R.K. E.H.B.O. organiseert nieuwe „Steentjesactie" B RANG Wladimir Petrof nam een zeer moedig besluit te zijn Muzikale optochten naar en van kerk toegestaan R.A.I. distantieert zich van sancties B.O.V.A.G. SsJttAJNN lil ik. vleesmachine Donderdag 15 April 1954 Fagina 5 Buitenlandse notities EDEN BEHAALT DIPLOMATIEKE OVERWINNING D T, K.R.O. laat de kinderen sparen Koningin en Episcopaat ook in de „mysterieuze sfeer" Kardinaal de Jong: actie slaagt vast VIJFTIG GULDEN VOOR VALSE AANGIFTE OiMiial^ïtuU *t)e msnapmfuf. 1/aadeMsietanfr §C5 §(2 De Zondagswet in Limburg „Dauwtrappen" blijft ongewenst ARTS PROTESTEERT TEGEN VORDERING Een dokter timmert langs de weg Australische regering: Vrouw van Sovjet-secretaris zal naar Rusland terugkeren Erekalender voor Maria's Eteuwfeest MEVR. PETROF: „Mijn man is ontvoer(V Naar wij vernemen: Korreltjes De A.N.W.B.-autobeurs Eerst overleg met A.N.W.B. gewenst HOORN n aanraking komen volmaakt zuiver is Zeep: de voor Lux ze kristalhelder zijn. d|| M H® 'e koop originele van ierkel's :lein formaat, tevens 'n rigidaire. Wilhelmina- traat 75 Egmond aan v' '.r" 0 !Sll Verenigde Staten, Austra lië en Nieuw-Zeeland sloten in 1952 het z.g. A.N.Z.U.S.-pact, als een logische afsluiting van de Tweede Wereldoorlog in het Ver re Oosten en als een grondslag voor de toekomstige veiligheid in het gebied van de Stille Oceaan. Het voornaamste doel was een conflict in dit deel van de we reld voortaan onmogelijk te maken. Dit stelsel van afspraken steunde op het vredesverdrag met Japan, op het tussen de Verenig de Staten en Japan gesloten vei- lrgheidsverdrag en op het defen sie-verdrag tussen de Verenigde Staten en de Philippijnen. Het denkbeeld van het A.N.Z.U.S.- verdrag, dat een sterke overeen komst vertoont met het N.A.V.O.- pact, was het initiatief destijds van Poster Dulles, die in die dagen politiek adviseur was van de regering-Truman. Foster Dul les wildst met het vredesverdrag met Japan voorkomen, dat Japan springplank zou worden voor een communistische strijdmacht. Deze afspraken tussen de V.S. en Japan verwekten bij de overige landen van het Pacific-gebied grote ongerustheid, omdat een herleving van het Japanse mili tairisme werd gevreesd. Ten einde deze vrees ongedaan te ma ken, stelden de Verenigde Staten het A.N.Z.U.S.-pact voor. Het meest opvallende in deze poli tieke ontwikkeling was echter de op de voorgrond tredende afkeer van Washington om de Britten tot het pact toe te laten. Toen Engeland in September 1952 offi cieel vroeg oom tot dit verbond te worden toegelaten weigerden de Verenigde Staten het verzoek in te willigen. egen deze achtergrond gezien, doet het besluit van Dulles en Eden om een veiligheidsverdrag te sluiten voor Zuid-Oost-Azrië en het westelijk deel van de Stil le Oceaan enigszins vreemd aan. Het verdrag is nodig. Niemand, noch in de Verenigde Staten, noch in Engeland of elders in de vrije wereld zal ook maar een ogenblik twijfelen aan de nood zaak maatregelen te treffen tegen de communistische dreiging in dit belangrijke gebied van Azië. De Amerikanen zijn de eersten geweest, die het pleidooi hebben gevoerd en de reis van Dulles naar Londen had geen andere zin, dan om de Britten tot mede werking over te halen. Dat niet alle Aziatische landen bij de A.N.Z.U.S. zijn aangesloten is meermalen als een lacune be schouwd, evenals het buiten slui ten van Spanje met betrekking tot de N.A.V.O. een nalatigheid is. Destijds wilden de Verenigde Staten Engeland weren. Nu is er alle mogelijke moeite gedaan van Amerikaanse zijde om Engeland tc bewegen tot pact-vorming. Het moge dan geen aansluiting zijn bij de A.N.Z.U.S., het is toch eén toetreden tot een bondgenoot schap, dat in wezen een groot deel van het A.N.Z.U.S.