Winst en omzet van Philips in 1953 sterk gestegen SMIDJE VERHOLEN en de Body Buüder Koersen Amsterdamse Beurs a RADIO programma é^rehafender voor W'arias *euw, Financiën en Economie BL Cjcirclenia [ctuwe De Beurs Optimisme voor de toekomst T otaaldividend 14 (12) procent Scheepsberichten Opnieuw een heidebrand VRIJSTELLING voor onderwijzers „Bouwvakkers^ gevraagd Frans accoorcl met Vietnam Naar de gelijknamige Warner Bros film Pagina 2 Donderdag 29 April 1954 Het bestuur der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven deelt in zijn verslag over 1953 mede, dat de gang van zaken in het afgelopen boekjaar gunstig is geweest. Het saldo winst bedraagt f 67.585.000 tegenover f 50.971.000 in 1952. Uit dit saldo is een bedrag van f 30 millioen (v.j. f 20 millioen) aan de reserve ingehouden winst toegevoegd, waarna een winst ter verdeling resteert van f 37.585.000 (v.j. f 30.971.000). Deze winst werd geboekt na betaling van belastingen in Nederland (f 21.283.000 tegen f 19.683.000), beta ling van interest f 8.728.000 tegen f 8.590.000) en bijdragen pen sioenen in Nederland (f 17.959.000 tegen f 12.213.000). De stijging van de bijdragen pensioenen in Nederland is o.m. het resultaat van een niet-terugkerende dotatie van f 5 millioen, Van de winst wordt bestemd voor uitkering aan aandeelhouders f30.639.450 (v.j. f26.612.100), voor tan tièmes f2.872.954 (v.j. f 2.073.338) en voor belangen personeel f 3.074.088 (v.j. f 2.181.095). Als totaaldividend over 1953 wordt op de gewone aande len voorgesteld 14 (12) pet en op de cum. preferente aandelen 7.6 (7.2) pet. Het geconsolideerd resultatenover- zieht toont een winst over 1953 van f 87.547.000 vergeleken met f 64.150.000 over 1952. In dit overzicht zijn de winsten verwerkt van de Amerikaanse en de Engelse trust die in 1953 f 19.962.000 hebben bedragen. Deze winsten wor den als vermogens vermeerdering ge boekt. De mogelijkheid bestaat, dat de trusts te eniger tijd zullen over gaan tot uitkering van dividend aan de aandeelhouders der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken, die begunstig den in de trusts zijn. De wereldomzet aan derden is ge stegen (nl. van f 1.384 millioen in 1952 tot f 1.601 millioen) en overtreft de verwachtingen. In verhouding tot de omzet valt eveneens een stijging van de winst vóór aftrek van belas tingen te constateren (nl. 10.7 pot. tegen 10.4 pet.). Door een verminde ring van de belastingdruk is de winst na aftrek van belastingen meer ge stegen dan de winst voor aftrek van belastingen (nl. 5.5 pet. tegen 4.6 pet.). Zowel in Nederland als daarbuiten is de productie in het afgelopen jaar gestegen, zij het niet in dezelfde mate als de omzet. Het huidige productie niveau ligt boven het gemiddelde van 1953. Wegens de grotere activiteit werd de personeelbezetting uitge breid. Einde 1953 bedroeg het aantal werknemers 106.000 tegen 95.000 op het einde van 1952, waarvan in Ne derland 44.500 (v.j. 41.000). Wat de toekomst betreft is het be stuur van mening, dat een zeker opti misme op zijn plaats is. Het ziet de toekomst van de onderneming met vertrouwen tegemoet, indien zich in Europa of daarbuiten geen storende politieke of economische invloeden van ernstige aard doen gelden. De stijging van de omzet heeft zich in de eerste maanden van 1954 voortgezet. Voor het gehele jaar 1954 wordt even eens een stijging verwacht, die ge paard zal gaan met een aanzienlijke toeneming van de productie. Dit laatst houdt ook verband met het feit, dat de aanpassing der voorraden is voltooid. Naar het bestuur der Ongeveer 8000 televisie» toestellen in Nederland Blijkens door de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eind hoven verzamelde gegevens wa ren er in Nederland op 1 Januari