t met iwaaid Teleurstelling over gang van zaken te Genève België zal nakomen Nederl. troepen naar Indo China? erengezi mien ontworteld Nederland herdacht zijn gevallenen Nederland na bevrijding documentaire Maro-film Nationale Mariahulde 9s-Hertogenhoseh te STAKING Belgen lezen en luisteren OP ZONDAG 22 AUGUSTUS Grensincident m liberie Minister Luns sprak tijdens voltallige zitting msttijd ekort Belgrado steunt de E.D.G. Zware straffen wegens moord Verklaring van dr. ■Beukenkamp West-Duitsland voor een hopeloze taak Woensdag 5 Mei 1954 ag 5 Mei 1954 Vervolg van pag. 1 Ter herdenking van de gevallen Nederlanders in het voormalig Nederlands-Indië en van de Bel- fen, Fransen en Italianen, die in e strijd voor de vrijheid het le ven lieten, werden gistermorgen bij het voorlopig Nationaal Mo nument op de Dam te Amsterdam drie kransen gelegd, een namens de Confederation Internationale des Anciens Prisonniers de Guer re, een namens de Nederlands- ïndisohe bond van ex-krijgsgevan genen, geïnterneerden en gerepa trieerd en (Nibeg) en een door het veteranenlegioen. De plechtig heid werd door velen bijgewoond. De presidente van de Neder landse Oorlogsgravenstichting, mevr. H. G. van Anrooy-de Kem- penaer, onthulde op het vrouwen- e-eveld te Semarang waar 1700 Nederlandse vrouwen begraven liggen een monument. In Brus sel, Parijs en Rome, hebben de bij de internationale organisatie aangesloten nationale federaties op overeenkomstige wijze een herdenking gehouden. Op de Grebbeberg. Vele militaire en burgerlijke autoriteiten woonden de plechtig heid op de Grebbeberg bij. De hoofdleger-aalmoezenier, kolonel mgr. H. J. J. M. van Straelen, riep de talrijke aanwezigen de oorlogs-Meidagen van 1940 in herinnering, toen „een door niets gemotiveerde aanval op ons land werd ondernomen" en daarbij honderden mensen voor het va derland sneuvelden. „Niemand heeft groter liefde dan hij, die zijn leven geeft voor zijn land genoten", aldus de aalmoezenier. „Zij, de gesneuvelden, de ge wonden, de verminkten, de ge- knakten, die wij hier eerbiedig gedenken, gingen ons voor en wij moeten hen volgen met hetzelfde vlammende ideaal voor ogen, met dezelfde offerbereidheid in ons hart als het moet". Na een toespraak van de waar nemende hoofdlegerpredikant ma joor ds. Van de Weg, werden kransen gelegd aan de voet van een kruis, dat ter plaatse was opgericht, o.a. door C. F. Pahud de Mortanges namens Koningin en Prins, door minister Staf, ge- genaal Hasselman en talrijke ver tegenwoordigers van bonden en verenigingen. Tot besluit werd het Wilhelmus gespeeld. Op het ere-veld Menteng Pulo te Djakarta werden de Nederlan ders en de Nederlandse onderda nen, die voor de vrijheid vielen, herdacht. De plechtigheid werd door vele vooraanstaande figuren bijgewoond. Velen zijn vandaag naar Vught gegaan om er de nagedachtenis te"-huldigen van hen; die in het beruchte voormalige concentra tiekamp het leven hebben gela ten. Om drie uur vanmiddag trok een lange stoet van nabe» staanden. autoriteiten en burgers van de „hut" door de bossen, naar de fusilladeplaats. Daar is indertijd een eenvoudig houten kruis opgericht, dat daar op ver zoek van de toenmalige Koningin Wilhetonina is gehandhaafd. Op de gedenkplaats werd niet gesproken. Loco-burgemeester Walter legde een krans namens de gemeente Vught. Hij werd ge volgd door vele anderen. Nadat de „Last Post" was geblazen, nam men enkele minuten stilte in acht. Een koor zong „Wilt heden nu treden" en het Wilhel mus. Met een défilé langs het monument werd de plechtigheid te Vught besloten. Ter herdenking van alle ge vallenen heeft vanochtend een deputatie van het Marine Hos pitaal te Overveen, onder leiding van de commandant van dit hos pitaal, kapitein ter zee arts E. W. Creyghton, een krans gelegd aan de voet van de vlaggemast