Laatste van 330 straaljagers door Fokker afgeleverd Toer Krijgen de MUIZEN de Britse restaurants? overhand in Een eeuw geleden ging Florence Nightingale naar de Krim Regering wil de katten weren Woensdag 7 April 1954 Buitenlandse notities BELGEN NAAR DE STEMBUS Opstaiwlpoging in Nicaragua Voor Belgische en Nederlandse luchtmacht: Nieuwe eervolle opdracht: 460 Ha wker Hunters! HUISHOUDRAAD TEGEN CADEAUSTELSEL Herdenkings comité geïnstalleerd Besprekingen op hoog niveau BISSCHOP VAN MOROGORO NEEMT ONTSLAG BEDELAARSAFFAIRE VAN HOGE RAAD Stadsschouwburg 60 jaar Vier kinderen bij brand omgekonmen Kleurenfoto's van ongelukken Fatemi ligt op sterven CIRCUS VAN BEVER HERREZEN Diefstallen aan C.S. Amsterdam Drie doden bij treinramp Ernstige NAVO-reprimande aan Maarschalk Juin Is aftreden het gevolg? Italiaans schip in Schelde aan de grond Zindelijkheid ten top Geen dranken in gebarsten kop Keizer Haile Selassie naar Amerika CADEAUX BIJ BESCHUIT Beroep van Officier van Justitie Leeuwarden niet ontvankelijk Korreltjes Tentoonstelling in hoofdstad: Twee en een half milliard buren Sinds Twee oplicht* Sneek gegre De eier-mvc in W.-Duitsl Ruim millioen Belgen trek ken de komende Zondag naar de stembus voor de verkiezing van de leden van de Kamer van Afgevaardigden, van de Senaat en de Provinciale Raden. Er hangt ditmaal bijzonder veel van af, omdat het nieuwe parlement tegelijkertijd dient te fungeren als „Grondwetgevende Kamer", zulks om de bepalingen van de hoogste staatswet te kunnen doen aansluiten op het nemen van be slissingen. die de Europese inte gratie beogen. Men heeft bij onze naburen met vier grote partijen te maken; die van de katholieken (C.V.P.), van de socialisten, van de liberalen en van de communis ten. Daarnaast bestaan er nog en kele dwergpartijen, waarvan som mige afsplitsingen zijn van de C.V.P. Neemt men in aanmer king, dat in 1949 op de splinter groeperingen 200.000 stemmen werden uitgebracht, dan is het zonder meer duidelijk welk een invloed deze groepjes op het ge heel kunnen uitmaken, waarvan er ditmaal in het gebied van Brussel alleen reeds 11 staan in geschreven. De programma's van de katholieken, de socialisten en de liberalen lopen op het terrein van het buitenlands beleid be trekkelijk weinig uiteen. Alle drie partijen erkennen de nood zaak van de integratie en de sa menwerking binnen N.A.V.O.-ver band. Maar op het gebied van de nationale politiek zijn de aanhan gers van genoemde partijen ver beten tegenstanders. Vooral in zake de onderwijskwestie. De ka tholieken wensen handhaving van de subsidie aan de „vrije" (ka tholieke) scholen. De socialisten en liberalen willen deze steun ongedaan maken en spreken zich voor het openbaar onderwijs uit. De C.V.P. is voor een verzoe ningspolitiek ten opzichte van de politieke delinquenten; socialis ten en liberalen kennen geen ge nade op dit stuk van zaken. Ter- wiil iik de aard van de zaak de inzichten over de oplossing van de economische problematiek ver uiteen lopen. De C.V.P. leed bij de gemeente raadsverkiezingen van Octo ber 1952 een gevoelige nederlaag. De winst was voor de socialisten. De C.V.P., die vier jaar lang thans de regeringsverantwoorde lijkheid draagt, moest het in 1952 na twee jaar reeds bezuren rege ringspartij te zijn. Het kabinet, dat alleen bestaat uit C V.P.-ers was gedwongen een aantal onpo pulaire maatregelen te nemen. De oppositie had het gemak'keliik en behoefde de regering alleen maar in gebreke te stellen. De gemeen teraadsverkiezingen werden be paald door de zienswijze vaahet grote publiek op de landspolitiek. Vandaar dat de uitslag van toen, als een graadmeter voor nu kan gelden. De socialisten zijn sedert 1.952 niet achteruit gegaan. Waar schijnlijk zullen zij Zondag winst- boeken. Winst in de katholieke streken. De C.V.P., die slechts over een meerderheid van 4 ze tels beschikt, staat dan ook aan de grootste aanvallen bloot. Aan de ene kant zijn het de socialis- ten di'e de katholieke arbeiders naar zich toe proberen te halen, aan de andere zijde van het front knagen de splinterpartijen aan de C V.P.