I Inspectie van vliegdekschip ,Karel Doorman" IF HANG Aalsmeer se bloeinenk weker in S^elastingproees materiaal Deens Koningspaar in de Residentie Katholieken bezorgd over de schoolpolitiek La ndhouwa rheids wet wordt vurig begeerd m Katholieke geestelijken niet toegelaten fE MEISJES JRS IS KAAS .-TEXEL 1 IC D, Bezorgdheid over Indonesië Pagina chtvee-markt Buitenlandse uarse Wasserij zit-slaopkomer KAASBEURS' lizen en Zoon SJESTASSEN 4 E BAZAR" IJZERHANDEL notities Koninklijk bezoek aan Rotterdam Grote geestdrift op de kade Geweerkogels voor Afrikanen Brieven van Troesjnowitsj Belgisch parlement geopend Katholieke landarbeiders bijeen "t>e vewiapeuny.demófe tang. Welke zonderlinge Hugo is met f 235.000 gaan strijken? DEMOCRATISCH SAN MARINO Staking in Renaultfabriek Woensdag 28 April 1954 1200 ka witlof I B 58 50—58. AR, 26 April. 157 1 01350; le kwal. f 2.80 er kg; 2e kwal- f 2.60 ge soorten f 2.402.60; ire kalveren f 3075; hapen f 100130; 240 'lees- en zware varkens 921.88; lichte varkens zeugen f 1 -681.78. e aanvoer van koeien 'rotendeels door de om- 1, dat de dieren van de id moeten worden. Door s aan gras kunnen ze niet hun bestemming -koeien verkrijgen en loodzakelijke afzet der de slachtveemarkten de beoordeling van de komt dit duidelijk tot nt overwegend waren 'eek geen slachtrijpe goede weide-koeien. De ■rliep dan ook matig, de tijd om keus te ma meest geschikte kwali- te nemen. ïo voor de kalveren is ïinderd, want niettegen- it geringere aanbod was maar flauw. De note- ven, bij 2 weken terug vrijwel onveranderd, ren komen op f 1.'de en zware kalveren op kg. 'arkens zette de handel, de vleesvarkens en rkens betreft, goed, ja in. Later werd dit min epen de prijzen terug, oroken kan worden van inde markt. Lichte die- er maar weinig. Hier- ;taat echter niet veel ENHÜIZEN. 28 April. 70—3.80; peen C f 12.50 ritlof f 71; gele kool 20; rode k-ool f 11.80 tte kool f 10.10—12.60. [ORN, 27 April. 1954. witte deens kool 7.40 300 kg uien, grove 1.50 iwone 2.003.80; 22.000 bieten I 5.006.20, II 9500 kg witlof I 65 3—94, III 49—58; 94.000 11 16.50—22.80, III 10.50 V 8.0011.20; Diversen: E II 5—9, III 5—8, IV 56.40. Veevoer: biet 2.90. LAATS VOOR it 2 - Alkmaar gt met stookgelegenheid, vater. an Boekh. K. ter Burg, IIIUI/in/ll/IIIIIIIIIIIIIIHIHI/A isdag, 3 uk zelf op het juiste it. U mag er nog 5 /er zijn. Ondanks deze ie kwaliteit tegen de ALKMAAR 'iiiiriiiiriiititiiiiiiiiniriiiim KE WEDSTRIJD 2 uur jnmag. Jb. Smit 'ERF n en plafonds s| EEN KEER KG ede te brengen „DRONKENOORD 121 rug -JJI 1EN: SORTERING: r uw communicantje. ig Boodschappentassen, idtassen en Schouder- t, reeds vanaf f 2.95. ss Heer Hugowaard - BATTERIJEN - OLATOREN - POORT PAALTJES ENZ. ENZ. EN - TELEFOON 434 Er IISDO-CHINA 4i speelt zich volgens de laat ste berichten thans op enkele honderden meters van het fort Dien Bien Phoe een verbeten strijd af tussen de strijdkrachten van de Franse Unie en de Viet- minh-eenheden, die weieens bin nenkort een hoogtepunt zou kun nen bereiken in de vorm van een nederlaag voor de Fransen. De toestand is tenminste zeer critiek. Vandaar ook de grote activiteit in Westerse diploma tieke en militaire kringen om nog te redden, wat te redden valt. Opvallend is de plotselinge terugkeer van de voorzitter van het Amerikaanse comité van staf chefs. admiraal Radford, van Parijs, waar hij besprekingen voerde met zijn Franse collega, naar Washington. Op zijn terug reis zag de Amerikaanse admiraal nog kans in Londen contact op te nemen met premier Churchill. Radford is militair en als zodanig heeft hij zich alleen bezig gehou den met de strategische zijde van de strijd, zonder zich een oordeel aan te matigen of uit te spreken