embus Haute Couture [jfboin Sober en eenv oudig Moeder van Marianne te doen NTWIKKELING R PARTIJEN ZATERDAG 10 APRIL 1954 Het antwoord. dan het antwoord op ia? Mij dunkt, dat dit an voortkomen uit de de gevolgtrekkingen Christelijke moraal ten ran de hele verschrik- westie onder ogen te Christelijke leer is wer- Ikomen duidelijk. Die categorisch, dat wij el onrechtvaardig wa in gebruiken. Dat wil -n ieder wapen, waar- twade gevolgen groter le goede resultaten die kunnen voortspruiten, en we te doen met een aarvan de uiterst ver kracht geen grenzen nogelijke gevolgen voor elijke leven en de ge waar ook zijn niet te Het kan best atschu- evolgen hebben voor vruchtbaarheid en al- isen tegen het Godde- d toe te nemen en zich nigvuldigen. Het moet ld een graad van ver- uitwerken, die gelijk al wat wij verstaan aöhaving. Met andere als het gebruik van in rechtvaardig geacht en, dan hebben we de ongerijmdheid bereikt norele leer, die od de ze toegepast 's mensen lij zijn maatschappelijk Geen kwaad gebruiken at te doen als Moskou wel gebruikt, zal men laarop kan slechts een antwoord zijn, werp Men kan geen kwaad om goed te doen. Lie- sn we in nederigheid jwen ons onderwerpen wil wat die ook mag En wat mij betreft ben o volslagen overtuigd erdorvenheid van een wezen, de leiders van dcommunisme inbegre- k er in het geheel geen n in zou hebben dat je wereld zich oprecht deze Christelijke op- onze tegenstanders niet n zijn hetzelfde te kun- it van Zandvoort tpril weer open uwe circuit van Zand- Donderdag 15 April a s. den opengesteld. Gister- de laatste hand gelegd ïrnieuwing. onze correspondent te Brussel) SEL, 9 April Van 1919 hebben katho- n liberalen in België rten de meerderheid Het anti-elericalisme latstgenoemde partij ar ondergang. In 1919 e BSP met een sprong men. Met 70 zetels i toen de op een na partij. De socialisten profiteren van de sche ontreddering na ite wereldoorlog en n 1925 tot 78 zetels, als de katholieken, behaalden zij er 70, olieken 63. Degrelle, lie jaren de boel op zette, behaalde met iex" 23 zetels, de Nationalisten 16. In rd Degrelle met ver- rachten uitgeschakeld dan af bleef de ka- partij aan de kop. evrijding zijn de com- i even naar voren i: zij klommen op tot s Ze hebben er nu tr 7. Terwiil socialis- iberalen on de plaats akten, avanceerde de lortdurend. dank zij rwestie en vrouwen- t. In 1950 kwam zij zetels, iets meer dus helft van het totaal t overige verwacht men vooruitgang van de ;en in enkele Waalse centra; ten nadele van ;ten. die op hun beurt geheel genomen waar- sullen behouden wat ze e liberalen rekenen op de vooruitgang, en daar vel gronden voor aan- s der verkiezingsuitsla- et te verwachten voor in de zeer vroege och- totaal-uitslag zal eerst vond of Dinsdagmorgen n terwiil dan voor wat betreft slechts de uit- rechtstreeks gekozenen ir zullen zijn. moeten de provincie senatoren kiezen en de iengestelde vergadering n nog enkele coöpteren, e Kamers zullen daar op 27 April hun eerste inen houden, ssen zijn de onderhan- over de samenstelling uwe regering de ia de bevrijding dan gang. Indien de CVP ;kte meerderheid ver- It het een coalitierege- le socialisten of de libe- zii de rechtse dissidente sterk genoeg zijn om :t de CVP een rechtse vormen Uitgesloten is te mogelijkheid zeker MADAME COTY RHODODENDRONS gename verrassingen van hem in de kamer. Als hij er uit moet, maakt hij zelf de deur open en verdwijnt in de tuin. Hier zijn de oplossin gen van de raadsels van verleden week: 1. Eén, want daarna is de appel niet heel meer. 2. De wijzer van een klok. 3. Brood. 4. 