et Ms 9 en Matig Noordhollands elftal verloor met 2-1 van W.F.C, ONS NOORDERKWARTIER IN VROEGER EEUWEN Boerderij door kerkvoogdij in Kaalte te duur verkocht? 3MANN Belangrijke mededeling voor automobilisten benoorden het Y autoradio-voorlichtingsdag iart U guldens. Veel ijvergeen eenheid en te iveinig klasse Afbreken is nog geen opbouwen Kleine Schotse zege op Noorwegen Zwak Haags elftal verloor met 7-2 Sport in 't kort Nationale Theresia-novene in het Mariajaar 17-25 Mei SCHERMER DANSERS NAAR DUITSLAND A. J. v. d. KNAAP 40 JAAR ONDERWIJZER J.O. in de K.V.P. Kiiideren gewond na blikseminslag VROUWENMONUMENT IN SEMARANG ONTHULD PRESIDENT SOEF\RNO NAAR AMBON Winkelpand brandde uit GIDS VOOR BELASTINGTARIEVEN NIEUW GUINEA TE COLOMBO BESPROKEN ROTTERDAMMER BOOD GESMOKKELDE AUTO TE KOOP AAN Dodelijke val van sclioorsteenbouwer NIEUWE FINSE REGERING Stagnatie in het verkeer Herdenking Pagina 7 Marktberichten MARKTOVERZICHT HOORN En soda maakt alles ;r„Ja, vraag het zè/f a//es mei soc/a. Net als egt ze". >oda maakt alles mooi :n bij de was is soda eek te zetten, om het i maken. Doe er veel Door er veel van te re reinigingsmiddelen, i en dan besteden aan of voor Uzelf zult het zien: ITS EKEN pr. laten, t in een werking (Van onze speciale verslaggever) Het Noordhollands Afdelingselftal heeft gisteravond in Wormerveer met 21 van de Wormerveerse derde klasser W.F.C. verloren, een eervolle nederlaag, vooral als men bedenkt, dat te elfder ure het elftal nog gewijzigd moest worden daar de spelers van de kam- pioensploegen S.E.W. en W.G.W. niet beschikbaar waren. Al was de nederlaag echter klein, op veel wapenfeiten kon het matige elftal niet bogen. De onstuimige wind, die vrij spel had op het open terrein, stelde de meeste spelers voor te grote opgaven. Er werd behou dens de gelukkige uitzonderingen vooral van de achterhoede uit te veel lukraak gespeeld. Er was zelden een logische opbouw van de middenlinie uit en de aanval len werden meestentijds ingeleid door verre trappen van de ach- terspelers. De vleugelspelers en met name linksbuiten IJzen- doorn werden veel te weinig in het spel betrokken en in de aanval moest het dan ook voor namelijk alleen van de hardwer kende, op iedere bal sprintende midvoor Hoornsman van J.V.C. komen. Hij had het echter tegen de W.F.C.-achterhoede verre van gemakkelijk. De binnenspelers Dekker (Flevo) en v. d. Schaaf (O.D.I.Z.) hadden een te zware taak op het middenveld om bij de afronding van aanvallen een grote rol te spelen. Niettemin waren het deze twee spelers, die de jonge W.F.C.-ploeg nog al eens voor moeilijkheden plaat sten door behendig spel en een goede stuwing. Hun spelinzicht viel in ieder geval te loven. Be paald jammer is het dat Dekker, die een bril draagt, haast niet durft te koppen. In een Van de slechtste wed strijden die sinds jaren in Hamp den Park gespeeld zijn, heeft Schotland met 1O van Noorwe gen gewonnen. Na een hoopge vend begin stelden de Schotten in alle opzichten teleur en alhoe wel ZÜ bijna constant in de aan val waren, konden zij slechts eenmaal het net vinden. In de 35e minuut van de eerste helft toen de rechtsbinnen Hamilton met een kopbal scoorde uit een door de rechtsbuiten Johnstone goed genomen vrije schop. 