Toenemend priestertekort in Indonesië Tijdelijke sluiting van bedrijfstakken mogelijk T afeltennisnederlagen voor Nederlandse teams Maakte ambassadeur in Moskou zich schuldig aan zwarte handel? Rijkslandbouwwinterschool Scha gen besloot cursusjaar UW PUZZLE Conclusie in zaak-Fonteyn Woensdag 7 April 1954 Pagina 7 Sinds September geen missionarissen meer toegelaten Twee oplichters in Sneek gegrepen De eier-mvoer in W.-Dnitsland SCHAPENVIERLING Een-dags-staking in Frankrijk RUSSEN NEMEN TWEE AMERIKANEN GEVANGEN Nieuwe bedrijfsverguniiingenwet NIEUWE DIRECTEUR OPENBARE WERKEN ZUIVERING VAN EGYPTISCHE PERS Geen beslissing over notarissen Brevet ontnomen Promotie Openbare eindles van vandaag rc Nieuwe Britse vecht wagen RUSSEN PROTESTEREN TEGEN ZWEEDSE FILM Vervoersstakiiig in Rome Wereldkampioenschappen Gift Nederlandse Bloemisterij Kapitein „Damascus" in Duitsland vrijgesproken Het Nederlandse Hof neemt een week halve rouw aan Iraans aardoliegeschil INTERPELLATIE OVER SLUITKOOL? AMERIKAANSE LENING AAN K.S.G. NIEUWE SCHAAKZEGE VAN SMYSLOV Militair elftal verloor in Brussel Bondselftal naar de West 18 spelers naar Fifa-jeugdtournooi Zaak Baron Van Breugel Douglas in Eerste Kamer VATICAANSTAD, 5 April <K.N.P.). De H. Congregatie de Propa ganda Fide volgt met bezorgdheid de toestand, die in Indonesië ontstaan is door de weigering van de regering aan buitenlandse missionarissen een visum voor de Republiek te verlenen. Sinds September van het vorige jaar immers is geen verblijfsvergunning meer verleend, zodat op dit ogenblik 137 missionarissen, meest Nederlanders, werkeloos wachten op toelating. Door deze houding wordt het tekort aan missionarissen met de dag groter en dreigt een accuut tekort. De afwijzende houding van de Indonesische regering wordt in bevoegde kringen van het Vati- caan gezien als een uitvloeisel van de gespannen verhouding tus sen Nederland en Indonesië. Men wijst in genoemde kringen op het feit, dat de regering van In donesië thans een zeer actieve anti-Nederlandse campagne voert. Inderdaad heeft zij er de Neder landers van beschuldigd de orga nisatoren en leiders van verzet en opstandsbewegingen te zijn ge weest. Verwacht wordt, dat 35 gearresteerde Nederlanders bin nenkort te Djakarta en te Ban doeng terecht zullen staan. Er wordt evenwel bij opgemerkt, dat al deze gearresteerden leken zijn. Als gevolg van deze situatie moeten volgens genoemde krin gen ook de maatregelen worden bezien, die de Indonesische rege ring heeft genomen als de terug roeping van Indonesische studen ten in Nederland en van Indone siërs, die een militaire opleiding in Nederland ontvangen. Deze laatste houding, zo zegt men, ver klaart waarschijnlijk ook de te rughoudendheid en de vertraging van de Indonesische autoriteiten de noodzakelijke visa te verlenen aan Nederlandse missionarissen, die wachten om hun missiewerk in Indonesië op te nemen. In één woord, de vertraging wordt eer der veroorzaakt door hun Neder landse nationaliteit dan door hun status van missionaris. Tezelfder tijd echter heeft de H. Congre gatie de Propaganda Fide een brief gericht 'aan de generale oversten van missionerende or den en congregaties, waarin de aandacht op de terughoudend heid van de Indonesische regering wordt gevestigd en waarin zij suggereert, dat in de toekomst missionarissen van andere natio naliteit naar Indonesië zullen worden gezonden. Deze suggestie is inderdaad reeds opgevolgd door verscheidene orden en congre gaties, maar ook de leden van deze orden en congregaties heb ben tot dusver geen visum voor Indonesië