TELLING LKMAAR dschat Bond zonder Naam organiseert driedubbele actie Rome beleeft de Goede Week :emskerk Verzweeg bloem bedrag van 232.000? Zijn vrouw met een bi jl doodgeslagen BUITENLANDSE REISJES MEER EN MEER IN TREK In 1953 vielen er meer doden in het verkeer SCHORSING AMERIKAANSE ATOOMDESKUNDIGE Een ton brandschade DAG A.S. IN HET 2224 TERDAC 10-22 u. HOORN W oensdag 14 April 1954 Pagina 5 Sterrit9 D.D.D. en Lilliput op Dag der Naastenliefde Bond groeit uit de grenzen Derde Vietminh-aanval verwacht Grote belastingfraude Wien trof de meeste schuld? SCHEEPSBRAND EIST TWEE SLACHTOFFERS Chileens vliegtuig neergestort Conferentie over opheffing Unie? INHECHTENISNEMING VAN FABER Blinde muurtussen Oppenheimer en geheime atoominlichting Recherche op zoek naar f 50.000 Kuiten sneuvelen door explosies Inlevering van oude munten W ereldkampioenschap schaken Korreltjes De vergoeding van grensmarken jongens speelden met vuur tussen inpak ma terialen '3dt :uums hebben ssteld op ;ven gericht op ij bewijzen gaan. 108.- s (topklasse!): :on costuurns zijn léén bij ons ver- ntoen: 38;. 49.75 58- 68.- wiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiimw\ oning voor mijn onacht- teeds u een papier terug w colbertje vond, toen ik ;chiende drukte van t volkomen, Jodocus. Het ras dat papier zelf ook al en in het harnas van die gang op wacht stond, im ermee te gaan spoken, •aten vouwde de smid het lelijk dat het precies zo'n i groot en de beide papie- lan. „Lieve helpik ij uit. „Jongens kijk eens, lent opgelost". (imiiiuimiinii/ni/iiuiiiiii HAARLEM, 14 April 1954 Zondag 23 Mei zal in de kronieken van de Bond Zonder Naam met de gouden letters der naastenliefde geschreven worden. Op die dag organiseert pater Loop 'wederom zijn Dag der Naastenliefde, die nog meer dan voorgaande jaren een manifestatie moet worden van edelmoedigheid en onderlinge liefde. Op 23 Mei halen 1500 autobezit ters in ons land en in België, want pater Loop wil ook ons buurland in deze actie betrekken een vader en een moeder van een gezin van huis om dit ouder paar geheel gratis een heerlijke dag te bereiden. Om de 6000 gas ten onder te brengen heeft de Bond Zonder Naam drie grote zalen afgehuurd: het Krelagehuis, het concertgebouw en een enorme tent, die in Zandvoort zal wor den opgeslagen. Een uitgezochte groep van artisten, onder wie Jan de Cler, Joop de Knegt, de Bietenbouwers zal haar aandeel leveren. Evenals vorig jaar roept pater Loop de hulp in van dames, die een dag de zorg voor een ouder loos gezin op zich kunnen ne men, en verder van verkenners, wegenwachters en muziekcorp sen, van verkeersspecialisten, mo- torordonnancen en verkeerspoli tie, om alle problemen, die aan de organisatie van de Sterrit der naastenliefde verbonden zijn, op te lossen. Maar ook aan hen, die geen auto bezitten zal de gelegenheid geboden worden zich op deze dag van hun beste kant te laten zien. De Bond zonder Naam versohaft hun namelijk een auto, zij het dan maar een heel kleintje, waar mede zij de overbelaste huismoe ders een helpende hand kunnen bieden. Ieder autootje het zijn er 500.0,00 kost een kwartje en met dat kwartje zal pater Loop in staat zijn een „Duizend Dienst maagden Divisie" in het leven te roepen, die onder het motto „Denk, Durf en Doe" een maand lang kosteloze hulp gaan bieden in de gezinnen, waar de huismoe der door de zwaarte van haar taak de overspanning nabij is, of reeds bezweken is. Aan deze actie is een loterij verbonden, want bij elk autootje wordt een minia tuur kentekenbewijs gegeven, waarop een nummer. De uitslag van de loterij met ruim 200 lil- liput-prijzen wordt op 23 Mei via de K.R.O. bekend gemaakt. DJ>JÖ.