kort haar Lente in Parijs Wachtwoord van de figaro's: Clematis ZATERDAG 1 MEI 1954 ei) Evenals modeshows zijn ook in het voorjaar de kapdemonstraties niet van de lucht. Zo ko ningin Mode dit seizoen wel bijzonder mild met modellen strooide, bleef „Figaro" hierbij zeker niet ben achter. Mag er dan bij de modeontwerpers onderling nog steeds verschil van mening bestaan over de lengte van hun creaties, de kappers zijn het, over de hele linie, roerend eens, dal de haren kort moeten zijn. Vanzelfsprekend zullen zij, die bijzonder mooi lang haar hebben het uitgesproken type zijn voor een chignon of wrong in de nek. terecht lak aan deze bewering hebben, doch voor de meesten betekent het korte kopje: jonger en slanker lijkeri en bovendien sportiever en elegan ter uitzien. Kort haar is gemakkelijk te verzorgen. Men komt er eerder toe het de dagelijkse borstel beurten toe te dienen, die nog altijd onontbeerlijk zijn voor het verkrijgen van glanzend, veerkrach tig haar. Daarbij is kort haar op honderd en een manleren te kappen, zodat elk type een haar pas send kapsel kan kiezen. Voorbeelden hiervan, ont worpen door de grote Parijse haarkunstenaars (-naressen), ziet u op bijgaande plaatjes. „Valenciennes" een van de nieuwste kapselcrea ties, getoond op een voorjaarsshow der Parijse En dit is dan de „Byzoune" van Britse origine. Diepe golven op kort haar met op de rand van iedere onD zilverpoeder torv'Mlr van de ■vond Maar wist u al, dat met goed gekleed gaan al leen, de kous voor de moderne Eva nog niet af is, doch toilet en kapsel met elkaar in harmo nie moeten zijn? Dit werd ons onlangs gedemon streerd in het Kurhaus te Scheveningen, waar de Parijse Nederlander Charles Montaigne geen on bekende op couturegebied, te zamén met de haar- kunstenaressen Rosy en Maria Carita en haar compagnon Alexander, een gecombineerde show gaven. Tussen haakjes: Deze zusters Carita heb ben in Parijs een nieuwe salon geopend, die niet minder dan 5 Verdiepingen telt en waarvan de in stallatie een waarde van liefst een half millioen gulden vertegenwoordigt. Men kan er allerlei schoonheidsbehandelingen ondergaan en een per manent kost er maar 200,Deze onder nemende vrouwelijke „Figaro's" dan, hebben in Sehêveningen met hun mannelijke medewerker Alexandre, enkele nieuwe kapsels getoond, o.a. de „ligne Fragonard", geïnspireerd op de schilde rijen van de 18e eeuwse schilder Fragonard. Bij dit kapsel wordt het gezicht omlijst door halvè krullen, de zgn. „Lizi's", die het gelaat iets zachts en zeer vrouwelijks geven. Bovenop is het haar tamelijk glad gehouden en wordt van voren hoog opgekamd, waarin een zacht vloelende, zeer na tuurlijke watergolf Is gelegd. Verder werd ook nog het kapsel „Minaret" gedemonstreerd. Het heeft aan de voorkant pony en is achter heel kort, terwijl midden op het hoofd een platliggende krul en soort verhoginkje vormt. Helaas kunnen we r geen plaatjes van laten zien, maar stellen u wel n de gelegenheid enkele andere coiffures, ook vare kunststukjes van het huis Carita-Alexandre, bewonderen. Op onze foto toont een groepje mannequins viêr erschil lende creaties, ontworpen door Carita Alexandre, waarbij een dankbaar gébruik werd gemaakt van glanzend zijden lint. Ook bij deze kapseis konien de eerder genoemde Lizi'S duide lijk tot hun recht. Typisch doet het kapsel rechts onder aan, waar het korte haar vanuit het midden der kruin naar alle richtingen Werd weggebor- steld. De meeste kapseis