Eerste Kamer besprak onze buitenlandse politiek Beroep op vrij Europa om zich aaneen te sluiten Wim van Est in de oranje trni TulpenraRye is volkomen siielheidsrallye geworden i Taxi-chauffeur negeerde klaar-overs De Ronde van Nederland Prof. Beaufort: combinatie realis me--idea lis m e Mag een minister duimen draaien? Zeer oude stad gevonden Rakelings langs kinderen gereden Russische staf uit Australië vertrokken Boodschap van minister Eden Russen verwerpen „protest-Koklov" Adenauer: Verder uitstel kan gevaarlijk zijn Europese oplossing Saarprobleem Piet Nortier zet doorl Vrijdag 30 April 1954 Pagina 5 Het buitenlandse zakendebat, dat gisteren in de Eerste Kamer begon het antivoord van de ministers komt eerst over een week had een actueel karakter kunnen hebben. In Genève wordt immers juist op dit ogenblik wereldpolitiek gemaakt. Welke houding wil Nederland aannemenDeze vraag werd wel aangeroerd, maar nogal algemeen en vaagmet uitzondering van de communist Geugjes. Naar zijn mening mochten de Nederlandse mi nisters, ondanks het geraas van Foster Dullesniet uit het oog verliezen, dat de Aziatische volkeren, hij doelde vooral op Indo-China, achter de communistische leiders staan. Prof. Beaufort (KVP) wees er oo dat de helft van de wereld nos een laag levenspeil heeft, vele volkeren leven onder dicta tuur. Er zijn brandende proble men als Korea, Indo-China, het verdeelde Berlijn, een Oostenrijk, dat vruchteloos om een vredes verdrag vraagt. En boven dat alles de ontzettende dreiging van het atoomwapen. „Hopen en bid den", was de conclusie van de KVP-woordvoerder. Prof. Beau fort meende, dat onze buiten landse politiek een combinatie van realisme en idealisme zou moeten zijn. Pleidooi voor realisme Hoe onze buitenlandse politiek tegenover deze ontwikkeling ge richt moet zijn, wist ook prof. Schermerhorn maar vaag aan te geven. Met Attlee pleitte hij voor raelisme. waarschijnlijk bedoeld als een erkenning van de feite lijke situatie. In hetzelfde ver band paste zijn raad niet om achter de ontwikkeling aan te lopen. Niet zonder bitterheid her innerde hij aan een voorstel van het driemanschap, dat indertijd naar Ned. Indië werd gezonden. Dat voorstel wenste een pact voor Zuid-Oost-Azië. Het zal nu, aldus prof. Schermerhorn, wel ergens op het departement onder het stof liggen, maar Dulles loopt thans met hetzelfde plan rond, echter met dit verschil, dat het nu een duidelijke anti-commu nistische inslag heeft gekregen hetgeen de problematiek voor Azië zelf vergroot. De P.v.d.A.-woordvoerder ont wikkelde verder nog een plan voor technische hijstand aan de Aziatische landen. Hij wilde een staf van jonge deskundigen kwe ken, die uitzwermen en met nieu we ervaring terug keren, de re gering zou een dergelijke opzet ruim moeten steunen. Dat Nederland in elk geval een rol moet spelen in de wereld was ook de mening van Prof. Beau fort (KVP). Hij leverde critiek op de mening als zou Nederland te grote delegaties naar de Ver. Naties sturen. Dat wereldforum is ook zeker niet godloos. Het is wat het bij een dergelijke grote verzameling van volkeren kan (Van onze parlementaire redacteur) Mag een minister duimen draaien, als 'n Kamerlid spreekt, of met de duimen achter zijn vest zitten? Deze vraag werd gisteren in de Eerste Kamer hij het bui tenlandse zakendehat actueel. Wat was het geval. Tijdens de rede van de communist Geugjes, die vijf kwartier duurde, had minister Beyen zich inderdaad met dergelijke handelingen on ledig gehouden. Dat hij niet luisterde, mag hieruit echter niet volgen. De minister behoefde niets op te schrijven omdat hij eerst volgende week Donderdag moet antwoorden en dus nog ruimschoots