-noodbrigade De Duizend Dienstmaagden Di visie, kortweg D.D.D., zal een noodbrigade zijn, die gedirigeerd wordt naar de noodgebieden van het huishoudelijke leven. Zij zal in vier lichtingen worden opge roepen en na weinige doch krach tige en doeltreffende instructies een maand lang Augustus, September, October of November de naastenliefde in practijk moeten brengen. Van de huis moeders mag geen betaling wor den gevraagd, daarvoor zorgt de Bond Zonder Naam, die voor iede re dienstmaand vijftig gulden uitbetaalt. De Bond Zonder Naam komt met haar actie niet op het terrein van de Gezinshulp en de Gezinszorg. Zij wil slechts een stimulans zijn voor deze bestaande organisaties en een poging doen de mentaliteit van de meisjes te genover de huishoudelijke arbeid te wijzigen. De komende Zaterdagen zal pa ter Loop zijn plannen tot in de finesses in het Lichtbaken be spreken. In vier maanden tijd immers moeten de duizend op drachten volbracht zijn en wordt de Duizend Dienstmaagden Di visie weer ontbonden. Op Zater dag 1 Mei komt het Lichtbaken echter te vervallen, want dan zal pater Loop zijn plannen uiteen zetten voor Radio Luxemburg. Gezien al deze activiteiten zal het niemand verwonderen, dat de Bond Zonder Naam op het ogen blik onder hoogspanning werkt. Men is zelfs tot het instellen van een dag en nachtploeg moeten overgaan. Ondanks het feit, dat pater Loop geen enkele actie voor de ledenaanwas van zijn Bond voert, is de Bond Zonder Naam de vorige maand met 6000 nieuwe leden gegroeid. De Bond wordt zelfs zo'groot, dat Nederland langzamerhand te klein wordt. Daarom heeft pater Loop de laatste weken contact opgenomen met talrijke mensen in het buitenland, o.a. in België en Luxemburg, terwijl in Parijs een observatiepost is gesticht. HANOI, 13 April. Een woordvoerder van het Franse op perbevel in Indo-China heeft he den verklaard, dat een derde Vietminh-aanval op de vesting Dien Bien Phoe met stelligheid wordt verwacht voor het begin van de conferentie van Genève (26 April). De piloot van dit vliegtuigje, dat na enkele palmbomen te hebben „geramd" een duik nam door de muur van een ziekenhuis, heeft deze toer met de dood moeten bekopen. Hij vloog zeer laag over de huizen van een voorstad van Cairo, hij was bezig met een DDT-bespuiting, toen het on geluk gebeurde. Niemand weet waardoor. AMSTERDAM, 13 April. Van- daag is het Amsterdams gerechtshof begonnen met de behandeling van het grootste strafproces, dat dit jaar in het Amsterdamse paleis van Justi tie gehouden is. Terecht stond de 55-jarige Aals- meerse bloemenkweker M. B., die in eerste instantie door de Haarlemse rechtbank wegens een zeer omvang rijke belastingfraude veroordeeld is tot 3% jaar gevangenisstraf met af trek van een gedeelte van de preven tieve hechtenis. De verdachte bevindt zich thans bijna 13/& jaar in voor arrest. Hij wordt ervan beschuldigd voor de vermogens-aanwas-belasting een bedrag van ca. f 232.000 te hebben verzwegen. Voor dit proces in hoger beroep zijn 17 getuigen opgeroepen, van wie morgenochtend na een uit voerig verhoor van verdachte door de president van het Hof, mr W. C. Vos, de eerste is gehoord, t.w. een rijksaccountant toegevoegd aan dê fiscale inlichtingen- en opsporings dienst te Amsterdam, die het voor onderzoek verricht heeft. Vooral tijdens de bezetting ontving verdachte uit Duitsland grote