SMI&JE VERHOLEN en de Body Builder K oer sen Amsterdamse Beurs 2). BL RADIO Beschikken Rusland en satellietstaten over zes millioen manschappen Prijsvraag Katholieke Ec.Hogeschool Financiën en Economie Cjardt Aanval en verdediging van Russen wordt beter De Beurs aawe enia De Zomerzegels zijn er weer programma Dordtse toren weer stevig Invoerrecht van tien procent R.T.C. met West begint 20 Mei Scheepsberichten Si 71% ffl Naar de gelijknamige Warner Bros film Pagina 2 Vrijdag 30 April 1954 WASHINGTON Over Duitsland verspreid ligt een parate Russische voorhoede van 22 divisies, die snel naar West-Europa kunnen oprukken. Die voorhoede be staat, grotendeels uit tankeenheden. Binnen 30 dagen na het begin van een dergelijke aanval kunnen de Sovjet- Unie en haar satellieten 400 divisies op de been brengen. Nat-olanden opgesteld circa 100 divisies en ongeveer 2.000 vlieg tuigen, die gevechtsklaar zijn. Uit deze samenvatting, van de macht der Sowjet-Unie en haar satellieten blijkt duidelijk, dat hun aanvalsvermogen niet slechts groter wordt, maar ook dat hun verdediging tegen vergeldings- aanvallen zoals de Ver. Staten die bij eventuele Russische aan val beloofd hebben, beter wordt. Groot vermogen Diplomatieke woordvoerders wezen er nadrukkelijk op, dat het communistische blok zo-wel op het gebied van de atomische-, gas- en bacteriologische wapens als op dat van de geleide projec tielen een groot vermogen ont wikkeld heeft. Zij betoogden, dat de Russische satellieten een betere luchtmacht krijgen. In 1951 werden -de vliegtuigen der satellieten verouderd genoemd, maar dit jaar is hun aantal vliegtuigen verdubbeld. De lucht strijdkrachten der satellieten be staan thans voor 50 procent uit straaljagers. Bovendien hebben de Russen volgens de schattingen van de diplomaten thans voldoende voorraden gevormd om tanks, mortieren en anti-tank wapens voor rpim 300 divisies te leve ren. Achter de 22 divisies die in West-Duitsland een krachtige voorhoede vormen, staan in Oost-Duitsland en de satelliet- landen 60 andere Russische divi sies opgesteld. De satellieten zelve beschikken over ongeveer 80 divisies, hetgeen het dubbele aantal van 1947 is. Het grootste Russische zeewa pen is de duikbootvloot, die uit 300 schepen bestaat. Ongeveer de helft van deze duikboten is ge schikt voor operaties in volle zee. Het totale aantal manschappen, -dat zich op het ogenblik in Rus land, Oost-Duitsland en de Oost- Euro-pese satellieten onder de wa penen bevindt, wordt geschat op ruim 6.000.000, van wie circa 4.500.000 man bij de landlegers ingedeeld zijn. Van de Russische luchtvloot, die bestaat uit 20.000 jagers, tactische en ziwareÉ bom menwerpers, wordt thans in snel tempo een dodelijke en hyper moderne luohtvloot van straal vliegtuigen gemaakt. Deze nieu we taxatie van de militaire macht der communisten is af komstig van welingelichte diplo matieke functionarissen, die niet bij name genoemd kunnen wor den. Tegenover deze communistische macht staan aan de zijde der DEN HAAG, 29 April Van 1 Mei af zijn op alle postkanto ren en bij de honderden plaatse lijke co-mité's de zomerzegels weer verkrijgbaar. Zij zullen tot en met 30 juni verkocht worden en zij blijven geldig tot 31 Dec. 1955. De opbrengst -van de toeslag op deze zegels wordt zoals men wel weet door het bestuur van de stichting „Comité voor -de zomer - postzegels" verdeeld onder een groot aantal instellingen, die zich met volksgezondheid, maatschap pelijk werk en culturele zorg be zig houden. Een kwart van de opbrengst wordt gereserveerd voor werk van plaatselijk en re gionaal belang. Elke provincie krijgt 'n bedrag toegewezen, dat in verhouding staat tot de opper vlakte van de provincie en de daarin bereikte zomerzegelomzet. De commissarissen der Koningin adviseren over de 'besteding van dit bedrag. De rest wordt uitgekeerd aan organisaties en instellingen, wier arbeid zich over het gehele land uitstrekt Van dit bedrag wordt de helft besteed voor culturele doeleinden, 25 pet. voor maat schappelijk werk en 25 pet. voor volksgezondheidszorg. ZATERDAG 1 MEI 1954 V.A.R.A.: 20.15 1 Mei-programma. Hilversum I, 402 m. K.R.O.: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Marialiederen. 