7,ivalutven oppermachtig Een, behoudens de laatste vijf mi nuten van de wedstrijd zeer zwak Haags elftal heeft tegen een technisch aanmerkelijk beter Zwaluwen-team een verdiende 72 nederlaag gele den. Verdiend, omdat het Haagse elftal in geen enkel opzicht meer herinner de aan de teams die de Hagenaars vroeger in het veld plachten te bren gen en waarin dan toch altijd wel enkele spelers voorkwamen, die het elftal een zekere ruggegraat wisten te geven. Nu was de eerste helft aan Haagse zijde zeer zwak de rust bracht een 2O achterstand en de tweede helft was weinig minder dan een klucht. De Haagse voorhoede, waar in geen enkele speler boven het twee deklasse peil uitkwam, bleek machte loos, de achterhoede geloofde het wel en doelman Kok (A.D.O.), die bij de eerste goals niet vrij uit ging, deed ook later vreemde dingen. Neen, dan was de Zwaluwen-ploeg, alhoewel uiteraard niet geïnspi reerd door de zwakke tegenstand, s*"kken beter. De voorhoede met een uitnemen de rechtervleugel (Dillen, P.S.V. en Wim van der Gijp, Emma) switchte, dat de Haagse achterhoede er wan hopig van werd, middenvoor Kone man (S.V.V.) was een uitmuntend spelverdeler, Vonhof (D.W.S.) een handig en zeer actief binnenspeler en Vergouwen (P.S.V.) deed op de lin kervleugel voor zijn clubgenoot y "hts niet onder. De middenlinie bestond uit C. van Schijndel (S.V.V.), Wink (S.V.V.) en Dorr (Excelsior) en voldeed als ge heel. Hegemans (E.B.O.H.) en van der Lee (Xerxes) vormden met doel man Snijders (Haarlem) een hechte achterhoede en slechts wanhoops- voetbal van het Haagse aanvalsquin- tet was er de oorzaak van dat de laatste 5 minuten bij de stand 0—7 Barkey (Quick) en Elsink (H.B.S.) te gen konden scoren. Het Noordelijk voetbalelftal verloor gisteravond in Groningen na een fraaie strijd met 42 van de Engelse profclub Leeds United Het Apeldoorns elftal klopte de Engelse tweede-divisieclub Notts Country Het I.O.C.-be- stuur wil het aantal journalisten, dat voortaan op de Olympische Spelen vertegenwoordigd mag zijn, terugbrengen tot 1000, het aantal radio-reporters en foto grafen tot 150 In de wielerwed strijd WarschauBerlijnPraag bezetten de Nederlanders de Groot en Gijs Pauw de negende plaats in de vierde etappe In de Ster van Namen staat de Nederlander Boelhouwers op de .tweede plaats in het algemeen klassement. Lei der is de Belg Schroeders, die een voorsprong van bijna 9 minuten heeft. Van der Weijden, Schoen makers en Stevens staan resp. zesde, zevende en achtste De ■wielerronde van Zaandam werd gisteravond gewonnen door de Amsterdammer Rabi voor Den Ouden uit Amstelveen en P. v. Heusden uit Amsterdam. Het afbreken der vijandelijke aanvallen ging de provinciale achterhoede beter af dan zo als gezegd de opbouw van eigen attaques. Het zonder meer wegtrappen van een bal werkte dikwijls als een boemerang. Meestal kwam het leer weer even hard terug.... Zelden ook werd de bal langs de grond gespeeld, zoals dat vooral bij harde wind eigen lijk behoort. Zonder op te vallen vonden wij Van Zoonen (Flevo) en Vos (Berkhout) toch wel de meest bruikbare krachten in de defen sie, waarin voorts doelman Schrij ver (L.S.V.V.) het weinige ge vaarlijke werk dat hij kreeg naar behoren opknapte. Boots (St. George) en beide invallers van S.R.C., de Moei en Heddes, werk ten hard zonder bepaald op de voorgrond te treden. Ijverig genoeg Het duidelijke gebrek aan tech niek compenseerden de provin cialen met een lofwaardige ijver. Het was duidelijk te zien, dat de