tijd heeft om de han delingen te raadplegen. Maar hoe dat zij, de partijgenoot van de heer Geugjes, de heer Bran denburg, bleek zich aan het dui men draaien gruwelijk te erge ren. Na de rede van de heer Geug jes vroeg hij het woord over or de. Hij noemde de houding van de minister schandelijk en dien de een motie in, waarin deze houding als ontoelaatbaar werd aangemerkt en afgekeurd. De voorzitter, mr. Jonkman, meende dat het hier om een -motie ging, die niet aan normale eisen vol deed. Hij stelde voor om de mo tie niet in behandeling te ne men. Dit voorstel werd met 26 tegen 2 stemmen aangenomen. AFGHANISTAN NEW DELHI, 28 April In Afghanistan heeft een Franse archaeologische expeditie onder dertig meter zand een oude stad gevonden van ruim twee duizend jaar voor Christus. De stad ligt ruim duizend me ter boven de zeespiegel op een bijna ontoegankelijk olateau, dat aan drie zijden door hoge bergen is omgeven, ten zuiden van Kan dahar, de op een na grootste stad m Afghanistan. Op de gebouwen van de stad, die van wit bepleis terde rode baksteen zijn opge trokken. is de verf nog zichtbaar. Aardewerk met tekeningen van vijgenbladen en berggeiten er op en bronzen beelden wijzen op het bestaan van een vijfduizend jaar oude beschaving zijn. En voor het overige kan men de spiegel niet verwijten, dat het weerkaatste beeld niet fraai is, aldus de KVP-woord- voerder. Lot opschorten Jhr. Ruys de Beerenbrouck (KVP) had namens zijn fractie gezegd, dat de PvdA de best mo gelijke relaties met Indonesië op zakelijke basis wil. Geen senti ment, noch ter ene noch ter andere zijde. De KVP-woordvoer der bleek het lot van de Unie te willen opschorten tot na de algemene verkiezingen ir, Indo nesië. Met betrekking tot Nieuw Gui nea zou men Indonesië bereid moeten vinden om deze kwestie een aantal jaren buiten de prac- tische politiek te houden. Voor de Ambonezen wilde hij een enquete. Dan zou duidelijker kunnen worden wat de regering groepsgewijze voor deze mensen moet nastreven. Het ideaal van allen terug achtte hij bij voor baat onbereikbaar. Voorts wees jhr. Ruys nog op de moeilijk heden, die zending en missie in de weg worden gelegd. Voor de gearresteerde Nederlanders moet de regering een rechtvaardige behandeling en naleving van de rechtsgebruiken eisen blijven. Avondvergadering De heer Sassen (K.V.P.) hoopte dat de Geneefse althans enige vrucht zou dragen, ware het al leen maar het „staakt het vuren" in Indo-China. Voorts, dat deze conferentie geen wankeling te weeg zou brengen in de schre den die op de weg naar Euro pese integratie zijn gezet. Komen de op N.A.V.O. en E.D.G. be toogde hij, dat de N.A.V.O.-poli- tiek een E.D.G.-politiek is. Het verbaasde hem dan ook, dat maarschalk Juin nog steeds niet ontheven is van zijn functie. Dat Juin nog voorwaarden van na tionalistische aard met betrek king tot zijn heengaan wil stel len achtte hij ten enenmale on aanvaardbaar. Wat betreft de K.S.G. was hij van mening dat de hoge autoriteit haar macht misbruikt door het stellen van maximumprij zen AMSTERDAM, 29 April De 54-jarige taxichauffeur G. C. S. moest zich voor de Amsterdamse rechtbank verantwoorden, omdat hij ervan verdacht wordt op 27 October 1953 in de De Lairesse- straat te Amsterdam met een snelheid van 60 km per uur zo dicht achter een groep overste kende schoolkinderen te zijn ge reden. dat diverse der jongens en meisjes verschrikt uit de groep renden. Gekleed in hun witte unifor men escorteerden enkele ver- keersbrigadiertjes, zelf ook scho lieren, die door de verkeerspoli tie als „klaar-overs" zijn opge leid. de groep jongens en meis jes, die op weg naar school deze drukke verkeersweg moesten