Duitse rechtbank baseerde zich op S.S.-rassenwetten Geen verrassingen bij de bekerwedstrijden enslagerij mbieding Nedjeugd herstelt zich fraai tegen F „GOEIE MORGEN, OLIFANT" 'n waarlijk goede Wijziging van garantiewet overheidspersoneel Indonesië R.K. Bond voor liet gezin en het Maria-congres te Hoorn vlees in de pan, ckermann nn, Alkmaar Vuilnis ophaaldienst 'n Heerlijk vers kopje koffie f Bruid suikers 29 et Firma A. Schellinker I Voor de PASEN BISKANTER -cvcnde paling NICK DOETS p. Ka kg 0.95 iroot, Loot 199 Kinderlijke onderwijzer en gezin kennen hel geheim van het geluk De treinen krijgen meer zitplaatsen Salmson-team in Tulpenr allve VERDIEND GELIJK SPEL Koninklijk gezin in Oostenrijk Bolton Wanderers naar Nederland Wereldtitels tafeltennis Waarom Klaas F ober een Duitser is..., Nederlandse ivaarnemers zijn sprakeloos Nederlandse Solex bereikt mijlpaal R.K. Ned. Handbalbond Keert hekkensluiter Vios niet meer terug? Donderdag 15 April 1954 Pagina 9 VLEESWAREN Extra goedkope aanbieding 2 OftS Gebraden gehakt 0.60 Tongeworst 9§9 Ontbijtspek 0.70 Gek. ontbijtspek 0.80 Leverworst 0.40 Gek. metworst 0.50 Hamworst 0.60 KALFSVLEES pêr pond Fricandeau 1-70 Lappen 1 -50 Gehakt 1-40 Tevens prima Rund- en Varkensvlees tegen de laagste prijzen pekelvlees als reclame cent 1 - Tcléf. 2677 ZIJPE n verband met de Paas- lagen zal het huisvuil ran PETTEN en BUR- 1BRBRUG niet op daandag maar op Zatcr- lag 17 April Opgehaald vorden. met de a.s. feestdagen Geurige koffie 250 gram 1.84 Heerlijke thee 100 gram 0.59 Prima cacao 100 gram 0.35 150 gram s (mooi gesorteerd) Pracht bonbons 100 gram 0.34 Vruchten aSsorti 100 gram 0.21 Frou-frou 250 gram 0.45 Vruchtenwafels 250 gram 0.45 Paaskoekjes 250 gram 0.49 Cocosrondjes 200 gram 0.44 s Allerhande 250 gram 0.58 Tosca vruchtenwijn s 0.99 Vruchten limonade s grote fles 0.37 Achterstraat 50 Tel. 2559 MUIIlill.ll.llll.l lalfslappen 1.25 ialfsgehakt 1.15 kalfsfricandeau 1.40 kalfspoulet 1.25 arkênslappen 1.80 arkensrollade 1 90 oor. varkenslappen 0.95 arkènscar.bonade 1.55 undèrrollade 1.80 oor. runderlappen 1.55 lag. runderlappen 1.75 ibiappen 180 amsvlees vanaf 1 30 ehakt half om 0.93 aücijsjes 125 ketworst ii ui... 1.00 everworst 0.00 loedworst 0.80 Vi kg vet spek 4.75 A kg mager spek 7 00 '4 kg rundvet 4.00 '4 kg rauwë reuzel 4.50 emalérl vêt 0.60 eze week als reclame: 2 ons boterhamworst 55 cent Magdalenenstraat hoek Achterstraat ALKMAAR iilDlllllilllltllllllltllitllIHHj, Nieuwe vapgst s MIDDELSOORT f 1.60 per 4 kg BAKPALING f 2.per Vi kg ÏOUTTIL 19 Tel. 3938 5 J bestelt wij bezorgen S ■•■■■■IMIIIIIIIIIIIIIIIIIlfl per Vi kg. 1.15 per J4 kg. 1.40 per (4 kg. 1.60 per 2 kg. 1.70 per y, kg. 1.80 gram 0.28 1.50 Het doet deugd eens een film te zien, die men zonder enig voorbehoud kan accepteren, waarvan men zonder bedenkingen anderhalf uur zit te genieten. Zo'n film is „Goeie morgen, Oli fant!" en wij, die elke week be roepshalve heel wat meters film te verwerken krijgen, zijn er op recht blij mee geweest. ..Goeie Morgen Olifant" is .eigen lijk maar een dwaze film, want welk gezin zal het in zijn col lectieve hoofd halen, er een springlevende olifant als huisdier op ha te houden? De familie waarvan déze film vertelt, doet dat wel en het Js allergenoege- lijkot te zi'en hoe dat karnt en hoe dat toegaat. En toch mag men zeker niet spre ken van een kolderfilm. De dwaasheid heeft in dit filmver haal een tragische achtergrond en de tragiek wordt erin doorlicht door een weldadig optimisme, dat men ook een verblijdend vertrou wen op de Voorzienigheid zou kunnen noemen. Regisseur Gianni Franciolini heeft een volkomen pretentieloze film gemaakt, die zonder be denking aanvaardbaar is voor kinderen en volwassenen. Een