De wettelijke regeling van het cadeaustelsel Koersen Amsterdamse Beurs 2), RADIO Vliegtuig stortte neer op Texels vliegveld Financiën en Economie I 25-jarige piloot gedood NeemnAKKERTJE De Beurs Belangd ledei Verbod op ten geschenke geven van branche-vreemde artikelen programma Scheepsberichten 200 Millioen meer in de schatkist EL Gardenia >e lauwe Naar de gelijknamige Warner Bros film STAVENUI DAW defin naar Mad Onze voorjaarscoflec is compleet Het Kledinghi Pagina 2 Woensdag 14 April 1954 De voorstellen tot een wettelijke regeling van liet cadeaustelsel zijn bij de Tweede Kamer ingediend. Bijna twee jaar geleden is een regeling van deze materie bij de behandeling van de rijksbegroting aan de Staten Generaal toegezegd. De regering heeft bij de voorstellen, die thans ter tafel liggen, het advies van de Sociaal Economische Raad niet geheel en al gevolgd. De opzet van het wetsontwerp is, dat het verboden wordt branche-vreemde artikelen ten geschenke aan te bieden. In hoofdpunten komt het wetsontwerp op het volgende neer: 1. De toepassing van het cadeaustelsel met beihulp van branche-vreemde goederen ver stoort de normale concurrentie verhoudingen ten nadele van de kleinhandelaren, tot wier nor male bedrijfsuitoefening de dis tributie van die goederen behoort en wordt daarom verboden. 2. Het verstrekken van re clame-artikelen blijft toegestaan. Als reclame-artikelen worden be doeld voorwerpen, die duidelijk de naam of het merk van een product dragen. A-ls beperkende bepaling is opgenomen in het ontwerp, dat deze artikelen „con sumptieverwant" dienen te zijn. Zo zal een koffiefabrikant of detailhandelaar wel een kop en schotel met reelamemerk ten ge schenke mogen geven, doch geen bierglas. Omgekeerd zal een bier brouwerij wel een bierglas met reelamemerk cadeau mogen doen, doch geen kop en schotel. 3. Geschenken, die naar alge meen of plaatselijk gebruik op gezette tijden worden gegeven zijn geoorloofd. Hierbij is ge dacht aan de tegen de jaarwisse ling gebruikelijke attenties in de vorm van reclame-kalenders of reclame-zakagenda's. Voorts is 't toegestaan om geschenken, die naar plaatselijk gebruik worden gegeven en die deels van fol kloristische aard zijn, te blijven geven. 4. Voor bepaalde goederen zul len vrijstellingen worden gege ven. Er zijn geen bezwaren tegen het verstrekken van plaatjes bij artikelen ook niet tegen kleine geschenken, die „tot de kinder vreugde bijdragen", zoals lucht ballonnetjes. 5. In bijzondere gevallen kan ontheffing worden verkregen. De vrijstellingen en ontheffingen moeten bij de kamers van koop handel worden aangevraagd. Deze bepaling maakt het o.w. mogelijk aan jubilerende firma's een geschenk aan hun vaste klan ten aan te bieden. 6. Het aanbieden en verstrek ken van geschenken aan weder verkopers valt niet onder de wet telijke regeling. De mogelijkheid wordt geopend bij algemene maatregel van bestuur andere groepen van personen met we derverkopers gelijk te stellen, hiebbii is gedacht aan ambachts lieden, restaurateurs en caféhou ders, die geschenken ontvangen in verband met de leveranties. De ontworpen wet zal eerst op een door de kroon te bepalen tijdstip in werking treden. Het is de bedoeling dit tijdstip zodanig te bepalen, dat binnen redelijke grenzen gelegenheid wordt gege ven aanwezige voorraden ca deau-artikelen van de hand te doen. Het principe In de toelichting op fae't wets ontwerp gaat de minister van Economische Zaken dieper in op de betekenis van het cadeaustel- Deze bepaling maakt het o.a. sel als reclamemiddel. Hij ziet in het cadeaustelsel een methode van concurrentie, terwijl de concurrentie een integrerend ele ment in het economisch bestel is. Het feit. dat bepaalde onderne mers concurrentie ondervinden van anderen, die het cadeaustel sel toepassen, kan op zich zelf DONDERDAG 15 APRIL Hilversum 1, 402 meter K.R.O.: 7.00 Nieuws, 7.10 Gramofoon, 7.15 Ge wijde muziek, 7.45 Morgengebed en liturgische kalender, 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gramofoon, 8.25 Plechtige hoogmis, 9.45 Waterstanden, 9.50 Gramofoon; N.C.K.V.: 10.00 Gra mofoon, 10.30 Morgendienst; K.R.O.: 11.00 Voor de zieken, 11.45 Gramofoon, 12.00 Gramofoon, 12.55 „Een levend monument", 13.00 Nieuws en katho liek nieuws, 13.20 Gramofoon; N.C.R.V.: 14.00 Gramofoon, 14.45 Voor de vrouw, 15.15 Gramofoon, 15.30 Instrumentaal trio, 16.00 Bijbellezing, 16.30 Gramo foon, 17.00 Voor de jeugd, 17.30 Gra mofoon, 18.10 Sopraan, fluit en piano, 18.35 Raadhuispraat, 18.45 Leger des Heilskwartier, 19.00 Nieuws en weer berichten, 19.10 Voor de jeugd, 19.30 Gramofoon, 19.55 „Ga mee naar Ju- bo II", causerie, 20.00 Radiokrant, 20.20 Vocaal kwartet, 20.50 Lij densoverden king. 21.20 Gramofoon, 2i.30 „Ik denk er zo over.... en u?", causerie 21.40 Gemengd koor a capella en voorzan gers, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws en s.o.s.