Op Texel is de lentetijd identiek aan de lammerentijd Gerr leidt ir Jaarlijks 15.000 lammeren waarvan 90 pCt.naar vasteland BernndSüsskin zong voor Jeugd en Ovatie in Scliapen- centrum van Nederland O. Niedorp redde eeuwenoude kerk van de ondergang Zeer geslaagde bijeenkomst district Oost N.K.J.B. - L.T.J. Subliem werk van begeleider Kerk eens toegewijd aan H. Werenfridus apostel van Westfriesland Pagina 4 Woensdag 28 April 1954 (Van onze verslaggever) Pleegt de stadsbewoner de aanwezigheid van de Lente te ontdekken in het milde voorjaars zonnetje en het ontluikende groen, op liet platteland ziet men dat anders. Krijgt niet het gras die frisse en diepgroene kleur terug? Op Texel, „de parel van de Waddeneilanden", is het begrip lente vereenzelvigd niet de lam merentijd, of, om in de taal van dit gemoede lijke volkje te spreken, de „lammerentied". Eerst om en nabij Pasen krijgt liet begrip lain gestalte voor de stadsbewoner, die dan eerder denkt aan lams- en sehaapsvlees dan aan een vrolijk en dartel huppelend diertje, dat nog zeer onvast op de wat hoge pootjes staat en in de huurt van de ooi zieli koestert in de verwarmende zon. Of, en dat komt maar al te dikwijls voor op Texel, waar de zee winden blijven regeren, de dieren zoeken beschutting tegen de specifiek Texelse tuin- wallen of die typische schapenboeten. Het zijn de eerste tekenen voor de Texelaar, dat de Lente daar is. En oudunks, dat de lammeren- tijd voor de schapenfokker een zware tijd is, wordt de oude werklust weer over hem vaardig terwijl een vriendelijke trek om zijn mond maar al te duidelijk laat blijken, dat hij in zijn nopjes is. Want het is „lammerentied". Van oudsher is de schapenhouderij op Texel een belangrijke bron van inkomsten geweest. Juist de weiden, die in kwaliteit een schrille tegenstelling vormen met de vette en rijke Hollandse weidegebieden zijn bij uitstek geschikt voor de schapenhouderij. Dat moge onder meer ook blijken uit het (opvallende) feit, dat op Texel mogelijk is jarenlang op dezelfde percelen grond alleen schapen te houden, waar de dieren zich tot volle tevredenheid ontwikkelen, dit in tegenstelling tot andere streken van ons land, waar men bij proefnemingen minder prettige ervaringen opdoet. Het land wordt dan zgn. „schapig" en na enkele jaren worden de resultaten aan merkelijk minder. Behalve op Texel. Is het dan te verwonderen, dat Texel het belangrijkste schapencentrum, ook wat de intensiteit aangaat, van Nederland is? In de kringen van de schapen houders en -fokkers wordt alge meen aangenomen, dat het „scha pig" worden van het land zijn oorzaak vindt in het feit, dat de schapen na verloop van tijd alle kruiden „uiteten", waardoor ten slotte het grasbestand zeer een zijdig wordt. De gevolgen, min dere resultaten, laten zich hier uit gemakkelijk afleiden. Aange nomen echter, dat deze stelling inderdaad waar is, dan toch kan men de vraag opwerpen hoe het mogelijk is, dat de eenzijdigheid van het grasbestand overal groter wordt bij regelmatige schapen houderij op dezelfde percelen grond, behalve op het eiland Texel, temeer daar men van de zee niet bepaald veel goeds mag verwachten. Deskundigen menen, dat dit een kwestie is van bij voeding. De op Texel algemeen gangbare methode van het hou den en fokken van schapen is het regelmatig toedienen van krachtvoer. Deze methode wordt op het vasteland niet toegepast, tenzij daartoe bijizondere termen aanwezig zijn, zoals