j.l. ruim 8000 televisie-ontvang toestellen in gebruik. In België, waar men, evenals in Nederland de beschikking heeft over twee televisiezenders, was het aantal in gebruik zijnde televisietoestellen aan het begin van dit jaar ongeveer even groot als in Nederland. In Engeland, het eerste Euro pese land, waar men met tele visie-uitzendingen is begonnen, zijn 3.2 millioen televisietoestel len in gebruik. Het aantal tele visiezenders in Engeland bedraagt 8 en er wordt aan de bouw van nieuwe zenders gewerkt. In Frankrijk, dat 4 zenders heeft, bedraagt het aantal toestellen 140.000. In Duitsland wordt door 14 zenders uitgezonden voor 36.000 ontvangtoestellen. In Ame rika zijn 352 zenders in gebruik: er zijn in dit land 28 millioen toestellen. VRIJDAG 30 APRIL 1954 Nationaal programma: 10.2012 00 Rep. feestelijkheden in de tuin van hêt paleis Soestdijk. 21.0021.45 Filmrep. bezoek Z.M. Koning Frederik en H.M. Koningin Ingrid van Denemarken en van de feestelijkheden in dén lande t.g.v. de verjaardag van H.M. Konin gin Juliana Hilversum I, 402 m. Nat. progr. 7.00 Klok. 7.01 Gelukwens door mr. L. A. Kesper. 7.07 Nws. 7.22 Grarh. 8.00 Klok. 8,01 Gelukwens door mr. L. A. Kesper. 8.07 Nws. 8.22 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Waterst. 9.30 Klein koor 9.45 Morgendienst. 10.15 Gram. 10.45 Rep. défilé Soestdijk en grote militaire parade in Rotterdam. 12.00 Promenade<- ork. en sol. 12.30 Land- en tuinb.-me- ded. 12.33 Promenade-orkest (verv.). 12.55 Tulpenrally. 13.00 Klok. 13.01 Toespraak door Z.E. dr. W. Drees. 13.05 Nws. 13.20 Kon. Mil. Kapel. 14.00 Klok. 14.01 Voor de vrouw. 14.15 Kamerörk. en solist. 15.00 Voor de jeugd. 16.00 Amus.muziek. 16.35 Gelukwensen door Ned. emigranten. 16.50 Radio Philh. Orkest (stereofonische uitz.). 17.35 Sport. 18.00 Nws. 18.10 Metropole-ork. 18.40 Koninginnedag in Nieuw-Guinea, Suriname en Ned. Antillen. 18.55 Mees- ter-trio (stereofonische uitz.). 19.20 Ronde van Nederland. 19.25 ,,Enz., enz., enz.", klankbeeld. 20.00 Klok. 20.01 Nws. en weerpraatje. 20.08 .Nederland jubeflt", gev. progr. 21.30 Wedstrijd in kennis v. d. Vaderl. Geschiedenis. 21.55 „Over bluffen gesproken...." 22.30 Marinierskapel. 23.00 Nws. 23.15 Konin- ginnefeest bij de Ned. Clubs in Lon den, Parijs en Milaan. 23.50—24.00 Dag sluiting en Wilhelmus. Hilversum II, 398 m. Nat. progr. 7.00 Zie Hilversum I. 9.45 Gram. 10.15 R.K. uitz. 10.45—24.00 Zie Hilversum I. N.V. in aansluiting hierop nog mede deelde is het jaar 1954 tot dusverre even gunstig geweest als het afgelo pen jaar. Teneinde een belangryke bijdrage te leveren tot verbetering van de marktpositie van Philips' aandelen zal aan de algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Gemeen schappelijk bezit van aandelen Phi lips' Gloeilampenfabrieken worden voorgesteld de mogelijkheid te schep pen over te gaan tot uitgifte van aan delen van 100 en 50 gulden. Tevens ligt het in de bedoeling de statuten te wijzigen teneinde deze aan de veranderde omstandigheden aan te passen. Voorts heeft het bestuur het plan dit jaar ieder kwartaal een mededeling over de gang van zaken te doen verschijnen. Tot dusverre geschiedde dit halfjaarlijks. Geen notering te New York In een toelichting op het jaarver- Radarbakens langs de Nieuwe Waterweg Nadat Amsterdam als eerste stad op het vaste land van Europa zijn haven had uitgerust met een havenradarapparatuur, heeft Rotterdam, zoals eerder ge meld, besloten over de beveili ging van de meer dan 30 km lange vaarweg naar zee, een uit gebreid havenradarsysteem aan te schaffen. Door dit systeem ont wikkeld door het Nederlandse Radarproefstation te Noordwijk en dat zal bestaan uit een reeks radarstations, die op onderlinge afstanden van enkele kilometers langs de Nieuwe Waterweg wór den geplaatst, wordt de veiligheid van h'et scheepvaartverkeer on der ongunstige weersomstandig heden bevorderd. Philips levert hiervoor de radarapparatuur. Er zullen in totaal zes radar stations langs de Nieuwe Water weg komen. De eerste hiervan zal omstreeks het midden van 1955 in gebruik worden genomen. De overige vijf zullen gedurende de tweede helft van 1955 gereed komen. 