spelers voor -hun plaats vochten. Alleen daardoor kwam het, dat de overigens weinig attractieve wedstrijd in evenwicht bleef. Dui delijk merkbaar was echter een gemis aan eenheid in de ploeg, het aanvoelen van elkaar. Dat er teveel individualistisch werd ge speeld, was echter ongetwijfeld een gevolg van de heterogene samenstelling, die nu eenmaal al tijd een moeilijk punt blijft. De keuze-commissie zal hier en daar nog wel aan het elftal moeten dokteren, dachten wij, om straks op het Vierbondentournooi een goed figuur te slaan. Over de wedstrijd zelve willen we kort zijn. Na een aanvanke lijk Noordhollands overwicht, nam W.F.C., dat zich een goede sparring-partner toonde, langza merhand het heft in handen. De Wormerveerders, die enige junio ren een kans gaven, namen na 36 minuten de leiding, toeft een fraaie pass van de hardwerkende G. J. Brussel rechtsbinnen Dietz in vrije positie bereikte. Schrij ver was kansloos (10). Twee minuten later echter schoot Hoornsman de balans in even wicht, toen hij zijn bewaker te snel af was. Een kogel van de zelfde speler vloog juist voor rust net naast. Zeven minuten na rust benutte de W.F.C.-er Brussel een strafschop wegens hands van Boots. Even later was Schrijver weer gepasseerd bij een schot van Dietz, maar het leer ketste van de lat het veld weer in. Aan de andere kant kwamen v. d. Schaaf en de handige v. d. Bijl (O.D.I.Z.) er enige malen goed doorheen, maar hun schoten faalden op beslissende momenten. Het zuiver schieten is inderdaad voor verbetering vatbaar! Hoe zou de Heilige Kleine The- resia, als zij nog leefde in de Carmel van Lisieux, zich verblijd hebben over het feit, dat de Paus dit jaar heeft uitgeroepen tot een Maria-jaar! Hoe zou zij haar gebeden, of fers en boetedoeningen verdub beld hebben voor de grote inten ties door de Heilige Vader ge geven! Nu echter verenigt zij zich met ons allen hier op aarde en looft en prijst in onze naam met alle hemelingen de Koningin des He mels om de ..grote dingen", die God aan Zijn Moeder gedaan heeft. In deze dagen gaat de Heilige Kleine Theresia, rijk beladen met de schat van onze gebeden en offers, zich aanbieden bij de troon van de Moeder Gods en Maria kan en zal de geliefde bruid van Haar Zoon niets weigeren. Weer zal Zij Middelares zijn om Gods rechtmatige toorn van de wereld af te wenden en terwille van Maria zal Jezus ons gebed ver horen en de wereld in deze aller grootste nood te hulp komen. De intenties, aangegeven door de Heilige Vader, maken wij tot algemene intentie van deze no vene. Daarnaast kan ieder zijn persoonlijke intentie vormen en desgewenst inzenden, welke dan geplaatst worden bij de beeltenis en relikwieën van de Heilige in het koor der zusters. Gedurende de novene zullen deze hun gebed en offer, hun boete en werken aan God opdragen voor alle in gekomen intenties. Op aanvraag worden gratis noveneplaatjes toegezonden, even wel wordt zo mogelijk een kleine vergoeding gaarne dankbaar aanvaard. aanvaard door de zusters Carme- litessen te Egmond aan den Hoef giro no. 39-730. HOORN Voor het Historisch Genootschap Oud West-Friesland zou de heer J. Rozelaar gisteren op de streekdag spreken over het onderwerp: Wat het voormalige tildorp Warder ons te vertellen heeft. Hij is daar echter niet aan toegekomen omdat zijn tijd door de gebeurtenissen eerder op de morgen beperkt was en zijn