op de Erebegraafplaats aan de Zeeweg te Overveen. In West-Dultsland Ter gelegenheid van de natio nale herdenkingsdag hebben het personeel van de Nederlandse ambassade in Bonn en leden van de Nederlandse kolonie in de West-Duitse hoofdstad Dinsdag avond een stille tocht over het BRUSSEL, 4 Mei. De gemiddelde Belg volgt nau welijks het politieke leven, luistert zelden naar politieke radiopraatjes en reageert in de verkiezingsperiode slechts weinig op de traditionele vormen van propaganda. Dit blijkt uit een door het Bel gische Instituut voor de Opi niepeiling (INSOC) ingesteld onderzoek. De Belgen blijken bij het uitbrengen van hun stem tijdens de verkiezingen ook meer geleid te worden door algemene principes (54.1 procent) dan door de per soonlijkheid van de candida- ten. Uit dit opinie-onderzoek blijkt verder dat 75.4 procent der Belgen 's avonds naar de radio luistert, waarvan 25.1 naar de uitzendingen van radio-Luxemburg, 21.8 pro cent naar de Franse en 23.5 procent naar de Vlaamse uit zendingen van de Belgische radio-omroep en 7.7 procent naar radio-Hilversum. De ge middelde Belg leest maar weinig boeken en dan in hoofdzaak romans. Hij geeft de voorkeur aan Franse ro mans (32,7 procent) boven de Engelse (13,7 procent). Hij leest regelmatig de film- critieken (51,9 procent) doch laat zich hierdoor slechts weinig beïnvloeden bij de keuze van de film die hij gaat zien. kerkhof van Siegburg gemaakt, waar een aantal in de oorlogs jaren in Duitsland omgekomen Nederlanders zijn begraven. De ambassadeur, de heer A. Th. E. Lamping, was de eerste die bloe men op de graven legde. Op de begraafplaats te Loenen Op de centrale begraafplaats van de Oorlogsgravenstichting hebben hedenmiddag enige hon derden personen in de oorlogs jaren gevallenen herdacht. Ds H. W. Meihuizen, Doops gezind predikant uit Den Haag. ging in zijn toespraak uit van de woorden in Johannes 12 2426. Hij sprak over de waarde van het offer van het leven, dat velen voor de vrijheid van het Neder landse volk hebben gebracht. Luitenant-kolonel aalmoezenier P. G. M. Schoonebeek uit Den Haag stond stil b;j de diepere betekenis van het gebrachte offer. De toespraken werden afgewis seld door zang van een kwartet. RADIOREDE MINISTER DREES 's-GRAVENHAGE, 5 Mei. Ter herdenking van de bevrijding van ons land zal de minister-pre sident, dr. W. Drees, hedenavond van 18.15 tot 18.25 uur een radio toespraak houden in het Natio naal Programma over beide zen ders. (Advertentie) Negen jaar scheidt ons alweer van de dagen der bevrij ding. In deze jaren werkte Nederland aan zijn wederop bouw en bijna zijn wij alweer de puin hopen vergeten van onze getroffen ste den in het Oosten en het Zuiden van ons land, van Den Haag, Rotterdam en Den Helder en de ravage in de Amsterdamse haven. Van dit alles maakte de Deven- terse cineast Alex Roosdorp, directeur van Marofilm, in de eerste dagen na de bevrijding een do cumentaire kleuren, film. Nauwelijks was het land bevrijd, of de heer Roosdorp stapte op zijn fiets de auto's waren in het oorlogsgeweld gebleven om de lange weg van duizenden kilo meters af te trappen naar de verwoeste gebieden. Hij had in die eerste dagen na de bevrijding slechts de beschikking over nog sleet enkele, o ontwikkelen daarvan moest hij door bemiddeling van een vriendelijke Canadese officier overlaten aan een laboratorium in Brussel. Toch is het nog een in teressante film geworden; de kleuren mogen misschien niet zo zuiver zijn als die van de heden daagse colorfilms, het gaat vooral om de historische gegevens, die in deze documentaire zijn ver werkt. Hij geeft in deze film, die hij „Herwinnen door Werken" doop te, een zo uitgebreid mogelijk beeld van de verwoeste bossen in Gelderland en Limburg, van de verwoeste Betuwe en de steden Arnhem en Wageningen; van de verdronken Wieringermeer en het verdronken Walcheren; en daar tussendoor schetst hij het beeld van het dagelijkse leven in die eerste na-oorlogse dagen. Een volledig beeld van de ravage door De cineast Alex Roosdorp uit Deventer met zijn camera. het oorlogsgeweld in Nederland aangericht, geeft deze fragmenta- overjarige, .films pn.liet. rische.