'fleeót DONDERDAG 29 APRIL Beschouw de Godsmoeder in haar gehele verschijning: haar zinnen kennen geen drift haar vlees geen krankheid, haar ziel geen zonde, haar ba ren geen pijn, haar dood geen angst, haar graf geen bederf. Haar bruidegom is enkel de schuts, haar huwelijk enkel de sluier en haar Kind enkel de bloem van haar maagde lijkheid. Mgr. CRUYSBERGHS Sanctificavit taberna- eulum suum Passagiersschepen Aldabi 27 200 m N. Fernando Nó- ronha n. Rio de Janeiro; Bloemfon tein 27 390 m. W. Kaap Frio n. Las Palmas; Bonaire 27 690 m. N.O. Bar bados n. Barbados; Boschfontein 28 te Suez; Cottica 27 v. Madeira n. Ply mouth; Johan van Oldenbarnevelt 29 te Fremantle vêrw.j Nieuw Amster dam 60 m. N.t.Ö. Finisterre, vanw. 29 te Rotterdam verw.; Noordam 27 410 m. Z.O. Kaap Race n. Rotterdam; Oranje pass. 27 Gibraltar n. South ampton; Rijndam 28 v. Rotterdam te New York; Waterman 27 150 m. Ó.t.O. Madeira n. Las Palmas; Westerdam 27 570 m. N.t.O. Flores n. New York; Willem Ruys 23 60 m. W. Nikoy n. Colombo. Zuiderkruis 27 460 m. N.W. Flores n. Southampton. Tankvaart Barendrecht 28 van Fao te Suez; Caltex Pernis pass. 27 Creta n. Sidon; Coryda pass. 27 Pantellaria n. Al giers; Esso Den Haag 30/1 Vlissingen verw. n. Antwerpen; Felipes 27 v. Tj. Priok n. Pladju; Kieldrecht 27 v. Dji bouti n. Penang; Mirza 27 v. Sorong n. Yokohama; Woensdrecht pass. 27 Landsènd n. Curagao. Vrachtvaart Abbekerk 29 v. Aden te Suez verw.; Albireo 28 v. Refice te Bahia; Amstel» brug 28 te Rotterdam; Amsteldijk 28 v. Rotterdam te Antwerpen; Amstel veen 27 V- Suez n. Aden; Arkeldijk 30 Havre verw.; Artemis 28 v. Izmir n. Haifa; Bali 27 v. Djibouti n. Colom bo; Banka 27 te Probolingo; Donge- dijk 27 te Vancouver; Duivendijk 27 te Antwerpen; Itertosono 28 te Ma dras; Kota Agoeng 27 v. Maokwari n. Hollandia; Kota Inten 27 rede Pana- rukan; Langkoeas pas.. 27 Kaap St. Vincent n. Port Said; Laurenskerk 28 te Bombay; Lutterkerk 28 te Livorno; Mariekrk 29 Shanghai verw.; Molen- kerk pass. 27 Ouessant n. Antwerpen; Prins Willem van Oranje pass. 28 Vlissingen n. Hamburg; Salawati p. 27 Adeb b. Massawa; Singkep 28 v. Amsterdam te Antwerpen; Sloterdijk pass. 26 Scillys n. New York; Soest dijk 27 v. New York n. Baltimore; Stentor 27 v. Amsterdam n. Surina me; Themlsto 28 te Montreal v. Swan sea; Van Spilbergen 27 v. Bordeaux n. Dakar; Westland 28 v. Las Palmas te Refice. slag verklaarde het bestuur met na druk, dal er niet aan gedacht wordt notering van aandelen Philips' ter beurze van New York aan te vragen. Ook werd verklaard, dat verwach tingen van eventuele nieuwe verho gingen van de nominale waarde der aandelen ongegrond zijn. De recente verhoging vloeide voort uit de over weging, dat een nominale waarde van f 1000 ..couranter" is dan een van f 750. Zij geschiedde derhalve ter ver gemakkelijking van de beurshandel. Wat de dividendvooruitzichten be treft werd opgemerkt, dat het bestuur de verhoging van het kapitaal niet zou hebben aangedurfd, wanneer het niet voldoende optimistisch zou zijn geweest over de resultaten der ven nootschap. ROSMALEN, 28 April Van middag omstreeks half vier is door onbekende oorzaak brand uitgebroken o.p een bos-hei,de- terrein nabij de z.g. Eiken.burg, gelegen aan de rijksweu 's-Her- togenboscihNijmegen te Rosma len. De brandweer uit 's-Herto- genlbosch en de gemeente-arbei ders uit