„Gebruik de atoomenergie voor vredes-doeleinden" Mevr. Petrov vraagt asyl TOERISTEN-INVASIE... Beroep van Heilige Vader op wereld-leiders 9 PASGEBOREN BABIES IN KLINIEK GESTIKT Dagblad Alkmaar en omgeving OP ST. PIETERSPLEIN: 400.000 GELOVIGEN V Waar het om gaat HEVIG TUMULT OP SYDNEY'S VLIEGVELD Bergbeklimster overleden na twintig uur aan touw boven afgrond te hebben gehangen VOOÏ Ontvoering naar Sovjet-Unie op het nippertje verijdeld NAAR GENèVE ONTPLOFFING IN FLATGEBOUW Nasser schuift Naguib opzij Litauer waagt politiek asyl Buset weigerde opdracht Zeeman dook EN VERDRONK Zware strijd om Dien Bien Phoe Geen hoop meer Autobotsing: zeven zwaar-gewonden NOORDHOlLAXDSi inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafslngel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Dinsdag 20 April 1954 - 50e Jaargang - Nummer 13064 Dit is de klassieke vraag bij algemene verkiezingen, in het bijzonder aan de vooravond van de stemdag. Deze aloude vraag heeft van- daag-de-dag weer meer zin dan voorheen. Wij kennen de oude rethorische vragen en bewerin gen: het gaat om de ziel van het kind. In de kern van de zaak gaat het,altijd daarom, trouwens niet alleen bij politieke strijd, maar in heel de geestelijke strijd in de wereld, dusook in de strijd der staatkundige meningen! En dan gaat het van oudsher om de doorvoering van de chris telijke beginselen in het open bare leven, in het bestuur van het land en het gewest. De oude tegenstellingen, welke met deze bewering worden op geroepen, worden door anderen even graag ontkend, als zij de werkelijkheid pogen te ontgaan Maar er is thans een andere reden, nog meer als u het dan met alle geweld zo wilt in het politieke vlak gelegen, die ons ertoe dwingt, de vraag „waar het om gaat", onder het oog te zien. Dat raakt direct de kwestie van de „doorbraak". Volgens de socialisten in hun openbare propaganda blijkbaar de laatste weken minder zeker van hun zaak staat de laatste jaren na de oorlog, die „doorbraak" in de po litiek van-ons land, op het spel en staat het er daarmee goed voor. Die verkiezingsuitslag van 1952 ziet ge, dat heeft de houdbaar heid en het voortgezette succes van de „doorbraak" bewezen. En nu het weer verkiezingen voor de Provinciale Staten' zjjn, moet maar blijken, hoe die voortzet ting van de algemene politieke doorbraak zich zal handhaven. Van de zijde van de K.V.ï1. heeft men, de laatste maanden in het bijzonder, de situatie goed aangevoeld. Men weet wat er op het spel staat en is al een eind gevorderd met een analyse van die en van andere doorbraak- mogelijkheden. Die rode doorbraak betekent niet anders dan een keuze voor een socialistische maatschappij beschouwing, streng gedirigeerd door de Staat, en dat dan liefst naar socialistische opvattingen Daartegen gaat het verzet van de katholieke activiteit in de volkspartij en het wordt van dag tot dag duidelijker, dat dit verzet aanslaat in de katholieke gele deren. Dat katholieke verzet is niet alleen negatief, maar ook steeds duidelijker positief. Wij zetten een andere doorbraak op het spel: de doorbraak van de katholieke beginselen en opvattingen in staat en maatschappij. Daar zal het nu morgen om gaan: om de vraag, of de rode doorbraak zal stand houden en zal aanhouden, óf dat een sterke groep in het Nederlandse volk de greep op de christelijke maat schappij-visie zal handhaven en versterken. De christelijke maatschappij visie, die het de laatste maanden en maanden aan het staatkundige front herhaaldelijk gewonnen heeft van de socialistisohe (of van de liberale) en die de oude nei ging van staatsoverheersing, door socialisten gewild, teruggedrongen heeft. Het zal er ook Woensdag, schreef een liberaal weekblad, om gaan, of de katholieke en protes tantse geloofsbinding in de poli tieke sferen, nog een boodschap heeft, die door grote groepen van het volk wordt verstaan. Dat schreef dit blad juist. Daar zal het om gaan. Veel eer dan om iets anders. Aan ons allen de taak en de plicht, om te zorgen, dat wij als katholieken eensgezind en met overtuiging achter die boodschap van gerechtigheid en liefde staan. Tegen de valse, voor de echte, dat is de chris telijke doorbraak! De „Sibajak" thuis Rotterdam! 