2x2 is 4. Dat is uit maakt. En zuurkool is Ingemaakt. En dit is het nieuwe raadsel. Welke beroem de plaats kun je maken uit: So el dur? „Haentien op 'n stokkien Bedelt om 'n brokkien, Bedelt oni '11 brokkien brood Anders geet het haen tien dood." Dit liedje zingt Frouk- jc, jullie stewardess. Kennen jullie het? Het is een Drents Palmpaas- liedje. Ik heb het geleerd van tante Aag uit Bok- kumeroog, die honder den van die oude liedjes kent. Zeg, hebben jullie vandaag een mooie Palm paas gemaakt voor je zelf, of voor een jonger broertje of zusje? Ik vind het altijd zo'n feestelijk gezicht, als de kinderen op Palmzondag na de Hoogmis zo trots met die vrolijke Palmpaasjes rondlopen. En deze week gaan we eieren kleuren voor Pa sen. Het leukste is als je er zelf een figuurtje, een spreuk of een naam op tekent of schildert. Hiervoor kun je water verf, plakkaatverf, écoli- ne, gekleurde inkt of Oostindische inkt gebrui ken. Voor de twee eerste neem je een penseeltje, voor de drie laatste een pen met een niet te scherpe punt. Een ei (denk er om, dat het eerst hardgekookt moet zijn!) is een moeilijk voorwerp om te hante ren. Daarom moet je maar niet té moeilijke versieringen uitzoeken. Gekleurde ringen geven altijd een leuk effect. Als je goed tekenen kunt, waag je je aan een bloe metje (b.v. een narcis) en als je héél knap bent aan een Paaskaars. Je kunt met mooie letters „Alleluja" op je ei schrijven, of de naam van degene voor wie je het bestemd hebt Mis schien bedenk je nog iets veel mooiers. Dat moet je ons later dan maar eens vertellen. En wat zeg je van zo'n clown? Zijn muts is ge maakt van stevig ge kleurd papier, de cirkel- .Hoofd"-stukken uit het levert*der famflie Allemaal „Heb je een nieuwe kapper ontdekt?" werd haar gevraagd. ,,'t Zal wel een prijzige zijn ook", vervolgden de vriendinnen van Me vrouw Allemaal. „Zo mooi heeft je haar nog nooit gezeten. En wat glanst het prachtig.'* „Allemaal gigen werk", lachte Mevrouw Allemaal, „Zie je deze fles FAMBRO? Dtt is mijn ontdekking. De nieuwe familieshampoo met de drie grote verrassingen. Eén: het overdadige, welriekende schuim is van een ongekende reini gende kracht. Twee: speciale bestanddelen hergeven zelfs jarenlang onoordeelkundig verzorgd haar onmiddellijk zijn natuurlijke glans en zachtheid. Drie: elk haar voegt zich, na wassing, naar de geringste wens van de kam. Wij allemaal gebruiken FAMBRO. Per grote gezinsflacon maar 1.25; voldoende voor 30 wassingen. Goedkoper en beter kan niet!" tjes zijn van een andere kleur. De ogen en de mond teken je met inkt (mond rood invullen). De neus en het drie hoekje op zijn voor hoofd kun je met rode verf schilderen, of plak ken van papier. En de meisjes kunnen dan nog zo'n snoezig mandje maken van re pen gevlochten geel crêpe-papier. Dat is echt niet moeilijk. De repen worden in de breedte van hel papier geknipt (niet te smal. ze kunnen best 5 cm breed zijn) en dan maak je van drie- stuks een nette vlecht. Als je zo'n paar stevige vlechten klaar hebt. naai je met geel garen steeds in de rondte gaande de platte bo dem van het mandje. Is deze groot genoeg (5 5 6 cm middenlijn) dan ga je recht omhoog voor de opstaande rand, en je eindigt met de gevloch ten reep dwars naar de overkant te brengen. Dan heeft de mand een hengsel! Als je het heel mooi wilt liehben, beves tig je er nog 'n paar bloemetjes van wit en groen crêpe-papier aan. Maar een mandje zon der hengsel is ook al aardig. Je doet er zes of acht suikeren of choco lade eitjes in, dan is dat kleine mandje al gevuld. En je zet het op de Paastafel als een leuke verrassing voor Moeder of Oma. Dacht ik het niet! Nu heeft de bemanning weer alle plaatsruimte opge maakt zonder mij aan het woord te laten ko men. Volgende week stop ik ze een prop in hun mond! Vandaag zul len jullie het moeten doen met een poot van PILOOT. Op de „Bloemenkade" leefden de Cotys