Amerikaanse versterkingen voor Dien Bien Plioe „Nederland exploiteert en onderdrukt Indonesië" Josephstichting Apeldoorn door brand verwoest Kreeg mevr. Petrov geen Russische opdracht? Vredesonderhandelingen met Vietminh tegengesproken Sporen gevonden van vermiste Duitse toeristen Beschuldigingen van Russisch regeringsorgaan Izwestia Tweede Kamer vraagt uitspraak van Staten Generaal Dagblad voor Alkmaar en omgeving Omsingelde stad kreeg „lucht" Australische visie Perzisch zeilschip omgeslagen Kind onder diesel in Harlingen Tas met brood en dagblad Olievondst in Les Landes De republiek in de Sow jetpers Schade loopt in de tonnen Gedeelte van vee moest worden afgemaakt Russencaviaar en wodka Dit is het moment, waarop twee Russische bewakers mevr. Petrov naar het vliegtuig in Sydney leiden voor de reis naar Moskou. Dat mevr. Petrov, wier echtgenoot (lid van de Russische ambassade in Australië) verleden week de politie asyl vroeg, weinig zin had in haar reisje, laat de foto duidelijk zien. In Dar win gaf ze zoals U weet gevolg aan haar weerstand en stapte het vliegtuig uit. Om ook in Australië te blijven. CANBERRA, 20 April. De ambtenaren van de Australische veiligheidspolitie zijn ervan over tuigd, dat mevrouw Petrov zich bij haar besluit om in Australië te blijven, voornamelijk heeft la ten leiden door de mening, dat zij daardoor de toestand voor haar familieleden in Rusland niet beter of slechter zou maken. Tijdens langdurige kabinetsbe- sprekingen zijn voorts de volgen de punten besproken en van alle zijden belicht. 1. De veiligheidsdienst is er van overtuigd dat mevrouw Pe trov geen opdracht heeft ontvan gen van de Russische ambassade om te reageren, zoals zij heeft ge daan, teneinde op die wijze de verblijfplaats van Petrov te weten te komen 2. Het is nog niet bekend of ook mevrouw Petrov inlichtingen zal verstrekken aan de konink lijke commissie. Tot nu toe is met TEHERAN, 20 April. Drie- en-dertig Perzen zijn verdronken, toen een klein zeilschip, dat van Abadan op weg was naar Koe weit tijdens een storm in de Per zische Golf omsloeg. Slechts één opvarende van het vaartuig werd gered. Ambtenaren te Abadan zeiden, dat met het vaartuig vermoedelijk arbeids krachten van de olieraffinaderij aldaar naar de olievelden van Koeweit werden gesmokkeld. Na het staken van de werkzaamheden van de olieraffinaderij te Abadan hebben ongeveer zestigduizend personen in Koeweit werk gevon den. De minister van Onderwijs, I Kunsten en Wetenschappen, Z.Exc. mr. J. M. L. Th. Cals, heeft gisteren de derde actie „een heitje voor een kar weitje" van de vier Neder landse Padvindersorganisaties officieel geopend. De minister droeg vier padvinders kar weitjes op. Twee van hen moesten het toegangshek van het ministerie onder handen nemen. De minister (links) zag toe, dat hij waar voor zijn geld, kreeg. haar alleen over de asylkwestie gesproken. 3. Mevrouw Petrov bevindt zich nog in Darwin. Hoe en wan neer zij door de regering naar het Zuiden gebracht zal worden, is nog niet bekend, maar het is de bedoeling haar zo spoedig mo gelijk naar haar man te brengen. 4. Zij is nog steeds bijzonder schrikachtig, tengevolge van de spanning van de afgelopen veer tien dagen en de vrees voor haar familie in Rusland. Volgens geruchten heeft me vrouw Petrov een moeder en drie zusters in de Sowjet-Unie. In diplomatieke kringen wordt er intussen op gewezen, dat me vrouw Petrov zich reeds geruime tijd van de andere vrouwen van de Russische amibassade onder scheidde, vooral door haar ver zorgde kleding en door haar grote belangstelling voor winkels. Voor de verdwijning van de Petrovs waren 19 mannelijke personen aan de Russische ambassade ver bonden. Vrouwelijk personeel, echtgenoten en kinderen meege rekend, telde de Russisohe diplo matieke vertegenwoordiging on geveer zestig leden. HANOI, 