oversteken. Dl brigadiertjês hiel den duidelijk ieder hun .spiegel ei" omhoog. De taxichauffeur DEN HAAG EN RIJSWIJK NIET ACCOORD Over exploitatie van vliegveld Ypenburg 's-GRAVENHAGE, 29 April De colleges van B. en W. van 's-Gravenhage en Rijswijk ach ten de exploitatie van het vlieg veld Ypenburg vanwege hun ge meenten niet verantwoord. Zij hebben de daarover met de N.V. Vliegveld Ypenburg en het mi nisterie van Oorlog gevoerde on derhandelingen afgebroken. DE BETUWE IN BLOEI ARNHEM, 29 April Het eerste bloesembericht over 't gebied tussen Rijn en Waal de Betuwedat elk voor jaar duizenden toeristen pleegt te trekken, is thans verschenen. Voor wat de pruimen betreft, zijn vele soorten nu geopend, met rijke rijke witte bloei. De vroege zgn. Duitse kersen en zwarte kersen beginnen open te gaan. De Meikersen zijn nog dicht. Bij gunstig weer in het weekend gaat deze „roem van de Betuwe" echter ook open. Diit zal ook het geval zijn met enkele soorten pe ren, welke momenteel reeds zeer dik in knop zitten. Brand van Gent-prijs voor Autoon Coolen UTRECHT, 29 April Tijdens de vandaag in Utrecht gehóuden jaarvergadering van de R.K. Ne derlandse Boekhandelaren- Uitgeversvereniging „St. Jan" is de „Brand-van-Gent-prijs 1954" uitgereikt aan Antoon Coolen voor zijn boek „De vrouw met de zes slapers". Deze prijs wordt éénmaal in de drie jaar beschik baar gesteld, beurtelings aan een katholiek schrijver en aan een katholieke uitgever. In 1948 ont ving de schrijfster Marie Koenen de prijs en in 1951 was het de uitgeverij Romer en Zonen te Roermond. De Brand-van Gent-prijs" is ingesteld ter ere van Paul Brand, de eerste voorzitter van St. Jan, en van wijlen de heer J. A. M. van Gent, een van de mede-op- richters en jarenlang bestuurslid van St. Jan. RUSSISCHE ATTACHé NIET TERUG NA AR OSLO OSLO, 29 April Russische autoriteiten hebben de Noorse regering doen weten, dat de at taché voor culturele zaken te Oslo, Mesjevitinof, die zich op het ogenblik te Moskou bevindt, niet naar Oslo zal terugkeren. De diplomaat is betrokken bij een in Februari van dit jaar in Oslo ontdekte spionnagezaak. trok zioh hiervan weinig aan en reed rakelings achter de groep langs. Bij verstek legde de Amster damse kantonrechter deze man f20.— boete op. In hoger beroep voor de rechtbank ontkende de verdachte vandaag op het bewus te tijdstip in de De Lairessestraat te hebben gereden. De Officier van Justitie achtte de chauffeur echter wel schuldig aan het ten laste gelegde en eiste f30. boete, aangezien hij de boete, die verdachte door de kanton rechter was opgelegd, te laag vond. Uitspraak op 13 Mei a.s. Wereldconferentie van gidsen en padvinders in Nederland UTRECHT De wereldbond van gidsen en padvindsters houdt elke twee jaar een wereldconfe rentie. Voor de eerste maal zal een dergelijke conferentie (de 15e) in ons land worden gehou den. Onze nationale padvindsters- raad treedt hiervoor als gastvrou- we op in het conferentieoord „Woudscho'ten" te Zeist. Van 21 tot 30 Augustus wordt de alge mene vergadering gehouden waar. voor ongeveer 175 afgevaardig den van de meer dan 30 bij de wereldbond aangesloten landen worden verwacht. Lady Baden Powell, de echtgenote van de stichter van de padvindersbewe ging, komt 16 Augustus in ons land en zal eveneens de confe rentie bijwonen. CANBERRA, 29 April De Russische ambassadeur Nicolai Generalov en zijn staf van 51 man zijn vandaag per vliegtuig naar de Sovjet-Unie vertrokken. Onmiddellijk is een groep le den van de veiligheidsdienst een onderzoek begonnen in de kanto ren en huizen van de ambassade, om te zoeken naar hetgeen de Russen hadden achtergelaten. Kasten en bureaux werden zorg