hebben op het ogenblik meer golven dan krullen. Cockpitters, als het zo doorgaat, zullên we Koos vandaag of morgen boven een wildernis of woestijn moeten afzetten. Zo gek als hij vorige maand op het zwer* ven over de zeven wereldzeeën was, zo bezeten is hij nu van het oerwoud. Luister maar: DEZE WEEK IN DE TUIN Voor gevelversiering is er bijna geen mooiere plant denkbaar dan de Clematis. De meest voorkomende is de paarse Clematis Jack- manii, een stoere klimmer, die grote bloemen Ontwikkelt, maar de bezitter dikwijls met de narigheid van een kaal onderste gedeelte laat zitten. Nu zijn de Clematissoorten, wat de standplaats en de grondsoort betreft, nogal kies keurig. Zijn bepaalde voorwaarden niet vervuld, dan doen ze het al direct minder goed. Soms Ontwikkelen zich nog wel de bloemknoppen, maar wanneer deze op het punt staan open te gaan, zien we ze stuk voor stuk verschrompe len. Vaak sterft de plant dan ook geheel af, In de meeste gevallen zal daarvan de oorzaak zijn, dat de grond niet deugt. De Clematis ver langt namelijk lichte grond, bij voorkeur veen grond of zandgrond, ook nog wel lichte, goed doorlatende klei. Wie dus een Clematis bezit, welke het kennelijk niet naar de zin heeft, zal er verstandig aan doen eerst de toestand van de grond na te gaan. Mocht blijken, dat deze Piet geschikt is, dan is er maar een weg: de grond ter plaatse uitgraven en er met turf molm gemengde bladaarde of kleigrond voor in de plaats te doen. Aan dit mengsel wordt dan nog een weinig oude stalmest toegevoegd. Wanneer er nog voor wordt gezorgd, dat de voet niet in de zon staat, bij voorbeeld door er enkele heestertjes voor te zetten, zal succes niet uitblijven. Behalve de bovengenoemde Clematis Jack- mainii zijn er nog vele andere soorten, die ver schillen in grootte, kleur en bloeitijd. Een bij zonder fraaie soort is de Clematis Montana Grandiflora, een kleinbloemige soort, welke in MeiJuni een weelde van witte bloemen voort brengt. De variëteit C. Montana Rubens heeft rose bloemen. Beide soorten zijn uitermate ge schikt voor zandgronden; ze doen het daar veel maar bestijg de trappen, moedig en vlug, zoals het past. Allereerst zult ge ervaren hoe heerlijk het ontluikende groen het gebouw omlijst, hoe scherp het wit nu afsteekt tegen het blauw van de he mel. En als ge boven over de ballustrade hangt en uw ogen zoekend over Parijs laat dwalen zult ge overal kleine plukjes groen ontdekken. Op de ene plaats nog aarzelend en bang, elders al royaal, veelvuldig en moedig, als had de zomer zijn in trede al gedaan. Als we weer naar beneden gaan is het al don ker. Voor ons uit loopt een paartje, innig gearmd, hoofden tegen elkaar. Hij steelt nu en dan een kusje. Zij straft hem af met een formidabele om arming Iedere Parijse lente-avond is nu een maal vol van tedere beloften, zegt mijn man als verontschuldiging. Het tweetal schiet een bistro binnen. Wij ook. Dan komt er een praatje, na tuurlijk over de lente. En voor we weer verder gaan weten we, dat het verliefde tweetal gehuwd is, net als Wij, vier kinderen heeft, net als wij, maar bezeten is van de Parijse lentenet als wij.... UNIVERSITEITSGEBOUW VOOR SCHAPENHOUDERIJ Het Grootfontein College voor Landbouw in Zuid-Afrika is uitgebreid met een gebouw voor de opleiding van hen, die studeren in de techniek van de wolproductie. Het gebouw is het grootste in zijn soort op het Zuidelijk halfrond en bevat een museum, kantoren, collegeruimten, twee gro te