bedra gen, die hem door de bank contant werden uitbetaald. Het is vooral dit geld, dat het grootste deel der 's-GRAVENHAGE, 13 April De Officier van Justitie bij de Haag se Arrondissementsrechtbank heeft hedenmiddag 6 jaar gevangenis straf met aftrek, door te brengen in de vroegere bijzondere straf gevangenis te Scheveningen, geëist tegen de bouwvakarbeider J. H. K.. Verdachte was ten laste gelegd moord met voorbedachte rade, subsidiair opzettelijke doodslag, subsidiair zware mishandeling. Het proces tegen ex-premier Mossadeq van Iran is weer begonnen. En weer zijn er goede foto's te maken, die de staatsman in zijn doen en la ten tonen. Het is alsof zijn stemming tijdens de zitting tientallen malen wisselt. Soms lijkt hij teneergeslagen en moe, soms is het zelfs alsof hij slaapt, doch plotseling springt hij op, en begint vol vuur te spreken en te gesticuleren. De rechters en ook zijn verdedi ger hebben geen eenvoudige taak HAMBURG, 13 April. In de vroege morgenuren is in de haven van Hamburg aan boord van het Noorse m.s. „Theben" brand uitge broken. Tengevolge waarvan twee opvarenden om het leven zijn geko men en drie andereen verwondingen opliepen. De twee slachtoffers werden door de vlammen verrast, terwijl zij zich in hun hut op het achterschip bevon den. SANTIAGOC Chili), 13 April. Dinsdag zijn zestien mensen om mhet leven gekomen toen een Chileens militair vliegtuig te Ba- tuco, 20 km ten Noorden van Santiago neerstortte. Het vlieg tuig was op weg naar Iquique en had vier leden bemanning en twaalf passagiers, onder wie ver scheidene kinderen, aan boord K. had 29 September van het vorige jaar zijn echtgenote C. J. H. in de Isingstraat met een bijl slagen op het hoofd en aan de hals toegebracht, die zo ernstig waren dat de vrouw daaraan ter plaatse overleed. K. zeide niet de bedoeling te hebben gehad zijn vrouw te doden. De verhouding tussen beiden was slecht. Op de bewuste dag had de vrouw haar kind van school gehaald en on derweg verdachte ontmoet, die toen met haar was meegelopen. Verdachte had haar gevraagd alles weer goed te maken, maar de vrouw weigerde. Er was toen een, twistgesprek ontstaan en op een gegeven ogenblik haalde K. uit zijn jas een bijl te voorschijn, die hij even te voren uit zijn fietstas had gehaald. Hij ging hiermee de vrouw te lijf, met het noodlottige gevolg. Verschillende getuigen werden in deze zaak gehoord, die het drama vanuit hun woningen had den gezien, o.a. de benedenbuur man de banketbakker A. R. Met getuige R. had verdachte afge sproken, dat deze zijn bemidde ling zou verlenen om van de vrouw verd.'s werkbank, die zich nog in de woning bevond, terug te 'krij,gen. Volgens K. had hij de •bijl bij zich gestoken, om de werkbank van de muur los te maken. Onder de getuigen bevond zich ook de zenuwarts J. L. van Laer. Deze had met een collega ver dachte psychiatrisch onderzocht. Hij was tot de conclusie geko men, dat K. sterk verminderd toerekeningsvatbaar was en be schouwd moest worden als iemand met een „smeulend vuur", dat op een gegeven ogenblik tot explo sie kon komen. De Officier meende dat moord niet bewezen kon worden, wel echter doodslag. Hij memoreerde dat verdachte door een ambtenaar van sociale zaken gekenschetst was als een potentaat, die geen tegenspraak duldde en die niet erg zorgzaam voor zijn echt genote was geweest. De verdediger jhr. mr. B. M. L. de Roy van Zuidewijn, schetste zijn cliënt als een self-made man en als een bekwaam vakman. K. was echter als een wrak uit de oorlog gekomen en kon zijn werk niet meer doen. Tenslotte werd hij geheel en al invalide ver klaard. Financiële moeilijkheden waren hiervan het gevolg. Plei ter betreurde het, te moeten zeg gen dat het in die omstandighe den aan liefde en toewijding van de zijde van zijn echtgenote ont broken had. Hij was er van over tuigd, dat, wanneer de vrouw de man zijn werkbank en gereed schappen waaraan deze zozeer hechtte, had teruggegeven, er geen drama geweest zou zijn. 