Regering Ali Sast roami dj oj o speelt als kind met vuur I IfeSiDAMPO Indonesische socialisten zijn hevig verontwaardigd Koersen Amsterdamse Beurs 2), EL p RADIO Financiën en Economie Ook in Tweede Kamer Huidige economische politiek veroordeeld Regering maakt conferentie van socialisten onmogelijk vragen over mr Hollander De Beurs Wibisono in Indonesisch parlement programma Maria's Eeuwfeest Erekalender voor Scheepsberichten Strafbare daad gepleegd? U2% KJaraema lauwe Naar de gelijknamige Warner Bros film Pagina 2 Donderdag 22 April 1954 DJAKARTA, 21 April (P.I. Aneta). Bij de behandeling van de motie van wantrouwen tegen het beleid van de minister van Economische Zaken in het Indonesische parlement, heeft de heer Wibisono (Masjumi) scherpe critiek uitgeoefend op de economische politiek van de huidige regering. Hij zeide, dat de regering niet bezig is de koloniale economie om te zetten in een nationale economie, maar in een „Partai Nasional economie". Voordat de algemene beschou wingen over de motie werden ge houden, behandelde het parlement de vraag, of vooraf aan de mi nister van Economische Zaken de gelegenheid zou worden gegeven het standpunt van de regering ten aanzien van de motie kenbaar te maken. Na debat besloot de ver gadering het voorstel om eerst de regering gelegenheid te geven haar standpunt uiteen te zetten, te aanvaarden. Minister Iskaq legde hierop een verklaring af, die twee uren duurde. Hij ontkende hierin de tegen hem door de indieners van de motie geuite beschuldiging en gaf vervolgens een uitvoerig over zicht van het (beleid van de rege ring op economisch terrein. Wibisono zei, dat de practijk aantoonde, dat vele licenties, die aan nationale ondernemers waren verstrekt, door deze worden ver handeld. Hij vergeleek „de moed van de regering-Ali Sastroadmidjojo om iicentievergunningen aan vreem de ondernemers in te trekken ten behoeve van nationale onderne mers, met een klein kind, dat met vuur speelt, onbewust van de mogelijke gevolgen". Hij her innerde er aan, dat de regering zich genoodzaakt had gezien een bekendmaking uit te geven, waar bij de handel in licenties wordt verboden. Margono Djojoha-dikusumo (par tijloos) wees op de corruptie in het algemeen. Hij zei, dat zelfs parlementsleden corruptie plegen, bijvoorbeeld door iedere dag naar het parlement te komen, alleen om het register te tekenen en korte tijd daarna weer te ver trekken. Margono geloofde niet, dat de (motie van wantrouwen de huidige moeilijkheden kan op lossen, Sleohts door de toestand in de politieke partijen te ver beteren, kan dit doel worden be reikt, aldus Margono. Siauw Giok Tjhan van de S.K.I., de Indonesische volkspartij (partij van de minister van voor lichting, Tobing), die Wibisono van repliek diende ten aanzien van diens opmerkingen over de „winstverdelingsp-olitiek van de regering", zei, dat de voorzitter van de S.K.I.-fractie in het par lement, dr Diapari, ook een „ge- Gemeenteclassificatie in discussie 's-HERTOGENBOSCH, 21 April Tijdens de 53e algemene vergadering van de Bossche Diocesane Katholie ke Onderwijzersbond, die gisteren in 's-Hertogenbosch werd gehouden, is de wens te kennen gegeven, in sa menwerking met andere organisaties een congres te beleggen, om over het afschaffen van de gemeenteclassifica tie te spreken. Het bestuur was van oordeel, dat men in dat geval de medewerking zal moeten hebben van een vrij grote groep, wil een dergelijk congres als demonstratie resultaat hebben. Afgezien van deze wens, zal het bestuur zijn pogingen om tot afschaf fing van de classificatie te komen, voortzetten. VRIJDAG 23 APRIL 1954 HILVERSUM I: 402 m. 746 kc-s. 7.00 —24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Vlaggenparade. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisw. 9.35 Waters! 9.40 Franse chan sons. 10.00 Symphonette-örk. en sol. 10.30 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Koorzang. 12.00 Angelus. 