WORDT CONFERENTIE GENEVE UITGESTELD? Echtpaar Petrov herenigd Dagblad voor Alkmaai en omgeving Vele kwesties moeten nog geregeld worden Nieuwe Belgische regering thans gevormd Zuid-Sla vie bij E.D.G.? Fransen gaan regen maken in Indo-China DE CONTROVERSE TUSSEN Mc CARTHY EN HET LEGER Vaticaan bezorgd over linkse richting Italiaanse K.A. Jacoba krijgt les in boogschieten Atmosfeer van achterdocht en geheimzinnigheid Senaat kwaad Alcohol goede remedie Prikkeldraad niet nodig ACHIEL VAN ACKER GESLAAGD Paul Henri Spaak aan Buitenland Faber en Duitse nationaliteit Prins Bernbartl bezoekt Friesland De Paus gaf weer zijn zegen Wegen van Yietminh moeten modderpoelen worden Onderzoek begonnen op Nehroe J eugd-voorzitter afgezet NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f 0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. Buiten God is t nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Vrijdag 23 April 1954 - 50e Jaargang - Nummer 13067 PARIJS, 22 April Van welingelichte zijde wordt ver nomen, dat tijdens de vandaag gehouden bespreking van de drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken de indruk ontstond, dat het gewenst kan zijn de opening van de conferentie van Genève uit te stellen. Er zijn nog zovele inleidende kwesties te regelen, dat verder overleg tussen de Westelijke mo gendheden, alsmede particuliere besprekingen met Rusland aan de formele opening welke Maandag a.s. is bepaald, dienen vooraf te gaan. De belangrijkste kwestie die geregeld moet worden betreft de rol, welke communistisch China bij de besprekingen zal spelen. Verder zijn er kwesties om trent de organisatie van de con ferentie, welke in het voorafgaan de contact te Genève tussen de vertegenwoordigers van het Wes ten en van Rusland nog niet vol ledig geregeld zijn. Onopgelost? Een zegsman van Associated Press wekte de indruk, dat vrij wel alle „technische" punten van de conferentie nog onopgelost zijn. Zo zouden de vertegenwoordigers van de Grote Vier zelfs nog niet !e vorm van de bijeenkomsten bobben vastgesteld. Zo weet men nog niet, of het een ronde tafel- bespreking zal worden of een conferentie met een auditorium, waarbij de sprekersaan een les senaar plaats nemen. Het grootste gedeelte van de bespreking van twee uur tussen de Tegen ziekten door U-bomontploffingen TOKIO, 22 April. Dr. Jama- moto, assistent-professor in de radiologie aan de universiteit van Okajama, in Zuid-Japan, heeft medegedeeld dat alcohol een goed bestrijdingsmiddel is van door radioactieve besmetting teweeg gebrachte ziekteverschijnselen. Dit is in eerste aanleg gebleken toen drie mannelijke inwoners van Hirosjima, die ernstig ziek waren geworden na het uitwerpen van een atoombom boven die stad, en die uit wanhoop zwaar aan de drank waren geraakt, bevonden dat door radio-actieve -besmetting veroorzaakte ziekteverschijnselen als haaruitval, het los ko-men te zitten van het gebit en het zich vertonen van vlekken op de huid, na hun overmatig alcoholgebruik volledig waren verdwenen. Dr. Jamamoto heeft, na het bekend worden van het boven staande, uit geheel Japan verzoe ken om nadere inlichtingen ont vangen. Amerikaanse, Britse en Franse minister van Buitenlandse Zaken was gewijd aan technische aspec ten van de conferentie. Bij het voorlopig overleg tussen Westelijke en Sowjet vertegen woordigers in Genève is nog geen overeenstemming bereikt over de gang van zaken op de conferen tie. Er is nog niets beslist over de vorm van de conferentie of over de vraag, wie voorzitter zal zijn. Zaterdagmiddag zullen de drie ministers en hun assistenten op nieuw bijeenkomen om over de Geneefse conferentie te praten. Dulles en Eden zullen Zaterdag avond uit Parijs naar Genève vertrekken. De vertrektijd van Eden is nog niet bekend gemaakt. Staking Zweedse havenarbeiders GOTEBORG, 22 April. Twee duizend havenarbeiders zijn van daag in Goteborg in staking ge gaan om hun eisen