Rosmalen namen, zowel met neveltankwagen» als met zand, aan het blussingswerk deel. Men slaagde erin, ondanks de stevige wind, het grote bos, be groeid met hoge dennen, te be houden. Na drie kwartier was men de 'brand meester. Ongeveer een ha heide, begroeid met jonge dennen ging verloren. van militaire dienst 'S-GRAVENHAGE, 28 April - Teneinde in zo ruim mogelijke mate tegemoet te komen aan de moeilijkheden, veroorzaakt door het tekort aan leerkrachten bij het lager onderwijs, heeft de minister van oorlog en vatt ma rine nader bepaald, dat aan alle dienstplichtige onderwijzers, die in 1954 nog voor eerste oefe ning in werkelijke dienst moe ten komen voor zover zij een betrekking vervullen of gaan vervullen bij een school, waarbij zij als onmisbaar worden aange merkt vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige zal worden verleend. De onmisbaarheid 'bij de school zal worden beoordeeld in overleg met de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen. De vrijstelling zal ophouden te gelden, zodra de onderwijzer de school verlaat ten behoeve waarvan hem vrijstelling is ver leend. Door deze maatregel zal wor den bereikt dat behalve de onge veer 300 onderwijzers, die in de loop van dit jaar wegens beëindi ging van hun eerste oefening, ter beschikking van het onder wijs kunnen komen, ook nog Ongeveer 400 a 500 onderwijzers door vrijstelling van militaire dienst voor het onderwijs be houden zullen blijven. Aanvragen om vrijstelling kunnen worden ingediend bij de burgemeesters, zodra de onder wijzer een oproeping om in mili taire dienst te komen, zal hébben ontvangen. De Nederlandse bouwwereld heeft volgens de stichting „vak opleiding bouwbedrijf" jaarlijks behoefte aan ongeveer 3500 vak lieden, te weten 1700 timmer lieden, 1350 metselaars, 300 be- tontimmerliedeil en 150 betön- vleohters. Deze behoefte is be paald op basis van de huidige bouwactiviteit, die nog vele jaren dezelfde omvang zal houden. De toevloed van vaklieden is echter aanzienlijk geringer. Daarom wil de stichting opnieuw de aandacht vestigen van de scholieren die voor hun beroepskeuze staan, op de aantrekkelijkheid van de bouwvakken en wel door middel van een langs dé scholen reizen de tentoonstelling. Deze expositie werd vandaag het land in ge zonden tijdens een bijeenkomst, waarbij de minister van weder opbouw en volkshuisvesting, ir. H. B. J. Witte, het woord voerde. Zij komt het eerst op Haagse scholen. I I Smidje Verholen zat op het terrasje van het logement De Vergulde Turk te genieten van het heerlijke weer. Hij zat zo'n beetje na te denken over de merkwaardige avonturen, die hij beleefd had ip en om het oude kastéélvan de hertogen von Zwiebeibeiss jij, Heisserwursten, Hij nam het er nu echt van, want zijn licihKn vroeg om rust, daar zelfs een smidje Verholen niet altijd bezi| kan blijven met het 'beleven van de meest dolle avonturen zonder daar enig nadeel van te ondervinden. Het eerste wat hij na zijn aankomst in het eigen land had gedaan, was een bezoek brengen aan de stad Gravendlrecht, waar hij op de Nationale Bank nog zoveel geld 'had staan. Hij had zijn zaakjes geregeld en hij had voorlopig wat geld opgenomen om zich in de eerste dagen te kunnen redden. Vervolgens had 'hij zijn intrek genomen in het reeds genoemde logement, De Vergulde Turk, dat weliswaar maar klein was, maar dat toch zeer terecht een uitstekende reputatie genoot als het verblijf voor de betere middenstanders-met-culturee'l-besef. Smidje Verholen was name lijk van Rian zijn oude beroep weer op te nemen en hij keek nu uit naar de een of andere smederij. Hij had nu zo langzamerhand genoeg van al die Wilde avonturen. En zo zat hij daar dan op het terrasje, toen zijn aandacht getrokken werd door een