scheerloodsen, enz. Wol neemt de tweede plaats in in de economie van Zuid-Afrika. Gewaagde tochten van dokter en missionaris Ja jongens, je kunt geen krant open slaan, of Je leest van mensen die met of zonder expe ditie de wildernis intrek ken om onbekende volks stammen en rivieren, of verborgen verbindings wegen en steden te ont dekken. Wat zou ik graag met die lui mee gaan! Tweede Paasdag heb ik in alle vroegte nog op Schiphol de aan komst meegemaakt van dokter Melcliior uit Haarlem. Die was me daar even drie maanden naai' de Indianen in de binnenlanden van Zuid- Amerika geweest. Aan de mond van de Amazo ne-rivier was hij in een motorbootje gestapt, waarmee hij 3500 km stroomopwaarts voet'. Toen de boot niet verder l<on, waadden dr Mel- chior en zijn gids nog twee volle dagen door de moerassen voor ze de eerste Indianenstam men bereikten. „Ik geloof, dat zij even bang of nog banger wa ren dan ik voor lienl" vertelde de dokter. Maar de vriendschap was gauw gesloten. Er zijn onder de Indianen veel zieken. Ze lijden aan malaria en ondervoeding door.... vitaminen ge brek. De dokter behan delde 50 a 00 patiënten per dag. Geen wonder, dat hij door dè dankbare Indianen met geschen ken werd overladen. Bij zijn aankomst te Schip hol droeg hij om zijn lin kerschouder een echte Indiaanse pijlenkoker. Ik vil jullie wél bekennen, lat ik daar jaloers op 'Eis! En dan die Patel' Kam- lerer uit Nieuw Guinea! laar hebben de ouderen •nder jullie wel eens erder Van gehoord. In 052 heeft hij al een tocht ondernomen naar Hal- 'lein-vallel, waar slechts 'hkele blanken zijn loorgeürongen en waar van men zo goed als niets afweet. Op die eer ste tocht in 1952 gingen de dragers van Pater Kanunerer bij eeti ont moeting met een vijandi* ben, de oplossing te vin den, want.... ze hadden vergeten het figuur in de krant af te drukken!! Stan ging natuurlijk te keer als een Pool en wij maar hard lachen om zijn „kunstje". Hier heb je nu het fi guur, dat jê moet leggen met 20 lucifers. Verplaats nu 7 (dus niet 9) lucifers zó, dat er vier vierkanten over blijven. Ladderraadsel 1 1 i I De sporten van de lad der bestaan alle uit Woorden vah vijf létters. De middelste letters vor- meh van boven naar be neden een eiland in dr buurt van tante Aag, lste sport (bovenste): villadorp in het Gooi 2de sport: ander Woord voor kameel. 3dê sport: hoort men in de kerk. 4de Sport: gebruik je in de aardrijkskundeles. 5de sport: daal* kijkt een cockpittel- met ver langen naar uit. heler dan de grófttbloemige soorten. Van deze noemen wij nog Madame le Coultre met zuiver witte bloemen en Nelly Moser (2ie afbeelding), die bloemen heeft, welke lila van tint zijn met een rose streep over elk der bloembladen. Een mooie soort met paarse bloemen is de Presi dent. Deze heeft enigszins puntig toelopende bloembladen. Aan degenen, die een goede snij bloem wensen, kunnen wij Prins Hendrik aan bevelen. De grote blauwe bloemen blijven, in een vaas gezet, lange tijd goed. Htn. De lente jubelt over ParijsDe Parijzenaars beginnen weer te lachen en liet leed van de winterde kolenboer incluis, is ver geten. Het stadsbeeld is volkomen veranderd: het is inniger, ntiemer, vriendelijker geworden. De Champs Elysees is nu weer meer lan een brede avenue en een verkeersslagadernu er de bomen botten n de terrasjes aangekleed zijn met stoelen en tafeltjes begint ze haar echten als wandelpier te hernemen. Iedereen komt hier om te zien n om gezien te worden. Met