bijv. lang durige sneeuwval in de winter en in het begin van het voorjaar. De droge en onvruchtbare grond van Texel werkt eenzijdig heid evenwel in de hand en een logisch gevolg hiervan is, dat aan schapenhouderij op Texel auto matisch schapenfokkerij zal vol middel was om de kwaliteit van de schapen weer op te voeren. Velerlei oorzaken hebben de gekoesterde verwachtingen ten aanzien van de kwaliteitsverho ging niet doen verwezenlijken. Ook de vrees dat de geïmporteer de schapen ziektekiemen met zich zouden meebrengen deed de invoer van rammen teruglopen, totdat tenslotte Texel de invoer geheel verbood. Gunstige resultaten. Andere maatregelen, die wer den genomen leidden tot betere resultaten. Belangrijk is in dit verband geweest de toekenning van rijkssubsidie aan Texel. De gelden, die hierdoor werden ver kregen, werden op de eerste plaats aangewend om keurmees ters aan te stellen, terwijl daar naast premies werden uitgeloofd voor de beste rammen. Deze prik kel op de trots van de schapen- fokker heeft zijn uitwerking niet gemist. Dat het ras heel lang zuiver bleef mag voor een be langrijk deel een gevolg van deze maatregelen genoemd worden. Thans is het 45 jaar geleden, dat de Vereniging tot verbetering van de schapenfokkerij in Noord- Holland werd opgericht. Door de medewerking van deze vereniging werden eveneens gun stige resultaten geboekt. Teruggang. De crises van de dertiger jaren hebben in de schapenfokkerij een belangrijke teruggang teweeg gebracht. Deze teruggang trof niet direct de kwaliteit, maar wel en in niet geringe mate, de kwan titeit. Onder meer door steun van de hoeft men zich dit jaar geen zor gen te maken over de rendabili teit van de schapenhouderij. Nagenoeg alle lammeren en gen. Er is geen sprake van vet- regering werd m die jaren de weiderij, zoals, dat op het vaste- land het geval is, met name in Noord- en Zuid-Holland. Be zwaarlijk is dit geenszins, inte gendeel de schapenteelt grijpt hier prachtig op elkaar in. Legt men zioh dus op Texel hoofdzakelijk op de fokkerij toe, in de provincies Noord- en Zuid- Holland voert het weiden van schapen de overhand. Derhalve heeft het eiland een nabij zijnde streek om het woldragende vee te „exporteren". Men begrijpt uiteraard, dat het hoofddoel van de fokkerij todh de export is, zowel naar het vasteland als naar het buitenland. Een achter land, zoals Texel dat heeft in Holland is economisch gezien voor het eiland natuurlijk zeer belangrijk. De export naar het buitenland is uiteraard ook van belang, doch de betalingsmoei lijkheden werken nogal belem merend. 18.000 H.A. Het eiland Texel is 18.000 H.A. groot en aangezien de bodemge steldheid zeer zanderig is, laat het zich gemakkelijk begrijpen, dat de schapenhouderij en -fok kerij beoefend wordt. Dit was vooral in vroegere jaren heel sterk het geval. In de loop der tijden hebben economische ver wikkelingen ook hun invloed doen gelden op het eiland. Hoewel Texel van oudsher al tijd een belangrijk centrum van de schapenfokkerij is geweest en het eiland als zodanig een repu tatie verwierf, was de kwaliteit niet van dezelfde aard als mo menteel het geval is. Niet zonder trots zegt de Texelse schapen fokker, dat zijn dieren een we reldnaam hebben gekregen, die niet gemakkelijk is uit te wissen. De kwaliteit groeide naarmate de wetenschap van de schapen fokkerij meer betekenis kreeg. Die betekenis kreeg het vooral toen de methode van bijvoeding in toepassing