7 45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9 40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade-ork. en so list. (12.30—12.33 Land- en tuinb.me- ded.). 12.50 Ronde van Nederland. 13 00 Nws. en kath. nws. 13.20 Symphonette- ork en sol. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.20 Eng. les. 14.40 Amateurs- progr. 15.15 Gram. 15.30 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 16.00 Gram. 16.10 Sport. 16.40 Gram. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Ronde van Nederland. 18.10 Voor de jeugd. 18.20 Journalistiek week overzicht. 18.30 Gram. 18.40 Regerings- uitz.Atlantisch allerlei. 19.00 Nws. 1910 Gram. 19.20 Pari. overz. 19.30 Gram. 20.00 Lof. 21.00 „De betekenis v d. arbeid voor de mens naar kath. opvatting", caus. 2,1.10 Gev. progr. 22.30 „Ziedaar Uw Moeder", klankb. Hierna: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22 Maastrichts Sted. Orkest. 23.50—24.00 Gram. Hiiversum II, 298 m. V.A.R.A.: 7.00 Social, strijdlied. 7.03 Openingstoespr. 7.10 Nws. 7.20 Gram. 8.03 Openingstoe spraak. 8.10 Nws. 8.25 Orgelspel. 8.50 Voor de jeugd. 9.25 Gram. 9.50 Rep. VP.R.O.: 10.00 „Tijdelijk uitgescha keld", caus. 10.05 Morgenwijding. V.A.- R.A.10.20 Voor de vrouw. 11.00 Chan sons. 11.15 Voordr. 11.35 Armvedel, kl. harp, blokfluit, gamba en luit. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Hammon-dorgelspel. 12.45 Gitaar- ens. 13.00 Toespraak. 13.15 Nws. 13.30 Promenade orkest en klein koor. 14.15 „1 Mei viering in het buitenland". 14.45 Zwitserse klanken. 15.00 Thomas More. treurspel. 16.00 Gram. 17.10 Voor de jeugd. 17.35 Joego-Slaviseh octet. 18.00 Nws. 18.15 Arb.orkest. 18.45 „1 Mei viering in het buitenland". 19.05 Piano recital. 19.35 Dansmuziek. 20.00 Nws. 20.05 „Stad aan de Westerschelde", klankb. 20.15 „De 1 Mei-viering in Ter- neuzen". 21.10 Gev. progr. 22.00 Voor dracht. 22.30 Intern, samenzang. 23.00 Nws. 23.15—24.00 „1 Mei-viering in het buitenland". Wettelijke regeling accountantswezen 's-GRAVENIHAGE, 29 April De staatssecretaris van Economi sche Zaken, dr. G. M. J. Veld kamp, heeft vanmiddag de com missie inzake wettelijke regeling van het accountantswezen ge ïnstalleerd. DORDRECHT De Dordtse grote kerktoren heeft reeds ja ren zorg gebaard ten-gevolge van het feit, dat zij steeds verder in Noordelijke richting aan het sch-eefzakke-n was. De laatste tijd bleek zij zelfs 2.25 m. uit het lood te zijn geraakt. Daarom is men in 1952 begonnen met het verstijven en vergroten van de torenvoet. Voor de gigantische betonconstructie, ontworpen door d-r. ir. J. Emmen, heeft het ge meentebestuur een bedrag van f 510.000 beschikbaar gesteld. Gisteren is heit karwei officieel besloten. De Dordtse toren staat weer stevig. iiiiiiiiiiiiiniuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Op bestrijdingsmiddelen land- en tuinbouw DEN HAAG De regering heeft besloten aan de regeringen van België en Luxemburg voor te stellen een invoerrecht van tien procent te heffen op bestrij dingsmiddelen voor de land- en tuinbouw. Dit heeft de staatsse cretaris van Financiën geant woord op schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer de Ruiter, Staatssecretaris van den Berge