's-GRAVENHAGE, 13 April. Het aantal Nederlanders, dat een halve maandinkomen aan vacantiekosten kan besteden, wordt steeds groter Dat is de conclusie die door de direc tie van de Ncd. Reisvereniging wordt getrokken uit de steeds zwellende stroom van aanvragen om reizen. Er zijn er in het 48ste werkjaar van de N.R.V. thans 1224 uitgeschreven en de aanvragen ervoor stapelen zich in snel tempo op. Het te besteden reis geld beweegt zich tussen de f 49 en f 2300, van een week verblijf in Bel gië af tot een luxe-reis naar Israël van drie weken toe. Gemiddeld wordt f 150 tot f 225 per persoon per reis besteed. Reeds met de Paasreizen van de N.R.V. zullen plm. 1000 leden zich naar het buitenland begeven. Een record sinds lang. Sterk is de vraag naar „vrije groepsreizen", dat zijn reizen waar bij men zich in groepsverband naar een bepaald oord begeeft en nadien vrij is om te staan en te gaan waar men wil. Voor deze reizen zijn wel excursies uitgestippeld, maar het staat iedere deelnemer vrij hiervan gebruik te maken of niet. Het aantal goedkope reisgelegen- heden per trein naar Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland zal opnieuw worden uitgebreid. Belangstelling voor de dichtbij lig gende Europese tanden beweegt zich via Oostenrijk en Zwitserland naar 's GRAVENHAGE, 13 April. Volgens de voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg in het jaar 1953 het totaal aantal verkeers ongevallen op de openbare weg in ons land 85.705, d.i. gemiddeld 235 ongevallen per dag. Ten opzichte van 1952 nam het aantal ongevallen toe met 8 pro cent. het aantal ernstig gewonden eveneens met 8 procent, terwijl het aantal licht gewonden ÏO procent steeg. In het licht van deze ontwikkeling moet de stij ging van het aantal doden met ruim 18 procent als een wel zeer ongunstig verschijnsel wor den beschouwd. Het totale aantal weggebruikers, dat in 1953 bij verkeersongevallen werd gedood, bedroeg 1300. Dit aantal, waarin zijn begrepen de personen, die binnen dertig dagen na het onge val aan de bekomen verwondin gen zijn overleden, is hoger dan tot nu toe in enig jaar in ons land is voorgekomen. Na het ongunstige jaar 1946 met 1224 doden, schommelde het aantal dodelijk verongelukte slachtoffers in de periode 1947-1952 tussen 900 en ruim 1100 per jaar. De toeneming van het aantal doden was in 1953 niet gelijk matig over de gemeentegroepen verdeeld. De grootste stijging valt waar te nemen in de grote steden en op het platteland. In de grote steden (gemeenten m£t meer dan 100.000 inwoners) steeg het dodencijfer van 244 in 1952 tot 302 in 1953 24 procent), in de plattelandsgemeenten (minder dan 20.000 inwoners) van 581 tot 692 (19 procent), terwijl in de middelgrote gemeenten 20.000 10.000 inwoners) het aantal do den van 272 tot 306 of met 12.5 procent toenam. Het aantal personen, dat in ons land in 1953 gemiddeld per maand bij verkeersongevallen werd gedood, bedroeg 108. De ongunstige ontwikkeling in 1953 wordt nog geaccentueerd door het feit, dat in alle maanden van het tweede halfjaar het