-gebied bestrijkt. Het zou te ver voeren, om, evenals de linkse oppositie van de Labour-groep bij monde van Bevan in het Lagerhuis heeft gedaan, de Amerikanen te be schuldigen van een grove belan- genpolitiek. Maar een bepaalde mate van diplomatiek spel, waar bij een speciale nadruk op eigen belangen is gelegd in zekere mate, kan niet wonden ontkend. UTRECHT, 14 April 1954 (K.N.P.) In de avond- van Zondag 25 April, wanneer weer duizenden in den lande in spanning aan hun radiotoestel zitten om het geheim van de steentjes te vernemen, waarmee een Gedachteniskerk in Rhenen gebouwd moet worden, natuurlijk in de hoop tot de gelukkige prijswinnaars te behoren, zullen ook H. M. de Koningin, Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong en Hunne Hoogwaardige Excellenties de Bisschoppen deze myste rieuze sfeer ondergaan. Wamt zowel de Koningin als die Kardinaal en de andere leden van hef Episcopaat hebben goed gevonden, dait hun steentje werd thuisbezorgd. Om deze nieuwe loterij, als wij deze nieuwe Steen tjesactie, wederom opgezet door de Kafh. Nat. Bond voor EHBO zo mogen noemen, geheel volgens de regelen door Vrouwe Justitia voorgeschreven te doen verlopen, zou het niet juist zijn, wanneer deze steentjes zo waren uiitige,ko zen. dat er een prijs op viel. Toch wilde heit comité, waarvain Kardinaal de Jong het erevoor- zittersohap heeft willen aanvaar den, dat de Koningin, d,e Kardi naal en de Bis-sdhoppen dezelfde avond, waarop tijdens de KRO- uiltzeniddog van anderhalf uur, 1001 menisen gelukkig worden gemaakt, de sensatie beleven, 't geheim direct te kiuinnen „zien". Welnu, daarom is aam deze hoog ste geestelijke en wereldlijke ge zagsdragers met het gewone steentje een bijzonder grote steen met afmetingen van 29.14 en 6 om aangeboden, die wel het gelhieim bevat. Daarvoor zijn Maandag in de Goede Week en kele dames en heren van het personeel oip heit bureau van de Kath. Nat. Bond voor EHBO te Rotterdam, die bij loting zijn aangewezen, op stap gegaan en na hun bezoek ten palei-ze Soest- dijk, bij de Kardinaal in het „Huis met de blauwe ruitjes" te Amersfoort en in de bisschoppe lijke paleizen te Utrecht, Roer mond. Breda, 's-Hertogenbosch en Haarlem hebben zij ons van hun ervaringen verteld. (Advertentie) ij de conferentie van Berlijn viel de sterke eensgezindheid on der de Westerse Drie in het bij zonder op. Molotof kreeg niet de minste kans om een bres in de Westerse vesting te schieten. Maar diezelfde eensgezindheid ten opzichte van de Europese kwesties, voor zover die annex zijn met de Sovjet-Unie. vinden we direct nog niet bij de be paling van de Westerse diplo matieke strategie in het Verre Oosten. De meningen over wat te doen, vóór de delegaties, die bij de Korea-oorlog betrokken zün geweest, in Genève bijeen komen, lopen uiteen. De taak van Dulles is om deze eenheid te vestigen. Het stemt tot voldoe ning, dat Engeland de eer aan zichzelf heeft gehouden en in een samengaan heeft toegestemd, zonder verayijten aan Washington te richten over de houding die men daar in 1952 tegenover Lon den aannam bij het sluiten van het A.N.Z.U.S.