oen wede ELLING KMAAR schat I 1 NOORDHOLLAND^ Linkse verkiezingszege in België verdringt C.V.P. Op laatste 15 kilometers sloeg Keepers zijn slag Dulles in Londen voor gesprek over Verre Oosten Opmerkelijke verliezen communistische partij Binnen twee maanden opheffing van de Unie? Nieuwe aanval verwacht op Dien Bi EMSKERK I 1 I I 1 I I Dagblad voor Alkmaar en omgeving Verstandig en wijs Roosendaler verraste De Groot en Tinus Wolfs volkomen Pim Muiier overleden >ERINGEN 'u iters" 27 April 1954 1 I Maandag 12 April 1954 - 50e Jaargang - Nummer 13058 Spaak aan bewind? Minister de Bruyn sprak voor Ned. consumentenbond TWEE MILITAIREN BIJ ONGELUK GEDOOD TREKT „DE SCHELDE" ZICH TERUG UIT DE VLIEGTUIGBOUW? NIEUW OFFENSIEF TEGEN MAU MAU AANGEKONDIGD EERSTE HELICOPTER IN ZANDVOORT GELAND Grieks kabinet afgetreden Ronde van Noord-Holland Hoog tempo was velen te machtig Genève op programma Aanvaring tussen Nederlandse schepen Uitvinder filmcamera overleden Transportstaking te Rome Volgens minister Simarjo Aardverschuiving in Italië Herdenkingsdienst Kroon prinses Martha te Rotterdam Gifmenger veroordeeld „COMET" ZAL WORDEN BEPROEFD AS A.S. IN HET 2224 Alkmaarseweg 1, ecies. r, mass, vrijh.- en springen, ken pl.m. 50 den pers. f0.50 reductie .ril reeds volgeboekt. Nieboer, Zeugweg 2273327, met tege- postrek. no. 484780, r, Oosterterpweg 28, 'iiiiiiiiiiiiiiiiiniiMiim^ later vlogen name- in brand. Mazwie's 'gevaagd en er ble- Dat was het werk „Was je toen weer g niet", antwoordde paarde geld nog en >nd Dollar" „Een te beginnen", vond en", zei Rudolf. „Ik dacht, ik ga terug brave Aron geleerd besloot met het res- ug te gaan om mijn steunen" „Maar in je laten horen?", it", ontwoordde Ru- oor postzegels, maar ijd. Zo gaat het nu Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f0.5I per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE TEMIDDEN van gewichtige en wetenschappelijke, vaak veelal theoretische beschouwingen over het vraagstuk van de katholieke politieke eenheid treft het nuch ter woord van een practiseh man. Het is dit: het geeft van ver standig inzioht en w ij s be leid blijk, als de katholiek op de lijsten van de Katholieke Volks partij stemt. Een grote commis sie heeft bijkans een jaar op het eenheidsprobleem gestudeerd. Zij is tot de conclusie gekomen, dat er één katholieke politieke partij nodig is, en zij stelt, natuurlijk, dat dit de K.V.P. moet zijn. Even natuurlijk gelet op de ontwikkeling van de laatste ja ren meent zij, dat dit niet be tekent, dat daarmee en daarna alles gezegd is. Die éne K.V.P. moet nu zo worden ingericht anders en beter dat zij voor allen aan vaardbaar, geschikt, „bewoon baar" is. Zoals men weet wordt daar aan gewerkt. Op het uitgebrachte „Centrum"-rapport studeert een Commissie uit het Partijbestuur, met de opdracht, op korte ter mijn tot concrete voorstellen te komen. Daarnaast staat het overleg tussen de drie katholieke groe pen, K.V.P., K.N.P. en Katholie ken in de P.v.d.A„ die op de ba sis van het eenheids-vermaan van Kardinaal de Jong onderhandelen, hoe men tot practisohe werkda- digheid in deze richting komen kan. Wat moet nu het standpunt van de katnoiieke kiezei zijn bij de aanstaande Statenverkiezing, in afwachting van het resultaat van genoemde studies en overleg gingen? Naar onze mening zullen ver standig inzioht en wijs beleid dit standpunt bepalen. Zij zullen leren, dat het ogenblikkelijke voortbestaan van een betreurens waardige scheiding in elk geval feitelijk tekort doet aan de con clusies van het katholieke Cen trum-rapport, dat de noodzaak van het tot gelding brengen van de katholieke inzichten in staat en maatschappij gemeenschappe lijke inspanning van alle katho lieken vereist, en dat wel in één politiek partijverband. Het is trouwens geheel in deze geest, dat de Partij-voorzitter mr. van Doorn, een duidelijk geluid laat horen in een artikel in de laatste „Opmars": „Katholiek Nederland achter de K.V.P." Hij legt daarbij nog eens de nadruk op de voortvarendheid, waarmee die katholieke partij in christelijk-sociale zin een eigen koers vaart. Dat is n i e t in socialistisch vaarwater, dat is niet liberaal. Er is in de politiek een christe lijke, een katholieke doorbraak gaande. Het is wijs en voorzich tig, daarop te letten en daaraan een practisohe conclusie te ver binden. Deze: die christelijke doorbraak moet met kracht worden door gezet. Daarom moet heel katholiek Nederland daaraan steun verle nen. Hoe sterker bij de komen de verkiezingen het herstel van de katholieke politieke eenheid blijkt te zijn, hoe meer katho lieke invloed in de politieke ver houdingen kan worden ontwik keld. Het lijkt ons, nuchter en prac tiseh bekeken, in het gezicht van de komende s t r ij d, dus ver standig en wijs, om bij de ko mende verkiezingen aohter de katholieke eenheid te staan. Wie het anders doet, speelt in de kaart van socialisten en libe ralen. Dat is nóch verstandig, noch wijs. Hedenochtend vroeg was de totale uitslag van de in België gehouden verkiezingen voor het parlement en de provinciale raden nog niet bekend. De berichten uit Brussel meldden echter in de loop van de afgelopen nacht reeds een overwinning voor de socialisten en libe ralen en verlies voor de C.V.P. en de communisten. Om 4 uur in de ochtend gaf de regering te kennen, dat de C.V.P. haar meerderheid in het parlement had verloren. Om zeven uur in de ochtend, toen nog niet alle uitslagen wa ren ontvangen, is het tellen op geschort. De volledige uitslagen kwamen slechts langzaam binnen, aangezien er drie tellingen moes ten worden verricht. De vijf mil- lioen kiezers moesten stemmen voor de Senaat, voor het Huis van Afgevaardigden en voor de Pro vinciale Raden. Om acht uur van. minister van buitenlandse zaken. In de oude Kamer hadden 108 katholieken, 77 socialisten, 20 li beralen en 7 communisten zit ting. Vandaag nog zullen de be sprekingen van de kabinetsfor matie beginnen. In Luik is een aanhanger van de Christelijke Volkspartij van morgen met een schedelbreuk in het ziekenhuis opgenomen, na een P.f minister van Publiekrech telijk Bedrijfsorganisatie dè heer A. C. de Bruyn staat niet afwij zend tegenover het toezicht van f.eg consumentenorganisatie op P.B.O.-organen. Dit blijkt uit een rede waarmee hij Zaterdagmid- hf rolzaal op het Binnen- not de eerste jaarvergadering van de Nederlandse Consumen tenbond heeft geopend. De mi- °fler dacht daarbij voornamelijk aan toezicht op speciale gebieden uit te oefenen door gespeciali seerde vertegenwoordigers, maar mj voelde ook wel voor een con sumentenorganisatie, die meer m het algemeen voor de belan gen van de verbruiker waak.t morgen bleek, dat voor het Huis botsing met socialisten. De 22- van Afgevaardigden de C.V.P. in jarige Frederic de Ryckel uit Luik de provincies Antwerpen, Namen en Luxemburg 4 van de 29 zetels had verloren. De socialisten won nen er 3 en kwamen nu op 18. Liberalen 2 (onv.), Christ. Vlaams Verbond 1 (winst 1) en lib.-soc. kartel 1 (onv.). Aan de hand van het cijferma teriaal, dat bij het ter perse gaan van deze editie ter beschikking was bleek, dat de C.V.P. tussen de 10 en 15% van haar aanhang heeft verloren. De socialisten en libera len wonnen in vergelijking met 1950 5 tot 12%. De communistische verliezen liepen reeds direct op tot 30%. Het verlies van de C.V.P. is tevens te wijten aan de kleine partijen die zich van de C.V.P. hadden afgescheiden. In de pro vincies AptwernPri. Brabant en Limburg verloor' de C.V.P. resp. 3, 3 en 1 zetel. De eerste uitslag kwam uit Namen. De meerder heid van de C.V.P. in het parle ment bedroeg tot nog toe 4 ze tels. In politieke kringen in Brussel was men van oordeel, dat socia listen en liberalen sterk genoeg zjjn om een linkse coalitie te vormen. Weer anderen voorspel len een coalitie van C.V.P., socia