deelt in zijn antwoord mede, dat de tariefswijziging alleen tot stand kan komen indien over eenstemming wordt bereikt tus sen de regering van de drie Be- nelux-lan-den. O-fschoon de Ne derlandse industrie niet in staat is alle bestrijdingsmiddelen te leveren ook in de toekomst zal een beperkte invoer nodig blij ven voorziet zij thans reeds voor het grootste gedeelte in de Nederlandse behoefte, terwijl bovendien nog voor grote bedra gen wordt geëxporteerd. Het voorstel to-t heffing van invoerrechten is een gevolg van de aandrang, -die de Nederlandse fabrikanten op de regering heb ben uitgeoefend. 's-GRAVEN-HAGE, 2-9 April Ook de Surinaamse delegatie heeft de uitnodiging om de Ron detafelconferentie tussen Neder land, Suriname en de Nederland se Antillen in Mei te beginnen aanvaard, Daar de leden van .de Surinaamse delegatie in verband met de vervoersmogelijkheden pas o-p 19 Mei in Nederland kun- n-en aankomen, is de begindatum van de R.T.C. vastgesteld op 20 Mei. TILBURG. 28 April De Se naat van de Katholieke Econo mische Hogeschool heeft 'n prijs vraag uitgeschreven voor stude renden of afgestudeerden van 'n Nederland-se instelling voor Ho ger Onderwijs. Gevraagd wordt: a. Een analyse van de tekor ten en de o-verschottén welke sinds 1946 volgens dé regelen van de comptabiliteitswet -bij het Rijk kunnen worden geconsta teerd en een vergelijking van de overschotten met die welke voortvloeien uit de staats,balan- sen (waarbij in het bijzonder aandacht moet worden besteed aan het in verscheidene millioe- nennota's opgenomen „overzicht van de mutaties in het balans saldo", alsmede met de in een aantal millioenennota's opgeno men „analyse van de begrotiri- genaangepast aan de me thode van de nationale boekhou ding": b. Een verklaring van het ont staan van de overschotten en een uiteenzetting van de wijzen waarop zij zijn besteed; c. Een doelmatig critisehe be oordeling van de overschotten in het licht van de feitelijke om- Passagiersschepen Aldabi p. 28 Fernando Noronha /Rio de Janeiro; Alnati 28 Bue nos Aires/Montevideo/Rotterdam; Bloemfontein 28 720 m W Lobito /Las Palm-as; Bonaire 28 440 m NO Barbados; Boschfontein 28 Suez/Port Sudan; Boskoop 28 Cristobal/Cartagena; Grote Beer 28 Quebec; Indrapoera 28 Port Swettenham/Penang; Jagersfon tein p. 29 IJmuiden/Antwerpen; Jo-han van Oldenbarnevelt 28 210 m NW Fremantle; Noordam 28 440 m NW Flores/Rotterdam; Oranje 1 Mei Amsterdam verw.; Nieuw-Amsterdam 29 Rotterdam: Oranjestad 28 110 m N Barbados/ La Guaria; Waterman 28 Las Pal- mas/Walvisbaai; Westerdam 28 760 m O Kaap Race/New York; Zuiderkruis 28 400 m N Flores/ Southampton. Tankvaart Aidegonda 28 Pladju/Makassar; Anton-ia 29 Singapore; Caltex Delft p. 28 Kaap Bon/Rotterdam; Caltex Pernis 29 Sidon/Rotter- dam; Caltex Utrecht p. 28 Kreta /Rotterdam; Ceronia 30 Accra verw.; Cistula 28 Albany/Fre- mantle; Coryda 29 Algiers; Kate- lysia 2,8 op proeftocht; Malonia 29 Melbourne; Sunetta 27 Miri/ Nügata; Thalatta 6 Mei Menalah- madi ver.w- Vrachtvaart Aagtedijk 28 Boston, 28 Mar seille; Aalsum 29 Amsterdam; Aalsdiik 28 Philadelphia; Aar- dijk 29 New Orleans; Alamah p. 28 Quessant/Le Havre; Al- bireo 28 Bahia/Rio de Janeiro; Alblasserdiik 26 Veracruz; Alm- dijk 30 Le Havre verw.; Arends- dijk verw. p. 1 Mei Vlissingen/ Antwerpen; Averdijk 29 Rotter dam; Bintang 28 Montevideo; Blo-mmersdijk 28 New York naar Rotterdam; Kertosono 29 Madras /Colombo: Leuveker-k 29 Aden; Prins Frederik Hendrik 24 Mon treal/Chicago; Stad Maassluis 30 Safi/Vlaardingen; Sumatra 26 Houston/New Orleans; Tamo verm. 28 Necochea/Rotterdam; Tegelberg 25 Santos; Utrecht p. 23 Gibraltar/Halifax; Waal 26 Houston/New Orleans. standigheden en van de finan ciële gesties