NOORDHOLLANDSj Twee Hilleg vliegtuigen boven om neergestort Personenauto door autobus geramd Britse troepen in Europa zo lang agressie dreigt Straaljager viel in vaart bij Schroef vliegtuig in stukken op Reg gering wijst Russisch protest van de hand Frankrijk accoord Politie jaagt autodief na langs Hondsrug Dagblad voor Alkmaar en omgeving Antwoord aan Indonesië Kruis en Kerk BEIDE PILOTEN GEDOOD Beveiligingspact Zuidoost'Azië Gestolen wagen, gestolen benzine Na spannende rit in Haren gepakt Een dodevier gewonden bij Wijhe Engels verdrag over de E.D.G, Britse tegemoetkoming aan Franse voorwaarden Crisis in Frans kabinet? Dronken man stak voorbijganger neer Dr. D. Schouten Nieuw-Zeeland en Z.O.-Azië Abonnementsprijs f 6.60 per kwartaal, f 2.20 per maand, f 0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God ist nergens veilig (Vondel) Donderdag 15 April 1954 - 50e Jaargang - Nummer 13061 OOK VANDAAG is de plaats in onze krant, die regelmatig gewijd is aan de grote gebeurtenissen in de eigentijdse geschiedenis, inge ruimd voor een korte herdenking van het grote feit in de wereld geschiedenis, de kruisdood van Jezus Christus. Morgen wordt opnieuw voor ons levend het gebeuren van Golgo tha, als Gods Zoon de aarde weer met de hemel verzoende. De kruisdood van Jezus is het hoog tepunt in een reeks van tegen stellingen, welke de liturgie in het Heilig Triduum samenvoegt in een prachtig evenwicht. De Kerk spreekt van een sma delijke dood aan het schandhout van het kruis, maar bij de kruis- hulde op Goede Vrijdag zingt zij een edel loflief op „het zegeteken van het kruis". „Uw kruis, o Heer, willen wij aanbidden en Uw hei lige verrijzenis loven, want zie, door het kruishout is er vreugde gekomen in geheel de wereld". Vrijwillig gaf de Verlosser zich aan Zijn lijden over, er vloeit water en bloed. „Land en zee, hemel en aarde, door welk een stroom worden ze gereinigd"! De banier van de Koning treedt naar voren. Het geheim van het kruis straalt uit, waaraan het le ven de dood heeft verduurd en door de dood het leven heeft voortgebracht. Het kruis is het zegeteken van Christus, van Zijn leer, dus van het Christendom, het zegeteken van de Kerk en daardoor van de wereld. De mens mag weer met recht hopen op de eeuwige zalig heid, door de genade van het kruis en zelfs mag hij daardoor op die gelukkige eeuwigheid aan spraak maken. Om het goddelijk leven, dat Christus door Zijn kruisdood ver diende, mede te delen aan de ge lovigen en Zijn leer door de eeuwen heen over te leveren en te bewaren, heeft Christus Zijn Kerk gesticht. Zij is de draagster van de god delijke leer en het goddelijk leven van het Kruis, zij is de voortzet- ster van het leven van Christus, voortzetster van Zijn verlossings werk, door de dood en de verrij zenis bezegeld. Het is ook daarom, dat de litur gie morgen, op de Goede Vrijdag, tussen het eerste deel van de plechtigheden, alle noodwendig heden neerlegt aan de voeten van de Vader. Voor de Heilige Kerk, om haar in eendracht en vrede te bewaren, en voor een „standvastig geloof in de belijdenis van Uw naam", voor de Paus, opdat het volk, dat hij bestuurt, moge toenemen in ge- ioof en verdiensten. Voor de priesters en leken, „op dat ieder in zijn rang U getrouw diene". Voor de nieuwe Christe nen, opdat „het geloof en de ken nis in hen vermeerderd mogen worden". Voor de afgedwaalden, door de listen van de duivel mis leid, „opdat zij tot bezinning mo gen komen en terugkeren tot de eenheid van de waarheid, voor de Joden, opdat zij Christus de Heer mogen erkennen, en voor de heidenen, dat zij zich mogen bekeren tot de ene ware God. Bidden wij dat door de triomf van het Kruis, de triomf van de Kerk het deel mag worden van geheel de wereld, tot glorie van Hem, Die voor alle mensen ge storven is. HILLEGOM Een ernstig vliegongeval boven Hillegom lieeft 'gistermiddag liet leven