werd gebracht, eerst in bescheiden mate en latei- zeer algemeen. In vergelijking tot de andere landen waar de schapenfokkerij werd gebezigd stond Texel echter steeds in de voorste gelederen. In de achttiende eeuw had ook de schapenfokkerij van Engeland een enorme betekenis, zo zelfs, dat Texel besloot, gezien de toen minder gunstige resultaten van eigen bodem, rammen uit dat land in te voeren. Deze import werd op steeds groter schaal toe gepast, temeer daar men in de mening verkeerde, dat hier een overgang naar de agrarische in dustrie gestimuleerd. Weliswaar was de Texelse bodemgesteldheid niet geëigend om over te soha- kelen naar de landbouw, doch de methoden van bewerking van het land maakten het ook voor Texel niet onmogelijk. Ook na de oor log heeft de agrarische industrie zich op het eiland gehandhaafd. Dit neemt niet weg, dat Texel toch het belangrijkste schapen centrum van ons land is geble ven. Momenteel lopen op Texel on geveer 15.000 schapen rond, die volgens de statistieken gemiddeld Negentig procent van de 25.000 1,7 lam werpen, dit is dus jaar lammeren, afkomstig van de 250 lijks ruim 25.000 lammeren. j bedrijven, die Texel telt, gaan Naar het zich laat aanzien be- naar het vasteland. Deze massale schapen van Texel, uitgezonderd de fokdieren, zijn bestemd voor export. De export geschiedt, be halve naar het vaste land ook naar België en Frankrijk, zoals dat ook voor de oorlog reeds het geval was. Vorig jaar is er ook export geweest naar Indonesië. Wat de kwaliteit van de dieren aangaat zouden ook andere lan den gaarne voor deze dieren in aanmerking komen, doch de be talingsmoeilijkheden zijn zo groot dat het dikwijls practisch niet uitvoerbaar is. In Zuid-Amerika, met name in Peru, bestaat zeer grote belangstelling voor de Texelse schapep. De laatste jaren komen vele Peruanen naar Texel, geleid door hun interesse naai de dieren èn gedreven door hun belangstelling voor de wijze van fokken. Maar uitvoer naar Peru vindt nagenoeg niet plaats. In Australië bestaat al evenzeer belangstelling voor de Texelse dieren, doch de door de Austra lische regering genomen quaran- tainemaatregeïen belemmeren de export geheel. Australische boe ren komen in Nederland klagen, terwijl ook autoriteiten, die zich bezig houden met de import van schapen, naar Nederland komen om te trachten tot een oplossing te komen. Het komende jaar zal dit nog niet het geval zijn. Ge zien het feit, dat het onmogelijk is de paarden voor de Olympi sche Spelen in Australië te krij gen, zal het zeker niet mogelijk zijn schapen naar dat land te exporteren. Weinig arbeid. Ondanks dat op Texel meer koeien worden gehouden dan voorheen het geval was, zal een omschakeling van grotere om vang zeker niet plaats vinden. Als overal elders is het moeilijk arbeidskrachten aan te trekken en een voordeel van de schapen fokkerij is dan ook wel, dat men slechts een gering aantal arbeids krachten nodig heeft. Vele be drijven worden gedreven door één persoon. Van deze persoon wordt in de tijd, dat de schapen lammeren, zeer veel tijd en moei te gevraagd. Maar al te dikwijls blijven de fokkers des nachts in de schapen,boeten, om op elk moment aanwezig te zijn. Het is geen zeldzaamheid integendeel juist heel vaak voorkomend dat men in het prille voorjaar des nachts licht ziet branden in de schapeniboeten, een teken, dat weer een aantal lammeren het levenslicht op Texel aanschou wen. In de eerste dagen vragen