-veste. Er behoeft dus bitter weinig te gebeuren, of de CVP. verliest de meerderheid. Zou dat het geval zijn, dan moet men de oplossing zoeken in de richting van een coalitiekabinet. Reeds bij voorbaat staat vast met hoeveel 'haken en ogen dit ge paard zal gaan. Misschien is het zelfs een onmogelijkheid. De socialisten nemen reeds jaar en dag tegenover de C.V.P. een onverzoenlijke houding aan. De liberalen .op hun boort zijn felle tegenstanders van de huidi ge Beneluxpolitiek en kunnen zich allesbehalve verenigen met de economische opvattingen van de socialisten. Mochten de laatste groepen toch samengaan bu een overwinning op de C V.P. aan wordt dit bondgenootschap slechts ingegeven door de anti-clericale tendenzen in beide partijen. Een zwak fundament om de lands politiek op te baseren. De com munisten zullen waarschijnlijk ook nu in stemmenaantal achter uit gaan ten gunste van de socia listen, die hier trouwens niet zo verheugd over behoeven te zijn als in October 1952. Belgie be schikt momenteel over betrekke lijk weinig grote f^ur®nviiekt°' de massa spreken. De C.V.P. kan zich beroemen op de minister van buitenlandse zaken Paul van Zeeland, de socialisten op hun leider Paul Henri Spaak. Mannen van naam in het liberale kamp zijn de laatste tijd dun gezaaid. De strijd moge dan deze keer minder fel zijn dan de vorige malen, toen de Koningskwestie de inzet vormde, er blijven nog voldoende strijdpunten over De grote vraag is en blijft, hoe zal de C.V.P. uit de stembus komen. Met spanning wacht men in Bel gië maar ook in ons land (hoofd zakelijk wegens de Beneluxbe- trekkingen) de komende Zonder-, af. MANAGUA, 6 April. Presi dent Anastasio Somoza van Ni- caragua heeft vandaag na een mislukte poging tot revolutie de staat van beleg afgekondigd. Hij zei, dat een poging om hem te vermoorden mislukt was en dat bij een revolvergevecht een lid van de Nationale Garde, een politieagent en een kleine jongen bm het leven gekomen waren. Volgens Somoza waren de sa menzweerders voornemens hem te vermoorden toen hij een receptie verliet. Een patrouille van de Na tionale Garde verraste een bende goedgewapende revolutionairen. De opstandelingen vluchtten, zei hij. SCHIPHOL-ZUID, 6 April. Op de dag, waarop Anthony Fokker zijn 64ste verjaardag zou hebben gevierd, indien hij nog in leven zou zijn, hebben de Fokkerfabrieken in de grootste hal van het bedrijf op Schiphol-Zuid in tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Bernhard, ten overstaan van talloze Nederlandse en Belgische autori teiten, de laatste twee Gloster Meteor straaljagers, waarvan er sedert 1948 330 in licentie zijn gebouwd, officieel overgedragen aan de luchtmachten van Nederland en België. Voor de Meteors werden door Fokker twee contracten gesloten. Het eerste betrof een contract met de Nederlandse regering voor 300 Gloster Meteor straaljagers, waarvan 155 voor Nederland en 145 voor België. Het tweede con tract werd gesloten met het Bel gische ministerie voor Nationale Defensie op 29 December 1950 voor de levering van 30 Meteors. De bouw van de 330 vliegtuigen is de grootste opdracht geweest, die Fokker ooit heeft gehad. Met de productie werd een aanvang gemaakt na onderteke ning van het licentiecontract met de Gloster Aircraft Co Ltd ip Juli 1948. Op IV October 1950 werd de eerste Gloster Meteor officieel overgedragen aan de Belgische en Nederlandse autoriteiten. Na een aanvankelijke achter stand op hef productieprogram ma slaagde Fokker erin deze ach terstand niet alleen in te lopen, doch zelfs om te zetten op een