-documéntaire halaas niet; wü misten er b.v. in de puinho pen van het gedeeltelijk afgebro ken Den Haag en Den Helder en de ravage in de Amsterdamse ha ven; steden als Roermond en Venlo, zwaar getroffen door de oorlogshandelingen en streken als Zeeuws Vlaanderen, werden door hem in die dagen vermoedelijk niet bezocht; toch biedt deze film, waarvan de vertoning zeven kwartier duurt, een interessant beeld van die eerste maanden na de bevrijding. De cineast Roosdorp, die ook verschillende voorlichtingsfilms maakte op het gebied van de landbouw, veeteelt en tuinbouw, alsook een molenfilm en kleuren films voor verscheidene indus trieën, is thans bezig met een gro te documentaire in kleuren over Nederland; een film om in eigen land en het buitenland te laten zien, hoe mooi Nederland wel is. Temidden van de vele activi teiten, die in heel Nederland ondernomen worden ter viering van het Mariajaar. zal de natio nale Mariahulde in het stadion de Viiert in Den Bosch op Zon dag 22 Augustus een hoogtepunt vormen. De landelijke leiding van de Katholieke Actie heeft van het Nederlands Episcopaat de eer volle opdracht ontvangen deze nationale manifestatie voor te bereiden. Ter uitvoering van deze op dracht is een comité gevormd, dat weer een stichting geconsti tueerd heeft, met name „Stich ting Nationale Mariahulde 1954". In grote lijnen komt de hulde en feestviering neer op 't volgende: Zaterdag 14 Augustus, vigilie van Maria ten Hemelopneming, zal speciaal benadrukt worden als dag van boete en eerherstel. Zon dag 15 Augustus zal de feeste lijke inzet vormen van een Ge bedsweek ter voorbereiding van de nationale Mariahulde. Zondag 22 Augustus, op het feest van het Onbevlekt Hart van Maria, zal de Nationale Mariahulde in het Bossche stadion gehouden wor den. Deze dag is o.a. gekozen om het gunstig samenvallen van deze feestdag en de Zondag en Den Bosch werd uitgekozen o.a. om te 'voldoen aan het verlangen van de H. Vader, die in zijn encycliek „Fulgens Corona" spreekt van een samenkomen daar waar zich een heiligdom bevindt waar de Maagdelijke Moeder Gods op zeer bijzondere wijze wordt vereerd. Verder is Den Bosch uit het ge hele land zeer goed te bereiken en biedt deze stad een uitstekend stadion .waar 30.000 mensen kun nen worden ontvangen. De Mariahulde zal die dag aan vangen om 14.30 uur en eindigen om 17 uur. Zij zal o.a. bestaan uit twee delen, waarvan 't eerste een directe voorbereiding is op het tweede. Jan Naaykens is be zig met de conceptie van een spel, dat een helderder begrip en een dieper inzicht poogt te brengen in Maria's verhouding tot Chris tus. Dit spel zal een bewuste aan sluiting vormen bü het Ponti ficale Misoffer, op te dragen in het stadion door Mgr dr B. Al- frink. Het stadion zal men het aanzien geven van een reusach tige bloementuin. Het Proprium van de Mis ter ere van het Onbevlekt Hart van Maria is reeds gecomponeerd door prof. H. Andriessen in Den Haag en zal worden uitgevoerd door het Utrechts Kathedrale Kerk koor. De gewone gezangen als mede het Te Deum aan het slot worden gezongen door alle aan wezigen met een voorzangers- groep onder directie van de heer W. Jansen, muziekleraar te Oss. Na afloop van de plechtigheid zal Mgr Alfrink een korte toespraak houden. Mgr Paolo Giobbe, apos tolisch internuntius en alle bis schoppen van Nederland hebben reeds toegezegd bij deze manifes tatie aanwezig te zullen zijn. De regisseur van het massaspel in het stadion is Anton Sweers. tussen