20 April. De verdedigers van de omsingelde vesting Dien Bien Phoe hebben vandaag uit de lucht verse versterkingen ontvangen. Amerikaanse Dakota's en vliegende verhuiswagens, be stuurd door Amerikaanse piloten zijn door het vuur van artillerie en afweergeschut van de Vietminh gevlogen en hebben tonnen munitie, voedsel en oorlogsmateriaal van allerlei soort per parachute laten vallen. Niettegenstaande het bewolkte regenachtige weer, dat de oor logsvliegtuigen dwingt hun aan vallen op de stellingen der rebel len drastisch te verminderen, blij ven gevechtstoestellen van de Franse Unie de luchtafweerge- schut-opstellingen van de Viet minh zwaar bestoken met raket ten en zware machinegeweren. Op deze wijze escorteerden zij op doeltreffende wijze de laag vlie gende transporttoestellen, die voorraden lieten vallen. Franse militaire waarnemers te Hanoi geloven thans, dat de Vietminh-generaal zijn derde gro te aanval op Dien Bien Phoe niet vóór het begin van de Geneefse conferentie zal ontketenen. In Dien Bien Phoe heerst een ernstig gebrek aan drinkwater, daar het water uit de hoofdwaterleiding onbruikbaar is geworden door lijken, die bij deze leiding liggen. Inmiddels heeft een woord voerder van het Franse ministe rie van Geassocieerde Staten het bericht van een Amerikaanse ra dioverslaggever over „hoogst ge heime" besprekingen in Saigon tus sen functionarissen en Ho Tsji Minh „louter fantastisch" ge noemd. Van gezaghebbende zijde heeft het Franse persbureau A.F.P. ook een dementie ontvangen van het bericht, dat de Franse minister van Defensie Rene Pleven aan boord van een vliegkampschip voor Saigon met communistische vertegenwoordigers besprekingen gevoerd had. Volgens de zegsman van A.I P. bevond zich op het ogenblik van het bezoek van Pleven aan Indo-China geen vliegkampschip te Saigon en was de minister noch in Saigon noch ergens anders aan boord gegaan van een dergelijk soort schip. aan zware verwondingen bezweken HARLINGEN. De dieseltrein van Dinsdagmorgen 10 uur was nog geen kilometer buiten het station van Harlingen toen 't 4Vs jarig zoontje van D. de Wit plot seling voor de trein op de baan kwam. De bestuurder stopte nog wel, maar kon een aanrijding niet meer voorkomen. Het jongetje werd een eind meegesleurd. In de trein bevond zich een arts, die samen met de ook in de buurt aanwezige dokter Massolt uit Sex- bierum het kind naar het Katho lieke ziekenhuis heeft vervoerd, waar de kleine kort na aankomst is overleden. Het ongeluk geschiedde vlak bij zijn ouderlijke woning aan de Oude Trekweg die aan de achter zijde door een perceel grasland van de spoorbaan is gescheiden. OBERTRAUN (Oosterijk), 20 April. Vandaag zijn sporen ge vonden van de 13 Duitse toeris ten, die sinds vijf dagen op de 2.700 meter hoge Dachsteinberg vermist worden. Donderdag verdwenen tien Duitse jongens van 14 tot 17 jaar en drie leraren tijdens een sneeuwstorm op de Dachstein. Reeds vier dagen wordt naar hen gezocht. Enkele mannen van de 10 bergwaehten en politieman nen, die naar de Duitsers zoeken, stieten hedenmorgen op een jon genstas met brood en een Duits dagblad. Naderhand vondfcn zij wollen draadjes van een ver scheurde handschoen. Tengevolge van een dichte mist moest het zoeken echter tijdelijk gestaakt worden en de vliegtuigen van het Amerikaanse leger, die het red dingswerk van uit de lucht hiel pen, keerden naar Salzburg terug. Morgen zullen de reddingspogin gen voortgezet worden. Vijf dagen lang wordt het anders zo zonnige Italië geteisterd door sneeuw, regen en harde wind. Drie bergbeklimmers die door een storm werden overvallen, werden 48 uur vermist, maar later terug gevonden. De drie bergbeklimmers waren Italiaanse studenten, die een po ging deden een top in de Dolo mieten te beklimmen. Er werd lange tijd niets meer van hen vernomen en enkele gidsen waren