in een rustig, vredig wereldje. Alle bewoners van het pand, alle winkeliers uit de buurt kennen Madame Coty. Vanaf het ogenblik, dat de Parijse humoristen de presidente gingen bespotten, na men haar buurtbewoners het voor haar op. Had men het recht een vrouw te bespotten, omdat ze geen „verleden" had, tegen de zeventig jaar liep en omdat ze als grootmoeder lipstick en nagel lak niet passend vond. Toen ergens in een caba ret in Montmartre het lied weerklonk: „Marianne heeft geen presidente, maar een grootmoeder op pantoffels", schreeuwde er iemand door de zaal: „Ja, juist! En daar mogen we trots op zijn." Een seconde later stond er een grote, zware kerel op het podium. Hij herhaalde zijn woorden en voeg de er aan toe: „Ik ken Madame Coty. Ze woonde bij me in de buurt. Ik ben slager. Soms kocht ze bij mij een stukje vlees. Ze liep inderdaad op pantoffels. Maar het is een goede vrouw. Ze zal een goede presidente zijn, ook al draagt ze geen jurken met blote schouders. De eerste, die vuil over haar spuugt breek ik de neken, zich tot de humorist van de avond wendende, vervolg de hij: „Jou raad ik aan je vieze mond te hou den. Als je per se met vuil moet gooien om ko misch te kunnen zijn, zoek dan andere slacht offers uit. Anders loop je kans nog vanavond in het hospitaal te liggen De „sterren" aan het firmament van de Parijse kleinkunst schenen er aanvankelijk niet genoeg van te krijgen. Een presidente, die dik was, niet het minste air aan nam, op visite ging bij de con cierge, haar jurken liet maken door een naai stertje in de buurt, op pantoffels door het paleis liep en oprecht meende, dat haar kamertjes op de „Bloemenkade" veel prettiger waren. Van zekere zijde werd de raad gegeven op te treden tegen al die humoristen. Doch de president antwoordde: „In geen geval. Nu Marianne mij als president heeft gekozen, zal Frankrijk tevens een moeder hebben. Die moeder zal met haar oprechtheid de harten veroveren. De humoristen helpen mee, want ze vergeten, dat het uitgaande publiek in de zaal slechts enkele percenten van het Franse volk vormt. Misschien zouden die enkele percen ten liever een presidente zien in dure toiletten, met geblondeerde haren en rode lippen. Maar de massa is verstandiger. „Ik kook zelf" het Elysee moeten bestuderen. Toen kwam zij tot de conclusie: „Het zal maanden duren voor ik de weg weet en mijn man kan vinden." Nog vóór zij vertrokken moest de nieuwe president haar beioven, dat zij ook als presidente mocht blijven koken. Opgewekt vertelde zij het nieuws aan haar kleinkinderen, die het heel ge woon vonden: „Waarom zoudt U niet voor Opa blijven koken, Grand' tnère? En ook voor ons. Ais wij op visite komen moeten wij dan erg stil zijn?" Het is toch allemaal nog anders gelopen, want dat zelf koken ging niet helemaal door. Tijdens de vorstperiode werd de nieuwe presidente ge confronteerd met het leed. Zij merkte, dat zij goed kon doen. Maar daartoe moest zij over tijd be schikken. Vandaar, dat de koks hun rechten kon den hernemen. Toch verschijnt zij ook nu zelf in de keuken. Zij geeft persoonlijk aanwijzingen hoe de schotel voor haar man smakelijk moet worden bereid. En nagenoeg dagelijks bereidt zij zelf en eigenhandig een lekker tussenhapje. First lady van Frankrijk De eerste weken waren voor Madame Coty niet gemakkeiyk. Lang heeft zij de plattegrond van Madame Coty, die in de verste verte niet ge lijkt op een filmster of een schoonheidskoningin, is niettemin en inderdaad de first lady van Frank rijk. De humoristen mogen haar „kleinburgerlijk" bespotten. Huns inziens is de presidente „klein burgerlijk", omdat zij tegen haar vroegere werk vrouw, die haar twintig jaren diende, heeft ge zegd: „Ivonne, als wij in het paleis wonen, moet