-pact. De oppositie van de Britse regering, heeft in het Lagerhuis bij de recente be sprekingen de weigering van 1952 willen uitspelen, zonder ech ter man en paard te noemen. Eden heeft daar een waardig antwoord op gegeven en een diplomatieke overwinning be haald op de Verenigde Staten. De oude stelling, dat alleen een bedreiging van buitenaf het ge- eigende middel is om tot samen werking te komen, is in zeker opzicht met deze ontwikkeling in de internationale politiek op nieuw bewezen; Heit meest hebben ons getrof fen de belevenissen van de heer Web-er, die aan hef ziekbed van de Kardinaal werd toegelaten. Toen Z.Em, het grote pak zag, dat voor (hem was meegebracht, vroeg hij zijn bezoeker direct dit te willen open maken,. Z.Em. be- t-asitlte de wopdenlijke steen van a-lle ikanit-en en sprak er zijn vreugde over uit, dat men hem bij deze actie niet vergeten had. De Kardinaal prees de Kath. EHBO, dat deze zich inzette om de bouw van een Gedachtenis- kerk in Rhenen te verzekeren en twijfelde er niet aan of deze on derneming zo-u slagen. Voor mej. Anke Driesikens was hat een hele eer, dat zij naar het Paleis Soestdijk mocht gaan, al was heit een teleurstelling, dat de Koningin o-p het laatste ogen blik door belangrijker zaken ver hinderd was haar zelf te ontvan gen-. Mevr. SmittAvis, de par ticuliere secretaresse van H.M. nam de grote steen en ook vier klieine siteenrtjes voor de prinses sen 'in ontvangst en getuigde, dat de Koningin het oip pij-s stelde, als zij Zondag na Pasen v-an haar vacanit-i-e is teruggekeerd, het ge heim aal kunnen ervaren. Bij vorige acties had H.M. oolk naar de radio-uiltizenddngen geluisterd en de laatste maal dapper mee het pepermuntje beproefd om te ontdekken of er een lensje 'in verborgen zat. Op verzoek vertelde mej. Dries- k-ens aan mevr. Smitt-Avis en aan een der heren van het secre tariaat, die ook bij het bezoek aanwezig was, va-n het doel der actie, dat ze-er sympathiek ge vonden w-erd. Mej. Alie Kneippers werd door Z.H. Exc. Mgr. Baet-en, bissdh-o-p van Breda ontvangen, die ook belongstellend naar het katho lieke EH-BO-wenk informeerde. De ihe-er F. Vonk had het voor recht bij de bisschop van. 's-H-er- fogenbosch, Z.H. Exc. Mgr. W. Mutsa-erts te worden toegelaten, die de attentie buitengewoon aardig vond. In Utrecht, Ro-erm-ond en Haar lem nam een der secretarissen, r-es-p. van Migr. Alfrink, Mg-r. Lem-m-ens en Mgr. Huilbers, steen en steentje in ontvangst, echter niet zonder nadrukkelijk namens de aartsbisschop-coadjutor of de bisschop hun sympathie voor het wenk te hebben uitgesproken met betuiging van grote erken telijkheid voor dit bezoek. Wij delen nog mee, dat 25 April de KRO tevens een 14-daagse actie cmd-er d-e kin,deren voor een spe ciaal goed doel begint, waarvoor de jeugd verzocht zal worden f-e willen sparen. Hij n as er niet bij 's GRAVENHAGE, 14 April. Het gerechtshof alhier heeft hedenmorgen ir. B. veroordeeld tot 50 gulden boete. subs. 10 dagen hechtenis (eis 75 gulden boete, subs. 10 dagen hechtenis). Verdachte had aangifte gedaan bij de burgerlijke stand van de geboorte ener kleindochter. In strijd met de waarheid had hij daarbij verklaard, bij de beval ling zijner schoondochter aan wezig te zijn geweest. Het hof verklaarde de desbetreffende ge boorte-acte voor vals. (Adverentie) in diverse fijne smaken. 32 cent per 100 gram. Let op de naam RANG op het beschermend omhulsel van ieder „Rangetje". 