Gerrit Schulte - 38 jaar - leidt in Ronde van Nederland Slaperig Ba live-leger terug in ons land Streekforum Ovatie van duizenden inV alkenswaard Liever een kunstuier dan een koe Noor d-Kennemer land Vol brei wol naar Moskou Slechts een strafpunt voor Bos-Eyssen; Kokkes kwam niet verder dan 50 km. ider Y oediiigsmiddelen duurder België vecht tegen saboteurs Hoe word! m kanier? Tijdens zware derde dag sneuvelden velen thans geïnstalleerd Gasbeschadigin g van bolgewassen Kond voor j aarsweer houdt nog aan H.B.S. is reeds tweede klasser Woensdag 28 April 1954 Pagina 5 uziek irstillende rustige :e cyclus werden es afgetekend, en ook de spanning eloor dreigde te •ug te halen, van de afdeling Dokter, liet zijn de beide musici van enkele pak- wat ons wel har- r een zanger niet leek. G. v. d. I. iositie Wiegman De rij van ten- van het Kunste- Bergen wordt a.s. :nd met een ten- n wenk van Ma- Het wordt een ennismaking met schilder, want hij werk exposeren, tste tijd heeft ge- krijk, o.a. in Men- De tentoonstelling Mei om half vier il worden geopend nde schilder prof. .oogleraar aan de voor Beeldende ïsterdam. De expo- lijks geopend zijn tot half zeven, ook weekends. ijke Stand - Geboren: Maria J. Rood en A. J. harina Jitske dv J. Bonekamp; Robert H. van Vliet, melis Schouten en Jacobus Smit en Jtebrood. ieter Pieterse, 68 jr. SUURHOFF IN AAN ZEE antieoord van ■patientjes - De Minister van en Volksgezond- erdagmiddag 1 Juli •engen aan Egmond dit bezoek zal dan kindertehuis „Huis iciëel te openen als •antieoord voor sui- rijgen deze kinde- 1de] van de Neder- ging van Suikerzie- elij'ke vacantie aan- eden jaar was Bloe- laats waar aan deze ierdak werd ver- ir zal het 't kinder ter Duin" zijn en hocxpt, dat het dit ook de volgende ja- zal mogen gebrui- leren kunnen hier, en van veertig, een een gezonde vacan- zodat in totaal drie eind September, ün" door deze kin- n bezet. g zal worden ver- inister Suurhoff, op ddag 1 Juli, n.m. j- -• n uitstekend geslaagd lolière. De zaal was ïld, toen voorzitter avond opende. We irdaad zeggen, dat we oben van dit toneel- len districtsaalmoeze- n na het derde be- ezelschap „Puck" be- het mooie karakter - hii de wens uit dit ïogmaals in onze kring leemaken. al, een prachtig ge- istrictsdag van het district Alkmaar-Oost. Middenstand e Warmenhuizen HHUIZEN. Heden, 18 April zal de wei- Pater Hoogeboom in osoh een spreekbeurt r Indonesië, Missiona- Aanvang 8 uur. [OS-nieuws IHUIZEN. Heden, 28 April, des avonds café M. Pronk leden- voor senioren en ju- pkomst dringend ge- tarie gesloten OOT. Op Vrijdag 30 aterdag 1 Mei as. zal ie voor het publiek ge- (Advertentie) (Van onze sportredacteur) VALKENSWAARD De grand old man in de nationale wieier- wereld Gerrit Schulte heeft de roem van de Tour de France schaak mat gezet. Dat was de grote gebeurtenis in het tweede bedrijf van de Ronde van Nederland, welke de nog voltallige gegroepeerde karavaan Dinsdag over een kronkelig en bochtig traject van 255 km naar het Brabantse Valkenswaard voerde. Ondanks zijn 38 jaren was de blonde Gerrit in deze rit weer eens de oude kwajongen, die eens als de „foupedalant" verwonde ring en ontsteltenis bracht waar •hij ook verscheen. Met de kop stukken uit het leger van Kees Pellenaars, Woutje Wagtmans, Wim van Est en Gerrit Voorting, stuk voor stuk vermaarde kop stukken in het rennersvak, ver scheen Gerrit Schulte voor een enthousiaste menigte op het cir cuit van Valkenswaard. En daar heeft deze nestor in de familie, welke deelneemt aan deze ronde eens getoond welk een kracht er nog in zijn benen school. In een scherpe sprint werden de drie musketiers eenvoudigweg over donderd, een tanige Voorting poogde nog met een verbeten trek op het spitse gezicht het geweld van de Bossche held, die nog steeds niet aan een vaarwel aan de wielersport wil denken, te breken. De poging faalde, Schulte werd overwinnaar in deze tweede etappe, en wel zo groots, dat hij zich meteen kon tooien met het leidersuniform. Een prestatie, welke een orkaan achtige