In Bloemendaal wordt met de gummiknuppel gezwaaid Teleurstelling over gang van zaken te Genève Van Acker: België zal NAVO-plichten nakomen Dr. Drees protesteert hij Zuid-Afrika Nederl. troepen naar Indo China? Boerengezinnen ontworteld STAKING in liberie Woensdag 5 Mei 1954 Buitenlandse notities WAT WIL HET RODE-CHINA? Omn kleine verkeersovertreding. Agentdie voor burger in de bres sprongdisciplinair gestraft Bevordering voor meineed? NEDERLAND VERLOOR GEEN SCHEPEN Lt. Kol. Christan onderscheiden Busdiensten naar Oostelijk Flevoland Kol .-vlieger van Rooy verlaat Kon. Luchtmacht Minister Luns sprak tijdens voltallige zitting Maar militaire diensttijd moet worden ingekort tegen politiek jegens K.L.M. Oorlogsinvaliden defileerden SAMEN IN PARIJS Nederlands en Russisch ballet Prof. Dr. J. Ter li ïi geil onderscheiden Belgrado steunt de E.D.G. Rotterdamse kunstenaar bij Winston Churchill Zware straffen wegens moord Vergif toegediend Verklaring van dr. Beukenkamp West-Diiitsland voor een hopeloze taak WETTELIJKE REGELING INZAKE STICHTINGEN Koningin bedankt Tito voor gelukwensen De conferentie van Genève is een krachtmeting tussen Oost cn West", schreven wij de Vorige veek. En de gebeurtenissen van ie laatste dagen hebben ons in de- e mening versterkt. Het werke lijke spel wordt veel meer ge peeld in de hotelkamers en aan de diners, dan in de officiële confe- entiezaal. Overigens een symp- :oom, iedere diplomatenconferen- lie eigen. De partij van 't Westen ■;taat uitermate zwak. Dulles is te hard van stapel gelopen en zijn Britse collega Eden valt thans de eer te beurt, om de stukken aan elkaar te lijmen. Bidault schijnt geheel en al aan de genade van Molotof en Tsjoe-en-Lai te zijn overgeleverd, wat een gevolg is van de benarde positie der Franse troepen in Indo-China. De alles overheersende vraag is niet, of 't gelukken zal de Korea-kwestie te liquideren, of een staakt-het-vu- -en-clausule voor Indo-China uit te werken, maar bovenal wat de Chinese communisten eigenlijk in hun schild voeren. Communistisch-China is machtig geworden na Wereldoorlog II. De nederlaag van Japan en het verlies van de Westerse invloed in de Aziatische landen met de vele complicaties daaraan verbon den, hebben Mao een groter arm slag gegeven. Peking is tot veel in staat, vooral wanneer Indo- China verloren zou gaan. Mao be hoeft zijn millioenenlegers maar uit te zenden, om geheel Azië on der communistisch bewind te brengen. Het gevolg zou echter 'n wereldoorlog zijn met gebruik making van de moderne atoom bewapening. Kan het Rode-China zich een dergelijke ontwikkeling op dit ogenblik veroorloven? Het heeft er weinig van. Peking heeft een enorme behoefte aan voedsel en aan kapitaalgoederen voor het Vijfjarenplan, dat in de industria lisatie moet voorzien, terwijl de communisten het geld missen om een moderne oorlog te voeren. De steun van de Sovjet-Unie is on voldoende, ook al omdat de Rus sen precies zover gaan, dat Pe king niet het overwicht verkrijgt, of geheel onafhankelijk van Mos kou komt te staan. Mao en zijn aanhangers speculeren dan ook bv. op de behoefte van Japan een afzetgebied te vinden voor de Ja panse industrie, die met de dag in expansie toeneemt. Communis tisch-China is economisch nog niet sterk genoeg en de rode leiders in Peking zullen vooreerst andere wegen moeten bewandelen dan 't roekeloos ontketenen van 'n strijd op grote schaal. De taak van Tsjoe-en-Lai, de mi nister van buitenlandse zaken van het Rode-China, kon in Ge nève weieens zijn, om te proberen voor de steunverlening aan een vrgde in het Verre Oosten, een grote prijs in de wacht te slepen. Misschien dé mogelijkheid van een uitgebreide handel met het Wes