendam. Winnen deze laatste de wedstrijd, dan kunnen zij zioh kampioen noemen. ALKMAAR. Aan de Rijks- landbouwwinterschool te Alk maar zijn geslaagd: J. A. Apel doorn te Uitgeest, C. Bras te Spanbroek. D. Blaauboer te Beemster, J. Bontekoning en P. Bontekoning te Midwoud, H. W. Bruin te Graft, L. C. Conijn te Oterleek, D. J. Crok te West knollendam, P. van Diepen te Stompetoren, H. R. Driessen te Haarlem, N. P. Frans te Bergen, W. Groot te Egmond aan de Hoef, F Hogeterp te De Rijp, H. Huis man te Alkmaar, K. Kalis te Stampetoren, A. Klaver te Am sterdam, S. Knip te Beemster, P. L. Pronk te Stompetoren, A, Kos te De Rijip, W. Kos te West-Graftdijk, A. Lakeman te Stompetoren, K. Maatje te Zaan dam, J. Meulenhoff te Heiloo, J. S. Molenaar te Volendam, N. P. Oudeman te Heerhuigowaard, H. H. Ritter te Heemskerk, W. Schermer te Beemster, A. Scher- merhorn te Zuid- en Noord- Schermer, J. van Splunter te Beemster, C. Timmerman te Ben- ningbroek J. de Wit te Amster dam, J. Veenis te Koog aan de Zaan enj. IJff te Assendelft. Vijf leerlingen werden afge wezen. De volgende leerlingen werden bevorderd naar de tweede klas: N A. Bakker te Oterleek, W. Baltus te Alkmaar. J. O. Beuke- ma te Middenmeer, N. J. Com mandeur te Heerhugowaard, P. R. Driessen te Haarlem, S. S. Eriks te Bergen, P. Frans te Alkmaar, W. L. Hendriikse te Haarlem, H. J. v. d. Heyden te Alkmaar, M. Hos te Purmerend, P. Joor te Wijk aan Zee, J, Koeman te Hoogkarspel, P. Koeman te Nib- bixwoud, H. N. Komen te Heiloo, O. Kramer Glijnis te Stompe toren, H. A. Kranenburg te Mid denmeer, K. P. Langedijk te Hoogwoud, C. J. de Leeuw te Wormer, L. A. v. d. Linde te Middenmeer, C. Modder te Hei loo, W. G. A. Morsink te Amster dam, j. Popma te Twisk, C. P, Mul en T. A. Mul te Stompe toren, J. Oly te Purmerend, C. S. Pepping te Limmen, W. Poot te Middenmeer, H. Reyne te Heer hugowaard, D. Reitsima te Beets, D. Schagen te Benningbroek, J. Schotten te Heerhugowaard, C. Sikkema te Venhuizen, A. J. Smit te Zaandam, J. Stam te Twisk, J. p. Terra te Stompe toren. J. van Twisk te Oterleek, P. Verhoef te Noord-Beemster, P. de Vries te Bergen, R. Wai- boer te Oterleek, J. H. Walta te Ilpendam, P. Wartenhorst te Oterleek G. de Wilde te Scher- merhorn en J. Zweed te Beem ster Eén leerling werd niet bevor derd naar de tweede klasse. zal weer worden opgenomen in haar huiselijk milieu, waarin zij zich voorheen niet thuis voelde, omdat zij haar behoeften had. la ten uitgroeien boven haar moge lijkheden. De officier van justitie was mild in zijn requisitoir; hij eiste een gecombineerde straf; 12 maanden gevangenisstraf met af trek, waarvan 4 maanden voor waardelijk. Mr. A. V. M. Leesberg, die haar verdedigde, wees er op, dat men het dit meisje wel zeer gemakke lijk had gemaakt om de verkeer de weg op te gaan. Hij releveer de dat zij in haar vorige betrek kingen volkomen eerlijk was ge weest en hij vroeg voor haar 'n gecombineerde straf waarvan het onvoorwaardelijk gedeelte gelijk zou zijn aan de preventieve hech tenis, die zij reeds van 9 Dec. af heeft ondergaan. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. (Advertentie) Wij knappen uw Old-Finish meubelen weer keurig op MEUBELMAKERIJ Ritsevoort 21 - Telefoon 3448 WOENSDAG 7 APRIL WAPEN van HEEMSKERK; Damesbeurs; de gehele dag. OUDE HERBERG HEILOO: Biljartwedstrijden 7 uur. RETRAITEHUIS, Bergen: Van 6 tot 9 April: Meisjes. Van 14 tot 17 April: On derwijzers. Bioscopen: CINEMA: „De twee straat jongens van Parijs" (14 jaar). 8 uur. HARMONIE: „Het monster uit verloren tijden" (14 jaar) 8 uur. VICTORIA: .Gejaagd door het verleden" (14 jaar). 8 uur. REX: „Europa 51" ,(18 jaar). 