-berichten, 23.15-24.00 Gramofoon. Hilversum 2, 298 meter. A.V.R.O.: 7.00 Nieuws, 7.10 Gramofoon, 7.15 Gym nastiek, 7.30 Gramofoon; V.P.R.O.: 7.50 Dagopening; A.V.R.O.8.00 Nieuws, 8.15 Gramofoon, 9.00 Morgenwijding, 9.15 Gramofoon. 9.30 Voor de vrouw, 9.35 Gramofoon, 10.50 Voor de kleuters, 11.00 Lichte muziek, 11.35 Gramofoon, 11.45 Voor de vrouw, 12.00 Orgel en piano, 12.25 „In het spionnetje", 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen, 12 33 Gramofoon, 12.50 „Uit het bedrijfs leven", 13.00 Nieuws, 13.15 Mededelin gen en gramofoon, 13.30 Lichte muziek, 14.00 Cabaret,. 14.30 Alt-mezzo en piano, 15.00 Voor de zieken, 15.45 Gramofoon, 16.15 Voordracht, 16.35 Gramofoon, 17.00 Voor de jeugd, 17.45 Regeringsuitzending: Prof. dr. R. A. M. Bergman: „Rijksdelen Overzee: Nieuw - Guinea anthropologisch", 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen, 18.25 Voor de jeugd, 18.40 Reportage of gramofoon, 18.45 Parijs' programma, 19.00 Voor de kinderen, 19.05 Gesproken brief uit Londen, 19.10 Lichte muziek, 19.40 Rondetafelparlement, 20.00 Nieuws, 20.05 Kamerorkest, 20.50 Mededelingen. 20.55 „De zweetdoek van de Heilige Vero nica", hoorspel, 21.45 Pianorecital, 22.15 Gramofoon. 22.30 Gramofoon, 22.45 Sportactualiteiten, 23.00 Nieuws, 23.15- 24.00 Gramofoon. geen motief tot een wettelijk verbod vormen. Wanneer echter brancihe-vreemde artikelen ten geschenke worden aangeboden, is er van een onordelijk element in de concurrentieverhoudingen sprake. Het ligt daarom op de weg van de overheid om in te grijpen. De minister staat verder op 't standpunt, dat indien de toepas sing van het cadeaustelsel alleen de concurrentie tussen de bran chegenoten onderling raakt, een regeling een aangelegenheid is, die door de branche-genoten on derling moet worden getroffen. De wet op de bedrijfsorganisatie biedt de nodige gelegenheid om tot bevordering van gezonde concurrentieverhoudingen in de ■bedrijfstakken te geraken. Voorbeelden van branche vreemde geschenken Fabrikanten van zeep en was middelen o.a. geven textiel, huis houdelijke artikelen, ameuble menten. sieraden en speelgoed ten geschenke, margarinefabri kanten en grossiers textiel, huis houdelijke artikelen, bromfietsen, klokken, vulpennen, sieraden en speelgoed. Koffiebranders en theepakkers werken met glas, porcelein, aar dewerk. tafelzilver, naaidozen en kapdozen. Zeer grote bedragen worden voorts aan geschenken besteed door uitgeverijen van geïllu streerde bladen, die hun abonne's voorzien van huishoudelijke arti kelen. lepels, vorken, scharen, textielgoederen, bromfietsen en naaimachines. En hiermee is de lijst lang niet compleet. Wat wel mag Een winkelier in herenmode artikelen zal wel een das als geschenk mogen aanbieden aan de koper van een overhemd, om dat dit geschenk tot zijn eigen branche behoort, maar geen hor loge. Anderzijds mag een horlo- ger 'bij de verkoop van een pen dule wel een horloge als ge schenk aanbieden, maar geen das. In een warenhuis zal men een das ten geschenke mogen aan bieden aan afnemers van de he- renmodeafdeling, maar niet aan die van de afdeling levensmid delen, enz. Het lijkt allemaal moeilijk, en het is het ook, tenzij men pre cies weet welke afbakening de vestigin-gsbesluiten en vestigings- beschikkin-gen aangeven. Gelden voor een branche geen vesti gingsbesluiten of beschikkingen, dan wordt het oordeel over „branche-vreemde-,goederen" aan het oordeel van de rechter over gelaten. TEXEL. Dinsdagmorgen om 11 uur is even na de start vanaf het vliegveld De Vlijt een Fair- child-vliegtuig, bestuurd door de 25-jarige piloot J. Drost, neer gestort. De jeugdige vlieger kwam hierbij om het leven, ter wijl het vliegtuig geheel werd vernield. De heer J. Drost, oud-straal jager piloot van de Koninklijke Luchtmacht, vloog reeds vier maanden voor de N.V, Aero- Holland met het toestel, dat voor schietoefeningen van Landmacht en Marine boven de rede van Den Helder werd gebruikt. Dinsdagmorgen zou hij voor de gebruikelijke schietoefeningen opstijgen, maar hij miste de manche (de manche is de sleep- zak, die bij dergelijke vliegtui gen met een haak moet worden (Advertentie) Passagiersschepen Alhena 12 p. St. Vincent naar Laspalmas; Boschfontein 13 v. Amsterdam n. Southampton; Ja gersfontein 13 8.30 uur v. Vlis- singen n. Antwerpen; Groote Beer 12 640 m. O ten N. Kp. race n. Rotterdam; Nw. Amsterdam 12 v. Malta n. Palermo; Noordam 12 400 m. W. Quessant n. New York; Zuiderkruis 12 v. Rotterdam n. Halifax; Joh. v. Oldebarneveld p. 12 Shadwan eil. n. Aden; Oranje 12 