ten. Het laatste vooral, omdat op die wijze tegelijk een wig is te drijven tussen de Westerse bond genoten, die het over aanknopen van economische betrekkingen be paald oneens zijn. Voor Mao zou dan het mes aan twee kanten snij den en een politiek worden ge voerd, die de Russen na aan het hart ligt. De vraag rijst dan, of Tsjoe-en-Lai in Genève een zg. „vredesoffensief" heeft uitgestip peld. Met een waarachtige inten tie de vrede te bevorderen tussen de volkeren heeft dit niets te ma ken, want het is een opportunis tische strategie van het zuiverste water. De leiders van het inter nationale communisme, hetzij zij in Moskou, of in Peking zetelen, staat de wereld-revolutie voor ogen. Daarom zal ook voor de Westerse staatslieden ten opzichte van het Rode-China het parool gelden „niet verslappen!" De Vrije Wereld heeft daarmee in Genève rekening te houden bij elke vorm van onderhandelen, vooral wan neer concessies gedaan moeten worden, AMSTERDAM, 4 Mei. Een vrij onbeduidende verkeersovertreding van een student uit Santpoort, die twee jaar geleden op een avond in Juni om kwart over elf met zijn meisje op de fiets aan de ver keerde kant een verkeersheuvel passeerde (waarvoor hij later f 3. moest betalen) heeft er toe geleid, dat een Haarlems agent van politie disciplinair gestraft is, en dat de verbalisant, een agent van politie uit Bloemendaal, door de Haarlemse rechtbank wegens mishandeling en meineed tot vier maanden is veroordeeld. Vandaag heeft deze laatste agent, die van dit vonnis- in hoger beroep is gegaan, voor het Amsterdamse Gerechtshof terecht gestaan. Hij zelf hield vol, dat de student op de bewuste avond, verzet had gepleegd, doch de procureur-generaal, mr. J. F. Hoeffelman, was het daar niet mee eens. Hij requireerde op nieuw 4 maanden tegen de agent. Diens raadsman, mr. W. van Gelder, vroeg vrijspraak voor zijn cliënt. Tijdens de zitting van vandaag uitte de president, mr. W. C. Vos, scherpe woorden van afkeuring over de agent, omdat deze de student met de gummistok slagen had toegediend, hoewel hij zelf er later vanaf zag proces-verbaal wegens wederspanmgheid op te maken, aangezien hij het verzet te gering achtte. Als eerste getuige werd van ochtend de betrokken student, de 27-jarige J. A. B. uit Santpoort, gehoord. Hij vertelde hoe hij met zijn toen 21-jarige meisje (de analyste Johanna R. uit Sant poort) op 5 Juni 1952, des avonds om 11.15 uur over de militaire weg bij de Julianaweg in Bloe mendaal reed en door de ver dachte werd aangehouden, omdat ze een vluchtheuvel aan de ver keerde kant waren gepasseerd. Bovendien brandde het achter lichtje van de fiets van het meisje niet. Het gesprek was goedmoedig begonnen, doch al ras op vijan dige toon voortgezet. De agent begon proces-verbaal op te ma ken; de student moest zijn naam en adres opgeven, waarna de agent hem vroeg of hij zich kon legitimeren. Dat kon hij niet. „Dan moet u mee naar het bureau" had de agent gezegd. „Wie bent u eigenlijk?" had de student vervolgens gevraagd. Hetgeen de agent niet aanstond. „Legitimeert u zichzelf eerst eens", had de student aangehou den. „Iedereen kan wel zo'n uni form aantrekken." Toen was het geduld van de agent op. „Als je nu niet gauw meegaat dan sla ik je naar het bureau", had hij gezegd en de daad bij het woord voegende had hij zijn gummiknuppel getrokken en de jongen geslagen. De student en het meisje stap ten daarna op hun fietsen en reden in de richitng van, het bu reau met de agent achter zich. Intussen hadden zich op enige afstand enkele voorbijgangers opgesteld, die door de schermut seling nieuwsgierig waren ge maakt. De student hield stil, toen hij hen genaderd was en vroeg: „Wie wil er voor mij