2.30 en 8 uur. Dienst apotheken: De Bever, Emmastraat 36. ALKMAAR Op Maandag 5 April werd in de tuin onverzorgd aangetroffen een jong wit hondje pl.m. 3 maanden oud, reu. In de Bruinvischstraat is zwervend aan getroffen een cypers poesje, witte borst, witte poten. Ter beschik king een grote gezonde poes. Adres Inspecteur: C. Verwer, Zaagmolenstraat 36, Alkmaar. WIERINGERMEER De be sturen van de 5 politieke partij en in de Wieringermeer zijn overeengekomen om in de stille week voor Pasen en ook met de Paasdagen het dorp niet te ont sieren met allerlei reclameplaten. Wel zullen vlugschriften ver spreid kunnen worden. Aan hen die reclameplaten in hun bezit hebben, wordt verzocht zich hier aan te houden. de bromfietser tot stilstand. Hij strekte zijn armen om in even wicht te blijven, maar bij strekte ze niet deskundig genoeg, want hij verloor zijn evenwicht toch en maakte een knieval. Hij stapte weer op en koerste de Boterstraat in. Dat hij daarbij vrij wel de hele straatbreedte nodig bad, spreekt als vanzelf. Hij koerste de agent tegemoet en die beval hem te stoppen. Van R. reageerde niet in de minste mate. Toen zijn motor afsloeg, hield de agent hem staande. „Zijn lippen hield hij saamgeperst, zijn ogen waren gla zig, hij schommelde heen en weer en mompelde onsamenhangende woorden", zo zegt het proces ver baal. De man belandde dan ook, ondersteund door de agent, op het politiebureau, waar hij zijn roes uitsliep. Daar hleek notabene dat hij dik vierduizend gulden in zijn portefeuille droeg. De officier van justitie nam deze verdachte het meest kwalijk, dat hij, zo kort na dat hij wegens eenzelfde feit ver oordeeld was, zioh aan een een der misdrijf had schuldig ge maakt. ALKMAAR J. C. van R. uit Alkmaar moest op 15 December van het vorige jaar voor de Alk maarse rechtbank terecht staan wegens het besturen van een auto onder invloed van alcohol. Hij werd veroordeeld tot f150 boete. Nog geen tien dagen later werd deze man wederom aangehouden. Ditmaal zat hij in kennelijke staat van dronkenschap op een bromfiets. Voor dit geval had hij zich gis teren voor de Meervoudige Ka mer te Alkmaar te verantwoor den. Hij was echter niet ver- sdhenen. De officier van justitie eiste 1 maand gevangenisstraf. De rechtbank zal over veertien da gen uitspraak doen. Een agent, die in de Boterstraat surveilleerde, zag de man op de late avond van 21 December met geringe snelheid op zijn brom fiets laveren op de kruising Bo- terstraat-Langestraat-Houttil. Midden op die kruising kwam er gebeuren zal.... Wij weten het nog niet. Als wij de Franse President zouden mogen adviseren, zouden wij hem aanraden met Dr. Drees naar Alkmaar te komen en de opening van de stadsfeesten bij te wonen, maar.wij hebben he laas niets te adviseren. ALKMAAR Het heeft als een klein laconiek bericht in de kranten gestaan: President Coty van Frankrijk en zijn echtgenote zullen van 21 tot 24 Juli een offi cieel bezoek aan Nederland bren gen. Dat betekent 'dat -de President van de Franse Republiek op 21 Juli in ons land zal arriveren; dat betekent dat President Coty een officiële ontvangst zal wor den bereid op deze dag: dat bete kent hoogstwaarschijnlijk dat Neerland's minister-president Dr. W. Drees als een van 's lands hoogste autoriteiten de Franse President zal verwelkomen. Maar als het dat ibeteikent. dan houdt het bezoek van President Coty even hoogstwaarschijnlijk in. dat de Nederlandse premier niet in staat zal zijn de officiële opening te verrichten van Alk- maar's stadsfeesten in Alkmaar's Grote Kerk op de eerste dag van Alkmaar's stadsfestijn. de 21e Juli. Zekerheid omtrent dit alles be staat er nog niet, maar wanneer deze veronderstellingen stuk voor stuk juist zijn, dan betekent dat voor Alkmaar en de Stichting „Alkmaar 700 jaar Stad" een moeilijke situatie. Hoe zal men de opening van de Alkmaarse stadsfeesten moeten