film, die de man weer kind doet zijn, die de vrouw haar kinder lijke ma,n doet waarderen, en dié de kinderen het best zullen be grijpen omdat zij er nauwelijks de dwaasheid van zullen beseffen. Het is een film zonder sterren regen, maar de befaamde regis seur Vittoria de Sica vertolkt er een hoofdrol in, waardoor hij blijk geeft van een groot acteurs talent. Wat dan de inhoud is van deze voortreffelijke Italiaanse film waarvan verschillende fragmen ten met waarachtig meesterschap zijn gemaakt? Gelukkig ondanks zorgen In het Romeinse parlement pleiten de afgevaardigden voor een gunstige herziening van de onderwijzerssalarissen. Em een van de lieden waarvoor zij plei ten, is mijnheer Garetti, de gran dioze onderwijzer, wiens huisge zin met vier kinderen een geze gend gezin is, omdat men er het geheim heeft ontdekt waardoor mcii gelukkig kan zijn. Men is er gelukkig niettegenstaande de gro te geldzorgen, niettegenstaande een dreigende huisbaas. Die mijn heer Garetti ontmoet een Indi sche sultan en die sultan dwingt hem min of meer zijn gids te zijn. De hoffelijke mijnheer Garetti wordt zijn gids en als de onder wijzer de sultan naar zijn huis heeft gegidst en hij daar de toe komstige huurders van zijn wo ning vindt in gezelschap van êen verbolgen huisbaas, brengt de vorst, met wat vorstelijke goud stukken en een ondeugendheidje, de hele zaak weer in het reine. Hij speelt met de kinderen wat een alleraardigste rol van het meisje Maura en breekt per ongeluk het speelgoedolifantje van een der kleinen. De vorst verdwijnt, Kort na dit voorval brengen een paar expediteurs een ge schenk uit Bombay. De sultan heeft het gebroken olifantje wil len vervangen en stuurt nu een nieuwe, maar dit exemplaar is springlevend. Maar het wordt een geliefd huisdier van de Garet- ti's en een ergernis voor de bu ren, totdat het allemaal niet lan ger gaat. Dan sjoüwt mijnheer Garetti in het holst van de nacht met het olifantje achter zich aan alle trappen van zijn etagewoning af en brengt het dier met moeite onder in een zusterklooster een fijn psychologisch trekje in de dialoog, geladen met humor. Maar het dier ontvlucht en holt, de stad op stelten zettend terug naar het huis van mijnheèr Ga retti, dat echter niet langer zijn huis is, omdat de huisbaas intus sen rigoureuze maatregelen heeft genomen. De mèu.bels van de familie Garetti staan buiten de deur en het olifantje staat er naast, totdat redding daagt in de persoon van de dierentuindirec teur die het dier koopt voor een bedrag dat de Garetti'S in hün woning terugbrengt, in nieuwe kleren. Maar in de koopacte staat een clausule dat mijnheer Garetti zijn olifantje terug zal kunnen kopen. als die salaris verhoging erdoor is en als hij dan een huisje heeft gekocht met De Nederlandse Spoorwegen heb ben het voornemen het park reizl- gersmaterieel uit te breiden met 150 rijtuigeenheden, die zullen worden samengesteld tot 30 electrische vier- rQtuigentreinen en 15 eleetrlsche tweerij tuigentreinen. De neus van deze nieuwe treinstel len zal èen andere vórm krijgen dan die van het thans gebruikelijke type stroomlijntreinen en zodanig zijn ge construeerd, dat de machinist hoger en meer naar achteren komt te zlttèn. Het totale aantal zitplaatsen in de ge stroomlijnde electrische treinen zal door deze bestelling met 8190 stijgen. Engeland handhaaft besluit over Triest LONDEN, 14 April Groot Brittannië heeft vandaag doen weten dat het bij hêt besluit van de Grote Drie van 8 October 1953 blijft om dé zone A van Triest aan Italië over te dragen. MILVA BESTAAT 10 JAAR Op 6 Mei zal in het Juliana- kamp te Kijkduin (bij Den Haag) het tien-jarig bestaan van de M.I.L.V.A., de militaire vrouwen afdeling van de Koninklijke