vuldig nagezocht, alsmede hopen verbrand papier. Maar na enige uren zoeken was het enige resul taat een splinternieuwe hoge hoed. Colombo-confereiitie COLOMBO, 29 April De vijf Zuid-Aziatische premiers, die mo menteel in Colombo bijeen zijn, zijn met hun besprekingen in het stadium gekomen, dat gedacht moet worden over het opstellen van een ontwerpvoorstel voor de beëindiging van de strijd in Indo- China. Informeel is aan de Colombo- conferentie een boodschap van Anthony Eden overhandigd, dat volgens betrouwbare bron de vol gende punten behelsde: 1. Dat Groot-Brittannië en waar schijnlijk ook de V.S. geen stappen zullen ondernemen in Genève ten aanzien van de In- dochinese kwestie, die in strijd kunnen zijn met de wensen van de Aziatische landen; 2. Dat on derzocht zal worden of de vijf Aziatische landen, die in Genève tegenwoordig zijn, bereid zijn ga rant te staan voor de toekomst van Indo-China, wanneer in Ge nève een overeenkomst wordt bereikt. De boodschap van Eden werd in de conferentie niet besproken. Indonesische ambassade in Italië DJAKARTA, 29 April Italië heeft erin toegestemd de Indone sische legatie in Rome de status van ambassade te verlenen. De stap is het gevolg van de „steeds nauwere betrekkingen" tussen de 'beidp landen. De Italiaanse lega tie in Djakarta wordt ambassade. BONN. 29 April De Russi sche autoriteiten hebben een Amerikaans protest verworpen tegen een recente poging een anti-communistische leider in West-Duitsland te vermc- den, op grond van het feit dat et „las terlijke en uitdagende aanvallen" tegen de Russische regering be vat. Het protest van de Amerikaan se Hoge Commissie is door het Russische bureau van het proto col teruggezonden. De Ameri kaanse Hoge Commissaris Dow- ling heeft een nieuw protest ge zonden. Hij had er eerst een ge zonden op 23 April, waarin hij protesteerde tegen het feit, dat kapitein Koklov van de M.V.D. met twee Oost-Duitsers naar West-Duitsland gezonden was om een Russische leider van de N.T.S. te vermoorden. BONN, 29 April De Westduitse bondskanselier Dr Adenauer heeft vandaag in een verklaring voor de Bonds dag de opvatting uitgesproken, dat het begin van de Geneefse conferentie reeds getoond zou hebben, dat niets wijst op een vermindering van de druk van de zijde der Sovjet-Unie. Indien het in Genève mogelijk is tot een ontspanning in Azië te komen, dan zou dat, zo ver klaarde Adenauer, ook op de Europese ontwikkeling uit- iverking hebben. op basis van het plan van jhr. mr. M. van der Goes van Naters te onderhandelen. Adenauer sprak zich voor dit plan uit, omdat het de oplossing van het vraagstuk tot in alle bijzonderheden met de Europese ontwikkeling tracht te verbinden. Adenauer moest ech ter toegeven, dat er over het plan tussen Bonn en Parijs nog „geen overeenstemming in bijzonderhe den" bestaat. Hij legde er de na- Hij waarschuwde de Duitse be volking er dan ook voor zioh ten aanzien van de te Genève behan delde problemen weinig geïnte resseerd te tonen. De oorlog in Indo-China is niet slechts een Franse zaak. De soldaten, die daar bloed en leven offeren, doen dit niet slechts voor Frankrijk, doch ook in dienst van de vrij heid der gehele wereld. In het gezicht van de ernstige gevaren krijgt de Geneefse conferentie ook voor ons een buitengewone betekenis, aldus Adenauer. Dr. Adenauer achtte het in deze omstandigheden nodig een drin gend beroep te doen op het vrije Europa om zich aaneen te slui ten en de bestaande integratie- plannen niet te laten vallen. Hij zeide: „Ik richt deze woor den tot alle mensen in het vrije Europa, die van goede wil zijn en die zich bewust zijn van de ernst van deze tijd, opdat latere generaties ons niet zullen ver oordelen als te zwak en te licht vaardig. Gunstige constellaties duren in de geschiedenis niet on begrensd en zij keren slechts zel den terug". Er was volgens Adenauer geen andere weg dan die van het sa mengaan van de Europese naties en een verder uitstel daarvan zou grote gevaren met zich bren gen. Grondslagen De bondskanselier vatte in zijn uitvoerige rede de grondslagen van de West-Duitse buitenlandse politiek in de volgende vijf pun ten samen: 1. Hereniging van Duitsland blijft het centrale probleem. 