Sport 0 jb«in R B R Telegrafisch Weerberi Iill 1 9 wi 1 Ai j I KI R 1SÊ Vervolg Kerkberichten I VOETBAL SCHAAKRUBRIEK WESTER-BLOKKER III. KERKNIEUWS II MARKTNIEUWS De AmsterdamZwaluwen SCHAKEN Het scbaaktournool te Hastings ZUID-SCHARWOUDE f LUTJEBROEK HEEMSKERK TUITJENHORN LANGENDIJK SOERABAJA—SAMARINDA I A I k L I «Mi kranig ■telden zich op: Brawl. Stay (Excelsior) (Sparta) (Adv.) oud, of ’'an van .1, Lgl, pionnen <17, e6 ulter- IS 1. Dg5! 1. Lc4! 1. Kc7! 1. Ph6! door J. Groen M. S. F. t PASTOOR H. VERDEGAAL t biddend (Spelen ait de Ze klasse) Veiling Eowe «Iaat Tates Rustig t breviergebed het woord van den psalmist: (Wordt vervolgd) V Jansen al beweging aller belangstelling heeft. Spr. sloot dan met den Graalgroet Ex celsior (hooger op), waarop de vergadering spontaan antwoordde: Alleluja. de het Eerste afdeellng: Khan slaat Oapablanca. Thomas slaat «oUe, Probleem No. 783 18de wedstrijd-probleem van C. de Rooy, Den Haag Tijdschrift N. 8. B. 1930 Zwart (7) naar voor Gemeenteraadslid Tot lid van den ge meenteraad is benoemd verklaard in de va cature van wijlen den heer Jn. Kroon de heer S. de Boer Kz. 1.50— stuk; hoeken van dfn mode een kracht ten goede onze tegenstanders. Verder vertelt mej. Pen hoe heerlijk de demonstratie, de vrouwelijke Stille Omgang geslaagd is. Hoe een vreemd Oraal-lid zich direct thuis gevoelt in de clubs, daar overal dezelfde eenheid heerscht als in de Kath. Kerk. Spr. is overtuigd, dat hier oprichting van de Oraal niet direct noödig is. Toch vraagt spr. de volle belangstelling en vooral het ge bed voor de Graalbeweging. We moeten niet gelijk aan de A. J. C. zijn, maar sterker worden. Er kan een veel grooteren invloed van uitgaan door de schoonere, hoogere ide alen, Een dankbaar applaus volgde op de in teressante uiteenzetting. De ZeerEerw heer Pastoor was dank baar'en trok uit de stille aandacht de con clusie, dat het mooie werk van de Graal - Burgerlijke Stand 1930 Gedurende het jaar 1930 bedraagt het aantal geboorten in deze gemeente 119. het aantal overledenen 29, terwijl 28 huwelijken zjjn gesloten. Hooge rsteeger (Excelsior) Bunt (Excelsior) V. d. Eerde v. d. Bergh (allen Sparta) Frenck (Xerxes) *te Diemen. Henricus Verdegaal werd 29 April 1871 te Vogelenzang geboren; 15 Augustus 1895 werd hjj priester gewijd. Van 1895 tot 1900 was hij kapelaan te Be verwijk, van 1900 tot 1910 kapelaan te Am sterdam (H.H. Nlcolaas en Barbara). Van 1910 tot 1917 was hij pastoor te Brielle en sinds 7 April 1917 pastoor te Diemen. Gisteravond is in het Maria-paviljoen te Amsterdam, waar hij een zware operatie had ondergaan, op bijna 90-jarigen leeftijd over leden de Zeereerw. heer H. Verdegaal, pastoor van W. van Tunen en K. M. Zuidervaart Qlasina Marla, d. von P. Baltus en C. E. van der Does Nlcolaas Wilhelmus, z. van H Dekker en G. M Berlee Margaretha Cor nelia Johanna, d. van C. G. Verduli» en J. Mulder. Getrouwd: J. M. Olgers, 25 j. en L, K. Baltus. 22 j. C. A. Spitsbaard, 33 j. en M Orjj, 27 j. Hoogste barometerstand 768.8 te Jan Laagste barometerstand 739.7 te Aberdeen. Verwachting: Aanvankelijk zwakke tot ma tigen, later weer toenemende, Zuldwesteiyke tot Zuidoostelijke.i wind, aanvankelijk opkla rend. later weer, zwaar bewolkt tot betrokk toenemende kans op regen, temperatuur c het vriespunt des nachts, overdag zelf temperatuur. De stand 8—t. De vreugde is echter van korten duur, want nog geen minuut later brengt Petit de partijen wederom op gelijken voet. 32. De strijd gaat nu geruimen tijd gelijk op. Beur telings verkeeren beide doelen in gevaar. Na 36 minuten geeft Lagendaal wederom aan de Rotterdammers de leiding 33. »twe slaat Toten. MitchellWinter: remise. Mej. MenchikTaylor: remise. Wit (9) Stand van de stukken: Wit Kh8. Dbl, Tf6 Lg3 en g8, Ph7, pion c3. c4 en d2^ Zwart Ke4, Td: en g4. Wit speelt en geeft mat in twee zetten. Oplossingen worden ingewacht tot lijk Zaterdagavond 17 Januari as. mans van Oosterblokken, pastoor Ammer- laan en kapelaan Rutten, van Zwaag. De