stof omvangrijk. De heer Rozelaar lichtte het gesprokene toe aan de hand van grote kaarten van Noordhollands Noorderkwartier. Dit gebied is eenmaal bijna door de zee ver zwolgen. Er moeten hier in de bronstijd (800-650 v. Ohr.) reeds mensen hebben gewoond. Vond sten wijzen daarop. Omstreeks het begin onzer jaartelling kreeg de zee toegang tot het land door een brede strook in het Noorde lijke gebied, waardoor het moe ras tot Oost-Friesland geheel werd overspoeld. Het veendek werd daardoor vernietigd. De wetenschap neemt aan, dat de bewoners door de overspoeling het land verlieten, anderen me nen echter van niet. In de tijd der primitieven (Nomadenperio- de), zou er volgens spr. tijdens de zomermaanden een trek zijn geweest van de geestgebieden naar andere woonbare gedeel ten (zomerbewoning). In de Ro meinse tijd is het gehele gebied vrij zeker bejaagd en bevist ge worden. Omstreeks de jaren 800 -1000 heeft men zich hier blip vend gevestigd, mede dank zij dijkaanleg. Omstreeks 1300 wordt het Noorderkwartier voor het eerst door geschiedschrijvers be schreven, in de periode dat Flo- ris V in 1296 dit gebied voor goed onder de duim had. De eerste vormen van samenleving moeten volgens spr. gezocht worden in de tijd van de Noormannen. Er is voorts reden aan te nemen, dat. in die tijd het gebied bij Warmenhuizen voor het eerst werd aangewonnen. Men noemde het ..De Woude" („best land") en het is waarschijnlijk het hoog ste gedeelte geweest van het Noorderkwartier in vroeger ja ren. Na de betekenis van een til dorp uiteengezet te hebben (een tildorp is een postdorp, waarin verschillende einden van de plaats door beunen of posten werden verbonden), besprak de heer Rozelaar tenslotte de ver kaveling in de polder Zeevang. In de plaatsen, die daartoe beho ren (Oosthuizen, Warder, Edam, Kwadijk) werd verschillend ver kaveld. Het was opmerkelijk te SCHERMER Het West-Frie se dansgezelschap „De Schermer Dansers", die Zaterdagavond in Krasnapolsky voor een gezelschap Engelsen hun West-Friese dansen gaan demonstreren, vertrekken volgende week Donderdag voor een dag of vijf naar Duitsland, om ook in Stuttgart en Heidel- berg dansdemonstraties te geven. i Advertentie) lllllllllll!lllllillllllliilllllllllllllllllll!!l!lllli!llll!llllllllllllllllllll!llll In de Philips Rijdende Tentoonstelling te Alkmaar,Canadaplein, zal op Zaterdag 8 Mei a.s., van 9.00 tot 17.30 uur een worden gehouden, speciaal voor automobilisten. Gratis toegankelijk. Philips specialisten zullen een uitgebreide voorlichting en demonstratie van Philips autoradio-toestellen geven, terwijl bovendien autoradiobezitters hun apparaat gratis kunnen laten inspecteren. zien, zoals een en ander op een kaart aanschouwelijk werd voor gesteld, dat de grenzen van die gemeenten precies samenvielen met de verschillende wijze van verkavelen. Na een gezellige koffietafel be zocht het gezelschap in de mid daguren het Westfries Museum. Voorzitter G. Nobel deelde nog mee, dat Woensdag 4 Augustus a.s. in Alkmaar de jaarlijkse West-Friezendag wordt gehouden. PURMEREND Veertig jaar was hij opvoeder en onderwijzer, de heer A. J. v. d. Knaap. Veer tig jaar heeft hij in grote een voud. met veel opoffering en met waarachtige liefde gewerkt voor zijn leerlingen, voor zijn collega's en voor het onderwijs. Zijn veelzijdige kennis, zijn spreken en schrijven, zijn inzich ten en adviezen, zijn hulpvaar digheid en oprechtheid, maakten hem overal bekend en bemind. Op 16 Mei a.s. zullen wij mèt d(f Jubilaris in een plechtige H. Mis God danken. 