12.03 Metro- pole Ork. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Metropole Ork. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Katholiek nws. 13.20 Gram. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Gram. 14.30 Idem. 15.00 „Hier vrij Europa". 15.30 Kamermuz. 16.00 Voor de zieken. 17.00 V. d. kind. 17.15 Kin derkoor. 17.40 Lichte muz. 18.00 „We tenschap en leven", gesprek. 18.10 Lichte muz. '18.40 Vragenbeantw. 18.52 Aot. 19.00 Nws. 19.10 Regeringsuitz. Verklaring en toelichting. 19.30 Verz. progr. 20.25 De gewone man. 2Q.30 Pol. forum. 21.00 Luchtmachtkapel. 21.30 „Slag om de Grebbeberg", klank beeld. 22.00 Viool en piano. 22.25 Amu- sem. muz. 22.45 „Kerk en mens", caus. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc.-s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19 30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA- 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. v. d. huisvrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Thuis", caus. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voor de kleu ters. 10.40 Viool en piano. 11.00 Voor dracht. 11.20 Gram. 11.35 Orgel en zang AVRO: 12.00 Gevar. muz. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Sport en prog nose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Pianotrio. 14.45 Voordr. en muz. 15.05 Franse schan sons. 15.30 Musette ork. VARA: 16.00 Kamerkoor. 16.30 Muz. caus. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Gevar. muz. 18.45 „De Haverkist", hoorspel. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Pianospel. VPRO: 19.30 „Mensen en conflicten", hoorsp. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Zang. Hierna: „De vijf maagden", hoorsp. VARA: 21.00 Voor de jeugd. 21.40 Gevar. muz. 22.00 Bui- tenl. weekoverz. 22.15 Strijkork. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avond wijding. VARA: 23.00 Nsw. 23.15—24.00 Omr. ork. schenk" had gekregen, namelijk zijn benoeming tot voorzitter van het 'bureau Irian. Sakirman van de communisti sche partij, zei dat onder de vorige regering -de Partai Sodalis door de minister van Economische Indonesia en de Masjumi een on eerlijke personeelspolitiek hadden gevoerd. Hij stemde in met de Zaken genomen stappen „om het ministerie schoon te vegen van elementen, die marionetten van het buitenlandse kapitaal zijn". Hij stelde voor de grote buiten- landse banken te nationaliseren. De heer Achsien van de Na'h- datul Ulama zeide, dat hij ervan i overtuigd was, dat indien de mo tie zou worden afgestemd, het gemakkelijk voor regering en parlement zou zijn om nauw sa men te werken bij hun pogingen een nationale economische struc tuur te bereiken. Het debat werd vervolgens ver daagd tot Vrijdagavond. Donderdag 22 April: Al wat Gods genade, zij het ook als een bijzonder voor recht aan Maria verleende, werd door de goddelijke Barmhartigheid tot zaligma king van de hele wereld uit gedacht. Maria's goed is ge meengoed voor alien, en van de volmaaktheid van Maria werd de eenzaamheid van het heidendom vervuld. Abt Franco van Affligem. Preek. KONINGIN ELISABETH 28 JAAR LONDEN, 21 April Ter ge legenheid van de 28e verjaardag van koningin Elisabeth zijn van daag in Londen een aantal kanon schoten afgevuurd Buckingham Palace werd de hele dag door overstroomd met telegrammen en boodschappen. De koningin zelf is momenteel in Ceylon en zal later op de dag uit Colombo vertrekken naar i Aden met het koninklijk jacht de 1 Gothic. DJAKARTA, 21 April. De secretaris-generaal van het bureau van „de Aziatische Socialistische Conferentie" heeft medegedeeld, dat de Aziatische socialistische conferentie, welke eind April in Bandung zou worden gehouden, geen doorgang kan vinden, daar de Indonesische regering geweigerd heeft enkele gedelegeerden in Indonesië toe te laten. Deze mededeling beheerste verlenen aan deelnemers van de Woensdag de politieke gemeen- I Aziatische Socialistische