uitgetrokken om de vermiste stu denten te zoeken. In de buurt van Pescara veroorzaakte de zwa re regenval een aardverschuiving, waardoor het dorpje Pianella wordt bedreigd. Dertig gezinnen zijn reeds geëvacueerd. In de Apennijnen ligt de sneeuw op verschillende plaatsen ruim 25 centimeter hoog. In de Aosta val lei daalde de temperatuur tot 27 graden onder nul. PARIJS, 20 April. De Esso heeft te Parentis-en-Born, 70 lcm ten Zuidwesten van Bordeaux, op 750 meter diepte olie van hoge kwaliteit aangeboord, op een plaats waar nog nooit olie is aan getroffen. In Mei zullen in deze streek twee nieuwe bronnen geboord worden. De kwaliteit van de olie moet uitstekend zijn; 30 pet. er van kan tot benzine geraffineerd worden en het percentage zwavel 0.856 pet. is zeer klein. Onder grote belangstelling is gistermiddag de driemastbark „Seute Deern" van Hamburg in Delfzijl aangekomen. De sleepboot „Fairplay 1" trok het schip naar zijn ligplaats, waar het zal wachten tot men begint met de verbouwing, die van de bark een drijvende jeugdherberg moet maken. MOSKOU, 20 April. De Sowjet-pess is begonnen steeds meer aandacht aan de Indonesische repubilek en de voortdurende „strijd van de Indonesiërs voor volledige onafhankelijkheid" te wijden. Het regcringsorgaan Izwestia stelt zijn lezers Indonesië voor als een gebied, dat nog steeds geëxploiteerd en onderdrukt wordt door Nederlanders, Britse en Amerikaanse roof kapitalisten. Izwestia voorspelt, dat het Indo nesische volk geleidelijk totaal vrij van de „Westelijke koloniale en uitbuitende mogendheden" zal komen. Onlangs hebben de Sow jet-Unie en Indonesië diploma tieke banden aangeknoopt. De In donesische ambassadeur Sulandrio 29 Maart in Moskou aangeko men. Izwistia wijdde een speciaal artikel aan Indonesië, waarin de economische en politieke geschie denis van de eilanden werd na gegaan. Over de naoorlogse geschiedenis gezegd: „Met de goedkeuring van de VJS. en Groot Brittannië stel de Nederland midden 1947 Indo nesië een ultimatum met de strekking, dat de economische en poltieke overheersing van het buitenlandse kapitaal in Indonesië hersteld zou worden. Kort na de overhandiging van dit ultimatum begon het Nederlandse leger van 120.000 man, gewapend door de Amerikaanse en Britse imperia listen, een nieuwe grote aanval op de troepen van de republiek. Russische eisen. „De Russische vertegenwoordi ger in de Veiligheidsraad, welke de Indonesische kwestie op zijn agenda had staan, eiste de be ëindiging van de vijandelijkhe den en de terugtrekking van de Nederlandse troepen op hun uit gangsstellingen. Ondanks deze eisen, welke uitdrukking gaven aan de hoop onder het Indonesi sche volk, nam de Veiligheids raad een Amerikaanse resolutie aan om een commissie van Goede Diensten in te stellen, waarin de Amerikaanse vertegenwoordiger de hoofdrol speelde. In werkelijk heid probeerde deze commissie de jonge Indonesische republiek zo veel mogelijk te verzwakken „Volgens de voorlopige grond wet van 1950 is Indonesië een on- sië, welke de steun heeft van brede lagen van de bevolking, heeft ook haar vertegenwoordi gers in het parlement. „Maar in het Indonesische eco nomische leven neemt het bui tenlandse kapitaal een overheer sende positie in. Zo is de olie industrie volledig in handen van Brits-Nederlands en Amerikaans kapitaal. Het aandeel van het Ne derlandse grootkapitaal in de bui tenlandse investeringen is 70 pet", aldus de Izwestia. KINDERBIJSLAG VOOR PRIESTERSTUDENTEN Voor priesterstudenten, die 16 jr. of ouder zijn zal aan de ouder» kinderbijslag worden verleend indien de ouders het onderhoud van het kind in belangrijke mate voor hun rekening hebben. Dit heeft de staatssecretaris van So ciale Zaken geantwoord op de schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer de Kort. Overeenkomst Nederland-Indonesië 