v. Belawan n, Colombo; Siba- jak 12 p. ten Z. van reta n. Rot terdam; Waterman 12 390 m. W. Landsend n. Southampton. Tankvaart Caltex Delft p. 12 22.20 Vlis- singen n. Antwerpen; Rafaela 9 v. Bangkok te Singapore; Caltex Leiden p. 12 Quessant n. Sidon; Caltex Utrecht p. 12 Gibraltar n. Rotterdam; Elmina 12 v. Lagos n. Douala; Tibia p. 12 Malta n. Fao. Vrachtvaart Aalsdijk p. 12 22.20 Vlissingen n. New York; Amstelpark p. 13 Minikoi n, Belawan; Ariadne 12 v. Victoria n. New York; Algenib 10 v. Montevideo n. Santos; Am- stelbrug p. 11 Fernando Noronha n. Las Palmas; Amsteldiep p. 12 kp. Finisterre n. Antwerpen; Am stelveen p. 12 Kp. St. Vincent n. Genua; Blijdendijk 12 te Balti more; Bennekom p. 12 Azoren n. Trinidad; Bintang p. 12 St. Paul- rocks n. Recife; Bali verw. p. 13 Kp. Finisterre n. Portsaid; Dui- vendijk 11 v. Christobal n. Ant werpen; Eemland 12 v. Riogrande do Sul n. Puerto Alegre; Kerto- sono 13 v. Singapore n. Chitta- gong; Leuvekerlc 14 te Bombay verw.; Loppersum p. 12 Finister re n. Le Havre; Lutterkerk 13 v. Londen te Rotterdam: Lekker- kerk 13 v. Suez n. Aden; Loos- drecht 12 te Antwerpen v. Mar seille; Maasland 14 v. Bahia te Las Palmas verw.; Molenkerk 13 v. Port Said n. Livorno; Murena 12 v. Singapore n. Melbourne; Prins Willem III 9 v. Rotterdam te Quebec; Polydorus nacht 12- 13 v. Glasgow te Portsaid; Stad Alkmaar 13 v. Amsterdam te Narvik; Stad Leiden 12 v. Rot terdam te Narvik; Schiedijk 12 te Antwerpen; Sommelsdijk 12 v. Djeddah n. Belawan; Stad Maas tricht 13 v. Rotterdam te Savona; Stad Rotterdam 12 v. Narvik n. Tijnedock; Stad Dordrecht 12 Kp. St. Vincent n. Napels; Tamo 12 v. Buenos Aires n. Necochea; Tero 12 v. Santos n. Portc Alegre; To- mini 12 n.m. v. Amsterdam te opgepikt en waarop vanaf de grond moet worden geschoten). De piloot draaide terug, maar miste' ook voor de tweede keer de manche. Tot hun ontzetting zagen havenmeester Harms, de twee collega's van de heer Drost en de overige aanwezigen op het vliegveld de Fail-child enige tel len later plotseling afglijden en naar beneden storten. De crash was zo hevig, dat de piloot op slag moet zijn gedood. De heer J. Drost was afkomstig uit En schede; hij had zich veertien da gen geleden met zijn jonge vrouw op Texel gevestigd. STAMBOEK-TWEELING IJMUIDEN, 13 April. Het komt zelden voor dat een merrie het leven schenkt aan twee veulens, doch de bruine Gelderse stamboekmerrie „Letera" van boer M. Markerink aan de Meervlietstraat te Velsen heeft het levenslicht geschonken aan een welgeschapen tweeling, broer en zus, die dankzij vader „Ivar", een struise stamboekvos, met mooie witte voet jes door het stro dansen. Dividend A.K.U. :12 pel. AMSTERDAM, 13 April. De di rectie van de Algemene Kunstzijde Unie N.V. te Arnhem deelt mede, dat in de vergadering van de Raad van Commissarissen van 13 April 1954 be sloten is om aan de vergadering van aandeelhouders die op 22 Juni a.s. ge houden zal worden, voor te stellen over het jaar 1953 op de gewone aan delen een slotdividend uit te keren van 8 in contanten. (4 werd in terim betaald, zodat het totale divi dend over 1953 bedraagt 12 o, tegen 9 'la over 1952). VELSER AFFAIRE 's-GRAVENHAGE, 13 April. De Hoge Raad wees vandaag ar rest in het cassatieberoep van de officier van justitie te Haarlem tegen een vonnis van de recht bank aldaar, waarbij C. J. B. en A. J. W. zijn ontslagen van rechtsvervolging van het hun ten laste gelegde: doorgeven aan de Duitsers van de namen van ille galen. Beiden hadden bekend, maar zich beroepen op over macht, n.l. een order van de il legaliteit en voorts op het alge meen belang. Volgens hun ver klaringen betrof het hier perso nen, die de voedselvoorziening in gevaar brachten en repressail- les van de vijand uitlokten. De Hoge Raad heeft het cas satieberoep verworpen. VERNIETIGING ARREST LEIDERS N.E.S.B.? De advocaat-generaal bij de Hoge Raad. mr Loeff, heeft van morgen geconcludeerd tot vernie tiging van het arrest van het Amsterdams Gerechtshof tegen de leiders der Nationaal Europese Sociale Beweging (N.E.S.B.) van Tienen en Wolthuis en verwijzing van de zaak naar een ander ge rechtshof. De Hoge Raad zal op 18 Mei a.s. zijn arrest wijzen. Het Amsterdamse Gerechtshof had van Tienen en Wolthuis vrijgesproken. Het Hof achtte namelijk niet bewezen, dat de E.N.S.B. een organisatie is, welke het streven van de vroe gere N.S.B. of van een of meer andere landverraderlijke organi saties tracht voort te zetten. Naar het oordeel van de advocaat- generaal bij de Hoge Raad, mr Loeff, behoren niet alleen de be ginselen en doeleinden van de N.E.S.B. te worden getoetst aan 't streven der ontbonden en verbo den organisaties, doch h,omt het bovendien in aanmerking wat de