de jonge beestjes veel zorg van de eigenaar, die zich er met hart en ziel aan wijdt. Veel kosten brengen de borelingskes niet mee. Indirect heeft men alleen de kosten voor de voeding van de moeder. Daar de voeding in vele gevallen bestaat uit eigen geteelde producten, zijn die kos ten het minst hoog. De markt. De eerste van de zes traditio nele markten vindt plaats op de eerste Maandag na de 15e Mei. Op de Groene Plaats in Den Burg staan dan honderden lam meren samengepakt in de kooien. Overal in het dorp weerklinkt het klagelijke mekkeren van de lammeren en het schorreg eblaat van de schapen, terwijl gnuiven de fokkers zich vergenoegd in de handen wrijven. Dit zijn de da gen, waar zij reeds een jaar naar hebben uitgezien, waarvoor zij een vol jaar gewerkt hebben. Het is dan ook een feest. En de schapenteelt blijft bij Texel. Het is er even onmisbaar als de toeristen-'lokkende schoon heid van het eiland, waaraan de schapen en lammeren een bijzon, dere bekoring geven. En wat de financiële resultaten betreft zeer belangrijk uiter aard bestaat geen enkele vrees dat de schapenteelt in de eerste decennia van Texel verwijdert zal worden. Wat is per slot van rekening Texel voor haar bewoners, als het geen „lammerentied" meer kent? kent? „BERGER BRIDGECLUB" PROMOVEERT BERGEN Na de eerste helft van de plaatsingswedstrijden om het kampioenschap van Neder land hoofdklasse succesvol te heb ben beëindigd, heeft het eerste team van de Berger Bridgeclub dit weekend te Utrecht zijn kansen goed verdedigd; het is er in ge slaagd van de vijf gespeelde wed strijden er vier te winnen. Door deze schitterende prestaties in dit milieu van de sterkste teams uit geheel ons land, heeft Bergen zich niet alleen verzekerd van een plaats in de finale om het Lands kampioenschap, maar heeft zij te vens het recht verkregen met de andere finalisten de volgende twee jaren te mogen uitkomen in de nieuw ingestelde landelijke hoofd klasse. Naast Bergen I met de spelers Honig-Plomper, Visser-Polak als winnaar van poule A, plaatsten zich voorde l'inale: Kantoorbridge bond Rotterdam, Bridgeclub Gro ningen, A.B.C. Amsterdam, U.B.C. Utrecht, Bridgekring Rotterdam. Op 8 en 9 Mei a.s. zal de eerste helft van de finale te Utrecht worden gespeeld. De Berger Bridgeclub is tot nu toe de enige vereniging uit een kleine gemeente, die erin geslaagd is na een scherpe selectie, door te dringen in de topklasse van de Nederlandse Bridgewereld. Voor Bergen, als outsider gestart, een onverwacht maar zeker volkomen verdiend succes. uittocht van lammeren is op Texel een bezienswaardigheid ge worden, waar het althans de grote lammerenmarkt betreft. OUDE NIEDORP. De restauratie van de Ned. Herv. kerk te Oude Niedorp is in verschillende opzichten voor menigeen een verrassing geworden. Op de eerste plaats is het interieur van dit kerkgebouw, dat zo vervallen was, dat het reddeloos verloren scheen, tegen veler verwachting in bijzonder fraai geworden. Bovendien hebben alle Oude Niedorpers hun steun gegeven aan de restauratie van dit eeuwenoude Gotische kerkje, dat eens de trots van Oude Niedorp moet zijn geweest en dat het tot op zekere hoogte ook nu weer is. Prachtig meubilair en gewelf Toen het initiatief to,t restau ratie eenmaal tegen beiter weten in was genomen, hebben name lijk allien van welke richting of Godsdienst ook, bijgedragen om het benodigde gield voor de res tauratie bijeen te krijgen. Ook de gemeenteraad heeft unaniem tot tweemaal toe besloten een belangrijke subsidie te verlenen'. Zo heeft deze restauratie bijge.