aantal doden boven dit gemiddelde lag; in het eerste halfjaar was dit alleen in de Meimaand het geval. De maanden met het grootste aan tal doden waren Mei (138), Sep tember (133), November (126) en December (128). Duitsland, Frankrijk, België en En geland. Veel meer dan in het vorige jaar Spanje, behoort thans Joego slavië tot de favoriete reisdoelen. De belangstelling voor Engeland wordt groter, mede dank zij de intensieve Engelse propaganda en de reclame van de Stoomvaartmaatschappij Zee land. NederlandIndonesië DEN HAAG, 13 April In gezaghebbende Nederlandse krin gen wordt verwacht, dat Neder land en Indonesië deze zomer „Ergens in Europa" zullen confe reren over de formele opheffing van de unie tussen beide landen. Het wordt niet uitgesloten ge acht dat de conferentie in Neder land zal plaats vinden, hoewel hieraan, van Nederlandse zijde, zo er bezwaren mochten rijzen, niet zal worden vastgehouden. Het is evenwel bekend, dat Indonesië de voorkeur aan een „neutraal" gebied, Zwitserland bijv. geeft. De Indonesische regering heeft in haar nota van Maart j.l. een gelijktijdige bespreking voorge steld over de opheffing van de Unie en de toekomstige status van Westelijk Nieuw-Guinea. Nederland heeft steeds gewei gerd deze twee onderwerpen te koppelen. De verwachting is, dat Indonesië er mee aecoord zou kunnen gaan, dat over de ophef fing van de Unie eerst afzonder lijk zal worden gesproken. DÜSSELDORF, 13 April. De rechtbank te Düsseddorf heeft vandaag opnieuw een bevel tot inhechtenisneming van de uit de gevangenis te Breda ontvluchte Nederlandse oorlogsmisdadiger Faber uitgevaardigd. De West-Duitse rechterlijke in stanties onderzoeken of Faber krachtens het West-Duitse recht berecht kan worden voor de fei- ent waarvoor hij in Nederland is veroordeeld. Vorige week had het gerechtshof te Düsseldorf vast gesteld, dat Faber niet mag wor den uitgeleverd, omdat hij door lidmaatschap van de SS Duitser geworden zou zijn. WASHINGTON, 13 April. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft onthuld, dat ROME, 13 April Met treinen, vliegtuigen en bussen komen op het ogenblik duizenden toeristen en pelgrims uit alle 's Heren lan den in Rome aan om er de plech tigheden van de Goede Week en Pasen mee te maken. De hotels en pensions in Rome zitten vol. Nieuw-aankomende reizigers worden uitbesteed in Ostia, Tivoli en Frascati in de Albaanse heuvels. Zelfs daar 20 tot 30 km. van Rome, is het moeilijk onderdak te vinden. In de St. Pieter en vele andere van de bijna 500 kerken in Rome beginnen morgen (Woensdagmid dag) de plechtigheden met de „Tenebrae", of Donkere Metten. Deze „tenebrae" worden op Witte Donderdag en Goede Vrij dag herhaald. In de St. Pieter worden de 1 Donkere Metten gevolgd door de uitstelling van de Relieken van het H. Lijden, de kop van de lans, waarmee de Romeinse sol daat Löginus de zijde van Chris tus heeft doorboord, ean stuk van het Kruis en de zweetdoek van Veronica. De Donkere Metten, waarbij 14 van de 15 op het priesterkoor ge plaatste kaarsen één voor één worden uitgeblazen, dateren ze ker uit de vijfde eeuw. Aan het eind van de dienst brandt nog slechts één kaars, die Christus versymboliseert. Deze wordt van de kandelaar gehaald en achter het altaar ge bracht. Daarna ratelen de klep pers om de verwarring in de na tuur uit te beelden op het ogen blik van Christus' stervén. De brandende kaars wordt vervol gens weer op de kandelaar ge plaatst en de gelovigen gaan uit een. In vroeger dagen werden de Donkere