gekost van twee piloten. Omstreeks lialf drie kwamen twee vliegtuigen, een Seafury van de Marineluchtvaartdienst en een F, 84 Thunderjet van de Koninklijke Luchtmacht, met elkaar in botsing hoven de grens van de gemeente. De gevolgen waren ontzettend. De straaljager (Thunderjet) stortte na de botsing loodrecht neer, ontplofte vlak boven de grond en kwam terecht in de Ringvaart, waarin hij wegzonk. De piloot moet onmiddellijk gedood zijn. Het toestel kwam terecht in de onmiddellijke nabijheid van een reeks woonhuizen aan de Elsbroekevlaan te Hillegom. Gelukkig maakten zich geen delen los van het toestel, zodat in de woonwijken niemand nadelige gevolgen ondervond van het ongeluk. De Seafury (een een-motorig schroeftoestel) vloog na de botsing nog even door, maar de piloot slaagde er niet in het in de lucht te houden. Het stortte neer op een weiland te Nieuw Vennep. Toen een landbouwer het wrak bereikte, bleek de vlieger reeds overleden. Het schroeftoestel maakte deel uit van een formatie van zes vliegtuigen, die aan het oefenen waren. Volgens ooggetuigen ver scheen er plotseling een Thun derjet van tegenovergestelde rich ting. Het toestel vloog over de Seafuries heen, maar kwam niet hoog genoeg en raakte een van de vliegtuigen met het nood lottige gevolg. Vermoedelijk is de Thunderjet tegen het glazen schuifdak van de cockpit van het schroefvliegtuig gehotst. De Thunderjet was afkomstig van de vliegbasis Welschap bij Eindhoven en werd bestuurd door de 24-jarige reserve tweede luitenant-vlieger J. Bardoux uit Dordrecht. Hij was ongehuwd. De Seafury werd gevlogen door de luitenant ter zee-vlieger der der de klasse L. B. Tjebbes uit Den Haag. Hij laat een vrouw en een kind achter. Het tragische ongeluk heeft zich o.m. afgespeeld voor de ogen van de landarbeider Gerrit Dege- naar. die werkzaam is bij de landbouwer Bos te Nieuw-Ven- nep. Hii was, toen het ongeluk gebeurde, op het land aan het werk. Hij had de formatie van de 's GRAVENHAGE De Mi nister zonder Portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, heeft gistermid dag aan de Sovjetrussische am bassadeur te 's-Gravenhage, S. P. Kirsanov, een aide-memoire overhandigd in antwoord op het Sovjet-Russisch protest tegen de vestiging van Amerikaanse bases in Nederland. De Nederlandse regering stelt er prijs op te verklaren, aldus de aide-memoire, dat zij, evenzeer als de regering van de Unie van Socialistische Sowjet republieken, de zaak van de consolidering van de vrede en de handhaving van de collectieve veiligheid in de wereld, is toegedaan. De rege ling waarop het Russisch memo randum, dat op 18 Maart 1954 werd overhandigd doelt, is haars inziens in geen enkel opzicht in strijd met de hiervoren genoemde beginselen. Eerst dient de aan dacht te worden gevestigd op het feit, dat het in het onderhavige geval niet betreft het afstaan van een basis aan de militaire luchtvaart der Ver. Staten, doch het legeren op Nederlandse bases van Amerikaanse eenheden, wel ke onder Nato-bevel staan. Normaal De legering van vreemde troe pen vormt tegenwoordig een nor male gang van zaken, in geval staten zich verplicht hebben om de veiligheid gemeenschappelijk te verzekeren. De Noordatlanti- sohë verdragsorganisatie, welke een systeem is voor collectieve veiligheid in overeenstemming met de algemene beginselen van het handvest van de Ver. Naties, voorziet in een nauwe samenwer king tussen zijn leden, in het ka der waarvan bovengenoemde re geling is getroffen. Het feit, waarover het memo randum handelt, vormt derhalve geen nieuwe ontwikkeling, doch vloeit voort uit de toepassing van het Noordatlantisch verdrag, waarvan het defensieve karakter algemeen bekend is. zes schroefvliegtuigen gevolgd en had toen opeens de Thunderjet gezien. Hij vond deze combi natie van schroefvliegtuigen en een straalvliegtuig enigsznis vreemd. De toestellen draaiden