ovatie ontlokte aan de duizenden. De grote slag in deze etappe is kort voor Eindhoven gevallen. Een groep van ongeveer 25 man had de leiding, maar op een stuk je weg met steenslag verscheen plotseling Wout Wagtmans al leen aan de kop. Hij had enkele tientallen meters genomen en kreeg gezelschap van van Est, Schulte en Voorting, die zich eveneens uit het peloton hadden losgescheurd. De grote groep kon het hoge tempo, dat door de vier vluchtelingen werd ingezet, niet volgen en viel in stukjes uiteen. Hier faalde de tactiek van de Belgische ploeg, die de gehele dag angstvallig ervoor gewaakt had dat de winnaar van de eer ste etappe, Borgmans, zijn oran jetrui niet zou kwijtraken. Daar voor was na 80 kilometer een (Advertentie) Vergadering van R.K. V rouwenbeweging WIERINGERMEER. De April- vergadering van de Vrouwenbe weging zal gehouden worden op 29 April, 's avonds om half acht, in het R.K. Parochiehuis te Mid- rienmeer. Als spreekster zal voor deze vergadering optreden Else Dar.ah, met als onderwerp: „Mode en persoonlijkheid". De leden dienen er om te den- i-n, dat deze vergadering niet in Vieringerwerf maar in Midden- meer wordt gehouden. Gegund WIERINGERMEER. Door B. en W. van Wieringermeer werd het schilderwerk aan de te bouwen dubbele dienstwoning aan de Prof. Granpré Molière straat gegund aan Geertsma's schildersbedrijf te Slootdorp. Benoemd WIERINGERWERF. Tot hoofd van de Prinses Marijke- school alhier werd benoemd de heer F. B. Venema te Grijpskerk. Benoemd WIERINGERWERF. Onze plaatsgenoot de heer J. G. Voorn, werkzaam bij het Rentambt Wie ringermeer (afd. Herbouw) werd m.i.v. 1 Juni a.s. benoemd tot technisch ambtenaar bij de Ge meentelijke Liohtbedrijven te Alkmaar. Gunning verbetering Medemblikkerweg WIERINGERMEER. Door 't gemeentebestuur van Wieringer meer is het verbreden en verbe teren van de Medemblikkerweg van hm 38.50 tot 64.50 met bij komende werken, met toepassing van Limburgse steen voor de fundering, gegund aan de laagste inschrijver: P. Daalder's Aanne mersbedrijf N.V. te Alkmaar voor f227.500.—. Abdijkerk van Egmond wordt in gebruik genomen Zondag 2 Mei wordt de nieu we abdijkerk van de Paters Bene dictijnen te Egmond hoewel de kerk nog niet geheel gereed is Jn gebruik genomen 2 Mei is de datum, waarop ook destijds de St. Bavo te Haarlem werd ingewijd. De inwijding van de abdijkerk zal op 7 October plaats vinden. Pascal opgeofferd, die met een lekke band langs de weg kwam te staan, maar geen steun van zijn ploegmaten kreeg. Na precies 200 kilometer was een peloton van 35 renners ont staan. Voor velen was echter toen de inspanning te groot ge weest en het leidende peloton werd steeds kleiner. Dekkers moest lossen en Gerrit Schulte ging zelf naar achter om te pro beren hem weer bij te brengen De Eindhovenaar was echter te vermoeid en Schulte sloot zich bij de kop aan. Met 's-Hertogen- bosch in zicht probeerden Wim van Est, Hein van Breenen en Piet Haan weg te lopen, maar zij werden spoedig achterhaald. Als Schulte, Voorting, Wim v. Est en Wout Wachtmans niet een spaak in het wiel hadden gesto ken, zou de groep, die uit onge veer 20 man bestond in haar ge heel in Valkenswaard gearriveerd zijn. In de laatste 15 kilometer ging het tempo aan de kop zo snel omhoog, dat de tweede groep bijna twee minuten later in Val kenswaard aankwam. De officiële uitslag van de tweede etappe van de Ronde van Nederland, van Almelo naar Val kenswaard over 271 km., luidt: 1. Gerrit Schulte (Ned. a) 6.38.44 met bonificatie 6.37.44. 2. Gerrit Voorting (Ned. b) 6.38.44, met bon. 6.38.14. 3. Wim v. Est (Ned. c) 6.38.44. 4. Wagtmans (Ned. b) z.t. 5. Bakker (Ned. d) 6.40.28. 6. Sorgeloos (Belg) z.t. 7. Plas (Belg) 6.40.30. 8. Borgmans (Belg) z.t. 9. Faanhof (Ned. c) z.t. 10. Stevens (Ned. b) z.t. 11. Nico van Est (Ned. c) z.t. 12. Lambrichs (Ned. b) z.t. 13. Gie- len (Belg) z.t.; 14. v. Breenen (Ned. e) z.t.; 15. Muller (Duitsl.) 