19 April. Het m.s. „Sibajak" wordt in de nacht van Dinsdag op Woensdag a.s. in Rotterdam verwacht. De ont- soheping begint Woensdagmorgen om acht uur aan de kade van de Kon. Rotterdamse Lloyd. SCHEVENINGSE VISSER OPGEBRACHT De „Marsbango", een Scheve- ningse vissersboot, is door de Ve nezolaanse kustwacht opgebracht. Het schip is in beslag genomen; de bemanning wordt gevangen gehouden. VATICAANSTAD, 18 April. Noch Zijn zwakke gezondheid, noch het niet ongevaarlijke koude lenteweer hebben de H. Vader ervan kunnen weerhouden om op het Hoogfeest van Pasen aan Zijn geliefde Romeinen en aan de tienduizenden pelgrims Zijn zegen Urbi et Orbi te geven en hen toe te spreken. Om kwart over twaalf openden zich de glazen deuren van het balcon in het midden van de Sint Pieter en verscheen de H. Vader onder het oorverdovend gejuich van naar schat ting vierhonderdduizend gelovigen. Niet alleen het Sint Pietersplein was geheel gevuld, doch ook het aangrenzende Pius XII plein en de brede Via della Conciliazione. Het balcon was in verband met de koude Noorderwind, die Rome dagenlang kouder heeft gemaakt dan het gewoonlijk zelfs met Kerst mis is, afgeschermd met glasplaten. Met een krachtige, verdragende stem zette de H. Vader onmiddel lijk het smeekgezang in, dat aan de plechtige zegen aan de stad Rome en aan de wereld vooraf gaat. Maar nauwelijks was het amen verstorven of de menigte op het St. Pietersplein, waar de 30.000 pelgrims uit de gehele we reld als het ware in het niet ver dwenen door de ruim tien maal zo vele Romeinen, barstte weder om in toejuichingen uit. Voor de Zegen Urbi et Orbi had de H. Vader reeds zijn Paas- boodschap uitgesproken voor de microfoon van Radio Vaticana. In verband met zijn zwakke gezond heid en op- advies van zijn arts heeft de H. Vader zich ertoe be perkt om in tegenstelling met andere jaren zijn rede uit te spre ken in zjjn studeer- en werk kamer. 400.000 gelovigen zijn ter ge legenheid van het Paasfeest hijeen gekomen op het plein voor de basiliek van St. Pieter waar een Openluchtmis gece lebreerd werd door Mgr. Luigi Traglia op een speciaal daarvoor opgericht altaar op de trappen van de Basiliek. Na de H. Mis werden de gelo vigen Urbi et Orbi door Z.H. de Paus gezegend. Onze foto geeft dit laatste weer: de Paus staande op het met glas afgeschermde balcon van de Basiliek. In deze boodschap doet de Paus een smartelijk beroep op de ver antwoordelijke leiders der wereld om de vrede te zoeken bij-Chris tus en de vernietigende kracht der kernenergie te gebruiken voor vredelievende doeleinden. Tijdens het uitspreken van de rede, die overal op het Sint Pie tersplein duidelijk te verstaan, was dank zij de vele verdekt opge stelde luidsprekers, was het dood stil. De rede maakte zichtbaar grote indruk. Velen van de gelovigen op het grote plein waren reeds daar uren aanwezig en hadden de H. Mis bijgewoond, die werd opgedragen op een altaar, opgesteld op het trappenbordes van de Sint Pieter. In verband met de verwachte grote toeloop, had de Vaticaanse E.H.B.O. een ten.t opgeslagen in de hoek vlak bij de linkse kolon- nade. Hij heeft echter nagenoeg geen dienst behoeven te doen. Naar wij verder vernemen heeft de H. Vader zich gedurende ge ruime tijd voor Pasen bijzonder gespaard. Hij heeft ieder voor- sohrift van zijn arts met grote nauwgezetheid opgevolgd, ten einde in staat te zijn Zijn Paas- boodschap uit te spreken en de zegen Urbi et Orbi te geven. Of schoon de H. Vader toestemming heeft gekregen om de H Mis op te dragen, spaart Hij zich ook daarbij bijzonder. Hij verricht de H. Handelingen zittend. (Zie voor de tekst van de Paas- rede pagina 2). Het