ontvangen. In aansluiting hierop verneemt SNEEK. De gemeentepolitie van Sneek heeft twee oplichters bij de kraag gepakt. Een zekere J J. uit Amsterdam die zioh in de hoofdstad heeft schuldig ge maakt aan verduistering van geld en goederen en H. R. uit Leeu warden, die in tal van plaatsen van Nederland zijn slag geslagen heeft als oplichter. BONN, 7 April, De door mi nister Luebke voorgestelde glij dende invoerrechten voor eieren, waardoor de invoer van eieren uit Nederland en Denemarken ernstig bedreigd zou kunnen wor den, verliezen nu blijkbaar zelfs in kringen van Duitse pluimvee houders aan populariteit. Dr. Luebke wenst de rechten op eieren te verhogen naarmate de prijzen dalen, waardoor een con stant hoge prijs op de binnen landse markt in Duitsland verze kerd zou worden. Nu wordt ech ter uit landbouwerskringen de vrees geuit, dat de importerende landen tegenmaatregelen zullen nemen door zelf een evenredig uitvoerrecht te gaan heffen en zodoende de voordelen af te snoe pen, die anders bij het dalen der eierenmarkt aan de Duitse schat kist ten goede zouden komen. Met de opbrengst van zulk een uitvoerrecht zouden dan in Ne derland en Denemarken de produ centen worden ondersteund, zo dat deze hun productie nog op moderner voet zouden kunnen inrichten, zo vreest men. Daar door zou de Duitse pluimveeteelt gevaar lopen relatief nog verder achterop te raken. Aanslagen op Japanse spoorwegen TOKIO, 6 April. Maandag zijn een aantal aanslagen op de Japanse spoorwegen uitgevoerd. 1 wee personentreinen werden tot ontsporing gebracht. Er wa ren echter geen slachtoffers. De ontsporingen waren bewerkstel ligd door het opstapelen van steenhopen op de rails. Op een spoorlijn ten Noorden van Tokio werd een aantal dynamietpatro- non gevonden. De politie heeft a-u verdachte personen in Osaka gearresteerd. Kleinkind van Tolstoi gestorven MOSKOU, 6 April. Vandaag is de dood bekend gemaakt van Anna Ilynitsjna Tolstoi-Popova, net oudste kleinkind van Leo lstoi. Zi.i was lang verbonden aan het Tolstoi-museum. Zij zal begraven worden in Yarny Pol- yana, het landgoed van de Tol stois. het K.N.P. uit Djakarta, dat in katholieke kringen in Indonesië duidelijk geprotesteerd wordt te gen de houding van de secretaris generaal van het Ministerie van Godsdienstzaken drs. M. H. Ka- frawi, die op 1 September 1953 te New York in een lezing verklaar de, dat „de Indonesische regering van mening is, dat het land geen buitenlandse missionarissen meer nodig heeft". De Katholieken in Indonesië en ook de Internuntia- tuut te Djakarta laten niet na te betogen, dat Indonesië in zijn grondwet de vrijheid van gods dienst erkent, dat het wereldlijke bestuur geen bevoegdheid heeft te oordelen over het al of niet nood zakelijk zijn van missionarissen en dat de feiten aantonen, dat de bewering van drs. Kafrawi ook feitelijk onjuist is. Volgens bere kening heeft Indonesië voor zijn een millioen Katholieken ruim 2000 priesters nodig. Op heden zijn in geheel de Republiek nog geen 200 priesters van Indonesi sche nationaliteit. LEEUWARDEN Een schaap van de heer Alvis, aan net Jelsumerbinnenpad, heeft gisteren vier lammeren ter wereld gebracht. Dit 'is 'n vrij uitzonderlijke gebeurte nis in de sohapenwereld. Meestal beperkt de uitbrei ding zich tot een of twee te gelijk. Drie lammeren tege lijk komt al slechts een en kele keer voor en een vier ling is dus wel een zeldzaam heid. De vroegere Indonesische ge zant bij de H. Stoel, die thans in Indonesië is, constateerde onlangs dat de betrekkingen tussen de H. Stoel en Indonesië zeer hartelijk