- dragen ,+ot een bewomderens- waardige samenwerking, die ho pelijk in de 'toekomst nog meer goeds teweeg zal kunnen bren gen. Gewoekerd met geld Resi'auraitiecommissie, architect ein aannemers hebben inderdaad mat het beschikbare geld gewoe kerd. Voor zover mogelijk ihebben zij de kerk na de verschillende „restauraties", die de kerk in de loop der eeuwen «heeft moeiten ondergaan die oude toestand zo veel mogelijk hersteld. Vooral wat het 'meubilair betreft heeft dit tot een verrassend resultaat geleid. Preekstoel en banken van prachtig eikenhout en. stammend ongeveer uiit het jaar 1650 waren met een laag lak bedekt, waar door de fijnheid van het snijr werk verborgen bleef. Hetzelfde geldt voor het gewelf. Nu de verf, die er over gesmeerd was, is verwijderd, blijkt het werke lijk mooi te zijn. Natuurlijk xs nog niet alles volmaakt. Het koor en de tater weggebroken zijbeu ken (de kerik was te groot voor die Ned. Herv. Gemeente) zijn en blijven weg. Het geheel is nu ech ter zeer fraai en een voorbeeld van goede moderne restauratie. De verwarming van de kerk met de zogenaamde infrarood- stralers is een compromis tussen de moderne techniek en die oude architectuur. De stralers zijn na melijk niet bijzonder mooi maar wel erg practisöh. Historie Zaterdagmiddag werd de kerk ALKMAAR Op uitnodiging van de Alkmaarse afdeling van de Stichting „Jeugd en Muziek" werd Dinsdagavond in de kleine zaal van de Harmonie door de bariton Bernnd Süsskind een vertolking gegeven van Schu bert's liedercyclus „Die schone MUllerin". De solist zou oorspronkelijk begeleid worden door Mevr. Fre- deriikse, doch deze bleek op het allerlaatste moment door ziekte verhinderd te zijn. Ter elfder ure werd Simon Halie, die reeds eer der voor „Jeugd en Muziek" was opgetreden, bereid 'gevonden om Bernnd Süsskind te begeleiden. De sublieme wijze waarop deze pianist zioh van zijn uiterst moei lijke taak om. zonder enig con tact of samenwerking vooraf, de solist dadelijk aan te voelen en steungevend te begeleiden, heeft gekweten, rechtvaardigt wel het feit, dat wij hem op de allereer ste plaats een woord van lof toe zwaaien. Het is na het lezen van enkele van Schubert's ruim 600 liederen geweest, dat Beethoven op zijn sterfbed heeft gezegd: „Waarlijk, in Schubert woont een godde lijke vonk". Vele zangers wagen zioh aan deze inderdaad verrukkelijke bron van schoonheid, doch niet allen weten zij tot in de kern van deze schoonheid door te drin- gen. De vertolking van Schuberts liederen, vooral van de ogen schijnlijk eenvoudigste, vereist van de solist op de allereerste plaats een rustige, bezonken ar tisticiteit. Van de nog jonge Bernnd Süsskind kon men dit nog niet verwachten, ook technisch bleek zijn zingen nog niet voldoende uitgebalanceerd, maar tóch heeft zijn interpretatie ons iets ge daan. Als het schaap meer dan drie lammeren geworpen heeft, dient de fokker de resterende diertjes zelf te voeden, zoals dat ook gebeurt met de moederloze lammeren. Het lam op de foto laat zich de fles wel smaken en ook de fokker heeft er kennelijk plezier in. Corsettenshow HEERHUGOWAARD Op Dins dag 27 April gaf de corsetten- en B.H.