Vreemde anti-Britse lionding van Spanje Stijlvolle herdenking van de bevrijding lil de Schermer Streekdag van het Genootschap „Oud-W est-F riesland" Achttienj arigen ontvingen godsdienstdiploma Tafeltennis Toneelavond in stijl Nederlaag van Damlust Uitslag novellen- wedstrijd Katholieke stem uit Engeland: Engelse Katholieken zijn teleurgesteld Ondergrond van Spaanse Gibraltar- eisen Donderdag 6 Mei 1954 Pagina 5 SCHERMER De Schermer Gemeenschap heeft de negende be vrijdingsdag stijlvol gevierd. Aan de vooravond trokken van de Zuider- en Noordervaart kleine groepen naar de boerderij van de fam. de Boer aan de Zuidervaart, om daar de in de bezettingstijd gevallen verzetsslaehtoffers te herdenken. Bloemen werden hier, zoals ook bij het monument en de Gerard Veltmanbrug te Rusten burg neergelegd als een stille hulde aan de doden, die hun leven gaven voor onze vrijheid. In de Hervormde kerk hield ds. Kea een toepasselijke toe spraak, terwijl in de kerk van Sint Michaël, de patroon van de Sehermeer, pastoor J. P. Veerman in treffende bewoordingen sprak over de herkregen vrijheid. La ten wij, zo zei hij, beginnen met de vrijheid te gebruiken door anderen hun vrijheid te laten en ieder te laten, zijn, zoals hij is. Deze woorden herhaalde hij op de gemeenschapsavond in „Het Wapen van de Schermer", waar de Schermer Gemeenschap bij el kaar kwam, om te genieten van het aardige blijspel, dat voor deze avond bijzonder goed gekozen was. Ds. Kea had deze avond met een woord van welkom ge opend; speciaal richtte hij zich tot de heer J. v. Dok uit Amster dam, die .het stuk had ingestu deerd; de spelers, die gedurende een maand gewerkt hadden als paarden acteurs van alle cou leur, zoals ds. Kea het uitdrukte bracht hij bij voorbaat dank voor hun medewerking. Het stuk verplaatste ons in het stadje Coevorden, dat in 1813 door de troepen van Napoleon bezet was. Het ging er veel ge moedelijker naar toe dan in onze dagen; de Fransen bleken dan ook veel hoffelijker bezetters dan de Duitsers. Een aardige liefdes historie loopt door dit bezettings- verhaal en de typen zijn kostelijk gekozen. Er is ook een onder gronds verzet, dat onder de ogen van de Franse bezetters zijn ge vaarlijk werk doet. De lieftallige dochter van de burgemeester, die ook in dit verzet een rol speelt, gaat bij wijze van camouflage door voor de verloofde van de adjudant van de commandant, die heel fijntjes ongevaarlijk gemaakt wordt. Er is een snuggere huis knecht en een heel domme tante, die een aardig contrast vormen, zoals ook de Franse markies met de chef van de Landstorm. Het stuk verkondigt voorts de vader landsliefde van de arme Drentse boertjes, die de landstorm uit maakten. De spelers vormden geen vast gezelschap. Na de keuze van het stuk, dat men, nadat mevr. de Boer dertig toneelstukken had doorgewerkt, had uitgezocht, koos men uit de Schermer Gemeen schap de typen, die voor een be paalde rol het meest geschikt le ken. Er waren er bij, die" nooit op de planken hadden gestaan en het waren, zoals dat in de Scher mer de gewoonte is, acteurs van alle couleur, zoals dr. Kea het uitdrukte. Het resultaat was ver bluffend. Er werd door dit kleine troepje uitstekend toneel ge speeld. De beste was wel de heer B. v. Dalfsen, die de snuggere huisknecht speelde. Gerbr. Keij- zer was een waardige burgemees ter in bezettingstijd; Truus Hot tentot maakte van de lieve bur gemeestersdochter een aardige Bevorderingen Handelsavondschool PURMEREND. Bij de Mid delbare Handelsavondschool al hier zijn de navolgende leerlin gen bevorderd van de le naar de 2e klasse: J. v. Beek, J. Doets, J. Kok, A. Konijn, IJ. Roersma, C. Rij- kenberg, G. Schaap, N. Verhaar, J. Vlaar, E. Brandt, J. Blom, M. D. Brinkman, E. Butter. D. Buurs, K. Hekelaar, M. Huis man, J. C. Knijn, G. v. d. Mey, G. Oudejans, W. Punt allen te Purmerend, voorts: G. Dekker, R. Dekker, H. v. Baar, R. Lake- man, T. de Vries en H. de Wit, te de Purmer, alsmede D. Noote- dos, Z.O. Beemster, W. Oudejans, tlpendam, J. C. M. van Baarsen, Z.O. Beemster, A. Ebbelaar, Beemster, Lia jonk, Beemster. Voor Engels werden