N.E.S.B. feitelijk verricht. Het kwam mr Loeff onaannemelijk voor dat uitsluitend de ideële vorm van het streven in aan merking zou kunnen komen. Waar het bestreden arrest nu slechts gewaagt van overeenstemming in beginselen en doeleinden geeft het naar mr Loeff zeide niet de indruk, dat het Hof ook de feitelijke werkzaamheid van de N.E.S.B. in het onderzoek heeft betrokken. Dit gaf mr Loeff grond aan te nemen, dat het Hof niet volledig heeft beraadslaagd en beslist op de grondslag van de tenlastelegging. Advertentie) SCHOONMAAK HANDEN Weekstaat TSed. Bank AMSTERDAM, 13 April. Voor het eerst in dit jaar geeft de bijzon dere rekening van het rijk een be langrijke verandering te zien. Vol gens de verkorte balans van de Ne- derlandsche Bank per 12 April is deze post in de verstreken week vermin dert met f 171 millioen tot f 856 min. Waarschijnlijk is dit bedrag in zijn geheel overgeboekt ten gunste van 's Rijks schatkist. Dit hoofd geeft al thans een vermeerdering te zien met bijna f200 min. tot f778 min. Belas tingbetalingen zijn hier mede van invloed geweest. De bankbiljettencirculatie, die de vorige week nog bescheiden gestegen was, is ditmaal met f45 min. gedaald tot f 3.225 min. Het saldo van de han delsbanken is met f 19 min. versterkt tot f 324 min. De netto deviezenreser ve vertoont een verbetering van ruim f 6 min. tot f 1.475 min. Goud en de viezen samen vermeerderden met eenzelfde bedrag tot f 4.399 min. Op de geldmarkt is nog steeds geen verandering ingetreden. Daggeld blijft een half procent. Men is zeer benieuwd naar de voorwaarden, waarop de agent a.s. Donderdag de afgifte van schatkistpapier zal her vatten. De desbetreffende publicatie wordt vandaag of morgen tegemoet gezien. Zivakkere stemming AMSTERDAM, 13 April. In te genstelling tot gisteren is de stem ming ter beurze vandaag niet onver deeld gunstig geweest. Na een wijfe lende openig liepen de koersen ach teruit, zodat vele fondsen met een klein verlies de dag afsloten. Van morgen is A.K.U. b.v. officieus ver handeld op 220. Na vanmiddag op 218 gestart te zijn volgde een reactie tot 216%, dus bijna 1 punt beneden gis teren. Alleen Philips wist de dag met een winst van circa 2 punten af te sluiten. Men verwacht einde deze week of begin volgende week het jaarverslag dat, naar verluidt, zeer gunstig zou zijn. Unilever had van winstnemingen te lijden en verloor circa 5 pun'en. Kon. Olie nagenoeg prijshoudend op 445. De cultuurafdeling verkeerde even eens in een mineurstemming. Deli ging voorop met een koersverlies van ruim 3 punten. H.V.A. en Amsterdam Rubber circa 2 lager. Indonesische gemeenteleningen een kleinigheid in reactie. Ook op de scheepvaartafde ling was er vanmiddag weinig aar digheid aan. Het onveranderd divi dend-voorstel van de Koninklijke Java-China-Paketvaart stelde niet teleur doch vormde evenmin een sti mulans. De meeste papieren noteer den 1 a 2 punten lager, Stoomvaart Maatschappij Nederland zelfs 3 pun ten. Claims Slavenburg kwamen voor het laatst in de notering op circa f44%. De prijs heeft slechts weinig gefluctueerd sinds met de handel be gonnen is. Morgen verwacht men het emissieprospectus van de Nederland se Credietbank. Guldensbeleggingen onveranderd tot een kleinigheid be ter. Amerikanen stil. Omzet hij Boersma gestegen Het totaal der baten over 1953 van de N.V. Nederlandse Aannemings- maatschappij voorheen firma H. F. Boersma te 's-Gravenhage heeft be dragen f 1.076.915 (f 1.117.948). Na di verse voorzieningen kan, zoals be leend, een onveranderd dividend van 9 procent worden voorgesteld. Het bedrijf is hier te lande goed van werk voorzien geweest. In Indonesië was de bezetting bevredigend. Voor de uitgaven hier te lande gedaan ten behoeve van dit filiaal kon geen vol- i doende transfer worden verkregen. I De Franse bedrijven waarin Boersma j is geïnteresseerd, hebben slechts in i beperkte mate bijgedragen tot de winst. De resultaten bleven beneden de verwachtingen. De bouw van de stuwdam met wa terkrachtcentrale te Jinja, in uitvoe ring bij The Owen Falls Construc tion Company, waarin de maatschap pij participeert, vordert regelmatig. In de loop van 1954 zullen de risico dragende werlcgedeelten gereed zijn. De omzet in het nieuwe boekjaar is gedurende het eerste kwartaal ho ger dan in 1953. Herkapitalisatie hij Bontekoning Aukes „Hoewel men natuurlijk dankbaar is. dat de houtprijzen het laatste an derhalf jaar op eenzelfde peil geble ven zijn, valt het toch te betreuren, dat deze in vergelijking met andere goederen ongetwijfeld te hoge prijzen nog steeds het gebruik van hout- vervangende materialen in de hand werken. Het is meer dan ooit noodza kelijk, dat op ruime schaal propagan da wordt gemaakt voor