redden? Hoe zal men alles zo re gelen, dat 'heel Nederland op 22 Jifli weet dat Alkmaar een uniek feest te bieden 'heeft? Op 22 Juli staan de kranten vol van het 'hoge bezoek uit Frank rijk. Natuurlijk. Maar ook Alk maar móet in het centrum van dp belangstelling staan. Zullen wij de Alkmaarse fees telijkheden een dag eerder moe ten openen? Zal dat de oplossing zijn? Er is nog geen zekerheid; op geen enkel punt-. Maar dat laco nieke berichtje over de komst van President Coty heeft in Alk maar een zekere onrust gebracht. De Stichting beraadt zich. Wat ALKMAAR De gevangenis te Alkmaar heeft te kampen met een tekort. Een tekort, dat mis schien nu wel niet zo ernstig lijkt, maar dit toch wel is. Het gebrek, waarmee deze gevange nis te kampen heeft is een ge brek aan gezelligheid en sfeer in de cellen, waar de gestraften ge dwongen zijn een gedeelte van hun leven te moeten doorbren gen. Het is hierom, dat we U willen herinneren aan de schoon maaktijd, waarin de meesten huisvrouwen (en -vaders?) waar schijnlijk nu zullen leven. Een gevangenis is niet enkel een strafplaats, waar de gevange nen moeten boeten voor een (menselijke) misstap. Meer nog dan dit, wordt er hier naar ge streefd de goede harmonie tussen de mens en de maatschappij te 'bewerkstelligen. Zulke dingen gaan niet ineens. Door middel van lezingen wordt getracht de gestrafte in kennis te brengen met allerlei facetten van het le ven, die hij eerder niet heeft ge kend. Er wordt Godsdienst-onder richt gegeven, maar daarnaast wordt ook getracht belangstelling op te wekken voor culturele za ken. Een 'belangrijk onderdeel van deze heropvoeding is het bij brengen van een gevoel van eigenwaarde: de 'gestrafte dient zidh zijn menszijn bewust te wor den en ook zijn plaats als vol waardig mens in de maatschappij. Maar alle goede voornemens en alle goede lezingen, die tussen deze vier muren worden gemaakt en gehouden, zullen schipbreuk lijden, indien de sfeer, waarin deze mensen moeten leven, hen steeds weer opnieuw herinnert aan de fout die ze hebben be gaan. Gezelligheid kent geen tijd We willen niet beweren, dat het gezegde „Gezelligheid kent geen tijd", een gevangene de tijdsduur van zijn straftijd zal doen vergeten. We willen wel be weren, dat enkele platen aan de wand van zijn kale cel, hem waardering kunnen bijbrengen voor een gezellig ingericht ver trek. Dat deze platen hem bo vendien kunnen stimuleren inte resse te gaan tonen voor zaken, die hij eerder nauwelijks heeft vermoed of gekend. En dit is dan de opvoedkun dige waarde van een gezellig in gericht vertrek. Het is hier niet alleen de taak van de gevangenis directie, om hieraan mee te wer ken; tenslotte is het een maat schappelijk én sociaal belang, dat een gevangene zo spoedig moge lijk weer een sociaal voelend en denkend mens wordt. En nu zit die directie dan met platen, schilderijen, Ijjsten en glas. Of eigenlijk: de direotie zit er niet mee. want geen van deze dingen is in haar bezit. Wel han gen hier en daar platen in de cel, maar deze zijn geplakt od karton en trekken na verloop van tijd krom, zodat ze eerder een disso nant dan een verhoging van de gezelligheid zijn. Wij hebben en kele van deze cellen bezocht en we kunnen U zeggen, dat één en kel plaatje aan de muur, de sfeer van dit vertrek aanmerkelijk ver hoogt. Maar er zijn niet genoeg BERGEN. Geboren: Martin, z.v. H. Bulthuis en A. de Vries, Martinus, z.v. J. A. J. Hoekmeijer en R. M. de Schepper; Maria Geei-truida, d.v. M. M. Staade- gaard en G. D. Mes. Ondertrouwd: Johannes C. Jon- gejan, 29 jaar, te Badhoevedorp, en Hermina J. Th. Haakman; Pieter Vennilk, 56 jaar, en Alida D. M. ter Bruggen, 57 jaar; Anne Bakker, 2il jaar, te Amsterdam, en Anne van den Berg, 22 jaar; Jacobus Smit, 24 jaar, te Scha