over de politieke kant. die niet minder van belang is. Radford meent, dat de Fransen het niet langer zonder een krachtige hulp kunnen stellen, wil Dien Bien Phoe behouden blijven en het Franse prestige worden gered. ROTTERDAM, 27 April Reeds vroeg in de morgen was te zien, dat Rotterdam toilet ging maken voor een zeer bijzondere gebeur tenis. Niet alleen hing iedereen, die over de nationale driekleur beschikte, zijn vlag te wapperen in de wind, maar velen, die zich deze morgen vrij hadden kunnen maken, trokken getooid met oranje of de rood-witte kleuren reeds naar de plaatsen, waar de koninklijke stoet zou passeren. Er jr beszaan twee mogelijkheden om een einde aan de strijd te maken. Of het treffen van een regeling om het vuren te staken, óf van Westerse zijde op groot scheepse wjjze huip te bieden aan het Franse opperbevel. Het valt te begrijpen, dat zij, die de verantwoordelijkheid dragen om dergelijke vergaande beslissingen te nemen, zich wel wachten on doordacht te handelen. De con sequentie van hulpverlening zou zijn een uitbreiding van de oor log op grote schaal Steun zonder de militaire macht van de Ver enigde Staten zou doelloos zijn. Maar op hetzelfde moment waar schijnlijk een interventie van het rode China betekenen. Eisen hower heeft daarom elk plan troepen naar toet bedreigde ge bied te zenden, van de hand ge wezen, ofschoon er wel stemmen zijn opgegaan, ook in regerings kringen m Washington, dat „een krachtige handeling langzamer hand noodzaak is geworden" Engeland voelt mseer voor een bestudering van de zaak, zodra de conferentie van Genève achter de rug is en de besprekingen, op een mislukking zouden zijn uit gelopen. Een standpunt, dat ook meer veld wint onder de Ameri kanen. Zolang deze besprekingen, die gisteren zijn begonnen, nog niet zijn geëindigd, zou een hulp verlening ook een slecht effect sorteren. Churchill heeft het Lagerhuis laten weten, dat de Britse regering nog ge«n enkele „nieuwe militaire of politieke verplichting" heeft aangegaan. Een mededeling, die met gejuich van de parlementsbankien werd begroet. Het typeert het gehele drama, dat zich ginds in het ver re Oosten afspeelt. Het Westen is bevreesd voor een uitbreiding van de strijd en de tegenpartij is zich deze angst volkomen be wust en slaat er politieke munt uit. Het laatste doet een overeen stemming over een staakt-het- vuren-clausule bij voorbaat te niet. Moskou en Peking zullen blijven touwtrekken en proberen voor een eventuele overeenkomst een grote prijs in de wacht te sieper "e mogelijkheid van een spoe cage regeling van het conflict door middel van een order toet vuren te staken, wordt ook voor eerst uitgesloten, omdat in de Franse Unie geen eenstemmig heid heerst. Het staatshoofd van Vietnam, keizer Bao Dai, heeft Zondag nog Parijs laten weten, nimmer zijn toestemming te geven voor een wapenstilstand, waarbij een deel van Vietnam onder de berusting van de Viet- minh-leiders zou komen te staan. Ook een wapenstilstand zou een nederlaag betekenen, zo meent Bao Dai. En in wezen heeft tiij gelijk, omdat de strijd zich af speelt op Vietnamees grondgebied en elke meter grond die verloren gaat verlies van vaderlandse bo dem is. Zo heel gemakkelijk lig gen de zaken dan ook niet. En bliift er voor de communisten stof genoeg over de onderhande lingen op de lange baan te schuiven en obstructie te plegen. Het heeft er veel van, dat Indo- China meer moeilijkheden in Ge nève zal opleveren dan de Kore aanse kwestie, waar de confe rentie uiteindelijk in hoofdzaak om is begonnen. Tussen de vele dundoeken van rood-wit-blauw, menig exemplaar oog voorzien van een oranje wimpel, merkten we hier en daar ook de Deense vlag op. Winke