's-GRAVENHAGE, 20 April. De voorzitter van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal heeft aan de Kamer medegedeeld, dat een groot aantal Parlementsleden de wens te kennen heeft gegeven, dat de overeenkomst ter regeling van een aantal geschilpunten tus sen Nederland en Indonesië op financieel gebied (op 13 Januari 1954 te 's-Gravenhage gesloten) (Eigen nieuwsdienst) APELDOORN. Door tot nu toe onbekende oorzaak is gisteravond in een gebouwencomplex van de St. Josephstichting te Apeldoorn, een inrichting voor geesteszieken, een hevige brand uitgebroken, die het complex in zeer korte tijd volledig in de as heeft gelegd. Het vuur werd omstreeks half zes door enige leden van het per soneel ontdekt. Zij zagen plotseling de asbestplaten van de dakbedek king in stukken omhoog schieten, waarna enorme vlammen uit de ontstane gaten schoten. De toneel zaal met cantine, de boekdrukke rij, de boekbinderij, de wasserij, de schoenmakerij, de garage en de stallen gingen in vlammen op. Er kon slechts heel weinig van de inventaris worden gered. Vier en twintig koeien, die zich in de stallen bevonden, konden naar buiten worden gebracht, doch elf stuks melkvee moest worden afgemaakt, wegens ver wondingen. Gelukkig had men het jonge vee juist 's morgens naar de wei de gebracht. Toen het vuur werd ontdekt, begon men onmiddellijk met eigen materiaal te blussen en de brandweer, die zeer spoedig ter plaatse was, bestreed daarna het vuur met zestien stralen. Niettemin werd het gehele com plex in uiterst korte tijd volledig een prooi der vlammen. Het vuur, dat aan de Oostzijde van het ge bouw was ontstaan, werd door de Oostenwind fel aangewakkerd en zelfs het Broederhuis, dat zich in de nabijheid bevond, moest nat gehouden worden, ten einde het uitbreken van brand aldaar te voorkomen. Grote schade. Verwacht wordt, dat de schade in de tonnen loopt. Deze wordt door de verzekering gedekt. In de wasserij en de schoenmakerij be vonden zich vele goederen, in ver band met de Paasdrukte. Het ge bouwencomplex vormde een van de laatste overblijfselen van het landgoed „Hohenheim", dat door de broeders Poenitenten van de II. Franciscus in 1925 van de fa milie Morees werd overgenomen. De gebouwen waren zeker hon derd jaar oud. aan de uitspraak van de Staten- Generaal zal worden onderwor pen. De voorzitter der Kamer heeft op 17 April j.l. aan de minister van Buitenlandse Zaken en aan de voorzitter van de Eerste Ka mer medegedeeld dat hij een aan tal brieven van leden der Tweede Kamer over deze aangelegenheid had ontvangen. De brieven zijn afkomstig van de heren Gerbran- dy, Fokkema, Ritmeester, Schmal, van Rijckevorsel, van Dis, van der Goes van Naters, van de We tering, Ankersmit, den Hartog, Korthals, Peschar, Bommer, de Kadt, Zegering, Hadders, Visch, Beernink, Lemaire, de Graaf, Wei ter, Stapelkamp, mevrouw Ploeg- Ploeg, de heren van Leeuwen, Scheps, mevrouw Fortanier-de Wit, de heren Zandt, Oud, Cor- nelissen, Roosjen, Maenen, Ver kerk, Krol, van der Feltz, van Koeverden, van der Zaal, Bie- wenga en Wijffels. BERLIJN, 20 April. De Russen zullen 26 transporten doen om hun staf en voorra den naar de conferentie in Genève te zenden. De eerste groep, plus ca viaar en wodka en andere levensmiddelen, vertrok ver leden week in drie transpor ten. Vandaag werden er acht gemaakt. De gehele operatie zal vol tooid worden op Donderdag en Vrijdag wanneer op elk der dagen drie transporten plaats zullen vinden. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Woensdag 21 April 1954 - 50e Jaargang - Nummer 13065 NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f 2.20 per maand, f0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 12.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Behagen, Ged. Gracht 39, teL 459 K 2240.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1