ONGENSPAKKIN STAD EIS GEWEST OPENING MOTORSEIZOEN OP TWEEDE PAASDAG Gaat Historisch Plekje verdwijnen? DIPLOMA ZWEMMEN IN DE OVERDEKTE E. Peetoom e van „Wilhelni Vliegtuig vermist Penthalon invitatie-tournooi KLEINE DKW-WAGEN MET GROTE CAPACITEITEN OUDE WAAG oude genever Firma Th. Kraakman Zn. EXTRA MOOIE COLLECTIE Pagina 3 Nieuwe puntentelling zal spanning opvoeren Advies-commissie nieuwe Schouwburg Woonarken versleept Geen dansavond N.K.J.B. „DE JEUGD EXPOSEERT" Werkstukken morgen inleveren HEKELSTRAAT IS EEN NIEUWE ZAAK RIJKER AGENDA Dichters bezongen café Oldenburg W eers verwachting medegedeeld door 't K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdag avond Andere stembureau'» Jaarvergadering fanfarecorps Oudorp Eric van der Steen schrijft f eesttekst D.V.V. eindigt als tweede Koopjes van de week 25ct 48ct 88ct Warenhuis JANSEN DRUKTE OP HET STADHUIS Burgerlijke Stand Autoshow in 't Wapen van Heemskerk (Zie ook pagina 7) Knetterende motoren, vol-gepakte tribunes en een zonnige baan, wat kan Alkmaar op Tweede Paasdag nog meer wen sen, wanneer het race-seizoen weer geopend wordt? ALKMAAR. - Op Tweede Paas dag wordt het motorseizoen weer geopend. Het ziet er naar uit, dat de openingsraces op het Alkmaar- se Sportpark bijzonder attractief worden. Er is een nieuw systeem puntentelling ontworpen en vele nieuwelingen komen het renners- veld uitbreiden. Door de als nieuw in te voeren puntentelling wordt de mogelijk heid opengesteld voor verliezers in een gewone serie alsnog voor de hoofdprijzen in aanmerking te komen. Er zullen acht heats ver reden worden en alle renners rij den er evenveel. Ook de span ning wordt hierdoor aanmerkelijk bevorderd. Een groot voordeel is nu ook, dat in de programma's door het publiek minder geschre ven behoeft te worden. Voor de korte-baanw-e-dsfcrijden behoeft in het geheel niet meer geschreven te worden. Aanleiding voor ver warringen in de programma's be. staan niet meer. De Paaswedstrjjden gelden als selectiewedstrijden voor de inter nationale races, die 1 Augustus a.s. ter gelegenheid van „Alk maar 700 Jaar Stad" gehouden zullen worden. Deze races schij nen een topevenemenit te worden in de motorwereld en speciaal in de geschiedenis van de Alkimaarse baan. Van de resultaten hangt dus de deelneming in die wedstrijden voor een belangrijk deel af. Maandag worden drie wedstrij den verreden met vliegende start, Rennersveid. Vele prominenten zullen hun motoren op de Tweede Paasdag laten daveren. Kopstukken als Aartsen en Metselaar zijn wel niet aanwezig, maar een Paul Cordang, Co Bijman, Boef, Ies- berts en van Duin zullen zeer ze ker voor spanning en goede re sultaten zorgen. Door de afwe zigheid van enkele topfiguren winnen de wedstrijden oök weer aan spanning, omdat zij voorheen de mensen waren, die steeds op de sintelbaan domineerden. Ver schillende renners, die hun over winningen in vorige jaren in het buitenland behaalden, komen weer naar Alkmaar. De baan verkeert in een uit stekende conditie. De grove sin tels zijn weggehaald en het mate riaal bestaat nu hoofdzakelijk uit fijn stof, dait mede door de be sproeiingen er toe zal bijdragen, dat er goede tijden worden ge maakt. Organisatoren en Sport parkdirectie zullen eer van hun werk krijgen. ALKMAAR Het gemeente bestuur heeft een adviescommis sie in het leven geroepen om het te adviseren met betrekking tot de vraagstukken, die samenhan gen met de stichting van een nieuwe