enige rondjes tussen Lisse en Hillegom. De heer Degenaar hoorde toen enige klappen en zag de Thunderjet loodrecht Dit is het wrak van 't schroef vliegtuig, dat na de hotsing met een straaljager, neer kwam op een wailand in Nieuw-Vennep. neerstorten. Het schroefvliegtuig gleed langzaam naar beneden en stortte neer op het land van landbouwer Bos, op slechte korte afstand van de plaats waar de heer Degenaar zich bevond. Toen de machine de grond raakte, sprong .de doorzichtige kap van üe cabine er af en werd de bestuurder er uit geslingerd. Andere brokstukken vlogen alle kanten uit. Eén ervan be schadigde het dak van de boer derij van Bos, waarin later be halve kapotte dakpannen, een gat werd geconstateerd. De zware motor werd honderden meters van het wrak diep in de grond teruggevonden Nadat een helicopter van Val kenburg het stoffelijk overschot van de bestuurder had wegge bracht, keerde het toestel een uur later met vier officieren op het erf van de boerderij terug. Zij begonnen onmiddellijk aan een inspectie van het wrak. PARIJS, 14 April. Frankrijk heeft zich vandaag aangesloten bij Engeland en Amerika door te verklaren, dat het de mogelijk heid zal onderzoeken voor het scheppen van een collectieve defensie in Zuid-Oost-Azië, „om de vrede, veiligheid en vrijheid van dit gebied te verzekeren". Het communiqué volgde het zelfde patroon als dat wat gister avond uitgegeven werd, nadat de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, geconfereerd had met ziin Britee collega, Anthony Eden. De verklaring van vanavond, gezamenlijk uitgegeven door Dul les en Bidault, is bedoeld om de vrije landen te verenigen in een programma van actie voor de conferentie van Genève. die op 26 April begint. Dulles, die morgenochtend naar Amerika zal terugkeren, gaf ziin bewondering te kennen voor de moedige strijd van de strijd krachten van de Franse Unie, die met onwankelbare moed en vast beslotenheid de communistische agressie afslaan. EMMEN De zware Harley's en de rijvaardigheid van de Gro ninger motorpolitie hebben het gistermiddag in Haren gewonnen van de angst van een achter volgde autodief. Toen de agenten hun pistolen richtten op de be stuurder van een nieuwe Ford, was er een einde gekomen aan een spannend avontuur. De autodief was een 37 jarige Amsterdammer H. van O. Deze man is garagebediende van be roep. Hij krijgt echter niet veel kansen. Telkens als hij een be trekking volgens zijn aanleg heeft gevonden moet de dokter hem afkeuren, omdat hij aan asthma lijdt. Men had hem vaak een betrekking als chauffeur in de buitendienst beloofd, maai' nooit was hij zover gekomen. Om te leren autorijden stal hij eind Maart in Amsterdam een Opel- record. Twee dagen later werd de gestolen wagen echter in Laren ontdekt, maar de dief was intus sen gevlogen. Hij wist in Utrecht een nieuwe Ford te bemachtigen en reed daarmee naar Zutfen. Daar vervalste hij het nummer bord en stal in een garage een giro-chequeboek. De biljetten ge bruikte hij om gratis benzine te kunnen tanken. Hij beproefde zijn geluk in Drente. In Nieuw- Weerdinge gaf hij voor een volle tank een cheque af. maar de vrouw van de garagehouder ver trouwde hem niet en noteerde het autonummer. Dat bracht de politie op het spoor. De agent Hansman ontdekte de Ford Woensdagmorgen tussen Klazie- naveen en Nieuw-Dordrecht. Di rect werd de achtervolging in gezet, die leidde via Borger en Gieten, Wildervank en Hoogezand naar Groningen. Van Groningen was de motorpolitie op weg ge gaan naar Haren. Daar kwam men de dief op het spoor. Met een snelheid van meer dan 100 km per uur reden de achter volgers en de achtervolgde door Haren, waar het in het middag uur zeer druk was. Even buitein het dorp wisten de agenten de wagen in te halen en te passe ren. Dat was het einde van een dolle rit. WIJHE Gisteren tegen de avond botsten een personenauto en een