Landmacht, worden herdacht. De Koningin zsj de viering van het jubileum bijwonen. DEN HAAG, 13 April Ver schenen is tie memorie van ant woord van de Minister van Bui tenlandse Zaken, de minister zonder portefeuille en de minis ter van Financiën op het voor lopige verslag van de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer voor het wetsontwerp tot wijzi ging Garantiewet Burgerlijk Overheidspersoneel in Indonesië. Naar aanleiding va,n opmerkin gen door de bijzondere commis sie inizake het tijdstip van indie ning van hat ontwerp van wet, ministers dat de erkennen d'e een lapje grond. Want da.t die aan de Kamer gedane toetzeigigin. salarisverhoging doorgaat, weet gen niet in vervulling zijn ge- mijnheer Garetti zeker: een ken nis van een kennis heeft een vriend op het ministerie en die. Zolang het nog niet zover is, gaat heel de familie Garetti da gelijks naar de dierentuin, naar Sabu, het olifantje. Ze hebben daar vrije toegang, zelfs in de nacht „Goeie Morgen Olifant" is een film voor blij moedige mensen, ja, het is een film dié blijmoedige mensen maakt. Men spreekt dik wijls over de invloed ten kwade, die van de film uitgaat. Van deze film kan slechts een invloed ten goede uitgaan. Hij zij daarom aan geraden aan ieder die in de ge legenheid komt hem te zien. S. K. gaan. De toezegging had echter betrekking op een wijziigingsont- werp, dat niet meer zou inhou den dam een uitsluitend teohnir sohe herziening. Dat later beslo ten werd ook enkele principiële puniten te herzien, is de oorzaak geworden van de vertraagde in diening. Oim iedere twijfel weg te ne men met betrekking tot de ge garandeerde aanspraken, zijn de ze in het aanhangige wetsont werp duidelijker omlijnd. Vast kwam it-e staan in hoeverre het o veriheidlsidieniar en - Ne dén!an de rs toelaat tot heit genót van volle dige garanties. De commissies hebben elk tot haar gericht vér- zoek individueel in beschouwing Op hêt laatste ogenblik is uit Frankrijk telegrafisch de inschrij ving binnengekomen van een compleet Salmson-team in de categorie sportwagens boven 2Ü0Ö cc. Leider van hêt team is Rauch (Rijssél). diê dézer dagen de Ra'lye des Forèts heeft gewon nen. evenèêns met Salmson. In tussen is het thans definitief dat in de zêsde internationale tuloen- rallye de équipes over tien klas sen zullen worden verdeeld, té weten dé sportwagens boven 2000 cc, de sportwagens tot 2000 cc. dê Grand-tourisme t.ot 1300 cc. de Specials tot 1300 cc, de toerwagens boven 2600 cc. de toerwagens tót 2600 cc, waarvoor 29 equipes staan ingeschreven, de toerwagens tot 2000 cc. de toer wagens tot 1600 cc, de toer wagens tot 1300 cc, Waarvoor de grootste belangstelling bleek te bestaan, n.l. 39 stuks. én de toerwagens tot 1100 cc. De verdeling van de wagens over de tien kiassen en de kwali teit van de inschrijvingen hebben tot gevolg dal de onderlinge krachtsverschillen gering zijn. hetgeen niet alleen betekent, dat in de klassementsproeven tijdens de rallye om de winstseconden fel gestreden zal worden, maar dat ook tijdens de laatste proef op Zandvoort, welke Vrijdag 30 April (Koninginnedag) op hêt programma staat bestuurder en wagen aan zeer hoge kwaliteiten moeten voldoen om als winnaar uit de halfuur-race te komen In totaal hebben 215 equipes zich gemeld, met 46 verschillende merken, waarvan 62 diverse ty pen. Van de 215 equipes zijn er 115 buitenlandse. Naast Groot- Brittannië en Duitsland, is het aantal deelnemers uit Frankrijk, Denemarken en Zwitserland sterk toegenomen. Prof. Dr. van Eyck begraven 's GRAVENHAGE. 