Vicariaat der Antillen Het Apostolisch Vicariaat van de Nederlandse Antillen is sinds 14 Januari j.l komen te be horen tot het gebied van de Apos tolische Nuntiatuur van Vene zuela te Caracas. Voordien res sorteerde het onder de Apostoli sche Nuntius van Santo Domingo. READING, Engeland, 19 April. Negen pas geboren bab'es zijn ten gevolge van de rook welke zich bij een overigens kleine brand in een kraaminrichting ontwikkelde, gestorven. Zeven andere babies, van wie er enige ernstig aan toe zijn, moesten naar een ander zie kenhuis worden overgebracht om zuurstof toegediend te krijgen. De twee verpleegsters, die te zamen 15 babies uit het met dich te rook gevulde zaaltje gered heb ben, liepen brandwonden op. Een reddingsbrigade waarbij zich ook een bergdetachement van de R.A.F bevond, bereikte de plek vanmiddag, doch kon slechts constateren dat mevr. Emery DARWIN (Australië), 20 April Twee woedende M. V.D.-ageiiten, die meenden hun prooi veilig binnen te hebben, hebben vanochtend machteloos moeten toe zien, toen de Constellation, waarmee zij mevr. Petrov naar de Sovjet-Unie trachtten te ontvoeren, juist voor het verlaten van Australisch luchtgebied te Dai*win aan de grond was gezet en mevr. Petrov aan de Australische autoriteiten asyl aanvroeg. Mevr. Petrov is de echtgenote van Wladimir Petrov, hoofd van de Sovjet-spionnagedienst in Australië, die vorige week zijn uiterst belangwekkende documen ten aan de Australische regering uitleverde en asyl aanvroeg. Mevr. Petrov vertoefde toen op de Sov jetambassade en had door middel van een brief, waarop haar hand tekening voorkwam, medegedeeld, naar de Sovjet-Unie te willen te rugkeren. Gistermiddag werd zij te Sidney temidden van twee zwijgende Russen in de Constellation ge bracht, die naar Zürich zou vlie gen. Een grote menigte was op het vliegveld samengestroomd en trachtte haar te ontzetten. In het tumult, dat ontstond, liepen de Russen verschillende rake klap pen op. De menigte sleepte de trap van het toestel weg, maar de politie zette deze weer op zijn plaats. Men hoorde hoe mevr. Petrov riep: „Ik wil niet, ik wil niet". Premier Menzies van Austra lië heeft daarop bevolen, dat te Darwin aan mevr. Petrov ge vraagd zou worden wat zij wilde. Bij de landing werden de M.V.D.- agenten gefouilleerd, waarbij van ieder een pistool en een schou derholster werden afgenomen. Eerst toen durfde mevr. Petrov vrij-uit te spreken. SEOEL. 19 April. Nadat ge ruime tijd gevreesd was, dat Zuid Korea niet aan de Conferentie van Genève die volgende week zal beginnen wilde deelnemen, heeft president Syngman R'hee thans bekend gemaakt, dat hij wel een delegatie zal zenden. Communistisch China heeft be kend gemaakt, dat zijn delegatie onder leiding zal staan van Tsjou en Lai, minister van Buitenlandse Zaken. Negentien man zijn reeds te Genève aangekomen. Gisteren is de Noord-Koreaanse delegatie onder leiding van generaal Nam II uit Pjongjang naar Genève vertrokken. Teneinde de rode delegaties zich geheel „thuis" te laten voelen is te Genève ook reeds een lading Russische caviaar uitgepakt. Zondagavond heeft zich in een flatgebouw aan het Koningsplein te Maastricht een ernstige ont ploffing voorgedaan. Door het scheuren van een gasslang was er gas ontsnapt naar een hogere ver dieping. Toen daar de bewoner een lucifer aanstak, explodeerde het gas. Een binnenmuur werd weggeslagen, deuren en meubelen zeilden door het raam de straat op. In het flatgebouw en ook aan de overkant van het Koningsplein, op 10 meter afstand, sprongen tal van ruiten. Er ontstond geen brand en persoonlijke ongévallen kwamen niet voor. CAIRO, 18 April. Luitenant kolonel Gamal Abdel Nasser heeft Zaterdag de functies van premier en voorzitter van de revolution- naire raad overgenomen van ge neraal Naguib. Volgens waarne mers heeft Naguib, die wel pre sident blijft, daardoor alle feite lijke macht verloren. Er zijn nu bovendien nog twee leden