je me dikwijls komen bezoeken." Zij is ook klein burgerlijk. omdat zij niet kan poseren voor de cameramensen, omdat zij grootmoeder is, moeder en vrouw en niet wil „schitteren", omdat zij zich waardig gedraagt, geheel in overeenstemming met haar leeftijd. Maar juist hierdoor verovert zij de harten van de tientallen millioenen goed willende Fransen, die begrip hebben voor het le ven en die weten, dat er andere zaken tellen dan make-up, schitterende partijen en gewaagde toi letten. Zonder haar te willen vergelijken met andere presidentsvrouwen zouden wij bijna kun nen beweren, dat Frankrijk en het Franse volk zoals het werkelijk is een eerlijk etiket begint te krijgen in Madame Coty. Dat kan blijken gewel dige betekenis te hebben. Te lang heeft men zich in het buitenland een Marianne geschapen vol gens de recepten van Maurice Chevalier, Mis- tinguette en Piaf. De president is druk bezet. Hij heeft minder vrije tijd dan wel eens wordt aangenomen. Vaak ook zijn er hoge gasten. Dan komt het protocol om de hoek kijken. Maar, indien het enigszins mogelijk is, trekken de Cotys zich terug in een klein, gezellig- salonnetje. Daar geldt geen proto- Tot de bedienden: „Ga maar, neem maar een vrije avond ik zal mijn man zeil wel bedienen, dat is hij gewoon.". col. Madame Coty schuift er in haar pantoffels. Haar inmiddels bijna volwassen kleinkinderen vertellen haar het nieuws van iedere dag. Enige dagen geleden ontving zij hier ook de vroegere werkvrouw. Naast de kleine salon in een eetka mer. Ook hier mag de chef van het protocol niet komen. De eerste avond, dat hier de maaltijd ge bruikt wordt, stonden de bedienden verbaasd. De Coty's, hun beide dochters en schoonzoons en acht kleinkinderen zaten genoeglijk rond de tafel geschaard. MaarMadame Coty wilde zelf be dienen. „Ga maar, neem maar een vrije avond. Ik zal mijn man en kinderen zelf bedienen. Dat is zo mijn gewoonte." Zij weten het nu. Als de presidente beveelt de maaltijden in die kamer te brengen, mogen er geen bedienden aanwezig zijn. Zo is madame Coty! Dat gaat zo maar niet! Honderdzestig begrafenisondernemers in Wash- ington willen wat meer aan de doodkisten verdienen. Zij hebben volgens de federale han delscommissie samengespannenom de prijzen van de doodkisten té „verbeteren" door de produc tie van dure kisten te vergroten en die van goed kope te besnoeien. De lieren hebben een keurig proces-verbaal gekregen en zullen zich IS Mei a.s. moeten ver antivoorden, TNe staatspolitie van Pikes Ville in Maryland heef zes maanden lang met behulp vq,n radar controle uitgeoefend op de snelheidwaarmede door autobestuurders roerd gereden. En de dames zijn er maar slecht afgekomen. Gebleken is n.l dat één op de vier vrouwen te hard rijdtterwijl bij de mannen de verhouding een op acht is. Bovendien hebben volgens de politie de dames altijd een of ander excuus. De mannen zeggen dikwijls niets. in dt kindtrmodt Wie de vroegbloeiende rhododendrons hier en daar ziet bloeien, voelt beslist een verlangen in zich opkomen om ook zo'n groenblijvende heester in zijn tuintje te hebben. En is het dan al niet een vroegbloeiende, de zgn. Rhododendron praecox, de zomerbloeiende soorten zijn heus niet minder be- gerenswaard. Hoe gemakkelijk deze planten overi gens in „het gebruik" ook zijn, op één punt zijn ze nogal kieskeurig en wel wat betreft de grond soort. Deze mag volstrekt niet kalkrijk zijn en wie dus een dergelijke grondsoort in zijn tuin heeft, moet alvorens tot het planten van rhodo's over te gaan er beslist veengrond in brengen; ook turfmolm kan hier goede diensten doen. Na het planten is het gewenst flink water te geven en dit bad dus niet een oppervlakkige besproeiing moet later nog enkele malen worden herhaald. De