zijn, evenals dat het geval is met de betrekkingen tussen de H. Stoel en de andere niet-Christe- lijke landen. Juist in verband met deze goede betrekkingen sprak hij de verwachting uit, dat de moeilijkheden uiteindelijk een redelijke oplossing zullen vinden. PARIJS, 6 April. Het Alge meen Vakverbond, waarin de communisten de meerderheid hebben, heeft opgeroepen tot een algemene staking van 24 uur in geheel Frankrijk op 28 April. De staking is bedoeld om kracht bij te zetten aan de eis tot verhoging van het minimum-loon van 23.000 fr. per maand tot ruim 25.000 fr. De leiders der so cialistische en katholieke vakbon den zijn ook bezig met de voor bereiding van een stakingsactie, maar het is nog niet bekend, of zij zich bij de voorgenomen sta king van 28 April zullen aanslui ten. De communisten willen in deze een verenigd arbeidersfront vormen. HEIDELBERG, 6 April. Het Amerikaanse hoofdkwartier in Heidelberg heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat Maandag twee Amerikaanse soldaten van het veertiende regiment cavallerie, die in de buurt van de demarca tielijn, vijftig km ten Oosten van Fulda, in een jeep patrouilleer den, door Sowjet-militairen zijn gevangen genomen. De Amerikaanse militaire mis sie te Potsdam heeft stappen on dernomen bij het Sowj et-hoofd kwartier om de onmiddellijke in vrijheidstelling van de soldaten en teruggave van de jeep te be werken. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft giste ren de Bedrijfsvergunningenwet behandeld. Dit is geen nieuwig heid. Ook in '38 werd al de be hoefte gevoeld om de vestiging en uitbreiding van industriële onder nemingen te kunnen beperken. Althans in bijzondere gevallen. Toen ging het er om de economi sche crisis af te weren. Thans is een nieuwe opzet no dig. De mogelijkheden voor ge bruik zijn drieërlei: overcapaci teit, bevordering van de industria lisatie en internationale verplich tingen. Met de nodige waarbor gen omgeven stuitte het ontwerp niet op tegenstand Verschillende woordvoerders, de heren Janssen (KVP), v. Eysden (A.R.) en Ankersmit (VVD) ont veinsden zich niet, dat de moge lijkheid om bedrijfstakken tijde lijk te sluiten, gevaarlijk kan zijn. Vooral als het argument van over bezetting gebezigd moet worden. Er mag geen „verkalking" plaats vinden, aldus de heer Ankersmit. Vaak blijkt dat schijnbare over productie juist de stimulans is om nieuwe afzetgebieden te vinden. Minister Zijlstra was het daarmee eens. Hij wilde in dit .geval dan ook graag van „rand-wetgeving" spreken. In het algemeen moet er vrijheid zijn. Slechts in bijzon dere gevallen kunnen mogelijk heden als deze worden gehan teerd. Geen uitbreiding. Dat de minister de goede in stelling heeft, bleek vooral uit zijn afwijzing om verder te gaan, een wens, die door drs Roemers (PvdA) geuit werd. De PvdA- woordvoerder liet de physieke in vesteringscontrole dan ook maar los. Wel diende hij een amende ment in. dat een „bestaand of dreigend tekort aan arbeidskrach ten" als vierde sluitingsgrond aan de wet zou toevoegen. Het maakt geen kans. GRONINGEN. -Ter voorzie ning in de vacature, ontstaan door het verlenen van eervol ontslag aan de heer ir. H. J. van Holden, directeur van de dienst vanOpenbare Werken, hebben B. en W. sollicitanten voor deze betrekking opgeroepen. Van de sollicitanten komen naar de mening van het college voor een benoeming in aanmer king: 1. ir. J. Snijder, directeur van de dienst van openbare wer ken en volkshuisvesting te Zwol le; 2. ir. J. Aarnoudse, hoofdin genieur bij de dienst gemeente werken te Rotterdam en 3. ir. H. Knol, directeur van openbare werken te Alkmaar. 