schouwburg in Alkmaar. Allereerst zal moeten worden onderzocht welke modus men zal kiezen om contact op te nemen met de directies van de reeds bestaande schouwburgen en te onderzoeken in hoeverre zij door de stichting van een nieuwe schouwburg in hun inkomsten worden benadeeld. De mogelijk heid zal worden overwogen deze schouwburgdirecties in de ex ploitatie van de nieuwe gemeen telijke schouwburg in te schake len. Voorzitter van de advies commissie is burgemeester mr. dr. H. J. Wytema; leden zijn de heren F. F. Spiekermann en M. Coerts namens de gemeenteraad, L. B. J. de Wilde, directeur van de gemeentelijke accountants dienst, G. H. Hoytink, ir. H. Knol, notaris mr. C. J. de Lange en namens de culturele verenigingen de heren mr. W. van Dijk, H. Koot, A. A. J. Verhoeven en D. de Wolff Peere'boom. Aanvanke lijk was bepaald, dat over deze commissie en haar werkzaamhe den voorlopig strikte geheimhou ding in adht zou worden geno men, doch een publicatie elders heeft deze geheimhouding door broken. Aldus meldt de Alkmaarse Courant. ALKMAAR In langzame transporten zijn de woonschepen van het afgesneden Kanaal Vak naar Oude Gracht en Baansingel verhuisd. Zij moesten plaats ma ken voor de nieuwe veiling, die demping vraagt. De woonarken van Sandersbuurt en Sohelphoek zullen spoedig volgen. HEILOO Het bestuur van de N.K.J.B. deelt mede, dat de dans avond op tweede Paasdag wegens bijzondere omstandigheden niet kan doorgaan. ALKMAAR Van 17 tot en met 25 April zal er in de aula van het Murmeüius-gy-mnasiu-m in de Bergerhout een expositie door de jeugd worden gehouden. Schoonheid, romantiek, fantasie en techniek zullen in deze ten toonstelling een plaatsje vinden. Voor verdere gegevens verwijzen wij naar de advertentie in ons blad. De deelnemers aan deze expo sitie worden verzocht Vrijdag a.s. tussen half negen en tien uur 's morgens hun werkstukken in te leveren in de aula van het gymnasium (Bergerhout). Het is zaak dat de stukken tijdig in de aula aanwezg zijn, daar de in richting veel tijd eist. ALKMAAR Hekelstraat winkelstraatdat blijkt weer eens te meer nu er gisteren een nieuwe zaak geopend is. Het is een depót van de fa. A. Spijk- man, Westerweg. De heer en mevrouw A. Kruijer drijven dit depót en verkopen er brood, koek, banket, suikerwerken en chocolaterie-artikelen. De zaak is gevestigd in de voormalige ti.id- schriftenwinikel van de heer Meijer. Bloemen en goede wen sen vergezelden de opening van deze zaak, die een aanwinst is voor de winkelstand van de He kelstraat. De depothouders zullen ongetwijfeld hartelijk zijn ont vangen in de 'heohte gemeen schap, die de Hekelstraat-bewo ners vormen. DONDERDAG 15 APRIL 't GULDEN VLIES: Filmavond Garage Schmidt, 8 uur WAPEN VAN HEEMSKERK: D.K.W. Automobieishow Gara ge Pauwels, gehele dag. GOEDE VRIJDAG WAPEN VAN HEEMSKERK: D.K.W. Automobielshow Ga rage Pauwels, gehele dag. Waterstanden: Hoog water 5.45 ên 17.40 .u; Laag water 11.40 uur. ALKMAAR- Gistermiddag heerste er weer eens een zenuw achtige sfeer in De Overdekte. Ditmaal waren het niet de wed- strijdcracks, die hun opgeladen zenuwen konden laten explode ren in een uiterst snelle 100 M. borstcrawi, maar nu stonden er 78 candidaatjes rondom het bas sin. die examen moesten afleggen voor de verschillende KNZB- diploma's. Onder toezicht van de heren van der Grient, Pesie en Scher mer traden allereerst 39 gegadig den naar voren voor diploma 1. Zij werden gevolgd door niet minder dan 