2. De Europese integratie moet worden voortgezet en een middel daartoe blijft de Europese Defen sie Gemeenschap. 3. Het Saarprobleem moet Euro pees worden opgelost. 4. De Kolen en Staalgemeen schap blijft de steun der bonds regering behouden daar zij de grondslag voor verdere uitbrei ding van verenigingsplannen biedt. 5. De garanties van Engeland en de Ver. Staten jegens de E.V.G. vormen een belangrijk onderdeel van de Europese ver dedigingsplannen. Adenauer sprak zich uitvoerig uit over het Saarvraagstuk en herhaalde daarbij, dat de bonds regering bereid blijft daarover druk op, dat de bondsregering in geen geval zou toestemmen in het verlenen van een definitief ka rakter aan de Europese status van de Saar. De oplossing moest voor lopig blijven, totdat Duitslands grenzen in een vredesverdrag werden geregeld. Adenauer noemde het de grote verdienste van het plan, dat het ervan uit gaat, dat de Saar slechts kan worden geeuropaniseerd wan neer een Europese gemeenschap realiteit was geworden. Nederlandse beiaardier in de Ver. Staten NEW YORK, 29 April De Nederlandse beiaardier Fred Tim mermans zal een tournee in Amerika maken. Hij kwam Woensdag met de Rijndam te New York aan. Op 5 Mei zal hij te Washington het carillon van vijftig klokken bespelen, dat de Nederlandse regering aan Ame rika heeft gegeven in dank voor de Amerikaanse hulp in de twee de wereldoorlog. (Van onze sportredacteur) TILBURG Tussen de „grote vier" in de Ronde van Neder land is het oranje leidersuniform zeer kostbaar, omdat het de dra ger in elke étappe een aardige som oplevert, een prettig ruilar- tikel geworden. Want na de heide Gerrits (Schulte en Voorting) heeft in het sportpark te Til burg Wim van Est zich voor de ogen van vrouw en zoon in het oranje gestoken. De Brabantse wielerkoning was aan het hoofd van een aaneengesloten formatie de cementen baan komen opstor men. Een vlugge blik over zijn schouders vertelden hem genoeg. Vlak achter zich zag hij de kleine Koch en de Duitser Heinz Mul ler, twee renners welke van Est wel in zijn zak kon steken. En enkele meters achter zijn rug joeg een Schulte en Voor ting zij aan zij, te ver om de krachtmens van Est nog te kun nen bedreigen. En zo glunderde de trotse favoriet van het Bra bantse land als eens een Caesar deed, die de ijdel klinkende woor den veni, vidi vicit sprak, toen de burgervader van de textiel stad, baron van Voorst tot Voorst een verse krans met vele linten getooid hem om zijn massieve schouders schoof. De massasprint bracht overigens zo goed als gèen wijziging in het klassement. De klokken van de vrolijke stad Tilburg sloegen juist acht slagen toen de karavaan met dreunende tred het sportpark binnen mar cheerde. Vijf en een half uur had de kakelbonte stoet nodig gehad om van Heerlen uit, 190 km. te (Van onze sportredacteur) De zesde internationale Tulpenrallye is weer voorbij. Van daag vindt op het circuit van Zandvoort, dat met deze races weer wordt ingewijd, de slotphase plaats en dan gaan de deel nemers weer huiswaarts. Van de 211 gestarte equipes hebben er 128 het eindpunt te Noordwijk gehaald. Eigenlijk meer, want er zijn