betreffende loonsverhoging kracht bij te zet ten. Tegen -de middag lagen in de haven 38 zeeschepen en een twin tigtal kustvaarders te wachten. Alleen de tankers worden nor maal gelost. GENEVE, 22 April. De Zwitserse soldaten, die druk bezig waren vijf autoladin gen prikkeldraad om de vil la's aan te brengen, die ge reserveerd zijn voor de hoog ste communistische gedele geerden bij de Geneefse con ferentie, hebben dit wee1 opgerold. Officieren van de Russische veiligheidsdienst hebben nl olotseling 'besloten, dat het niet nodig was prikkeldraad te spannen om de villa van Molotov. Toen de Chinezen dit hoorden, besloten zij dat ook zij geen prikkeldraad nodig hadden om de villa van de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Tsjou en Lai te beschermen. Tenslotte gaven ook de Noord-Korea- nen te kennen, dat zij prik keldraad wilden. Het reeds „bewerkte" landgoed zag er al uit als een concentratie kamp. Nederlandse soldaten uit Korea terug MARSEILLE, 22 April Van middag is de vrachtboot „La Marseillaise" de haven van Mar seille binnen gestoomd met aan boord 659 militairen, van wie 62 Franse soldaten, die uit Indo- China huiswaarts keerden en 203 vrijwilligers van het Nederlandse bataljon in Korea. De Nederland se soldaten zullen per trein van Marseille naai- Nederland door reizen. BRUSSEL, 22 April. Kabi netsformateur Achiel van Acker heeft nadat hij Donderdagavond door de koning was ontvangen, verklaard, dat de nieuwe liberaal- socialistische regering thans ge formeerd is. Nadat België gedurende vier jaar een Katholieke regering heeft gehad, is het bestuur van het land thans overgegaan in handen van een liberaal-socialistische rege ring. Het nieuwe kabinet dat door Achiel van A-oker werd bekend gemaakt, ziet er als volgt uit: Eerste minister: Achiel van A-cker (soc.); Buitenl. Zaken: Paul Henri Spaak (soc.); Buitenl. rie monteurs van Nederlandse klokkengieterijen, de heren R. Munnike uit Heiligerlee, H. P. Beekmans uit Aarle- ixtel en L. J. van der Aa uit Asten (N.-Br.), zijn momenteel >eAg met het monteren van het carillon waarvoor de gelden door het Nederlandse volk werden bijeengebracht vervaardigd door Nederlandse klokkengieterijen, dat in het begin van de maand Mei door een delegatie, met aan het hoofd dr. L. G. Kortenhorst, aan het volk van de Verenigde Staten zal worden aangeboden. De plechtigheid geschiedt te Washington, waar de klokkenstoel op een van de mooiste plekjes van deze stad wordt opgericht. Het klokkenspel zal daar echter niet blijven staan: het ligt in de bedoeling het de plaats te geven, die het toekomt, in een klokketoren. Het carillon te Washington een groot bord brengt onder de aandacht, dat dit klokkenspel zal worden aangeboden door het Nederlandse volk. Handel: Victor Larock (soc.); Justitie: Albert Lilar (lib.); Fi nanciën: Henri Liebaert (lib.); Binnenland: Pierre Vermeylen (soc.); Econ. Zaken: Jean Rey (li'b.); Onderwijs: Leo Collard (soc.); Landsverdediging: Antoine Spinoy (soc.); O-penb. Werken en Wederopbouw: Adolphe van Glab- beke (lib.)Arbeid: Leon-Eli Troclet (soc.); Landbouw: Rene Lefebre (lib.); Verkeer: Edouard Anseele (soc.); Middenstand: Bos- saerts (lib.); Koloniën: Auguste Buisseret (lib.); Volksgezondheid: Edimun-d Leburton (soc.). Tevoren had zowel het congres van de Be-lgisehe Socialistische Partij als het congres van de Bel gische Liberale Partij zijn goed keuring gehecht aan de vorming van een coalitie-regering tussen socialisten en liberalen. Het socia listische congres gaf zijn fiat met 731 stemmen voor en 6 onthou dingen, -de liberalen met 537 stem men voor, een tegen en 2 ont houdingen. Inmiddels heeft Spaak ver klaard, dat de militaire dienst plichttijd door de nieuwe rege ring van 21 tot achttien maanden zalw orden verkort, „behoudens andere technische regelingen, die noodzakelijk zouden Kunnen zijn". Omtrent de Belgische buiten landse politiek zeide Spaak dat deze