35 candidaten voor het predicaat „geoefend zwem mer" en ten slotte gingen vier jongelui te water voor de zwem- vaardigheidsproeven. Bij de diploma-uitreiking, die werd bijgewoond door wethouder Venneker, kon de heer van der Grient aan alle vier jongelui het zware zwemvaardigheidsdiploma uitreiken> Dit waren Greetie Gerlin-g, Gerrit Lely. Dirk de Bood en Kees de Vries. Als geoefend zwemmer gingen 34 jongelui naar huis. tèrwijl de zwemproef dóór 36 deelne mers met goed gevolg was afge legd. De heer v. d. Grient wees in zijn toespraak nog eens op de waarde van dé verschillende di ploma's'. Het eerste geeft enkel aan, dat de bezitter alleen veilig is in een zwembad met toezicht- Het tweede daarentegen wil zeg gen, dat de -bezitters zich overal veilig te water kan begeven, ter wijl degenen, die het derde di ploma behalen, op elk gebied van de zwemsport thuis zijn. Dit laatste moet het doel zijn van allen die zwemles hebben. BERGE'N Het café „Het wa pen van Brederode". bij -de Ber- genaren beter bekend als café Oldenibur-g, dat door bijzondere omstandigheden het behoud van zijn dranfcvergunnin.g met ingang van 1 Mei ernstig bedreigd ziet, heeft in -de persoon van -de heer IJsbrand Oldenburg bij B. en W. eén verzoekschrift ingediend voor een vergunning voor de venkoop van sterke dranken in het klein. B-ur-gemeester -en wethouders, wier besluit met die van -de raad der gemeente beslissend zal zijn op de vraag of Bengen zijn in tiem café, voor hem zelf en zijn gasten, waaronder buitenlanders, zal kunnen behouden. Dit ge liefde plekje dat door -zijn aparte sfeer zoveel aangename herinne ringen hij de Bergenaar oproept, dient met alle middelen die hier bij kunnen worden aangewend, behouden te blijven. In het jaar 1888 -vestigde zich in het pand Kleine Dorpsstraat 4, dat uiterlijk practised geheel on gewijzigd is gebleven, de heer J-ongikees als -kleermaker -en schonk bij tijd en wijle 'n glaasje uit. Omstreeks 1900 nam -de heer IJsbrand Oldenbung het pand over en vestigde er definitief een Menig Bergenaar zal hier zijn ^"oor,c' kaartje hebben gelegd, zal hier Holst, hebben vergaderd in hoedanig heid van polderbestuur, als lid van de gemeenteraad [bij deBo- nifacius-söhouw en zijn duiven te hebben tentoongesteld. Vele genoeglijke uurtjes zal hij hier hebben doorgebracht na afloop van de harddraverijen in de Stationsstraat, ibij het aanhoren van de sterke verhalen der jockey's. Koorzangers, Bergens Harmonie en Middenstanders houden hier .hun vergaderingen, loterij-pJiubs bespreken hier hun kansen en biljartcompetities wor den hier verspeeld in de oude vertrouwde sfeer van gezellig heid. Artist-en hebben het interieur een apart cachet gegeven door het fleurig en kleurig te beschil deren en door het plaatsen van een van hun beste werken, met schilderachtige plekjes van Ber gen. De grootsten aller dichters, A. Roland Holst en J. C. Bloem hebben de lof 'bezongen van -dit 66-jarig oud bestaande café. Roland Holst geeft op de vol gende wijze zijn gedachten weer: „Waar Worm de muren fleurig maakte. Waar Bloem zijn -dorst op rijm beleed, Waar Wiegman ,,'t dagelijks brood" verzaakte, ■wijl hij ook liever drinkt dan eet, waar Germ -de Jong in teedre kleuren van zijn onlesbaar le.ven spreekt, daar mag het zeker niet gebeuren, dat -mijn gerijmde ontbreekt." A. Roland ten is het de hartewens van alle Bergenaren dat wederom 'n ver gunning verleend zal worden. Een historisch plekje van Ber gen