Metten om middernacht gehouden. Een andere speciale dienst in de Goede Week is het wassen van de Pauselijke altaarsteen in de St. Pieter, ter herinnering aan de voetwassing van de Apostelen tjjdens het Laatste Avondmaal. Federico Kardinaal Tedeschini zal de plechtige processie naar het altaar leiden. Dit wordt ont daan van alle ornamenten. Wijn en balsem worden over de steen uitgegoten, die vervolgens wordt afgedroogd. In de kerken van Rome vinden ook de gewone plechtigheden van Witte Donderdag en Goede Vrij dag plaats. Op Paaszaterdag worden het nieuwe vuur en de doopvont ge wijd. In de loop van de ochtend wordt in de St. Pieter de plech tige Hoogmis opgedragen en om ongeveer 11 uur gaan de grote klokken luiden ten teken dat de Vasten voorbij is cn de Pasen daar. De Plechtige Hoogmis in de St. Pieter op Eerste Paasdag zal door Kardinaal Tedeschini wor den opgedragen. Zegen Urbi ct Orbi Na deze Mis zal de Paus, naar verwacht wordt, vanuit het raam van zijn appartement of vanaf de midden loggia van de St. Pie ter de zegen Urbi et Orbi geven. Het is niet bekend, of de Paus zijn gebruikelijke paasrede zal houden. Dit zal afhangen van de gezondheidstoestand van de Hei lige Vader. president Eisenhower heeft ge last, dat een „blinde muur" ge plaatst wordt tussen de natuur kundige Robert Oppenheimer en elke geheime inlichting over de atoomenergie voor de duur van een onderzoek om veiligheids redenen. Dr. Oppenheimer is de maker van de eerste atoombom. De .be kendmaking van de Amerikaanse atoomcommissie bevestigt bet be richt. dat dr. Oppenheimer is ge schorst in zijn functie van advi seur in zaken, die betrekking hebben op de atoomenergie en dat een commissie is ingesteld voor het instellen van een onder zoek. Eisenhower nam zijn be sluit ten aanzien van Oppen heimer na overleg met de minis ter van Defensie en de directeur van het Bureau van Defensie- mobilisatie. Volgens de bekendmaking heeft dr. Oppenheimer om een onder zoek gevraagd, waarna een com missie werd samengesteld, onder voorzitterschap van Gordon Gray, oud-minister van het Leger en thans president van de univer siteit van Noord-Carolina. Dr. Oppenheimer behoudt zijn functie van directeur van het instituut van vergevorderde stu die aan de universiteit van Prin ceton in New Jersey. De cura toren van dit instituut hebben in een verklaring hun volledig vertrouwen in dr. Oppenheimer uitgesproken. f 232.000 vormt, waarvoor de kweker zich thans moet verantwoorden. Juist als voor de Haarlemse recht bank verweerde hij zich door te ver klaren, dat hij dit geld niet voor ge leverde bloemen had ontvangen, doch om het uit te keren aan een zekere Hugo Falz, de zoon van een zijner- grootste afnemers, directeur van de firma Falz en Schaufel te Breslau. Deze Hugo zo zegt verdachte vertoefde tijdens de bezetting als Duits militair in ons land. Vader Falz wenste, dat zijn zoon het in Neder land goed zou hebben en maakte daarom herhaaldelijk geld over naar zijn zakenrelatie in Aalsmeer, de kweker. Deze hield vol, dat hij het geld steeds aan Hugo ter hand had gesteld. Hugo zelf, zo hij bestaan heeft en nog in leven is, bevindt zich waarschijnlijk in Breslau, achter het ijzeren gordijn en is in ieder geval onvindbaar. Voor de behandeling van deze zaak zijn voorlopig drie dagen uitgetrok ken. Bankbediende in Goes gearresteerd GOES, 13 April. De postale recherche, in samenwerking met de Goese recherche, speurt nog steeds naar de juiste omstandig heden, waaronder een bedrag van 50.000 gulden is