de volgen de leerlingen bevorderd: A. Glan- dorf, N. Kamp, T. Rozemeijer, allen te Purmerend. Bevorderd naar de 3e klas: T. Jansen, J. Klok, J. Rijser, T. Rijser, Gr. Stolp, M. de Vries, J. Karsten, B. Knijn N. Kracht, A. Kronenburg, allen te Purme rend; N. Hoogland, Gr. Klaase- bos, E. Eggers, K. Roele allen te Purmer; A. Kwantes, A. Ko ning. A. de Heer, R. v. Loo, te de Beemster; A. Kindt te Kwa- dijk, W. Ossebaar, Z.O. Beemster, P. Beels, N. Beemster, P. Prins W, Wormer, S. Roet, Z.O. Beem ster. Voorts werden bevorderd naar de derde klas voor Engels: H. Hoefman, A. v. d. Broek, To Boot, allen te Purmerend. Burgerlijke Stand PURMEREND. Geboren: Willibrordus Cornelis Hendricus Petrus, zv Theodorus Comman deur en Agatha Katharina Vijn. Olga, dv Hendrik van de Schoot- brugge en Hermina Nat. Ondertrouwd: Wilhelmus Ja cobus Tessel (Landsmeer) en An na Mhrgaxetha de Jong. Petrus van der Hulst (Hoorn) en Joan na Cornelia Henriëtte Nooij. Getrouwd: Cornelis Pieter Rein- ders en Antje Donker. Frederik Johannes Pieter Dijkhuis en Euphemia Margaretha Theresia de Wit. Teunis Westerveld en Catharina Geertruida Brand. Overleden: Jannetje Plas. oud 64 jaar, echtgenote van Simon Haan, Jacob jonk. oud 24 jaar, zv Pieter Jonk en Maartje Tol, wonende te Ed'am. Frederik Reu- zenaar, oud 78 jaar, weduwn. v. AUda de Vries. Nanna Dol, oud 44 jaar, echtgenoot van Neeltje Kater, wonende te Kwadijk. Hi.lbert Assems, oud 71 jaar. creatie en Annie Groot-Groene- woud Kramer speelde de naïeve tante Agaath voortreffelijk. Tom G. v. Domburg Scipio was als commandant wat te tam, maar dat kwam, omdat hij een Frans man moest voorstellen; de rol van zijn adjudant werd door Cor de Reus goed vertolkt. Roel Hiem- stra als de verliefde Landstorm chef was niet spontaan genoeg en speelde ietwat stijfjes. Ali de Reus speelde de rol van de be denkelijke hospita verdienstelijk. Aan décor en vooral aan costu mes en grime was de uiterste zorg besteed. Het was een goede opvoering van een gezellig en genoeglijk stuk, dat zich bijzonder voor deze avond leende. Pastoor Veerman, die het slot woord sprak, mocht de dames bloemen aanbieden, waarbij de souffleuse, mevr. C. Zwart- Schuurman niet vergeten werd. De heer van Dok ontving als dank een boekwerk en zijn vrouw dit juist jarig was, een doos bon bons. Het was een geslaagde avond, die ook door burgemeester Jb. Posch en zijn familie werd bijgewoond, en met het Wilhel mus werd besloten. ZUIDSCHARWOUDE. Damlust heeft Maandagavond niet de kroon op haar werk kunnen zetten. Na een enerverende strijd moest zij tegen „Gez. Samenzijn" van Amsterdam het onderspit delven. Hierdoor zijn de Amsterdammers gepromoveerd naar de hoofdklasse. Wat de wedstrijd betreft, na an derhalf uur spelen viel de eerste be slissing. Het was Jac. Kramer op bord 10 die tegen de 75-jarige S. J. de Jong remise speelde (11). Voor zitter Huitema liet vervolgens, in een goede stand, een steekje vallen, waardoor zijn tegenstander de winst incaseerde (13). C. Bak was het, die na het nemen van een winnende damslag, de partijen weer op gelijke voet bracht 33. De voorsprong die Jn. Zijp, na prachtig spel. zijn club bezorgde werd teniet gedaan door de nederlaag van N. Jol. Deze kon in hevige tijdnood, niet alles meer berekenen en Klaassen profi teerde (55). Alles was echter nog mogelijk. Doch om half 12 viel ver moedelijk de genadeklap voor Dam lust, Dit gebeurde aan bord 2, waar Fr. Slot de degens kruiste met de bekende dammedewerker van de N.C.R.V. Jur Schroder. Op het kri tieke moment, toen Schroder in he vige tijdnood verkeerde, meende de Damlustenaar zijn prachtig opgezette partij door forcering in winst om te zetten Helaas zag hij daarbij een ge niepig zetje over het hoofd. Schroder wikkelde het daarna ontstane spel correct af (5—7). K. v. d. Hoven wist na een wilde partij met O. v. Dijk remise te behalen (6—8). Beers kon ook niet meer dan remise bereiken. In een zeer levendige partij toonde hij weliswaar zijn meesterschap, doch zijn tegenstander Drokvat liet zich niet van de kook brengen (79). De nederlaag van Goudsbloem be