zal anders groot gevaar lopen voor altijd verloren te gaan hetgeen een gr-oot verlies zal be tekenen. VRIJ KOUD DE BILT, 15 April Op klaringen en slechts hier en daar een bui. Matige af en toe vrij krachtige Noordelij ke wind. Vrij koud met in de vroege ochtend plaatse' lijk lichte nachtvorst. ALKMAAR De aandacht van de kiezers wordt er o,p gevestigd, dat dit jaar verschillende stem- bureaux in andere lokalen zijn gehuisvest dan tot dusverre. Voordat men zich dus van zijn stemplicht kwijt, dient men ter dege de ontvangen opróapings- kaart te raadplegen. (Advertentie) de graag gedronken zacht smakende f7.20 per liter f 6.95 per liter bij 12 fl. Platte Stenenbrug 114 tel. 2604 (Verdr.oord) 8 Ban a (Advertentie) Van Alkmaarse Luchtvaartclub ALKMAAR Zondag: 11 April verdween een vliegtuig van de R.K. Alkmaarse Luchtvaartclub, in Wes telijke richting na opgestegen te zijn van het vliegterrein aan de Hoever- weg. Reeds na enige minuten geraakte het toestel in de sterke thermiek en steeg daarna snel. Veertien minuten later was de K-Alk. 348 nauwelijks meer te volgen in de helle lucht. Bo ven het Woud werd het voor het laatst waargenomen, waarna het waarschijnlijk in de duinstreek land de. Tot nu -toe ontbreekt elk spoor. De vinder wordt vriendelijk ver zocht het tegen beloning terug te be zorgen aan 't adres Kennemerstraat- weg 110 (Tel. 2088). Alkmaar. bij het fotohoek ALKMAAR. De tekst van het fotoboek, dat ter gelegenheid van de viering van het 700 jarig bestaan van Alkmaar zal ver schijnen, zal worden verzorgd door Eric van der Steen. Deze naam is het pseudoniem van Mr. D. Zijlstra, die in Alk maar is geboren en hier jarenlang heeft g-woond. De n-aa-m van deze letterkundige garandeert een ver antwoorde en ook literair op goed peil staande tekst. Mr. Zijlstra is vele jaren admi nistrateur geweest van de afd. Noord-Holland van de K.N.V.B. (de vroegere NHVB). Mr. Zijlstra is thans aan „Het Parool" verbon den. Hij is woonachtig te Am sterdam. met lange broek, kor'te broek en/of plusfours tegen bijzonder lage prijzen 48 jaar f 22.tot f 35. 812 jaar f 29.tot f 45. 12—18 jaar f 36.— tot f 59.— alles met kleine stijging per maat LANGESTRAAT 16—18 ALKMAAR. Woensdagavond werden de partijen voortgezet in café Brouwer te Alkmaar voor het Penthalon invitatie-tournooi. De heren Peetoom en Hoogland kwamen aan het biljart in 300 libre. Peetoom heeft deze avond weer zijn goede kant laten zien- Hoogland moest nu een gevoe lige nederlaag incasseren. Hoogland en Peetoom gingen met 5066 van start weg, maar in de 6e beurt liet Peetoom iets van zijn oude glorie zien; 205 liet hij noteren. Hoogland gaf een antwoord van 100, maar te kort om Peetoom te kloppen. Hij maakte de partij uit met een moyenne van 42.86. De spanning is 'hiermee ver hoogd Peetoom kwam terug voor zijn afgebroken partij van Maan dagavond en deze heeft hij om gezet in een winstpartij. Peetoom kwam wederom terug in 'n partij tegen Brandjes in bandstoten. Deze heeft hii moe ten verliezen. Peetoom heeft deze week 't ivoor slecht onder con trole. Hii moest met 7 caramib. de meerdere erkennen in Brand jes- Brandjes heeft Hoogland ver dagen in bandstoten. Hoogland heeft in deze partij zeer slan Dartii gegeven. Weliswaar had 'hij de nasfcoot, die 1 car. moest opleveren, maar hij faalde vol komen. Brandjes h'rft in de slotpartii wederom Hoogland in een zeer spannende nartij op zijn knieën gebracht. Hij stond de hele partij voor. maar