NOORDHOILANDSj Alle Comets uit de lucht Harlingen ontving mijnenvegers Weer nieuwe aanval op vesting Dien Bien Phoe? Wesi-Duitsland neemt Faber in bescherming Vandaag nog inzenden! Steunpunten van Kerk langs IJzeren Gordijn Dagblad voor Alkmaar en omgeving i CHINEZEN EN RUSSEN STEUNEN VIETMINH Staking in Frankrijk Oud-Generaal Kruis als kaasdrager Zaterdag 10 April 1954 50e Jaargang - Nummer 13057 Laniel over Zuidoost Azië DE HANDEL TUSSEN OOST EN WEST Controle atoomwapens Vietminh bereid tot deelname aan conferentie te Genève Besluit Brits ministerie na vliegramp bij Napels Onderzoek gedurende nacht voortgezet JXederlandse SS'ers zijn Duitse burgers Denk om de Voor jaarsprijsvraag GOUDKUST WEER TER STEMBUS „De Nederlanden van 1845" viert eeuwfeest PRODUCEERT RUSLAND NITROGEENBOM? STATENSTEMBUS EN KATHOLIEKE POLITIEK Oppositie steunt Malans eisen PRESIDENT COTY ONTVANGT JUIN H. Vader zendt gift aan slachtoffers watersnood y «i Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, fO.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE I: - - i v, De bemanning van H.M. mij nenveger Hollands Dieip en Tè- xelstroom, aangetreden voor de parade op de kade van de N. WiUetnsharven te Harlingen. De schepen van dit type, waar van een viertal thans Leeuwar den bezoekt, zijn geheel houten vaartuigen, waarbij alle meta len onderdelen anti-imagnetisch zijn gemaakt. Zij zijn voorzien van een zaagkabel, die schuin achter het schip aansleept en de gewone mijnen van hun anker lossnijdt, waardoor zij boven water komen en dan gemittrai- leerd worden. Verder hébben zij een installatie voor magnetische mijnen, bestaande uit een lusvor- mige kabel, die achter het schip aansleept en door een sterke electrische spanning de magne tische mijnen die binnen deze lus komen, op veilige afstand achter het schip laten springen. Voorts is er nog een installatie aan boord, welke onder water ge luidsgolven uitzendt, sterker dan die van de scheepsschroeven, waardoor de mijnen voortijdig ontploffen. De bemanning van deze schepen bestaat uit dertig koppen. PARIJS, 9 April. Premier Joseph Laniel heeft vandaag verklaard, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken en de Amerikaanse pers duidelijk hebben doen weten, dat Amerika niet sal toestaan, dat Zuidoost Asië door de communisten wordt overheerst. Laniel verklaarde voor de Franse Nationale Vergadering, dat de hulp, die communistisch China aan de Vielminh verstrekt, de strijd om Dien Bien Phoe gaande houdt. Hij sei nota genomen te hebben van de ver klaringen van Dulles aangaande de Chinese communistische hulp aan de rebelll'n in Indo-China. Laniel sei, dat dese hulp aansienlijk is. gezamenlijke verklaring van lan den, die belang hebben bij de communistische expansie in Azië. Laniel besloot zijn rede met hulde te brengen aan die soldaten van de Franse Unie in Dien Bien Phoe. Alle afgevaardigden, be halve die communisten, stonden op en applaudisseerden. Germanine Peyrolle, afgevaar digde van de M.R.P., riep naar de communisten „sta op, sta op", maar deze bleven zitten. De premier deelde verder mee, dat Chinese missies de staf van de rebellen generaal Vo Nguyen Giap, in de huidige verbitterde strijd om Dien Bien Phoe ver sterkt hebben. De Chinezen hebben ook artil lerie, in het bijzonder kanonnen van 37 cm, met radar uitgerust, gezonden. Hij zei verder, dat ook in Rusland vervaardigde vracht auto's aan de rebellen verstrekt worden. De Franse regering, aldus La niel voor de 250 afgevaardigden, is van plan de oorlog in Indo- Ohina voort te zetten, terwijl ter- zelfdertijd alles in het werk ge steld zal worden om te onder handelen over vrede. De premier zei, dat zijn rege ring herhaaldelijk verklaard heeft bereid te zijn te onderhandelen om een einde aan de oorlog te maken, maar het enige antwoord van de rebellen was geweest de grote aanval te beginnen op Dien Bien Phoe. De Franse regering zal op de Geneefse conferentie volledige vrijheid van handelen hebben, aldus Laniel. De premier repte niet over de voorgenomen reis van Dulles de volgende week naar Londen en Parijs, om een gemeenschappelijk front te ontwerpen tegen het