14 April. Op de Nederlands Hervormde begraafplaats te Wassenaar is hedenmorgen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de dezer dagen overleden prof dr. Pieter Nicolaas van Eyck. De begrafenis is op uitdrukkelijke wens van prof. Van Eyck in alle stilte geschied. ALKMAAR. Dezer dagen hield de R.K. Bond voor het Ge zin een Kringvergadering in „Het Gulden Vlies" te Alkmaar. Als voorstellen voor de Cen trale Vergadering kwamen de volgende punten naar voren! Een verzoek aan het Hoofdbe stuur om rneer documentatie materiaal rechtstreeks aan de af delingen te verstrekken b.v. over hêt probleem: Woningvoorziening, Speeltuinwerk e.d. De volgende Centrale Vergade ring in Alkmaar te houden. Algehele afschaffing van de classificatie over deg ehele linie, zowel voor de ambtenaren als de vakbeweging e.d. Te bevorderen dat ook de Bond voor het Gezin deelneemt aan het gezamenlijk overleg in de Bis dommen. Hierna gaf de voorzitter Dr. C. J. C. Arnold een uitvoerig overzicht van hetgeen 9 Mei a.s. te Hoorn staat te gebeuren, n.l. het groots opgezette Maria Con gres. Dit congres wordt georgani seerd door het West-Fries Land dagcomité in samenwerking met dê R. K. Bond voor het Gezin. Dit belooft iets groots te worden. Mgr. Huibers luistert dit con gres op door zijn aanwezigheid en zal de verzamelden toespreken. De jeugd brengt êen grote bloe menhulde. Al dé West-Friese or ganisaties zullen met vaandels en vlaggen deelnemen. In alle afde lingen zal een nauwe samenwer king zijn tussen de con.tact-perso- nen van het Landdagcómité en de Bond voor het Gezin. De voorzit ter twijfelde er niet aan, of door een eendrachtig samenwerken moét dit congres ten volle slagen. West-Friesland zal zeker laten zien. dat hêt de Moeder Gods weet te eren. „West-Friesland aan Maria" moet niet enkel leuze zijn, maar de werkelijkheid hiervan zal 9 Mei a.s. moeteh blijken. Ais candidaten voor het 'hoofdbestuur werden tenslotte de reeds zitten de herkiesbare leden wederom aangesteld. genomen. Het merendeel der ge vallen, waarin de commissie een voor de 'beitrokkene gunstige be slissing nam. is gebaseerd op wij zigingen Lnde dienstverhoudin.- gen én de levenisomsifahdiglheden, waaronder deze in Indonesië ver bleef. Toit 1 Januari 1954 zijn de volgende 'beslissingen genomen: Commissie Indonesië 1330 gun stig en 215 afwijzend; commissie Den Haag: 489 gunstig en 93 afwijzend. Hierbij wordt opge merkt, dat de cijfers 215 en 93 een niet geheel zuiver beeld ge ven, -omdat meer d-an eens op grond van door dezelfde per soon aangevoerde nieuwe feiten een aanvankelijke afwijzing door een latere toewijzing is gevolgd, en voorts, dat de afwijzende be schikkingen in 'hoofdzaak date ren uit de periode kort na de souvereiniiteiits overdracht. De commissie in Djakarta heeft m de periode October 1952 en haar opheffing -geen afwijzende bé- s&s'ing meer genomen, Heit thans aangenomen owti- werp voêrt twee nieuwe begin selen in, welke invloed zullen hebben op de omvang van de bedragen, die met de uitvoering van die wet zullen zijn gemoeid, die echter volgens de ministers tegengesteld zullen wenken.. Tengevolge van het Ihans in gevoerde vrijwilligcrsbeginsel zal een groter aSnlai ambtenaren eerder ln het genot raken van de garanties op basis van de R.T.C.-af vloêüngs voor waarden, daarentegen zal de in het ont werp geopende mogelijkheid om mei behoud van garanties langer in dienst van de republiek In- donesië door te dienen en daar bij een hoger pensioen te beha len, de neiging tot voortijdige verbreking van iiun dienstver band hij velen tegengaan. Naar heit gevoelen van de mi nisters kan worden verwacht, dat de thans voorgestelde principiële wijzigingen geen verhoging van de kosten zullen meebrengen. U dénkt misschien dat de fóto een nieuw mo dél racewagen toont? Niets daarvan. Het is slechts een motor, al is het er dan een mét pretenties. Het is een nieuw model