liers in de stad hadden soms voor een passende, feestelijke etalage gezorgd, waarbij vaak portretten van het Deense koninklijke gezin als piece de milieu waren geko zen. Aan de aanwezigheid van tal rijke auto's uit de zuidelijke pro vincies en uit België was te be speuren, dat ook van die zijde grote interesse bestond voor dit bezoek. Omstreeks elf uur kwam de koninklijke stoet op Rijksweg no. 13 in zicht. Bij aankomst aan de grens der gemeente stelde de auto, waarin de 'burgemeester mr. G. E. van Walsum was gezeten, alsmede de kamerheer van H.M. Koningin Juliana, mr. K. P. van der Mandele, zich aan het hoofd van de stoet op. In de eerste koninklijke auto waren gezeten Z.M. Koning Frederik van De nemarken en H.M. Koningin Ju liana, in de tweede hadden H.M. Koningin Ingrid en Z.K.H. Prins Bernhard plaats genomen. De hierop volgende toer door de stad was een en al uiting van feestvreugde en dankbaarheid over dit Deense koninklijk bewijs van vriendschap en verbonden heid met ons volk. In niet te vlug tempo werd gereden via de Maastunnel en voorts langs het Maastunnelplein en de Brielse- laan naar de Maashaven, waar het koninklijk jacht „Piet Hein" lag gemeerd. Omstreeks elf uur zette de „Piet Hein" koers naar H.M.'s vliegkampschip „Karei Door man", dat op stroom lag in de Nieuwe Maas. De koninklijke gasten arriveerden daar eerst, na nog een indruk van de Rotter damse haven te hebben gekre gen. Op de „Karei Doorman" De vorstelijke gasten werden op de „Karei Doorman" onder aan de staatsietrap opgewacht door de commandant, kapitein ter zee A. M. Valkenburg, terwijl boven aan deze trap de comman dant zeemacht Nederland, als mede de minister van Marine ter verwelkoming aanwezig waren. De erewacht aan boord stond on der commando van de kapitein der mariniers A. J. Romyn. Na de verwelkoming en de eer ste inspectie werden H.H.M.M. door de commandant naar squa- dron verblijf 5 geleid, alwaar een delegatie uit de officieren werd voorgesteld, alsmede de chef d'equipage oppersohipper J Nels als vertegenwoordiger van de equipage. Zodra het gevolg, dat met de volgboot „Prinsesseplaat" was ge komen, zich bij het hoge gezel schap had aangesloten, ving de rondgang aan. Bij de stijging van de lift, waarmee de vorste lijke personen met gevolg naar 's-GRAVENHAGE, 27 April De tweede helft van de tweede dag van het driedaagse staatsiebezoek van het Deense koningspaar, was voor Den Haag gereserveerd. Den Haag stelde zich vandaag aan de koninklijke gasten voor als regeringscentrum een ontvangst door de regering in de Ridderzaal als 't internationale en diplomatieke middelpunt in ons land diner in de Deense legatie en ontvangst der Deense kolonie maar ook als een. grote stad met «en rijke historie en cultuur. KAMPALA, Oeganda, 27 Ap.nl Men gelooft, dat duizenden geweerkogels cir culeren onder de Afrikanen in het gebied van Jinja. Dit is ontdekt nadat een gene rale repetitie gehouden was van de opening van de dam van de „Owen Falls". Deze opening zal in werkelijkheid morgen plaats vinden en verricht worden door Konin gin Elizabeth. Tijdens de repetitie giste ren werden de sluisdeuren gesloten. Het water in de benedenstroom vloeide weg en honderden vissen lagen te spartelen op de droog ge vallen bodem. Tientallen Afrikanen wier pen zich op de vissen. De politie hield enkele van hen tegen, toen zij uit de bed ding terugkeerden en be vond, dat hun zakken uit puilden van geweerkogels, die men, toen de oorlog af gelopen was, vermoedelijk in het water geworpen had en die later door de stroom meegevoerd werden. Zes pa tronen werden geprobeerd, drie ervan gingen af. Het Haagse gemeentebestuur ontving de vorsten in de Grote Kerk (nóg zonder