tekende tevens de winst voor G.S. (711). Tenslotte werd de partij Th. de Haas-G. Vos ook remise. De Haas kreeg hiermede, gezien zijn spel, minder dan hem toekwam (812). Eindstand: Gez. Samenzijn II 3 3 0 0 6 Oostzaan I 3 2 0 1 4 Damlust I 3 10 2 2 B.D.C. I 3 0 0 3 0 SUCCESVOL OPTREDEN VAN „DE CROMICO'S" WAARLAND. Ook de tweede bonte avond, welke georgani seerd werd door de Waarlander mondorgelclub „De Cromico's", directceur Nico Smit, Was succes vol. De groote zaal van 't jeugd huis was tot de laatste plaats met belangstellenden bezet. De tal rijke bezoekers hebben uitbundig genoten van de revue „Zet 'm op", wat ook het veelvuldig en daverend applaus wel bewees. Het was een zeer gevarieerd programma, dat vlot werd afge werkt. Zang, muziek, toneel, ko mische schetsen, declamatie, het werk van de kunstfluiter, ja zelfs het optreden van een clown wis selden elkaar af. Décor en ver lichting was prima verzorgd. Zo ver wij ons kunnen herinneren was dit de eerste maal dat in Waarland door eigen plaatsgeno ten een revue ten tonele is ge bracht. Het heeft ongetwijfeld voor de vele medewerkers veel tijd en moeie gekost, maar hun arbeid is niet onbeloond geble ven. De Cromico's kunnen met voldoening op deze beide ge slaagde avonden terugzien en wij wensen deze wakkere ploeg met hun onvermoeide leider nog vele malen zulke successen toe. Volledigheidshalve vermelden wij, dat door de assistent, pater Bernardinus, enkele woorden zijn gewijd aan de gedachten van hén die voor ons vaderland zijn ge vallen. Na een korte stilte werd werd voor hun zielerust ge beden. STILLE TOCHT URSEM. Ursem heeft de verjaardag van H.M. de Koningin rustig gevierd, maar de herden king van Ursems gevallenen was een aangelegenheid van heel het dorp. Dinsdagavond vertrok een groot aantal deelnemers aan de Stille Tocht naar Rustenburg. Bij de gedenkplaat op de Ge nard Veldmanbrug werden door zijn ouders bloemen gelegd. Na twee minuten stilte vertrok men van deze plek, waar Gerard Veldman in „de Slag te Rusten burg" tegen de landwachters viel. Bij de kerk werden bloemen gezet bij het monument ter ere van Jb. en Jan Ruyter en Jb. Jonker. Hun weduwen en hun kinderen waren hierbij tegen woordig. In de parochiekerk werd het „Libera me" gezongen. De pastoor herdacht de gevallenen, Vooral die van Ursem. Daarna was er een kort Lof met Rozen hoedje. Door allen werd het „Wilt heden nu treden", gezon gen. Na het spelen van het Wil helmus verliet men de kerk. Ook veel andersdenkenden woonden de plechtigheid bij. De nacht van 1011 October 1944 zullen de Ursemmers nooit vergeten. Herdenking oorlogs slachtoffers KOEDIJK ZUID. Onder zeer grote belangstelling had Dinsdag avond de herdenking plaats van de in de oorlog gevallen slacht offers. Tegen 8 uur kwamen de deelnemers aan de Stille Tocht bij de spoorwegovergang aan en stélden zich op rondom de plaats waar onze landgenoten op 15 April 1945 voor het vuurpeleton hun leven lieten. Precies 8 uur werd twee minuten volkomen stilte in acht genomen. Hierna voerde „Aurora" van Koedijk, o.l. van de heer Jongsma, koraalmu- ziek en „Wilt heden nu treden" uit. De zangverenigingen „Looft den Heer", „Zanglust" van Sint Pancras en „Sursum Corda" van Oudorp zongen gemeenschappe lijk o.l. van de heer K. Wage naar te Broek op Langendiik „Beati Mortui". Na het spelen van het volkslied, was er gele genheid bloemen bij het monu ment te leggen. Hiervan werd een ruim gebruik gemaakt, waar na men deze gedenkwaardige plaats in stilte verliet. Promolie GRAFT. De heer J. Pool, ambtenaar ter secretarie dezer gemeente, is benoemd tot ad junct-commies ter secretarie der femeente Doorn (U.). De heer bol zal daar als zodanig belast zijn met de werkzaamheden van sociale aard. Gistermorgen is in De Roskam de eerste streekdag (vroeger wer den streekavonden gehouden) van het Historisch Genootschap Oud-West-Friesland door praeses G. Nobel uit Lutjewinkel ge opend. Hij verzocht een minuut stilte ter nagedachtenis van de gevallenen en verwelkomde ver volgens wethouder Kaldenbach als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, waarbij