6 April m.s. Geziena Henderika vertrokken van A'dam naar Ant werpen. 6 April m.s. Gezusters aange komen te Djeppen. De rechtszekerheid is bij rege lingen als deze een moeilijk punt. De minister beslist wanneer op grond van de wet kan worden ingegrepen. De heer Janssen (KVP) meen de, dat in de wet van '38 de aan te leggen normen concreter wer den aangeduid. Minister Zijlstra bestreed dit. Belangrijk is in elk geval wel, dat de minister bij ingrijpen op grond van overcapaciteit eerst advies moet vragen aan de S.E.R. als het om de bevordering van de industrialisatie of om internatio nale verplichtingen gaat niet. Volgens de minister gaat dat moeilijk en in het laatste geval zal het wel geen zin hebben. Toch zou drs. Janssen (KVP) het maar liever wel hebben. Aan een des betreffend amendement werd nog een beetje geschaafd en dan zal de minister het wel overnemen. CAIRO, 5 April. Majoor Sa- lah Salem, de Egyptische minis ter van Voorlichting, heeft mede gedeeld dat de pers gezuiverd zal worden en „corrupte elementen" in een serie maatregelen „ter be scherming van de revolutie" ver wijderd zullen worden. Zij, die zioh schuldig gemaakt hebben aan „politieke corruptie" zullen worden verwijderd en be recht. De universiteiten zullen gereorganiseerd worden. De rec tors en bestuursraden zullen het onbeperkte toezicht krijgen op de gang van zaken. (Van onze parlementaire (redacteur) De Tweede Kamer zou gisteren het wetsontwerp afhandelen, dat in een leeftijdsgrens voor nota rissen (70 jaar) en de instelling van een verplicht pensioenfonds voorziet. De afhandeling werd echter andermaal opgeschort, na dat de Kamer had kennis geno men van een door de minister aangebrachte wijziging. Deze wijziging maakt de instel ling van een pensioenfonds af hankelijk van een uitspraak van de betrokkenen. Een door de mi nister van Justitie te bepalen meerderheid van de gehele groep van candidaat-notarissen en nota rissen tezamen moet de instel ling willen onderschrijven bin nen een, ook weer door de mi nister te bepalen termijn. Als deze uitspraak niet tijdig ver kregen wordt, kan de leeftijds grens toch in werking treden, maar dan met een overgangster mijn van vier en niet van twee jaar. Een amendement Roosjen (A.R.), dat al werd rondgedeeld, wil deze termijn op 5 jaar stellen. Aan laagvliegende straaljagerpiloot Naar aanleiding van klachten omtrent het op lage hoogte vlie gen van een straaljager boven Den Haag op 18 Maart j.l., heeft de chef van de luchtmachtstaf on middellijk een onderzoek naar de identiteit van de vlieger laten in stellen. Hoewel het veelal zeer moeilijk is om, gezien het feit, dat ver scheidene vliegtuigen gelijktijdig en met zeer grote verplaatsings snelheid in de lucht zijn. de schul dige te vinden, is dit thans ge lukt. Gebleken is dat de vlieger van zijn vliegroute is afgeweken en geen opdracht had boven Den Haag te vliegen. Afgezien van de krijgstuchtelijke maatregelen, die tegen betrokkene zijn genomen, zal deze aangelegenheid naar de Krijgsraad worden verwezen. Om onmiddellijk een afdoend voorbeeld te stellen, heeft de mi nister van Oorlog de schuldige 'bovendien zijn vliegbrevet ont nomen. LANGE'D'IJK. De heer v. d. Velden, hoofd-commies ter ge meente-secretarie alhier, is be noemd tot gem'eente-secretaris te Wieringen. SCHAGEN In Hotel Igesz is gisterenmorgen de openbare eind les gehouden van de Rijksland- bouwwinterschool te Schagen. De belangstelling voor deze les was vrij groot. De directeur kon in zijn openingswoord onder meer