motor vooral bedoeld voor de wedstrijdsport van dé fabriek van E. R. G. Earles, Elms Metals Ltd., té Bir mingham. De motor is geplaatst achter de bëstuürdër. Er is plaats voor drié per sonen, naast elkaar OPA WIPTE EVEN OVER NAAR CANADA TORONTO, 10 April. De 81-jarige Willem van Dijk uit Laren (N.H.) is dezer dagen in Toronto aangekomen om zijn drie kinderen en 16 kleinkin deren te bezoeken Hij werd enthousiast welkom geheten. Vooral de kleinkinderen kregen er niet genoeg van opa te omhelzen en in zijn arm. te knijpen, om te zien of hij er wel echt was. Van Dijk zei, dat hij in Nederland nog vier kinde ren en 40 kleinkinderen heeft. Het Ned. jeugdelftal heeft ten aanschouwe van 700 toeschouwers in Kaldenkirchen getoond, dat het in het Fifa-jetigdtournooi heus zijn mannetje wel kan staan. lm een fraaie en technisch op zeer hoog peil staande wedstrijd werd tegen Frankrijk met 2 gelijk gespeeld. In het doel stond nu de OSV-êr Schouten, welbekend uit 'het Noordhollands jeugdelftal, terwijl ten Braak van HRC andermaal als half stond opgesteld. Beide spelers hebben uitstekend voldaan. Schouten was zeer spec taculair en zijn rustig optreden bracht vertrouwen in de verdedi ging. Op het middenveld had dê technisch Uitstekende ten Braak met Erkens van Slttardia én van Elderen van Brabantia het heft in handen. De Fransen waren dan ook voortdurend in het defensief. Maar hun uitvallen waren niet van gevaar ontbloot. Eén dezer bracht een onverdiend succes. Dat lieten dë Nederlandse jongens niet op zich zitten. Edkens was degene, die van alle kanten kon worden gelukgewenst, toen hij met een bekeken schot de stand gelijk maakte. In de laatste mi nuut van de eerste helft kwam de verdiende beloning voor het be tere veldspel, irl dê vórm Van een tweedé doelpunt. Een hands- INNSBRUCK, 14 April. Koningin Juliana, Prins Bern- hard, de Prinsessen Beatrix en Irene en jonkvrouwe Renee Roëil zijn vanmiddag op het vliegveld Tnnsbruck-Kranebitfen aangeko men. Vandaar zullen zij doorreizen naar hun vacantievérblijf Ober- gursl. De luchtreis Soesterberg Innsbruck heeft twee uur en vijf en veertig minuten geduurd Prins Bernhard bestuurde zelf hêt vliegtuig. Op uitdrukkelijk verzoek van H.M de Koningin was er op het vliegveld geen officiële begroeting. Wel werd het Koninklijk Gezin door per soonlijke vrienden begroet. Het gezelschap is inmiddels per auto naar het 80 km van Innsbruck gelegen Obérgurgl vertrokken. Nederlandse amateurs in „De ster van Nanieii" Van 1 tot 8 Mei wordt „-de ster van Namen", een internationale etappe wegwedstrijd, gehouden Twaalf ploegen van zes renners nemen deel. Voor Nederland zul len Boèlhouwers (Buhdè), Jasq. Gelissen (Beek), Keulers (Ge leen), Schoenmakers (Blerick), Leo Stevens (Elsloo) en van der Weyden (Maastricht) onder lei ding van de heren W. Cor-stjens en Chr. van Dooren uitkomen. Reserve is Leunissen (Gêleen). Ook een Duitse, Luxemburgse en Franse ploeg zullen deelnemen. Nederlandse ploeg naar Luxemburg Evenals het vorig jaar zal een Nederlandse ploeg deelnemen aan de etappe wedstrijd „de pijl van het Zuiden" welke in Luxemburg zal worden gehouden. Het Neder landse team zal gevormd worden door Ehlen (Broeksittard), Cuy- ten (Mierlo), Wolfs (Vlijmen), Post (Nieuw Vnep), van Grins- ven (Eindhoven) en Gramsèr Siebengewald). In de Benelux- combinatie starten de Nederlan ders Verhoeven (Oversohie) en Braspennirix (Zundert). bal van een Franse -back werd met een penalty bestraft en Er kens maakte geen fout (21). In de tweedé helft waren de Fransen gesteund door de steeds sterker wordende wind meer in dé aan val, doch de Nederlandse verdedi ging stond pal. Maar ten Braak èn de WVV-er Blom steunden de achterhoede wat zij konden én