der centrale over heid, waarbij aandacht moet wor den geschonken aan dé belang-, rijkste algemeen aanvaarde doel-' stellingen van de Nederlandse volkshuis-houding. In zijn openbare zitting bij ge legenheid van de viering van de 28e Dies Natalis van de Katho lieke Economische Hogeschool zal de Senaat het oordeel over de ingekomen antwoorden bekend maken en aan de in-zen-der van het meest voldoende antwoord, hetwelk de bekroning is waardig gekeurd, een bedrag van f 750 toekennen. Indien de beoorde ling van de ingezonden antwoor den daartoe aanleiding -geeft, kan de Senaat het -bedrag van f 750 verdelen over meer dan een in zender. PRIJZENBESCHIKKING EIERBRIKETTEN 's-GRAVE-NHAGE, 29 April In de Staatscourant van heden is afgekondigd de reeds door de minister van Economische Zaken aangekondigde prij zenbeschikking voor eierbriketten, die van 1 Mei af zal gelden. De prijsregeling onderscheidt prijzen voor briketten van Ne derlandse. Duitse en Belgische oorsprong. Voorts kent zij twee kwaliteiten eierbriketten, n.l. die welke vervaardigd zijn uit an- thraciet-fiin en magerfijn. De verbruiksprijzen verschillen in verband met de vrachtkosten. Hiertoe is het land ingedeeld in vijf gebieden. De prijzen voor de grote ste den zijn voor de beste kwalitei ten eierbriketten (uit anthraciet fijn) voor de maanden Mei en Juni: Nederlandse eierbriketten f 5,60, Duitse f 5,75 en Belgische f 5,85. De overeenkomstige prij zen voor de eierbriketten uit ma gerfijn zi.in: Nederlandse f 5,45, Duitse f 5,60 en Belgische f 5,75. i 2. „Dat is nou net wat ik zoek", zei smid-je Verholen. „Een wel varend dorp onder de rook van een grote stad, wat wil je nog meer. I-k ga onmiddellijk op die -advertentie schrijven". Hij stapte de gelagka-mer binnen en vroeg aan de dikke waardin of zij misschien een velletje papier en een enveloppe voor he<m had. „Gaat mijnheer een brief schrijven?" wilde de dikkerd weten, wier omvang duidelijk bewees, dat het in haar logement goed van eten en drinken was. „Ja", antwoordde de smid. „Ik ga een- brief schrijven. D'acht u misschien, dat i-k papier en envelop pen nodig ha-d om slagroom te kloppen of zo iets?" „Hoe slagroom, lekker", gichelde de waardin. „En eh...., aan wie gaat mijnheer schrij-ven? Aan zijn nieissie?" „Ik ga aan de profes soren van d-e hoge scihool schrijvenantwoordde de smid op een geheimzinnige toon. ,„Öh, ja? Waarom -dan wel?" vroeg de waardin verder. „Om te vragen waar-om -de waardin van dit logement zo nieuwsgierig is", antwoordde smidje Verholen en deze snaakse opmerking -kwam hem op een gichelen-d en kirrend lachje van de dikke waardin te staan. „Hihihi, altijd leuk, zo'n mopje er tussendoor", lachte ze. „Mijnheer was met zijn wietsen zeker de lolligste thuis, -hè?" De smid keek het goed lachse mens nog eens aan en zette zich toen aan een tafeltje neer om zijn brief op de advertentie te -gaan schrijven. Hij werkte nauwgezet en beschreef uitvoerig, dat hij niet alleen een goe-d vakman was, maar dat hij bovendien een betrouwbaar en kapi taalkrachtig man was, -die over de beste referenties en aanbeve lingen beschikte. Hij was juist klaar met zijn brief toen een groot bruin monster naar binnen w-erd geschoven. Bij nader inzien bleek -dit monster te bestaan uit een ingepakte basviool, die toe behoorde aan een manspersoon, wiens vriendelijk uiterlijk aller minst geschaad werd door het feit, dat hij zijn neus een ietse pietsje s-dheef voor -zijn gezicht ha-d staan. Wat het meest verwon dering baarde was evenw-el, dat deze persoon in zijn andere hand geen strijkstok, maar een zware ijzeren halter dr-oe-g.... ««H 2®2. Ooik Kon. Oli-e ontwikkelde zich igiunsti,» en avanceerde een vijftal punten. Unilever en