hij de goede verstandhouding tussen ge meente en vereniging roemde. Een speciaal welkom gold ook mevr. Van Wegener Sleeswijk uit Den Haag. dochter van wijlen dr Van Balen Blanken, een der op richters van het genootschap. Mevr. Van Wegener Sleeswijk was speciaal naar Hoorn geko men om de uitslag bekend te maken van een novelle-wedstrijd, die het genootschap op haar ver zoek had uitgeschreven. Er wer den zeventien manuscripten in gezonden, een wat de voorzitter noemde „verblijdend groot aan tal". In de jury, die de novel len moest beoordelen, hadden be halve mevr. Van Wegener Slees wijk, de heer Nieuwpoort uit Bergen en de heer Van der Meu- len, een doctor in de letteren uit Den Haag. getrouwd met een Noordhollandse dame, zitting. Spreekster deelde mede, dat er een merkwaardige collectie was ontvangen, meestal echter van goede kwaliteit. De Noordholland se figuren waren over het alge meen raak getypeerd; in de manuscripten ontbrak echter dik wijls de romantische noot. Het moesten novellen zijn spelend in West-Friesland en al dan niet in dialect. De eerste prijs werd toegekend aan de heer C. Kistenmaker, Broekoord 160, Andijk-Oost voor zijn manuscript „Altaid allien weest", een novelle, die de ver houding tussen twee mensen uit stekend typeert zonder in senti- mentaliteiten te vervallen. De eerste prijs bestond uit 100 gul den. De tweede prijs (ƒ75.-) kreeg de heer J. J. Onnekes uit Haar lem. geboortig uit Winkel, voor zijn verhaal „De Stikkebuul". Dit was geschreven in bijzonder goed dialect. De derde prijs (ƒ50.-) ging naar de heer J. Köhne van de Zuid-Oost-Beemster voor een novelle, handelend over een bil jartwedstrijd i.n een Noordhol lands dorp. Eervolle vermeldin gen (een diploma) kregen mevr. Ter Horst-Hoekstra uit Zeist voor Toch zijn zin", de heer J. Brander uit Vlissingen voor .De eerappelroders" en Tine Mink, Oostwal 120. Warmenhui- zen, voor haar verhaal Het fail lissement". De jury was wat de toekenning der prijzen betreft eenstemmig in haar oordeel. De novellen worden over enige tiid gebundeld. Na dit gedeelte kreeg de heer J. Roselaar uit Hoorn gelegenheid te spreken over: „Wat het voor malig tildorp Warder ons te ver tellen heeft". Op deze lezing ko men wij morgen terug. Burgerlijke Stand GRAFT. Geboren: Pieter Dirk. zv A. Groot en G. Sterk. Maria Joanna, dv D. Grasboer en C. Meijer. Henrica Helena Maria, dv G. J. Visser en D. Boots. Ondertrouwd: Pieter Jan Beets (Beemster) en Anna Petronella Bankersen. Gehuwd: Nicolaas Ootes (Beem ster) en Margaretha Antonia Smit. Pieter Jan Beets (Beem ster) en Anna Petronella Ban kersen. Ballonnetje maakte verre reis N. NIEDORP Door de heer J. Kouweraberg werd in zijn tuin een ballonnetje gevonden, dat blijkens de daaraan bevestigde kaart opgelaten was in Com- piègne, een oud stadje aan de Oise in Frankrijk. Door deze ballon werd dus wel een zeer verre reis afgelegd. De kaart is door de vinder reeds naar Compiègne verzonden. Opbrengst collecte N. NIEDORP De onlangs gehouden collecte van Herwon nen Levenskracht heeft in onze gemeente f49 opgebracht. Burgerlijke Stand N. NIEDORP Geboren: Wil helmina Geertruida dv. Lamber- tus M. Wissink en Wilhelmina G. Bos; Gerardus Lambertus Ma ria zv. Gerrit Blom en Neeltje Groot; Joke dv. Gerrit Floor en Jenny Dekker; Catharina Adria ns dv. Adrianus Groot en Johan na Pankras: Johannes Jacobus zv. Cornelis Rood en Margaretha A. Stuyt; Catharina Afra dv. Johan nes S. Wijnker en Catharina M. Bruin; Johannes Jan zv. Hendrik de Graaf en Gesina A. W. Sta- pert; Margaretha Maria dv. Pe trus Beerepoot en Maria Smits. Ondertrouwd: Johannes Jozef Weel en Alida Afra Groot: Jo hannes Petrus Keet en Digera van de Guliik; Nicolaas Gerardus Ursem en Catharina Johanna Poland. Gehuwd: Simon Kuiper en Jannie Wetsteen: Martinus Simon Jaspers en Bertha Alida Wit. Overleden: Grietje Schipper, weduwe van Arie Dekker; Aaltje Brands, echtgenote van Pieter Band. Vertrokken personen: Jacob Gelder en vrouw van B 51 naar Amsterdam; Guurtje Langedijk van B 289 naar Engeland; Cor nells Poland van B 321 naar Ca nada: Eddy Brouwer van B 41 naar