communisme in Azië. Laniel zei evenmin hoe het standpunt van Frankrijk zal zijn, ten opzichte van Dulles' voorstel voor een WASHINGTON, 9 April Ha rold Stassen, hoofd van de Fo reign Operations Administration, heeft vandaag voor de senaats commissie voor de buitenlandse betrekkingen verklaard, dat de vrije wereld bereid is handel met Rusland te drijven, indien de Russen op een vredeseconomie overschakelen. PARIJS, 9 April. Het Franse Christelijke Vakverbond C.F.T.C. heeft Vrijdag een staking van 24 uur afgekondigd voor 28 April- Het onder communistische lei ding staande vakverbond C.G.T. had reeds eerder een dergelijke staking voor dezelfde dag uitge roepen. De C.F.T.C- deelde mede, dat de staking is gericht tegen de regering, „die zich er andermaal toe beperkt de arbeiders twijfel achtige beloften te doen". De socialistische vakbond „For ce Oiivrière" is bij zijn besluit om niet aan de staking mee te doen, gebleven- NEW-YORK, 9 April. Enge land heeft in de Ontwapenings commissie der V-N., die Vrijdag op verzoek van de drie Westelijke grote mogendheden is bijeenge komen, de vorming van een sub commissie voorgesteld, welke zou moeten bestaan uit vertegen woordigers van Canada, Engeland, Frankrijk, de Sowjet-TJnie en de V.S. en opnieuw zou moeten trachten een regeling te bereiken over controle op atoomwapens en beperking der bewapening. NAPELS, 9 April Een Amerikaanse piloot van de vloot heeft vanavond verklaard, dat wrakstukken aan getoond hebben, dat een Britse comet, die gisterenavond met 21 personen aan boord verdwenen is, midden in de lucht uit elkaar gesprongen is, evenals de vorige die op 10 Januari neerstortte. Dit, werd verklaard door luitenant commandant James Carham uit Greenville. Hij bestuurde bet transportvliegtuig van de vloot, dat de wrakstukken en de lijken signaleerde op 180 kilome ter ten Zuiden van Napels. Bij terugkeer op zijn basis zei hij, dat kleine wrakstukken zich uitstrekten langs de route tan de comet over een afstand van tenminste 64 kilometer. Hij rapporteerde, dat hij eerst kleine stukken, toen grotere en daarna de lijken zag. In één groep waren acht lijken, in een andere groep drie en in nog een andere vier. Het Britse vliegdeksohip Eagle heeft zes lijken aan boord genomen. Klaarblijkelijk sprong bet toe stel uit elkaar, zodat de lichtere delen het eerst vielen, terwijl het vliegtuig nog verder vloog. De tweede piloot verklaarde, dat die eerste kleine wrakstuk-ken waargenomen werden op onge veer 90 kilometer ten Zuiden van Salern-o. Carham deelde verder nog mee, dat hij kleine bootjes had gezien, vermoedelijk afkomstig van een Britse torpedojager, die een groot stuk -kleding of zeildoek uit het water visten. De Britse regering heeft inmid dels meegedeeld, dat een volledig onderzoek ingesteld zal worden naar het verdwijnen van de Co- met de vierde die in iets meer dan een jaar omlaag gestort is. Nog maar 17 dagen geleden werd de dienst hervat, nadat alle Co- mets 10 weken op de grond had den gestaan, waarin 52 verande ringen in het toestel werden aan gebracht. Inmiddels heeft luitenant com mandant Carham, piloot van een Amerikaans transporttoestel, die het eerst wrakstukken en lijken DUESSELDORF, 9 April. Het Provinciale Hof van Appèl in Duesseldorff heeft beslist dat Klaas Carel Faber, de Nederlandse oorlogsmisdadiger, die het vorige jaar uit de gevangenis van Breda ontsnapte en naar Duitsland vluchtte, volgens de Duitse wet niet aan Nederland uitgeleverd kan worden, aldus is heden door het Ministerie van Justitie van Noord Rijnland-Westfalen bekend gemaakt. HANOI, 9 April De Vietminh opstandelingen zijn vandaag een zeer hevig artillerie bombarde ment op het Franse bolwerk Dien Bien Phoe begonnen, dat mogelijk de inleiding is tot een nieuwe massale aanval op het fort. Het 105 en 75 mm geschut en de zware mortieren van de Viet minh lieten duizenden granaten op de Franse artilleriestellingen neerkomen. De rebellen probeerden de Franse artilleriestellingen buiten gevecht te stellen, doch de Fran sen antwoordden met een hevig spervuur. Terwijl tot d-usver een hevig artilleriebombardement steeds een nieuwe massale aanval van de