het artikel hout, dat door de eeuwen heen zijn onmisbaarheid heeft bewezen. Daar voor werd o.m. enige tijd geleden het Houtvoorlichtingsinstituut opgericht, dat, naar wij hopen, binnen niet al te lange tijd resultaten zal bereiken", aldus de directie van de N.V. Hout handel voorheen Bontekoning en Aukes te Amsterdam in het verslag over 1953. Het behaalde resultaat geeft geen grote verschillen te zien tegenover 1952. Voor de zachthouthandel was het een moeilijk jaar, Van een normale winstcalculatie kon in veile gevallen niet worden gesproken en de directie vreest, dat indien de houthandelaren op deze wijze voortgaan, in de toe komst geen reserves meer aanwezig zullen zijn om een achteruitgang in de conjunctuur op te vangen. Triplex ondervindt steeds grotere concurrentie van „board". B. en A. is in de verkoop van board geïnteres seerd via haar dochteronderneming „Bokuna". De scheepvaartbelangen hebben behoorlijk bijgedragen tot het resulaat. Na reservering van f396.568 (f 514.761) resteert een winst van f572.374 (f546.676). Toestemming is ontvangen tot herkapitalisatie. Voor gesteld wordt een dividen van 20 5/6 procent, waarvan 16 2/3 procent in aandelen en 4 1/6 procent in contan ten. Een voorspelling voor het lopende boekjaar is niet mogelijk. De tot nu toe behaalde omzet geeft geen spe ciale reden tot klagen, wel echter de winstmarges. Indien hierin geen ver andering optreedt, zullen de cijfers over 1954 ongetwijfeld „ongunstig" worden beïnvloed,, aldus het verslag. Verschure volledig van werk voorzien Het jaar 1953 is voor Verschure en Co's Scheepswerf en Machinefabriek N.V. gunstig geweest. De verschil lende afdelingen waren volledig van werk voorzien. De productie had gro ter kunnen zijn, indien men over meer arbeidskrachten had beschikt. Een algemeen gebrek aan geschoolde arbeiders in Amsterdam en het wo ningtekort was er oorzaak van, dat de directie in dit opzicht niet is ge slaagd. De jongste loonronde heeft een vrij belangrijke stijging der productie kosten veroorzaakt. Verwacht wordt, dat de resultaten hierdoor in de toe komst minder gunstig zullen zijn, te meer omdat de concurrentie met het buitenland is verscherpt. Nieuwe in vesteringen zullen tot het dringend noodzakelijke worden beperkt. Na afschrijvingen ad f971.447 (f 131.260) resteert een saldo winst van f 553.349 (f 566.540). Voorgesteld wordt een dividend van 7 procent op de preferente en 10 procent op de ge wone aandelen (beide onveranderd). Bod van Chinese rijstpellerij op Kali Bendo Verkoop van de onderneming, in dien daarvoor een redelijke prijs kan worden bedongen, acht het bestuur van de N.V. cultuur maatschappij „Kali Bendo", in de gegeven omstan digheden, de voor de aandeelhouders voordeligste oplossing der moeilijk heden. Er is een bod op de onderneming ontvangen van een Chinese rijstpel lerij ad Rp. 600.000. Werkvolk en per soneel, uitgezonderd het stafperso neel, worden door de koper overge nomen. De verkoop zou op 1 Mei 1954 tot stand kunnen komen. De ontvang sten, inclusief restitutie vennoot schapsbelasting 1952 ad Rp. 110.000, zullen ongeveer voldoende zijn om de schuld aan de Cultuurbank N.V. te Surabaja (circa Rp. 785.000) af te be talen. Het bestuur adviseert aandeelhou ders het bod te aanvaarden. De Ne derlandse middelen, ten bedrage van f 219.000, blijven dan vrijwel intact. Een zware klap is aan de onderne ming toegebracht tijdens de Japanse bezetting en daarna, zo licht het be stuur het voorstel aan aandeelhou ders toe. Verbreding der basis is alleen mo gelijk bij herplanting en heromgin- ning, waarmee zeer belangrijke kapi taalsuitgaven gemoeid zijn, die ech ter ontbreken. Bovendien is massa ontslag van arbeiders tegenwoordig niet toegestaan. Derhalve doet het bestuur aandeelhouders het voorstel tot verkoop van de onderneming. Hazemeyer over 1953 14 (lij pet dividend De N.V. fabriek van electrische apparaten voorheen F. Hazemeyer en Co te Hengelo heeft over 1953 een saldo exploitatie-rekening behaald van f 2.977.784 (f 2.348.338). Na diverse voorzieningen, waaronder f 1.305.485 (f 644.515) reserveren voor vernieu wing, resteert een saldo winst van f 703.089 (f 578.031). Voorgesteld wordt een dividend van 14 procent (v.j. 11 procent). De bedrijfsresultaten zijn alleszins bevredigend geweest. Het wordt steeds moeilijker geschoolde krach ten aan te trekken, aangezien de vraag naar dezen het aanbod in be langrijke mate overtreft. De emigra tie van vaklieden speelt eveneens een rol, omdat de opengevallen plaatsen niet snel genoeg door gelijkwaardige krachten worden aangevuld. De to tale afzet der producten was onge veer gelijk aan die van 1952. De di rectie meent, dat ondanks de onver minderd voortdurende handelsbelem