volgens dezelfde richtlijnen zou worden gevoerd, welke ook bepalend waren voor het beleid ten deze der afgetreden R. K. re gering. Ministers bevreemd over beslissing 's-GRAVENHAGE, 22 April. Tot grote bevreemding van de mi nisters van Buitenlandse Zaken heeft het Oberlandesgerieht te Diisseldorf ten aanzien van de ontvluchte Faber beslist, dat hij de Duitse nationaliteit bezit en dus niet uitleverbaar is. Voorshands schijnt deze uit spraak in strijd met de door de hogere Duitse rechter omtrent Polak gegeven richtlijn. De mi nisters zullen zich omtrent de verder te ondernemen stappen zo dra mogelijk beraden, doch wil len niet nalaten reeds thans ook hier te verklaren, dat een even tuele berechting in Duitsland geen aanvaardbaar alternatief is voor de gevraagde uitlevering. LEEUWARDEN Z.K.H. Prins Bernhard is voornemens om op 10 en 11 Juni a.s. een werkbezoek te brengen aan de provincie Fries land. Het programma zal nog na der worden vastgesteld. Beloning voor aanwijzing WIE ONTVOERDEN TROECHNOVITSJ BERLIJN, 22 April. Het ge meentebestuur van West-Berlijn heeft een beloning van 100.000 Mark in het vooruitzicht gesteld van diegene, die inlichtingen kan verschaffen, welke zullen leiden tot aanhouding van de ontvoer ders van dr. Alexander Troechno- vitsj, de leider der Russische emi granten. MERKWAARDIGE GAATJES GARDINER, 22 April. Na de op geheimzinnige wij ze beschadigde voorruiten van auto's in de Amerikaanse staat Washington vertonen thans ook winkelruiten in -de staat Main, gaatjes die op mysterieuze wijze tot stand zijn gekomen. Het verschijn sel doet zich vooral in Gardi ner voor. Een kapper zeide, dat hij op zijn ruit kleine putjes had zien verschijnen Hier en daar ontstonden gaatjes in de ruit, groot ge noeg om er een lucifer door te kunnen steken. De ruiten zijn doorboord met kleine steentjes. Men weet voor het verschijnsel nog geen ver klaring. De „Keukenhof", sinds enkele weken de trekpleister voor liefhebbers van bloemenpracht uit binnen- en buitenland, heeft Donderdag bezoek ontvangen van de Jonkvrouwe, aan wie eens dit mooie Buiten behoorde: Jacoba van Beieren. In het gevolg van de Jonkvrouwe bevonden zich de Commis saris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. E. C. de Casembroot, het A Capellakoor uit Westkapelle op het eiland Walcheren, dat op de „Keukenhof' enkele liederen ten gehore bracht, en de Zeeuwse Kruisboogschuttersvereni ging „Jacoba van Beieren", die als lijfwacht voor haar pa trones optrad. Het werd daar in de „Keukenhof" een warre ling van Zeeuwse en Middeleeuwse costumes, die aan de. bloemenpracht een bijzondere charme verleende. Op de foto geven leden van „Jacoba van Beieren" de Hoge Gaste les in het boogschieten. BELGRADO, 22 April. Maar schalk Tito heeft de mogelijkheid geopperd, dat Zuidslavië tot de Europese Defensiegemeenschap zal toetreden. In een rede tot een grote me nigte, die hem te Belgrado na zijn terugkeer uit Turkije begroet te, verklaarde Tito, dat Zuid slavië de E.D.G. gunstig gezind was, maar dat de E.D.G. „onzes inziens niet een zuivek militair karakter moet krijgen om een krachtige organisatie te worden" Hij zei, dat de E.D.G. om le vensvatbaarheid te bezitten een organisatie behoorde te worden, die de zelfzuchtige houding van haar leden diende te sussen en zich op één enkel doel de .vrede moest concentreren. VATICAANSTAD Gistermor gen, de eerste dag zonder regen na Pasen, hadden vele duizenden pelgrims zich op het Sint Pieters plein verzameld. Zij bleven daar geruime tijd en trachtten door ge roep en zingen de aandacht van de H. Vader te trekken. Inderdaad slaagden zij daarin. Omstreeks 12 uur verscheen de H. Vader aan 't raam van zijn vertrek om de me nigte te zegenen. Na de zegen te hebben uitgesproken bleef de Paus enige minuten voor de menigte staan met opgeheven handen. On der deze pelgrims bevond zich 'n groep van 3000 Fransen van de Vereniging tot beoefening