voorsprong op het contractuele programma, zodat de laatste Me teor nog één maand vóór de con tractdatum gereed is gekomen. Het laatste deel van het Meteor- programma werd met een afleve ring van tien tot twaalf vliegtui gen per maand afgewerkt. De Fokkerfabrieken gaan thans samen met de Belgische vliegtuig fabriek Sabca in licentie 460 van de nieuwe Hawker Hunters fabri ceren, die de geluidsbarrière kun nen doorbreken. Een van deze nieuwe Hunters, het slanke toestel met zijn naar beneden gebogen pijlvleugels, stond buiten de hal en koos even eens het luchtruim, bestuurd door de Engelse invlieger van de Haw- kerfabriek, Bullen. Even later kon men in de wijde omgeving van Schiphol de dreunende klap pen horen, die gepaard gaan met de doorbreking van de geluids barrière. Groot vertrouwen. Tijdens de overdracht hield de Staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, een rede waar in hij enkele passages wijdde aan de S 14, het instruetievliegtuig met straalaandrijving, dat in de Fokkerfabrieken gebouwd is. Fokker en de regering staan nog steeds schouder aan schouder om de S 14 op de markt van de vrije landen te brengen, zeide hij. Als bewijs van het grote vertrouwen, dat de regering in de Fokker fabrieken stelt, noemde hij de opdracht voor de productie van de nieuwste jager: de Hawker Hunter. „Wanneer wij de Hawker Hun- ter in groten getale hopen toe te voegen aan onze luchtmachten en verwachten, dat deze jager een grote rol zal spelen in de lucht verdediging in onze sector van 's GRAVENHAGE, 6 April In een onlangs gehouden verga dering van de raad van beheer van de Nederlandse Huishoud- raad is met algemene stemmen de uitspraak aanvaard dat de Ned- Huishoudraad een beslist tegenstander is van het cadeau stelsel, gedefinieerd als het stel sel waarbij aan de verkoop van een artikel de gratis verstrekking van een andersoortig artikel ge koppeld wordt, ook in indirecte vorm, zoals bijv. door middel van bonnen die recht geven op een cadeau, of prijzen bij een wed strijd. De gratis-verschaffing van plaatjes van geringe waarde is hier niet onder begrepen. De Ne derlandse huishoudraad spreekt hier uit naam van zijn 14 aange sloten vrouwenorganisaties, die met elkaar ongeveer een half millioen leden tellen. Ieder jaar sinds 1948, toen de constitutie van de Wereldgezond heidsorganisatie officieel van kracht werd, is het op 7 April Wereldgezondheidsdag. Bovendien is het dit jaar een eeuw geleden dat Florence Nightingale haar werk begon onder de gewonde soldaten in de Krim-oorlog en daarmee de grondslag legde voor het werk van de lekenverpleeg- sters. Om dit eeuwfeest te vieren in Nederland is een „Florence Nigh- tingale-herdenkingscomité samen gesteld en gisteren één dag vóór de Wereldgezondiheidsdag werd het geïnstalleerd door de minister van Sociale Zaken, J. G. Suunhoff. Dit gebeurde in de aula van het gemeente-museum te Den Haag. In zijn installatierede wees de minister oP het thema voor dit jaar van de Wereldgezond heidsdag, dat vanwege genoemd eeuwfeest is: „De verpleegster pionierster van de gezondheids zorg." Hij zeide, dat ook Neder land veel aan de verpleegster is verschuldigd, zowel bij haar werk voor de zieken als bij haar acti viteiten voor de gezondheidszorg. De behoefte aan verplegers en verpleegsters neemt voortdurend toe. Hun werk is ingrijpend ver anderd met 't voortschrijden van de medisdhe en andere weten- schappen, betgeen boge eisen voor hun opleiding nodig maakt. De minister bracbt buide aan oud- verpleeigsters en verplegers voor hun zegenrijke arbeid en besloot met te zeggen, dat het de wens van het Nederlands particulier initiatief is geweest, om als hulde aan de nagedachtenis van Floren ce Nightingale de verpleegster dit jaar in het middelpunt van de belangstelling te plaatsen. Na de installatie werd de film „The white angel" vertoond, die een beeld geeft van het werk van Florence Nightingale in de Krim. Het comité gaat nu begin nen aan de voorbereiding van 'n herdenking in het najaar. het vrije Westen, dan aanvaarden wij- hiermede een plan tot moder nisering van onze luchtmacht, dat ambitieus genoemd rnagw orden. Wij mogen vele moeilijkheden verwachten, waarvan wij het ons tot een eer zullen rekenen, die onder de knie te krijgen. De moeilijkheden zullen waarschijn lijk gelijken op die, welke wij met de Gloster Meteor hebben ondervonden, doch die wij even eens hebben overwonnen". Mr. Kranenburg zeide voorts, dat de Gloster Meteor niet is op gewassen tegen alle taken, die wij aan onze jagers willen op dragen, „doch wij verwachten van deze straaljagers een zeer nuttige functie in de luchtverde diging en zo mogelijk ook bij tactische opdrachten". Mgr B. Hil'horst, bisschop van Morogoro en apostolisch vicaris van Bagamoyo in Tanganyka (Br. Oost-Afrika), heeft om gezond heidsredenen ontslag genomen uit zijn ambt. De H. Stoel heeft zijn ontslag aanvaard en hem benoemd tot titulair bisschop van Assamosata. Reeds sedert enkele jaren had den de intense arbeid en het af mattende klimaat zijn krachten gesloopt. Vorig jaar werd Mgr Hilhorst door een beroerte ge troffen. Mgr Hil'horst werd op 31 December 1895 te Amsterdafri geboren. Hij trad in bij de Paters van de H. Geest en werd op 27 Augustus 1922 tot priester ge wijd. 's GRAVENHAGE, 6 April De Hoge Raad wees vandaag ar rest in de zaken van een groep Haagse bedelaars tegen vonnissen van de Haagse politierechter. De bedelaars werden hierbij veroor deeld tot korte vrijheidsstraffen en een langdurig verblijf in een rijkswerkinrichting. De bedelaars beweerden passief te zijn ge weest en de voorbijgangers niets te hebben gevraagd. De Hoge Raad heeft zich in deze zaken aangesloten bij de conclusies van de procureur-generaal en de meeste beroepen verworpen. AMSTERDAM, 6 April - Plan nen worden voorbereid voor de viering van het 60-jarig bestaan van de hoofdstedelijke stads schouwburg, die op 1 September 1894 voor het eerst werd be speeld. Gedacht wordt aan een uitvoering waarin de geschiede nis van het gebouw wordt be handeld en waarin actrices en acteurs van diverse generaties medewerken. CORiDABA, 6 April. Tijdens een brand in een winkeltje in de Spaanse plaats Cordaba. waar palmbladen geprepareerd werden zijn vier kinderen omgekomen. De brand ontstond, doordat een olielamp op de vloer viel en daar een grote hoeveelheid gedroogde palmbladeren in brand stak, die voor de kerkdiensten op Palm zondag geprepareerd werden. HAARLEM, 6 April De Haarlemse gemeentepolitie gaat thans, als eerste corps in den lande, kleurenfilms gebruiken voor het fotogra feren van verkeersongeluk ken en bij criminologisch on derzoek. In het Haarlemse politie bureau kan men thans zelf ontwikkelen en afdrukken. Deze nieuwe techniek kan vooral goede diensten bewij zen, wanneer het om uiterst nauwkeurige weergave van details van verkeersongeluk ken e.d. gaat. Gewone zwart wit foto's geven in zulke ge vallen namelijk vaak niet een geheel juist beeld van de si tuatie ter plaatse, zoals bij vaststelling van de schuld vraag van zo grote betekenis kan zijn. Het Haarlemse voorbeeld heeft ook bij po- litie-autoriteiten elders in Nederland belangstelling ge wekt voor de mogelijkheden van deze kleurenfotografie. TEHERAN, 6 April. Hoes sein Fatemi, minister van Buiten landse Zaken tijdens het bewind van dr. Mohammed Mossadeq, ligt op sterven. In zijn bed in het legerhospitaal ligt de man, die er bijna in ge slaagd was de Sjah te onttronen, met zijn voeten in de richting van Mekka. Buiten zijn kamer staat een wacht met de bajonet op het geweer. Fatemi is sterven de aan maagwonden, die hem in 1952 tijdens een moordaanslag door kogels berokkend zijn. Toen hij acht maanden geleden met dr. Mossadeq moest vluchten was hij nog zwaar ziek. 