uitgebloeide bloemen worden verwijderd om zaadvorming tegen te gaan. Zouden wij dat niet doen, dan is het niet denkbeeldig, dat de plant niet voldoende energie kan opbrengen om voor het volgende jaar bloemknoppen te vormen. Bij het weghalen van de uitgebloeide bloemen moeten wij er wel voor waken, dat niet tegelijk de jonge scheuten, welke er naast zitten, worden verwij derd. Die moeten namelijk uitgroeien tot bloem knoppen. Tenslotte nog dit: vaak wordt vergeten de rhododendrons na de bloei water te geven, maar dan is de plant juist in haar volle groei, zodat ze in deze tijd zeker niet mag worden verwaarloosd. Htn. En de boot heeft een mooie en zeer toepasse lijke naam: „Seven Seas" (de Zeven Zeeën). Ja, jongens, eigenlijk had ik zeeman moeten worden. Mijn overgroot vader is kapitein van een zeilschip geweest, en dat zoute water zit nog een beetje in mijn bloed. Ahoy! wat een leven, zo met je eigen schuit de wereld door te dobbe ren! X- Hier is Stan! Nou, ik vind het in de Cockpit nog best gezellig. Zo in je dooie eentje over die zeven zeeën lijkt me ook niet alles. In ieder geval zou ik onze kat Frederik meenemen voor een aan- spraakje. Over beesten gesproken: hebben jul lie in de krant die foto gezien van Wimpie het witte wonderkonijn uit Hilversum? Dat dier woont niet in een hok, zoals andere tamme ko nijnen, maar.in de huiskamer! Hij ligt lang uit achter de kachel, speelt met de poes van de buren en drinkt om elf uur een kommetje koffie. Bovendien is hij dol op lange vingers, si naasappelen en chocola! Die lange vingers gapt hij uit het buffet, als hij de kans krijgt, ofschoon hij nog konijnig genoeg is om ook boerenkool en wortels niet te versma den. Maar overigens is Wimpie een hijzonder keurig konijn. Zijn eige nares vindt geen onaan- (Van onze Parijse correspondent) n hei Elysée, waar eens de Pompadour haar gasten ontving, woont sedert enige weken madame Coty. Maar de lieve, oude dame, die al vele harten heeft veroverd, is er nog niet thuis. De overgang van de vier:kamer= voning op de Quai aux Fleurs, waar het echtpaar ongeveer dertig jaren woonde, naar het grote paleis met de marmeren trappen, de weidse zalen en de brede corridors viel haar zwaar. Maar er was geen ontkomen aan. De president zelf zei dezer dagen ook: „Hei doet me pijn ons appar= tement te moeten verlaten: iedere hoek van de kamer heeft dierbare herinneringen. Mijn vrouw en ik, onze kinderen en kleinkinderen waren er erg gelukkig Koningin Mode heeft de jonge garde niet vergeten. Zoals misschien wel bekend is, zijn er in Parijs en elders huizen, welke zich speciaal toeleggen op de hogere naaikunst, de zgn. haute couture in de kindermode. Deze huizen stellen evenals de ontwerpers Dior, Fath en de vele anderen, twee keer per jaar een collectie samen, die door ijdeltuitjes van verschillende leeftij den (tot 16 jaar) aan een belangstellend publiek getoond worden. Als manne quin in de dop trippelen ook de kleuters zelfbeivust over het looppad tussen de rijen der bezoekers door en hebben menige uiting als „snoezig" en „doddig" te incas seren. Gelukkig zijn de ontwerpers van de geluidsbarrière doet een mens niks. „Nee," brult Koos, „als je avontu= ren wilt beleven, moet je weer ouder= wets gaan varen!" Wacht, ik zal hem zelf maar aan 't woord laten: Ja, cockpitters, hier is Koos. Piloot zit me nu wel uit te lachen, maar ging jullie hart ook niet open bij dat opwinden de bericht in de krant: „Nederlandse jongen maakt met een klein jacht een zwerftocht over de zeven wereld zeeën."