autobus van de N.V. Salland op de weg naar Zwolle in de buurtschap Wijnvoorden (gem. Wijhe) tegen elkaar, waarbij de be stuurder van de personenauto, de landbouwer II. Wacliterveld uit Boerhaar, op slag werd gedood. Een van de inzittenden van de auto bus en de drie overige inzittenden van de personenauto werden gewond. De Salland-bus, met bestemming Zwolle, was de bewaakte overweg te Wijnvoorden gepasseerd, toen de uit de tegengestelde richting naderende Citroën tegen de bus opreed. De be stuurder Wachterveld was met de drie inzittende collega's Giessen, Kattenwinkel en Van Rossum, welke laatste ernstig werd gewond, op weg naar huls van een bezoek aan de Noordoostpolder. De botsing was zo hevig, dat van de personenauto slechts een wrak overbleef, waaruit het verminkte lichaam van de be- PARIJS, 14 April In een vandaag gepubliceerd verdrag bindt de Britee regering zich overleg met de zes landen van de E.D.G. te plegen alvorens Britee troepen uit Europa terug te trekken. Zo lang er agressie dreigt zal Gr. Brittannië zijn troepen op het Europese continent houden. Het verdrag voorziet er verder in, dat Groot Brittannië iemand met de rang van minister zal aanwijzen om met de raad van ministers van de E.D.G. te vergaderen. Dit verdrag kan gezien worden als een Britse poging om tegemoet te komen aan één van de drie belang rijke voorwaarden, welke de Franse Nationale Vergadering gesteld heeft voor de behandeling van het E.D.G. - verdrag. Het voornaamste artikel van het verdrag, dat door vertegen woordigers van alle zes mogendhe den is geparafeerd, luidt: „Het Verenigde Koninkrijk en de Europese Defensiegemeenschap zul len een procedure vastleggen voor overleg over vraagstukken van we derkerig belang, o.a. de sterkte van de troepen van het Verenigd Ko ninkrijk en van de Europese Defen siegemeenschap, welke op het Euro pese continent onder het commando van een geallieerde opperbevelheb ber in Europa geplaatst zijn en elke belangrijke wijziging in de sterkte of samenstelling van deze troepen." Bij het verdrag, dat uit vijf arti kelen bestaat, is een „verklaring van gemeenschappelijk beleid" gevoegd, waarin zeer uitvoerig de middelen worden vastgelegd om de harmonie PAUS ZAL ZIJN PAASZEGEN GEVEN VATICAANSTAD, 14 April Paus Pius Xn zal op Paaszondag in de Loggia aan de voorkant van de Sint Fieter verschijnen om de zegen „Urbi et Orbi" te geven. te verzekeren tussen de Britse troe pen en de strijdmacht van 2 millioen man der E.D.G. „Teneinde de beste samenwerking tussen de eenheden van de twee strijdmachten te verzekeren, zullen de tactische leerstellingen en de staf methoden zoveel mogelijk met el kaar in overeenstemming worden gebracht," aldus deze verklaring. „Hiertoe zullen voortdurend docu mentaire inlichtingen tussen de mili taire autoriteiten van het Verenigd Koninkrijk en de E.D.G. worden uit gewisseld." Er zullen gezamenlijke manoeuvres gehouden worden. In de toelichting wordt er op gewezen, dat er reeds nauwe samenwerking tussen de vlo ten van de Nato en de Royal Navy bestaat, welke uitgebreid zal worden tot de E.D.G. DIENSTPLICHT IN ZWEDEN STOCKHOLM, 14 April De Zweedse regering heeft vandaag de dienstplichtige leeftijd van 19 tot 18 jaar verlaagd. In 1950 was deze leeftijd van 20 op 19 jaar gebracht. Deze maatregel werd niet ge nomen, aldus verklaart men in militaire kringen, om de effectie ven onder de wapenen op te voe ren, maar eenvoudig om de re- crutering te vergemakkelijken. Verdeeldheid rond E.D.G. PARIJS, 14 April. De Franse mi nister van Financiën, Edgar Fanre, heelt Woensdagavond op een bijeen komst van radicale ministers ver klaard, dat het Britse aanbod tot sa menwerking tussen Groot-Brittannië en de E.V.G. niet tegemoet komt aan de Franse behoeften. Faure zei voorts, dat de radicale en Gaullistische ministers samen zul len werken om een spoedig houden van het E.V.G.