-fabriek „Basko" te Amsterdam een demonstratieavond in café Blee- ker te Heerhugowaard Nrd, Vele da mes hadden een kaart bemachtigd bij Tromp's Textielhandel, Middenweg alhier. Na een korte lezing met ana tomische lichtbeelden werd de aan dacht gevraagd voor 't Camp-corset. Men kreeg enige tips: hoe draagt men een corset, hoe behandelt men het en hoe wordt het gereinigd? Het Camp-corset is inderdaad een bijzonder prettig stuk door zijn ideale sluiting, de Amerikaanse Patent- vetersluiting; geen knopen, stukken en lussen, maar een handig systeem, de veter ligt z.g. „kant en klaar" men behoeft die maar op maat te trekken door middel van een bepaald gesp- systeem. Tijdens fleze leerzame avond werden enkele artikelen onder de aanwezigen verloot. Een ernstige aanrijding HEERHUGOWAARD (Nrd.) Maan dagavond is op de Middenweg ter hoogte van het Koelhuis van Van Langen een ernstige aanrijding ge beurd tussen expediteur Oudeman en een personenwagen, bestuurd door Woets uit de Wierlngermeer, waarin nog 4 personen gezeten waren waar onder 2 kinderen. De bestuurder en de beide kinderen van de bestuurder zijn er nog het beste afgekomen, één van de anderen liep zware verwon dingen op en is ter plaatse van de H. Sacramenten voorzien en de andere kreeg een lichte hersenschudding. De luxe wagen die Oudeman in de fiank aanreed is van voren totaal in elkaar gedrukt, en de rest van de wagen is totaal verwrongen. In- en exterieur van de ge restaureerde Ned. Herv. Kerk te Oude Niedorp Vooral de verstillende rustige liederen uit deze cyclus werden door 'hem fijntjes afgetekend, en deze wisten dan ook de spanning die wel eens teloor dreigde te gaan bijtijds terug te halen. De voorzitter van de afdeling Alkmaar, dhr. P. Dokter, liet zijn dankwoord tot de beide rriusici vergezeld gaan van enkele pak jes sigaretten, wat ons wel har telijk. doch voor een zanger niet zo doeltreffend leek. G. v. d. I. Expositie Matthieu Wiegman BERGEN. De rij van ten toonstellingen van het Kunste naarscentrum Bergen wordt a.s. Zaterdag geopend met een ten toonstelling van wenk van Ma- thieu Wiegman. Het wordt een hernieuwde kennismaking met deze bekende schilder, want hij zal uitsluitend werk exposeren, dat hij de laatste tiid heeft ge maakt in Frankrijk, o.a. in Men ton en Parijs. De tentoonstelling zal Zaterdag 1 Mei om half vier in de Kunstzaal worden geopend door de bekende schilder prof. J. Wiegers, hoogleraar aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam. De expo sitie zal dagelijks geopend zijn van half drie tot half zeven, ook gedurende de weekends. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Maria Martha zv N. J. Rood en A. J. Vrancken; Catharina Jitske dv J. Veldt en J. H. Bonekamp; Robert zv G. Vis en I. H. van Vliet. Gehuwd: Cornells Schouten en Af ra Leering: Jacobus Smit en Tine M. M. Wittebrood. Overleden: Pieter Pieterse, 68 jr. MINISTER SUURHOFF IN EGMOND AAN ZEE opent vacantieoord van suiker patientjes EGMOND De Minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid zal Donderdagmiddag I Juli een bezoek brengen aan Egmond aan Zee. En dit bezoek zal dan dienen om het kindertehuis „Huis ter Duin" officieel te openen als (tijdelijk) vacantieoord voor sui kerzieke kinderen. Elk jaar krijgen deze kinde ren, door middel van de Neder landse Vereniging van Suikerzie ken, een dergelijke vaeantie aan geboden. Verleden jaar was Bloe- mendaal de plaats waar aan deze patientjes onderdak werd ver schaft; dit jaar zal het 't kinder- i tehuis „Huis ter Duin" zijn en de Vereniging hoopt, dat het dit i kindertehuis ook de volgende ja ren hiervoor zal mogen gebrui