6.40.59; 16. Maenen (Ned. c) z.t.; 17. Janssen (Ned, c) z.t.; 18. v. Oers (Ned. c) z.t.; 19. Haan (Ned. d) 6.41.52; 20. Koch (Ned. b) z.t.; 21. Gelihausen (Lux.) 6.42.08; 22. Hendrickx (Belg) 6.46.15; 23. v. Roon (Ned. d) z.t.; 24. Paymans (Ned. b) z.t.; 25. Dekkers (Ned. a) 6.46.36; 26. Preiskeit (Dtsl.) 6.50.27; 27. Sohwarzenberg (Dtsl.) z.t.; 28. Schulte (Duitsl.1 z.t.; 29 Gelissen (Ned. b) 6.51.54; 30 v. Osta (Ned. a) z.t.; 31. Donker (Ned e) 6.51.57; 32. Paas (Ned. a) z.t.; 33. Brinkman (Ned. b) z.t.; 34. Guns (Ned. c) 6.51.59; 35, Otte (Duitsl.) 6.55.18; 36. Reitz (Duitsl.) z.t.; 37. Willekes (Ned. e) z.t.; 38. Fooy (Ned. a) z.t.; 39. Wïtteveen (Ned. e) z.t.; 40. La Grouw (Ned. e) z.t.; 41. Smits (Ned. e) 6.58.45; 42. v. As (Ned d) 7.00.31; 43. Hein (Lux.) z.t.; 44. Holleder (Ned. e) z.t.; 45. v. Elderen (Ned. a) z.t.; 46. Schmitt (Lux.) z.t.; 47. Kemp (Lux.) z.t.; 's GRAVENHAGE, 27 April. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans index cijfers van groothandelsprijzen samengesteld per 27 Februari '54. Het algemene indexcijfer is ten opzichte van Januari 1954 met 1 punt gestegen en bedraagt thans 136. Het prijsindexcijfer van de voe dingsmiddelen is eveneens met 1 punt gestegen. Dit is veroorzaakt door een prijsstijging van de plantaardige voedingsmiddelen, in het bijzonder van consumptie aardappelen, geïmporteerde tarwe en cacao. Minder sterk stegen de prijzen van gerst haver, groene erwten en geïmporteerde ruwe rietsuiker. De prijzen van rogge, copra en geïmporteerde gerst zijn ge daald. De groep dierlijke voe dingsmiddelen vertoont even eens een daling. Deze daling is veroorzaakt door een daling van de prijzen van boter, industrie- melk, eieren, kaas en kippen. Hiertegenover staat in deze groep een stijging van de prijzen van consumptiemelk, varkens en schapen. CANBERRA, 27 April. De staf van de Russische ambassade in Canberra zal met het emigran tenschip „New Australia", dat an ders in ballast zou varen, naar de Sovjet-Unie terugkeren. De echtgenoten van de leden van het personeel der Russische ambassade hebben zoveel moge lijk gebruik gemaakt van haar laatste gelegenheid om hier wat van de weelde-artikelen van de westelijke wereld te verwerven. Gedurende de laatste dagen heb ben zij dingen gekocht als plastic gordijnen en tafelkleden en grote hoeveelheden breiwol. Mevrouw Julia Strassburger overleden HILVERSUM. 27 April. Te Hilversum is overleden mevrouw J. Strassburger-Kosmeyer, moe der van de dames Regina en Elly Strassburger. Zij was vroe ger een bekende hogeschoolrijd ster en in haar jeugd heeft zij voor vele vorstelijke personen gereden. Mevrouw Strassburger bereikte de leeftijd van 77 jaar. 48. Sohellingerhoudt (Ned. d) z.t. 49. Kirohen (Lux.) z.t.; 50. Bintz (Lux.) z.t.; 51. Plantaz (Ned. a) z.t.; 52. Siefert (Duitsl.) 7.02.18; 53. Gijbeis (Belg) 7.02.24; 54. v. Sambeek (Ned. d) 7.02.34. Twee renners hebben de strijd gestaakt: Diederioh (Lux.) raak te door bandenpech zoveel achter dat hij het opgaf en ook de Belg Pascal, die in deze etappe drie maal van fiets moest verwisselen, verliet tenslotte de course. De Belg Pascal is na de slui tingstijd van de controle te Val kenswaard binnengekomen, doch de wedstrijdcommissarissen heb ben besloten ook hem, evenals Maandag de Duitser Preiskeit, nog een kans te geven. Pascal mag dus Woensdag weer starten en is nu als 55e geklasseerd met een tijd van 7 uur 29 min. 4 sec. De prestatieprijs voor de twee de etappe is met algemene stem men aan Hein van Breenen toe gekend. Na de tweede étappe luidt het al gemeen klassement: 1. Schulte (Ned. A) 11 uur, 21 min., 13 sec.; 2. Gerrit Voorting (Ned. D) 11.21.13; 3. Wim van Est (Ned. C) 11.22. 13; 4. Wagtmans (Ned. B) z.t.; 5. Borg mans (België) 11.22.59 6. Bakker (Ned. D.) 11.23.57; 7. Faanhof (Ned. C) 11.23.59; 8. Nico van Est (Ned. C) z.t.; 9. Lambrichs (Ned. B) z.t.; 10. Gielen (Belg.) z.t.; 11. Haan (Ned. D) 11.25.21; 12. Sorgeloos (Belg.) 11.28.11; 13. Stevens (Ned. B) 11.28.13; 14. Van Breenen (Ned. E) z.t.; 15. Plas (Belg.) z.t.; 16. Muller (Duitsl.) 