Confe- sohap in Djakarta. De conferentie j rentie. Hij voegde hieraan toe, dat zou van 27 Ajpril tot 30 April hij nog niet op de hoogte was van worden gehouden. Zjj zou onder de daartoe aangevoerde redenen. andere worden bijgewoond door vertegenwoordigers van socialis tische partijen in de Aziatische landen en door vertegenwoordi gers van de socialistische inter nationale en leden van de coör dinatiecommissie van het anti- koloniale bureau, onder wie de heer R. Barkatt van Israël. Van regeringszijde werd medegedeeld, dat de regering geweigerd heeft visa te verlenen aan de Israëli sche delegatie. Die weigering is gebaseerd op de overweging, dat men de goede betrekkingen met de Arabische landen wenst te handhaven. Men herinnerde in dit verband aan het bezoek, dat onlangs een Indonesische good- willmissie aan de Arabische lan den heeft gebracht. Deze missie heeft, aldus regeringskringen, tijdens haar reis de betrekkingen tussen Indonesië en de Arabische landen bezegeld. De regering vreest nu, dat de aanwezigheid van een Israëlische delegatie in Indonesië de gevoelens van de Arabische volken zal kwetsen, hetgeen de betrekkingen tussen Indonesië en de Arabische landen kan verstoren. Men bracht hierbij de moeilijkheden tussen Israël en de Arabische landen in herin nering. De voormalige vice-premier, de heer Prawoto (Masjumi), ver klaarde tegenover P.I. Aneta, dat hij verbaasd was over de weige ring van de regering om visa te Passagiersschepen Alhena p. 20 23.00 Vlissingen n. Antwerpen; Aldafoi 21 310 m. N. Las Palmas n. Las Palmas; Bloemfontein 21 te Kaapstad; Bonaire 20 v. Madeira n. Barba dos; Boskoop 19 v. Cartagena n. Barranguilla; Bosohfontein 20 v. Marseille n. Genua; Groote Beer 20 v. Rotterdam n. Quebec; In-d-ra- poera 20 v. Tj. Priok n. Singa pore; Joh. v. Oldenbarnevelt 21 250 m. O.N.O. Diego Garcia n. Fremantle; Maasdam 20 870 m. O. Kp Race n. Southampton; Oranje fontein 20 640 m. N.t.O. St Helena n. Kaapstad; Sibajak 21 te Rot terdam; Nw Amsterdam p. 20 Belearen n. Malaga; Willem Ruys 20 100 m. W.Z.W. Kreta 21 Port Said ver-w,; Zuiderkruis 21 te New York. Tankbolen Anton-ia 20 te Haiphong; Esso Den Haag 20 v. Sidon n. Ant werpen; Rita 21 te Bangkok; Taria 20 v. Singapore n. Pladju; Tibia 21 te A-den n. Fao. Vrachtschepen Aagtedijk 25 te New York verw.; Aalsdijk 21 te New York; Abbedijk 22 te Los Angelos verw.; Abbekerk p. 20 Chagos eil. n. Aden; Alama.k 21 v. Genua te Marseille; A-mstelkroon 21 v. Casablanca n. Beyrouth; Arnstel- stad 18 te Nagoya; Amstelveen 20 v. Genua n. Port Said; Arends- dijk 19 v. Norfolk 20 te New York; Axeldijk vertr. 23 v. New York n. Zui-d-Amerika; Bacchus 18 te Poin-tapietre; Eemland 20 v. Porto Aleg-re n. Rio Grande; Jupiter p. 21 Gibraltar n. Malta; Leopolöskerk 20 v. Salala te U-mmsaid; Luna 20 v. Leixoes n. Lissabon; Lutterke-rk 20 Finisterre gep. n. Livorn-o; Maas-haven p. 20 Kp Vincent n. Las Palmas; Ma- doera 21 te Le Havre; Orion 21 v. Napels te Patras; Prins Frede- rik Hendrik 21 Montreal verw.: Sarangan 22 Singapore verw.; Stad Arnhem 21 v. Bre-men n. Londen; Sirra-h 21 te Colon n. Wellington; Schiedijk 26 Havana verw.; Straat Bali p. 20 Sabang n. Mauritius; Tomori v. Djeddah n. A-den 20; Westland 20 te Las Palmas n. Recife; Willem Ba- rendsz p. 20 Finisterre n. Amster dam. Pra-woto zei, dat zijn verbazing te groter is, om-dat aan buitenlandse communisten de gelegenheid werd gegeven Indonesië te bezoeken en zelfs redevoeringen te houden op openbare bijeenkomsten, waarbij politieke -kwesties werden behan deld. Hij voegde hieraan toe, dat als bijvoorbeeld Nederlanders zich enigszins met de politiek bemoei en, „iedereen zioh daarover druk maakt". Verklaring van de Partai Socialis Indonesia De Partai Socialis Indonesia heeft een verklaring uitgegeven, waarin o.a. wordt gezegd, dat -de obstakels, waar-door de conferen tie niet in Indonesië kan worden gehouden, van regeringszijde kwamen. „De regering bond