listen en liberalen. Het staat wel vast, dat Paul Henri Spaak deel zal uitmaken van de nieuwe re gering, hetzij als premier, of als In de omgeving van Ede is Zondagmorgen een verkeersonge val gebeurd, waarbij twee doden zijn te betreuren. Een scooter, bestuurd door een kapitein met als duopassagier een sergeant, stak de weg over en werd, toen het voertuigje de weg EdeHarskamp wilde oprijden, door een van rechts komende mi litaire vrachtwagen gegrepen. De scooter schoof onder de vracht auto en vloog in brand. De be stuurder en zijn passagier werden op slag gedood. zat naast de chauffeur van een propaganda-auto der christelijke volkspartij, toen de auto werd aangevallen door de socialistische partijgangers. De Ryokel werd door een baksteen aan het hoofd getroffen. In het ziekenhuis werd een schedelbreuk geconstateerd. Zijn toestand is ernstig doch men hoopt hem in leven te houden. Een onderzoek is ingesteld. Dit is het enige incident dat tot nu toe gemeld is. Tussen de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissir.gïr. en de N.V. Koninklij ke Nederlandse Vliegtuigenfa- briek Fokker te Amsterdam zijn onderhandelingen in een verge vorderd stadium, welke tot resul taat zullen kunnen hebben dat de N.V. „De Schelde" zich terug trekt uit de vliegtuigbouw. NAIROBI, 11 April (Reuter) - De regering van Kenia heeft Zondag aangekondigd, dat zij een nieuw grootscheeps offensief te gen de Mau Mau zal beginnen en dat de periode, waarin de op standelingen zich massaal konden overgeven op 'grond van een te treffen overeenkomst, thans door haar als afgelopen wordt be schouwd. Onder gróte belangstelling is gisteren 13 minuten over drie de eerste helicopter van de Sabena geland op het afgezette caravan- terrein aan de "Vfen Lennepweg te Zandvoort. De burgemeester van Zand voort, mr. H. M. van Fenema, verwelkomde bemanning en gas ten en sprak zijn verheugenis uit over de zij het nog tijdelijke luchtverbinding van de badplaats met het achterland. ATHENE, 10 April (A.P.) Het Griekse kabinet heeft van daag zijn ontslag aangeboden. Het doel van dit ontslag is, premier Papagos „volledig de vrije hand te laten voor de reor ganisatie van het kabinet", gelijk een lid der regering mededeelde. f 50.000 verdwenen uit aangetekende brief Naar wij vernemen is f 50.000 verdwenen uit een aangetekende brief, die het bijkantoor van de Amster damse Bank te Goes heeft verzonden naar het hoofd kantoor. Bij aankomst in Am sterdam bleek de brief slechts oude kranten te bevatten. De recherche stelt een onder zoek in. Even voorbij Schagen, waar de boerderij „de Vennik" al jaren- LONDEN 11 April De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, is Zondagmiddag te Londen aangekomen. Hij zal te Londen en Parijs spreken over de Westelijke politiek, die op de conferentie te Genève zal worden gevolgd. van Mohammed Mossadeq, de veelbesproken oud-premier Iran, heeft het Militaire Hof, dat zijn beroep tegen het von nis van drie jaar eenzame opsluiting behandelt, laten weten, dat hij in hongerstaking is gegaan en dat hij geen zittingen van het Hof zal bijwonen. De openbare aanklager verklaarde later naar aanleiding van deze mededelingdat Mossadeq ,.om gezondheidsredenen" weigerde te eten. Hierna werd de zitting van het Hof 24 uur verdaagd. De ex-premier blijkt onder de gebeurtenissen van de laatste maanden veel te lijden. We zien hem hier met hulp van officieren van het Iraanse leger, die als zijn escorte dienst doen, de trappen van het Gerechtshof in Teheran bestijgen. Om zich overeind te houden steunde de oude staatsman bovendien nog een stok Volgens diplomatieke kringen te Londen zal Engeland de V.S. mededelen, dat het bereid is mede te werken aan een plan op lange termijn voor één of an dere soort „vereende actie tegen communistische expansie in Zd- Oost-Azië." Maar de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, zal er op