verdwenen, dat per aangetekende brief van het kantoor van de Amsterdamse Bank te Goes naar het hoofd kantoor was verzonden. De bankbediende M. P. B. te Goes is gearresteerd en wordt op het Goese politiebureau gevan gen gehouden. Hij schijnt samen met een collega het pakje met bankbiljetten vlak voor sluitings tijd op de bank te hebben gereed gemaakt en het toen naar het postkantoor te hebben gebracht. De recherche hoopt aan het einde van de week meer klaarheid in deze zaak te geven. Ontstemming in Brabant ZEELAND,13 April. De burge meesters van de Brabantse gemeen ten Zeeland, Schayk, Mill en Grave zullen zich in een gezamenlijk schrij ven tot de militaire overheid wenden. Zij zullen uiting geven aan de ont stemming en de verontrusting, die er onder de bevolking heersen over de ontploffingen op het 250 ha grote mi litaire springterrein langs de provin ciale weg Reek-Zeeland-Eindhoven. Op dit terrein, dat in 1952 door het departement van Oorlog van de ge meente Schayk werd aangekocht, oefenen regelmatig genietroepen, waarbij ze krachtige explosies doen ontstaan, waardoor in de omtrek al vele ruiten zijn gescheurd. Onder de bevolking leeft de vrees, dat de hui zen op de duur niet bestand zullen zijn tegen de voortdurende grondbe- vingen. Alleen vandaag nog gelegenheid 's-GRAVENHAGE, 13 April. De resultaten van de na-inlevering en omwisseling van buiten omloop ge stelde oude munten zijn in het alge meen beneden de verwachting ge bleven. In verschillende delen van ons land blijkt men niet altijd op de hoogte te zijn van de nu bijna een maand lang geboden gelegenheid om voor de oude munten bij de postkantoren gangbare betaalmiddelen te verkrij gen. In verband hiermede wordt het publiek er aan herinnerd, dat het voor deze omwisseling nog maar een dag de tijd heeft, nl. vandaag. Het gaat hier om alle munten, die sedert het in werking treden van de nieuwe muntwet van 1948 hun gang baarheid hebben verloren: de oude zilveren halve guldens en kwartjes, de vierkante nikkelen stuivers, de oude bronzen halve centen, centen en 2%-eentstukken en de uit de oorlogs jaren stammende zinken kwartjes, dubbeltjes, stuivers, 2te-centstukken en centen. MOSKOU, 13 April. De der tiende partij van de match om het wereldkampioenschap scha ken tussen Botwinnik en Smys- lov is na de een en veertigste zet afgebroken. Smyslov speelde met wit. NA DRIE JAAR. Een oude krant, van Maart 1951, kwam ons onder het oog. Maart 1951! De gevolgen van Korea openbaarden zich in ernstige mate. Wij lezen, dat minister van den Brink een militaire productieraad installeerde, en hij zei, dat we moesten leren denken in mïlliarden! Wij kregen, economisch en soci aal, slag op slag te incasseren. Maar er was geen keus. Nu zijn we drie jaar verder. De economische toestand van ons land is stukken verbeterd. Wij zijn er, in zekere zin en in 't algemeen gezegd, weer boven op. Dat is o.a. in hoge mate een gevolg van de opbouwen de politiek van dezelfde mi nister v. d. Brink, die bewerkt heeft, wat men zelfs in het buitenland „liet Nederlandse wonder" noemt. Zijn econo mische, zijn industrialisatie- politiek, heeft de grondslag ge legd voor de huidige politiek van werkgelegenheid. Als de partijvoorzitter, mr. v. Doorn, zegt, in een rede te Leiden, dat Nederland zijn huidige economische welvaart mede dankt aan het krachtig ingrij pen van minister van den Brink, dan spreekt hij een waar woord, dat wij moeten uitdragen! DOORBRAAK Ook na de uitslag van de verkiezingen in Bel gië beweren de Neder