het binnenkomen van afgevaardigden aan allerlei formalistische rege lingen". De P.S.I. heeft met groot leedwezen vernomen, dat de con ferentie thans i-n Rangoon za-1 worden gehouden-, blijkens een mededeling van het secretariaat van de Socialistische Aziatische Conferentie aldaar. De P.S.I. heeft de regering reeds gewaarschuwd voor de indruk, W-el-ke daardoor in de wereld en in het bijzonder in bevriende Aziatische landen zal worden gewekt. Deze indruk kan alleen -maar slecht zijn, voor al omdat -de houding van de regering heel wat vriendelijker is ten aanzien van totalitaire sta ten, zoals communistische staten. De wereld zal geenszins vergeten, dat afgevaardigden van de Ko- minform reeds vele m-alen Indo nesië -heb-ben bezocht. 's-GRAVENHAGE, 20 April Het lid van de Tweede Kamer de heer van Rijckevorsel heeft aan de minis ter van Justitie de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Heeft de minister kennis geno men van 't artikel van „Pasquino" in „De Telegraaf" van 15 April 1954 in zake de behandeling van de heer J. Luger door de Amsterdamse officier van Justitie, de heer mr F. Hollan der? 2. Is de minister niet van oordeel, dat de in dat artikel gestelde feiten - indien deze feiten waar zouden zijn - een vermoeden opleveren van het plegen van het in artikel 365 Wetboek van Strafrecht omschreven strafbaar feit: „De ambtenaar, die door misbruik van gezag iemand dwingt iets te doen, niet te doen of te dulden, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren", welk vermoeden immers - ingeval de feiten waar zijn - gegrond kan wor den op: a. Het door mr F. Hollander in zijn hoedanigheid van Officier van Justi tie, dus als ambtenaar in de uitoefe ning van zijn bediening, tot de be trokkene gericht officieel verzoek om op het parket te komen. b. De mededeling, dat de betrokke ne niet ten parkette is ontboden om te worden verhoord ter zake van een tegen hem in te stellen strafvervol ging, doch slechts om op onvriende lijke wijze te worden onderhouden over een door J. Luger geschreven onvriendelijk stuk over mr F. Hol lander. c. Het dreigement, dat mr Hollan der desondanks bevoegd zou zijn om de betrokkene 6 uur van zijn vrijheid te beroven. d. Het optreden van een rechterlijk ambtenaar in eigen zaak. waardoor de rechterlijke onpartijdigheid, zoals die in beschaafde landen gebruikelijk is, is geschonden? 3. Is de minister bereid om ter za ke van de gedragingen van deze Am sterdamse Officier van Justitie thans een onderzoek te doen instellen, het zij ter zake van het vermoeden van overtreding van artikel 365 Wetboek van Strafrecht, hetzij ten einde te komen tot ontslag of overplaatsing van deze rechterlijke ambtenaar, in dien het aanzien en het zedelijk ge zag van de rechterlijke macht zulks zouden vereisen, hetzij ten einde an dere disciplinaire maatregelen te overwegen, mede gelet op de reeds door vroegere gedragingen van deze ambtenaar onder de justitiabelen veroorzaakte onrust en gewekt onbe hagen? Pradjekan Tangaraiig 12 procent over 1953 Het Indonesische bedrijf van de N.V. cultuurmaatschappij „Pradjekan Tangarang" heeft over 1953 een voordelig saldo be haald van rp. 5.061.841. Een be drag van ruim rp. 2 millioen is bestemd ter versterking van het werkkapitaal, waaraan steeds hogere eisen worden gesteld. Voor de resterende rp. 3 min. zal transfer naar Nederland wor den verzocht. Gezien de inge voerde belasting van 2 Maart j.l. mag hieruit een bedrag van f 600.000 worden verwacht. De •transfer zal na ontvangst ten bate van de lopende winst- en verliesrekening worden geboekt. Na diverse voorzieningen sluit de Nederlandse verlies- en winst rekening over 1953 meteen saldo winst van f415.190. Voorgesteld wordt een dividend van 12 pet. De gemiddelde suikerkristal- opbrengst heeft bedragen 161 quin-talen per ha. De rietop brengst per ha kan nog wel geen vergelijking met voor de oorlog doorstaan, maar gezien de ver anderde