's GRAVENHAGE, 6 April Toen bij de brand in de winter- stallen, in Terheyden bij Breda, een groot deel van het materiaal van het circus Van Bever ver brandde, was er sprake van, dat het circus niet terug zou komen- In Breda en omgeving is de fami lie Van Bever echter zeer gezien. Men spreekt daar van „ons cir cus". De heer en mevrouw Van Bever hebben dat in de dagen na de brand op ondubbelzinnige wijze ondervonden. En hoewel zij beiden reeds op gevorderde leef tijd zijn, hebben zij gevolg gege ven aan de aandrang van vele zijden om het circus te laten voortbestaan. Men beschikt over een nieuwe tent: een grote zes- master met een daarbij behorend nieuw wagenpark. Men begint de nieuwe tournee (de 77e) ditmaal in Venlo. Complot in arrest: AMSTERDAM, 6 April. De rijksrecherche belast met de opsporingen bij de PTT stelt een onderzoek in naar diefstallen uit postpakketten en verduisterin gen van postwissels, die gepleegd zouden zijn aan het postkantoor van het C.S. te Amsterdam. Dit onderzoek, dat nog niet is geëindigd, heeft reeds geleid tot zeven arrestaties, nl. van vijf PTT-amfotenaren, een winkelbe diende en een buffetjuffrouw. Zo wel uit de klachten, die van de zijde van het publiek zijn geko men, als uit de verhoren van de reeds gearresteerden, meent de recherche te mogen concluderen, dat nog meer aan het licht zal ko men. Het eigenlijke complot is thans wel onschadelijk gemaakt. QUEBEC, 6 April. Een pas- sagierstrein van de Canadese spoorwegen is vanmorgen vroeg bij Montmagny (Quebec) op een zijspoor gereden. Drie leden van het personeel vonden de dood. Van de 68 passagiers werd nie mand gewond. PARIJS, 6 April. De Noord- Atlantische Raad heeft maar schalk Juin een ernstige repri mande toegediend voor zijn cri- tiek op het Europese legerver- drag. Een resolutie die door de Raad is aangenomen, is vandaag door luit.-generaal Cortlandt van Schuyler, aan de maarsohalk, op perbevelhebber van de NATO troepen in Centraal Europa, per soonlijk overhandigd. De resolutie luidde: „De Noord- Atlantische Raad spreekt zijn diep leedwezen uit over de open bare uitspraak, die op 27 Maart 1954 door de, opperbevelhebber van Centraal 'Europa is gedaan en daarna herhaald. Deze ver klaringen zijn in strijd met de VLISSINGEN, 6 April Het Italiaanse s.s. „Francescu" groot brt. 6440. is vanochtend op de Schelde ter hoogte van Bath, aan de grond gelopen. Sleepboten uit Antwerpen hebben getracht het schip vlot te brengen, maar dit is toen niet gelukt. sers zeggen, dat dit te heet is voor de handen. De wet schrijft vier gootstenen voor in de keuken van een res taurant en eist, dat voor het per soneel handdoeken aanwezig zijn. De wet doelt voorts niet alleen op zindelijkheid, maar verbiedt ook de vervalsing van voedsel. De delegatie van proviand meesters, die een bezoek bracht aan de minister van voedselvoor ziening Lloyd George om hem te verzoeken de wet te wijzigen, heeft aanzienlijke steun ontvan gen van de conservatieve „Daily Telegraph". Tussen Rusland en Oost-Duitsland BERLIJN, 6 April. Het or gaan van de Amerikaanse Hoge Commissie „Neue Zeitung" meld de vandaag, dat er tussen de Rus sen en de Oost-Duitse autoritei- i ten besprekingen op het hoogste - - - niveau plaatsvinden over een te ver doorgevoerd kan worden. Op hel ogenblik krijgt voorlopig vredesverdrag en een veiligheidsverdrag voor Oost- LONDEN, 6 April. Slagers en restauranthouders hebben geprotesteerd hij de regering en verklaard, dat de zindelijkheid Duitsland. Het blad schreef, dat de be sprekingen onlangs in Moskou be gonnen waren in verband met het besluit van het Kremlin om de „souvereiniteit" aan de bezet te Oost-Duitse republiek te ver lenen en dat het doel van de be sprekingen was de