welkom heten de inspecteur van het landbouwonderwijs uit Den Haag de heer Veenstra, de Com missie van Toezicht', vele ouders en belangstellenden en de staf van de school. De les, die gegeven werd, was geen examen meer, maar een de monstratie van wat de cursisten in de twee afgelopen jaren héb ben opgestoken. Het woord was onmiddellijk aan Ir. J. Tiecken. Deze liet zijn leerlingen het een en ander vertellen over de invloe den, die het weer op de planten kan hebben, over de gebrekziek- ten bij planten, over efficiënte bemesting, over onkruiden en de bestrijding ervan en tenslotte over de virusziekten. Hierna was de heer K. Bengsma aan de beurt._ Op onderhoudende wijze gaf hij zijn les over soheikunde en de landbouw, waarhij hij de leerlingen natuurlijk zoveel mo gelijk wetenswaardigheden liet vertellen. Na een korte pauze reikte in specteur Veenstra de diploma's uit. Hij wees er op. dat de leer lingen in een betrekkelijk korte tijd een grote hoeveelheid stof te verwerken krijgen. Het meeste betreft edhter de landbouw en komt overeen met de denksfeer van de leerlingen. Niettemin achtte h;i het algemeen vormend deel van de leerstof even belang rijk. De jongens moeten namelijk leren zelfstandig te zijn en hun plaats in de gemeenschap te ver overen. In dit veriband is ook de teamgeest, die onder de leerlingen heerst zeer belangrijk. Allen moeten leren iets voor een ander over te hébben. Hij besloot met een dankwoord tot commissie van toezicht en directie en personeel van de school. Hierna reikte hij dP diploma's uit en feliciteerde de geslaagden. Na hem spraken nog de voorzitter van de Com missie van Toezicht de heer Rein- ders Folmer. de heer Brommer- sma namens de Bond van Oud- Leerlingen en de heer P. M. Blauw namens de leerlingen. De laatste bood de directeur een fraai wandbord aan ter aanvul ling van de nog schaarse aankle ding van de school. De geslaagden waren: J. Dek ker, Sint Maartensbrug; J. v. d. Beek, Middenmeer: K. G. Hemke, Wieringerwaard; D. J. Keijser, Den Burg; E. C. Paarlberg, Dirks- horn: J. M. Bakker, Middenmeer; J. N. Bakker, Den Burg; A. Bal der, Barsineerhorn; H. Bandringa, Slootdorp; H. Blaakmeer, Sloot- dorp; P. M. Blauw, Heerhugo- waard (Z); A. Borst, Tuitjehorn; W. G. Bos, Sint Maartensbrug; A. Bijl, Julianadorp: J. van Diepen, Schagen; H. P. Doornbos. Midden meer; J. N. Eriks, Julianadorp; P. A. de Graaf, Julianadorp; J. A. Groot, Oude Niedorp, post Bar- singerhorn; C. R. Hannema, Win kel; J. Hoornsman, Julianadorp; P. J. Jansen, Wieringerwerf: A. Langereis, Breezand; F. Maaskant, Hippolytushoef; P. Paarlberg, Callantsoog, post 't Zand; J. Pie per, Wieringerwerf; P. Pluister, Breezand: P. Slot. Oudeschiid: H. W. F. Swart, Dirksland; C. Vis, Barsingerhorn; A. Vijzelaar, Hoogwoud; K. Zijlstra, Sint Maar ten; P. Bas, Oudesluis. 1 2 r *4 5 ~7T~ 7 8 9 IO H"3 IS tb 18 •3 ia V XI a XV ts 36 V 19 *1 k> 31 31 1 3*t 3b }1 w '9 PUZZLE No. 330 Horizontaal: 2. bijwoord; 4. Chin, afstandsmaat; 7. zang stem; 9. elasticiteit; 10. voorzet sel; 12.'parten; 14. lidwoord; 15. grondsoort; 17. hetzelfde; 19. pro vincie; 22. land in Europa; 27. be richt; 28. hemellichaam; 30 deel v. d. bijbel; 31. kaatsnet; 34. sportterm; 35. lyrisch gedicht; 36. onderricht; 38. wederk. vnw.; 39. onder het nodige voorbehoud. Verticaal: 1. slank; 2. getij; 3. communicatiemiddel; 4. buig zaam; 5. pers. vnw.; 6. grote be kendheid; 8. selenium (afk.); 9. zangnoot; 11. zeewier; 13. vadsig; gemakzuchtig; 14. boom; 16. uit bouw. #8. huidskleur; 20. ontken ning; 21. troefkaart; 22. vochtig; 23. rangtelwoord; 