van de Gregoriaanse zang. CANBERRA, 22 April. Vladimir en Evdokia Petrov zijn vanavond herenigd, maar zelfs minister president Robert Menzies weet niet waar zij elkaar ontmoet hebben. Regeringswoordvoerders weigeren koppig opheldering te geven over de tegenstrijdige verhalen met betrekking tot de plaats waar mevrouw Petrov in New South Wales geland is. Om hun bewegingen te verber gen had de regering alle lucht havens van de luchtmacht in Zuidoost-Australië voor het pu bliek gesloten en een atmosfeer van achterdocht en geheimzinnig heid doen ontstaan, welke aan de beste tradities van spionnage- SAIGON, 22 April. Het Fran se opperbevel beeft bekend ge maakt, dat het verwacht binnen kort de verbindingswegen van de Vietminh rondom het belegerde Dien Bien Phoe met behulp van kunstmatige regenbuien in mod derpoelen te herscheppen. Zodra de wolkentoestand in Noord West Indo-China dit toe laat, zal de luchtmacht een poging WASHINGTON, 22 April. Met een 1400 woorden tellende verklaring van senator Karl Mundt werd de zitting van de subcommissie van de senaat voor onderzoek, die zich bezig zal hou den met de controverse tussen senator McCarthy en het leger, geopend. Ongeveer 700 personen wonen het onderzoek bij. De eerste getuige, die werd ge hoord was generaal majoor Miles Reber. Hij verklaarde dat McCar thy en Roy Cohn hem verschil lende malen verzocht hadden Cohn's vriend, David Shine, een officiersaanstelling te bezorgen. Reber verklaarde dat drie ver schillende afdelingen van het leger Schine niet geschikt achtten voor een officiersaanstelling. Toen hij dit aan Cohn meedeelde, vroe»g deze of hij dan niet bij de marine of de luchtmacht als officier ge plaatst kon worden. McCarthy stelde Reber een aan tal vragen, teneinde hein te laten bekennen dat vaak door de sena toren bij hem geïnformeerd werd naar de officiersaanstellingen. Cohn zat naast McCarthy en fluis terde hem voortdurend opmerkin gen in het oor. Reber zeide dat in de tien jaar dat hij verbin dingsofficier was zich geen enkel geval had voorgedaan, waarbij zoveel pressie op hem werd uit geoefend, dan juist in deze zaak. Er werd volgens zijn zeggen „ongebruikelijke actie" gevoerd om Schine een officiersaanstelling te bezorgen. „Het was niet nor maal", aldus generaal Reber. Hij voegde hier echter aan toe, dat 'hij zich nimmer had laten intimi deren. Het verhoor werd verdaagd. doen de natuurkrachten aan de Frans-Vietnamese zijde te krijgen. Lukt dit, dan zal het de eerste keer in de geschiedenis van de oorlogvoering zijn dat we men sen de elementen in een grote veldslag aan hun wil kunnen on derwerpen. Tot de regen-operatie „Opera tion Pluie" genoemd, is besloten na een aantal weken van succes volle proefnemingen bij de gren zen van Cambodja en Laos. De Fransen hopen het te laten stort regenen op stukken weg, die te voren gebombardeerd zijn. Het repareren van de wegen zal dooi de modder veel moeilijker en tijd rovender zijn. De Vietminh kan zijn greep op de vesting volhou den omdat er dagelijks honderden tonnen aan voorraden, vnl. van communistisch China, worden aan gevoerd. Hevig gevecht. Inmiddels is er hevig gevochten langs de weg tussen Haiphing en Hanoi, die door 't strategisch be langrijke mondingsgebied van de Rode Rivier loopt. Twee tot drie duizend man Vietminh-troepen hebben ongeveer acht honderd man Franse Uniestrijdkrachten aangevallen. Er ontstond een hef tig handgemeen, waarbij aan bei de zijden aanmerkelijke verliezen werden geleden. De communisten trokken pas terug, nadat Franse gevechtswagens en vliegtuigen in de strijd waren betrokken. Utrecht gaat zes millioen lenen UTRECHT, 22 April De raad der gemeente Utrecht be sloot vandaag tot het aangaan van twee geldleningen, resp. groot vijf en een millioen gulden, rentende ZM procent jaars romans beantwoordde. Australië onderhoudt voor de behandeling van de zaak Petrov een nauw contact met