A-ku ig-oed op peil. Was de stemming -dius wederom vriendte-l'ijik, d-e han den 'had opnieuw nie-t veel te be- -t-eiken-en. Zo-wel 't publiek als de toero-epshand-eil g-kugen zeer voor zichtig te w-erik daar de beurs we gens Koninginin-edaig tot Maandag gesloten, blijft. Op d-e cuiibu-ur-afd-eling trok Am sterdam Rubber nog iets verder •a-an, ima-ar kon todh de pa-riprijs •net ni-et bereiken. Tabakken ei genlijk onveranderd, H.V.A. een kleinigheid beter. De scheepvaart afdeling was zeer stil en hier en d-a-ar een- fractie lager. Guldens- b-eilegg-inigien prolongeerden de vas te ho-uding der laatste dagen. Amortisatieb-ewijizen nieuwe Ne- diaim. de z.g. lappen, zijn vanmor gen' verhandeld van f. 176 tot f. 190. Vanmiddag werd f. 180 tot f. 186 betaald tegen een vorige no tering van f 1-59. Naar bekend 'krijgt -de maatschappij restitutie van. een- reeds vroeger betaald bedrag aan de verm-og-ensaanwas- belastiinig van ruim 11/4 imllioen. Aandelen- Maatschappij voor Ha venwerken werden geadviseerd oip 93 bieden- tegen een vorige af doening op 89 wegens een be- 1-anigrijlke Turikise opdracht. Bevredigende gang van zaken bij Biihrmann In de algemene vergadering van -aandeelhouders in G. H. Biihr- imann's Papiergroothandel heeft d-e -directie o.m. verklaard, dait zij over -de resultaten in 1954 tot dusver tevreden is. De omzetten zij-n aanmerkelijk verder geste gen-. Ook de exipor.t beweegt zich i-n opgaande lijn, niettegenstaande zij vele belemmeringen ontmoet iin de vorm van tolmuren in vele 'landen -die allerminst stroken met 't streven naar liberalisatie. D-e concurrentie voor de Neder lands® expnort-e-ur is hierdoor zeer zwaar. De -directie is va-n oordee-l, dat speciaal in gunstige jaren dient •te worden gelét op de efficiency in d-e onderneming. Derhalve heeft zij een plan. ontworpen o-m deze tot he-t uiiterst-e op te voeren. Door de samen-voeging en d-e aanslui ting van de productiemiddelen aal een concentratie worden doorge voerd, di-e, naar men verwacht, tevens- kostenverlagend zal wer ken. I-n geen geval betekent deze concentratie een beperking. De uitvoering van -d-e plann-em zal on geveer 1 1% jr. in bes-lag ne men en er teven-i toe leiden, dat •d-é 'groothandel ijuimer-e opslag ruimte tér 'beschikking krijgt, die voldoet aan ,de eisen, welke de zich sit-erfc ontwikkelende grafi sche industrie sit-elt. De jaarcijfers over 1953 werden goedgefc-e-urd. Het dividend is be paald op 10 pet. „Internatio" weer 9 pCt. dividend De raad van commissarissen van de N.V. Iritérnationale Cre- diet- en Handelsver. „Rotterdam" heeft besloten aan de op 13 Mei a.s. te houden algemene vergade ring van aandeelhouders voor te stellen het dividend over 1953 te bepalen op onveranderd negen procent in contanten. Weer veel thee opgehouden De theeveiling. Donderdag te Amsterdam gehouden, heeft een enigszins onregelmatig verloop gehad. Vooral de Java-soorten waren 2 tot 5 cent lager, de goe de kwaliteit Sumatra-theeën bo den behoorlijk weerstand. Er is weer veel thee opgehouden. Voor export werd slechts weinig ge kocht. Een uitzondering vormden de .Tipped Teas", die zeer vast waren en voor buitenlandse re kening werden verworven. Hoge Raad stelt hypotheekbank in gelijk De Hoge Raad der Nederlanden heeft bij arrest van Woensdag het cassatie-beroep van de staats secretaris van financiën tegen de uitspraak van de. Raad van Be roep voor de directe belastingen te Groningen van 8 October 1953 betreffende de aan de N.V. Nieu we Nederlands-Amerikaanse Hy potheekbank te Groningen opge legde aanslag in de vermogens- aanw-asbelasting verworpen. Het betrof een indertijd opge legde aanslag in de vermogens- aanwasbelasting van f 1.264.768, waartegen de