moest op 1 car- zijn verlies erkennen. Uitslagen Woensdagavond: Driebanden (30 car.): Peetoom 30 59 3 0.508 Brandjes 20 57 3 0.333 Bandstoten (75 car.): Brandjes 75 22 16 3 40 Peetoom 63 Libre Peetoom 300 7 Hoogland 238 7 2.73 42.86 34.00 Bandstoten (75 car.): Brandjes 75 22 12 3.40 Hoogland 74 22 12 3-99 Waterpolo ALKMAAR De laatste wed strijd van Ihet winterseizoen voor de waterpolocom-petitie is -door de Vliegende Vissen omgezet in een verdiende overwinning op Nereus in Zaandam. Direct na 'het uitzwe-mmen na men de Aikmaar-ders 'het heft in handen. Doelpunten werden ech ter nog niet gescoord, hoofdza kelijk -door gebrek aan spel inzicht. De Nereus-spelers kwa men door een zwakke schotvaar- digheid niet tot doelpunten. De V.V.-achtenhoede 'hield steeds stand. Het zag er naar uit, dat het -geweldige overwicht van de Alk-maard-ers doelpunten moest opleveren. De N-keeper redde enkele malen fraai, maar vlak voor de rust moest hij zwichten voor een schot van R. Rietveld, dat deze lanceerde na een corner van H. Huibers. Na de rust was 'het speltbeeld 'hetzelfde. Verschil lende malen ketsten goede scho ten af op paal en lat. Met Ne reus in de aanval kwam het einde van de sportieve wedstrijd. De eindstand van de wintercom petitie in -de -kring Zaandam luidt als volgt DAW 3 612; DVV 68: Nept/unus 64; Ne reus 60. Ook de -dichter J. C. Bloem laat zich in 'het -vólgende gedicht niet onbetuigd: De vreemdeling die in Bergens dreven, een -enkele maal slechts komt door zweven, en weer vertrekt met grote spoed. Hij weet niet; waar hij wezen moet. Maar zij die lang in Ber gen wonen of zich er steeds op nieuw vertonen. Zij kennen wel de Franse Steeg, en al wat -men daar krijgt of -kreeg. Zij kunnen zich nu gaan verblijden, ja zelfs in -deze somb're tijden. Tijden gelijkelijk -droef en zwaar, voor herbergier en 'bitteraar. Zij zullen de ogen zich uitkijken, als ze Olden-burgs café zien prijken; opnieuw versierd -door kunste naarshand. Daarom zegt ieder in het Berger land, moge het gel-uk dit huis bewaren, tot heil van alle Bengenaren. J. C. Bloem. In aansluiting van deze gedich- OUDORP Dezer dagen hield 't fanfarecorps zijn jaarvergadering in Café Meereboer. In zijn openings woord memoreerde de voorzitter, de heer F. J. M. Nuyens, verschillende gebeurtenissen uit het afgelopen jaar o.a. het concours te Oostzaan en het vertrek van de heer E. Peetoom als dirigent. Mededeling werd gedaan van de subsidie, die door de gemeente Oudorp in het vooruitzicht is gesteld en van het verzoek aan het Prins Bernhardfonds om geldelijke steun bij het aanschaffen van een paar in strumenten. Aan de feestelijkheden, bij gelegenheid van 't 40-jarig pries terfeest van de pastoor zal gaarne muzikale medewerking verleend worden. Besloten werd, in verband met de wissèling van dirigent, het dona- teursconcert-1954 in het najaar in café Meereboer te houden. Hierna dankte de voorzitter in een hartelij ke toespraak de scheidende dirigent Advertentie STRAATWEG HEILOO AARDAPPEL MESJE roestvrij NYLON PANSPONSEN STOFFER en BLIK, compleet voor alles wat hij voor „Wilhelmina" gedaan had. Hij is de man geweest, die het corps door de moeilijke eerste jaren heengeholpen heeft. Onder zijn kundige leiding heeft het reeds twee eerste prijzen en een heel goede tweede prijs veroverd. De heer Peet oom werd daarna onder luide bijval tot ere-dirigent benoemd. De nieuwe dirigent, de heer Jan Burger, werd vervolgens hartelijk