getuigen?" Meteen kreeg hij weer een tik van de agent met diens gummi stok. „Ik zal wel voor je getuigen", riep toen een der burgers die later bleek de Haarlemse agent van politie J. M. Smeets te zijn „ik ben zelf ook van de politie". En zo was het drietal, gevolgd door agent Smeets, naar het bureau gegaan. Aangekomen op het bureau had de Haarlemse agent in, burger, die kennelijk verontwaardigd was over het optreden van zijn collega, naar de corpschef, hoofdinspecteur J. Voerman, gevraagd, doch hij was niet aanwezig. Hij sprak ver volgens even met de dienstdoende brigadier, de 51-jarige J. P. Wes- sel, die hem in het ongelijk stelde en ging naar huis. Even later kwam de hoofdinspecteur, die telefonisch gewaarschuwd was, toch nog op kantoor. Deze hoorde het verhaal van de verbalisant aan en droeg hem op een uitvoe rig rapport op te maken. Tevens kwam hij met zijn agent overeen, dat proces-verbaal zou worden opgemaakt wegens de verkeers overtreding, doch niet wegens wederspannigheid. De volgende ochtend schreef de hoofdinspecteur een brief aan de commissaris van politie te Haar lem, waarin hij zich beklaagde over het gedrag van agent Smeets, die zich volgens hem r.iet met de zaak had mogen bemoeien. Gestraft Met deze klacht boekte hij in zoverre succes, dat agent Smeets inderdaad door de burgemeester van Haarlem (als hoofd van de politie) disciplinair werd gestraft. Smeets nam daar geen genoegen mee en beklaagde zich er over bij het Ambtenarengerecht. Als getuige werd toen de agent ge hoord, die de student geslagen had. Die vertelde onder ede, dat de student verzet gepleegd had, waarna de student op zijn beurt een aanklacht wegens meineed indiende tegen de agent. Zo werd de zaak op de spits gedreven. De schriftelijke klacht van de Bloemendaalse hoofd inspecteur had een gevolg, dat de hoofdinspecteur niet had ver wacht; zijn agent werd door de Haarlemse Rechtbank wegens mishandeling en daaruit voort vloeiende meineed tot 4 maanden veroordeeld. Voorts kwam hoofdinspecteur J. Voerman, corpschef te Bloe mendaal, voor het getuigenhekje. President: „U had gehoord, dat een Haarlemse agent zich met de zaak bemoeid had. U wist, dat er iets broeide, waarom hebt U geen verbaal laten opmaken tegen de student wegens wederspannig heid?" Getuige: „Het verzet was zeer gering. De agent heeft het verzet van de student door zijn krachtig optreden in de kiem gesmoord." President (verontwaardigd): „Wat? Hij heeft hem getracteerd op een reeks slagen met de gum miknuppel. omdat hij geïrriteerd was en dat wordt blijkbaar op het politiebureau m Bloemendaal goedgekeurd. Ik ga 's avonds na 11 uur niet meer in Bloemendaal wandelen. Hetris ergerlijk, vindt u dat nu zelf ook niet? Hoe haalt hij het zich in de hersens om de gummiknuppel te gebruiken? Als een politieman een beetje ge plaagd wordt, moet hij dan meteen zijn, gummistok trekken? Ik moet u zeggen, ik vond het een schandaal, toen ik deze zaak las." Ook dat nog. President. „Ik heb hier een brief van de rijksrecherche, die kort geleden gezonden is aan de procureur-generaal. Daarin staat, dat men van betrouwbare zijde heeft vernomen, dat de verdachte in geen geval uit de gerheente- dienst zal worden ontslagen, hoe de uitslag van deze zaak ook mag zijn en dat hij desnoods een betere positie zal krijgen als ambtenaar, indien men hem bij de politie n.iet kan handhaven." Getuige: „Hiervan is mij niets bekend." Nadat de procureur-generaal 4 maanden tegen de verdachte had geëist en de verdediger vrijspraak had bepleit stelde de President de uitspraak vast op 18 Mei a.s. LONDEN, 4 Mei. Vol gens een opgave van Lloyds register zijn in het kwartaal dat 30 Sept. in 1953 eindig de, 44 schepen met een totale inhoud van 45.847 bruto re gister ton verloren gegaan, door schipbreuken, branden, aanvaringen en andere oor zaken. De V.S. leden verreweg het grootste verlies, n.l. acht schepen met een totale ton- nenmaat van 18.353. België, Nederland, Brazilië. Grieken land en Panama leden geen verliezen. 