24. kledingstuk; 25. bloem; 26. deel v. e. schip; 27. deel v. fa. hoofd; 29. zuivelpro duct; 32. als eerder- 33. stofmaat; 35. voorzetsel; 37. de oudere Oplossing Puzzle No. 329 Horizontaal: 1. Ie; 3. op; 5. am; 7. vv; 9. ontmaskeren; 12. do; 13. in; 15. ta; 18. eb; 20. aa; 22. storm; 25. op; 26. auto; 27. amen; 28. as; 29. Eelde; 31. st; 33. ar; 34. rk; 36. pi; 39. ei; 41. verzameling; 45. an; 46. en 47. ss; 48. na. Verticaal: 1. lo; 2. end; 3. om; 4. pan; 5. aks'; 6. me; 7. ven; 8. vn; 10. tot; 11. rib; 14. ja; 16. aster; 17. po; 18. emmer; 19. ap; 21. aas; 23. toe; 24. rad; 25. ons; 28. al; 30. la; 32. tt; 33. air; 35. kei; 36. pen; 37. van; 38. les; 40. inn; 41. va; 42. ze; 43. Is; 44. ga. De procureur-generaal bij de Hoge Raad nam gisteren conclusie in de zaak van de 54-jarige ex- sergeant-konstabel bij de Kon. Marine A. H. F. Fonteijn uit Am sterdam, welke zaak nu voor de derde maal bij ons hoogste rechts college in behandeling is. Thans geldt het een cassatieberoep tegen een arrest van het Haagse Ge rechtshof van 25 Nov. j.l., waarbij, evenals in verschillende instanties reeds geschied was, F. wegens smaadschrift werd veroordeeld, thans tot 2 maanden voorw. De oassatiemiödelen tegen 's Hofs arrest aangevoerd, achtte de procureur-generaal ongegrond, weshalve hij concludeerde tot ver werping van het beroep, arrest 11 Mei. LONDEN, 6 April. Het Brit se ministerie van Oorlog heeft medegedeeld dat Groot-Brittan- nië thans over een nieuwe ge vechtswagen beschikt, de „Con queror", die groter, sneller en zwaarder gepantserd is dan de tot nu toe grootste Engelse tank, de 52 ton wegende „Centurion". Ook de vuurkracht van de „Con queror" is groter. CANNES, 6 April. De Russi sche afgevaardigden op het film festival te Cannes hebben veront waardigd de zaal verlaten, toen in de Zweedse film, „Karlekens broed" het levensbrood die werd vertoond, een portret van Stalin in een stal te zien was. Op verzoek van de Russen om de film in te trekken, zal het festi valcomité binnen 48 uur ant woorden. ROME, 6 April. Het perso neel van openbare en particuliere vervoersmiddelen te Rome zal een aoht-en-veertig-urige staking houden van Zaterdag 10 April middernacht tot Maandag 12 April middernacht. De staking wordt georganiseerd door vak bonden van alle politieke groe peringen om kracht bij te zetten aan looneisen. LONDEN, 6 April De Neder landse herenploeg heeft in de we reldkampioenschappen tafeltennis met 50 van Japan verloren. De beate prestatie bij de Neder landers werd geleverd door Cor du Buy, die op het nippertje van Tamasoe verloor. De volledige uit slag was: TomiiitaW. van ZoeJen 21—18, 2113; TomitaC. du Buy 2116, 2118; TamasuC du Buy 17—21. 21—12, 23—21; OgimuraJ. Söheffer 217, 21 12; Ogimuravan Zoelen 219, 21—11. De 27 iheremteams die om de Swayfihliing Cup strijden zijn ver deeld in dirie groepen. Nederland speelt in de groep van Hongarije, Japan, Roemenië, India, Portu gal Egypte, Spanje en Schotland De andere uitslagen waren: En geland'Oostenrijk 50; Honga rijeIndia 51; Tsjeoho Slowa kijeDuitsland 51; Roemenië Portugal 50; Joego SlaviëBel gië 5—0; BraziliëFrankrijk 52. Deze laatste uitslag was een grote verrassing. De strijd heeft BONN. 6 April. Dinsdag is een grote zending bloemen, 3500 anjers en 500 takken seringen, een gift van de Nederlandse bloemisterijen, te Bonn aange komen. De bloemen zullen het jaarlijkse diner van de buiten landse persvereniging opluisteren. ROTTERDAM. 