11.28.42; 17. Maenen (Ned. C) z.t.; 18. Janssen (Ned. C) z.t.; 19. Van Oers (Ned. C) 11.29.37; 20. Gelhausen (Lux.) 11.29.51; 21. Paymans (Ned. B) 11.33.58; 22. Hendricks (Belg.) z.t.; 23. Van Roon (Ned. D) 11.35.19; 24. Schulte (Duitsl.) 11.38.40; 25. Schwarzenberg (Duitsl.) z.t.; 26. Brinkman (Ned. B) 11.39.40; 27. Donker (Ned. E) 11.40.35; 28. Guns (Ned. C) 11.42.36; 29. Witteveen (Ned. E) 11.43.01; 30. Gelissen (Ned. B) 11. 43.59; 31. Plantaz (Ned. A) 11.44.—; 32. Van As (Ned. D) 11.48.14; 33. Schellin- gerhoudt (Ned. D) z.t.; 34. Kirchen (Lux.) z.t.; 35. Kemp (Lux.) z.t.; 36. Bintz (Lux.) z.t.j 37. Koch (Ned. B) 11.48.54; 38. Hein (Lux.) 11.49.35; 39. Gijbeis (Belg.) 11.50.07; 40. Siefert (Duitsl.) 11.50.56; 41. Schmitt (Lux. 11.51.30; 42. Dekkers (Ned. A) 11.53.38; 43. Otte (Duitsl.) 11.54.44. Reitz (Duitsl.) z.t.; 45. Van Osta (Ned. A) 11.58.56; 46. Paas (Ned. A) 11.58.59; 47. Fooy (Ned. A) 12.00.54; 48. Lagrouw (Ned. E) 12.02.20; 49. Willekes (Ned. E) z.t.; 50. Smits (Ned. E) 12.05.47; 51. v. Elderen (Ned. A) 12.07.33 52. Holleder (Ned. E) z.t.; 53. Van Sambeek (Ned. D) 12.09.36; 54. Pascal (Belg.) 12.16.47; 55. Preiskeit (Duitsl.) 12.24.26. Na de tweede etappe luidt het al gemeen ploegenklassement: 1. Nederland C 34.10.11; 2. Nederland D 34.10.31; 3. Nederland B 34.14.25; 4. België 34.15.09; 5. Duitsland 34.46.02; 6. Nederland A 34.48.48; 7. Nederland E 34.51.49. 8. Luxemburg 35.06.19. De derde etappe leidt naar Heer len. BRUSSEL, 27 April Het on derzoek in de zaak van de ver nieling van een achttal straal jagers op de grond als gevolg van sabotage, wordt voortgezet. De identiteit van de beide daders is thans bekend gemaakt. Het blijken de 23-jarige Albert Brice uit Veltem en de 20-jarige Ro bert Lam'bot uit Aubange te zijn, beiden korporaal-mecaniciën bij de basis te Florennes. De moge lijkheid van politieke sabotage wordt door de recherche niet ge heel uitgesloten. Een café in de buurt van Florennes zou bij de Belgische tegenspionnage bekend staan ais verzamelplaats van ver dachte elementen, terwijl opge vallen is dat Lambot verscheide ne keren naar Antwerpen reisde. POLITIECONGRES APELDOORN De „Nederlandse Politiesport- bond" hield dezer dagen in Apel doorn zijn jaarlijks congres. On geveer 200 congressisten van 93 der 107 afdelingen waren aan wezig. De nieuwe progressieve contri butieregeling werd met 317 stem men voor en slechts 52 stemmen tegen, aangenomen. Ten aanzien van de herdenking van het 25- jarig bestaan van de Bond in 1955, werd besloten deze in Am sterdam of in Utrecht, gekoppeld aan het Bondscongres-1955, te houden. Ais ere-leden van de Bond werden benoemd het aftredende bestuurslid J. W. Dirksen uit Enschede en de Oostelijke dis trictsbestuurder van Weert, die wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd de poli tiedienst binnenkort gaan verla ten. Ook de bestuursverkiezing bracht evenals die der diverse gedelegeerden weinig moeilijk heden. Als voorzitter werd bij accla matie de heer J. Nieuwold (Hil versum) herkozen. In de vacatu re Dirksen (Enschede) werden de heer v. d. Sluis (Apeldoorn) ge kozen, terwijl de aftredende en zich herkiesbaar stellende be stuursleden Jac. R. Smit (Gro ningen), A. M. C. Stille (Maas tricht) en P. A. Hitzert (Wasse naar) met grote meerderheid van stemmen werden herkozen. Het Hoofdbestuur van de „Ne derlandse Politie Sportbond" zal er voor dit Bondsjaar alsvolgt uitzien: J. Nieuwold (Hilversum) voorzitter; A. M. C. Stille (Maas tricht) secretaris; A. W. A. Suer (Tiel) penningmeester; G. J. Timmermans (Velsen) vice-voor- zitter; Jac. R. Smit (Groningen) 2e secretaris; J. Schoenmaker (Heerenveen) 2e penningmeester J. Menger (Eindhoven) commis saris; P. A. Hitzert (Wassenaar) commissaris; v. d. Sluis (Apel doorn) commissaris. Kiest G.B. behangsels uit de collectie 1954 G.B. behangsels munten uit door kleur en rustig decor en garanderen bij voorbaat een prettige beschaafde sfeer in Uw kamers. Vraagt Uw behanger (Telefonisch van onze sportredacteur) LUIK, Woensdagmorgen 8 uur. De Rallye-karavaan keert weer in ons land terug. Zojuist