gen, en Tine M. M. Wittebrood, 22 jaar; Johannes G. Out, 31 jaar, en Regina C. Zuurbier, 29 jaar. Gehuwd: Cornelis Dirk Beeld man en Maartje Jonker. ALKMAAR Het is in het bijzonder naar de minderjarige oorlogs slachtoffers, dat de gedachten en gevoelens zijn uitgegaan, toen de Stichting „Het Vierde Prinsenkind" werd opgericht, met het doel, deze kinderen ontspanning te bieden, de getroffen gezinnen te ont lasten en in het soms grijze, monotone bestaan der slachtoffertjes, zon en fleur te brengen. Teneinde in de minder roos kleurige finantiële toestand van de Stichting verbetering te bren gen, werd zoals overal in den lande plaats vindt, ook in het „Gulden Vlies" een filmavond gehouden voor een niet geheel bezette zaal. Burgemeester Mr. Dr. Wytema sprak een openingswoord. Spreker bracht dank aan de organisatoren van deze avond, aan de eigena ren van de „Harmonie" en „Vic toria" bioscoop, die belangeloos hun zalen beschikbaar stelden voor de filmvoorstelling voor de jeugd, evenals de heer Mooij van het „Gulden Vlies". Oorlog is een der ernstigste zonden der mensheid, die gepaard gaat met veel leed. Er zijn er on der ons volk, die de last in volle zwaarte te dragen kregen. Schul deloze kinderen, die alleen maar hebben te aanvaarden, wat op hun weg is gekomen. De secretaris van het hoofd bestuur der Stichting sprak over de taak die „Het Vierde Prinsen kind" zich heeft gesteld. Het be gin was moeiiyk, dooh dank zü. de steun en opofferingsgezindheid die werd ondervonden, konden duizenden weesjes naar de zo merkampen worden gezonden. De films gaven een beeld van het opgewekte leven der kinde ren in de zomerkampen, vanwaar zij verkiwiikt en gesterkt naar huis terugkeren. Na de pauze werd de kleuren film „Kinderen van ons volk" vertoond. De verloting bracht f615.op, zodat 25 kinderen een onbezorgde vacantie kunnen genieten. WAARLAND. Vrijdag a.s., 9 April, na de kruiswegoefening zal in het parochiehuis een Pas sie-avond gehouden worden. Dit zal geschieden in samenwerking tussen de leden van het R.K. kerkkoor „Sint Cecilia", de L.T.J, en J.G. De bedoeling van deze Passie-avond is om ook buitenkerkelijk en wel in hoofd zaak door de rijpere jeugd stem ming te kweken in de geest van de Heilige Tijd waarin wij ons bevinden. Het zal een avond zijn van wijding en stichting, waar voor veel belangstelling ver wacht mag worden. platen, er zijn ook niet voldoende lijsten om eventuele platen in te lijsten en ze zo tegen de inwer king van het voobt te behouden. En dan te weten, dat er tijdens deze schoonmaaktijd zoveel van dergelijke zaken naar de rommel zolder verhuizen of eenvoudig weg in l(je vuilnisemmer verdwij nen. Daarom is het verzoek van de gevangenisdirectie, deze din gen nu eens niet weg te gooien. Elk lijstje, elk stukje glas, elk plaatje, dat nog een beetje bruik baar is, is welkom. Het is slechts een kwestie van een telefoontje en het wordt bij U afgehaald. En de ruim honderd gevangenen zul len U er dankbaar voor zijn dat ge hen per abuis een echte van Gogh in de cel bezorgde. Wij rekenen er op, dat binnen niet al te lange tijd, geen enkele cel meer zonder plaat of versiering zal zijn. En het telefoonnummer is: 3361. (Adverentie) w///////////////////f///////m////m/////////////////m, Belangstellenden nodigen wij uit onze GEMODERNISEERDE en UITGEBREIDE ZAAK te bezichtigen w////////////////////////////////////////////m/////////m ALKMAAR De voorzitter van de Katholieke Onderwijzers vereniging „St. Augustinus", de heer Th. Dijkstra, had wel reden tot klagen, want ondanks alle schone beloften tijdens de laatste vergadering gedaan, was er slechts een bedroevend aantal le den verschenen Met niet minder enthousiasme werd echter begon nen aan de afwerking van de agenda, die behalve