landse socialisten, in pers en radio, dat de resultaten van deze stembus gunstig zijn voor de „doorbraak". Die verkiezingsuitslag is, dat staat buiten kijf, een teleurstelling voor de katholieke partij in België. Die teleurstelling trek ken wij ons in Nederland na tuurlijk ook aan, en dat niet alleen vanwege een zekere Benelux-verbondenheidDe oorzaken van de teleurstel lende uitslag zullen nog na der moeten worden nagegaan, als alle gegevens bekend zijn. Maar te spreken van een doorbraak-succes is alleen daarom al niet juist, omdat er in België géén socialistische doorbr aak-partij bestaat! In de Belgische politiek spelen allerlei zaken, die in Neder land bovendien niet aan de orde zijn. De C.V.P. heeft vier jaar alleen de verantwoorde lijkheid gedragen en slecht gaat het in België niet. Maar de kiezersgunst is wankel en de dankbaarheid van de men sen is nooit groot. Hoe dan ook, wij zullen het in Neder land op 21 April a.s. beter doen, vooral om de doorbraak terug te dringen, die hier principieel wel bestaqt. 's-GRAVENHAGE, 13 April. Eni ge tijd geleden is voor aan de grens ingeleverde, niet reeds eerder ver goede Rijksmarkbiljetten een rege ling bekend gemaakt, welke uitslui tend van belang is voor personen, die op het tijdstip van de inlevering Ne derlands onderdaan waren. In aansluiting op dit bericht doet het ministerie van Financiën thans mededeling van een vergoedingsre geling, die van belang is voor perso nen, die op het tijdstip van hun te rugkomst in Nederland niet de Ne derlandse nationaliteit bezaten, doch wel die van een der geallieerde lan den. In de Bondsrepubliek Duitsland worden ingeleverde Rijksmarkbiljet ten vergoed tot een bedrag van ten hoogste RM 500 per persoon en wel uitsluitend aan personen, die gedu rende de bezettingsjaren verplicht in Duitsland werden tewerkgesteld, aan krijgsgevangenen, aan gedeporteer den en aan geïnterneerden. Ingevolge deze regeling kan thans in Nederland aan de eerder bedoelde buitenlanders een vergoeding voor ingeleverde Rijksmarkbiljetten wor den gegeven op basis van RM 100 f 5.85. Het komt derhalve hierop neer dat per persoon ten hoogste f29.25 wordt vergoed. Aanvragen voor deze vergoeding kunnen worden ingediend bij het ministerie van Financiën, di rectie buitenlands betalingsverkeer, Den Haag. MAASTRICHT, 13 April. lil een magazijn van de porcelein- en tegel fabriek „Mosa" aan de Mecrssener- weg te Maastricht is vanmiddag om streeks vijf uur brand uitgebroken. Het magazijn werd gebruikt als op slagplaats voor verpakkingsmateria len, onder meer stro en kratten. Het vuur greep snel om zich heen in de zere brandbare goederen en spoedig na liet begin van de brand sloegen de vlammen reeds uit het dak. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat het gebouw geheel uitbrandde. Alleen bleven enkele zwart gebla kerde muren staan. De nablussings- werken namen geruime tijd in be slag. Ongeveer 600.000 kg inpakmateri alen gingen door het vuur verloren. De schade wordt op f 100!000 ge raamd. Over de oorzaak van de brand wordt nog vernomen, dat zes jongens van 9 tot 10 jaar het magazijn waren binnengegaan. Een hunner heeft een prop stro met lucifers aangestoken. Toen deze knetterend ging branden, schrok hij hiervan zo, dat hij de brandende prop snel wegwierp. Deze kwam in het inpakmateriaal terecht met het gevolg, dat het gebouw spoedig daarna in lichterlaaie stond. De jongens konden zich allen bijtijds in veiligheid brengen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5