Den Helder. Ingekomen personen: Robert J. Vernes van Hilversum naar B 66; Gerardus F. van Egmond van Weert naar- Provincialeweg A 1; Johannes F. Berkvens van Megen naar Provincialeweg A 1. Kantoor gemeente ontvanger gesloten AKERSLOOT. Het kantoor van de ontvanger dezer gemeen te zal op Vrijdag 7 Mei a.s. voor het publiek gesloten zijn. Burgerlijke Stand DE RIJP Geöoren: Cathari na Maria, dv M. Verdonk en A. de Haard!Pieter zv H. Roelofs en Tr. Klinkhamer; Dirk Pieter zv S. Hooyberg en A. Bruin; Ger- ben zv J. de Jong en M.A. Sohou ten. Overleden: Hermanns Hoog straten, echtig. van A.E. Post (te Purmerenid overl.)80 jaar; Hen drik Oortwijn, edhitig. van A. Dub- beld, 72 jaar; Pieiter Hottentot, 61 jaar eohtg. van A. van Pet ten, Ondertrouwd; Nicolaas Hooy- bertg, 26 jaar en Eijsabeth Rijfces 24 jaar. Getrouwd; Dirk ter Beek, 26 jr en Rinske Groothof, 22 jaar. Ni colaas Hooyberg. 26 jaar en Eli sabeth Rijikes, 24 jaar. Burgerlijke Stand HARENKARSPEL Geboren: Leonardus Maria zv. Jacobus Groot en Anna Maria Groot; Jo hannes Bregitta Maria zv. Johan nes Broersen en Bregitta Petro nella Zutt: Wilhelmus Maria zv. Antoon Jonker en Cornelia Ca tharina Maria Dekker; Rozette Christina dv. Gerardus Cornelis Smit en Rozette van Welbergen; Wilhelmina Johanna Maria Re- nildis dv. Martinus Gerardus van Hoogstraten en Johanna Jacoba Mulders. Gehuwd: Nicolaas Simon Boon, tuinbouwer, wonende te Haren karspel en Alida Kruijer, wo nende t-e Harenkarspel. Overleden: Wilhelmus Wilms Floet. oud zeven en tachtig jaren, zonder beroep, wonende te Ha renkarspel en gehuwd geweest met Anna Maria Theresia Sick- mann. Om het biljartkampioen schap van Warmenhuizen WARMENHUIZEN Het was een spannende en sportieve strijd. De einduitslag om het kampioenschap luidt: Kamp. M. Pronk 17 1 35 4.88 2. Nic. Pronk 17 0 34 9.08 3. J. Slikker 15 2 32 8.25 4 Mats Quant 13 1 27 4.04 5: Jac. Meijer 13 1 27 3.61 6. M. de Groot 12 2 26 9.42 7. A. Dekker 12 2 26 5. 8. H. Pronk 11 2 9. J. Kuiper 11 1 10. W. Hoogeboom 9 0 18 9.82 cadre 11. M. Smit 9 0 18 4.08 12. P. Quant 7 0 14 4.27 13. H. Mosch 4 0 8 3.— Resp. gew. partijen, remise, winstpunten, algem. gemiddelde. HERDENKING GEVALLENEN WARMENHUIZEN De her denking van de gevallenen uit de tweede wereldoorlog heeft zo als ieder jaar plaats gevonden bij het monument aan de Burger straat. Vooraf werd in de katho lieke kerk een kerkdienst gehou den. Van alle openbare gebouwen en veile particuliere woningen hing de vlag halfstok. Te 7.30 werden er voor het Raadhuis door de zangvereniging enige tos- passelijke liederen gezongen. Van 19.45 tot 20 uur vond de stille tooht plaats naar het monument, waarna precies 20 uur voor het monument twee minuten stilte werd in acht genomen en bloe men bij het monument werden neergelegd. Bij de plechtigheid merkten wij op de Pastoor Nij- man, de Weleerw. Kapl. v. Veen, Burgemeester Nolet on echtge note, alsmede de oud-ingezetene van Warmenhuizen Notaris Pinx- ster. Voor deze plechtigheid bestond zeer veel belangstelling, meer dan vorige jaren het geval was. Het is jammer, dat de jeugd de plechtigheid door gejoel en heen 1 wear draven zo stoorde. Het is te hopen, dat de ouders bij dergelijke plechtigheden voortaan hun kinderen thuis houden. 24 3.59 23 5.29 ALKMAAR. Aan 31 jonge lui, de geslaagden van de acht tienjarigen cursus een cursus godsdienstonderricht kon de herder van de Sint Dominicus- parochie. de Zeereerw. hr. L. C. Biesta O.P., gisterenavond een diploma uitreiken. Zeven maanden hebben de jon gelui moeten „blokken" om tot dit resultaat te komen. Hun ijver werd echter met een mooi diplo ma beloond. De Marijke-zaal van hotel Vic tory was nagenoeg geheel met jongelui (en ouders) gevuld, toen pater H, Marcelis O.P. de avond met gebed inleidde. Pastoor Biesta, die hierop een woordje sprak, dankte de ouders voor de medewerking bij deze cursus ondervonden. De eerw. spreker wees de jon gens en meisjes op het grote be lang om later in het leven over het Heilig Geloof te kunnen mee spreken. Sterk staan is nood zakelijk. Dank bracht pastoor Biesta aan de beide paters, die