meerdere equipes geweest, die de speciale etappes niet hebhen gevolgd, doch gewoon de rallye hebben uitgere den. Bij hen was o.a. de Alkmaarder Kokkes met zijn vrouw. Donderdagmorgen heeft het organiserend comité besloten deze equipes als uitgevallen te beschouwen, omdat ze niet voldaan hebhen aan de bepalingen in het reglement. Waar door het aantal uitvallers tenslotte kwam op drie en tachtig. Een groot aantal, hetgeen dui- ten vermeldden dan hoe delijk accentueert, hoe zwaar deze rallye is geweest. Als men dan bovendien nog bedenkt, dat slechts 44 teams zonder straf- punten Noordwijk bereikten, dan kan men het eens zijn met de meeste deelnemers, die deze zes de tulpenrallye de zwaarste uit de geschiedenis van deze Neder landse sportgebeurtenis vinden. Ook.de mooiste, volgens ve len. Piet Nortier heeft dit jaar de deelnemers waar voor hun in schrijvingsgeld gegeven. Veer tien speciale etappes, die met een verhoogde gemiddelde snel heid worden gereden en boven dien over een kleine afstand, zo dat eens gemaakte fouten on verbiddelijk bestraft werden met strafpunten. Deze speciale etap pes waren daarbij uitgezet op over het algemeen zeer bochtig en heuvelachtig gebied. De deel nemers, die zonder strafpunten deze etappes door wilden komen, moesten dan ook alles vragen van hun motor. Die in verschil lende gevallen er dan ook de brui aan gaf. Nu kan men zeggen, dat deze rallye zijn touristische inslag al lang verloren heeft. Verleden jaar schreven wij reeds, dat deze Tulpenrallyes groeiden naar snelheidsrallyes. Het touristische raakt daarbij op de achtergrond en het sportieve idee komt op de eerste plaats. De deelnemerslijs- ook vele trouwe namen niet meer. Jon gens, die in het begintijdperk van de rallye meegingen met hun Renaultjes, hun Fiatjes, hun opgefokte, soms eigengebouwde racekarretjes. Zij weten, dat zij in de tegenwoordige rallye geen schijn van kans meer maken om een prijs te winnen. De vraag rijst of men nu met de rallye de verkeerde weg op gaat. Men kan de nadruk leggen op het groottourisme en dan is men inderdaad op de verkeerde weg. Men zal dan vele deelne mers uit Nederland weer op de lijsten krijgen. Men zal er echter velen uit het buitenland gaan missen. Men zal bovendien geen plaats meer krijgen in de rijen van de belangrijke Europese rallyes, die meetellen in de strijd om het kampioenschap „groot tourisme". Men kan ook volledig een an dere weg inslaan. Het sportieve rallye-idee propageren en een rallye organiseren, zoals deze zesde, waar men werkelijk tot de beste rijders moet behoren en prima machines moet hebben, om met kans op succes deel te ne men. De rallye, waar de snelheid in de speciale etappes zo hoog ligt, dat inderdaad het kaf van het koren wordt gescheiden en de „gewone" automobilisten geen kans krijgen om een prijs te winnen. Wel om de rallye gewoon uit te r ij - d e n. Zij het met strafpunten. Maar voor degenen, die uit tou- ristisch oogpunt meerijden, moet dat niet zo belangrijk zijn. Nu is het merkwaardig, dat de RAC- West enige jaren een z.g. tour klasse bad ingesteld. Deze men sen behoefden gewoon het tra ject te rijden en hun boekjes op bepaalde punten te laten afstem pelen. Nu is dan toch een for mule gevonden voor degenen, die niet van „hardrijden" houden, dachten de organisatoren. Zij hadden misgedacht. Er kwamen zegge en schrijve twee liefheb bers voor. Dus toch een wedstrijd. Toch een strijd om winstpunten of winstseconden en meit speciale etappes. Toen het Europees kam pioenschap „groottourisme" aan de Tulpenrallye de eer waardig had gekeurd, in de rijen van de erkende rallyes te worden op genomen, moesten er nieuwe eisen gesteld worden. Eisen, die