Oostelijke zone van Duitsland de volledige status als satelliet van de Sowjet- Unie te verlenen en een voor lopig vredes- en veiligheidsver drag op te stellen. het parlement een wet te behandelen, waarin het de slagers verboden wordt hun vloeren met zaagsel te bestrooien. De Britse slagers hebben nooit anders gedaan sedert de roastbeef in zwang kwam. Volgens een andere bepaling in de wet is het verboden katten in de keukens van de restaurants te hebben, wat volgens A. G. Mul- holland, secretaris van de Natio nale Federatie van Proviandmees ters, zou neerkomen op een over gave aan de muizen. Een andere bepaling verbiedt •het serveren van dranken in ge barsten koppen en dit soort kop pen maakt een groot deel uit van de Britse aardewerkreserve. Het' afwaswater moet op een temperatuur gehouden worden van 80 graden en de vatenwas- Volgens het blad „mag gezegd worden, dat de mensen vandaag de neiging hebben de belangrijk heid van zindelijkheid van voed sel met betrekking tot samenstel ling en kwaliteit te overschatten. Het is ongerijmd vast te houden aan een clinische zindelijkheid van -bij voorbeeld fruit of groen ten, te meer waar deze gekookt worden". „Het feit dat op de millioen gebakjes er in één een muis ge vonden wordt, is niet van grote betekenis waarbij niet vergeten dient te worden, dat al'le soorten gebak en vele andere levens middelen op het ogenblik che mische stoffen bevatten, waarvan de uitwerking op het menselijk lichaam zo goed als onbekend is". De wet is gebaseerd op de be vindingen van een commissie onder leiding van Sir William Savage, die een onderzoek in de restaurants instelde. „Er is ruim te genoeg voor een verbetering van de zindelijkheidsstandaard en ik denk niet, dat onze aanbeve lingen practisch niet uitvoerbaar zijn", aldus Savage, die vroeger bij de gezondheidsdienst werkte. uitgesproken en herbaalde richt lijnen betreffende het beleid, die door de Raad, krachtens wiens gezag alle NATO-commandanten hun functie uitoefenen, zijn ge publiceerd". Op een vraag wat nu zal ge beuren, antwoordde luit.-gene- raal Cortlandt van Schuyler, dat de NAVO de reactie afwacht van maarschalk Juin. „De bepalingen van de resolu tie zijn van dien aard, dat elke officier, die deze ontvangt, eigen lijk aangedreven wordt af te tre den", aldus de woordvoerder. Juin heeft verklaard niet te zullen aftreden, voordat' hij er positief van verzekerd is, dat hij opgevolgd zal worden door een andere Franse generaal, wiens bevoegdheden en omvang van gezag precies dezelfde zullen zijn als hij (Juin) bezat in de mili taire structuur van de NATO. Hij wees er op, dat toen gene raal Eisenhower aftrad als op perbevelhebber, hij opgevolgd werd door generaal Ridgway, die op zijn beurt werd opgevolgd door een andere Amerikaan, ge neraal Gruenther en dat dit de procedure zou zijn in het geval van de Centraal Europese bevel hebber. Indien maarschalk Juin zou aftreden, aldus de woordvoerder, zou hij zijn ontslag indienen bij generaal Gruenther. Gruenther zou dan de Franse regering ver zoeken zijn opvolger te benoe men of enkele candidaten in te dienen. WASHINGTON, 6 April. Keizer Haile Selassie van Ethio pië zal 27 Mei voor een bezoek in Amerika aankomen. De keizer is uitgenodigd door president Eisenhower. Hij zal Washington en New York bezoe ken. De keizer, die ongeveer een maand in Amerika zal verblijven, zal ook Canada en Mexico be zoeken. 's GRAVENHAGE. 