's-GRAVENHAGE, 4 Mei. Bij koninklijk besluit is toegekend de bronzen leeuw aan de luite nant-kolonel van de generale staf G. H. Christan, oud-commandant van het Nederlands detachement Verenigde Naties. O Een grote staking, die met een ge deeltelijk succes werd bekroond, heeft volgens eensluidende berichten van teruggekeerde Duitse gevange nen uit Siberische dwangarbeids- kampen, plaats gevonden in Mei '53. In het dwangarbeidskampengebied van Norilsk, aan de 71e breedtegraad, midden in .de toendra, kwam het tot een staking, waaraan meer dan tien duizend dwangarbeiders hebben deel genomen. De staking gold als een vertwijfeld protest tegen de te lange arbeids tijd, die 11 tot 12 uur bedroeg. Hier bij kwam dan nog de tijd, die nodig was voor de mars naar het werkter rein en terug naar het kamp. Het be richt over de dood van Stalin gaf de gevangenen zoveel hoop en kracht, dat zij eisen konden stellen voor een verkorting van de arbeidstijd. De kampleiding willigde na overleg met de regering in Moskou een deel van de eisen in, die op een verkorting van de werktijd tot 9 uur, inclusief de weg naar en van het werk neer kwam. In 't dwangarbeidskampencomplex van Norilsk werd in hoofdzaak steen kool gedolven. Deutsche Korrespondenz) 's-GRAVENHAGE, 4 Mei. Zoals is gemeld begint de N.V. Veluwse Autobusdiensten, geves tigd te Ermelo, Maandag 10 Mei twee autobusdiensten naar punten van het toekomstige Oostelijk Flevoland. Nader vernemen wij, dat op beide lijnen (via de Noordelijke en via de Zuidwestelijke dijk) voorlopig per dag drie diensten heen en terug zullen worden ge reden. Mocht dit aantal te zijner tijd te klein blijken om aan de vervoersbehoefte te voldoen, dan zal het worden uitgebreid. Kolonel-vlieger A. P. M. van Rooij, commandant van de vlieg basis Soesterberg, heeft met in gang van 1 Juli ontslag genomen bij de Koninklijke Luchtmacht. Met ingang van die datum heeft hij een hoge functie aanvaard bij de firma Zwolsman N.V., ver enigde aannemingsbedrijven te Den Haag. Hij zal speciaal belast worden met de aanleg van vlieg velden. GENEVE, 4 Mei. Het hoofd van de Nederlandse delegatie ter conferentie van Genève, minister J. M. A. H. Luns, heeft op de plenaire zitting van die conferentie verklaard, dat de reden waarom Nederland daar vertegenwoordigd is, dezelfde is als die welke Nederland heeft geleid tot deelneming aan het terugslaan van de agressie in Korea, namelijk „het handhaven van het principe van collectieve veiligheid, dat de hoeksteen is van de Verenigde Naties". Het doel van de Geneefse be sprekingen over Korea moet zijn het verwezenlijken van de idealen van de V.N., zeide de minister. Hij voegde eraan toe dat de uni ficatie van „dat verscheurde en tragische land" niet op andere wijze tot stand mag worden ge- gebracht dan door „de wil van het volk, vrijelijk uitgedrukt in geheime verkiezingen". „Als die regeringen, aan wel ker militaire macht tegenstand BRUSSEL, 4 Mei. De nieuwe Belgische premier, Achille van Acker, heeft vandaag in het parlement meegedeeld, dat er geen wijziging zou komen in de buitenlandse politiek van zijn land. Deze politiek, aldus van Acker, „wordt gekenmerkt door het ver langen bij te dragen tot het bouwwerk van de vrede door trouw aan de Atlantische organisatie en de wil actief deel te nemen aan de Europese organisatie". KAAPSTAD, 4 Mei De Ne derlandse premier ,dr. W. Drees, is tussenbeide