zijn de snelste sportwagens Luik binnen gestormd in hun triomfale mars naar Noordwijk. Natuurlijk met de Ferrari van Kurt Zeiler en de Frazer-Nash van Murray aan de kop. De vreugde van de Bergenaar Bos-Eijssen is iets getemperd. Op de Ballon d'Alsace liep hij zegge en schrijve één strafpunt op. Hij moge zich echter getroost voelen dat velen, zeer velen juist op deze derde zwaarste dag ten offer vielen aan de vele speciale etappes van monsieur le president Nortier, die dit jaar de rallye gemaakt heeft tot de moeilijkste, die ooit gereden is. Recordaanvoeren van be waar kool aan de Langendijk NOORD-SCHARWOUDE. De aanvoer van 'bewaarkool is de laatste dagen aan de groenten- veiling te Nrd.-Scharwoude groot. Sommige dagen worden zelfs 80 wagons van 10.000 kg geveild, die hoofdzakelijk hun weg vinden naar Duitsland. Het is dagelijks zeer druk aan de laadplaats, waar de verzending per spoor geschiedt. Stond men onlangs voor een ineenstorting van de markt, thans blijkt, dat er hoge prijzen gemaakt worden. Het koude voorjaar en het feit, dat de Duitse kool ge ruimd is, 7ün de oorzaken van het marktherstel. Er is natuurlijk geen peil te trekken op de prestaties van de deelnemers, als ie zelf in de ral lye zit. Je vangt gesprekken op. gebruikt de tijdscontroles om er varingen uit te wisselen en hoort van rijders met pech allerlei ake lige verhalen. Dat is heel gewoon! Zulke ontladingen horen bij elke rallye. Maar algemeen heerst de opvatting dat deze zesde Tulpen- rallye alleen te volbrengen is door de allerbeste rijders, zonder strafpunten dan altijd. De wa gens worden geforceerd om ho gere snelheden te halen en dan laat de motor de zaak in de steek. Neem b.v. tandarts Kokkes uit Alkmaar, een ervaren rijder, die alle rally es tot nu toe heeft uitgereden. Hij reed wat hij kon op de Nürburgring om het ver eiste gemiddelde te halen, doch kwam ergens bij Chambery tot de ontdekking, dat zijn trouwe DOKKUM Het merk waardige initiatief van het be stuur der B.L.O. school „Prin ses Beatrix' alhier om een koe van f 1000,— als leermiddel aan te schaffen, ondervond behalve veel waardering ook veel critiek in de gemeente raad. Op één koe zouden de jongens het melken niet kun nen leren. Ook de koe zou tegen zulk een wisselende „bemanning" van haar uier niet bestand zijn. Het bestuur laat het er echter niet bi.i zitten Voorgelicht door een deskundige vraagt het nu gel den voor een kunstuier, een apparaat dat uit West-Duits- land moet komen, f 137,kost en gevuld met water een be langrijk hulpmiddel is om de leerlingen een goede hand greep voor het melken bij te brengen. Na bevredigende voorgeoefendheid wil het be stuur de jongens vervolgens loslaten op de levende have, waarvoor een veehouder be reid is enkele koeien af te staan, mits de weide naast de school gebruikt mag wor den. Burgemeester en wet houders staan sympathiek tegenover dit idee en stellen voor de nodige gelden voor n kunstuier, afrastering en les- en reisgeld voor de leraar te voteren. Dokkum's raad zal morgen hierover beslissen. Austin geen hogere snelheid meer wilde ontwikkelen dan 50 km. Bos-Eijssen schoot raar weg bij de klassementsproef op de Ballon d'AIsace. Ook zijn motor bleek toch o zo'n teer dingske. In Lu xemburg vertelde hij ons van zijn wanhopige poging om strafpun ten te ontlopen. Het lukte. bijna. Karei Ton en Martin Duijzings hadden er eerder de brui aan ge geven. Zij stonden monter en opgewekt de karavaan in Giro- magny op te wachten. De kara vaan, die in de nacht eerst dwars door de regen in het Alpenge bied had moeten rijden, daarna vier speciale etappes had moeten verwerken om eindelijk van drie kwartier welverdiende rust in Bourg te kunnen genieten. Na het verblijf aldaar leek het ge makkelijker te worden. Van Bourg naar Belfort langs vlakke wegen. De karavaan keek met slaperige ogen zo opgewekt mo gelijk. Zij zou de avondlijke be stijging van d:e Ballon wel op de koop toenemen, doch juist op dat gemakkelijke gedeelte sneuvelden verschillenden, o.a. de Frazer- Nash van de Engelsman Grant- Norton, die op de Ballon de dag tevoren zulke heldendaden had verricht. Bij de Ballon d'AIsace konden de rijders in de sport wagenklasse de voorlopige balans opmaken. Pleziertocht De heldere sterrenhemel, de prachtige lentenacht maakten de tocht over de Grand Ballon het beruchte misttraject van vorig jaar, tot een pleziertocht als ge de scheurpartij om op tiid te komen buiten beschouwing zou Zaterdagmiddag heeft mej. mr- E. Ribbius Peletier, lid van Ged. Staten, in het Oude Hof te Ber gen namens het Provinciaal Be stuur het Streeklorum voor Nrd.