van de militaire Junta toe gevoegd aan de regering van acht militaire en elf burger ministers. Het zijn luitenant-kolonel Hassan Ibrahim, die de nieuwe functie van minister van Staat voor het presidentschap van de republiek kreeg en luitenant-kolonel Hoes sein Sjafy, die minister van Oor- leg en Marine is geworden. FORT WILLIAM, Schotland, 19 April. Een bergbeklimster, de 39-jarige mevr. Elizabeth Emery uit Londen, is vandaag gestorven na meer dan 20 uren aan een touw van 40 meter lengte boven een afgrond te hebben gehangen, dicht bij de top van de berg Ben Nevis, de hoogste berg van Engeland. waarschijnlijk van uitputting was gestorven. Mist en de gladheid van de bergpaden maakten het onmogelijk, het stoffelijk over schot vanavond naar beneden te brengen. Mevr. Emery, die met twee an dere vrouwen de Ben Nevis be klom, gleed gisteren van de smal le „Tower Ridge" af, dicht bij de top. Ben Nevis is 4.406 voet hoog. De vriendinnen van mevr. Eme ry slaagden er in, het touw om een rotspunt te winden, doch kon den haar niet omhoog trekken. Mevr. Emery bleef de gehele nacht in de lucht hangen. De reddingsbrigade haalde het lijk naar boven en legde het op een rots-richel. Mevr. Emery was kennelijk al enige uren dood. IN NEDERLAND AMSTERDAM, 17 April. Een 46-jarige boerenarbeider uit Li- tauen heeft zich Vrijdag bij het politiebureau Linnaeusstraat te Amsterdam-Oost gemeld. Hij ver zocht om politiek asyl en beweert, dat hij uit Siberië is ontvlucht. De man is ter beschikking gesteld van de vreemdelingendienst op het hoofdbureau. De vreemdelin gendienst zal het verhaal van de man, die zegt via Luxemburg en België in ons land te zijn gekomen controleren. Vermoedelijk zal de man toch moeten worden uit gewezen. BRUSSEL, 17 April. Koning Boudewijn van België heeft Za terdag de voorzitter van de so cialistische partij, Max Buset, ver zocht een regering te vormen. Buset heeft de opdracht gewei gerd en persoonlijke redenen hiervoor aangevoerd. DIEPZEEDUIKER OMGEKOMEN Bij Bonaire is de 30-jarige kapt It. H. J. Hodges R.N., lid van een diepzeefilm-expeditie, tijdens het duiken omgekomen. Kap't.-lt. Hod ges is tijdens de oorlog als „kik vorsman" opgetreden bij de ope raties voor de landing aan de Franse kust. AMSTERDAM, 17 April. Een 49-jarige hofmeester-bediende van Franse nationaliteit van het Li beriaanse schip „Saxon-Hill", dat ligplaats had gekozen aan het Stenen Hoofd te Amsterdam, heeft Zaterdagmiddag zijn badpak aan getrokken om een duik te nemen in het koude water van het IJ. Na even te hebben rondge zwommen is hij vermoedelijk dooi de koude bevangen en in de diepte verdwenen. Twee van de kinderen, meisjes van een week en tien dagen, stier ven een paar minuten nadat de brand ontdekt was. Drie anderen overleden een paar uur later. Daaronder was een jongen van zes uur. Vier kinderen stierven om middernacht. De brand werd snel geblust en kon tot één vertrek beperkt wor den. Maar de rook was zo dik, dat de brandweerlieden maskers moesten dragen. Onder de babyzaal bevindt zich een ketelkamer. Onderzocht wordt of daar de oorsprong van de brand geweest kan zijn. KONINKLIJK GEZIN IN OBERGURGL 's-GRAVENHAGE, 19 April. Het Koninklijk Gezin heeft de Paaszondag in Obergurgl door gebracht. Het heeft die dag een kerkdienst bijgewoond, waarin prof. dr. Redeke uit Kiel voor ging. Des avonds was het konink lijk gezin aanwezig bij een concert waar ook Nederlandse, Britse, Duitse, Zweedse en Oostenrijkse studenten die in Obergurgl zjjn voor een internationale Paasbij- eenkomst, tegenwoordig waren. HANOI, 19 April. In het Noordelijke deel van het voor naamste vliegveld van Dien Bien Phoe woedden vandaag zware ge vechten met geïnfiltreerde Viet- minh-eenheden. De communisten hebben Zondagochtend hier hun bres kunnen vergroten. Franse soldaten, die nog nooit tevoren gesprongen hadden, zjjn Zaterdagavond boven de vesting neergelaten. Zjj kwamen neer on der een hagel van mitrailleur kogels en artilleriegranaten. Massa-slachting. Vijfhonderd soldaten van de Vietminh hebben vorige week op nieuw een trein in Cambodja la ten ontsporen. 