bank in beroep was gegaan. Bij uitspraak van de Raad van Beroep voor de direc te belastingen te Groningen van 8 October 1953 werd de bank in het gelijk gesteld. Tegen deze uitspraak werd toen door de staatssecretaris van financiën cas satieberoep aangetekend. Dit laatste beroep is thans door de Hoge Raad verworpen. Gevolgen van de staking in Deli AMSTERDAM, 29 April De driedaagse staking op de tabaks- ondernemingen in Deli heeft, naar het A.N.P. van bevoegde zii-de verneemt, tot gevolg gehad, dat het te velde staande ge-was van rupsenvraat had te lijden. De hierdoor aan het product toe gebrachte schade is uiteraard niet te taxeren, doch het staat wel vast, dat de-ze op verschillende ondernemingen van vrij ernstige aard is. De arbeidssituatie is nog uiterst moeilijk. Onder het voorbehoud, dat zich geen nieuwe moeilijkheden met liet werkvolk voordoen, zal het pla-ntprogramma echter wel kun nen worden afgewerkt, al zal dit gepaard gaan met hogere uit gaven als gevolg van de omstan digheid, dat op vele ondernemin gen de arbeiders ni-et bereid zijn langer dan veertig uur te wer ken. Voor de planters bestaat er dan ook geen reden om met be trekking tot de oogst 1954 opti mistisch te zi,jn. Stemming blijft vriendelijk AMSTERDAM, 29 April „Een imposant ©eihieel" aldus het oor deel van de 'beurs over 'het zo juist v-eris-ciheinen jaarverslag van ih-et Philips concern. Bevredigend a-oht m-e-n 'het, -dat in het vervolg ikw-axf-aalcijfers zullen worden be kend g-eraiaalkit en dat de gang va-n zaken tot dusver gunstig is. Nie-t officiee-l was d-e 'koers reeds gisteren 5 punten- gest-egan tot 292. en vanmiddag werd zelfs 293 be-- taaid. Slotn-oitering echter weer ACTIEVE OBLIGATIES Ned 1953 3% Gr.boek-obl 3% 1951 3% 1953 3% ii 1948 3% 1954 I. 1947 (3M») 3 1937 3 Dollarlening '47 3 I, Investeringscert 3 1962-64 3 N.W.S Cert VA.a Ned -Indië 1937A 3 Ned Insehr Grtb 4b 3 ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand - en Ind Bank Nationale Handelsbank Ned HandelmU Alg Kunstzijde Unie Berkei's Patent 28 April 29 103V4 99 103% 102«/sb 102 V, 102% 98% 98% 98% 98 U 98% 98% 95"» 95% 93^ 99 W 99H 99 H 7«U 98' j 98% 97'/. 97% 68'/. 145-% 145% 174'/. 175 210 210% 280'/. 281 134'/. 132'A Calvé-Delft 158 156»/» Fokker 159 160 v. Gelder Zonen 204 203 Kon Ned. Hoogovens 178 1781/* Ned. Ford 286»/! 290 Ned. Kabellabriek 208 208 Philips (gem Bez. v. A..) 287% 292 (gem Bez C. P.) 213Va 215 Unilever 293% 294 Wilton-Feyenoord 185 185 Billiton. le rubriek 336 Billiton, 2e rubriek 282 280 Dordtsche Petrol Mij. 414% 418V, 7 pet Pref 414% 419'/» Kon Petroleum Mij 450% 454»/« Onder-aand 448'/» 452% Moeara Enlm PetT MU 6601 660 Amsterdam Rubber 98% 98*/» Bandar Rubber Mi1 124 128 Kendeng Lemboe 65 b 65 Majang-Landen 52 54 Ned-Noorse Plant MU 501 OosWava Rubber 38»/» Oostkust Rubber MU „VIco" Serbadjadi Silau Sum Rubber Sum. Rubber Cult Zuld-Preanger Rub Holland-Amerika LUn Kon. Java-China Paket K.N.S.M Kon Paketvaart Kon Rotterd Lloyd Ned. Scheepvaart Unie Ommeren, Phs van Stv. MU Nederland H.V.A Ja vase Cultuur-Mij, Ned lnd Suiker Unie Ver Vorst Cult MU Müller en Co 38'/i 39 124 1 123 1 25%b 25% 44*/» 45 49 b 50 41% 41% 65 65"» 145% 145 134 129'/j 131 130% 130 131% 131% 135 134% 180 180 143% 143% 125"» 125% 55% 5P 71% 72'/t 22 22 113% 113% 95% 93'/i 176% 176% Premielenint;eii Asd. O f100 3 A'dam '51 2% s-Gr '52 1 2% s-Gr 52 U 2% R'dam '52 1 2 R'dam '52 II 2% Utr '52 f100 2% Breda Eindhoven Enschede Bank-, Credlet- Instellingen Amst Bank a Esó. bank A Gr.lnd.Cr.-b A Holl.B.Un Cv A Nat Herst paB Nd. B. Z.-A A Ned. Cred b AB R'damse Bk A Slavenb's Bk A Tw Bank Cv A R'd.Bel.Cons A industriële Ondernemingen Alb Superf A Alg. Norit A Allan Co A Alweco A Asd Ball Mlj A Drd M11 A 28 April 29 ttergh Hap 228 226 125% 125% Beynes fabriek 132»/! 