- Kennemerland geïnstalleerd. Spreekster wees er op, dat het forum welks leden in overleg met de gemeentebesturen zijn aangewezen uit alle lagen der be volking en die over de gehele streek verspreid wonen tot taak heeft degenen, die m op dracht van het Prov. Bestuur nu ook een streekplan voor het ge deelte van Kennemerland ten Noorden van Heemskerk gaan voorbereiden, in deze arbeid bij te staan door zich uit te spreken over allerlei vraagpunten, die bij het voorbereidend onderzoek rij zen- Als eerste kwam Zaterdag ter sprake een aantal vraagpunten nopens de keuze van scholen voor voortgezet en vakonderwijs en de daarmede samenhangende be roepskeuze voor jongens. Uit de school- en beroepskeuze blijkt, in welke richting de bevolking ver ruiming van de middelen van be staan zoekt; het is nodig na te gaan. of deze keuze voldoende overeenkomt met de sterk toene mende behoefte van de samen leving aan geschoold personeel in alle takken van bedrijf, vooral in de industrie, welke ook in Noord- Kennemerland tot verdere ont wikkeling zal kunnen komen en waarvoor in een streekplan de nodige terreinen zullen moeten worden gereserveerd. Na een in leiding van een ambtenaar van de Prov. Planologische Dienst over dit onderwerp had in groepen discussie plaats. Daarbij kwam het forum tot de conclusie, dat er in Noord-Kennemerland veel meer voorlichting nodig is bij de schooi en beroepskeuze. Algemeen was men van mening, dat. ofschoon de belangstelling voor voortgezet on derwijs in de laatste jaren toe neemt, deze groeiende belangstel ling in de streek geen gelijke tred houdt met de toenemende behoef te aan meer scholing. Vele aan wezigen hadden trouwens de in druk. dat de grotere toeloop naar ULO- en Ambachtsscholen meer te danken is aan de nopdzaak er gens de per 1 Jan. 1950 verlengde leerplicht „uit te zitten", dan aan een bewuste keuze van een be paald schooltype ter ondersteu ning van een weloverwogen be roepskeuze. In verband daarmede zien nog veel te veel ouders aldus het forum het onderwijs op ULO- of Ambachtsschool als eind-onllerwijs, in stede van ba sis-onderwijs, waarop verder ge leerd kan en moet worden. Dat in Nederland slechts één van de drie gediplomeerden het door ver dere studie in en buiten het be drijf van zijn werkgever tot ge schoold vakman zou weten te brengen, werd algemeen als een weinig .bevredigende situatie be schouwd, daar zulks zowel de in dustrialisatie van Nederland als de emigratie van Nederlanders ernstig zal belemmeren. Vooral de nog te geringe belangstelling voor het leerlingstelsel trok de aandacht der aanwezigen. Men sprak de wens uit, dat de directies der Ambachtsscholen leerlingen en ouders (op ouderavonden) steeds weer op de betekenis van het leerlingstelsel als onontbeer lijk vervolg op de schoolopleiding wiizen. en dat de werkgevers, niet het minst in hun eigen belang, van hun kant de nodige aandrang op hun ionge werknemers zouden uitoefenen. Er werd voorts op ge wezen, dat de nog beperkte aan wezigheid van echte industrieën binnen de streek het wel moeilijk maakte in de streek de gediplo meerden van Ambachtsscholen in leerlingstelsels onder te brengen. Ten slotte spraken de agrari sche leden van het forum als hun oordeel uit. dat in land- en tuin bouw, onk in de bloembollenteelt, te veel iongens na het vervullen van de leerplicht in de agrarische Kedrijven worden vastgehouden. Deze jongens moeten, na hun diensttijd als militair, toch af