torenspits), waar een concert werd aangebo den, dat werd verzorgd door het Residentie-orkest. Zeer vele vooraanstaanden had den aan de uitnodiging van het Haagse gemeentebestuur om dit ooncert bij te wonen, gevolg ge geven. Wij zagen de voorzitter van de Eerste Kamer mr. J. A. Jonkman en de tweede voorzit ter van de Tweede Kamer mr P. Gerbrandy. Voorts waren aan wezig de ministers Beyen, Luns, Donker, Beel, Cals, van de Kieft, Staf, Algera en Kernkamp als mede de staatssecretarissen van den Berge, Kranenburg, Veld kamp en Moorman. De vice-voorzitter van de Raad van State jhr. F. Beelaerts van Blokland, staatsraad mr. J. H. R. van Schaik, de president en de procureur-generaal van de Hoge Raad der Nederlanden mr. J. Donner en jhr. mr. L. H. K G. van Asoh van Wijck, de Com missaris van de Koningin in Zd.- Holland mr. L. A. Kesper, de chefs van de generale staf en de luchtmachtstaf, de gouverneur van de residentie luit.-gen. Buur man van Vreeden en tal van an dere militaire en rechterlijke autoriteiten, alsook de vertegen woordigers van Suriname en Cu rasao in Nederland, de heren dr Pos en Cola Debrot en de voor zitter van de Haagse Journalis tenvereniging de -heer D. J. Lam- booy woonden het concert bij. Een grote menigte wachtte in het middaguur nabij de Grote Kerk en langs de route, die de stoet na afloop van het concert zou volgen. Luide toegejuicht verlieten de koninklijke bezoe kers om ruim 4 uur het kerkge bouw, om zich vervolgens langs de Riviervismarkt, Groenmarkt, Gravenstraat, Buitenhof, Plein, Tournooïveld, Lange Vijverberg, Kneuterdijk, Lange Voorhout naar Hotel des Indes te begeven, waar de Denen in ons land hun vorst en vorstin mochten begroe ten Koningin Juliana en Prins Bernhard begaven zich naar het koninklijk paleis aan het Lange Voorhout, enige tientallen meters verder gelegen. Even voor half aaht verliet het Deense koningspaar het Hotel des Indes. Koningin Juliana en Prins Bernhard kwamen toen uit het vlak bij het hotel gelegen paleis aan het Lange Voorhout. Hier zette de koninklijke stoet Paul Mason nieuwe Britse ambassadeur te Den Haag LONDEN, 28 April Paul Mason, assistent onderminister van Buitenlandse Zaken, is be roemd tot Brits ambassadeur in Den Haag, in plaats van sir Ne- vile Butler, aldus is te Londen meegedeeld. zich weer in beweging, om langs het Lange Voorhout, de Park straat en de Sophialaan naar de Deense legatie te rijden. Ook thans dromden duizenden bijeen rondom deze straten, op het Voorhout en in de omgeving van het gebouw der Deense legatie, hartelijk juichend toen de vor stelijke bezoekers verschenen. In de prachtig versierde salon van de Deense legatie, een betrekke lijk klein gebouw, bood het Deen se koningspaar een diner aan. Na afloop van het diner, om half tien, was er voor het ge bouw een militaire taptoe, die werd uitgevoerd door de Konink lijke Militaire Kapel. 'het vliegdek werden gebracht, speelden de tamboers en pijpers de parademars, waarna de ma rinierskapel het Deense volkslied liet horen. De kapitein der ma riniers, Romijn, presenteerde thans de erewacht, waarna op het vliegdek de inspectie werd vervolgd. Zodra de duizenden bewoners van het Noordereiland, die langs de oever stonden te juichen en met zakdoeken zwaaiden, door Korting Frederik werden opge merkt, staakte hij enkele ogen blikken de inspectie om naar de wal terug te wuiven, hetgeen tot gevolg had dat daar de geestdrift nog meer oplaaide. Op het vliegdek werden enkele bezienswaardigheden gedemon streerd, zoals de werking van de vangnetten. Een ,voor de achter- lift opgestelde hêlicoptere steeg op en maakte na 'n kleine rond vlucht boven de havens een feil loze landing. Het hoge gezelschap vertoefde