's-GRAVENHAGE, 14 April Van officiële zijde vernemen wij, dat het Openbaar Ministerie door de minister van Justitie is ge ïnstrueerd omtrent het vervol gingsbeleid ten aanzien van over tredingen der Zondagswet. In herinnering wo-r-dit gebrac-h-t, dat de toepassing van de-ze wet, reeds aanstonds na-dat zij in wer king was getreden, moeilijkheden heeft opgeleverd, waar-door met name in Limburg een uiterst ver warde situatie is ontstaan. Deze moeilijkheden kwamen hieruit voort, dat van oudsher bestaande, diep in het volksleven gewortel de tradities en gebruiken met een godsdienstig of kerkelij-k ka rakter door -de verbodsbepalingen werden getroffen, hetgeen bij de voorbereiding van deze wet niet was voorzien eri ook niet beoogd. LEEUWARDEN, 14 April. De Groningse arts P. R-, voorzit ter van de Vereniging van Grondeigenaren in het z.g. Bui- tenveld-West onder Veenwouden, heeft vandaag in hoger beroep voor de rechtbank te Leeuwarden terecht gestaan, omdat hij in de gemeente Tietjerksteradeel op 16 December j.l. langs de openbare weg borden had geplaatst, toen de rentmeester van de domeinen zitting hield in het gemeente huis te Bergum. Die borden waren bedoeld als protest tegen de volgens ver dachte „onrechtmatige en on democratische houding" van de minister van Landbouw, die land bouwgronden zou hebben gevor derd „zonder dat de betrok ken eigenaren andere grond was toegezegd". De verdachte kwam de rechts zaal binnen, beladen met allerlei materiaal en situatietekeningen, die betrekking hadden op de vordering van bedoelde gronden De president van de rechtbank stond dr. R. evenwel niet toe deze kaarten op te hangen. Ook de in beslag genomen zes borden werden uit de rechtszaal ver wijderd. Verdachte trachtte her haaldelijk de achtergrond van zijn overtreding op de voorgrond te plaatsen, hetgeen de president ook niet kon toestaan. Nadat de officier van justitie bevestiging van het vonnis van de kantonrechter had gevorderd twee boetes van 25 gulden verbruikt en nog niet tot het zeide verdachte een verdedi-gings- hem ten laste gelegde feit ter rede te hebben opgesteld, waar- sprake had gebracht, werd hem voor hij een uur spreektijd vroeg, het woord ontnomen. De president gaf hem vijf minu- De uitspraak werd bepaald op ten. Toen dr. R. die tijd had 28 April a.s. Donderdag 15 April 5 Eva is voor de mensen de 5 j oorzaak van de dood gewor- J ten, Maria daarentegen de 5 5 oorzaak van leven. H. Epiphanius, 5 in „Adversus Haereses" Evenals het menselijk ge- 5 s slacht door een Maagd aan s de dood werd onderworpen, i 5 wordt het door de Maagd 5 5 gered. 5 H. Ireneüs, j 5 „Contra haereses" J ^VWWvyyvwyWWWWWXYWYWWWWWWWWWWWWW^WWS CANBERRA, 14 April De Australische autoriteiten zijn van me ning, dat Wladimir Mikhailowitsj Petrof, het hoofd van de Russische geheime politie in Australië, de belangrijkste Rus is, die ooit naar het Westelijke kamp is overgegaan. Zodra de documenten, die hij van de Russische ambassade heeft meegebracht, vertaald zijn, zullen er waarschijnlijk afschriften naar het Verenigd Koninkrijk en ap- dere leden van het Britse Gemenebest en mogelijk naar de V.S. worden gezonden. De autoriteiten wijzen er op, dat de Canadese spionnageprocessen gebaseerd waren op bewijsmateriaal, dat door een code-ambtenaar werd verschaft, doch dat Petrof een volledig lid van het diplomatieke corps is. Ofschoon hij officiëel derde secretaris is, was hij het langst verbonden aan de ambassade en trad hij tijdens de periode van drie maanden -tussen het v-er-trek van de vroegere ambassadeur Nicolai Lifanof en de aankomst van de -huidige N. I. Generalof in October j.l. als zaak-waarne mer op. I-n de documenten, die Petrof bij zich had, toen hij om politiek asyl vroeg, worden naar verluidt de namen van 30 Australiërs ge noemd. Regeringswoordvoerders h-ebben echter verklaard, dat de meesten hiervan reeds bij de veiligheidsdienst bekend stonden. Uit opmerkingen van ministers valt echter te concluderen, dat Petrof enkele namen heeft ge noemd, die in Australië een po litieke sensatie zouden kunnen verwekken. De