zwaarder waren, eisen, die de Tulpenrallye op het eerste plan konden brengen, wat betreft de deelname van „beproefde auto mensen" uit heel Europa. Zij waren er verleden jaar al en het jaar daarvoor. Maar de deelne merslijst van deze zesde inter nationale tulpenrallye overtrof alle voorafgaanden op dat punt. Welbewust gekozen ■Piet Nortier en de,zijnen heb ben voor dit vraagstuk gestaan met het groeien van hun rallye. Die rallye groeide door de inter nationale belangstelling eigenlijk vanzelf naar dit punt toe. Het punt, waarop men a of b moest zeggen. De organisatoren hebben welbewust gekozen. Zij hebben de sportieve rallye op de voor grond gesteld, waardoor velen kansloos waren de rallye te win nen. Dooh bij het uitzetten van het traject heeft men ook ge dacht aan degenen, die uit tou- ristisch oogpunt aan de rallye mee willen doen. Men heeft de zesde rallye laten verrijden door gebieden, waar het natuurschoon aller bewondering afdwingt Velen hebben zich afgevraagd of Piet Nortier op de verkeerde weg is. Wij geloven dat niet. Alleen zou het o.i. aanbeveling verdienen nogmaals de proef te nemen met een z.g. tourklassè, waarin speciale snelheden en klassementsproeven uit de boze zijn. Misschien dat in deze phase van de Tulpenrallye, die snel naar de top van de Europese rallye groeit, er iets meer be langstelling voor is. Willen die knapen ook nog strijd? Dan zouden ze die kunnen krijgen door eigen klassements proeven, waarvoor alleen andere normen zouden kunnen gelden dan voor de sportieve rallye. Deze zesde Tulpenrallye is zwaar ge weest, heel zwaar. Maar perti nent niet t e zwaar. Die indruk krijgt men, als men onderweg praat met teleurgestelde deelne mers, die indruk zou men krijgen, als men de lijst van ongelukjes bekijkt. Maar nog altijd ligt het percentage van deze ongevallen stukken onder de andere Euro pese rallyes, waar dodelijke on gelukken schering en inslag zijn. Nu is de rekenkamer klaar ge komen met het algemeen klasse ment. Wij laten het hieronder volgen. In Zandvoort vandaag zal dan worden uitgemaakt of de Belgen Stasse en Gendebien, die aan de kop staan, zich daar zul len handhaven. 1. P. Stasse-O. Gendebien (Bel gië), Alfa Romeo, 572 winstsec. 2. W. Engel-J. Ambrecht (Did) Porsche, 567 winstsec. 3. J. P. BoardmanJ. A. Duck worthN. W. Withworth (G.Br.) Jaguar, 528 winstsec. 4. G. MenzE. Brand (Did.), D.K.W., 520 winstsec. 5. J. W. E. BanksM. Porter (G.Br.), 499 winstsec. 6. J. MartensB .H. Eerligh (Ned.), Fiat TV, 468 winstsec. (beste Nederlander). 7. Rud. Rottbol OrumIr J. Voigt Nielsen (Denem.), Fiat TV 430 winstsec. 8. E. J. HaddonC. H. Vivian (G.Br.), Aguar, 427 winstsec. 9. RauchP. Delbarre (Frankr) Salmson, 387 winstsec. 10. ZeilerWillberger (Did.), Ferrari, 383 winstsec. 11. Sheila van Dammevr. A. Hallmevr. F. Clarke (Gr. Br.) Sunbeam Talbot, 372 winstsec. (beste damesequipe). 12. Ringgeberg-Maeder (Zwits.) Porsche, 368 winstsec. rijden naar Tilburg. Daaruit kan onmiddellijk worden geconclu deerd dat er door de renners minder paardekrachten werden gebruikt dan in de vorige rit. Er werd zelfs lang door de karavaan een tempo aangehouden, dat meer deed denken aan een picnic-uit- stapje dan aan een wedstrijd. En toch had, na het startschot van de Heerlense burgemeester, het er een moment op geleken of ook deze étappe in de kruitdamp zou worden gezet. Er waren immers nauwelijks 50 meter gereden of twee toekomstige grootheden Piet Haan en Gelissen baanden zich een weg door de frontlinie van het peleton. Haan, de beste offi cier van Gerrit Voorting en Ge- lissen, een aalvlugge taaie sol daat uit het leger van Wout Wagtmans. De bedoeling was duidelijk. Beide renners moesten een poging wagen. De 5e etappe van Vrijdag leidt van Tilburg naar Rotterdam. De uitslag van de 4e étappe luidt: 1. Wim van Est( Ned. C) 4.57.21 met bonificatie 4.56.21. 