omstandigheden mag 'n opbrengst van ruim 1200 quin- talen riet per ha tot tevreden heid stemmen, aldus het verslag. De Java suikeroogst heeft 617.000 ton bedragen, waarvan 150.000 voor export is bestemd. De ver koop geschiedde wederom door de Nivas. Als gemiddelde op brengst van de gehele oogst is rp. 173 per quintaal Nivas kristal aangenomen. De oogstaanplant 1954 bedroeg 1008 ha. De eerste snit kwam tijdig in de grond en belooft een gunstig product. De opening der campagne is omstreeks einde Juni gedacht. Voor de aanplant oogst 1955 zijn 857 ha eerste snit gehuurd. Verwacht mag worden, dat in vergelijking met het vorige jaar een geringer aan plant tweede snit nodig zal zijn om de voorgenomen aanplant van 1000 ha te completeren. Kon. Papier verlaagt emissiekoers tot 104 pet. De gisteren gehouden buiten gewone aandeelhoudersvergade ring der Koninklijke Nederland se Papierfabriek N.V. te Maas tricht heeft zich verenigd met het voorstel tot statutenwijziging waardoor het maatschappelijk ka pitaal is gebracht van zes mil lioen gulden op twaalf millioen gulden. In de daarna gehouden gewone aandeelhoudersvergadering ziin de jaarstukken goedgekeurd, als mede de voorgestelde winstverde ling, zodat zal worden overge gaan tot uitkering van een divi dend van 5 procent (v.j. 8 pro cent), en tot uitgifte van bonus aandelen ten laste van de agio- reserve in de verhouding 1 op 10. Verder zal worden overgegaan tot de aangekondigde uitgifte van aandelen tot een nominaal bedrag van f 1.815.000 in de verhouding 1 op 3 waardoor het geplahtst maatschappelijk kapitaal zal be dragen f 7.260.000. In afwijking van vroegere berichten zal echter ter tegemoetkoming aan het ver langen van vele aandeelhouders de koers van uitgifte worden ge steld op 104 procent, eerder was aangekondigd 115 pet. Blijkens verklaring van het bestuur is de gang van zaken zeer bevredigend. Dikkers en Co verhoopt hel dividend Het bestuur van G. Dikkers en Co. N.V. te Hengelo stelt voor over 1953 een dividend uit te keren van 12% rocent (vorig jaar 10 procent). Uitloting obligaties Surabajaas Stadsgemeente Dinsdag is in het gemeentehuis van Surabaja de eerste na-oor- logse uitloting begonnen voor de aflossing van uitstaande obliga ties van Surabaja's stadgemeen- te. De voorzitter van de gemeen teraad, de heer Suprapto, opende de verzegelde trommel met 4930 nummers van uitstaan-de obliga ties van Surabaja's stadsgemeen te lossen nummers trok. Het to taal met deze eerste na-oorlogse aflossing gemoeide bedrag is rp. 2.737.00Ö. De uitbetaling van de ln Nederland aanwezige obliga ties zal eer) op een geschieden. „Houtvaart" over 1953 9 procent dividend De N.V. Houtvaart te Rotter dam heeft over 1953 een winst behaald v. f 1.066.970 (2.627.248). Na diverse voorzieningen wordt een onveranderd dividend van 9 procent voorgesteld. Het verslag meldt, dat een viertal schepen weer verhuurd was aan een Ne derlandse lijnrederij. Hoewel de nieuwbouwprijzen een dalende richting hebben in geslagen acht de directie deze nog te hoog. Daarom is nog niet tot vernieuwing of uitbreiding van de vloot overgegaan. De steeds stijgende exploitatiekosten oefe nen bij de zwakke vrachtenmarkt een ongunstige invloed uit op de reisresultaten. Aan een voorspel ling omtrent de toekomst waagt de directie zich niet. Lichte reactie na betere opening AMSTERDAM, 21 April De markt heeft vandaag wederom 'n zeer rustig verloop gehad. De stemming was bij opening aan de vriendelijke kant. maar na middenbeurstijd volgde voor vele fondsen een reactie, waarbij in sommige gevallen beneden gis teren gesloten werd. De affaire had evenals gisteren niet veel te betekenen. Een uitzondering vormde Philips, die sterk op de voorgrond trad en waarin regel matig behoorlijk gehandeld werd. De notering steeg van 286% tot 291%; later volgde echtër een achteruitgang tot circa 288%. dus toch nog 2 punten hoger dan gisteren. Naast Philips kon Kon. Olie zich nog