22 wagons waren geladen met oorlogsmateriaal De communisten staken de gekantel de wagons in brand, nadat zjj de passagiers, honderd mannen, vrouwen en kinderen hadden ge folterd en in stukken gehakt. voor schooljongens in Dachsteingebergte OBERTRAUN, Oostenrijk, 19 April. Ook vandaag is het zoe ken naar de 10 Duitse school jongens en drie leraren die sinds Donderdag in het Dachstein-ge- bergte van Midden-Oostenrijk vermist worden voortgezet, maar nog zonder resultaat. Meer dan 100 personen nemen deel aan het zoeken. De laatste drie dagen heb ben er voortdurend sneeuwstor men gewoed, maar Zondagavond werd het weer beter en een war me zon zette sneeuwlawioes in beweging. EINDHOVEN, 20 April. Gis termorgen omstreeks half twaalf zijn op de Oirsdhotseweg onder de gemeente Best twee personen auto's met elkaar in botsing geko men. Alle zeven inzittenden zijn zwaargewond naar het binnen- ziekenhuis te Eindhoven overge bracht. \s GRAVENHAGE19 April Pasen 1954 heeft de grootste toeristeninvasie gebracht in de geschiedenis van 't Nederlandse vreem delingenverkeer. Niettemin hoefden er geen buitenlan ders in politiebureaux of in hun auto's te overnachten zoals gedurende de Paas dagen van 1952. Ettelijke duizenden, die geen hotel besproken hadden, konden nu door de VW's der grote ste den aan logies in pensions en bij particulieren geholpen worden. Dat is grotendeels te danken aan de logiesinfonmatiedienst, tot welks instelling de minder pret tige ervaringen van twee jaar ge leden hebben geleid. De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer geeft de plaatselijke VW's subsidie voor enige medewerkers aan die infor matiedienst, maar dezer dagen zijn er heel wat meer gedienstige VVV-geesten aan het werk ge weest dan alleen de „gesubsidi eerden". Geschat wordt dat het aantal overnachtingen door vreemdelin gen van Vrijdag op Zaterdag, Za terdag op Zondag en Zondag op Maandag in Amsterdam in totaal 12.750 is geweest, in Den Haag 15.000. Amstei-dam en Rotterdam hebben Zaterdagavond, Den Haag, Haarlem en Aalsmeer gisteravond een oproep per radio gedaan om in het tekort aan logeerruimte te voorzien. Met goed gevolg, want een half uur na die oproepen was het aanbod al iets groter dan de vraag. Alle gasten zijn dus ge holpen, al moesten automobilisten wel eens buiten de grote steden worden „uitbesteed" Van Den Haag uit werden zij b.v. naar Noordwjjk gestuurd, van Amster dam uit naar de Kop van Noord- Holland. De Duitsers waren deze keer in de meerderheid. Belgen en Fran sen kwamen resp. op de tweede en de derde plaats. Niet overal zjjn de toeristen even netjes behandeld als op de VVV-bureaux. Zo zijn onbevoeg den er vandaag van door gegaan met twee Nederlandse auto's, die op de Badhuiskade in Schevenin- gen geparkeerd stonden. Later zijn de wagens elders in Soheve- ningen teruggevonden. Van twee Belgische,, een Duitse en een der de Nederlandse wagen, die even eens op de Badhuiskade stonden, waren deurknoppen beschadigd en ruiten ingeslagen. Een van de Belgen miste zijn fototoestel. Twee Scheveningse vissers, die van deze wandaden verdacht worden, zijn aangehouden. Volgens de verkeerspolitie is het verkeer in Den Haag van daag niet zo druk geweest als anders op tweede Paasdag. Het feit dat de belangstelling voor het strand maar matig was en dat er niet veel fietsers op de weg waren zal daaraan niet vreemd zjjn ge weest. Witte Pasen In de Zuid-Limburgse plaatsen Maastricht, Heerlen, Valkenburg, Gulpen en omgeving is het van middag om 12.20 gaan sneeuwen De sneeuwbuien waren zo zwaar, dat de sneeuw bleef liggen. Op het vliegveld Zuid-Limburg moest met het oog op de ongunstige weersomstandigheden de sport- vliegerij worden stopgezet.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1