Israel en Syrië DAMASCUS, 4 Mei. Volgens een woordvoerder van het Syri sche leger heeft een eenheid van het Israëlische leger Maandag j.l. in de centrale sector van de gedemilitariseerde zone geschoten op leden van een Syrische stam. Het incident zal worden bespro ken door de Syrische minister van Buitenlandse Zaken, Fajdi El Atassi, en de stafchef van de Pa lestijnse bestandscommissie der Verenigde Naties, generaal Ben- nike, die Dinsdagochtend, op ver zoek der Syrische regering, te Da mascus is aangekomen. de zaak op de spits De schriftelijke klacht Bloemendaalse hoofd- had een gevolg, dat specteur niet had vcr- i agent werd door de Rechtbank wegens ag en daaruit voort- neineed tot 4 maanden 1. :wam hoofdinspecteur n, corpschef te Bloe oor het getuigenhekje. t: „U had gehoord, dat emse agent zich met moeid had. U wist. dat teide, waarom hebt U al laten opmaken tegen wegens wederspannig- „Het verzet was zeer agent heeft het verzet dent door zijn krachtig r., de kiem gesmoord." t (verontwaardigd): heeft hem getracteerd ks slagen met de gum- omdat hij geïrriteerd kt wordt blijkbaar op oureau in Bloemendaal rd. Ik ga 's avonds na t meer in Bloemendaal Hetus ergerlijk, vindt elf ook niet? Hoe haalt h in de hersens om de ppel te gebruiken? Als eman een beetje ge- irdt, moet hij dan n, gummistok trekken? 1 zeggen, ik vond het laai, toen ik deze zaak Ook dat nog. it. „Ik heb hier een de rijksrecherche, die en gezonden is aan de generaal. Daarin staat, van betrouwbare zijde omen, dat de verdachte èval uit de gerheente- worden ontslagen, hoe van deze zaak ook en dat hij desnoods positie zal krijgen als indien men hem bii piet kan handhaven." „Hiervan is mij niets S procureur-generaal 4 egen de verdachte had e verdediger vrijspraak stelde de President de vast op 18 Mei a.s. NEDERLAND VERLOOR GEEN SCHEPEN LONDEN, 4 Mei. Vol gens een opgave van Lloyds register zijn in het kwartaal dat 30 Sept. in 1953 eindig de, 44 schepen met een totale inhoud van 45.847 bruto re gister ton verloren gegaan, door schipbreuken, branden, aanvaringen en andere oor zaken. De V.S. leden verreweg het grootste verlies, n.l. acht schepen met een totale ton- nenmaat van 18.353. België, Nederland, Brazilië, Grieken land en Panama leden geen verliezen. Lt. Kol. Christan onderscheiden 's-GRAVENHAGE, 4 Mei. Bij koninklijk besluit is toegekend de bronzen leeuw aan de luite nant-kolonel van de generale staf G. H. Christan, oud-commandant van het Nederlands detachement Verenigde Naties. O *1 Een grote staking, die met een ge deeltelijk succes werd bekroond, heeft volgens eensluidende berichten van teruggekeerde Duitse gevange nen uit Siberische dwangarbeids- kampen, plaats gevonden in Mei '53. In het dwangarbeidskampengebied van Norilsk, aan de 71e breedtegraad, midden in .de toendra, kwam het tot een staking, waaraan meer dan tien duizend dwangarbeiders hebben deel genomen. De staking gold als een vertwijfeld protest tegen de te lange arbeids tijd, die 11 tot 12 uur bedroeg. Hier bij kwam dan nog de tijd, die nodig was voor de mars naar het werkter rein en terug naar het kamp. Het be richt over de dood van Stalin gaf de gevangenen zoveel hoop en kracht, dat zij eisen konden stellen voor een verkorting van de arbeidstijd. De kampleiding willigde na overleg met de regering in Moskou een deel van de eisen in, die op een verkorting van de werktijd tot 9 uur, inclusief de weg naar en van het werk neer kwam. In 't dwangarbeidskampencomplex van Norilsk werd in hoofdzaak steen kool gedolven. Deutsche Korrespondenz) Busdiensten naar Oostelijk Flevoland 's-GRAVENHAGE, 4 Mei. Zoals is gemeld begint de N.V. Veluwse Autobusdiensten, geves tigd te Ermelo, Maandag 10 Mei twee autobusdiensten naar punten van het toekomstige Oostelijk Flevoland. Nader vernemen wij, dat op beide lijnen (via de Noordelijke en via de Zuidwestelijke dijk) voorlopig per dag drie diensten heen en terug zullen worden ge reden. Mocht dit aantal te zijner tijd te klein blijken om aan de vervoersbehoefte te voldoen, dan zal het worden uitgebreid. Kol.