vloeien naar handel of industrie, maar ziin dan ongeschoold en komen dan veelal minder gelukkig terecht, dan wanneer zii direct van school af een ander vak had den geleerd. Men meende, dat een betere voorlichting van de agrari sche bedrijfshoofden hier het beste ge°even zou kunnen worden via dp standsoreanisaties. De discussie stond onder leiding mr. GuermeriDrez. van de Volkshogeschool Berfien. De voor zitter van het Streekfovum. bur gemeester Smeets van Castricum. verklaarde, dat het forum een mooie maar moeilijke taak had en deze m'et inzet van alle krachten wenste te vervullen. TVTF.TTWE VOORHOEDE ÏN R.TEAM In de op-stelling van het Ne derlands B-elftal, dat vandaag in Arnhem tegen Leeds United zal aantreden, zijn enkele wijzigin gen aangebracht. Van Beurden en Van der Gijp zullen wegens blessures niet kunnen spelen. Mi- ohels (Ajax) komt nu op de mid- voorplaats, terwijl van de Kuil (V.S.V.) linksbinnen speelt en Brooymans (R.A.C.) de rechts binnen-plaats bezet. De wedstrijd wordt door J. Bronkhorst uit Velp geleid. Faillissement opgeheven Het faillissement van mevrouw A. Duinmeijer, echtgenote van Y. Pijper, wonende te Modern-blik, Kaasmarkt no. 4, uitgesproken bij vonnis van de Alkmaarse arron dissementsrechtbank op 22 Octo ber j.l., is opgeheven wegens gebrek aan actief bij vonnis van deze rechtbank d.-d. 15 April. Het faillissement va-n W. Dijk stra, wonende te Nieuwe Niedorp B 183, uitgesproken bij vonnis van de rechtbank te Alkmaar op 25 Februari j.l. is even-eens bij gebrek aan actief opgeheven bij vonnis van deze rechtbank d.d. 15 April. BEVERWIJK, Reeds enkele jaren kon men klachten verne men over de beschadiging van bolgewassen in midden-Kenne- merland tengevolge van vrijko mende industriegassen. Thans heeft deze beschadiging een der gelijke omvang aangenomen, dat de gevolgen catastrophaal worden voor de kwekers. Van Beverwijk tot diep in Heemskerk, waar in grote golven de gassen over de tuinen gaan, zijn de bolgewassen aangetast. Het loof sterft af en de bollen worden waardeloos. Van 1947 af zoekt men naar middelen, zowel om aan te tonen dat de bescha diging inderdaad afkomstig is van deze industriegassen als om de gewassen tegen deze gassen te behoeden, Van kwekerszijde wordt thans aangedrongen op een schaderegeling. De Rijkstuin- bouwconsulenten ir Vlag, Lisse, en ir G. W. van der Hellen, Am sterdam, houden zich ernstig met deze materie bezig. Ook het K.N.M.I. te De Bilt heeft mede werking toegezegd en zal metin gen verrichten. Onderzoekingen hebben uitge wezen dat deze gassen voor mens en dier niet schadelijk ziin. Nieuwe burgemeester van Bloemendaal Bij K.B. is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot burge meester van Bloemendaal dr. D. H. Peereboom Voller, onder toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Aalsmeer. BENOEMINGEN AARTSBISDOM De aartsbisschop-coadjutor van Utrecht heeft benoemd tot pas toor te Ootmarsum (Ov.) de zeer- eerw. heer E. F. Schweigmann en tot pastoor te Warga (Fr.) de weleerw. heer J. H. Swart; heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan de Hoog- eerw. heer K. de Vries als pas toor van de St. Antonius parochie te Ulft (Gld.) en benoemd tot pastoor aldaar de zeereerw. heer G. A. J. Mattijssen en tot pastoor te Heteren (Gld.) de weleerw heer B. A. Oosterwechel: heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan de zeereerw. heer J. F. V. Reith als pastoor te Bussloo (Gld.) en benoemd tot pastoor aldaar de zeereerw. heer C. C. J. Bachg, tot pastoor te Benschop de zeereerw. heer C. J. A. Z. Cosijnse en tot pastoor te Rhenoy de weleerw. heer A. J Middelweerd. laten. Daarna drentelden de jon gens over de hoofdwegen naar Luxemburg, waar zoals gewoon lijk de organisatie prima was. Het was daar, dat we hoorden van Bos'Eijssen uit Bergen, het was daar dat iedereen de mond vol had over de duivelse Piet Nor- tier. die voor zo'n moeilijke rallye had gezorgd. En over.... de gendarmerie, die in Frankrijk weer sportieve prestaties van be lang leverde