het beste hand haven. Dit fonds verliet de markt op 255%, dus ruim 1 hoger dan gisteren. Unilever wist de ope ningswinst van 1% punt niet te handhaven en sloot op circa 286%. Dit betekent een verlies van ruim 1 punt. A.K.U, stelde teleur. Reeds begin beurs moest dit fonds een klein verlies in casseren dat geleidelijk uitgroeide tot ruim 3 punten. Op de scheepvaartsector was iets meer te doen dan gisteren en trokken de meeste koersen een kleinigheid aan. Hoewel ook hier later een lichte reactie volgde, was het slot toch goed prijshou dend te noemen. Hetzelfde geldt voor de cultuurmarkt waar de leidende fondsen per saldo een fractie verbeterden. De beleg- gingsmarkt moest enig aanbod verwerken, zodat de voornaamste soorten hier met een klein ver lies genoegen moesten nemen. Aandelen Werkspoor werden 5 punten hoger geadviseerd op 170, Claims Nederlandse Credietbank herstelden zich volkomen van het gisteren geleden verlies en wer den weer op f25,vernomen. Op de Amerikaanse afdeling viel bitter weinig te beleven. ACTIEVE OBLIGATIES 20 April 21 Ned 1953 3% 103 103 Gr boek-obl 3% 1951 3% ..102%b 102% b 1953 3% 102%b 102% 1948 ?V4 98% 98Vg 1954 98% 98'/» 1947 (3%) 3 98 98 1937 3 95% 95% Dollarlenmg 47 93% 93% Investeringscert 3 99% 99'/» 1962-64 3 Ti; 801 01 NWS' Cert 77 - 70W Ned -Indië 1937A 3 97ft 97% Ned Inschr Grtb 46 3 ACTIEVE AANDELEN Cult Hand - en Ind Bank 71% 70% Nationale Handelsbank 149% 150'/» Ned Handelmij 180'/» 181% Alg' Kunstzijde Unie 212% 209% Bergh's en Jurgens 282 281 Va v Berkel's Patent 135 136'/» Calvé-Delft Fokker v, Gelder Zonen Kon Ned. Hoogoven» Ned Ford Ned. Kabelfabriek Philips (gem. Bez. v. A.) (gem Bez. C. P Unilever Wilton-Feljenqord Biliiton. le rubriek Billlton, 2e rubriek Dördtsche Petrol Mij. 7 pet Pref Kon Petroleum Mij Onder-aartd. Moeara Enlm Petr Mt1 Amsterdam Rubber Bandar Rubber Mij Kendeng Lemboe Vlajang-Landen Ned -Noorse Plant Mij 161 158'/» 163'/» 160 207 207 187 186 285 287 212 212 286% 287'/» 216 212 297% 296% 200Vt 200 349 349 294% 293 423 424% 423 454 455% 452% 453 673 673 91% 92% 120'/» 122 b 60 53 51% 49 50 OosWava Rubber Oostkust Rubber Mij. „Vlco" Serbadjadi Silau Sum. Rubber Sum. Rubber Cult Zuid-Preanger Rub Holland-Amerika Lijn Kon. Java-China Paket K.NS.M, Kon Paketvaart Kon Rotterd. Lloyd Ned Scheepvaart Unie Ommeren. Phs. van Stv. Mij Nederland H.V.A Javase Cultuur-My. Ned, Ind. Suiker Unie Ver. Vorst. Cult Mij. Deli Mij Senembah Müllet en Co. 39 37 128 128 25'/» 25'/, 45 44 47 47'/» 411 41 1 148 147% 134'/» 134' 131V» 132% 130 131 133'/» 135% 136'/» 137% 185 184 146 147'/s 122% 123'/, 53% 54'/» 73 72 19'/» 19 114% 115% 94% 94% 178'/» 179% Premteieinnsfi' 20 April 21 Bergn psil H 234'/» iVLach Srnuia. A 1431 141 Werkspoor A Weyers* I&H A 165 b 169 Asd O fioo 3 125% 125 Beynes fabriek 133 133 MeelN Bak CvA 231 234 A 169% 170 A'dam '51 2% 121'/» 121% Breda Mach t A 141 142'/» Mijnbouwk W 106% 105 Zwan Organ A 194 e 195 s-Gr 52 l 2% 118% 118% Bührm Pap A 156% 157% Naarden Ch A 174 b 176 Aniem NBvA 7i% 70"» s-Gr 52 U 2% 123' 2 124 Centr Suiker A 185 184'/» N A.A Vr.st A 179'/» 180 Ov. Gas NBvA 100 98% R'dam *52 1 2% 119% U9« Dikkers Co A 193 Ned.Am Fitt A 33% 33% Borsumlj cvA 114% R'dam '52 11 2% 118% DRU A 101% 104% N Ap Nedap A 129'/» 129 Cur H. My A 212 214'/» Utr '52 f100 2% 114'/» 114% 108% Emb en Ht n A 147'/» 148 Ned Dok A 181% 181'/» Güntz Schum A 152 152 Breda 108% Gruyter Zn dA 153 b 153 .Nieaf" A 140 1 138'/» Houth.Alberts A 127 127 Eindhoven 108 Yi 108% Hazemeyer A 275 280 Ned Schps D a 172'/» 172 Houth Pont A 144 145 Enschede 111 111% Heemaf A 215 1 215 Ned Staalf A 148% Lnternatio A 166 b 164 Heineken's A 193'/2 195'/» N 1 Vezelv a 72 73 Linde Teves A 182 187 Bank-, Crediet Hero Cons A 132 Nyma A 176 180 Molukse HV A 68'/» 69 Instellingen H Stoommeei A 101 101'/» Pad Cement A 54% 55 Tela Co. A 125 126'/» Amst BanK a 189' 2 188 H Kattenb A 111% 111% Reinev Mach a 125 126% Alg. Explor. A 