-vlieger van Rooy verlaat Kon. Luchtmacht Kolonel-vlieger A. P. M. van Rooij, commandant van de vlieg basis Soesterberg, heeft met in gang van 1 Juli ontslag genomen bij de Koninklijke Luchtmacht. Met ingang van die datum heeft hij een hoge functie aanvaard bij de firma Zwolsman N.V., ver enigde aannemingsbedrijven te Den Haag. Hij zal speciaal belast worden met de aanleg van vlieg velden. GENEVE, 4 Mei. Het hoofd van de Nederlandse delegatie ter conferentie van Genève, minister J. M. A. H. Luns, heeft op de plenaire zitting van die conferentie verklaard, dat de reden waarom Nederland daar vertegenwoordigd is, dezelfde is als die welke Nederland heeft geleid tot deelneming aan het terugslaan van de agressie in Korea, namelijk „het handhaven van het principe van collectieve veiligheid, dat de hoeksteen is van de Verenigde Naties". Het doel van de Geneefse be sprekingen over Korea moet zijn het verwezenlijken van de idealen van de V.N., zeide de minister. Hij voegde eraan toe dat de uni ficatie van „dat verscheurde en tragische land" niet op andere wijze tot stand mag worden ge- gebracht dan door „de wil van het volk, vrijelijk uitgedrukt in geheime verkiezingen". „Als die regeringen, aan wel ker militaire macht tegenstand i 9 premier, Achille van egedeeld, dat er geen olitiek van zijn land. mmerkt door het ver- de vrede door trouw E deel te nemen aan de en bijzondere waak- /ergt. Aan de hand van raming der ontvang- ans reeds op te maken lmne begroting voor '53 i met een tekort van ne milliarden. Wat de voor 1954 betreft zijn chtingen nog minder i men -rekent hier op van 5 tot 6 milliard, 1 de komende maanden etering voordoet in de vangsten. ive regering zal ervoor de evolutie der Bene en wordt voortgezet nder de drie landen de en van een evenwich- mie te verwezenlijken. Dr. J. Terl in peil idersclieiden EN, 4 Mei. Prof. dr. en, hoogleraar in de i Italiaanse ta.al en let- lan de R. K. Universi- negen, is onderscheiden rresponderend lidmaat- de „Real Academia de tras" te Barcelona. BELGRADO, 4 Mei. Com munistisch Joegoslavië heeft van daag opnieuw zijn steun aan de E.D.G. gegeven, waarbij opge merkt werd, daf het land bereid is op zekere voorwaarden tot de gemeenschap toe te treden. Het Joegoslavische standpunt werd voor de parlementaire com missie voor buitenlandse zaken uiteengezet door de minister van buitenlandse zaken Koca Popo- witsj. Hij zei, dat de nieuwe poli tiek hoofdzakelijk een gevolg was van het feit, dat op de Berlijnse conferentie geen oplossing gevon den is voor het Duitse probleem. Slechts een verenigd Europa kan de wedergeboorte van het Duitse militairisme tegenhouden en een einde maken aan de Frans-Duitse tegenstelling, aldus Popowitsj. Hij meende, dat de E.D.G. ook andere moeilijkheden tussen de Europese landen uit de weg zou kunnen helpen. Popowitsj noemde de houding van Italië tegenover de pogingen van Griekenland, Turkije en Joegoslavië om hun wederkerige verdediging te versterken „on realistisch en niet constructief". Het proces om de betrekkingen tussen Joegoslavië en zijn ooste lijke buurstaten te normaliseren verloopt, volgens Popowitsj. „zeer langzaam". werd geboden door de strijd krachten van de V.N. bereid zou den zijn, in practij-k te brengen wat zij beweren, namelijk dat het Koreaanse volk vrijelijk zijn wil zou moeten uitdrukken, zou het niet moeilijk zijn tot overeen stemming te komen", aldus mi nister Luns. „Noch de 38e breedtegraad, noch de demarcatielijn van de wapenstilstand zijn beschikkingen Gods. Zij zijn slechts het resul taat