kran tenverkoper, die een onnoemelijk grote tas kranten met zich meesleepte. „Het Laatste Nieuws", riep de krantenman uit. „Het Laatste Nieuws", altijd vol bijzondere grollen en met de beste strip". „Jageeft u mij maar zo'n krant", zei de smid, terwijl 'hij een kwartje uit zijn zak opdiepte. De krantenman reikte een exemplaar van zijn krant over en de smid zette zich tot lezen. Het nieuws interesseerde hem maar matig. Hij bepaalde zijn aandacht meer tot de advertentiekolommen, waar een opval lend zeteeltje de volgende mededeling deed; In een welvarend villadorp onder d'e rook van Gravendrecht wordt een goed- beklante smederij te koop aangeboden, daar de huidige eigenaar niet over een opvolger besohikt. Alleen serieuze en kapitaalkrach tige gegadigden gelieven te reflecteren.... Krasnapolsky10 pet. AMSTERDAM, 28 April. De hotelruimte in Amsterdam is krap voor topdagen zoals Pasen, weekends enz., maar niet voor de normale dagen, die in de meerderheid zijn. Dit geldt niet alleen voor Amsterdam, over de hele wereld is de hotelaccommo datie voor topdagen te klein. Uit breiding van hotelruimte op basis van die topdagen zou verlies gevend en dus niet verantwoord zijn. De grote Amsterdamse hotels beschikken over 2.000 bedden, de kleine hotels en pensions over 3.000, bovendien kunnen parti culieren onderdak verschaffen, zoals met Pasen op ruime schaal is gebeurd. Dit verklaarde jhr. Six van Hillegom, president- commissaris van de Grand Hotel Krasnapolsky N.V. in de vandaag gehouden jaarvergadering. De jaarstukken werden goed gekeurd en het dividend werd be paald op 10 procent (vorig jaar 9 procent). Stijgende omzetten Groninger Industriële Credietbank In de .iaarverggdering der N.V. Groninger' Indqsjtrjële Crediet bank te Groningen ziin de jaar cijfers over 1053 goedgekeurd. Het dividend werd bepaald op 9 pro cent. Mr. N. E, Rost Onnes werd als commissaris herkozen. De ver gadering sprak er haar voldoe ning over uit, dat de jongste emissies zo'n gunstig onthaal heb ben gevonden. De directie deelde nog mede dat de omzetten Zich in stijgende lijn blijven bewegen. Shell vraagt concessie in Turkije De Koninklijke Nederlandse Shellgroep heeft Dinsdag als der de buitenlandse maatschappij een verzoek bij de Turkse rege ring ingediend om een concessie voor bodemonderzoek in Turkije. Volgens een nieuwe Turkse oliewet wordt de' helft van de opbrengst van in Turkije door buitenlandse maatschappijen aan geboorde olie gegarandeerd. De Socony Vacuum Company en een dochteronderneming van de Caltex hebben ook reeds ver- PARIJS 28 April Een ge zamenlijke verklaring bedoeld de onafhankelijkheid van Viet nam te vestigen Voorafgaand aan het afsluiten van formele ver dragen, Werd vandaag onderte kend door de Franse premier Jo seph Laniel en door de Vietna mese vice-premier Nguyen Tring Vinh, De onderhandelingen over de onafhankelijkheid waren in Pa rijs sedert 8 Maart aan de gang. zocht om proefboringen te mogen doen. Hoger dividend Stoomspinnerij ,Twenthe' Aan de binnenkort te houden algemene vergadering van aan deelhouders der N.V. Stoomspin nerij „Twenthe" zal worden voorgesteld over 1953 een divi dend uit te. keren van 12 procent (vorig jaar 9 procent). Emissieprospectus Ned. Bank voor Zuid-Afrika Het prospectus van de reeds eerder aangekondigde emissie der Nederlandse Bank voor Zuid- Afrlka N.V. is thans verschenen. Vrijdag 7 Mei a.s. staat de in schrijving open op 3.000.000 gul den nominaal aandelen van 500 gulden, die voor de helft delen in de winst van het lonende boekjaar en ten volle beginnende met het boekjaar 1 October 1954, De inschrijving staat uitsluitend open voor houders van claims in de verhouding van 1 tot 5 tegen 135 procent. Het prospectus memoreert de recente fusie