's Middags om 2 uur zullen aan de Jubilaris de hulde en dank gebracht worden die hem toeko men. Dan zullen de bewijzen van grote sympathie en dankbaarheid geleverd worden. Daarna 134 uur) zullen velen hem nog feli citeren. Wij weten dat hij alle lof, hem toegezwaaid, direct doorzendt naar Hem die de talenten, kracht en ijver gaf. Wij weten ook dat hij na deze dag met dezelfde eenvoud en toewijding zijn taak zal voort zetten. Dat het hem gegeven moge zijn om tot zijn vijf en zestigste met plezier te werken en daarna met zijn gezin nog vele jaren te ge nieten van een welverdiende rust, zullen zeer velen wensen, maar vooral zijn personeel en leerlingen. Minister rle Schrijver over Europese éémvording Op Zaterdag 22 Mei a.s. houdt de Jongeren-Organisatie in de K.V.P. haar tweede openbare Jongerenraadsvergadering van dit jaar. De vergadering zal plaats vinden om 15.30 uur in de Schouwburgzaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen Mariaplaats 27 te Utrecht. Na een openingswoord van de voorzitter der Jongeren-Organisa tie, drs. C. Cosijn, houdt Z. Exc. A. E. De Schrijver, Minister van Staat van België en voorzitter van de Nouvelles Equipes Inter nationales (Internationale Unie van Christelijke Democraten) een rede over de éénwording van Europa. (Van onze correspondent) RAALTE. De Meervoudige Economische Kamer van de Zut- phense Rechtbank heeft de zaak behandeld tegen de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gemeente te Raalte, die een haar toebehoren de boerderij door middel van ge sloten briefjes had verkocht aan de hoogste inschrijver, de land bouwer D. te Raalte, die f 25.600 had geboden. Achteraf bleek, dat de Grondkamer de uiterste prijs van de boerderij vastgesteld had op f 12.450. D. kocht daarop de boerderij voor dit vastgestelde bedrag en deed bovendien een schenking van f 10.000 aan de kerkvoogdij. Aan het slot Van zijn requi sitoir vorderde de Officier van Justitie een geldboete van f 1000 plus ontneming van het geschatte voordeel van f 10.000, in totaal dus een bedrag van elf mille. Het vastgestelde bedrag door de Grondkamer was de kerk voogdij danig- tegen gevallen. Volgens de kerkvoogd besloot men D. de boerderij tegen de vastgestelde prfjs' te' gunnen, daar de kerkvoogdij in de stellige ver wachting leefde, dat D. wel een schenking zou doen. Over de grootte van de schenking werd niet gesproken. Ook zonder schenking zou hij de boerderij tegen het vastgestelde bedrag hebben gekregen. Dit laatste was echter in lijn rechte tegenspraak met de afge legde verklaringen bij het voor onderzoek. Volgens de verbali sant had D. verklaard: „Ik heb f 10.000 genoemd en de kerk voogdij heeft dat besproken". D. wist zich dit echter niet meer te herinneren. D. had voorts ver klaard. dat de notaris had ver- (Eigen bericht). SLAGHAREN. Tijdens een kort maai- hevig onweer, sloeg de bliksem in een boom nabij de speelplaats der R. -K. Meisjes school te Slagharen. De boom werd versplinterd. Drie kinderen werden door de splinters getrof fen; het 10-jarig zoontje van de heer A. Anbergen werd aan hoofd en ogen gewond. Hij werd op doktersadvies naar het ziekenhuis vervoerd. Twee schoolgaande dochters van