de verschil lende punten, ook nog een lezing vermeldde, door het hoofdbe stuurslid, de heer P. Poncin. Het St. Nieolaasfeest 1954 is al onderwerp van gesprek geweest tijdens een conferentie met de wethouder. En de resultaten van dit onderhoud kunnen niet slechts worden genoemd, wanneer blijkt, dat er althans overeenstemming is bereikt over het gezamenlijk ontvangen van de Goede Man. Wat de collecte betreft is deze broederlijke eensgezindheid nog niet onmiddellijk tot uiting geko men, maar de hoop is er, dat ook hieromtrent overeenstemming zal worden bereikt. Inmiddels zijn ook alle leer krachten van het B.L.O. toegetre den als lid, zodat er weer enkele schone aanwinsten zijn geboekt. De bespreking van de agenda voor de komende alg. vergadering leverde tot resultaat op, dat de voltallige vergadering zich uit sprak vóór een voorlopige hand having van het O.I.Z.; bij een be tere vormgeving zal de afd. Alk maar zich onmiddellijk accoord verklaren. Helaas waren de leden niet in de gelegenheid gesteld candida- ten te stellen voor de aftredende bestuursleden, zodat deze verkie zing voorlopig werd aangehou den. De afgevaardigden naar de algem. vergadering kwamen wel uit de bus en dit waren de heren Dijkstra, Rupert, Boeters en mej. Al. Welke stand vormen de onderwijzers? De heer Poncin hield hierna 'n interessante inleiding over „De plaats van de katholieke onder wijzer in onze maatschappij". Het vraagstuk van de standsorgani saties, dat de laatste tijd weer in het middelpunt van de belang stelling staat en dat de benoe ming van de commissie-Beaufort tot gevolg had, werd hierbij in het volle licht geplaatst. De rang- standen, indertijd door Poels in gesteld, kon de heer Poncin maar matig bevredigen. De problema tiek bepaalde zich hoofdzakelijk tot de vraag, of de onderwijzer thuishoort in de werknemende middenstand. De zaak is echter, dat het doordringen van de chris telijke gedachte in de maatschap pij via de organisaties, in de werknemende middenstand be moeilijkt wordt door het feit, dat deze organisatie een kunstmatige is, een soort conglomeraat van werknemers van allerlei soort, die noch bij de K.A.B. noch bij de middenstanders ondergebracht kunnen worden. Hier kan men dus onmogelijk spreken van een horizontale stand. En er was nog een ander bezwaar dat het on doenlijk lijkt, dat de onderwijzer tot dezelfde groep behoort als die. ST. MAARTENSBRUG De gymnastiekvereniging S.S.S.-Din- dua heeft een uitvoering verzorgd die erg goed geslaagd is. Het pro gramma bestond uit 23 nummers en werd zonder onderbreking op gevoerd. De avond werd geopend door dekleuters, die reeds zeer goed geoefend bleken en keurig hun nummers uitvoerden. De meisjes gaven hierna enkele zeer goede demonstratie's en voerden een Tiroler dansje uit. Na de pauze waren de junioren en de dames en heren aan de beurt. Ook zij lieten zien, dat S.S.S. Dindua steeds vooruit gaat. Het program ma verliep zonder een enkel op onthoud en werd opgeluisterd door accordeonmuziek. Deze avond krijgt nog des te meer waarde als men bedenkt, dat het gehele programma verzorgd werd door de adspirantenafdeling Het is jammer, dat directeur Wiet- 'haar per 1 Mei de vereniging gaat verlaten. Onder zijn leiding heeft de vereniging een flinke vooruit gang gemaakt. waarbij ook de pas gediplomeer de u.l.o.