vervolgens enige tijd in de vlieg- tuigdirectiecentrale, waarna op het vliegdek werd teruggekeerd en de bezoekers met de voor- vliegtuiglift afdaalden naar de hangar, welke werd bezichtigd. Tenslotte begaf men zich via het halfdek naar de kajuit van de commandant, alwaar enige verversingen werden aangebo den. BERLIJN, 27 April De West- Berlijnse politiecommandant heeft Dinsdag medegedeeld, dat er se dert de ontvoering van de Rus sische emigrant Troesjnowitsj twee brieven van laatstgenoemde ir.. West-Berlijn zijn aangekomen. In de aan zijn familie geadres seerde brieven wordt gezegd, dat zijn zoon en diens moeder zich seen zorgen over hem, Troesjnowitsj moeten maken. Hij had niet anders kunnen doen. Er zijn ook brieven ontvangen van de tegelijk met Troesjno witsj verdwenen Glaeske, waar in Troesjnowitsj een „schavuit" wordt genoemd. Troesjnowitsj zou Glaeske in de val hebben gelokt. De brieven worden door West- Berlijnse schriftdeskundigen on derzocht. BRUSSEL, 27 April 1954 De heropening vandaag van de Belgi sche Kamer en de Senaat na het Paasreces wordt, gezien de nieuwe samenstelling' der politieke vertegenwoordigende groepen, met be langstelling gevolgd. Rond de door de Christelijke Volkspartij te volgen oppositionele politiek werden de jongste dagen allerlei suggesties in de pers gepubliceerd of in verklaringen belicht. Deze oppositie zal echter volledig afhangen van de wijze, waarop de nieuwe socialistisch-Iiberale regering de belangen van het land zal dienen. Het valt niet te ontkennen, dat de officiële verklaringen van de heer van Acker, eerste minister, tot nog toe erg vaag zijn geweest. BREDA Op Bouvigne wordt de tweedaagse bondsraad van de Ned. Kath. Landarbeidersbond St. Deusdedit gehouden. Begon nen werd met een rede van de voorzitter, de heer C. van der Ploeg uit Haarlem. De huidige stand van zaken op het terrein der P.B.O., de loonvorming 'e economische toestand in de land en tuinbouw, de definitieve ouderdomsvoorziening en nrt in het minst de op stapel staande landbouwarbeidswet, werden in deze rede behandeld. Advertentie Waar zon is, is ook schaduw Waar RANG is, is ook namaak U kiest natuurlijk de zonzijde. Overtuigt U daarom, dat U de zonnige RANG ontvangt door te letten op de naam RANG die op het bescher- ri r mend omhulsel staat. ÜC» AMSTERDAM, 27 April Vandaag zijn voor het Amsterdamse gerechtshof het requisitoir en de pleidooien gehouden in het groot ste proces dat dit hof dit jaar te behandelen heeft gekregen. In de afgelopen twee weken zijn op de eerste en de tweede dag van dit proces een 20-tal getuigen gehoord over de aan de 55-jarige Aals- meerse bloemenkweker M. B. ten laste gelegde knoeierijen. W- Naar men zich zal herinneren licht, dat het bedrag evenmin wordt deze verdachte van een zeer omvangrijke belastingfraude verdacht, terwijl hem bovendien valsheid in geschrifte en ver duistering van gelden ten nadele van de N.V., waarvan hij met enkele van zijn familieleden de directie vormde, ten laste is ge legd. In zijn requisitoir memoreerde de procureur-generaal, mr. J. F. Hoeffelman, dat de verdachte in eerste instantie door de Haar lemse rechtbank tot 3V2 jaar ge vangenisstraf is veroordeeld met aftrek van een half jaar voor arrest, hoewel de kweker zich reeds 13 maanden in preventieve detentie bevond. De procureur- generaal, die het overgrote deel der knoeierijen bewezen achtte, vroeg eveneens veroordeling tot 31/» jaar gevangenisstraf, doch dan met aftrek van de volledige preventieve hechtenis, die thans bijna anderhalf jaar bedraagt. Geld voor Hugo Bij de Tuinhouwbank te Aals meer troffen ambtenaren van de fiscale inlichtingen- en opspo ringsdienst te Amsterdam enige jaren geleden