ken. De kinderen kunnen hier, in drie groepen van veertig, een maand lang een gezonde vacan- tip genieten, zodat in totaal drie maanden, tot eind September, „Huis ter Duin" door deze kin deren zal zijn bezet. De opening zal worden ver richt door Minister Suurhoff, op Donderdagmiddag 1 Juli, n.m. om drie uur. in 'gebruik genomen en door de restauratiecommissie overgedra gen aap de Ned. Herv. Gemeente. Tijdens deze plechtigheid, die door veile autoriteiten werd bij gewoond gaf Ds. De Wilde een interessant overzicht van de ge schiedenis van de kerk. De eerste stenen kerk in Oude Niedorp werd gebouwd in de dertiende eeuw rond het jaar 1250. Deze ■kerk werd echter rpoedig gesloopt en met de stenen van de oude kerk werd de tegenwoordige kerk gebouwd, die werd toegewijd aan de H. Werenf-ridus een van de gezellen van de H, Willibrord en de apostel van Westfrieslamd Wegens de grote groei van de parochie werd de kerk in 1450 uitgebreid met een koor en later met de zijbeuken. In 1575 ging d'e kerk over in handen van de Ned. Herv. Gemeente. Daar de kerk veel te «groot bleek voor de Ned'. Herv. Gemeente werd in 1669 de Noorderizijibeuik gesloopt. In 1738 wierd de toren gesloopt en in de Franse tijd werd de Zuiderzijbeuk gesloopt. Zo is het schip van de kerik nu ev.en groot als in bet begin van de middel eeuwen. NOORD-SCHAR'W'OÜDE. 25 April zal in de herinnering blij ven als een van de meest ge slaagde districtsdagen van de af delingen N.K.J.B.-L.T.J. Niet minder dan 8 afdelingen namen aan deze dag deel. De zaak was tot in de puntjes voorbereid. Het districtsbestuur, onder de bezie lende. leiding van voorzitter De ken en secretaris-penn. Karsten, komt biervoor een grote pluim toe en het moet ynor hen een grote voldoening zijn dat deze dag zo voortreffelijk 'geslaagd is. Districtsaalmoezenier kapelaan Bregten droeg om 8 uur de H. Mis op in de kerk in Waarland en wekte door zijn predikatie onder deze H. Mis alle jongens op, hun leven te richten naar het doel, waarvoor hel door God be stemd werd: God heeft onze jon geren nodig. Na de H. Mis was er een ge zamenlijk ontbijt in het vereni gingsgebouw van pastoor Mol. Hierna begon de jaarvergade ring van het district en het jaar verslag van secretaris Karsten gaf een duidelijk beeld van de stand van zaken. Er wordt hard gewerkt, de vraag blijft of alle jongeren hun best dóen om te beantwoorden aan de hun ge stelde taak en het werk weten te waarderen van al diegenen, die in onze moderne sfeer van leven hun katholieke geloofsleven op een hoog peil willen houden. Er wordt hard gewerkt, de afdelin gen staan er gezond bij. de ver gaderingen staan op een hoog peil, verschillende wetenswaar dige onderwerpen werden onder de loupe genomen, de vele week ends werden goed bezocht. De bestuursleden werden hier van de inderdaad meest noodzakelijke onderwerpen op de hoogte ge bracht; de sportdag verliep goed, de bedevaart naar Heiloo trok honderden jongeren naar het ge nade-oord van Maria, maar één ding ontbrak: de gezonde was dom. Pater Vosskühler S.J. uit Am sterdam gaf een boeiende inlei ding over het geloofsleven van onze mede-broeders in de grote stad en behandelde speciaal zijn werk onder de taxi-chauffeurs. Inderdaad gaf deze speech veel staf tot nadenken. Even moeten we releveren de mooie toneel avond in hetzelfde verenigings gebouw in Waarland door het gezelschap „Puck" uit Amster dam met een uitstekend geslaagd stuk van Molière. De zaal