met de Amster damse Goederenbank. Doel der emissie is de versterking van de kapitaals- en reservepositie. Dit wordt wenselijk geacht wegens het thans reeds bereikte balans totaal en de vergrote omvang der te financieren transacties. De directie vertrouwt, dat de winstcapaciteit van het gecombi neerde bedrijf gunstig zal blijken te zijn. De tegenwoordige gang van zaken doet een alleszins bevredigend bedrijfsresultaat ver wachten. Mij. „Volharding" 7 pCt. dividend De N.V. Maatschappij „Vol harding" tot exploitatie van on roerende goederen te Amsterdam heeft over 1953 een winst be haald van 28.325.-. Voorgesteld wordt een dividend van 7 pro cent. Het aantal percelen in het bezit van de maatschappij (180 gebouwde) bleef onveranderd. Vaste stemming De stemming ter beurze is van daag geheel omgeslagen. Was het gisteren en eergisteren uit gesproken fl'auiw, vanmiddag vertoonde de markt een krach tig herstel. Unilever had hierbij de leiding. Opnieuw deden ge ruchten de ronde, dat de maat schappij mogelijk toch zal over gaan tot een bonusuitgifte. Of ficieel is echter niets bekend. De prijs varieerde van 293 tot 2941/2, dus ruim 8 punten bo ven gisteren. Ook olie was aan de vaste kant en steeg 5 punten tot 450 1/2. De voorgestelde statutenwijziging beoordeelt men gunstig. Philips avanceerde circa 5 punten tot 287 wegens het gun stige verslag over 1953, dat van middag verschijnt. A.K.U. trok 2 punten aan tot 210. De vaste stemming werd tevens in verband gebracht met de iets minder dreigende politieke situatie en het gunstig beoordeel de verslag van de president der Nederlandse Bank. Bij de cultures blijft Amster dam Rubber favoriet. Dit papier zette de opmars naar de pari- prijs verder voont en kwam op 98 1/4 (951/2). H.V.A. verbeterde een fractie, doch Deli bleef iets achter. Op de scheepvaartafdeling is het de laatste tiid uitermate stil. De stemming was nauwelijks prijshoudend. Guldensbeleggingen stil, doch opnieuw aan de vaste kant. ACTIEVB obligaties Ned 1953 3% Gr.boek-obi 3 Vb 1951 3% 1953 3Vb 1948 3V4 1954 1947 (3M») 1937 3 Dollarlening 47 3 - Investeringscert 3 1962-64 3 N W.s Gert üMj Ned -Indie 1937A 3 Nêd Insobr Grtb 40 3 ACTIEVE AANDELEN Cult Hand - en Ind Bank Nationale Handelsbank Ned Handelmy Alg Kunstzijde Unie Bergh's en Jurgens v Berkel's PatëHt 27 April 28 - 103% 99 99 102'/s 102% 102% 98V- 95-ht 93 f* 99 A 99% 76j3 98% 95% Si 99 li 7611 98'/s 97Vi 6714 68'/: 145'/! 145% 176": 174'/l 207% 210 280'/» 2S0"s 132"; 134'/= Calvè-Delit 155 158 Fokker 158'/. 159 v. Gelder Zonen 204)4 204 Kon. Ned. Hoogovens 179'/. 178 Ned Ford 285 286V. Ned Kabelfèbriek 205'/. 208 Philips (gem. Bez. v. A.i 282)4 287% (gem Bez C. P 212 2137. Unilever 286 293% Wilton-Feijenoorü 185 e 185 Billiton, le rubriek 336 Billiton, 2e rubriek 282 282 Dordtsche Petrol M(). 408)4 414% 7 pet. Prei 410 414% Kon Petroleum Mt) 445% 450)4 Onder-aand 443'/. 448'/. Moeara Énim Petr MO 6601 Amsterdam Rubber 95% 98% Bandar Rubber Mil 120 124 Kendeng Lemboe 65 65 b Vlajang-Landen 51% 52 Ned -Noorse Plant Mij 50 Oost-Java Rubber 38'/» 38". Oostkust 124% 1241 Rubber Mij. „Vico" 25". 25Hb Serbadjadi 44". 44". Silaü Sum. Rubber 49". 49b Sum. Rubber Cult. 41 b 41% Zuld-Preangêr Rub 66 65 Holland-Amerika Lijn 145)4 145% Kon. Java-Chlna Paket 133% 134 K.N.S.M131 129". Kon. Paketvaart 131". 130% Kon. Rotterd. Lloyd 131% 131% Ned. Scheepvaart Unie 135% 135 Ommeren. Phs. van 181% 180 Stv. M;j Nederland 144". 143)4 H.V.A 124 125". Javase Cultuur-Mij55 55% Ned ind. Suiker Unie 71". 