meringen, en groeiende mededinging, naar uitbreiding van de export te moeten streven. Zij gewaagt voorts van belangrijke orders voor de Ba taafse Petroleum Maatschappij. De orderportefeuille bij het begin van het nieuwe boekjaar en de sinds dien ontvangen opdrachten waren van dien aard, dat het resultaat over 1954 met vertrouwen tegemoet wordt gezien. Het aantal werknemers per ultimo 1953 bedroeg 1669. Onveranderd dividend Java-China Paket Aan de algemene vergadering van aandeelhouders van de Koninklijke Java-China-Paketvaart Lijnen N.V. zal worden voorgesteld over 1953 een onveranderd dividend uit te keren van 9 procent in contanten. Americain Hotel meldt gunstige ontwikkeling De omzetten van de N.V. American Hotel te Amsterdam hebben zich in 9153 in gunstige zin ontwikkeld. Alle afdelingen hebben het hunne hiertoe bijgedragen. Het hotel was bevredi gend bezet. Het gemiddelde percenta ge bedroeg ruim 95 procent. Voor de toekomst zal rekening moe ten worden gehouden met een ver dere stijging der lasten, aldus het verslag. Niettemin stemmen de resultaten in 1954 tot dusver tot tevredenheid. De directie ziet de toekomst met ver trouwen tegemoet- Het exploitatie-saldo bedraagt f 239.616 (f 226.961). Voorgesteld wordt een dividend van 10 procent (9% procent). Thans wordt de hotelacco- modatie uitgebreid. Na voltooiing zal de capaciteit uit ruim 180 bedden be staan. Gezien de gunstige liquidi teitspositie kunnen dit project en de overige voorgenomen verbeteringen uit eigen middelen worden gefinan cierd. Rotterdamse Droogdok Mij 22 (20) pet dividend Commissarissen en directie van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij N.V. hebben besloten in de a.s. alge mene vergadering van aandeelhou ders voor te stellen het dividend op de aandelen over het boekjaar 1953 te bepalen op 22 procent (over 1952 20 procent) en voor houders der bewij zen van oprichtersrechten f 1800 (over 1952 f 1600) per bewijs te be stemmen. Onveranderd dividend William Pont AMSTERDAM, 13 April. Aan de algemene vergadering van aandeel- houders der N.V. Houthandel voor heen William Pont zal worden voor gesteld over 1953 een dividend uit te keren van 10 procent (onveranderd). Ned 1953 3% Gr.boek-obl 3% 1951 3% 1953 3% 1948 3% 1954 1947 (3 Va) 3 1937 3 Dollarlening '47 3 tnvesteringscert 3 1962-64 3 NWS Cert 2% Ned -Indië 1937A 3 Ned Inschr Grtb 4<j 3 ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand.- en Ind Bank Nationale Handelsbank Ned Handelmij Alg Kunstzijde Unie Bergh's en Jurgens v Berkei's Patent 13 Apr 103 102% 101% 98 98% 98^ 95% 93% 99-ft 99,7, 76% 96% 701S 144% 178% 217% 282 134 72% 144Vr 179«/2 216% 282 133'/. Calvé-Delft Fokker v. Gelder Zonen Kon Ned. Hoogovens Ned. Ford Ned. Kabelfabriek Philips (gem. Bez. v. A.) (gem Be2. C. P.) Unilever Wilton-Feijenoord Billiton. Ie rubriek Billiton, 2e rubriek Dordtsche Petrol My. 7 pet. Pref Kon Petroleum My Onder-aand. Moeara Enlm Petr Mij Amsterdam Rubber Bandar Rubber Mij Kendeng Lemboe Majang-Landen Ned-Noorse Plant Mij 163 159 160'/» 163 205 206 184% 179 284 283'/» 220 214 275% 277'/» 212 210% 290% 295% 200 201 345 295 290 414% 414% 415% 416% 445 445% 444% 445 674 669 94% 92% 120'/» 120 59 60 53 53 50 51 Oost-Ja va Rubber Oostkust Rubber Mij. „ViooM Serbadjadi Silau Sum. Rubber Sum. Rubber Cult Zuid-Preanger Rub Holland-Amerika Lijn Kon. Java-China Paket K.N.S.M Kon. Paketvaart Kon. Rotterd. Lloyd Ned. Scheepvaart Unie Ommeren. Phs. van Stv. Mij. Nederland H.V.A Javase Cultuur-Mij, Ned. Ind. Suiker Unie Ver. Vorst. Cult Mij. Deli My Senembah Miiller en Co Premieleningen Asd O f100 3 A'dam '51 2% s-Gr '52 1 2% 's-Gr '52 £1 2% R'dam '52 1 2% R'dam '52 II 2% Utr '52 f100 2% Breda Eindhoven Enschede 12 Apr 126% 121"; 117 V* 123% 118 117 114 108' 108% 110 IS 13 Apr 125'/- 121 117 123 118% 117% 114% 108' 1087» HO» Bank-, Crediet- Instellingen Amst Bank A Esc bank A Gr.lnd.Cr-b A Holl.B Un CvA Nat Herst paB Nd B Z.-A A Ned Cred b AB R'damse Bk A Slavenb's Bk A Tw Bank CvA R'd Bel Cons A 187% 187'/. 61'/; 61 154'/; 153'/e 230 230% 89% 176% 176'/- 121 177"; 129% 180 218 121 177 1807» 218 Industriële Ondernemingen Alb Superf A Alg Norit A Allan Co A Alweco A Asd Ball Mij A Dr d Mij A 124% 124 303 106 50 301 106 50% 191'. 191'/. 288' 289 Bergh Pap Beynes fabr Breda Mach.f Bührm. Pap Centr. Suiker Dikkers Co DRU Émb en Ht h Gruyter Zn Hazemeyer Heemaf Heineken's Hero Cons. H. Stoommeel H Kattenb H Beton H Dr Kabei H Kunstzijde H Melksuik Int Gew Bel Int. Kunstst Int. Viscose Klinker Isoi Kondor Kon Nd Gtsi K N Grofsm K Ned Zout K Ph Broc K Vet Tap K Zw Ketjen Korenschoof Lett.g A'dam Lyempf .iim Oelai v*1 A 234 234% lek 132'/; 132 A 142 A 1547s 154% A 184 184 A 192 A 99'/; 96'/ï A 145 143 DA A 275 275 A 219'/. 