gekomen in een geschil tussen de K.L.M en de Zuidafrikaanse regering. Het ge schil betreft het standpunt van de Zuidafrikaanse regering, dat de dienst van de K.L.M. op Zuid Afrika dient te worden beperkt tot één vlucht per week in plaats van de twee, die thans elke week plaats vinden. De dienst is in 1947 begonnen volgens een overeenkomst, bij welke was bepaald, dat Zuid Afrika hetzelfde recht zou heb ben luchtdiensten tussen Johan nesburg en Amsterdam te ope nen als de K.L.M. Zuid Afrika is evenwel met zulk een dienst nooit begonnen omdat het van oordeel was, dat het verkeer niet voldoende was om twee diensten te rechtvaardigen. Meningsver schil is thans ontstaan over de interpretatie van deze overeen komst. Zuid Afrika beweert, dat het aantal vluchten van de K L.M. naar de Unie gebaseerd moet zijn op het aantal passagiers, dat rechtstreeks van Amsterdam naar Johannesburg moet worden ver voerd en niet. op het aantal, dat ée K.L.M. uit andere bron kan bijeenbrengen om via Amster dam te reizen of op weg naar Zuid Afrika bij tussenlandingen onderweg kan opnemen. Op «rond hiervan betoogt de rege ring van de Unie, dat de bestaan de K.L.M.-dienst dient te worden beperkt tot één vlucht per week. Dr Drees heeft zich schrifte lijk rechtstreeks tot de Zuidafri kaanse premier, dr. Malan ge wend en er de nadruk op gelegd, dat de K.L.M. de trots van Ne derland is, dat de voorgestelde beperking van de dienst van de KL.M. als unfair wordt be schouwd en dat deze Unilaterale handelwijze strijdig is met de overeenkomst. Dr. Malan heeft geantwoord, dat de (door de staat gefinan- cieerde) Zuidafrikaanse lucht vaartmaatschappij, ofschoon veel kleiner dan de K.L.M., evenzeer de trots van Zuid Afrika is als de K.L.M. van Nederland. Boven dien moet deze kleinere organisa tie concurreren tegen 'n grotere. Ofschoon Zuid Afrika geen dienst op Nederland heeft, zodat het verkeer op het ogenblik geheel eenzijdig is. moet de regering van de Unie het oog houden op de belangen van haar luchtvaart in de toekomst. Ondertussen zijn nieuwe besprekingen voorgesteld. voor Prins Bernliard 's GRAVENHAGE, 4 Mei Onge veer 140 oorlogsinvaliden uit België, Luxemburg en Frankrijk, die op het ogenblik in ons land vertoeven, heb ben vanmiddag in auto's gedefileerd voor Prins Bernhard. Tevoren waren de besturen van de Belgische, Lu xemburgse, Franse en Nederlandse stichtingen voor oorlogsgewonden door Prins Bernhard op het paleis Soestdijk ontvangen. Daarna volgde het défilé in ruim 40 wagens. Het ge heel duurde ongeveer een half uur. De premier zei dit bij de in diening van zijn regeringspro gramma in de Kamer van Afge vaardigden. Een punt hiervan is de onmiddellijke verlaging van de militaire diensttijd van 21 tot 18 maanden. „Deze maatregel houdt een ernstige reorganisatie van het le ger in, waarvan de defensieve kracht en samenhang in zijn ge heel gehandhaafd moet blijven uit hoofde van onze internatio nale verplichtingen". De premier vervolgde met te zeggen, dat „de militaire uitgaven hun voorrang moet blijven behouden, maar dat zij echter in overeenstemming met de draagkracht, moeten zijn Zij mogen niet het evenwicht op de begroting verstoren". Van Acker zei. dat de regering in de OEES, EBU en de KSG „zal meewerken aan alle pogin gen om uitbanning van alle dis criminerende practijken, kwanti tatieve beperkingen en tariefmu ren en monetaire hinderpalen voor de vorming van een geza menlijke markt". Een van de hoofdtaken van de nieuwe regering zal erin bestaan, zo zeide hij, samen met het par lement over te gaan tot de grond wetsherziening waartoe door de vorige legislatuur reeds werd be sloten. Zij is ervan overtuigd dat dit werk verricht zal worden