en ook in de nacht op haar post was om de rijders de weg te wijzen. De duizend bochten in de Ardennen konden ditmaal zichtbaar worden geno men. want de eerste rijders ver trokken voor de laatste scheur- proef om 5.16 uur uit Luxemburg Dat in Luik het dagblad La Meuse de zaak prima voor elkaar had behoeven we u niet te ver tellen. Vandaag ging het snel naar Nederland naar Eindhoven, waar ieder klaar stond om de ont vangst op Nederlandse bodem tot een geslaagde te maken. De rallye loopt ten einde. Ook deze derde dag was touristfech en sportief een groot succes. Werner Engel kan nu trots als een pauw naar Noordwijk rijden. Zijn Por sche heeft vele winstseconden voor hem veroverd. Het is de grote favoriet van de finale van deze Tulpenrallye op Zandvoort. Vandaag gaat de karavaan eerst naar Noordwijk. Om daar kracht op te doen voor de eindproef op het autocircuit. Wij ook, want we zijn zo langzamerhand aan wat slaap toe Nog steeds wordt het weer in Nederland beheerst door een ho- gedrukgebied bij Schotland en nog steeds voert dit koude en droge lucht over onze omgeving. Niet alleen in ons land, ook el ders in Europa heeft het voor jaar weinig te bieden. In Duitsland bereikt de tempe ratuur overdag amper 10 graden. In Frankrijk wordt ihet weliswaar 's middags een graad of 15, maar daar staat een krachtige Oosten wind, zoals wij die Zondag had den. Alleen aan de Riviera is weinig wind, maar daar regent het nu al sinds Zondag Ook in Noord-Italië en de Bal kan valt overvloedige regen, langs een front, dat de begren zing vormt van warme, vochtige lucht uit >het Middellandse Zee gebied en koude ducht uit het Noorden. De kansen oip regen ziin in ons land nog steeds klein. Aangezien het hogedrukgebied bij Schotland zich langzaam in Zuidwestelijke richting ver plaatst, zal geleidelijk iets kou dere lucht over onze omgeving gaan stromen, waardoor de on stabiliteit toeneemt en hier of daar een buitje ikan vallen. Maar een einde van de heersende droogteperiode, noch een belang rijke stijging van de temperatuur kunnen de eerste paar dagen verwacht worden, deelt het K.N.M.I. mede. DVOBerkhout 31 DVO trapt met de stormachtige wind in de rug af en oefende een zware druk uit op het Bebkhout- doel, waar de keeper al spoedig liet blijken, dat hij zijn dag niet bad. Na zeven minuten dook hij over een harde schuiver van Berg mans heen: 0. Het antwoord van Berkhout kwam veelal niet verder dan de achterhoede van DVO en in de laatste instantie was het Hoek, die een zeer be trouwbare indruk maakte, die er wel raad mee wist. De druk op het doel van Berk hout werd steeds zwaarder en na 20 minuten was het Pronk die 'n keurig doelpunt maakte, direct ge volgd door nummer drie van Bergmans. Spoedig lag nummer vier in het net, maar dit doelpunt werd geannuleerd daar de bal achter geweest was. Na de rust dacht Berkhout de achterstand in te lopen en reeds dn de eerste minuten doelpuntte het uit een penalty wegens hands. In de stand kwam ondanks pogin gen van weerszijden geen wij ziging meer. De Haagse eerste klasser HBS, een der oudste verenigingen van het land is, ongeacht de uitsla gen van de komende ontmoetin gen, reeds gedegradeerd. Zou H.B.S. (9 punten uit 22 wedstrijden) zijn resterende vier wedstrijden winnen en Longa (17 punten uit 21 wedstrijden) alles verliezen, dan zouden beide ver enigingen met een gelijk aantal punten eindigen. In een beslis singswedstrijd zou Longa het ve ge lijf nog kunnen redden. Even wel, Longa moet nog tweemaal tegen V.V.H. '16 (14 punten uit 21 wedstrijden) 'uitkomen. Wan neer nu Longa alle resterende wedstrijden verliest hetgeen voor het behoud van H.B.S. be slist noodzakelijk is betekent dat, dat V.V.H. '16 beide wed strijden tegen de Tilburgenaren wint en zodoende tenminste vier punten er bij krijgt en dus al zeker is van 18 punten. Dit totaal is, zoals reeds aangetoond, voor H.B.S. onbereikbaar. Aangezien er twee verenigingen degraderen is H.B.S. al definitief 2e klasser.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5