71% Ver Vorst. Cult. Mjj, 21% 22 Oeii Mij114% 113% Sen em bah 96)4 95% Mtiller en Cö177 176% t*remielkmnt$eh ASd O f100 3 A'dam '51 2% s-Gr 52 1 2% s-Gf '52 O 2% R'dam'52 1 2% R'Öam '52 Ï1 2% Utr '52 f100 2% Breda Eindhoven Enschede Bank-, Credlet- instéllirtgen Amst Bank a Esc bank A Gr.Ind.Cr.»b A Holl.B Urt UvA Nat Berst paE Nd. B Z.'A A Ned Cred.b. AB R'damse Bk A Slavenb's Bk A Tw Bank CvA r'd.Bel Cons a 27 April 28 125% 125% 122 123 11.9% 119% l23;ï/t 124% 119% 119% 119% 119% 115% 114% lOöjf; 109 109% 109% 111 111*/* 184 61% 156'<2 229r/s 89% l76Vs 118' - 188 127 179 218 183 61'/» 149 e 227'/. 119% 171 127 1781 216% industriële Ondernemingen Alb Superf A Alg Norit Allan Co A Alweco A Asd Bali My A Dr d Mil A 121'/. A 313 120'4 315% 109% 109% 49% 50)4 190 191% 290 290 Bergh Hap Beynés fabriek Breda Maöh i A Bührm Rap Céntr Suiker Dikkerö Có DRU Emb en Ht.h Gruytér Zh HaZemeyer Heemaf Heineken'ê Hero Cons H. StóommeéJ H Kattertb H Beton H. Dr Kabel H Kunstzijde H Mélksuik int Gew Bet Int Kunstst Int Viscose Klinker Isol Kondor Kon Nd Gist K N Gfofsm K Ned Zout K. Ph. Broc K Ver Tap K. Zw Ketjen Korenschoof Lett.g A'dartf Lyempf A A A A A OA A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A -dim Gelai CvA 228 228 iMacn. Smuia. A 138% 138 132'/» MeelN.Bak CvA 229 225 13Ö'/e 131 Mijnboüwk. W 104'/» 104'/, 155 156 Naarden Ch A 174 1721 184 184 N A A Vr.st A 178 177 202 202 Ned.Am. Fitt A 33 33% 108% 108% N Ap Nedap A 122'/» 123 143 141 Ned Dok A 180 178 14 6'/« 144 .Nieaf" A 138 137 309 302 Ned Schps.D A 173'/* 173 218'/. 220 Ned Staal! A 142'/* 1 140 1 196 196'/» N.I. Vezelv A ,72% 72% 132 132 Nyma A i79'/s 180 100 99 Pad. Cement A 60 61'/» 114 113% Reinev Mach A 126 124'/» 185 ld. PA 117'/» 388 387 Rott. Dr dok A 418'/» 420'/» 94 95'/» Rp v d Voort A 87 1 2201 222 Vredestetn A 211 210 145 143 Schelde NbvA 135 135 67 66% Schokbeton A 113'/» 112'/» 99'/e 98'/» Scholten'b A 38 35 Smit Tr.f fbr A 185 183 199 198 Stokvis Z A 154'/» 234'/» 235 Stófk Co A 173 143 Tiel Dros A 54 53 363 360 Un IJsfabr A 156 155'/» 157 157 Uilil 7 cpA 156% 156 191 191»/* ld. 6 cpA 135% 136 193'/» 191 Ld 4 aflb cpA 100]| 155% 101 98 1 Utr Asphalt A 153 250 251 Ver Bltki A 154% 144'/s 145 Ver Pharm A 127'/» 127 I40be 140 Vliss Katoeh A 183'/» 182'/» Werkspoor a Weyèr8' I&H A 164 A 189 166 Zwan Organ A 196'/» 198 Aniem NBvA 70 70 Ov Gas NBvA 100 99 Borsumij cvA 115% 116% Cut. H Mlj A 215 215 Güntz Schum. A 149% 149 South.Alberts A 123 b 123% Bouth Pont A 1431 140% 168% Internatlo A 166'/» Ltnde Teves A 181 180 Molukse HV A 68% 69 Tels Co. A 127 126', Alg. Explor. A 95% 97 '/i Beng. Expl.M A 37% 38% Oost-Borneo A 41 41 Gem. Eigend A 159'/» 160'/» Houtvaart A 135% 135% Moormann e. co ld. Serie A Tjepp C My A 12V* 69 13 Arendsb Tab A 69 Besoeki Tab A 170 171'/* Sedep A 89'/» 70 1 Telaga Hat A 34 36 b Bandar Oliep A 100 b 100 Ngombezi C A 189 187 Albert Heyn A Maxwell 272 270 Walvlschv A 75% 75 b Schev Expi A 99% 100' :b Thomsen S A 119 118 Kolen Sab ov A XIII Tóen Norah haar kamer bin nenkwam liep Chrystal met een batisten schort voor bedrijvig op en neer. Even bleef Noreh ver baasd op de drempel staan. Toen sloot zij de deur. Chrystal sloeg nauwelijks acht op haar. „Ben je nu tóch opgebleven?" vroeg Norah. Chrystal wiegde het hoofd heen en weer, „Ik ben net huis. Homer nam mij mee naar de Blauwe Garde nia. Druk dat hêt er wasl" „Het spijt me van die ruzie", begon Norah. „Ik ga nu maar naar bed.... Wêlteruste". Ineens stond Chrystal voor haar. Zij legde de hand op haar schouder, voerde haar met zachte drang naar een leunstoel en keek haar enige seconden lang pein zend aan. „Norah". sprak ze. „Nadat Ho mer had gebeld, wilde ik je zwar te tafzijden japon lenen. Ik kon 'm niet vinden. Je pumps waren óók verdwenen, die zwarte suède". Norah keek strak naar de tafel on toen naar haar vriendin. „Ik ben niét viug van begrip, Norah.. maar die geheimzinnige afspraak van je en dan je zenuw achtigheid sinds bekend