de cursus gaven, t.w. de eerw. heren H. Marcelis O.P. en A. Mendel O.P. Pater Marcelis spoorde de acht tienjarigen die op de drem pel van het volle even staan aan zich steeds bij katholieke organisaties aan te sluiten. Deze organisaties werden niet voor niets in het leven geroepen. Het bewaren van het Heilig Geloof is een belangrijke zaak. Vervolgens reikte pastoor Pies- ta aan de navolgende cursisten het godsdienstdiploma uit: Annie Deutekom. Ria Schrieker, Ans Piket, Loes Brakenhoff, Willem Stoker, Joke Arnold, Hennie Beers Willy de Boer, Ria Bos, Joas Bot, Loes Brandsma, Pia Depreweg, Elly v. d. Drift, Ria Droge, Annie Erndel, Annie Kle verlaan. Riet v. d. Peet, Tiny Snijders, Tiny van Veen, Tiny de Vries, Trees van Wely, Jan de Graaf, Bert Berthof, Frans Kersting, Jaap Maras, Hans Ot- ten, Jan Overman, Sjaak Over man, Anton van Woerkom, Arie de Wolf en Siem Swart. Nadat ook pater Mendel zich Auto uit Nieuwe Niedorp botste tegen gierwagen WEZEP. Op de Zuiderzee straatweg, bij 't landgoed „IJsel- vliedt". reed tengevolge van een kleine verkeersopstopping gister morgen een personenauto, be stuurd door J. K. uit Nieuwe Nie dorp, komende uit de richting Zwolle, eerst met grote snelheid op een van tegenovergestelde richting komende personenauto en daarna op een paard met gier wagen. Het paard sloeg op hol. De landbouwer H. van E. werd van de wagen geslingerd en liep lichte verwondingen op. Een in zittende dame van de aangereden auto viel door de schok uit de wagen en werd eveneens licht gewond. De aangereden auto werd zwaar beschadigd, terwijl de gierwagen volkomen vernield en de minder welriekende inhoud over de weg werd uitgestrooid. nog tot de aanwezigen en in het bijzonder tot de jongeren had gericht, werd namens de cursisten bij monde van Jan de Graaf aan de cursusgevers dank gebracht. Als blijk van waar dering voor het uitstekende on derricht boden de jongelui pater Marcelis een filmrol en pater Mendel een boek aan, welke geste door de beide zielzorgers ten zeerste werd gewaardeerd. Ook de ouders wilden het hun ne ervan zeggen en namens hen dankte dr. C. J. C. Arnold de paters voor het gegeven onder richt. En hierna waren het de jonge lui, die de aandacht der aan wezigen opeisten met voordracht en pianospel. Tpt laat in de avond bleef men gezellig bijeen. Clubkampioenschappen van Reactie ALKMAAR. De wedstrijden om in de gymnastiekzaal van de St. Lid- winaschool aan de Dr Schaepman- kade hadden een uitermate spannend verloop. Spelers van wie werd ver wacht dat zij een belangrijke rol zouden spelen, werdpn reeds in de eerste ronde uitgeschakeld en naar de verliezersronde verwezen. Jeug dige spelers(sters) wisten zich door hun enthousiasme een plaats in de finale te veroveren. Vele belangstellenden bleven ge boeid het einde afwachten. Bij de dames werd mej. A. Huige clubkampioene. 2e werd mej. L. Dingjan, 3e mevr. v. Gijzen-Beentjes. Bij de heren bleek de heer G. Ha- geman de sterkste te zijn. 2e werd hier de heer J. v. Gijzen, terwijl de jeugdige H. Kops beslag legde op de derde plaats. In de verliezersronde dames ging de eerste prijs naar mej. J. Stave- nuiter, 2e werd mej. S. Grooff. Heren: le prijs W. Breed, 2e prijs S. Swart, Na afloop der wedstrijden sprak de voorzitter, de heer H. ten Berge woorden van dank tot de wedstrijd leiding voor de goede organisatie en het vlotte verloop der wedstrijden. Hij dankte alle deelnemers voor de goede samenwerking en voor het brengen van de sportieve sfeer die alle wedstrijden kenmerkte. Hierna ging hij over tot het uitreiken der prijzen. De clubkampioenen mochten ieder een fraaie wisselbeker in ont vangst nemen. De andere prijzen waren minder waardevol doch vielen in goede aarde. „Reactie" kan terugzien op een ge slaagde middag. Onderhandse verkoop HEERHUGOWAARD Bij on derhandse verkoop is een boeren- stolp met schuur, staande aan de le Kil te Heerihugowaard in eigendom overgegaan van de heer Jn. Pluister op de heer S. J. Onneweer, beiden woonachtig te Heerhugowaard. MAANDOVERZICHT NUTSSPAARBANK ALKMAAR In de loop van de maand April werd bij de