regering bewaart echter de grootste geheimhouding met be trekking tot alle na-men, voordat de zaak tegen de spionnage- bende rond is. De „Sydney Sun" in Canberra meldde, dat Menzies Churchill reeds, voor-dat hij gisteravond in het parlement het woord voerde, van de zaak op d-e hoogte had gesteld. Petrof's documenten worden op het ogenblik uit het Russisch in het Engels vertaald. Volgens berichten, die in Can berra de ronde doen, blijkt uit de vertalingen, die reeds gereed zijn, hoe de spionnage in zijn werk is gegaan en welke Austra liërs d-e Russen hebben geholpen inlichtingen te verkrijgen over projecten betreffende defensie, met inbegrip van de terreinen voor proefnemingen met raketten in Woomera. Petrof zou aan de autoriteiten een beschrijving hebben gegeven van d-e wijze, waarop contact met de Russische helpers werd ver kregen. Hij CANBERRA, 14 April. De vrouw van de Sowjet diplomaat Wladimir Petrof heeft vandaag gezegd te geloven, dat haar echtgenoot ontvoerd is. Mevr. Petrot stond verslag gevers in de Sowjet ambassade te woord. Ambassadeur Nicolai Iwanowitsh Generalof noemde de berichten, dat Petrof Moskou ontrouw geworden was en poli tiek asyl in Australië gevraagd had „onzin". Hij zei, dat „rede lijke mensen" konden begrijpen, dat de berichten over Petrof on gegrond waren. Zij waren van het begin tot het einde onzin. Mevr. Petrof, wier ogen rood van het huilen waren, vertelde aan de journalisten, dat zij ver kozen had in de ambassade te blijven. gezeg-d, dat sommige fanatici het spionnage werk zonder beloning verrich-ten, en da-t anderen er financiëel beter van probeerden te worden. Petrof is on-ge-veer 45 jaar oud, klein en gezet. Volgens een be richt, dat niet bevestigd is, zou hij voordat hij naar Australië kwa-m, een hoge functie als M.V.D. man bij de marine heb ben bekleed. Mevrouw Petrof is 35 jaar, en een grote, knappe, blonde vrouw. Zij werd de -best geklede vrouw van de Russische ambassade ge noemd. In Canberra beschouwde men haar als iemand, die zeer westers georiënteerd was. r___ Mevrouw Petrof arriveerde zou verder hebben vandaag -bij de Russische ambas- gekregen. sade in een a-u-to. Naast haar, aan beide zij-den, zat een mannelijk lid v-an de staf van -d-e ambas sade. Mevrouw Petrof hield het hoofd gebogen en keek op noch o-m. De Petrofs war-en n-og slechts kort getrouwd en hadden geen kinderen. Zij hielden een wilde Duitse herder, die tezamen met zijn meester verdwen-en is. Mevrouw Pe-tro-f heeft niet om politiek asyl gevraagd. Zij zal binnenkort naar Rusland terug keren. De Australische kranten be steedden vandaag grote aandacht aan de spionnage affaire. Vrijwel alle voorpagina's waren erdoor in beslag genomen. Moedig man De Australische regering be schouwt Petrof als een moedig man, die tien da-gen geleden aan het eind van zijn ambtsperiode in Australië voor het besluit stond met zijn vrouw naar Rusland terug te keren of in Australië te blijven. Petrof ging vrijer met de Australiërs om, dan -de meesten van de 18 Russische diplomaten in Canberra. Hij verscheen van tijd -tot tijd op diplomatieke ont vangsten en hield van vissen en ja-gen in d-e omgeving van Can berra. Petrof's huis was vandaag ver laten. Er zat een kat voor de deur, maar van d-e grote Duitse herder was geen s-poor te vin den. In diplomatieke kring-en in Canberra acht men de omstan digheid dat mevrouw Petrof al leen naar Rusland terugkeert, be vreemdend. De Petrofs werden beschouwd als een toegewijd echtpaar. Men zag hen dikwijls tezamen bij concerten, voetbal wedstrijden en bioscoopvoorstel lingen. Een woordvoerder