in een geest van nationale een dracht. De Belgische premier wees er vervolgens op dat dé financiële PARIJS, 4 Mei De vijfde jaar lijkse gala-avond van de „Association Francaise des amis de la danse" stond gisteren in herteken van het bezoek van twee buitenlandse balletgroepen: het ballet van de Nederlandse Opera, op hét toneel, en het Russische bal let, in de zaal. Een ware ovatie brak los toen de schilder Yves Bonnat, voorzitter van de „Association" met een breed ge baar in de richting van de balconlo- ges de aanwezigheid van de Rus sische dansers aankondigde. De Nederlandse groep is speciaal per autobus uit Amsterdam gekomen. Onder leiding van de Francaise Fran- coise Adret hebben de Nederlanders met veel succes een „ballet Blanc" opgevoerd, op een symphonie van Haydn. Iedereen had waardering voor de goede techniek, de gratie en de voorbeeldige discipline van de Nederlandse danseressen. toestand een bijzondere waak zaamheid vergt. Aan de hand van de jongste raming der ontvang sten, is thans reeds op te maken dat de gewone begroting voor '53 zal sluiten met een tekort van verscheidene milliarden. Wat de begroting voor 1954 betreft zijn de verwachtingen nog minder gunstig en men -rekent hier op een tekort van 5 tot 6 milliard, indien zich de komende maanden geen verbetering voordoet in de fiscale ontvangsten. De nieuwe regering zal ervoor waken dat de evolutie der Bene- luxaccoorden wordt voortgezet teneinde onder de drie landen de voorwaarden van een evenwich tige economie te verwezenlijken. NIJMEGEN, 4 Mei. Prof. dr. J. Terlingen, hoogleraar in de Spaanse en Italiaanse ta,al en let terkunde aan de R. K. Universi teit te Nijmegen, is onderscheiden met het corresponderend lidmaat schap van de „Real Academia de Buenas Letras" te Barcelona. BELGRADO, 4 Mei. Com munistisch Joegoslavië heeft van daag opnieuw zijn steun aan de E.D.G. gegeven, waarbij opge merkt werd, dat het land bereid is op zekere voorwaarden tot de gemeenschap toe te treden. Het Joegoslavische standpunt werd voor de parlementaire com missie voor buitenlandse zaken uiteengezet door de minister van buitenlandse zaken Koca Popo- witsj. Hij zei, dat de nieuwe poli tiek hoofdzakelijk een gevolg was van het feit, dat op de Berlijnse conferentie geen oplossing gevon den is voor het Duitse probleem. Slechts een verenigd Europa kan de wedergeboorte van het Duitse militairisme tegenhouden en een einde maken aan de Frans-Duitse tegenstelling, aldus Popowitsj. Hij meende, dat de E.D.G. ook andere moeilijkheden tussen de Europese landen uit de weg zou kunnen helpen. Popowitsj noemde de houding van Italië tegenover de pogingen van Griekenland, Turkije en Joegoslavië om hun wederkerige verdediging te versterken „on realistisch en niet constructief". Het proces om de betrekkingen tussen Joegoslavië en zijn ooste lijke buurstaten te normaliseren verloopt, volgens Popowitsj, „zeer langzaam". werd geboden door de strijd krachten van de V.N. bereid zou den zijn, in practijk te brengen wat zij beweren, namelijk dat het Koreaanse volk vrijelijk zijn wil zou moeten uitdrukken, zou het niet moeilijk zijn tot overeen stemming te komen", aldus mi nister Luns. „Noch de 38e breedtegraad, noch de demarcatielijn van de wapenstilstand zijn beschikkingen Gods. Zij zijn slechts het resul taat van tijdelijke regelingen welke door eenvoudige toepas sing van het handvest der V.N. opgeheven zouden moeten kun nen worden". Het debat van de conferentie heeft het tot dusver niet gemak kelijker gemaakt practische resul taten te bereiken, aldus de minis ter, die de teleurstelling van de Nederlandse delegatie uitsprak over de communistische voorstel ling van zaken omtrent Korea, waarbij