2. Koch (Ned. B) 4.57,21 met boni ficatie 4.56.51. 3. Muller (Duitsl.) 4.57.21. 4. Schulte (Ned. A) z.t. 5. Preiskeit (Duitsl.) z.t. 6. Gerrit Voorting (Ned. D) z.t. 7. Stevens (Ned. B) z.t. 8. Gelissen (Ned. B) z.t. 9. Sorgeloos (Belg.) z.t. 10. Plantaz (Ned. A) z.t. 11. Willekes (Ned. E) 4.57.21; 12. Gie- len (Belg.) z.t.; 13. Pascal (Belg.) z.t.; 14. Haan (Ned. D) z.t.; 15. Gelhausen (Lux.) z.t.; 16. Lagrouw (Ned. E) z.t.; 17. Donker (Ned. 1) z.t.; 18. van Hoon (Ned. D) z.t.; 19. Schwarzenberg (Duitsl.) z.t.; 20. Faanhof (Ned. C) z.t.; 21. ex aequo allen in 4.57.21: Dekkers (Ned. A), van Osta (Ned. A); Fooy (Ned. A); Wagtmans (Ned. B), Lam- brichs (Ned. B), Paymans (Ned. B), Brinkman (Ned. B), Janssen (Ned C), Nico van Est (Ned. C), Guns (Ned. C); van Oers (Ned. C), Maenen (Ned. C), van As (Ned. D), Bakker (Ned. D), van Breenen (Ned. E), Borgmans (Belg.), Plas (Belg.), Kirchen (Lux.), Schmit (Lux.); 40. Otte (Duitsl.) 50.00 03; 41. Schulte (Duitsl.) z.t.; 42. Smits (Ned. E) z.t.; 43. Reitz (Duitsl.) z.t.; 44. Gijbeis (Belg.) z.t.; 45. Witteveen (Ned. E) z.t.; 46. Hein (Lux.) z.t.; 47. Paas (Ned. A) z.t.; 48. van Elderen (Ned. A) 5.04.14; 49. Van Sambeek (Ned. D) 5.10.29; 50. Kemp (Lux.) 5.10.34; 51. Schellingerhoudt (Ned.E) 5.10.40; Holleder (Ned. E) z.t. Hendricks (Belgie) heeft de strijd gestaakt, evenals dg Duitser Siefert, die bij een valpartijen Eindhoven een lichte hersenschudding opliep. Faan hof kreeg de dagprijs voor de meest strijdlustige renner. Het algemeen klassement luidt na de vierde etappe: 1. Wim van Est (Ned. C) 2i.00.18; 2. Gprrit Voorting (Ned. D) 21.00.56; 3. Schulte (Ned. A) 21.01.26; 4. Wagtmans (Ned. B) 21.02.32; 5. Gielen (België) 21.04.24; 6. Borgh- mans (België) 21.05.01; 7. Bakker (Ned. D) 21.05.59 8. Faanhof (Ned. C) 21.06.01; 9. Nico van Est (Ned. C) z.t.; 10. Lambriehs (Ned. B) z.t. 11. Haan (Ned. D) 21.07.23; 12. Sorgeloos (België) 21.08.36; 13. Stevens (Ned. B) 21.08.38; 14. Plas (België) 21.10.15; 15. Van Breenen (Ned. E) z.t.; 16. Muller (Duitsland) 21.10.44;; 17 Maenen (Ned. C) z.t.; 18. Janssen (Ned. C) z.t.; 19. Van Oers (Ned. C) 21.12.08; 20. Pay mans (Ned. B) 21.16.00; 21 Gelhausen (Luxemburg) 21.17.59; 22. Schwarzen berg (Duitsland) 21.20.42;; 23. Donker (Ned. E) 21.22.37; 24. Van Roon (Ned. D) 21.23.34 25. Gelissen (Ned. B) 21.26.01; 26. Plantaz (Ned. A) 21.26.02; 27. Kirchen (Luxemburg) 21.30.16; 28. Brinkman (Ned. B). 21.33.19; 29. Schmit (Luxemburg) 21.33.32; 30 Schulte (Duitsland) 21.35.18; 31. Witteveen (Ned. E) 21.35.27; 32. Koch (Ned. B) 21.36.22; 33. Guns (Ned. C) z.t.; 34. Van As (Ned. D) 21.36.40; 35. Reitz (Duitsland) 21.37.07; 36. Otte (Duits land) 21.38.44 37. Kemp (Luxemburg) 21.43.29 38. Lagrouw (Ned. E) 21.45.09; 39. Gijbeis (België) 21.46.45 40. Van Osta (Ned. A) 21.47.04; 41. Paas (Ned. A) 21.49.56 42. Schellingerhoudt (Ned. D) 21.50.11; 43. Willekes (Ned. E, 21.50.51; 44. Hein (Luxemburg) 21.51.08; 45. Dekkers (Ned. A) 21.52.29; 46. Smits (Ned. E) 21.56.55; 47. Pascal (België) 21.59.36; 48. Fooy (Ned. A) 21.59.45; 4fk Van Elderen (Ned. A) 22.08.22; 50. Van Sambeek (Ned. 'D) 22.11.22 51. Preiskeit (Duitsland) 22.18.05 52. Holleder (Ned. E) 22.19.43. Het algemeen ploegenklassement na de vierde étappe luidt: 1. Nederland C 63.12.20. 2. Nederland D 63.14.18. 3. Nederland B 63.16.41. 4. België 63.18.01 5. Duitsland 63.50.31. 6. Nederland E 63.58.42. 7. Nederland A 63.59.11. 8. Luxemburg 64.12.25.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5