welkom geheten en veel succes toe gewenst in de leiding der vereniging. De heer I. Meijering werd herkozen als bestuurslid, terwijl J. Michels tij delijk met het secretariaat belast werd. BERGEN Woensdagmiddag had de ambtenaar van de Burgerlijke Stand het buitengewoon druk. Want nog nimmer is het in de geschiedenis van Bergen voorgekomen dat er 4 paartjes in het huwelijksbootje stap ten in de tijd van twee uur. Vier maal met de tussenpozen van een half uur voltrok hij een huwelijk en sprak zijn wensen aan het bruidspaar uit. ALKMAAR Geboren: Mo nica A M„ -d-v A. P. Peperkamp en G. C. van -de Kamer; Jacob zv D. Nap en M. Allbertsma; Jo hanna C„ dv C. M. Eekhardt en - J. C. v-an Vliet. Gehuwd: Jan Fotlfcers en Aaltje Stulp; Arie de Vet en Johanna van -den Broek: Antonius C. Dek ker en Catiharina Th. Smit. ALKMAAR. In 1950 bouwde de D.K.W.-fabriek, op het terrein van een door bombardementen verwoeste metaalindustrie, een nieuwe fabriek. Er werd een nieuw model wagen ontworpen, waarvan eerst het binnenland werd voorzien en pas verleden jaar April, kwam de eerste D.K.W. auto de Nederlandse grens over, in datzelfde jaar nog gevolgd door acht andere. Nu in 1954 is deze zeer luxueuze en bij zonder fraai afgewerkte wagen een geduchte concurrent gewor den voor de klasse „kleine wa gens". In -het wapen van Heemskerk is gister-middag een D.K.W.-show geopend en deze sho-w zal tot en met Zaterdag dagelijks tot 11 uur geopend -zijn. Een miniatuur en wat eenzijdige R.A.I. is er in de zaa-1 van 'het Wapen van Heems kerk ingeridht, waar de firma Bal-der een smaakvol ge-heel beeft ges-oha-pen van bloemen en auto's. Deze show is georganiseerd door de dealer, de -heer Pouwels. Men vindt er de D.K.W. Son- derklasse, -die in Maart 19-53 voor het eerst o-p de markt -kwam en een topsnelheid heeft van 120 km. Daar is de tweepersoons- cabriolet, de vier-persoons-cabrio- let, de coupé, de limousine met schuif-d-ak, de stationcar en de z.g. „ve-rkoo-pswagen". En dit alles in de gezellige sfeer van een smaakvol ingericht geheel. Vast op de weg. Verleid door de aan-blik van al dit schoons -hebben wij een proef rit ge-m-aa-kft in een van deze.wa gens. De verbazingwekkende snel heid die kan worden bereikt en de vastheid waar-mee dit toch be trekkelijk 'kleine wagentje op de weg ligt is wel -het duidelijkst bewijs van 't vakmanschap en de aocuratesse waar-mee deze wagens zijn ontworpen. Een acceleratie- Een opname van de zeer mooi verzorgde D.K.W .-show in het Wapen van Heemskerk te Alkmaar. snelheid van 80 km binnen de tijd van 15 seconden werd met gemak bereikt. En een snelheid van- 100 k-m in -de bochten op -de weg naar Bergen, scheen voor deze D.K.W. niet de minste moeilijkheden op te lever-en. En wat de prijzen van deze wagens betreftAchmén weet, dat nu eenmaal alles duur is. De limousine kost f 6.1-75. En dit is gezien de wonderlijke prestaties van deze wagen, niet eens zo erg veel. Ma-ar het is maar, dat 47 procent van deze prijs in de schatkist v-an het Rijk verdwij-nit, want er bestaan nog steeds een weeldebelasting en nog steeds zijn er invoerrechten. Niettemin, ook voor niet kopers, blijft de bezichtiging van deze aantrekkelijke show alleen al uit technisch oogpunt, bijzonder in teressant. Al was het alleen maar om te dromen over de tijd, dat elke Nederlander net als alle legendarische Amerikanen in zo'n auto naar zijn werk kan rijden

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 3