van de Rus sische ambassade deelde aan ver slaggevers mee, dat Petrof op 6 April niet was teruggekeerd van een missie naar Sydney en dat de ambassade de volgende dag aan -het departement van Buiten landse Zaken had gevraagd om inlichtingen. Die had men niet Getracht is op korte termijn principiële rechterlijke uitspraken uit te lokken, doch -het laat zich aanzien, dat er nog wel enige tijd mede gemoeid zal zijn voor dat in de betreffende zaken door de rechter in hoogste instantie uitspraak zal zijn gedaan. Boven dien is het op zijn minst twijfel achtig gebleken of langs de weg van interpretatie door de rechter wel een oplossing van de gerezen moeilijkheden is te bereiken. In middels heeft de minister van Binnenlandse Zaken in diens antwoord op desbetreffende vra gen van -het lid der Tweed-e Ka mer, d-e heer van Maen-en na mens de regering een ontwer-p tot wijziging van d-e Zondagswet in uitzicht gesteld, welk ontwerp er toe zal strekken, buiten twij fel te stellen, dat buiten de wer kingssfeer van de wet vallen: a - processies met muzikale begeleiding; b - optochten met muzikale be geleiding, gaande van en naar d-e kerk, voorzover d-eze berusten op sinds ja-ar en dag bestaande diep in het vol-ksleven gewortelde tra dities en gebruiken. In de gegeven omstandigheden deed zich voor de periode ge durende welke nog geen onher roepelijke rechterlijke beslissin gen zijn genomen en ook nog geen zekerheid bestaat omtrent het lot van het aangekondigde wetsontwerp d-e behoefte ge voelen aan die afbakening van een duidelijk-e gedragslijn voor het vervolgingsbeleid. Het Openbaar Ministerie heeft nu opdracht o-m in het algemeen de Zondagswet onverkort te hand haven. Alleen ten aanzien van processies en optochten met mu ziekbegeleiding, als boven be doeld, zal voorlopig nog een af wachtende houding worden a'an- g-enomcn en dus niet strafrech telijk worden opgetreden. Ten overvloede wordt er op gewe zen, dat zoals uit -het voren staande trouwens al -blijkt wel zal worden ingegrepen, indien bij niet-godsdienstige of kerkelijke gebruiken, zoals het zg. „dauw- trappen", de wettelijke bepalin gen omtrent d-e Zondagsrust wor den overtreden. veroordeelde het Haagse ge rechtshof de apothekers-assistent C. C. de W. uit Voorburg tot vier maanden gevangenisstraf wegens bedriegelijke bankbreuk. De W. had 900 gulden onttrokken aan zijn in 1950 failliet gegane dro gisterij. zal met ingang van Dinsdag 20 April de broodprijs te Haarlem met één cent worden verhoogd. Dit geldt zowel voor wit- als bruinbrood. De prijs van een groot waterbrood wordt dan 39 cent en een groot bruin brood zal 35 cent gaan kosten zal dr. Luther Evans, directeur- generaal van de Unesco, deelne men aan de conferentie, die van 21 April tot 12 Mei in het Vre despaleis te Den Haag wordt ge houden ter aanvaarding van een internationale conventie over de bescherming van kunstschatten in oorlogstijd.... Cadeaux Het is altijd prettig, om cadeautjes te krijgen en dat de Regering nu het geven van geschenken ook al beperken wil, schijnt een uiting van een overspannen bemoeizucht van de overheid. Maar dat is maar schijn. Het „cadeaustelsel" waar het over gaat men begrijpt het al betreft de bekende kwestie van winkeliers en fabrikan- tan, die bij allerlei artikelen allerlei andere artikelen, die niet tot hun zaak behoren cadeau doen. Er is ook voor de oorlog, toen de situatie be kend was van de boterwin- kels-met-de-serviezen, al heel wat over te doen geweest. Vooral de prijzenkwestie, die hier een grote rol speelt, lag toen anders dan nu. De prij zen zijn hoger en