-debat In de Franse Nat. vergadering tegen te gaan. Hier door is het gevaar voor een kabinets crisis vergroot. Drie jaar naar gevangenis AMSTERDAM, 14 April De 24-jarige schoenmaker Ph. K. uit Amsterdam, die in de nacht van Zaterdag 3 op Zondag 4 Januari j.l. na een bezoek aan talloze café's in een pathologische roes, ogenschijnlijk zonder enige aan leiding een hem toevallig in de Kalverstraat passerende voorbij ganger met een groot aantal mes steken neerstak, is door de Am sterdamse rechtbank vanochtend conform de eis van de officier tot 3 jaar met aftrek van het voorarrest veroordeeld. De misdaad werd uitgevoerd met een klein zakmesje, dat de verdachte bij zich had. stuurder moest worden gezaagd. De gewonden werden naar het R.K. en Sophiaziekenhuis te Zwolle ver voerd. Over de oorzaak van het ongeluk tast men nog in het duister. Aangeno men mag worden, dat de snelheid van de voertuigen gezien het resultaat van de botsing, groter is geweest, dan de maximum snelheid, 20 km per uur, bij een bewaakte overweg. Opvolger van wijlen prof. dr. Cobbenhagen In de vacature ontstaan door het overlijden van mgr prof. dr M. J. H. Cobbenhagen heeft het curatorium van de Katholieke Economische Ho geschool tc Tilburg de lector dr D. B. J. Schouten met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot gewoon hoogleraar met als leeropdracht: algemene leer en geschiedenis van de economie. „Willem Ruys" voor de 38ste maal tiaar Indonesië ROTTERDAM, 14 April. Eetl zo goed als volgeboekte „Willem Ruys" is vanmiddag zijn acht en dertigste reis naar Indonesië aangevangen. Voor het eerst zui len de passagiers wat 'althans de na-oorlogse vaart betreft weer in Southampton aan land mogen. Voor deze gelegenheid staat een speciaal „tripje" op het programma. De zwaar beschadigde personenwagen na de botsing met een autobus. ONTVOERING IN WEST-BERLIJN BERLIJN, 14 April Het hoofd van een anti Sowjet-orga- nisatie van Russische refugie's, de 61-jarige Alexander Truchnow- tisj, is gisteravond met geweld door Oost-Duitse communisten ontvoerd, aldus een mededeling van de West-Bernjnse politie. Het slachtoffer bracht een bezoek aan de voorzitter van een Duitse or ganisatie van teruggekeerde krijgsgevangenen in de Britse sector van Berlijn, De ontvoering naar de Sowjet-sector is zeer waarschijnlijk mogelijk geworden door verraad. AUCKLAND, 14 April. Nieuw Zeeland is bereid deel te nemen aan besprekingen om te komen tot een stelsel van collectieve veiligheid in Zuid-Oost-Azic en het Westelijk deel van de Stille Oceaan. Dit werd in Auckland door de mi nister van Buitenlandse Zaken van Nieuw Zeeland, Clifton Webb, mee gedeeld. Wanneer Zuid-Oost-Azië de communisten in handen valt, betoog de hij, zou dit een. ernstige bedreiging betekenen voor de veiligheid van Australië en Nieuw Zeeland. Besprekingen in Juni over Uniestatiiut 's GRAVENHAGE. De minis ter zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, lieeft gistermiddag aan de plaatsvervangend Hoge commissiaris van de republiek Indonesia het antwoord van de Nederlandse regering overhan digd op de Indonesische nota van 22 Maart jJ., inzake te voeren besprekingen over de Nederlands Indonesische betrekkingen. In deze antwoord-nota ver klaart de Nederlandse regering zich bereid tot besprekingen in de tweede helft van Juni a.s. over het Unie-statuut en het in de overige R.T.C.-overeenkomsten verwerkte complex van voorzie ningen. De Nederlandse regering verklaart zich niet bereid de sta tus van Nederlands Nieuw-Guinea in de besprekingen te betrekken. De Nederlandse regering stemt in met het voorstel van de In donesische regering de besprekin gen te doen plaats vinden door delegaties die zullen worden ge vormd door enkele ministers en zullen worden geleid door de respectievelijke ministers van Buitenlandse Zaken.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1