cheques aan voor een bedrag van 75.000 gulden, af komstig van de firma Falz und Schaufel uit Breslau, die door de verdachte tijdens de oorlog per soonlijk in contanten in ont vangst waren genomen. Dit be drag had hij nimmer aan de be lastingen opgegeven. Een onder zoek in de administratie van de bloemenkwekerjj bracht aan het in de boeken was genoteerd. Toen de verdachte hierover onder vraagd werd, verklaarde hij eerst zich niets te kunnen herinneren, doch de volgende dag meldde hij telefonisch, dat hij deze bedragen van de firma uit Breslau ontvan gen had ter uitbetaling aan de zoon van de directeur, te weten aan een zekere Hugo Falz, die tijdens de bezetting als Duits mi litair in Nederland gelegerd was. Deze Hugo Falz heeft men nim mer kunnen vinden. „Hugo is ze ven maal bij mij geweest en in die zeven maal heb ik hem de 75.000 gulden uitbetaald", ver klaarde de verdachte in het voor onderzoek. Met grote stelligheid voegde hij hieraan toe geen an dere bedragen aan Hugo Falz te hebben uitgekeerd. Totdat de FIOD enige tijd la ter bij de Twentse Bank op soort gelijke cheques uit Breslau stuit te voor een totaal bedrag van 160.000 gulden. Toen de ambte naren hierover opheldering vroe gen, verklaarde de verdachte, dat ook dit bedrag aan Hugo Falz was uitgekeerd. Hij kon van het totale bedrag van 235.000 gulden geen kwitantie overleggen. In zijn boeken noch in zijn opgaven voor de belastingen was er iets van te vinden. „Ongeloofwaardig" In zijn requisitoir noemde mr. Hoeffelman het gehele verhaal ongeloofwaardig. Hij sprak voorts over een post van 55.000 gulden, die onder een datum in Mei 1944 doch op een veel later tijd stip in het verkoopboek van de firma was bijgeschreven Het zelfde bedrag was toen tevens onder het totaal-bedrag bijge schreven en daarbij opgeteld.'Mr Hoeffelman meende hieruit te mogen concluderen, dat de ver dachte had opgemerkt dat het totaal der leveringen onder de aan hem betaalde gelden voor geleverde bloemen was gebleven De procureur-generaal achtte ook verduistering bewezen. Im mers dc- verdachte had de door hem zelf geïnde gelden buiten de NV. gehouden. Hij durfde echter niet te zeggen hoe hoog het bedrag der totaal verduister de gelden was. De eerste van de twee verdedi gers (de belastingconsulent) prof mr. G. M. G H Russel noemde de verdachte een eenvoudige en eerlijke man. die van boekhou den weinig verstand heeft. Hij viel met name de verklaringen aan, die in het proces wel zijn afgelegd door de boekhouder van het bedrijf. Hij zeide, dat die be lastende verklaringen niet te rij men vielen met een goed gedrag van de boekhouder zelf. ..Tenslot te draagt de boekhouder voor 'n verkeerde boekhouding verant woordelijkheid". zo meende prof. Russel. Als tweede pleiter snrak mr A. D, P. V van Loeben Seis over ,,de vaagheid van de dagvaar ding, waardoor niet uitkomt, dat wat ten laste is gelegd zo tegen strijdig is". „Heeft de verdachte rui beschikt over winst van de N V of over inkomen van zich ze'f?" zo vroeg hij. Deze verdediger vroeg tot slot een gevangenisstraf voor zijn cliënt gelijk aan het voorarrest, dat nu bijna l'/g jaar geduurd heeft. Voorts diende hij een ver zoek tot onmiddellijke invrijheid stelling van de verdachte in, waarvoor het hof geen termen aanwezig achtte. De uitspraak volgt op 11 Mei a.s. Tijdens de bespreking van het bestuursbeleid kwamen uit de vergadering klachten naar voren over de beloning, welke de ar beiders op cultuurtechnische wer ken ontvangen, waarbij de ac- coord-toeslag onlangs is terugge bracht tot twintig procent, van vijf en twintig procent, zodat de loonsverhoging met vijf procent in feite ongedaan werd gemaakt. Loon op cultuurtechnische werken aan