217'/» A 195 195 A 132 A 100% 100% A 108% 110 A 190 192 A 384 383 A 102'/» 100'/» A 230 230 A 148% 148 A 68' r 68% A 99 99 A 39 38 A 204"; A 230 227% A 145 146 b A 380 375 A 156 1557» A 201 199 A 194 192 A 255 265 A 149'/? 150 vA 146 142 Mach. Smuia. A MeelN Bak CvA Mijnbouwk. W Naarden Ch A N.A.A Vr.st Ned.Am Fitt N Ap Nedap Ned. Dok .Nieaf" Ned. Schps.b Ned Staalf N.l. Vezel v Nyma Pad. Cement A Reinev Mach A Id. pA Rott. Dr.dok A R.p v.d Voort A Vredestein A Schelde NbvA Schokbeton A Scholten's Smit Tr.f. fbr Stokvis Z Stork Co Tiel Dros Un IJsfabr Unil. 7 cpA Id. 6 cpA Id 4 aflb cpA Utr Asphalt a Ver Blikf A Ver Pharm A VÜss Katoen A 143 1437; Werkspoor A Weyers' l&B A 230 230 A 103'/» 104% Zwan. Organ A 177 Aniem NBvA 174'/» 175% Ov. Gas NBvA 30'/» 30% Borsumll. cvA 131% 130 Cur. H. My A 180% 181V» Güntz Schum. A 140 141 Houth.Alberts A 173% 173% Houth. Pont A 150'/» 150 lnternatlo A 74 74»/» Linde Teves A 1781 Molukse HV A 57 Tels Co. A 124% Alg. Explor. A Beng. Expl.M A 451 440 Oost-Borneo A 84'/; 85% Gem. Eigend A 207 207 Houtvaart A 136% 136 Moormann e. co 118% 118 Id. Serie A 173% 176% Tjepp. C. My A 188% Arendsb Tab A 150 154% Besoeki Tab A 164 162 Sedep A 53% 54 Telaga Pat. A 158 157'/» Bandar Oliep A 153 152% Ngombezi C. A 134% 135 Albert Heyn A 101 101% Maxwell 157% 154'/» Walvischv A 153'/» Sehev Expi A 128% 128% Fhomsen EL A 186 186 Kolen Sab cvA 39'/» 39 b 127 127 25'/» 257» 46 45 427» 41 b 67 66 149% 148% 136 132% 132 129% 1287» 134'/» 132'i 137% 134% 187 185 146'/» 142% 120% 120% 55 53% 73 71' 19'/» 19% 118% 114"» 96 93% 181% 181% 162 163 168 166' 205 205 72% 72 99 100 109% 110% 200 201% 159 154% 138 138% 155 153 176 175 68 121 121 101 101 41 40% 437» 431 157'/» 158% 157 159% 13 12% 71 71 173 175% 68'.'» 68 b 34% 34% 100 I 204 200 1 191 269 268' 75% 75» 4 98 98% 127 127 Norah Larkin bleef alleen ach- behaaglijk bij elke stap die zij ter in haar flat aan de Holly- deed. wood-Boulevard. Zij hoorde de i Even ging zij achter 't tafeltje stemmen van Ohrystal en Homer in de gang. Norah luisterde tot zij de deur beneden hoorde dicht slaan en glimlachte stil en ge lukkig, omdat dit nu haar ver jaringsfeest werd. Zij was blij nu alleen te zijn in 'haar gezellige kamer, waar de schemerlampjes aan de wand een lomig licht verspreidden en de radio zacht speelde. Het lawaai van het grote ver keer dat in een stad als Los Angelos dag en nacht doorgaat, drong nauwelijks door tot de kamer. Norah Larkin stelde zich veel voor van deze avond, die als een blanco vel papier onbe schreven voor haar lag. In een hoekje van het ver trek had zij een feestmaal voor- Marseille; Yssel p. 12 n.m. Kp. i bereid en de zwarte tafzijde van Finisterre n. Algiers. I haar avondjapon ruiste prettig en zitten en lachte vriendelijk naar het portret van een jonge luite nant, dat zij tussen een bouquetje bloemen en een champagnefles had geplaatst C-hrystal en Sally met wie zij de flat deelde, hadden haar voor gek verklaard. „Korea is ver weg!", had Chrysta'. gezegd. „Wie offert nu de beste jaren van zijn leven op voor een luitenant, die alleen maar schriftelijke liefde met je onderhoudt?". Voor haar echter was hij één uit duizenden. Dat begreep Chrystal immers niet. Norah stond op en draaide de radio uit. Toen trok zij de stek ker uit het stopcontact. De kamer lag nu in het donker. Een blauwachtig licht van de boulevardlampen glansde over het portret van de luitenant. Zij plaatste twee kandelaars op de tafel en 'bleef stil zitten mijmeren bij het kaarslicht, dat grillige schaduwen deed dansen langs de wanden, alsof boze geesten zich vermaakten over haar eenzaam heid. Deze eenzaamheid was haar echter nu even lief als de beel tenis van de man tussen de kan delaars. Zij ging weer zitten en streek langs haar blonde haar. „Hallo, Steve....", knikte zij tegen het portret. „Ik heb een drukke dag gehad. Harry Prebble was vanmiddag weer eens op de telefooncentrale, je weet wel; die portretschilder. Hij wilde een af spraak maken met Chrystal, maar zij lachte hem uit. Prebble schil dert erg knap en hij kent elk meisje in Los Angelos. Dat zei Casey Mayo, die journalist van „The Chronycle" ook. H'j heeft een reportage gemaakt over het telefoonbedrijf. Maar dat interes seert je toch niet, hè Steve?". Het enige geluid in het warm- donkere vertrek was het plotse ling zacht 'knisperen van de kaarsen. Norah wikkelde het zilveren banje los rond de champagne fles. Met een rustig plofje vloog de kurk van de fles. Zij schonk haar glas vol en hief het toen op in de richting van het portret: „Op mijn verjaardag en ons spoedig samenzijn", fluisterde zij. Norah zette het glas neer. „En nu ga ik je brief