133'/» 123 124 Breda Mach f A 131 130 119% Bührm Pap a 156 156 12415 119% Centr SuikeT a 184 184 120A 120'/s Dikkers Co a 202 200 119% DRU a 108% 107'/» 114% 115 Emb en Ht.h A 141 142 109 109% Gruyter Zn da 144 144 109% }09» Hazemeyer a 302 302 lllvt 112 Heemaf a 220 224 b Heineken's A 196'/» 196»/i Hero Cons A 132 132 99 H. Stoommeel A 99 183 185 H Kattenb A 113% 107 e 61»/» 61% H Beton A 185 149 e 149»/! H Dr Kabel A 387 390 227»/s 226 H Kunstzijde A 95'/» 95'/» 99H 90 H Melksuik A 222 223 - Int Gew Bet a 143 119% 119% Int. Kunstst a 66% 66% 171 174»/s Int. Viscose a 98'/! 96 127 127»/! Klinker Isói a 35 34»/s 1781 176 1 Kondor a 198 198 216% 217 Kon. Nd. Gist a 235 235% K. N Grofsm a 142 1 K. Ned Zout a 360 352 K Ph Broc a 157 158 120% 120% K Ver Tap a 191'/» 315% 316 b K. Zw Ketjen a 191 190'/» 109% 108»/i Korenschoof 97 1 50% 50% Lett.g a'dam a 251 250 191% 192% Lyempf a 145 146 290 Ljlim Gelat vA 140 142»/» -Viacn ömuia a MeelN Bak CvA MUnbouwk W Naarden Ch N.A.A Vr.st Ned Am Fttt N Ap Nedap Ned Dok .Nleaf" Med Schps b Ned Staaif N.l Vezelv Nyma Pad Cement Reinev Mach Id A A A A A A A A A A A A PA Rott Dr dok A Rp v d Voort A Vredestein A Schelde NbvA Schokbeton A Scholten's Smit Tr f fbr Stokvis Z Stork Co Hel Dros Un. IJsfabr Unil 7 cpA Id 6 cpA td 4 aflb cpA Utr Asphalt A Ver Blikf A Ver Pharm A Vliss Katoen A 138 Werkspoor a Weyers' I&fl A 225 225'/» A 104«/i 106% Zwan Organ A 1721 1701 Aniem NBvA 177 178'/i Ov Gas NBvA 33% 32'/! Borsumil cvA 123 123% Cur H. Mb a 178 178»/! Güntz Schum. a 137 138 Houth.Alberts A 173 172'/» Houth Pont A 1401 139 1 Internatio a 72% 73 Llnde Teves a 180 178 Molukse HV A 61»/» 62'/» Tels Co a 124'/» 126% Alg Explor A Beng. Expl.M a 420'/j 419 Oost-Borneo a 871 Gem Elgend a 210 209'/» Houtvaart A 135 135'/» Moormann e. co 112'/! 112'/! Id Serie A 171'/! Tjepp C Mlj Arendsb Tab a 183 a 154 Besoeki Tab a 173 Sedep A 53 52'/t Telaga Pat a 155'/» 158 Bandar Oliep Ngombezi C a 156 156«/ï a 136 136 Albert Heyn a 101 101 Maxwell 153 153'/» Walvtsehv A 154% 155% Schev Expi A 127 127% Thomsen h A 182'/» 181'/» Kolen Sab r?vA 161' 166 167'/» 198 198' '2 70 69% 99 100 116% 115'/» 215 218 149 149 123% .125 140% 141 168% 167 180 183 126'/, 126'/, 97'/» 98% 38% 39'/» 41 41% 160'/» 161% 135% 135% 13 13'/, 69 69'/, 171»/, 166 701 36 b 100 lOO'/ib 187 188 270 274 75 b 75 lOO'/sb 118 116'/. XIV „Je begrijpt me niet, het ver haal interesseert me niet meer. Ik.... eh.... ik kan het je niet uitleggen. Het gaat niet langer om de zaak, het gaat nu om jou. Ik wist nie-t dat j ij de Blauwe Gardenia waS. „Norahü" riep Chrystal ver schrikt uit. „Kij'k daar eens!!" Norah en Mayo sprongen tege lijk op. De deur van het eethuis werd opengeworpen en een breedge schouderde man trad binnen, ge volgd door enkele politiemannen. Als het geluid van de branding drong plotseling het gerommel van het verkeer in de zaal bin nen. Norah werd dodelijk bleek en wankelde. Mayo stond in volle lengte overeind en hief zijn arm op als wilde hij een ongeluk afweren. „Norah". fluisterde hij, „luister, ik. Chrystal was echter vlak voor hem gaan staan. Met een blik vol minachting beet ze hem toe: „Van het begin af aan was het je bedoeling haar uit te leveren. Al die tijd heb je gelogen!" Norah legde kalmerend een hand o-p haar arm. „Ga mee, Chrystal". fluisterde ze. „Ik heb nóg een fout be gaan". Inspecteur Haynes kwam lang zaam dichterbijEr lag een trek v-an triomf rond zün mond en een plotseling oplevende rivali teit tussen politie en kranten mensen maakte dat hij een wei nig genoot van dit ogenblik. Hij knikte Norah Larkin vriendelijk toe. „Ik