een blij gemoed en een licht hart andelt de arbeider met zijn vrouw, gestoken in een nieuw mantelpak, wcr de trottoirs. Hij ergert er zich nog nauwelijks aan, dat al die 1ure wagens, welke hij geparkeerd ziet staan, buiten zijn bereik vallen, vant de zon schijnt, het is lenteer is een nieuw begin en iedereen 'leeft weer moed. Hij weetdat zijn fentkeer vandaag op haar voor- leligst uitziet! Het loont de moeite om daar nu eens op een terrasje 'e gaan zitten en er het leven eens voor u te laten defileren. Alleen lat is een retourtje naar Parijs al waardWant iedereen geeft hier icte de presence: de minister evengoed als de vuilnisman in Zondags pak, de slovende huisvrouw evengoed als de beeldige mannequin in haar snoezig jurkje. DE handel in zonnebrillen loopt weer. Bijna iedereen verschuilt zich achter donkere gla zen: de lentezon immers is scherp en er is zoveel moois te zien, dat ge kijken moet. Ik liep een winkel binnen. Nog geen maand geleden klaagde de juffrouw steen en been en ik had beslist met haar te doen: er werd niks meer verkocht, er waren geen centen meer, Frankrijk en zij en al haar concurrenten zouden bankroet gaan of er zou een oorlog komen, die Europa zou vernietigen Nu lachte ze breeduit. De zaken? Nu, die liepen iets beter, maar moet-je horen, Zondag ben ik met Jean-Claude (haar man) en de kinderen naar Gif geweest. Ken je Gif niet? Je moest je schamen. Kind, het is het heerlijkste piekje op aarde. De kinderen hebben op een wei gespeeld en Jean- Claude en ik hebben ons aangesteld als twee scho lieren. Kindlief, ik heb de lente geproefd. Terwijl ze me voorging naar haar zitkamertje achter dé winkel zong ze hooguit: Je veux, je veux, je veux que tu m'almes". Ge moet nu door Parijs wandelen en de lente zien komen. Het lied van de lente zingt overal: in de parken zitten de moeders met hun kinderen; in het Bols de Boulogne zoeken knappe, adellijke amazones zonder geld een rijke industrieel. Hij mag ook buitenlander zijn! De terrasjes Zijn Uit verkocht. Iedereen schijnt plotseling weer geld te hebben voor een dure aperitief, buitenlands bier of een heerlijke maaltijd. In het Quartier-Latln gonst het van bedrijvigheid. Ik heb nooit geweten, dat het er zo druk kon zijn. Alles wat student is, er voor wil doorgaan of van het milieu houdt, heeft plotseling de boulevard St Michel bevolkt. Bij Dupont op de hoek is het tot diep in de nacht een drukte van belang. Ook Montparnasse Is totaal veranderd en St Germain des Prés schjjnt weer wat van de oude glorie heroverd te hebben. Heerlijk ook is het langs de Seinekaden. Vriendelijk glinstert de zon in de beweeglijke golfjes. Zacht wiegen de sport- bootjes langs de wal. En dan de Boekinlsten. Ze hebben hun kisten weer open en.... er is weer zo ontzettend veel te koop. Hegel kost maar drie dubheltjes. Honderden schuifelen langs hun uit stalkasten. Misschien kopen ze iets. Misschien ko pen ze niets. Maar dat flaneren hoort er bij. Het moet. Want het is een onderdeel van de lente, zo als de lente een onderdeel is van het jaar Ik kan u aanraden nu eens naar de Sacre-Coeur te gaan kijken. Neem dan niet het kabeltreintje Verleden week schreef ik, dat ik het lucifers- spelletje van Stan moei- lijk vond. Nu. jullie zul len het nog wel véél moeilijker gevonden heb- Het ls Mei. De Maria maand in het Mariajaar! Daar hoort een blij Mei liedje bij: 't Is Mei! Nu zijn ze wéér Vóórbij De misten en de vlagen En scherpte en kou. I laats van rouw Zijn het nu zonnedagen! 