de orde Het was een aspect, dat de voorz. niet in zijn rede had be handeld, omdat nieuwe onder handelingen over deze zaak gaande zijn. Een feit is aldus de voorzitter, dat er spanningen be staan tussen lonen in de land bouw en lonen op cultuurtech nische werken en deze zaak zal alleen kunnen worden opgelost wanneer het probleem van beide kanten wordt benaderd. Tot dus ver was er geen overeenstem ming tussen de betrokken instan ties. vandaar het nieuwe overleg, waarbij de landarbeidersbond twintig procent ziet als een mi nimum. Bij dit alles speelt ook nog de overgang van de DUW naar de nieuwe regeling voor aanvullende werkgelegenheid. Tuinbouw In de tuinbouw is behalve de vijf procent niets definitiefs' tot stand gekomen. De centrale landbouworganisaties bleven op het standpunt staan, dat voor de tuinbouw He vacantietoeslag niet moest worden verleend. Het Col lege van Rijksbemiddelaars heeft inmiddels beslist, dat de vacan tietoeslag ook in de tuinbouw» verstrekt behoort te worden. In alle rayons en provincies zul len nu op korte termijn be sprekingen worden gevoerd over de nieuwe C.A.O.'s en naast het onderwerp vacantietoeslag zullen ook de lonen besproken worden. We hopen, aldus de voorzitter, dat de organisaties van de tuin ders nu hun verzet tegen vacan tietoeslag zullen opgeven, anders zal een beslissing van het Col lege van Rijksibemiddelaars de oplossing moeten brengen. De door de regering bij de Tweede Kamer ingediende land- bouwarbeidswet heeft onze in stemming, aldus de voorzitter. Er is de laatste weken door de centrale landbouworganisaties nogal critiek op dit onderwerp geuit. De autonome bevoegdheid van het landbouwschap wordt aangetast, zegt men. We ontken nen dit niet, maar zien geen andere manier om binnen rede lijke tijd een bevredigende op lossing te krijgen. De centrale landbouworgani saties menen, dat er thans geen misstanden meer zijn. Wij den ken daar anders ever. Kinder arbeid is niet geregeld. Voor ar beid van vrouwen in de land bouw bestaat geen beperking. Voor arbeid van jeugdige perso nen is niets geregeld en ook is er geen regeling voor arbeid in de landbouw, wanneer deze plaats vindt in combinatie met arbeid in een ander bedrijf. We stellen uitdrukkelijk, dat we er de voorkeur aan geven dat de wetgever een zo ruim mogelijk deel van de regeling aan land bouwschap en bosschap overlaat. Uit de reacties van de vergade ring bleek, dat de, instelling van de betreffende wet met belang stelling tegemoet wordt gezien, vooral de regeling van vrouwen en kinderarbeid. Tenslotte deelde voorzitter Van der Ploeg nog mee, dat het ledental in 1953 is gestegen met 1216 tot 23705 en dat het ledental per 1 Maart 1954 24494 bedroeg. De eigenlijke regeringsverklaring verwacht men eerst op a.s. Don derdag, daar de eerste twee da gen gebruikt worden om de ad ministratieve aangelegenheden van Kamer en Senaat bij het be gin der nieuwe legislatuur te re gelen. Onnodig hieraan toe te voegen, dat van Katholieke zijde met bijzondere spanning wordt gewacht op de initiatieven, die van de linkse regering o.m. in verhand met het onderwijs en de behandeling van het concor daat met de H. Stoel zullen ge nomen worden. Dhr. Spaak, minister van bui tenlandse zaken, heeft reeds ver klaard, dat men inzake onderwijs een gematigde politiek zou voe ren. Deze verklaring werd tegen gesproken door de socialistische pers. die dagelijks van leer trekt tegen de evenwichtspolitiek van ex-minister Harmel en ook door verklaringen van dhr. Huysmans. Met het hem eigen sarcasme heeft de deken der Belgische Ka mer reeds eerder herhaaldelijk gezegd, dat de voordelen, die het katholieke onderwijs genoot, moesten worden teniet gedaan. De