alles wordt veroordeeld wat het Westen -doet en alles wordt geprezen wat in overeen stemming is met de communisti sche theorie. De minister ging daarna uit voerig in op de geschiedenis van het Koreaanse conflict, zoals zij uit de resolutie van de V.N. blijkt en zoals zij op heel andere wijze door de communistische rede naars op de conferentie tot dusver is voorgesteld. Als deze lezing van de geschie denis van de pogingen der V.N. om een billijke oplossing in Ko rea te bereiken de werkelijke overtuiging van de Chinese rege ring vertolkt, zei de minister naar aanleiding van Tsjoe en Lai's rede van Maandag over dit onderwerp, „kan ik niet inzien, welke basis er nog overblijft voor een vruchtbaar overleg op deze conferentie, dat zou kunnen lei den tot wederzijds bevredigende regelingen". Minister Luns toonde daarna aan de hand van een aantal his torische feiten aan, dat er tussen de landen, die de regering te Pe king hebben erkend, en die welke dat niet hebben gedaan, ten aan zien van de Koreaanse kwesties geen verdeeldheid bestaat. ROTTERDAM, 4 Mei. De Nederlandse ambassadeur in Lon den, mr. D. U. Stikker, heeft vanmiddag in gezelschap van de Rotterdamse beeldhouwer Wim Verbon, een bezoek gebracht aan de Engelse minister-president sir Winston Churchill. Dit bezoek had ten doel de Engelse minis ter-president het borstbeeld te tonen, dat de Nederlandse beeld houwer van hem gemaakt heeft en dat, naar verondersteld wordt, een plaatsje zal krijgen in het stadhuis van Rotterdam, van wel ke stad sir Winston Churchill ere-raadslid is. 's GRAVENHAGE Het gerechts hof te Arnhem heeft bewezen geacht dat C. van der S. op 1 April 1953 te Hengelo (O.) met voorbedachten rade zijn echtgenote G. G. Uilenberg van het leven heeft beroofd door het toedienen van een phosphorhoudende stof. Voorts werd bewezen verklaard dat mej. A. W. H. deze stof aan de dader ter hand heeft gesteld. Het Hof veroordeelde van der S. tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek wegens moord en mej. H. wegens medeplichtigheid aan moord tot 12 jaren met aftrek en terbeschikking stelling van de regering. Beide veroordeelden kwamen in cassatie, doch de Hoge Raad heeft beider cassatieberoepen heden ver worpen. SAN FRANCISCO, 4 Mei Een Nederlandse diplomaat heeft giste ren in San Francisco aan de pers meegedeeld, dat Nederlandse solda ten z(j aan zij met Amerikaanse zou den vechten, mocht de crisis in Indo- China zich ontwikkelen tot een oor log waarbij troepen van de V.S. be trokken zjjn. Dr. R. L. Beukenkamp, landbouw- attaché van de Nederlandse ambas- In de maand Maart zijn niet minder dan 18.000 mensen uit de Sovjetzone naar het Westen ge vlucht. Onder deze 18.000 bevin den zich bijna 1600 boeren. In één maand tijds drukken nogmaals 1600 boeren op de toch al zware zorgen van de West-Duitse rege ring, die elke dag opnieutv C'or de vluchtelingen en ontheemden wordt geconfronteerd met de uit werkingen van de „koude oorlog" tussen Oost en West. De wetmatigheid van de „kou de oorlog" houdt in. dat ontwor telde boeren een extra zorg voor de Bonderegering betekenen om dat deze boeren, zolang zij in het bezit zijn van huis en hot uiterst conservatief blijven, maar op het moment, dat hen alles is ontnomen in snel tempo radicali seren en vatbaar worden voor extremistische stromingen. Het is altijd nog gemakkelijker om industrie-arbeidérs onder te brengen, om huisvrouwen te hel pen, om jonge mensen een plaats m het productieproces te bezor gen, maar de boeren, die tot dus verre gewend waren aan het be zit van eigen grond en hoeve, op bevredigende wijze een plaats in de maatschappij te verschaffen, dat is en blijft één van de moei lijkste problemen. Er