het was een opluchting voor de Fransen, dat zij uit een hoek schop tenslotte de gelijkmaker wisten te scoren. Het elftal van de Bolton Wan derers, dat op het ogenblik de vierde plaats inneemt in de eer ste divisie van de Engelse league zal op 5 Mei a.s. in het Feijenoord stadion te Rotterdam een wed strijd spelen tegen het voorlopig Nederlands elftal. De Wanderers, die op 4 Mei per vliegtuig op Schiphol arrive ren, maken een tournee door West-Europa, waarbij zij drie of vier wedstrijden zulien 'spelen. Slechts één ontmoeting, de eer ste van de tournee, wordt in ons land gespeeld. De andere wed strijden vinden in België en Frankrijk plaats. De ontmoeting te Rotterdam is bedoeld als oefenwedstrijd van de Nederlands elftalspelers, die voor aê ploeg, wélke op 19 Mei te Stockholm tegen Zweden uitkomt, in aanmerking kómen. LONDEN, 14 April. De Ja panner Ichiro Ogimura heeft het wereldkampioenschap enkelspel (tafeltennis) gewonnen door de Zweed Tage Flisberg met 21—7, 2112. 1821, 2110 te verslaan. De titel in het dames dubbel spel ging naar Rosalind en Diane RoWe (G.B.). In de eindstrijd wonnen zij met 1921, 2110, 2119, 2220 van hun landgeno ten Ann Haydon en Kathleen Best. De eindstrijd lil het ge mengd dubbelspel werd gewon nen door Gizi Farkas (Hong.) en Andreadis (Tsj. SI.). Zij sloegen het Japanse paar Fuhie Eguchi en Tomita met 2117, 1921, 21—15, 23—21. Het herendubbel wqg voor Vilim Harangozo en Zarko Doli- nar (Joegoslavië), die Michael Haguenauer (Frankrijk) en Vic tor Barna (Engeland) versloegen: 21—15, 21—11, 21—10. Angelica Rözeanu heeft haar titel in het dames enkelspel be houden. In de finale won zij met 21—15, 14—21, 21—17, 21—9 van Yoshiko Tanaka (Japan). BONN, 13 April De motivering van het vonnis der Dtisseldorfse rechtbank over Klaas Faber is thans bekend gemaakt eil zij heeft de aan Nederlandse zijde reeds bestaande verbazing over het oordeel nog doen toenemen. De rechtbank heeft, zoals bekend, verklaard dat Klaas Faber, een van de zeven uit Breda ontvluchte oorlogsmisdadi gers, als Duitser moet worden beschouwd en daarom niet kan wor den uitgeleverd. De motivering van deze beslis sing werd door Nederlandse waarnemers in Bonn met de grootste belangstelling tegemoet gezien, aangezien het volgens hen onmogelijk te bewijzen zou Zijn, dat Faber zelfs op grond van Hitiers decreten als Duitser zou kunnen worden aangemerkt Volgens de door het nationaal- socialistische bewind uitgevaar digde bepalingen hadden daartoe twee zijner voorouders Duits moeten zijn, hetgeen niet het ge val was. Het was volkomen evi dent, dat Faber geen Duitse voor ouders gehad heeft. Het blijkt nu, dat het Gerecht zover is gegaan zijn beslissing te baseren op de gebruiken, die in 1944 bij ae SS in zwang waren en die rechtstreeks uit een eigen interpretatie door de SS van de beruchte Neurenbergse rassen wetten voortvloeien. De recht bank heeft weliswaar overwogen, dat deze SS-gebruiken, waardoor in de praktijk alle personen van Germaanse afkomst als „van Duitse stam" werden aangemerkt, zelfs in strijd waren met de wet geving van de nationaal-socialis- tische regering, doch desondanks heeft zi.i aan de eigenmachtige SS-justitie nog rechtskracht toe gekend. De Nederlandse oorlogsmisda diger heêft beweerd, dat hij in 1944 bij de SS-Einwanderungs- stelle in Lodz in Polen de Duitse nationaliteit heeft aangevraagd en dat deze hem door de com mandant van dit bureau is ver leend. Weliswaar kon Faber voor deze bewering geen bewijsstuk ken meer ter tafel brengen, doch het Gerecht heeft inplaats daar van genoegen genomen met een verklaring van de toenmalige commandant. Deze heeft voor de rechtbank verklaard, dat hij in 1944 de zaak-Faber persoonlijk had onderzocht