de heer Hofman, waarvan de een bewusteloos was, werden later eveneens naar het ziekenhuis te Coevorden vervoerd. Een eindje verder, op de Zwar- tedijk, sloeg de bliksem in een andere boom, die ook geheel ver nield werd, waardoor de drink waterleiding stuk sloeg en het water met kracht de grond uit spoot. Djakarta, 5 Mei De pre sidente van de Stichting Neder landse Oorlogsgraven, mevrouw H. C. van Anroov-de Kempenaer, heeft Dinsdag tijdens een indruk wekkende plechtigheid een vrou wenmonument op het ereveld Ka- libanteng in Semarang onthuld. Het monument is vervaardigd door de beeldhouwster Marianne Gobius. De hoge commissaris, mr W. F. M. graaf van Bijlandt, leg de namens koningin Juliana en prins Bernhard twee kransen aan de voet van het monument. De Nederlandse commissaris in Se marang. mr Van Eyk, legde na mens de Nederlandse regering 'n krans. Daarop volgden anderen, waardoor de sokkel van het mo nument schuil ging onder een schat van bloemen. De plechtigheid werd bijge woond door de vertegenwoordi ger van de gouverneur van Mid- den-Java, door de territoriale commandant, overste Bahrun, door de burgemeester van Sema rang en door vele leden van de Nederlandse gemeenschap. DJAKARTA, 5 Mei Presi dent Soekarno is Woensdagoch tend uit Djakarta vertrokken. Hij zal een veertiendaags bezoek brengen aan Ambon en de ande re eilanden van de Molukken en aan de Kleine Sunda-eilanden. klaard: ,,'t Was een idee van mij" maar ook de notaris herinnerde zich dat niet meer. De landbou wer O. die de boodschap naar de koper had gebracht, wist zich ook niet alles precies te herin neren. De Officier meende dat er sprake is van overeenkomst tussen koop en schenking. Hij vond voorts dat de zaak niet aan genamer en smakelijker werd, doordat de getuigen zich zo wei nig herinneren. TER APEL Tjjdens afwezigheid van de bewoners, brak Dinsdag een felle brand uit in de kruidenierszaak van B. de Vries. De autobrandspuit bestreed het vuur met 6 stralen. Door de windstilte liepen de be lendende percelen geen gevaar. Te gen 10 uur, een uur na het uitbreken van de brand, was de brandweer het vuur meester en kon met nablyssen worden begonnen. Het bovengedeelte van de woning brandde geheel uit, het ondergedeelte kreeg grote wa terschade, waardoor de aanwezige winkelgoederen zo goed als verloren gingen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Inboedel en huis waren verzekerd. Bij de N.V. Uitgeversmij. Klu- wer te Deventer verscheen een practische „Gids voor belasting tarieven", geschreven door J. C. Maters en R. Visser. Het boekje is in plastic gebonden en de prijs bedraagt f 3.90. In deze Gids zijn vrijwel alle tarieven en de voornaamste be palingen der belastingen opgeno men. Verder treft men een korte, duidelijke uiteenzetting van de tarieven 'en uitkeringen der so ciale verzekeringswetten aan. Al len die zich op het gebied van de belasting- en sociale verzekerings wetten willen oriënteren, kunnen wij deze Gids aanbevelen. De minister-predisent van In donesië, mr Ali Sastroamidjojo, heeft op vragen over de confe rentie van Colombo medegedeeld, dat hij in Colombo de kwestie- Nieuw Guinea te berde heeft ge bracht. De premier was niet be reid hieromtrent enige verklaring af te leggen. Alle kwesties werden in beslo ten vergaderingen besproken, zo zei hij. Ali Sastroadmidjojo zal op de zitting van het kabinet, die