aandringen, dat er niets zal worden ondernomen, waardoor de kansen, hoe klein ook, om door onderhandelingen een regeling aangaande Indo- China te bereiken, geheel en al teniet zouden worden gedaan. Naar verluidt zijn Engeland en Frankrijk het met Dulles oneens over het tijdstip, waarop een ver klaring over een verenigd anti communistisch front in Azië en een waarschuwing aan continen taal China over verdere steun aan de Vietminh-opstandelingen in Indo-China, zouden moeten worden uitgegeven. Dulles wenst tot actie over te gaan vóór de conferentie van Genève, welke 26 April begint. Engeland en Frankrijk zijn van mening, dat men door de be sprekingen te Genève eerst de bedoelingen van de communis ten te weten moet komen. (Van onze sportredacteur) Tussen de duizenden wielerfans aan beide zijden van de Leegh- waterweg in de Wormer stormden vijf kleurige figuurtjes naar de finish van de zesde Ronde van Noord-Holland. Vijf renners, waar onder twee met klinkende namen: Tinus Wolfs en Daan de Groot. Doch een nieuweling, opgediept uit het onuitputtelijke reservoir van het Brabantse land, zou de illusies van de twee „routiniers" ver storen. 200 m voor de finish beantwoordde hij de sprint van Daan de Groot met zulk een vlijmscherpe demarrage, dat hij al juichen kon voor zijn snorrend voorwiel langs de jury stoof. Keepers uit Roosendaal had de eerste „wielerklassieker" van dit jaar gewonnen. lang weer en wind trotseert, had Mathieu Sonnemans zich opge richt. om zich heen gekeken en de pedalen de extra duwen ge geven, die hem uit de kopgroep wegdroegen naar voren. Aarze lend volgde Leo Keulers zijn spoor. Zou dit dan eindelijk de „grote ontsnapping" worden? Na 155 km, waarin de wet van de sterkste onbarmhartig slachtoffers had geëist in de 230 man sterke gelederen van deze Ronde van Noord-Holland. De wet van het tempo. Het zwaard, dat onder deze ideale weersomstandigheden werd tot het wapen, waarmee de zwakkeren tot overgave werden gedwongen. Constant draaiden de renners zo'n 4245 km per uur en steeds moeilijker werd het voor degenen die dit te hoog lag, maar toch bij wilden blijven. Wie dat niet kon, moest afhaken. Definitief. Want niet één slaagde er in „terug te komen". Er waren ook valpartijen die de gelederen decimeerden. Amper 2 km na ■het officiële vertrek van de Julianaibrug te Koog-Zaandijk, nadat Zaandam de rennerskara vaan in „begrafenisstemming" WEXFORD HARBOR, Ierland, 11 April (A.P.) Twee Neder landse vrachtschepen zijn Zater dag met elkaar in aanvaring ge weest, waarhij slechts lichte scha de ontstond. Het 360-ton grote motorschip „Herta" liep enige averij op. maar de „Prima" kreeg geen schade. LYON, 10 April (A.P.) Auguste Lumière. de uitvinder van de filmcamera en projector, is vandaag alhier op 92-jarige leeftijd overleden. Hij en zijn broeder Louis maakten in 1895 de eerste filmtoestellen, waarvan de beginselen nog steeds worden toegepast. ROME, 11 April (Reuter) Tram- en buschauffeurs en con ducteurs te Rome zijn Zondag voor 48 uur in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun loon eisen. op DJAKARTA, 10 April (P.I. - Aneta) De Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. Sunarjo, heeft Zaterdag ver klaard te verwachten, dat de kwestie van de Unie binnen twee maanden zal worden afgehan deld. Hij deelde mee, dat men zich van Nederlandse zijde bereid had verklaard over de Unie on derhandelingen te openen. Op een vraag, waar de onder handelingen zullen worden ge houden, deelde minister Sunarjo aan persvertegenwoordigers mee, dat Indonesië de voorkeur geeft Indonesië en Nederland. Het is zeer wel mogelijk, dat de bespre kingen in Europa zullen worden gevoerd. Minister Sunarjo zei, dat de Indonesische regering alle pogin gen in het werk heeft gesteld de vraagstukken Nieuw-Guinea en de Nederlands-Indonesische Unie op een oplossing waarvan het volk met ongeduld wacht zo spoedig mogelijk