lezen, Steve. Ik heb hem expres voor deze avond bewaard". Zij kuste d£ brief en peuterde toen me haar vingers de omslag los. „O, Steve", zuchtte ze. „Ik voel me zo gelukkig vanavond". De vlammen flakkerden toen zij de brief bij het licht 'bracht, om beter te kunnen lezen. Het was alsof een stem van heel ver tot haar sprak Lieve Norah, „Je weet langzamerhand wel, dat ik geen briefschrijver ben. Als ik uit logeren ging, toen we nog kinderen waren, kreeg ik immers al op mijn kop van je, omdat ik niet schreef. Dat is nu nog erger geworden. Het neemt niet weg, Norah, dat ik veel aan je gedacht heb en ook aan een ander, een verpleegster die in Tokio voor mij heeft gezorgd, toen ik gewond was. Ze heet Angela en zij gaf mij de kracht om er weer bovenop te komen. Ik heb het niet gewild, maar ik vatte liefde op voor haar. We houden van elkaar en we gaan trouwen. Zo staan de zaken, Noraih. Wat kan ik meer zeggen? Ik hoop dat je het begrijpt. Steeds je vriend blijvend en met beste wensen voor je toe komst hoogachtend Het licht van de straatlampen glansde door de ruiten van de flat naar binnen. De kaarsen flakkerden wild en hevig. Norah Larkin viel voorover met het hoofd op de brief en grote tranen drupten op het pa pier in bleke vlekken die rafelig uitliepen. ...met beste wensen voor je toekomsthoogachtend.... In een -hoek van het vertrek begon een telefoon te rinkelen. Het sciherpe alarm sneed haar door het hoofd. Zij stond op en nam de hoorn van de 'haak. „Hallo....?", fluisterde zij. Een harde mannenstem; „Hé, lieveling, heb je al ge geten?". „Met wie spreek ik vroeg zij. „Met Harry Prebble! Ik spreek toch met Granite 1466? Je hebt me vanmorgen afgescheept, Chrystal, maar dat zal je nu niet lukken". „U vergist uantwoordde Norah verrast. „Doe niet zo beleefd. Daar spreken we dan straks wel over. Nou luister, neem een taxi en kom naar „The Blue Gardenia", hoek Hollywood-Boulevard. Ik wacht daar op je. Tafel 14. Tot straks!". (Wordt vervolgd) ALKMAAR De aquaria konden giste wapen van Heemskc ressante avond meer baar was dit tevoren want de belangstelli bijster groot, .Rode Rio" is, voor niet mocht weten, ec van personen, die hebben in het houde ria Regelmatig woi wekkende avonden g waar door deskuna tips bij het kwekei worden gegeven Bo\ gen de leden een b« kweken in het groot den dragen er ten z< dc biologische kennis den der vereniging te vergroten. Gisteravond dan woord gevoerd door Hoedeman, die als visdeterminator reeds gemaakt. Hij is "ei het Zoölogische Musf sterdam Hij hield de op onderhoudende wij: het tonen van zijn nie rendiapositieven, waa van de laatst ontdekt- Verlucht met lichtb door de vrouw van werden geprojecteerd duidelijk beeld van hé verricht wordt op het determinaties. Hij gre- de bekende natuurkur zeventiende eeuw Lim Systema Natura re toonaangevend is Op Advertentie Wij knappen uw meubelen weer ke MEUBELMAJ Ritsevoort 21 - Telei Volgende mai ALKMAAR Nu d li.lke bevestiging is b men van de voorstel) ivor de uitzending va (.ei ïandse zwem- en P'Oeg naar Madrid sportcommissie van d( oeiinitief toestemming "Un de Alkmaarse V uin deze tocht te make De ploeg bestaat uit - cte zwemmers; vrije sla XL-m en Ab Blankvooi siag: André Slikker; v Lans de Jong en Andt ugslag: Ad Boxem en voort. Uit deze zwemrm Qe estafetteploeg voor ;u0 m. wisselslag en worden gevormd. D,e Poloploeg is a-ls vol ««teU; j H. van Stra 1 Riet, K. van der Pol xem achter; A. Slikker der Horst, A. Blankvc Reserve; H, de Jong Al 'ie ploeg vergezeld wo 'Vim de Vreng, de N( recordhouder op de 100 vrije slag. '-'v Alkmaarders vertr- h'rdag 15 Mei. De weds Uidnd vinden plaats c dag 22 Mei. Onderha v- orden nog gevoerd •start t? Barcelona, hetg -n principe d>o-or de C N cepteerd en le Bord ploeg zal 27 Mei in ons rugkeren. K.K. REIS VEREN VERTOONT FII ALKMAAR De Ne Leis vereniging voor Ka zal Dinsdag 20 April a i aasdag. een filmavond J'cn in hotel Victory. F lantaarnplaatjes en filmi deels in fraaie kleuren vertoond ove'r Duitsland 1 uk, Oostenrijk, Zwi'se p en zal er speciale opna home kunnen bewondi i-m programma zal uiten rundig worden toegelicht zUn vacantie op reis wi deze avond misschien doe] kunnen kiezen. Een weelde-sorterini tientallen moderne c Perfecte coupe Vormvast Prima afwerking Hofdijkstraat 8 - All a<;ei\da ,t^?t?NSDAG 14 APf T GULDEN VLIES: 1 en film A.E.G. N. V ti-citeitsmy. A'dam vergadering Medische I ,Ir'*eurmg, 8 uur. W£PEN VAN HEEMSK D.K.W. Automo'bie Garage Pauwels. C dag. DONDERDAG 15 Al T GULDEN VLIES: J??! Garage Schmidt ,?r VAN HEEMSK D.K.W. Automobie: Garage Pauwels G dag. Waterstanden: Honderdag hoog wate: en 16.55 uur; laag -3.40 en 11.40 uur.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 2