en dat daarbij gebleken was, dat de Nederlandse SS-er voldeed aan de voorwaar den om genationaliseerd te wor den. De getuige verklaarde daar bij, dat zijn bureau in de prak tijk nooit heeft geëist, dat aan de door de regering gestelde voor waarden werd voldaan, doch dat het steeds zijn beslissingen heeft gebaseerd op de opvatting, dat alle Germanen van Duitse stam zouden zijn. Het Gerecht in Diisseldorf heeft uitdrukkelijk vastgesteld, dat deze praktijk ontoelaatbaar was en daardoor inzake Faber een verkeerde beslissing was geno men, doch dat deed naar het oor deel van het Gerecht niets af aan het feit, dat Faber thans als Duitser moest worden beoordeeld De rechtbank nam namelijk het standpunt in, dat de nationalisatie indertijd is uitgesproken door de daartoe alleen bevoegde admini stratieve instantie. Zij meende, dat het niet haar taak was om uit te maken of deze beslissing heeft gemeend ook aan een on juiste beslissing van het SS-bu- reau rechtskracht te moeten toe kennen. Deze argumentering wordt door Nederlandse waarnemers in Bonn als „ongelooflijk grof en primi tief" gekenmerkt. Zij zou boven dien kunnen betekenen, dat alle nog in Duitsland ondergedoken vroegere SS-liéden als Duitser kunnen worden beschouwd. Do honderdduizendste 's GRAVENHAGE, 14 April Een half millloen „sloonibrom- mers", het echte rijwiel met hulp motor dus, is door de Franse en Nederlandse Solexfabrieken te zamen vervaardigd. Frankrijk nam dezer dagen de 400.000ste voor haar rekening en vandaag was het Van der Heem- Enaf te Den Haag, die de 100.000ste sedert 1948 van de lopende band haalde. De 'heer L. van der Heem deel de tijdens de productie van deze „feestfiets" mede, dat bij loting onder het personeel dér drie „Van der Heemfabrieken" te Den Haag, Voorburg en Utrecht de honderdduizendste brommer, haar voorgangster en haar opvolgster, zijn verloot. De heer E. F. Eriksson, direc teur van Erres-Stokvis en voor zitter van de R.A.I, zeide in een toespraak, dat vooral wat oudere personen de „fiets zonder trap pen" prefereren boven de snelr brommer, die eigenlijk een lichte motorfiets is. De jeugd houdt meer van opschieten. Het geheim van het succes van de Solex acht hij, dat vastgehouden is aan het al dan niet juist was geweest. Zij principe: fiets met hulpmotor. Hoéwei we bij onze voorbe schouwing wel enkele Zeer span nende wedstrijden getipt hebben, is, nu we de uitslagen voor ons hebben, onze al of niet uilge sproken verwachting voor ons 'n zekerheid geworden. Dat DTS een gemakkelijke prooi voor WGW bleek te zijn, laten de cijfers, 60 voor WGW, duidelijk zien. We hadden het niet uitgesproken, maar wel ge vreesd dat FSA wel de meerdere zou blijven van DWO. En ook hier spreken de cijfers, 52 voor FSA, een duidelijke taal. Bij de Lauwertak'wedstrijden in de Noord is een verrassing gevallen Hier moest DWO 2 het hoofd buigen voor Con Brio 2, dat hiermede een pracht re sultaat boekte. Het mag voor DWO 2 wel een waarschuwing zijn voor de komende beslissings wedstrijd tegen St. Victor. Deze had aan SEW een hele kluif. SEW, dat een vlot partijtje handbal weggaf, had bijna de kampioen? van de twèede klas verschalkt. Het werd hier 43 voor St. Victor, dat een zeer prettige en mooie wedstrijd tegen SEW heeft gespeeld. In Kennemeriand-Zaanstreek werd VBO door het Haarlemse TYBB uitgeschakeld, 25. Voor de rust was TYBB heer en mees ter "van het veld. Met vlotte com binaties sneed het door de verde diging van VBO heen en het leek aanvankelijk dat slechts één elf tal speelde. Na de rust verloor de wedstrijd alle glans en schoonheid en werd het meer een kick en rush spel, dat in jam merlijke tegenstelling stond met de eerste helft. Een tweede helft om gauw te vergeten. ADO