Nutsspaarbank alhier op de spaarbankboekjes ingelegd een bedrag van 454.031,— (vorig jaar f402.348,30) en terugbetaald f548.121,87 (v. j. f468.830,54), dus minder ingelegd dan terugbetaald f94.090,87 (v. j. f66.482,24). Het aan de inleggers verschul digde kapitaal, bij het begin van het jaar f13.119.788,92, bedraagt thans f13.623.042,68. Het aantal in de loop van April nieuw uitgegeven hoekjes be draagt 140. Ingetrokken werden 147 boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij het 'begin van het jaar 29.641 bedraagt thans 29.844. Van dit aantal behoren 17.726 aan personen en instellin gen te Alkmaar gevestigd: 7497 aan personen of instellingen el ders gevestigd en 4621 aan schoolspaarders. Onder de in April nieuw uitgegeven boekjes zijn begrepen 26 boekjes voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van fl. De lediging in de loop der maand April van 687 spaarbusjes leverde een bedrag van f12.613,29 aan kleine besparingen op. Bij de Nutsspaarbank alhier overschrijden telken j are in de maand April de terugvragingen op -de spaarbankboekjes de inleg gingen, of zijn zo ongeveer gelijk daaraan. Met uitzondering van de maanden April in de bezettings jaren 1942/1945 viel dit toch wel opmerkelijke feit sedert het jaar 1931, jaar in, jaar uit waar te nemen. De cijfers van de afgelo pen maand 'bevestigen wederom deze opvallende regelmaat. Onge twijfeld is aan te nemen dat in het bijzonder de vernieuwingen in het huishouden, welke tijdens de schoonmaak een dringender karakter plegen aan te nemen, aan deze ontwikkeling niet ge heel vreemd zullen zijn. Uitslag Etalagewedstrijd Oran j evereiiiging BERGEN Naar aanleiding van de door de Oranjevereniging uitgeschreven etalagewedstrijd wei-den in totaal 16 prijzen uitge reikt. De winnaars waren: G. Schutte, Berkenlaan, mej. A. Tros, Vinkenbaan, mej. W. Luyekx, Everdingstr., Alkmaar, J. Bertels, Amsterdam, C. Bak ker, Limmen, J. G. Hoogvorst, Princesselaan, R. v. d. Meer, Berkstraat, mevr. v. Doorn, Hoorn J, Snijders-Koeten, Oldenburg- laan, Jaap Snijders, Oldenburg- laan, C. Timmerman, Oldenburg- laan, Jaap Ton, Princesselaan, mevr. Koeten, Groet, J. P. Blauw Dr. v. Peltlaan, C. Timmerman, Oldenburglaan, W. J. Hoogvorst, Princesselaan. Van de winkeliers die de best verzorgde etalage hadden, ont vingen H. K. Finkensieper, C. Hoogvorst en P. Vis een beker, W. Busker, K. M. Gerritsen en N. Baltus, M. de Sain, A. Straat hof een medaille. De heer B, G. Döbben ontving een eervolle ver melding. Door graaf M. de la Bedoyère De Britse katholieken behoorden gedurende de Spaanse burgeroorlog tot de krachtigste verdedigers van de natio nalistische zaak. Bijna zonder uitzondering namen de bisschoppen, de prominente katholieken en de katholie ke kranten het standpunt in dat, ofschoon de nationalis tische soldaten zich bij wijlen hadden misdragen, de kern van de oorlog was een strijd tussen christendom en com munisme, God tegen het materialisme. Dit standpunt werd ingenomen door de katholieke minderheid, samen met enige leden van de extréme politieke rechtervleugel, tegen de publieke opinie in, speciaal en met name tegen een overigens algemeen geldende publieke opinie, die zich schaarde aan de zijde van de „loyalisten". De opvattingen van de Katho lieke Basken door een deel van de Baskisehe geestelijkheid in het land met nadruk gepubli ceerd, boden een moeilijkheid. Maar die werd terzijde gescho ven als een complicatie, die de kern van de zaak eigenlijk niet raakte. En mij persoonlijk is het bekend, dat vooraanstaande Ka tholieken, die lid waxen gewor den van de vereniging der vrien den van nationalistisch Spanje, bij het uitbreken van de oorlog verdenking van fascisme onder vonden van de zijde der politieke en militaire autoriteiten Spanje lijdt aan anglophobie Gezien deze voorgeschiedenis valt het te begrijpen dat er een gevoel van teleurstelling en zelfs verraad is, wanneer blijkt dat het huidige regiem in Spanje zich zeer veel moeite geeft om een evi dente ang'ophobie (haat tegen Engeland en de Engelsen) te manifesteren. Dat het Spanje van Franco de Britse