-jongen, vanwege zijn kantoor- of winkelbaantje is in gelijfd. Een principieel bezwaar mis schien, maar daarom redelijk ge noeg om een vraagteken te plaat sen achter de kwestie: onder wijzer in de werknemende mid denstand. Het K.O.V. is echter geen stahdsorganisatie en wordt ook niet als zodanig erkend. Het K.O.V. wordt zelfs geweerd uit de Centrale Raad van Overleg. De heer Poncin verdedigde ech ter de stelling, dat het K.O.V. moet worden toegelaten tot het stands-organisatorisch-geheel in Nederland. En als zodanig zal het ook moeten medewerken met de s'tandsorganisaties. Een ideale situatie zoals deze in Duitsland is, zal voorlopig nog wel niet in Nederland verwezenlijkt kunnen worden. Hier heeft men namelijk de z.g. „beroepsstanden". De heer Poncin achtte het K.O.V. met haar 18.000 leden sterk genoeg om zelfstandig een eigen stand te kunnen betekenen, zij het dan als een niet officieel erkende. Hij kwam dan ook tot de conclusie, dat een toetreden tot de werknemende middenstand niet wenselijk is. H.HUGOWAARD. Zaterdag avond hield de Jongeren Organi satie K.VP. haar jaarvergadering onder voorzitterschap van K. Borst. Tevens was voor deze avond uitgenodigd meester Jans sen, die een lezing gaf over het onderwerp: „Jongeman en jong meisje.uw toekomst". De voorzitter verheugde zich er over dat de opkomst behoorlijk was, alhoewel hij van de dames kant wat meer belangstelling ver wacht had. Hij verwelkomde mr. Janssen, die zich bereid had ver klaard te komen spreken. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester bleek dat er een voordelig saldo was van 4.32. De kascommissie, gevormd door de heren Mooy en Van Schagen, 'bevonden de financiën in orde. Hierna kreeg de heer Janssen het woord. De mens is, aldus spreker, geschapen naar Gods beeld en gelijkenis. De toekomst van de ziel is de hemel. Al be reikt de mens als mens nog zulk een voorname positie in het leven en men verliest zijn ziel, dan is het leven waardeloos geweest. De mens is geboren met een vrije wil. Die wil moet men zo krach tig mogelijk zien te maken, op dat mien in ogenblikken van ge vaar met kracht kan verweren. Vervolgens besprak spreker de religieuze staat die een mens kan bereiken, de huwelijksstaat en de ongehuwde staat. Hij wees de jongeren ook nog op de politiek en bond hen op het hart de katholieke partij te blijven volgen en steunen. Ont spanning wordt door de jongeren wel eens als hoofdzaak be schouwd, doch dit is een zeer grote fout. Na nog een en ander uiteen gezet te hebben, besloot meester Janssen zijn lezing. Na in de pauze een en ander nog eens besproken te hebben, werd de vergadering voortgezet. Er werden verschillende vragen gesteld. De heer Janssen kreeg na zijn lezing een hartelijk applaus; hier na sluiting. BROEK OP LANGEDIJK. Zaterdagmiddag heeft in de Dorpsstraat nabij Jongs vishandel een ernstig verkeersongeval plaats gevonden. De motorrijder L. uit Zuid-Scharwoude kwam uit zuidelijke richting, toen plot seling het acht-iarig dochtertje van de heer B. de weg overstak. De gevolgen waren ernstig. De motorrijder L. sloeg tegen de grond en bleef roerloos liggen, ook het meisje bl-eef gewond op straat liggen. Dr. Manjouro was spoedig ter plaatse en consta teerde bij de motorrijder een zware hersenschudding. Het meisje kwam er met enige schaafwonden af. L. werd per ziekenauto naar zijn woning ver voerd. De materiële schade was gering. Medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt geldig van Woensdagavond tot Donder dagavond. NACHTVORST Wisselend bewolkt en over wegend droog. Op vele plaat sen zware nachtvorst. Mor gen overdag dezelfde tem peraturen als vandaag. Ma tige tot zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. LANGEDIJK. Ondertrouwd: Simon G. Klaver, 28 jaar, te Heiloo, en Veronica E. Grootjes, 25 jaar; Jan Kamper, 49 jaar, en Gesina C. Wittebrood, 41 jaar. Gehuwd: Johannes L. J. van der Hoof, 28 jaar, te De Bilt, en Anna E. Duijves, 29 jaar. Overleden: Willem Keppel, 78 jaar, gehuwd met N. Romar. jaar, gehuwd met N. Romar; Dirk Borst, echtg. van E. de Boer; Neeltje Swager. echtg. van T. Appel. PURMEREND De jeugdige J. de R., die sinds 9 December gedetineerd is in het huis van