was totaal gevuld, toen voorzitter Deken deze avond opende. We moeten inderdaad zeggen, dat we genoten hebben van dit toneel stuk en toen districtsaalmoeze nier Bregten na het derde be drijf het gezelschap „Puck" be dankte voor het mooie karakter stuk, sprak hij de wens uit dit gezelschap nogmaals in onze kring te mogen meemaken. Al met al, een prachtig ge slaagde Districtsdag van het NKJB-LTJ-district Alkmaar-Oost, R.K. Middenstand de Hanze Warmenhuizen W ARMENHUIZEN. Heden, Woensdag 28 April zal de wel eerwaarde Pater Hoogeboom in café H. Mosoh een spreekbeurt houden over Indonesië, Missiona ris aldaar. Aanvang 8 uur. VlOS-nieuws WARMENHUIZEN. Heden, Woensdag 28 April, des avonds 7.30 uur in café M. Pronk leden vergadering voor senioren en ju nioren. Opkomst dringend ge wenst. Secretarie gesloten AKERSLOOT. Op Vrijdag 30 April en Zaterdag 1 Mei a s. zal dé secretarie voor het publiek ge sloten zijn. VALKENSWAARD wereld Gerrit Schulte mat gezet. Dat was de Ronde van Nee karavaan Dinsdag o' naar het Brabantse Ondanks zijn 38 blonde Gerrit in di eens de oude kwajon als de „foupedalant ring en ontsteltenis 'hij ook verscheen, stukken uit het lege: Pellenaars, Woutje Wim van Est en Gerr: stuk voor stuk verm stukken in het renne scheen Gerrit Schulte enthousiaste menigte cuit van Valkenswaard heeft deze nestor in welke deelneemt aan eens getoond welk eer nog in zijn benen sch scherpe sprint werde musketiers eenvoud donderd, een tanij poogde nog met ee trek op bet spitse geweld van de Bossc nog steeds niet aan aan de wielersport te breken. De pog Schulte werd overr deze tweede etappe, groots, dat hij zich tooien met het len Een prestatie, welke achtige ovatie ontlokte duizenden. De grote slag in deze kort voor Eindhoven Een groep van ongevee had de leiding, maar je weg met steenslag plotseling Wout Wag leen aan de kop. Hij tientallen meters gei kreeg gezelschap van Schulte en Voorting eveneens uit het pelotc losgescheurd. De grote het hoge tempo, dat vluchtelingen werd volgen en viel in sti Hier faalde de tacti Belgisohe ploeg, die dag angstvallig erv< had dat de winnaar ste etappe, Borgmans jetrui niet zou kwijtr, voor was na 80 kilom (Advertentie) Vergadering van V rouwenbeweg WIERINGERMEER. vergadering van de weging zal gehouden 29 April, 's avonds om in het R.K. Parochiehu denmeer. Als spreekste deze vergadering optr Danah, met als onderwe en persoonlijkheid". De leden dienen er o k°n, dat deze vergader Y'ieringerwerf maar i meer wordt gehouden Gegund WIERINGERMiEER. B. en W. van Wiei werd het schilderwerk bouwen dubbele die aan de Prof. Granpré straat gegund aan schildersbedrijf te SIoc Benoemd WIERINGERWERF. hoofd van de Prinse school alhier werd be heer F. B. Venema te Benoemd WIERINGERWERF. plaatsgenoot de heer J werkzaam bij het Rent ringermeer (afd. Herbc m.i.v. 1 Juni a.s. bei technisch ambtenaar b meentelij-ke Liohtbed: Alkmaar. Gunning verbet Medemblikker WIERINGERMEER. gemeentebestuur van meer is het verbreden teren van de Medeml van hm 38.50 tot 64.5' komende werken, met van Limburgse steen fundering, gegund aan inschrijver: P. Daalde' mersbedrijf N.V. te All f227.500.—. Abdijkerk van E; wordt in gebruik g Zondag 2 Mei wore we abdijkerk van de P dictijnen te Egmond kerk nog niet geheel g in gebruik genomen 2 datum, waarop ook des Bavo te Haarlem were De inwijding van de zal op 7 October plas L

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 4