is ook geen zee van tijd beschikbaar, boeren moeten snél in hun beroep terug keren anders wordt terugkeer een catastrofe. Ook hierin onder scheidt zich de behandeling van de boeren van die van de indus trie-arbeiders. Een industrieel re- serveleger kan, zoals reeds vroe ger is aangetoond, tientallen ja ren bestaan, een agrarisch reser- veleger moet beperkt blijven tot een bestaan van enkele jaren. Slaagt men er niet in om de ge vluchte boeren op redelijke wijze te helpen dan bestaat het gevaar, dat de ontwortelde boerengezin nen tot een haard van onrust worden. De geschiedenis in het Oosten van Europa heeft ons ge leerd, dat de dragers van de re volutie uit de boerenbevolking werden gerecrifteerd. Daar waren het vooral de land-proletariërs, die los van bezit van huis en hof, een gemakkelijke prooi van ex tremistische propaganda werden. De emigratie naar overzeese ge bieden slechts voor enkelen van die tienduizenden gevluchten een oplossing. Voor het opbouwen van een nieuw bestaan in een vei land is vooral de jonge arbeids kracht nodig. De gevluchte boe ren zijn echter doorgaans reeds in de middelbare leeftijd. Dat maakt emigreren dikwijls onmo gelijk en ook voor de situatie in Duitsland zelve is het van be lang, dat de jonge arbeidskracht, waaraan naar te verwachten is toch binnenkort een dringende behoefte zal ontstaan ,in het pro ductieproces wordt ingeschakeld. Met het voortschrijden van de sociale voorzieningen komt een steeds zwaardere belasting van 't sociaal-product, hetwelk door de jonge generatie in een verhoogde exploitatie van haar arbeids kracht moet worden opgebracht. Het boerengezin, sedert eeuwen de natuurlijke krachtbron van de agrarische productie, mag niet aan de ontworteling ten prooi vallen. Hiertegen is de toepassing van lapmiddelen ontoereikend. In cultuur brengen van nieuwe gronden vereist veel tijd en veel geld. Er is van beide te weinig, toch zal dit één van de middelen ter bestrijding van de kwade ge volgen der „koude oorlog" moe ten zijn. De inspanning van een enkel land zal hier niet voldoen de blijken, de verengide inspan ning van een reeks van landen is hiervoor vereist. (Deutsche Korrespondenz) sade in Washington, zei echter ver der, dat sommige Europese landen „vrezen, dat de Amerikaanse poli tiek met betrekking tot Indo-China onbezonnen is. Zij wensen niet ten gevolge van deze politiek prematuur bij een algemene oorlog betrokken te raken." Een officiële woordvoerder in Den Haag' wees er op, dat de heer Beu kenkamp hier een persoonlijke me ning weergegeven moet hebben en dat hij niet gesproken kan hebben in zijn officiële kwaliteit van landbouw- attaché. (Van onze parlementaire redactie). De minister van Justitie, mr. Donker, heeft bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp ingediend, waarin een wettelijke regeling voor stichtingen is ontworpen. Dit wetsontwerp is een herziene uitgave van een wetsontwerp dat in 1937 bij de Tweede Kamer is ingediend maar dat toen niet door het parlement werd geaccep teerd. De regering meent thans echter dat het langer ongeregeld laten van deze materie rechts onzekerheid bestendigt, hetgeen uit een oogpunt van algemeen be lang niet aanvaardbaar is. In het thans ingediende wetsontwerp worden de eisen gesteld waaraan een stichting moet voldoen en wordt een preventief overheids toezicht o.p stichtingen voorge steld onder meer door het aanleg gen van een openbaar centraal register van stichtingen. BELGRADO, 4 Mei. H. M. Koningin Juliana heeft de presi dent van Joegoslavië, Jozif Broz Tito in een telegram bedankt vóór de gelukwensen die hij haar heeft doen toekomen met haar verjaardag.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 7