het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken en wel in het bijzonder vpor zover bet de internationale be trekkingen aan de vooravond van de Geneefse conferentie betreft. Verondersteld wordt, dat dit de reden is voor de vertraging van de bekendmaking der bewoordin gen van Australië's ontwerpnota aan de Russische ambassade, in welke nota bijzonderheden over de diefstallen van Petrov ge vraagd zullen worden. De Australische regering ver wacht geen antwoord op deze nota, omdat zij de Russische ver togen volkomen conventioneel noemt en van mening is, dat zij in tegenspraak zijn met de vroe gere Russische bewering, dat Australië Petrov ontvoerd zou hebben. WASHINGTON, 22 April Verscheidene Senatoren hebben zich vandaag in de Senaat ver» toornd getoond over de maatregel van premier Nehroe, waardoor geen Amerikaanse vliegtuigen met Franse militairen en voorraden over India naar Indo-China mo gen vliegen. Senator Homer Ferguson, de voorzitter van de Senaatscommis sie voor de Republikeinse politiek zei, dat de maatregel van India „om het zo zacht mogelijk te zeg gen steun aan de communistische wereld gaf." Voorzitter Styles Bridges, de voorzitter van de Senaatscommis sie voor toewijzingen, vond, dat 't tijd wordt de nadruk te leggen op het woord „wederkerig" bij de Amerikaanse hulpverlening. Hij wees er op, dat de V.S. millioenen dollars aan India geschonken heb ben en hij vroeg, dat Harold Stas- sen, de directeur van het Ameri kaanse programma voor weder zijdse hulpverlening, aandacht zou schenken aan de maatregel van Nehroe „alvorens hij bij de com missie van toewijzingen om nieu we millioenen voor India komt vragen." VATICAANSTAD, 22 April 1954 De Osservatore Romano heeft het ontslag van Dr. Marius Rossi, algemeen voorzitter van de jeugdafdeling van de Katholieke Actie in Italië, bekend gemaakt. Dit ontslag had Dr. Rossi reeds in Januari gevraagd, na zijn veel besproken publicatie van 10 Januari in het geïllu streerde blad „Europees". Daarin behandelde Dr. Rossi de sterk naar links georiënteerde politiek in de Italiaanse Kath. Actie. Het ontslag van Dr. Rossi is door de linkse pers in Italië dezer da gen sterk uitgebuit. Men verwijlt aan de ene zijde aan de K.A. dat zij aan politiek doet, van de andere kant grijpt zij de door Rossi gelanceerde ideëen aan als een toenadering van de Italiaan se katholieken tot de socialisti sche ideëen. De Osservatore Ro mano van heden publiceert een artikel, waarin het officiële Va ticaanse orgaan absoluut ontkent dat de wisseling van voorzitter een koersverandering zou beteke nen van de Kath. Actie op po litiek terrein, daar de K.A. niet aan politiek doet. Het blad ver klaart daarentegen, dat de Ker kelijke overheid sedert lang be zorgd was over de gevaarlijke tendens in de Kath. Actie met betrekking tot de leer van het laatste van de alsmede Geloof, welke vooral de maanden bij de jeugd K.A. bleek te bestaan, over verhoudingen, niet verenig baar met de natuur en de traditie van deze vereniging. GEEN HOOP MEER VOOR BERGBEKLIMMERS LECCO (Italië), 22 April. Hoewel men de hoop reeds heeft laten varen, begon men vandaag opnieuw te zoeken naar de drie vermiste bergbeklimmers, die in een sneeuwstorm op de Grignetta- berg verdwenen zijn. De politie heeft verklaard geen hoop meer te koesteren de drie jeugdigr klimmers levend aan te treffen. WEIGERT DE CASTRIES ONDERSCHEIDING? PARIJS, 22 April. De com mandant van het garnizoen var Dien Bien Phoe, generaal Dc Castries, heeft verklaard, liever te zien dat zijn jongste promotie ongedaan gemaakt zou worden dan, dat er enige twijfel zou blij ven bestaan over de omstandig heden, waaronder zij werd bekend gemaakt. Volgens Amerikaanse 'berichten zou De Castries gedreigd hebben, te zullen verzoeken om onthef fing van zijn commando over het garnizoen van Dien Bien Phoe als hij niet onmiddellijk tot generaal bevorderd werd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1