99 99 Esc oank A 60'/« H Beton A Id OA Beng. Expl.M A 37 39 Gr Ind Cr -b A 155 155 H Dr KaDei A 385 388 Rott Dr.dok A 423 419 Oost-Borneo A 43 42' 5 Holl B Un CvA 231 230 H Kunstzijde A 101 99 Rp v d Voort A 89% Gem. Eigend A 163% 163% Nat Hersi oaB H Metksutk A 232 Vredestein a 210'/» 211 Houtvaart A 1501 145 1 Nd 8 Z -A A 179 182'/a lnt Gew Bet A 148 68 147 Schelde NbvA 136 135 Moormann e. co Ned Cred b AB Lnt Kunstst A 68 Schokbeton a 117 115% ld. Serie A R'damse Bk A 174 175 Int. Viscose A 99% 100 Scholten's a 176% 175% rjepp. C My A 12 12 b Slavenb's Bk A 129 Klinker Isoi A 38 38% Smit Tr f fbr a 187% Arendsb Tab A 70 70 Tw Bank CvA 182 181 Kondor a 203% 225% 203 Stokvis Z a 154 153% Besoeki Tab A 173'/», 174% R'd Bel Cons A 217 218 Kon Nd Gist A 228 Stork Co A 175 b Sedep A 69 68 Vi K N Grofsm A 146 Tiel Dros a 54'/» 54% Telaga Pat Bandar Oliep A 34 b 34% Industriële K Ned Zoui A 358 351 Un [Jsfabr a 155 A 1001 100 1 Ondernemingen K Ph 8roc A 157 158% Unil 7 cpA 156 Ngombezl C A 192% 198 Alb Superf A 124 125 K Ver Tap A 198 198 Id 6 cpA 135% 135% Albert Heyn A Alg Norit A 303 311 K Zw Ket.ien A 199% 193% Id 4 aflb cpA 101 100% Maxwell 274 273% Allan Co A 109 109% Korenschoof Utr Asphalt A 156% 155% Walvischv A 75 b Alweco a 51' 2 52 Lett g A dam a 258 255 Ver Blikf A 159 159% Schev Expi A 99% Asd Bali lv1 l.i a 188 Lyempf A 148 148% Ver Pharm A 127'/» 127% rhomsen H A 120 119 Dr d Mii a 292 292 - lim Oelai "vA 147 151'/» Vliss Katoen A 187 b 186 Kolen Sab v a VII. De nachtlucht was fris en koel, Nora-h verborg zich een ogenblik achter een brede struik en keek de boulevard af, die strak ge markeerd werd door metershoge lantaarns. In -het park tegenover de flat vertoonde zich geen le vend wezen. Zij sloop naar het rooster waar in elke flatbewoner zijn papier kan verbranden en stopte toen de japon in de bus erboven. Zij dank te de hemel, dat er nog papier op het rooster lag met kleine stukjes hakhout daartussen. Toen zij een brandende lucifer bij het papier bracht trilden haar vingers. Eqn roodgeel vlammetje begon langs de rand van het pa pier naar bovon te kruipen en likte aan -het hout. Nora-h schrok op. Over de boulevard kwam een auto aanrijden met onbarmhartig felle schijnwerpers. Het vuur was nu al duidelijk zichtbaar, het had geen zin mee-r naar binnen te vluchten. De auto bestuurder zou onderzoeken wat daar lag te branden en hij zou de zwarte taftzijden japon vinden. Norah ging met de rug naar de naderende auto staan. Even hoopte zij, dat de wagen zou doorrijden, maar de motor sloeg af en een portier sloeg dicht. Het vuur speelde nu onder de japon die opglansde in duizenden vuurwormpjes. Norah keerde zich om en kee-k in het vragende gezicht van een politieman. De man haakte de duimen ach ter zijn koppelriem en keek het toneeltje even aan. „Weet u niet, juffrouw, dat het verboden is om 's nachts vuil te verbranden?" Norah voelde zich opeens merk waardig kalm. „Ik heb er niet aan gedacht", antwoordde zij. Even bleef de politie-man be sluiteloos toekijken. „Nou ja, het is nu eenmaal ge beurd, maar doe 't niet meer", zei hij toen. Hij draaide zich om en liep weer op de wagen toe. Even d?cht Norah, dat hij nog terug zou ko-men, maar zij hoorde de motor starten. Van de zwart-zijden japon was nog slechts een vormloze hoop as overgebleven. Casey Mayo hing lui achter over in zijn fauteuil. Al, zijn foto graaf, had zich lusteloos geïnstal leerd in een hoekje van de ven sterbank en drukte weinig en thousiast het -knopje van zijn foto toestel in en uit. „Vertel me eens, Casey, hoe weet jij dat die dame blond is? Ja doet net, of je haar gezien hebt. Je praat steeds maar van een blondin-e. Blonde haren zijn er in dat atelier beslist niet ge vonden". Casey grinikte. „Doe niet zo intelligent. Als ik dat nu eens wist van die Chinese bediende in The Blue Gardenia?" Al haalde minachtend de neus op. „Voor een Oosterling is alles hier