socialistische partij zal zich echter wel grondig bezinnen al vorens de strijd tegen het bijzon der onderwijs aan te vatten. Men verliest inderdaad niet uit het oog, dat de B.S.P. een aantal christelijke kiezers tot zich heeft getrokken en dat zij deze nieuwe aanwinsten niet zo maar voor 't hoofd willen stoten. Dhr. Huys mans is voorzitter van de Kamer geworden, voor de 83-jarige po liticus is dit een schitterende „fin de carrière". Betekent dit ech ter misschien ook, dat hij in ruil voor deze functie, zijn fanatisme inzake de schoolpolitiek zal in tomen? De Belgische minister van on derwijs, Collard, heelt Julien Kuypers benoemd tot kabinets chef .De heer Kuypers is de vroe gere secretaris-generaal van dit ministerie, doch hij werd dooi de vorige katholieke regering uit zijn functie ontzet na een ge rechtelijke veroordeling in ver band met de brand in het mi nisterie van onderwijs in 1948, waarbij 18 personen om het le ven kwamen. De nieuwe Belgische regering van Acker zal op 4 Mei voor de verenigde Kamer en Senaat de gebruikelijke regeringsverklaring afleggen. Het nieuwe kabinet pleegt thans overleg omtrent de inhoud van het regeringspro gramma. De Kamer zal waar schijnlijk op 5 Mei met de be spreking van de regeringsverkla ring een aanvang maken. Een van de eerste opgaven der nieu we wetgevende Kamers zal het aanwijzen zijn van commissies voor de herziening van de grond wet. REPUBLIEK SAN MARI NO, 27 April De gendar merie van de Republiek San Marino heeft vandaag ten behoeve van. een dakloos gezin het uit vier kamers bestaande appartement ge vorderd, waarin de Chris ten-Democratische Partij haar hoofdbureau gevestigd had. De gendarmerie verklaar de, dat zij op bevel van de communistische regering tot de vordering overging. BRUSSEL, 27 April In de Brusselse autofabrieken van Re nault is staking uitgebroken. De arbeiders eisen een werkweek van 44 in. plaats van 48 uur met behoud van het huidige loon. Ook de arbeiders in de fa briek van Citroën te Brussel zouden voornemens zijn het werk neer te leggen. ~T. - avmavi" «1 L/d-11 C- TY DJAKARTA, 27 April De internuntiatuur te Djakarta heeft er de aandacht van Pi-Aneta op gevestigd, dat in de pers sprake is van „geruchten" betreffende 't weigeren van visa aan Rooms- Katholieke missionarissen. Het woord „gerucht" achtte men slecht gekozen, aangezien het hier wel degelijk een betreurens waardige werkelijkheid betreft. Men deelde aan Pi-Aneta me de, dat sedert Mei 1953, 161 mis sionarissen wachten op een ver gunning tot toelating in Indone sië. „Nu wordt aangevoerd, dat er slechts vier visa zijn gewei gerd. Dit is wel juist, maar tot 5 April 1954 waren 157 andere aangevraagde visa nog niet ver leend, hetgeen wel op een wei gering gelijkt, en dit ondanks de talrijke stappen, die de hoogste kerkelijke autoriteiten hebben ondernomen", aldus deelde men op het gezantschap van het Va- ticaan in Indonesië aan Pi-Aneta mede. Intussen zijn voor het tijdvak tussen 5 en 30 April nog zeven visa verleend en werden thans toezeggingen ontvangen voor nog zes andere visa; op 24 April wa ren dus nog 144 aanvragen in behandeling. Men zette voorts uiteen, dat in Indonesië reeds 1534 missionaris sen zijn. Het -betreft hier dus niet leden ener nieuwe sekte, doch priesters en broeders en zusters voor onderwijs en ziekenverzor ging, allen mensen, die behoren tot de elita de-r Katholieke Kerk, die twintig eeuwen geleden werd gesticht. Men zal derhalve moe ten bewijzen dat de missionaris sen, aan wie men een visum weigert, een gevaar voor de staat vormen en ordeverstoringen zou den kunnen veroorzaken, zo zei- de men op de internuntiatuur.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 7