zat er weer eens goed in. Het Haar lemse Leonidas, ook een vereni ging die speelt in de Diocesane klasse, werd met liefst 90 huis waarts gestuurd. Om de Lauwertak is eveneens fel gevochten. DIS uit Castricum wist met 96 Leonidas 2 voor de overige wedstrijden uit te schakelen. HSV, de kampioen van de derde klas moest de strijd aanbinden tegen de tweede klas- ser HBC. En het deed dit met succes. Met 41 te winnen toonde 'het wel dat het het kam pioenschap waardig is. Dat DIS 2 tenslotte de eer moest laten aan IEV mag normaal genoemd wór den. In de Noord gaat nu op 9 Mei WGWFSA om de beker en Con Brio 2—St. Victor om de Lau wertak. In Kennemerland zullen resp. TYBB en ADO en I)IS—HSV en IEV om een verdere plaats in de seriewedstrljden kampen. In de competitie besloot Geel Zwart haar wedstrijden met een 2—6 overwinning op VI. Vlug. Cón Brio Wist ook in de laatste wedstrijd te zegevieren en bleef zodoende ongdsla-gen kampioen van de eerste klas. Forward zag kans vijfmaal het doel van de tegenstander te vinden. Het mocht echter niet baten, want VZV deed het zesmaal. Daarmee is de degradatie van Forward, die al enkele jaren dreigde, een feit geworden. Het kan nu hoog stens uit de laatste wedstrijd nog zeven punten halen, terwijl Con ZelóHugo Girls en DTS er alle acht hebben. Definitief In de tweede klas kwam VIOS door een 10 hederlaag tegen Hugo Girls 2 definitief onderaan. Helaas moesten wii bij geruchten vernemen, dat VIOS wél voor is de spanning in afdeling A bij zonder groot geworden. Con Zelo liet zich verrassen door WGW a dat aardig in de running begint te koimen. Ook Geel ÏSwart a liet zich verrassen. Hier ging VI. Vlug a na een moeilijk behaalde 2i zege met de punten strij ken. in deze afdeling staan de kansen voor 4 verenigingen nög geheel open. In de Diocesane klasse Midden werd slechts één wedstrijd ge speeld. AOG kwam, zag en over won in Purmërend, zonder dat VIDO er iets tegenover wist te stèlleni liefst 60. Hèt is nóg verwonderlijk dat AÖG zo spoe dig uitigehekerd was. De uitslagen: Bekerwedstrijden: DTSWGW 0—6: FSA—DWO 5—2; VBO— TYBB 2—5; ADO-Leonidas 9—1. Lauwertakwedstrijden: C6n Brio 2—DWO 2 2—1; St. Victór —SEW 4—3: Leonidas 2—DIS 6—9; HBC—HSV 1—4; DIS 2— IEV 2—5. Competitie; Diocesane Hoofd klasse Noord: VI. VlugGèêl Zwart 20. Diocesanp Hoofdklasse Midden: VIDO—AOG 0—6. Ie klasse Con ZeloCon Brio 36; Alw. ForwardVZV 56; ZeevogelsMeervogels 71. 26 klasse: Hugo Girls 2VIOS 1—0; TYBB-PSCK niet gespeeld. (PSCK door de Bond geschorst wegens fin. achterstand). 3e klas: VI. Vlug 3—Excelsior 2—2; Onze Gezellinnen 2IEV 2 1—0. Junioren: WGW a—Con Zêló 32; Geel ZhvantVI. Vlug a 1—2; VZV a—VIOS a 6—1; FSA aCt Victor a 4—0; DTS a Excelsior a 5—1; Con Brio a het laatst zal gespeeld hebben cn SEW a 24; Geel Zwart b— het volgend jaar niet meer terug- 8EW b 110: WGW bDWO b keert. We hopen alleen maar dal 6- deze geruchten vals zijn. Het zou te betreuren zijn als in zo'n ka tholieke streek geen R.K. Hand balvereniging zou bestaan. We vertrouwen er op dat in War- menhuizon, waar zoveel wordt gepresteerd, ook deze moeilijk heid wel uit de weg geruimd wordt. Het '22 gelijk spel van Ex celsior op VI. Vlug 3 behaald, is ook waard even onder de schijn werper van dê publieke belang stelling te worden geplaatst. Bij de junioren in dê Noord Junioren Hoofdklasse AOG a Or. Wit a 5—1; ADO—Adelbert 8 7—3 Junioren 1: TYBB aLeonidas a 4—2; TYBB c—PSCK n.g.; SHS—Geel Wit g.u.; Adelbert b —AOG c 4—1; AOG b—DIS b 7—0. Adspiranten: VI. VlugWGW 02: Top—Geel Zwart 20; VZV —DWO 1—1: Con Brio—Con Zelo 2—3; SEW—VIO 2—3; AOG Zeevogels 23; Or. Wit b— Adelbert A. n.o.; Or. WitDIS 2—4. Na-competitie DIOVBO a 1-6.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 9