blond!" Mayo haalde lusteloos een be legd broodje uit zijn tas en be gon zonder veel animo de ham eruit te eten. Hier op zijn bureau kamer -kon hij vaag het rumoer van de zetterij nog horen. Mayo was er niet de man naar om lang over een mysterie te blijven pie keren. Daarvoor had hij trouwens ook geen tijd. De reusachtige per sen van The C-hronicle waren als een nimmer te verzadigen mon ster en de krant was een dage lijkse rubriek van hem gewend. Twee dagen van naspeuringen waarbij het resultaat dan nog twijfelachtig was betekenden: twee dagen géén nieuws en dat kon Casey zich niet veroorloven. De politie had bewijzen nodig vóór zii tot arrestatie kon over gaan. Een krantenman kon zich ec-hter tevreden stellen met een goed verhaal. Cas-ey Mayo zocht naar de blondine. Inspecteur Haynes naar de dader. De politie had meer tijd. Er waren in de archieven van de F.B.I. legio gevallen welke eerst na tien, twintig jaar werden op gelost. Mayo echter was vast besloten de zaak van De Blauwe Gardenia op zijn eigen wijze op te lossen Niettemin was hij er van overtuigd, dat de zaak er slechter voorstond dan ooit te voren ondanks de optimistische radio-berichten, 't Leed voor hem geen twijfel dat de blondine zou worden gegrepen, maar als er geen gelukkig toeval in het spel kwam, zou dat nog zeker wel een week duren. Daarvan kon The C-hronicle niet draaien. Mayo stak een sigaret op. Ik moet die jongedame hier op mijn bureau hebben vóór de poli tie haar te pakken krijgt", zei hij. „Niet één op de honderd moordgevallen heeft zoveel op schud-ding gegeven!" Al grinnikte hatelij-k: „Je hebt teveel sensatie-films gezien, beste Cagey. Als ze nu direct eens -binnenstapt en ze werpt zich aan je voeten? Wat dan?" Mayo stond op. „A1 s ze schuldig is. krijgt ze dan minstens tien jaar". „A1 s ze schuldig is?" teemde Al. „Dacht je dat Pre-bble zich zelf met de pook had doodge slagen?" Er kwam een harde trek op Mayo's gezicht. „Dat denk ik natuurlijk niet. Het gaat mij om de co-py. Als ik haar verhaal heb, lever ik haar over aan Inspecteur Haynes met beste wensen voor de toekomst". Op dat ogenblik ging de deur open en stapte de hoofdredacteur binnen. Een ogenblik bleef hij op de drempel staan en liep toen recht op Mayo toe. Met een breed gebaar nam hij een reusachtige Havanna-h uit de mond en wuifde er vriendelijk mee door het vertrek. „Ik hoor geen schrijfmachine?" informeerde hij. „Zit de boel vast, Casey?" Mayo keek zwijgend de roo-k van zijn sigaret na. „Geeft ook niets", vervolgde hij, „want jij en Al vertrekken over twee dagen. Hier zijn jullie passen en kaartjes voor een loge plaats bij de atoomproef. Laat die da-me schieten. Schrijf haar maar een afscheidsbrief". Mayo was langzaam opgestaan uit zij-n stoel. „Daar zeg je zo wat....", zei hij. „Brief aan een onbekende moordenares. Niet kwaad be dacht De hoofdredacteur draaide zic-h lachend o-m. „Zo zie je, -dat zelfs de baas nog wel eens goede ideeën heeft!" Mayo keek hem grinnikend na. „Daar gaat ie dan, Al", zei hij. „Brief aan een onbe-ken-de moor denares. Minutenlag ratelde d-e schrijf machine. Mayo stak een nieuwe sigaret op. Tenslotte draaide hij het vel papier uit de rol en las: „Lieve Blauwe Gardenia, Elke dag nu, elk uur, elke minuut kan de politie je inre kenen De politie wil alleen een bekentenis. Ik wil je helpen. Dat wil zeggen: mijn krant en ik. Was is je relaas? Als wij dit het eerst horen, helpen wij je. Je kunt mij vertrouwen. Ik pu bliceer niets zonder je toestem ming. Je moet nu wel in angst zitten. Je kunt geen enkele kant meer uit.behalve naar mij. Luister nu goed! Ga naar een telefooncel en -bel: Madison 6025 en vraag naar Casey Mayo". „Maak je maar geen illusies", zei Al. „Zij is de moordenares nietü En als de Blauwe Gardenia wél de moordenares is, zal ze wel uitkijken!" „Dat zullen we gauw genoeg weten", antwoordde Mayo. (Wordt vervolgd).

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 2