6 April. Het Seeamt Hamburg heeft vandaag de gezagvoerder van het 4524 brt metende Hamburgse motorschip „Damaskus" niet schuldig ver klaard aan de botsing met de sleepboot „Argus" van L. Smit Co's Internationale Sleepdienst te Rotterdam. De „Argus" werd op 5 Januari van dit jaar tegen 12 uur des nachts op de Nieuwe Maas, ter hoogte van de Heysehaven, door de „Damaskus" overvaren, ten gevolge waarvan de sleepboot kapseisde en gedeeltelijk zonk. De vier opvarenden en de haven loods kwamen daarbij om het leven. De Grootmeester van het Huis van H.M. de Koningin deelt mede, dat het Hof ingevolge de bevelen van H.M. de Koningin wegens het overlijden van H.K.H. de Kroon prinses van Noorwegen één week halve rouw zal aannemen, ingaan de 7 April. TEHERAN, 6 April. Tijdens de komende besprekingen over de Iraanse aardolie zal Iran tegen de Anglo-Iranian Oil Company (AO'IC) tegenvorderingen tot een bedrag van ruim 50.000.000 pond sterling indienen, aldus heeft een welingelichte woordvoerder Dins dag te Teheran verklaard. (Van onze parlementaire redacteur). De heer Gortzak (com.) heeft de Tweede Kamer gisteren verlof gevraagd de minister van Land bouw en Voedselvoorziening vra gen te mogen stellen over de moeilijkheden bij de afzet van koude grondproducten, in het bij zonder van sluitkool. Vandaag zal over dit verzoek worden beslist. Over deze aangelegenheid heeft de heer Gortzak enkele dagen te rug al mondelinge vragen gesteld. Het antwoord van de minister zou achteraf onjuist zijn gebleken. WASHINGTON, 6 April. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat op 7 April te Wa shington onderhandelingen zullen beginnen over de verstrekking van een lening door de Ameri kaanse regering aan de Europese Kolen- en Staalgemeenschap. Aan Amerikaanse zijde zullen de minister van Buitenlandse Za ken, John Foster Dulles, de mi nister van Financiën, George Humphrey, en de directeur van de hulpverleningsprogramma's, Harold Stassen, aan de onderhan delingen deelnemen. De Europese Kolen- en Staalgemeenschap wordt vertegenwoordigd door de ^resident van het hoge gezags- irgaan, Jean Monnet. vier en een Ihailf uur geduurd. Vier keer moesit de tijdlimiet worden toegepast. Evenals de Ja panners gebruikten de Brazilia nen sponsbats. Hun langzaam en geduldig spelbracht de Fransen volkomen uit hiun evenwicht en de Franse ster Rene Roothoft ver loor al zij® drie partijen. Verdere uitslagen waren: Ja pan'Portugal 5—0; IsraëlPaki stan 53; EngelandItalië 50; HongarijeSpanje 50; Tsjecho SlowakijeNieuw Zeeland 50; EgypteSchotland 51; Ver. Sta ten'Wales 50; ZwedenZwit serland 51; Engeland'Oosten rijk 50; AmerikaIsraël 50; Joego SlaviëZwitserland 50; HongarijeSpanje 50; Balgië Australië 51; RoemeniëEgypte 50; BraziliëPakistan 51. In de daimes'wedstrijden om de Corbiililon Cup luidden de eerste uitslagen: Engeland'Frankrijk 3 0; HongarijeDuitsland 30; JapanBelgië 30 Nederland verloor met 30 van van Tsjecho Slowakije. De uitsla gen waren: GrafkovaC. van Megen 2220, 2110; E. Krejco- vaB. Ooslerwijk 2117, 214; Grafkova en KrejcovaC. en N. van Megen 21—12, 21—17. Andere uitslagen in het tour- nooi om de Courbillonbeker zijn: Denemarken'Zwitserland 32 WalesZweden 31; Hongarije Duitsland 30; OostenrijkJoe go Slavië 30; RoemeniëIndia 30; EgypteVS. 32; V.S. Zwitserland 30; Roemenië Finland 3—0; Engeland'Portugal 30; Schotland'Ierland 31. MOSKOU, 6 April. De tien de partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen Botwinnik en Smyslov, waarin de wereldkampioen met wit speelde, is bij de 38e zet ge ëindigd in een overwinning voor Smyslov. de stand is thans gelijk: 5—5. BRUSSEL, 6 April. In groep 1 van het internationaal militair tournooi heeft België met 10 van Nederland gewonnen. De ruststand was 00. Tot groep 1 behoren België. Nederland en Luxemburg. DEN HAAG, 6 April. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft in overleg met de technische com missie besloten op uitnodiging van Curacao en Aruba in de pe riode van 22 Juli tot 5 Augustus een sterk bondselftal te zenden naar Curacao en Aruba voor het spelen van vier wedstrijden. Het ligt.in de bedoeling dat het bondselftal zal worden samenge steld uit spelers, die in de landen wedstrijden tegen België (4 April j.l.), tegen Zweden (19 Mei a.s. te Stockholm) en tegen Zwitser land (30 Mei te Zürieh) waren of zullen wprden opgesteld. Door de Technische Commissie voor het jeugdvoetbal van de K.N.V.B. zijn de volgende 18 spe lers aangewezen voor deelneming aan het FIFA-jeugdtournooi (spe lers van 1618 jaar), dat van 10 t.m. 19 April in West-Duitsland zal worden gehouden: T. Adan (RBC), J. Blom (WW) J. ten Braak (HRC), C. Bruys (MOC). J. den Dekker (AFC), M. v. d. Dungen (Wilhelmina), J. van Eden (HVC), W. v. Elde- ren (Brabantia), W. Erkens. (Sit- tardia), T. Franssen (Velocitas), D. van Hoofd (Sp.el. Emma), J. Kraay(DOS), J. Nederhand(HVC) F. Rutten (Bleyerheide), J. Schou ten (OSV), W. Smits (Helmondia) T. van der Steen (RAC) en G. v. d. Veen (Leeuwarden). De leden van de commissie Jeugdvoetbal, de heren F. J. van Veen en H. A. Pellikaan, zullen de ploeg als leiders vergezellen. Als coach en verzorger zal bonds- oefenmeester K. Kaufman optre den. Zoals bekend, zal het Neder lands jeugdelftal op Maandag 12 April te Ubach-Palenberg in de eerste wedstrijd tegen Argentinië uitkomen. (Van onze parlementaire redactie) Heeft Baron van Breugel Douglas zich tijdens de oorlog als Neder lands ambassadeur te Moskou schuldig gemaakt aan zwarte handel en illegale roebeltransacties? Acht jaar geleden werd deze vraag voor het eerst gesteld, maar Dinsdagmiddag kon men er in de Eerste Kamer weer eens over horen, toen deze zaak aan de orde was, nog steeds geen duidelijk antwoord op geven. De Minister van Buitenlandse Zaken, mr. Beyen, verklaarde dat aan Baron van Breugel Douglas „misleiding van de regering" ver weten kan worden: de senaat daarentegen was van oordeel, dat er tot dusverre geen steekhou dende beschuldigingen tegen de oud-ambassadeur zijn ingebracht. Men kwam tenslotte overeen deze langslepende zaak opnieuw te onderzoeken. Baron v. Breugel Douglas werd in 1943 benoemd tot Nederlands ambassadeur in Moskou. In 1946 werd hij uit deze functie ontheven omdat hij zich zou hebben schul dig gemaakt aan grootscheepse illegale transacties en aan zwarte handel met goederen, die hij, ge bruik makende van zijn onschend baarheid als diplomaat, in Rus land zou hebben ingevoerd. De ambassadeur is toen onmiddellijk in beroep gekomen tegen deze maatregel. Er werd op zijn ver zoek een onpartijdige commissie benoemd, die echter unaniem tot de conclusie kwam dat de ver denkingen inderdaad gegrond waren. Zij adviseerde hem on gevraagd eervol ontslag te ver lenen. Voor een oneervol ontslag vond de commissie geen reden, omdat niet was gebleken, dat de ambassadeur zioh door zijn finan ciële manipulaties zou hebben verrijkt. Misleiding Minister Beyen vertelaarde gis teren dat de ambassadeur in 1944 aan de regering had bericht, dait hij zich niet zoals sommige van zijn buitenlandse collega's aan illegale transacties wilde schuldig maken om in de voor de ambassade benodigde gelden te voorzien en dat daarom verho ging van zijn verWrjfstoelage tot

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 7