vijand aankondigde, zijn woord voerders van het Franse leger op het ogenblik van mening, dat het mogelijk nog wel vier of vijf da gen zal duren voordat de vijand opnieuw in actie komt. Inmiddels hebben de Fransen Denkt V erom, lezers, dat het vandaag en morgen de laatste dagen zijn, waarop V Uw inzendingen voor de Voorjaarsprijsvraag in orde kunt maken? Maandag met de laatste postbestelling moeten alle inzendingen binnen zijn. Snel aan het werk dus en veel succes! in de delta van de Rode Rivier een grote aanval van de Vietminh bij Phuly, 45 km ten Zuiden van Hanoi afgeslagen. Volgens de be richten werden hier 48 Vietminh rebellen gedoode vier gevangen genomen en 200 gewond. De Vietminh is bereid tot deel neming aan de Geneefse confe rentie, aldus deelde het Voorlich tingsbureau van de Vietminh, volgens de communistisch-Chinese radio, mede. Het Nationale Comité besloot tijdens de conferentie van Genève een grootscheepse campagne te gen de Amerikaanse houding in zake Indo-China te voeren. „De oorlogszuchtige inmenging van de Amerikaanse imperialisten kan geen belemmering zijn voor de vreedzame oplossing van de Indo- Chinese kwestie", aldus had het Nationale Comité verklaard. Op 29 Mei zullen 2 millioen inwoners van de Goudkust ter stembus gaan, onder wie een 100.000 katholieken. De party, waarbij zij merendeels zijn aan gesloten en die op dit ogenblik de macht in handen heeft, zal een zware vuurproef doorstaan, daar de overwegende positie van de C.P.P. (Convention People's Party) ernstig wordt bedreigd door de partij der Mohammeda nen G.C.P. De partij van de be kwame minister-president dr Kwame Nkruman, de C.P.P., heeft ernstige schade geleden door de bekentenissen van de onafhanke lijke minister mr Braiknah van enkele ontstellende feiten. Volgens de autoriteiten heeft het Hof zijn uitspraak gebaseerd op een decreet, dat in 1943 door Hitler is uitgevaardigd en vol gens hetwelk alle buitenlanders van Duitse afkomst behalve Franse en Luxemburgse onder danen die vrijwillig in het Duitse leger dienst genomen heb ben in de tweede wereldoorlog, het Duitse burgerschap verkregen hebben. Dit decreet is onlangs bekrach tigd door het Duitse Opperste Gerechtshof in Karlsruhe. Tegelijkertijd werd het bevel tot uitwijzing, dat tegen Faber was uitgevaardigd, ingetrokken. Het Hof is echter van mening, dat nagegaan moet worden, of Fa ber niet voor een Duits Hof te recht moet staan wegens de te gen hem ingebrachte beschuldi gingen, waarvoor hü door een Nederlands Hof werd veroordeeld. Faber is een van de zeven ge vangenen, die het vorige jaar uit de gevangenis van Breda ont vluchtten. Alle zeven hebben tij dens de oorlog dienst gedaan by de Duitse S.S., die door Nederland als misdadige organisatie buiten de wet is gesteld. Een van de ontsnapten is het vorige jaar door de Britse bezet tingsautoriteiten uitgeleverd aan Nederland. De Nederlandse regering heeft verzocht om uitlevering van alle zeven voortvluchtige gevangenen. 's-GRAVENHAGE. 9 April. Op 12 April 1845 werd de moe dermaatschappij van het verzeke ringsconcern „De Nederlanden van 1845" opgericht. Dit jaar 109 jaar later zal het eeuw feest worden gevierd, omdat daartoe in 1945 geen gelegenheid was. De viering van het eeuwfeest gaat gepaard met de officiële opening van het thans voltooide hoofdgebouw, een schepping van Berlage. signaleerde meegedeeld: „Het me rendeel van de wrakstukken kon ik niet herkennen maar ik zag beslist een stoel en een deur en veel papieren". Het zoeken naar lijken door de Britse schepen werd in de nacht voortgezet by het licht van parachutefakkels. Britse vliegtuigen laten deze fakkels vallen over een uitge strekt gebied. Inmiddels zoekt men in bootjes afkomstig van de Britse schepen naar overblijfselen en stoffelijke overschotten. Het Britse departement van Vervoer heeft Vrijdag het bewijs van luchtwaardigheid van alle „Cornets" ingetrokken hangende het onderzoek naar de oorzaak van de ongelukken met deze toe stellen. TOKIO, 9 April Volgens het nieuwsagentschap Kyodo heeft 'n Japanse geleerde gezegd, dat Rus land een „nitrogeenbom" produ ceert die zo gevaarlijk is, dat men met 30 van