had graag dat u met ons meeging". Mavo keek Inspecteur Haynes donker aan en zijn stem klonk besluiteloos. Norah liep op de agenten toe en wendde zich toen tot Chrystal. „Het was een val, Chrystaï", zei ze droevig, „een gemene val". Mayo stond onbeweeglijk. „Haynes, doet dat niet", sprak Mayo beslist. „Nogmaals, je doet er verkeerd aan". Inspecteur Haynes wenkte Ca sey een eind terug te gaan. No rah werd naar de gereedstaande politieauto gevoerd. Chrystal week niet van haar zijde. „Jij deed .verkeerd, waarde Mayo", teemde Haynes. „Ik heb haar nu en d-at is voor mii de hoofdzaak. Nog wel bedankt. Dat was toch wel goed werk van je. Steek eens een sigaret op. Je moet de politie niet onderschat ten. Medeplichtigheid is straf baar. Ik kwam nog net op tijd. Aan jou de eer dat je haar hebt opgespoord". Na deze woorden draaide In specteur Haynes zich om naar de bar-keeper. „Bedankt voor je medewer king, Joeü" Toen beende hij de zaak uit. Minutenlang stond Casey Mavo roerloos op dezelfde plaats. Toen smeet hij m-et een nijdig kort gebaar de brandende siga ret vlak voor Joe óp de houten toonbank en sloeg de deur met een harde slag achter zich dicht. Laatste nieuws. Blauwe Gar denia in de val. Opgespoord door een journalist. Dat was het nieuws dat Mayo een uur later om de oren werd gesmeten. Alle avondbladen brachten de sensatie groot opge maakt. Slechts The Cronicle had een kort bericht op een plaats die weinig opviel.... De morgen na de arrestatie van de Blauwe Gardenia gebeurden er twee belangrijke dingen, waar van er zeker één de vlotte theo rie van Inspecteur Haynes om- verkegel-de. Norah Larkin zou volgens al gemene opin-ie wel geruime tijd uit de samenleving verdwijnen. Niets werd haar aan vernedering gespaard. Üe gehele morgen was men met haar bezig. Een bewaakster met een bleek gezicht, waarin de strengheid en ongevoeligheid een koud masker hadden gemaakt, leidde haar van kamer tot kamer. Norah Larkin werd allereerst overgeleverd aan een bataillon pers-fotografen in een flitsende helwitte gloed die haar ogen en haar ziel verwondden. Daarna werd zij door een lange gang geleid naar een vertrek, waar een in het vak vergrijsde politieman haar vingers op een inktkussen drukte. „Houd moed!" had Chrystal haar bij het afscheid met tranen in de ogen toegeroepen. Hier ech ter in de onpersoonlü'ke koelheid der registratie met haar vinger toppen vol stroperige inkt, was zij volkomen hulpeloos. Norah onderging de kwelling van de langdurige filmopnamen voor het politie-register en toen zij ten slotte ook haar kledin-g moest af geven in ruil voor een schort- achtige jurk met strepen als van een gevangenispak, begreep zij, dat het leven voor haar een be slissende wending had genomen. Zij kon zich niet voorstellen dat zij eens gelukkig was geweest met het zoete geheim van een liefde die tot haar was gekomen uit een ver land. Zij was nu een nummer in het register der mis daden. Aan Harry Prebble dacht zij weinig meer. Zijn hele wezen was vervaagd tot wat bleke in drukken en zelfs kostte het haar moeite zijn gezicht nog in haar herinnering terug te roepen. Op het eind van een afschuwe lijke morgen sloot zich tenslotte een deur achter Norah Larkin. Van nu af aan zou zij de uren en dagen tellen. De bewijzen in de zaak van de Blauwe Gardenia waren zó over tuigend, dat buiten Casey Mayo nie-mand er meer a-an twijfelde, of de politie had hier de moorde nares gekregen. In het restaurant van het vlieg veld van Los Angelos zat Mayo samen met fotograaf Al voor de glazen wand, die uitzicht gaf op de uitgestrektheid van landings banen en lijntoestellen. seinhui zen en lichtmasten. (Wordt vervolgd.)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 2