van tijdelijke regelingen welke door eenvoudige toepas sing van het handvest der V.N. opgeheven zouden moeten kun nen worden". Het debat van de conferentie heeft het tot dusver niet gemak kelijker gemaakt practische resul taten. te bereiken, aldus de minis ter, die de teleurstelling van de Nederlandse, delegatie uitsprak over de communistische voorstel ling van zaken omtrent Korea, waarbij alles wordt veroordeeld wat het Westen doet en alles wordt geprezen wat in overeen stemming is met de communisti sche theorie. De minister ging daarna uit voerig in op de geschiedenis van het Koreaanse conflict, zoals zij uit de resolutie van de V.N. blijkt en zoals zij op heel andere wijze door de communistische rede naars op de conferentie tot dusver is voorgesteld. Als deze lezing van de geschie denis van de pogingen der V.N. om een billijke oplossing in Ko rea te bereiken de werkelijke overtuiging van de Chinese rege ring vertolkt, zei de minister naar aanleiding van Tsjoe en Lai's rede van Maandag over dit onderwerp, „kan ik niet inzien, welke basis er nog overblijft voor een vruchtbaar overleg op deze conferentie, dat zou kunnen lei den tot wederzijds bevredigende regelingen". Minister Luns toonde daarna aan de hand van een aantal his torische feiten aan, dat er tussen de landen, die de regering te Pe king hebben erkend, en die welke dat niet hebben gedaan, ten aan zien van de Koreaanse kwesties geen verdeeldheid bestaat. Rotterdamse kunstenaar bij Winston Churchill ROTTERDAM, 4 Mei. De Nederlandse ambassadeur in Lon den, mr. D. U. Stikker, heeft vanmiddag in gezelschap van de Rotterdamse beeldhouwer Wim Verbon, een bezoek gebracht aan de Engelse minister-president sir Winston Churchill. Dit bezoek had ten doel de Engelse minis ter-president het borstbeeld te tonen, dat de Nederlandse beeld houwer van hem gemaakt heeft en dat, naar verondersteld wordt, een plaatsje zal krijgen in het stadhuis van Rotterdam, van wel ke stad sir Winston Churchill ere-raadslid is. Vergif toegediend 's GRAVENHAGE Het gerechts hof te Arnhem heeft bewezen geacht dat C. van der S. op 1 April 1953 te Hengelo (O.) met voorbedachten rade zijn echtgenote G. G. Uilenberg van het leven heeft beroofd door het toedienen van een phosphorhoudende stof. Voorts werd bewezen verklaard dat mej. A. W. H. deze stof aan de dader ter hand heeft gesteld. Het Hof veroordeelde van der S. tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek wegens moord en mej. H. wegens medeplichtigheid aan moord tot 12 jaren met aftrek en terbeschikking stelling van de regering. Beide veroordeelden kwamen in cassatie, doch de Hoge Raad heeft beider cassatieberoepen heden ver worpen. SAN FRANCISCO, 4 Mei Een Nederlandse diplomaat heeft giste ren in San Francisco aan de pers meegedeeld, dat Nederlandse solda ten zij aan zij met Amerikaanse zou den vechten, mocht de crisis in Indo- China zich ontwikkelen tot een oor log waarbij troepen van de V.S. be trokken zijn. Dr. R. L. Beukenkamp, landbouw- attaché van de Nederlandse ambas- raand Maart zijn niet ti 18.000 mensen uit de naar het Westen ge- der deze 18.000 bevin- jna 1600 boeren. In één ds drukken nogmaals n op de toch al zware de West-Duitse rege- dke dag opnieutv C'-or lingen en ontheemden infronteerd met de uit- van de „koude oorlog" t en West. ïatigheid van de „kou- houdt in. dat ontwor- sn een extra zorg voor egering betekenen om- boeren, zolang zij in zijn van huis en hof isérvatief blijven, maar iment, dat hen alles is in snel tempo radicali- vatbaar worden voor iche stromingen, ttijd nog gemakkelijker rie-arbeiders onder te m huisvrouwen te hel- inge mensen een plaats Dductieproces te bezor- de boeren, die tot dus- end waren aan het be ien grond en hoeve, op ide wijze een plaats in happij te verschaffen, dat is en blijft één