af te handelen. Of op de kamende conferentie tussen Nederland en Indonesië ook Nieuw-Guinea ter sprake zal komen deelde mr. Sunarjo niet mede. Naar het A.N.P. van officiële zijde in Den Haag verneemt, is van Nederlandse zijde nog niet geantwoord op de nota aan mi nister Luns overhandigd en waar in de Indonesische regering naar werd aangenomen hervatting van het overleg over Nieuw-Guinea en aan een neutrale plaats buiten de Unie verzocht, voorbij had zien trekken, kwakte Teysse tegen 't asphalt. Twintig, dertig anderen konden met be droefde gezichten naar het ver nielde materiaal kijken. Piet Pe ters was daarbij en ook Wim Rusman. Even voorbij Hoorn herhaalde zich dit toneel. Arend v. 't Hof bezeerde zich behoorlijk, Krijn Post kon even eens geschrapt worden uit ons lijstje der mogelijken. Dat lijstje was daar vlak voorbij het uitgelopen Hoorn nog behoorlijk lang. Tot groot genoegen van de J. P. Coenstad-bewoners zat hun favoriet Fok ook nog in de voor ste gelederen. En Piet Degeling Vervolg op pagina 4 DEN HAAG, 12 Aprii. In de ouderdom van 89 jaar is te Den Haag overleden de heer W. J. H. Muiier, de grondlegger van tal rijke takken van sport in ons land. De ter aardebestelling zal Don derdag a.s. op de Algemene Be graafplaats aan de Kerkhoflaan te 's-Gravenhage plaats vinden. PSCARA, Italië, 11 April (A.P.) Een aardverschuiving, indirect veroorzaakt door een aardschok, heeft in het dorp Castiglione a Casuaria op de Oostkust van Italië 22 huizen verwoest of be schadigd. De verschuiving had plaats na dat een lichte aardschok onlangs de rioleringen in het dorp had beschadigd. HANOI, 11 April (Reuter) Generaal René Cogny, de Franse opperbevelhebber in Noord-Indo- China, heeft Zondag in een inter view met een Reuter correspon dent te Hanoi verklaard, dat de vesting Dien Bien Phoe dank zij uit de lucht neergelaten verster kingen even sterk is als voor de tweede Vietminh aanval op 30 Maart. De conditie van het gar nizoen is beter dan ooit tevoren, zei hij. Deze uitlating is een compli ment voor de parachutisten en voor de stafofficieren en piloten, die een rol hebben gespeeld bij het door de lucht aanvoeren van versterkingen. Dien Bien Phoe is waarschijnlijk voor zover bekend in de oorlogsgeschiedenis de on gunstigste plaats voor het neer werpen van versterkingen. De plaatsen waar de valschermen kunnen worden neergelaten, zijn nauw en omgeven door prikkel draad, mijnenvelden en zij lig gen onder het vuur van de vij and. De vliegtuigen moeten vlie gen door vijandelijk luchtdoel geschut, dat door Radar wordt gericht. Generaal Cogny zei een nieuwe Vietminh aanval binnen enkele dagen te verwachten. Deze zou even krachtig zjjn als de vorige. Bij een aanval op mariniers op de weg tussen Hanoi en Haiphong, waarlangs Amerikaans materiaal naar de voornaamste, Franse bases in de delta van de Rode Rivier wordt vervoerd, werden Zaterdag 25 Vietminh opstandelingen nabij Haiphong gedood. De Vietminh viel ook een marinepost, 25 km ten Noorden van Haiphong, en verscheidene sterkten in de delta aan, aldus een communiqué van Zondag. In de Noorse kerk te Rotter dam is gisteren een herdenkings dienst gehouden naar aanleiding van het overlijden van kroon prinses Martha van Noorwegen. De dienst werd o.m. bijge woond namens Koningin Juliana door mr. G. C. D. baron van Har- denbroek, opperceremoniemeester van de Koningin. NIMES, 10 April (Reuter) Robert Brunei, een 24-jarige Fransman, is door een rechtbank te Nimes tot levenslange dwang arbeid veroordeeld. Hij wordt er van beschuldigd, ziin vader en zijn beide grootmoeders vermoord te hebben door middel van arse nicum. LONDEN, 1.1 April (Reuter) -v Vrijwilildgers zullen speciale proefvluchten maken met straal vliegtuigen van het type „Cornet" om te pogen de oorzaak te vin den van drie onverklaarde onge lukken met deze toestellen. 7

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1