werd, dat die Prebble was.... eh...." Norah voelde grote, warme tranen in haar ogen. Zij vielen op haar handen en legden een floers rond alle vertrouwde din gen om haar heen. Toen viel zij voorover met het hoofd op de ar men. Haar lichaam schokte door het krampachtig snikken. Chrystal werd heel bleek, Toen legde zij een arm rond de schouders van haar vriendin en boog zich naar haar over. „Vertel me alles, Norah", fluis terde zij. „lik zal je helpen". De klok van de cafétaria wees precies half vier toen Casey Mavo binnenkwam. Een blonde vrouw kwam meteen op hem toe en hield hem tegen. „Hallo, mijnheer Mayo!" „Granite 1466!" riep Mayo stomverbaasd uit. „Dat had ik kunnen weten! Ik heb het een ogenblik vermoed. Kom laten we hier gaan zitten. Nou, ik dacht toch werkelijk, dat jij wijzer zou zijn geweest! Iémand te vermoor den. dat was die hele Prebble niet waard". Mayo zat in grenzeloze verba zing Chrystal aan te kijken. Zij schudde meewarig en ver veel het hoofd. „Allicht", zei ze, „hoewel ik daar best toe in staat zou zijn ge weest. Ik ben alleen niet de schuldige! Ik verafschuw garde nia's of ze blauw of rood Zijn". „Maar waarom ben je dan hier?" zuchtte Mayo wanhopig. Chrystal liet plotseling haar pose in de steek. Zij keek de journalist vlak in het gezicht. „De echte schuldige wil zich overgeven, omdat ze gelooft in wat u haar vertelde. Ik hoop dat u meende, wat u schreef en zei". „Waar is ze?" vroeg Mayo kort af. Hij was opgesprongen en liep aarzelend de cafétaria door. Achter het houtwerk dat de ta feltjes van elkaar scheidde, zag hij een vrouw zitten, die met grote blauwe ogen naar hem op keek. „Nu weet u het", hoorde hii haar fluisteren. In de stilte klonk slechts het korte kuchen van Joe, de eige naar, die als altijd glazen stond te wassen in de bak. Als in tran ce ging Mayo zitten, terwijl hij haar onafgebroken aanstaarde. Buiten raasde het verkeer door de straten van Los Angelos in 'n geordende wirwar van auto's, bussen en trams. Felgele taxi's loeiden voorbij de stille cafétaria. De geluiden drongen op Mayo in alsof plotseling een raam werd opengegooid in een stille kamer. „Koffie, Joel!" riep hij zonder zijn blik van haar af te wenden. „Ik ben Norah Larkin", begon de vrouw. „En hier is mijn en uw verhaal. Ik werd verlaten door een man die ik liefhad. Ik weet dat ik niet de enige ben, die zo iets overkomt. Ik kre.eg een brief van hem uit Korea en toen Preb ble vlak daarna opbelde, zei ik „j!a". Zó doodde Norah Larkin een man die ze nauwelijks ken de". Norah keek even op naar Chrystal, die over de houten leu» ning gebogen haar bemoedigend toeknikte. „Geen romantische geschiede nis. Alleen maar de waarheid". Cassey Mayo zuchtte en keek naar het tafelblad. „U zei, dat U zich niets herin nerde van een moord", mérkte hij op. Zijn stem was mat en toonloos. „Is er een andere verklaring?" hoorde hij Norah vragen. „Ik had het u gisteren moeten zeggen, maar ik wilde eerst overtuigd zijn dat ik u kon vertrouwen". Casey Mayo keek haar aan met een droevige trek rond de mond. „Bent u overtuigd?" vroeg hti. „Volkomen". Maar wat nu?" antwoordde Norah. Mayo beet zich op de tong. Hij begreep, dat deze vrouw haar angst te boven was en alle conse quenties wilde aanvaarden. De rollen waren omgekeerd. Mayo voelde Zijn vastberadenheid weg vloeien. „Ik..., ik weet het niet..,," sta^rnelde hij. Norah keek hem verrast en scherp aan. „Weet u dat niet?" stotterde ze. „Maar u hebt mij beloofd..." Mayo wendde het hoofd af en stak zenuwachtig een sigaret op. „Ik had geen idee dat j ij het was, Norah...." „Meende u dan niet wat u zei?" fluisterde Norah. Haar 6tem klonk hees en benauwd. Mayo drukte zijn sigaret weer uit. i

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 2