? Die jongen heet André Bouwmeester en hij is de vorige maand heel al leen met zijn boot uit Scheveningen vertrok ken. Op de lagere school had hij al zo'n verlangen de wereld rond te va ren. En daarom maakte hij ijverig tekeningen van schuiten en kano's, die voor dat doel ge schikt zouden zijn. Zijn ouders schudden hun hoofd en zeiden: „Och, dat gaat later wel over." Maar dat kun je net den ken! André bezocht de zeevaartschool en mon sterde daarna op kust vaarders én op schepen, die de oceanen kruisten. Dat was een goede oefe ning. Toen begon hij, stukje voor stukje, ma terialen en instrumenten aan te schaffen, die voor een lange zeereis onmis baar zijn. En eindelijk... (hij was intussen 24 jaar geworden) kon hij een tweedehands jacht ko pen. Een half jaar lang is hij bezig geweest die schuit zeewaardig te ma ken. Zo kwam er onder de vloer een tank met duizend liter drinkwater. Er gingen zes staafbatte- rijen mee voor de radio en veertig kleine batte rijen voor de zaklan taarn. En natuurlijk gro te rollen kabeltouw en zeil, en een uitgebreide collectie vismateriaal. André zorgde ook voor een rubberboot en een doos vuurpijlen in geval van schipbreuk. Zijn mondvoorraad was ook niet gering. Liefst honderd kilo aardappe len, tweehonderd conser venblikken en koffie. Het jacht is nog geen elf meter lang en drie en een halve meter breed. Er is een 30 p.k. motor aan boord, die eventueel, de wind vervangen moet. Ruitjes, stipjes en streepjes zich er ten volle van bewust, dat alleen eenvoud voor het kifid geschikt is. Het woord kindermode is dan ook eigenlijk niet helemaal op zijn plaats. Het ligt veeleer in de bedoeling de jeugd vlot en ongekunsteld te kleden, dus alles aan te passen bij de onge dwongenheid van hun leeftijd. Maar wel vinden wij in de kleding voor deze jeugdigen allerlei nieuwe facet ten, die hun kleren een prettig en modieus aanzien geven, terwijl het vooral bij de allerkleinsten vaak gaat om nieuwe detailszoals grappige knoopslwitingen, leuk aangebrachte zakjes, strookjes, smaakvol borduur sel, smockwerk of geestige applicaties. Evenals het model is het materiaal van groot belang. Ruitjes, stipjes en ook smalle streepjes behoren nog al tijd tot de geliefde dessins voor kin derkleding. zy zijn tegenwoordig in zoveel mooie soorten katoen te krijgen en blijven na herhaalde wasbeurten toch fris van tint Willen wij het voorbeeld van Amerika volgen, waar een jonge moeder en haar dochtertje dikwijls gelijk gekleed gaan, dan hoeft het geen betoog, dat men zeer voorzichtig moet zijn met ge patroneerde stoffen. Alleen uni-kleuren en de hierboven genoemde dessins komen dan voor deze „moeder en kind-combinaties" in aanmerking. Het is de vreugd van haast iedere moeder om haar spruiten zo leuk mogelijk te kleden. Bent U misschien zo handig de kinderkleding zelf te rus ken, zo doen de hierbijgaande modellen U enige bijzonder aardige ideeën aan de hand voor d^ grotere meisjes: Van het Parijse huis Virginie, dat onze jongeren zo aardig weet te kleden, is het rose-wit gestreepte japonnetje met de aparte garnering van wit piqué die tot aan de zoom doorloopt Uiterst eenvoudig, maar daardoor juist zo aantrekkelijk is het modelletje, dat hier met zoveel gratie wordt getoond door Nicole Berger, de jeugdige vedette van „Blé en herbe". Veel modelletjes voor juniores en „teenagers" worden ook in het Dorchester hotel in Londen getoond. De jongedame op de foto draagt een alleraardigst zonnejurkje in geglansde rode katoen met witte bies langs de speelse rok. De grappige witte kraag, een variatie op de dit voorjaar zo gewilde matrozenkraag, is afknoopbaar en heeft naast de rode bies nog een kersenmotief van applicatiewerk als extra versiering. (Advertentie) e hebben deze week heel wat te stellen gehad met Koos, onze ra= diorielegrafist. Hij vindt dat gevlieg maar tam werk, zegt hij. Zelfs het doorbreken

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 9