6 April De procureur generaal bij de Hoge Raad heeft geconcludeerd tot niet-ontvankelijk verklaring van het beroep van de Officier van Justitie te Leeuwarden tegen een vrijsprekend vonnis van de Economische Rechter aldaar, ten aanzien van de beschuit-fabrikant Fj. T., die terecht had gestaan wegens uitlokking van het ver strekken van cadeaux voor bak kers, die de beschuit voor de fa brikant distribueerden. De Hoge Raad zal 11 Mei arrest wijzen. Geen politiek! Wij doen er niet aan mee, de zaak van de Joodse pleegkinderen in de politiek te trekken, zoals hier en daar wordt gepoogd. Als er nu eens iets 'is, waai de politiek buiten staat (al thans zeker dient te staan!) dan is het wel deze zaak van recht en menselijkheid. Wij zeiden gisteren al, dat zelfs het deskundige Nederlandse Juristenblad een advies gaf, dat meer naar de kant van de menselijkheid overhelt. In wel overwogen bewoordingen, vrij van alle gevoelsoverwegingen stelt het blad zich feitelijk achter het ook door ons ver dedigde standpunt: het belang van het kind, (of van de kin deren) gaat boven al. Feitelijk was dat ook de houding van de kerkelijke overheid, die sommigen nog maar niet wil len begrijpen. Het Ned. Juris tenblad wil óf de rechterlijke uitspraak herzien, óf het kind laten in het tegenwoordige ka tholieke milieu. Een advies tot een redelijke oplossing, met 'n aansporing tot de Justitie ook, om het niet beneden zich te achten, een schikking te be vorderen. „In het belang van het zieleleven van een opgroei ende mens." Maar wij herha len: laat de politiek er buiten. Wel politiek! Er is bovendien voor de politiek genoeg te doen. J?e Partij-voorzitter van de K.V.P., mr. H. W. v. Doorn, geeft niet alleen met 't woord maar ook met de daad 't voor beeld van strijdlust en activi teit. Menigeen in de rijen van de partij kan daar een voor beeld aan nemen. Aan de strijdlust en activiteit. En aan het goede begrip, waar het in deze tijden om gaat. De komen de Statenverkiezingen zijn niet alleen van gewestelijk, maar ook van nationaal belang. De uitslag zal een antwoord ge ven op de vraag, hoe de poli tieke verhoudingen liggen sinds 1952. Er is dus alles aan gelegen, dat daarvan een juist en zuiver beeld gegeven wordt. Dat kan alleen als de katho lieken ook nu weer eensgezind zijn. Niet terzijde staan, zei mr. van Doorn, op de dag van de Kath. Jongeren in Utrecht. Dat laat de „toestand in onze staat, met zijn steeds gewichti ger taak, nóch de gang van zaken in de gehele wereld, toe Wij hebben een opdracht in de wereld, en die moeten wij vervullen. Eensgezind. Hoe staat het? Er kan geen vergade- ving, waar over Katho lieke politiek e.d. ge sproken wordt, zijn, of er wordt gevraagd, hoe het staat met het drieledige qesprek K.V-P.-K.N.P.-Kath, P. v.d. A. Daar valt natuurlijk als regel weinig van te zeggen, want die besprekingen zijn, vanzelf sprekend, vertrouwelijk en wie meepraat buiten de negen mannen, stoort maar. Storend, in elk geval weinig opwek kend, is het ook, als een van de deelnemers, Geert Ruygers, in het openbaar te kennen geeft, dat hij het oneens is met de grondslagen van de K-V.P. En hij zegt er bij, dat hij de strijd zal volhouden, want „wij hebben niet voor de P. v.d. A. gekozen uit negatie ve overwegingen," is zijn me ning verder. Men zou zo zeg gen, dat er met het drieledige gesprek niet erg rooskleurig voorstaat, als een van de part ners zich in 't openbaar aldus vermeent te moeten uitlaten! Wie iets wil weten over de stand van het gesprek, kan bij Ruygers terecht. Althans van deze zijde is veel vertrouwen in volledig herstel van de eenheid niet gewettigd. Wie voor die eenheid voelt, doet dus verstandig, geen risico te nemen, ook niet bij de a.s. Statenverkiezingen! AMSTERDAM Studenten van de Po litiek Sociale Facul teit der Universiteit van Amsterdam heb ben de naar hun me ning eerste tentoon stelling ter wereld georganiseerd die ac tuele maatschappelij ke problemen en de politieke en sociale wetenschappen uit beeldt op een ook voor leken bevattelij ke manier. Deze vijf zalen be slaande tentoonstel ling zal op 9 April worden .geopend in 't Stedelijk Museum te Amsterdam. Zij draagt de naam „2.500.000.000 buren" en de organi satoren willen daar mee zeggen