anders, al tijd nog min of meer aan bin ding onderhevig. Intussen heeft dit cadeaustelsel na de oorlog een grotere vlucht ge nomen en tot bepaalde uit wassen geleid. Vandaar de steeds dringerder roep om een regeling. Beteugeling van het cadeaustelsel, was een van de programpunten van de mid denstand. In dezelfde geest spreekt het wetsontwerp van het departement van Econo mische Zaken nu van „beper king" van het cadeaustelsel. Dat schijnt ons wel juist ge zien. Een bestaande toestand kan men niet rigoreus afkap pen. Daardoor worden ook weer allerlei belangen ge schaad en het leidt tot vreem de consequenties, die nooit alle van te voren te overzien zijn. Eindelijk In de kringen van de middenstand, de katho lieke middenstand in het bijzonder, zal men, na ken nisneming van het thans in gediende wetsontwerp, ver zuchten: eindelijk! Het heeft dan ook wel lang geduurd, voordat aan de vike betogen en verzoeken en adressen en aan de pleidooien van menig afgevaardigde in het parle ment, waaronder die van de K.V.P. wel de eerste plaats innamen, gevolg kon worden gegeven. Onlangs heeft een adres van de zijde der werk gevers nog eens een tip opge licht van de sluier, die deze vertraagde film bedekte. Men vond 'daar de tijd nog niet ge komen voor een wettelijke regeling van deze zaak en wilde haar overlaten aan de bevoegdheid van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisa tieDat was in meer dan één opzicht merkwaardig! Maar de minister is, in over eenstemming o.a. met de me ning van de Katholieke Mid denstandsbond, van oordeel, dat dit practisch niet doenlijk is. Het moest, eerlijk gezegd, eigenlijk wel zo zijn, maar zelfs deze mening houdt geen rekening met het feit, dat de materie van het cadeaustelsel niet alleen de detaïlzaken raakt, maar ook de fabrikan ten. Als het allemaal goed zal zijn met die P.B.O., zou het niettemin te fiksen moeten zijn, maar dat is toekomstmu ziek en daar kunnen wij, bij de toch al trage gang van deze zaak. niet op wachten Hopen wij nu maar, dat hei wetsontwerp, thans ingediend spoedig door de parlementai re molen zal draaien. Dan zal menigeen, die door de ongun stige ontwikkeling van hel cadeaustelsel terecht reden tot klagen heeft, met evenveel recht kunnen verzuchten: eindelijk! 's GRAVENHAGE, 14 April De R.A.I. heeft zich tégen de door de bond van autohandela ren en garagehouders (Bovag) aan haar leden opgelegde sanctie maatregelen tegen de A.N.W.B.- autobeurs verklaard. De Bovag eist namelijk van haar leden, -dat zij niet zullem deelnemen aan deze beurs, dat zij niet zull-en adverteren in ANWB- bladen, en verzoekt voorts ad vertentiecontracten met deze bla den te verbreken, waarbij juri dische hulp wordt toegezegd. De R.A.I. is van mening, dat de aangelegenheid eerst door de „commissie automobielbel-ang-en" waarvan R.A.I., Bovag, F-or-d en General Motor Company deel uitmaken, met d-e A.N.W.B. dient te worden behandeld. De R.A.I heeft de Bovag verzocht de voor gestelde -dwangmaatregelen voorshands achterwege te laten Aan de A.N.W.B. is door de .commissie automobielb elang-en' medegedeeld, dat de drie partners van de Bovag in deze oommissie geen verantwoordelijkheid nemen voor de mededelingen, welke de Bovag dezer dagen inzake de autobeurs en mede namens de commissie heeft gedaan. R.A.I.Ford en G.M.C. wensen dus overleg met de A.N.W.B., zo als dit door deze organisatie op 5 Februari aan d-e Bovag werd voorgesteld, doch van welk voor stel deze drie partners eerst op 31 Maart j.l. door de Bovag op de hoogte werden gesteld.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5