Za terdag zal worden gehouden, ver slag uitbrengen over de resulta ten van de Colombo-conferentie. Die vergadering van de minister raad zal ook de komende onder handelingen met Nederland over de opheffing van de Unie en aan verwante kwesties in beschouwing nemen. Zes maanden geëist (Van onze correspondent) De officier van justitie bij de economische strafkamer van de Zutphense rechtbank eiste zes maanden gevangenisstraf met af trek tegen de Rotterdammer v. A„ die een uit Duitsland gesmok kelde auto in Epe te koop had aangeboden. Voorts gelastte de officier te ruggave van de auto aan de Duitse verzekeringsmaatschappij. Bij de behandeling van deze zaak bleek, dat de verdachte mis drijven tegen de Staat op zijn strafregister had staan. SNEEK De bekende schoor steenbouwers Meppelink uit Mep- pel zijn momenteel bezig met het bouwen van een schoorsteen voor de coöperatieve zuivelfabriek te Sybrandaburen. Vanmorgen, om streeks half twaalf, vond bij dit werk een ernstig ongeval piaats. De 64-jarige H. Meppelink viel, doordat een plank, waarop hi) stond, was losgeraakt, van zeker 20 meter hoogte. Zwaar gewond werd hij op advies van dokter v. d. Meulen uit Sybrandaburen naar het Sint Antoniusziekenhuis te Sneek vervoerd. Bij aankomst bleek hij te zijn overleden. HELSINKI. De Finse kabi netscrisis, die 5 weken geduurd heeft, is vanavond geëindigd met de vorming van een coalitie-re gering onder leiding van de lei der van de Zweedse minderheids partij, Ralf Toerngren. BROEK OP LANGENDIJK. Twee grote vrachtauto's, waarvan een Duitse wagen uit de richting Zuid- Scharwoude kwam aanrijden en de andere uit Zuidelijke richting, beide volgeladen met kool, kwamen in de smalle Dorpsstraat ter hoogte van de winkel van de heer Aardema, toen zij elkaar wilden passeren, knel te zitten. Het gevolg was, dat zij eerst een half uur later hun weg konden vervolgen. Inmiddels ontstond er aan weerszijden een lange file van wa gens en zag de Naco-bus zich ge noodzaakt terug te keren om langs een omweg Oudkarspel te bereiken. Beide vrachtwagens liepen geen noemenswaardige schade op. WIERINGERWAARD Ook Wieringerwaard heeft Dinsdag avond deelgenomen aan de Na tionale herdenking van de geval lenen voor de bevrijding. Na een herdenkingsdienst in de kerk, welke dienst werd geleid door ds. Wika Boon werd de stille tocht gehouden naar de 'begraafplaats. Kinderen legden bloemen op de graven van de Engelse oorlogs vliegers. Namens het gemeente bestuur legde wethouder Dijk stra een krans. ALKMAAR, 5 Mei. Witlof: I 68—79, II—III 35—60. Bloem kool: I 76—96; II—III 20—60. Rode kool 12.5027. Spinazie 12 —31. Sla 20—28.50, B—C 7.50— 13.50. Andijvie 6063. Radijs 12 16. Raapstelen 6.5011.00 per 100 bos. Rabarber 12.5021.50. Rode bieten 5.508.50. Winter peen 510. Waspeen 53. Uien 2.00 6,50. Prei 8.0022.50. Selderie 15.5025.00. Peterselie 61.00. Ap pels: Goudreinette K 3256. Jo nathan Hl 67. Peren: St. Rémy I 50, II 29. OBDAM, 5 Mei. 80.000 kg Peen: B 13—16.70, C 8.90—10.60, D 6.70—8.50. 35.000 kg Bieten: A 5.00—5.20, B 4.00—4.10. 700 kg Uien 3.50—4.60, grof 4.50. 12.000 kg Deense kool 8.29.10. 