dat de verhoudingen tussen buren in wezen de zelfde zijn als die tus sen de verschillende groeperingen, waaruit de bevolking der ge hele aarde is samen gesteld. Deze groepen kunnen door de ont wikkeling van de com municatiemiddelen al meer en meer ook in werkelijkheid als el- kaars buren worden beschouwd. De tentoonstelling traoht o.a. naar voren te brengen dat de huidige samenleving haar mogelijkheden tot wereldverkeer niet geheel verwezenlijkt, gezien nationale gren zen, ijzeren gordijnen, tolmuren enz. In het licht van de discre pantie tussen materi ële mogelijkheden en maatschappelijke or ganisaties worden o a. de crises beschouwd. VATICAANSTAD, ,r ganda Fide volgt ontstaan is door de missionarissen een September van het meer verleend, zod; Nederlanders, werkel wordt het tekort aan accuut tekort. De afwijzende houc Indonesische regerin; bevoegde kringen vai caan gezien als een van de gespannen verl sen Nederland en IrJ wijst in genoemde het feit, dat de reg< donesië thans een anti-Nederlandse car inderdaad heeft zij landers van beschuldij nisatoren en leiders en opstandsbeweginger weest. Verwacht wor gearresteerde Nederla nenkort te Djakarta doeng terecht zullen wordt evenwel bij opgi al deze gearresteerden Als gevolg van de moeten volgens genoe gen ook de maatregel bezien, die de Indones ring heeft genomen alf roeping van Indonesisc ten in Nederland en v siërs, die een militair* in Nederland ontvani laatste houding, zo zegt klaart waarschijnlijk rughoudendheid en de van de Indonesische de noodzakelijke visa aan Nederlandse mi: die wachten om hun in Indonesië op te nei woord, de vertraging der veroorzaakt door landse nationaliteit dan status van missionaris tijd echter heeft de gatie de Propaganda brief gericht 'aan de oversten van missione den en congregaties, i aandacht op de teru held van de Indonesisch wordt gevestigd en v suggereert, dat in de missionarissen van and naliteit naar Indones worden gezonden. Deze is inderdaad reeds opgei verscheidene orden er gaties, maar ook de 1 deze orden en congreg ben tot dusver geen vi Indonesië ontvangen. In aansluiting hierop SNEEK. De gamee van Sneek heeft twee bij de kraag gepakt. Ee J J. uit Amsterdam dii de hoofdstad heeft scht maakt aan verduistering en goederen en H. R i warden, die in tal van van Nederland zijn slag heeft als oplichter. BONN, 7 April. De uister Luebke voorgeste den de invoerrechten voo waardoor de invoer vai uit Nederland en Den ernstig bedreigd zou kun) den, verliezen nu blijkb: in kringen van Duitse p! houders aan populariteit. Dr. Luebke wenst de re eieren te verhogen naar prijzen dalen, waardoor stant hoge prijs op de landse markt in Duitslam kerd zou worden. Nu wo ter uit landbouwerskrin vrees geuit, dat de im.poi landen tegenmaatregelen nemen door zelf een ei uitvoerrecht te gaan hei zodoende de voordelen af pen, die anders bij het d eierenmarkt aan de Duits kist ten goede zouden Met de opbrengst van z\ uitvoerrecht zouden dan derland en Denemarken de centen worden ondersteu dat deze hun productie moderner voet zouden inrichten, zo vreest men door zou de Duitse pluim gevaar lopen relatief nog aohterop te raken. Aanslagen op Japanse spoorweg TOKIO, 6 April. M zijn een aantal aanslagen Japanse spoorwegen uitg Twee personentreinen tot ontsporing gebracht. 1 ren echter geen slachtoffe ontsporingen waren bewe ligd door het opstapelei steenhopen op de rails. C spoorlijn ten Noorden van ■werd een aantal dynamic nen gevonden. De politie 320 verdachte personen in gearresteerd. Kleinkind van Tols gestorven MOSKOU, 6 April. V< is de dood bekend gemaal Anna Ilynitsjna Tolstoi-P het oudste kleinkind var Tolstoi. Zij was lang vert aan het Tolstoi-museum. 2 begraven worden in Yarnj yana, het landgoed van di stoi's.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 6