deze hommen de ge hele mensheid zou kunnen uit roeien. BRUSSEL, 9 April. Zo mogelijk zullen aan het eind van dit jaar zeven steunpunten van de Oostpriesterhulp langs het IJzeren Gordijn worden opgericht. Gereed is reeds Bebra, dat voor een deel door de Nederlandse Capucijnen wordt geleid. Onder de nieuwe steun punten zal ook Salzgitter klaar komen, dat onder het nazi-regiem werd gebouwd en als naam droeg „Stad zonder God". Hier gaan de Nederlandse Redemptoristen het diasporawerk verrichten. Dit deelde de heer Vermeulen Donderdag te Brussel mede op een persconferentie, welke na mens pater Werenfried v. Straa- ten was belegd. Als verdere steunpunten werden genoemd: Celle, dat naar alle waarschijn- heid op de tweede Zondag van September in gebruik zal komen en door de Vlaamse Passionisten zal worden bezet, voorts Ilbe- stadt, gereserveerd door de Vlaamse Norbertijnen. Kiel geleid door de Franciscanen en twee andere nog onbekende plaatsen, waarvan één aan de zorg van Spaanse medewerkers wordt toe vertrouwd en één. dat door de katholieken van de Saar wordt gefinancierd. Vlaanderen zelf heeft in het afgelopen jaar ruim De verkiezingen voor de Provinciale Staten wil men, terecht overigens, in het te ken van de landelijke alge mene politiek stellen. Dit betekent, dat er vragen op komen, over de bestaande en toekomstige politieke ver houdingen, hun mogelijk heden en wenselijkheden. En dit brengt ons weer op actuele vragen: wat houdt katholieke politiek in, wat hebben wij daarvan te ver wachten, wat is de waarde van programs, wat komt daarvan in de practijk nu eigenlijk terecht? Tegen de achtergrond van enige feiten uit het verleden, die ten on rechte in het vergeethoek raken en enige feiten uit het heden, die wel zeer de be langstelling verdienen, wordt over de komende Staten- stembus en de katholieke politiek, een en ander op gemerkt in de Kroniek van Zaterdag in dit nummer. een millioen gulden ingezameld voor de Oostpriesterhulp en 490 ton aan goederen en levensmid delen verzonden. Dank zij deze steun is de bouw van 15 kleine kapelwagens voor de zielzorg in de diaspora-gebie- den mogelijk geworden. Op het ogenblik zijn deze wagens bii de Opel-Werke in West-Duitsland in aanbouw. Bovendien zullen met Pasen 30 nieuwe volkswagens ter beschikking komen. Ook zullen in de komende zomer 15 grote kapelwagens aan het wagenpark van de Oostpriesterhulp worden toegevoegd. KAAPSTAD, 9 April Het uitvoerend comité van de Ver enigde Partij, de grootste oppo sitiepartij in het Zuidafrikaanse parlement, heeft besloten de pre mier, dr. Malap, te steunen bij zijn eis tot onmiddellijke over dracht van de Britse protectora ten Basoetoland, Swaziland en Beetsjoeanaland aan de Unie van Zuid-Afrika. In het Unieverdrag, dat leidde tot de stichting van de huidige Unie van Zuid-Afrika, beloofde Engeland deze gebieden te zullen overdragen aan Z.-Afrika. Ba soetoland ligt binnen Zuidafri kaans gebied. Beetsjoeanaland en Swaziland grenzen grotendeels aan de Unie. PARIJS, 9 April President Coty heeft maarschalk Juin Vrij dag voor de eerste maal sedert deze uit alle nationale functies ontslag werd verleend, ontvangen. Er zijn geen byzonderheden over het onderhoud bekend. VATICAANSTAD, 8 April Hevig bewogen door de droevige berichten omtrent de watersnood ontstaan dn het stroomgebied van de Tigris, heeft de H. Vader aan de apostolisch Delegaat van Bag dad zijn gevoelens van diep medeleven met de slachtoffers van de ramp doen toekomen. De H. Vader heeft zijn schrijven vergezeld doen gaan van 'n royale gift voor de meest dringende be hoeften van de getroffen gezin nen. Het toeristen-seizoen nadert. De symptomen hiervan zijn reeds in Alkmaar te bemer ken. Kleine groepjes toeristen en verkenners van reisbureaux uit binnen- en buitenland doen de Kaasstad aan. De Ameri kaanse majoor Brooks, leider van de in Duitsland opereren de Amerikaanse dienst „Spe cial Service" en oud-generaal Kruis, verbindingsman van de American Express, droegen gisteren 'n berrie beladen Hol lands roem de Waag binnen. Het gezelschap maakte een trip rond hjet IJselmeer.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1