8000 kg Witlof: Ia 1.02—1.23, Ib 0.83— 0.92. Ila 0.96—1.13, lib 0.70—0.89, III 0.66—0.73, IV 0.45—0.73. WOGNUM, 5 Mei Witlof a 71—104, b 64—79, c 53—66, stek 2856, aanvoer 5000 kg; breek- peen b 11.70—15, c 7.60—9.40, aanvoer 20.000 kg; knolbieten a 55.20, b 44.20, aanvoer 7000 kg; sla 15.2022.20, spinazie 26 —32, rabarber 1618. BLOKKER, 5 Mei Aardap pelen 16; witlof 6595; knolbie ten 5.206.50; spinazie 2630; radijs 614; sla 1226; andijvie 5861; rabarber 1626; bloem kool 82—93; selderei 2325; gare bieten 15; goudreinet 4566; jo nathan 48—89; sint remy 4449. ZWAAG, 5 Mei Aardappelen late 1316.70; spinazie 2037; postelein 5259; uien 2.708.80; bieten 25; prei 2327; rode kool 1521; witlof 50117;breek- peen 57.80; waspeen 32; radijs 1217; rabarber 1120; andijvie 5872; sla 723; bloemkool 66 81; komkommer 2859; perzik p. st. 5596; aardbeien p. st. 2—7; goudreinet 3872; jonathan 3679; sint remy 5253; Win ston 3495. NOORDSCHARWOUDE - 2600 kg uien f3.804; grote f44.50; 6000 kg kroten A 5.50; 7000 kg peen B. f12—17.80, C 8.10—11.20; 40000 kg rode kool f12.70—27.30; 14000 kg gele kool 21.80—30.80; 75000 kg Deense witte kool f6 17.40; 11000 kg witlof 1 f74—89; 1 B: f64—74, 2: f72—77, 2 B f54 —74, 3: f55—70, stek f20—60; 500 kg prei f16. Doorgedraaid 3500 kg kroten. WARMENHUIZEN, 6 Mei Uien 1.403, bieten 5; witlof I 72, II 59; peen b 18—19.40, c 9— 10.80, d 5.30; gele kool 18—27.80; witte kool 614.20; rode kool 16 —27.90. LANGEDIJK. 6 Mei 95000 kg witte kool 614.80; 11000 kg gele kool 19.5027; 25Ó0 kg rode kool 13.4027.50; 1800 kg witlof I B 78—83, II B 61—77; 6600 kg peen B 14.50—16.20, C 9.30— 11.20: 1800 kg bieten A 55.30; 3300 kg rabarber 10.2016.20; 3700 kg uien II 4.705.50, grove 4.40—4.80. PURMEREND, 4 Mei. Daar liet aanbod van vette koeien niet te groot was, zette de handel daarin al dadelijk heel wat plei- zieriger in, en ook waren de prij zen hoger. Op de geldemarkt was weer een flink aanbod en het veel betere weer werkte er toe mee de vraagprijzen te doen stijgen. De weiders hielden niet tegen, zodat vooral de goede beesten er heel goed uitgingen. De meeste weiders zijn dan ook nog lang niet aan hun gewone quantum toe. Ook op de verse markt was de animo beter, al hoewel ook daar een flink aan bod was; er was echter een grote belangstelling. De handel in pin ken was kalm en die in fokstie ren uitgesproken stug. Op de nuchtere kalverenmarkt ging het met de slachtkalveren vrij vlug; daardoor waren ook de prijzen iets beter. Voor fokkalveren wa ren wel heel wat kopers, maar ze deden het zeer kalm aan. Op de vette kalverenmarkt waren er maar enkel? die vrij goed van de hand gingen. Op de wolvee markt was het een stille boel. Daar de export niet veel doet ging het met de vette schapen en overhouders heel stug. De goede stelletjes deden het nog wel. Van de lammeren valt nog weinig te vertellen door de ge ringe aanvoer. Bokken en geiten toonden stugge handel. Op de vette varkensmarkt was het bij een niet te groot aanbod kalm: de hoogste notering van de in zet was al heel gauw niet meer te maken. De handel in vette zeugen was stug te noemen. Op de biggenmarkt ging het in de vroegte heel goed met hoge prij zen. maar later werd het meer trekkerig. Ook de paardenmarkt was stug. On de pluimveemarkt was wel aardig aanvoer, maar de gang was vrij stug. Het voorlopig Ned. Elftal won gisteravond in Rotterdam met 20 van de Engelse profclub Bolton Wanderers. Het En gelse doel kwam meermalen in gevaar, zoals hier, waar Van Melis (op de rug gezien en Michels de achterhoede der gasten belagen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 7