bewaring te Alkmaar, moest zich gisteren voor de Alkmaarse recht bank verantwoorden voor diefstal van f100 ten nadele van de heer Brunt te Purmerend. De jongen was bij Brunt in de kost. Op een kwaad moment vond hy in de gang, onder de kapstok, een bankbiljet van f100. De verleiding werd hem te sterk: hij eigende zich het geld toe en trok naar Amsterdam, waar wijntje en trijntje er wel raad mee wisten. De jongeman bekende ruiter lijk. Reeds in '44 was hij met de kinderrechter in aanraking geko men en sindsdien had hij, van zijn dertiende tot zijn vierentwin tigste jaar. zijn leven in krank zinnigen gestichten moeten slij ten, zoals hij zelf zei. De officier van justitie eiste tegen hem 6 maanden voorwaar delijk met een proeftüd van drie jaar en toepassing van bijzondere voorwaarden. De verdediger van de knaap, Mr. Asscher, legde de nadruk op de noodzakelijkheid van een gunstige omgeving voor deze jongen. Overigens refereerde hij aan het requisitoir. De recht bank zal over veertien dagen uit spraak doen. BEEMSTER De komende September-feesten beloven heel wat te zullen worden, dit bleek tijdens de gehouden vergadering van de L.T.J., afdeling Beemster. Vooral het technisch jongeren werk en verschillende wedstrij den zullen een belangrijk aandeel hierin hebben. Ook kwam het zomerprogramma in behandeling, waaronder de wedstrijd veebeoor deling, die bij A. IJff zal wor den gehouden en waarvoor reeds twaalf personen zich opgaven. De wedstrijd begint in Juli. Dit jaar wordt eveneens weer een melk- oursus gegeven, waaraan tot nu toe vijftien personen zullen deel nemen. De minimum leeftyd is hierbij gesteld op zestien jaar. Het suikerbietenproefveld zal komen bij N. Van Diepen. Hier zullen alle soorten worden ge zaaid en na de oogst worden onderzocht op het suikergehalte bij de fabriek te Halfweg. Omstreeks begin Mei zal de aardappelselectie-wedstryd wor den gehouden, onder leiding van de rijkslandbouwcons'ulent, de heer P. van Langen. Hieraan vooraf gaat een theoretische avond op 23 April. De jaarlijkse excursie zal natuurlijk oo'k weer doorgang vinden. Dit jaar wordt deze ge houden op 8 Juli en wel naar de Velser tunnel, Ford-fabriek, zee schip in Amsterdam, K.R.O.- studie, K.N.M.I. te De Bilt en naar enige landbouw- en vee teeltbedrijven. BROEK OP LANGEDIJK. In de ontstane vacature wegens bedanken van de penningmeester van de L.G.C.de heer S. Spaans, is benoemd de secretaris, de heer S. Visser, van Koedijk. BROEK OP LANGEDIJK. De firma W. Giltjes en Zoon is onderhands opgedragen het bou wen van een 'groot koelhuis en woonhuis te Rotterdam. De op pervlakte is 3300 m2. De op drachtgever is de bekende firma Gebr. Kloosterboer van Sint Pan- cras. LIMMEN. De Katholieke Vrouwenbeweging, afdeling Lim men, hield haar laatste bijeen komst van het winterseizoen in het parochiehuis Sint Maarten. Na opening door de voorzitster werd het woord gegeven aan de bekende radio-spreekster, mevr. Kortekaas-De Haan, die een lezing hield over het doel van de Katholieke Vrouwenbeweging in Nederland. Zij behandelde in dit verband de volgende drie punten, n.l.: de vrouw in het ge zin, de vrouw in de Kerk en de vrouw in de politiek. De 120 aanwezigen, maar voor al de vele nieuwe leden, dié voor de eerste keer de bijeen komst bijwoonden, kregen hier door een helder inzicht over doel en werkwijze van deze be weging. Mevrouw Kortekaas-De Haan die als afgevaardigde van de Nederlandse Huishoudraad drie maanden in de Verenigde Staten van Amerika 'heeft vertoefd, gaf na de pauze hierover haar be levenissen weer. Ook dit gedeelte werd met belangstelling gevolgd. De Vrouwenbeweging kan op een serie mooie culturele avon den in het afgelopen seizoen terugzien.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 3