't is Mei! Wie voelt zich niet zo blij, Dat hij het Uit moet zingén? Nu hem alom En zang en blom Met klank en kleur omringên. 't Is Mei! Wie christen is, dat liij N liedekens en bloèmén, v innigheid En liefde wijd' Aan die wij Móéder noemen! Fons van de Maele Zo besté cockpittèrs, we hebben hét alweer gehad voor vandaag. Ik ben benieuwd, of Koos de volgende week het oerwoud is ingetrokken. Onder uns gefluisterd: ik denk het niet, want lil] ziet er veel te blo zend en welgedaan uit. Hij wordt zó in de pan gestopt! Nee, voor woud lopers moet je van die taaie, pezige kerels heb ben zoals ik. Een stevige poot van PILOOT (Van onze Parijse correspondente) ryj: Mislukt kunstje iiu, na eèn maandenlan ge tocht ls het bèricht gekomen, dat hij wérke lijk ais eerste missiona ris de Baliem-vallei be reikt heeft: Men neemt aan, dat er in die ge bieden dertig duizend dwerg-papoea's Wonen, waarvan verreweg de meesten nog nooit een blanke gezien hebben. De missie heeft sinds lang gehoopt, hier een missiepost te vestigen. Als goede mensen nu maar voor het geld zor gen, kan die wens wer kelijkheid worden. licht gekleurd, en knip er een mooi vierkant van 20 tot 25 c.m. lengte uit. Dit vierkant vouw je dan vier maal dubbe', zodat het 16 vierkantjes wor den. Kijk maar naar fi guur 1. Nu zet je het vouw blad zó overeind, dat de middelste vouw, die in fig. 1 gestippeld is, naar buven komt te staan. Dan vouw je de vierkantjes 5 en 9, en net zo 8 en 12 schuin (Zie fig. 1) en legt de punten van elk tweetal op elkaar! Dat is net dak. De lijnen, die in fig. 1 met een sterretje aan gegeven zijn, knip je in, en met wat gom of glu- ton lijm je dan het vier kantje 1 op 4, en 16 op 13. Het huisje kan nu staan. In de voorkant knip je nog één deurtje en een paar raampjes uit. Het huisje valt tante Aag is klaar, en je kunt best gaan logeren in een van die aardige kamertjes boven. gê stam er als de hazen vandoor en lieten de missionaris aan zijn lot over. Ze verspreidden bet bericht, dat hij was vermoord en opgegeten. Er waren al bidplaatjes van hem gedrukt, toen de Pater na een onge looflijk moeilijke tocht terug keerde!! De pa- poea's hadden hem we! gevangen genomen, maal later toch weer vry ge laten. De energieke jon ge Franciscaan gaf het niet op. Hij moest en Zou de onbekende gebieden van Nieuw Guinea berei ken. Eind November van het vorig jaar trok hij er met wat papoea- dragei's wéér op uit. En 8de sport: Hendrik op zijn Frans. 7de sport: in 't bad gaan. Een ontdekkingsreizi ger vertelt aan zijn ademloos-luisterend pu bliek zijn avonturen: Ik pakte de leeuw bij zijn muil, sloeg een keer over de kop en Stem uit de zaal: „Rolde uit mijn bed!" Meester: Is Neder land een vrij land? Jan: Nee, meester! Meester: Niet! Waar om dan niet?! Jan: Ze dwingen me naar school te gaan. Chef (tot jongste be diende): Kijk nou eens aan! Vandaag is het al Maandag. Morgen is het Dinsdag en overmorgen Woensdag. De halve week voorbij en nog niets uitgevoerd! X- Froukjê heeft ook nog iets te zeggen: Julie mannen hebben nu wel jé mond vol van al die grote-jongens-avon- turêh, maar bedenk, als jeblieft, dat die kleine cockpitters ook niet ver geten mogen worden. Tante Aag heeft een grappig vouwwerk voor hen opgediept uit haar grote geheimzinnige knutseldoos. Wie vouwt er mee aan: Het huisje van tante Aag! Nêem een velletje ste vig papier, liefst wit of

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 8