anti-nationalis- tische gevoelens kwalijk neemt is te begrijpen, zelfs al beweert de linkervleugel van Labour te genwoordig, dat de Britse non interventie politiek van de con servatieven beslissend was voor de nederlaag van de zaak dei „loyalisten". Maar Amerika heeft een vijandig verleden ten op zichte van Franco, dat te ver gelijken valt met het Britse. Bovendien heeft die Britse handel met Spanje een lange historie vanwege haar evidente Maar het huidige Spaanse be wind toont niet slechts een evidente vijandigheid tegenover Engeland, maar doet bovendien alle moeite die op de meest on aangename en kwetsende manier te demonstreren, zoals bijv. door het weglaten van alle nieuws over koningin Elizabeth's kroning in de Spaanse pers. Deze bijzondere politieke haat dragendheid suggereert dat Spanje, dat historisch door Enge land werd verslagen in wat bijna godsdienstoorlogen waren, de zwakheid van het na-oorlogse Engeland en het tanen van het „Empire" dat eenmaal de wereld beheerste, wil aangrijpen om een gevoel van triomf en wraak over zijn oude vijand te kunnen koes téren. Dit is naar het schijnt de om lijsting van de huidige campagne voor de terugkeer van Gibraltar aan Spanje en het excuus voor het komende bezoek van de ko ningin aan die kolonie wordt op gevat als een bijzonder kwetsende aanleiding om alle aandacht te concentreren op de anti-Britse vijandigheid. Geen verstandige tactiek Als dat zo is, is het geen goed doordachte tactiek. De Engelsen kunnen, wanneer de schaal van kracht cn belangen doorslaat in hun nadeel of wanneer hun ge weten werkelijk gekweld wordt, zeer goed toegeven aan eisen en dreigementen, zoals we in het Midden-Oosten en in Afrika ge zien hebben. Maar wanneer hun geweten gerust is en geen alge meen gevaar voor de Britse posi tie aanwezig is, bezit het Britse volk een onverzettelijkheid, die de wereld direct doet denken aan een man als sir Winston Chur chill. Het wettige recht van Engeland op het bezit van Gibraltar ligt in voordelen voor beide partijen, de vrijwillige Spaanse concessie van de rots. Volgens het verdrag van Utrecht van 1713. En het is moeilijk daartegen een moreel argument te construeren, aange zien de bewoners van Gibraltar niet Spaans zijn en de meeste hunner onder Brits bewind wen sen te blijven. Evenmin is het werkelijk denkbaar dat Spanje heden ten dage de wapens op zou nemen om de versterking te her- litair belang is met het oog op de aard van de moderne oorlogs voering, is het moeilijk te argu- overen. En als het waar is, dat Gibraltar niet langer van enig mi- menteren, dat ai.een het Spaanse prestige Engeland zou moeten doen besluiten een zo oude ko lonie op te geven. Zeer ongewenst. Het schijnt dus dat het enige tastbare resultaat van Spanje's boze eisen kan zijn de verdere verslechtering van de Engels- Spaanse betrekkingen. En dit is zeer ongewenst, wanneer men be denkt dat om militaire en ideo logische redenen Spanje en En geland nauw met elkaar verbon den dienden te zijn, ter verdedi ging van de vrijheid en de reli gieuze basis der beschaving. Het is voorzeker bedroevend, wanneer Britse katholieken, die zo vroeg het vitale belang wisten te zien van Franco's tegenstand tegen het communisme in Spanje, beginnen te voelen, dat het on mogelijk is normaal om te gaan met Spaans nationalistische ex tremisten, die op zo nadrukkelijke wijze uitdrukking eeven aan hun anglophobie. Bet is waar, dat de Britse La- bourpartij als geheel nog steeds blindelings haar vijandigheid te genover het Spanje van Franco handhaaft, omdat ze niet terug durft te komen op haar bekrom pen verleden in deze. Maar het Engeland van vandaag wordt niet geregeerd door de Labour. En de beste kans om de strijdbijl tussen de twee landen definitief te be graven zou zijn, dat Spanje het initiatief neemt om een nieuw hoofdstuk te openen in de betrek kingen, terwijl de Conservatieven nog aan het bewind zijn. Het is vreemd dat generaal Franco dit niet inziet. Of heeft hij misschien de falangistiséhe lei ders niet voldoende in bedwang? I l V

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5