van de moei lijkste problemen. Er is ook geen zee van tijd beschikbaar, boeren moeten snel in hun beroep terug keren anders wordt terugkeer een catastrofe. Ook hierin onder scheidt zich de behandeling van de boeren van die van de indus trie-arbeiders. Een industrieel re- serveleger kan, zoals reeds vroe ger is aangetoond, tientallen ja ren bestaan, een agrarisch reser- veleger moet beperkt blijven tot een bestaan van enkele jaren. Slaagt men er niet in om de ge vluchte boeren op redelijke wijze te helpen dan bestaat het gevaar, dat de ontwortelde boerengezin nen tot een haard van onrust worden. De geschiedenis in het Oosten van Europa heeft ons ge leerd, dat de dragers van de re volutie uit de boerenbevolking werden gerecrifteerd. Daar waren het vooral de land-proletariërs, die los van bezit van buis en hof, een gemakkelijke prooi van ex tremistische propaganda werden. De emigratie naar overzeese ge bieden slechts voor enkelen van die tienduizenden gevluchten een oplossing. Voor het opbouwen van een nieuw bestaan in een vei land is vooral de jonge arbeids kracht nodig. De gevluchte boe ren zijn echter doorgaans reeds in de middelbare leeftijd. Dat maakt emigreren dikwijls onmo gelijk en ook voor de situatie in Duitsland zelve is het van be lang, dat de jonge arbeidskracht, waaraan naar te verwachten is toch binnenkort een dringende behoefte zal ontstaan .in het pro ductieproces wordt ingeschakeld. Met het voortschrijden van de sociale voorzieningen komt een steeds zwaardere belasting van 't sociaal-product, hetwelk door de jonge generatie in een verhoogde exploitatie van haar arbeids kracht moet worden opgebracht. Het boerengezin, sedert eeuwen de natuurlijke krachtbron van de agrarische productie, mag niet aan de ontworteling ten prooi vallen. Hiertegen is de toepassing van lapmiddelen ontoereikend. In cultuur brengen van nieuwe gronden vereist veel tijd en veel geld. Er is van beide te weinig, toch zal dit één van de middelen ter bestrijding van de kwade ge volgen der „koude oorlog" moe ten zijn. De inspanning van een enkel land zal hier niet voldoen de blijken, de verengide inspan ning van een reeks van landen is hiervoor vereist. (Deutsche Korrespondenz) a sade in Washington, zei echter ver der, dat sommige Europese landen „vrezen, dat de Amerikaanse poli tiek met betrekking tot Indo-China onbezonnen is. Zij wensen niet ten gevolge van deze politiek prematuur bij een algemene oorlog betrokken te raken." Een officiële woordvoerder in Den Haag wees er op, dat de heer Beu kenkamp hier een persoonlijke me ning weergegeven moet hebben en dat hij niet gesproken kan hebben in zijn officiële kwaliteit van landbouw- attaché. WETTELIJKE REGELING INZAKE STICHTINGEN (Van onze parlementaire redactie). De minister van Justitie, mr. Donker, (heeft bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp ingediend, waarin een wettelijke regeling voor stichtingen is ontworpen. Dit wetsontwerp is een herziene uitgave van een wetsontwerp dat in 1937 bij de Tweede Kamer is ingediend maar dat toen niet door het parlement werd geaccep teerd. De regering meent thans echter dat het langer ongeregeld laten van deze materie rechts onzekerheid bestendigt, hetgeen uit een oogpunt van algemeen be lang niet aanvaardbaar is. In het thans ingediende wetsontwerp worden de eisen gesteld waaraan een stichting moet voldoen en wordt een preventief overheids toezicht op stichtingen voorge steld onder meer door het aanleg gen van een openbaar centraal register van stichtingen. Koningin hedankl Tito voor gelukwensen BELGRADO, 4 Mei. H. M. Koningin Juliana heeft de presi dent van Joegoslavië, Jozif Broz Tito in een telegram bedankt vóór de gelukwensen die hij haar heeft doèn toekomen met haar verjaardag.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5