Inschrijving Dienstplicht Jfoor de aan gifte ter inschrijving van den Dienstplicht d. 1. voor hen, die in 1912 zijn geboren bestaat gelegenheid ter Gemeente-Secretarle gedurende de maand Januari 1934. in het bijzonder op Donderdag 8. Donderdag 15 en Vrijdag 23 Januari, des voormiddags van half 10 tot 12 uur. Tweede afdeellng: Alexander slaat Noteboom. NormanFlohrremise. Broadbent slaat Illingworth. De andere partijen werden afgebroken. ken en ’s avonds ongeveer half 9 van den 23sten Mei stapte ik te Samarinda aan wal. Nog wat douane-fonnallteiten en toen den pasangrahan, het eigenlijk verblijf doortrekkende regeeringsambtenaren. Hoe lang ik hier moest blijven wist ik nog niet. Oplossingen Eindspel No. 110. 1. Dhf gh6:, 2. g7t Kh7, 3. gf8(P)t Kh8, 4. Tg8 mat. Eindspel No. 111.* 1. Tb4t Kb4:, 2 Db5t Ka3, 3. Tc3t Pc3:, 4. Lc5 mat. 1. Tb4t Ka3, 2. Ta5+ Kb4:, 3 Db5 mat. Eindspel No. 112 van G. van Nieuwkuijk. 1. Thltü Kg2. 2. Tel!! en wint. Eindspel No. 113. 1. Da8t Kh7, 3. Dh8t Ph8:, 3. Tg7 mat. Goede oplossingen ontvangen van alle Eindspelen van J. B. Jansen te Alkmaar en F. W. Nanning. Mlddelhamis. Van No. 110 van K. Z. te Alkmaar. Graal Op initiatief van den Jeugdraad Is Dinsdag een bijeenkomst van meisjes en ouders gehouden om de Graal beweging van nabij te leeren kennen. Daar voor was Mej. Pen, vrouwe van Nazareth, I het graf van P. ultgenoodlgd. Eigenlijk een beetje onvoldaan. Nadat Pastoor Gielen het doel van den er zoo weinig tijd was, verliet ik Balikpa- avond had uiteengezet, kreeg mej. Pen het woord, die uiteenzette wat de Graal eigen lijk is. welk doel ze nastreeft. De Graal is een nieuwe beweging voor jonge meisjes en vrouwen, een ideaal na strevende <om mede te mogen helpen aan den opbloei van het katholieke geloofsleven. Dit moet en kan alleen worden bereikt door Rondvraag. Het bevreemdde den heer Mo lenaar en anderen, dat nog geen raadsverga dering Is gehouden, dit met het oog op het ingezonden adres om uitstel van betaling en reductie op de pachtsom van gemeenteland. Doordat het verzoek niet voor Kerstmis li behandeld, verliest het veel van zijn waarde Het heeft den voorzitter «Is raadslid ook bevreemd dat B. en W. den raad niet voo» Kerstmis bijeen hebben geroepen, om dit verzoek te behandelen. De reden waarom dit niet is geschied, is spreker echter niet be kend. De heer van Duin besprak de werkloozen- verzorging in Harenkarspel, en vond dat dc bestaande regeling groote ontevredenhelt verwekt. Ook andere leden spraken zich li dien zin uit, waarop de voorzitter antwoord de. dat dit in de vergadering der commlssk ook besproken is. Allen waren het er ovei eens dat de bestaande regeling veel te wem schen overlaat, doch niemand wist een rege ling op te noemen die beter zou voldoen. Mei kan er echter van verzekerd zijn, dat allet zal gedaan worden, om het een leder zoovee mogeljjk naar den zin te maken. Na nog eenlge opmerkingen volgde «lubtJ| ting der vergadering. Veiling Dinsdagmorgen had In café Flora alhier de veiling plaats van tuingron den, ten overstaan van Notaris Moens. Perceel L Tuingronden met woonhuis annex schuur en trekkasje, totaal groot 1.13 H. A. toebehoorende aan mej. wed. Jac. Bëèntjes te Heemskerk aan Duin opgeboden door D. Schouten voor f 8000 niet gemijnd (opgehouden). Perceel II. Tuingronden gelegen aan de Jan van Kulkweg, toebehoorende aan P Half te Wijk aan Duin, opgeboden door eigenaar voor f 7400, niet gemijnd. Was voor deze veiling flinke belangstelling, ook voor de even te voren gehouden hout- veiling van rijshout bestond groote animo, welke zich tevens uitte In grooten kooplust en hooge prijzen. Waarschijnlijk wel tengevolge de uitbrei ding der gladiolenteelt was de laatste jaren het rijshout redelijk te koopen; echter schijnt met den slechten gang van za£en neiging tot uitbreiding van boonen en erwtencultuur te bestaan; vandaar de groots kooplust voor het daarvoor te gebruiken rijshout. siewerk waarvoor hun een woord van hulde op de eerste plaats toe komt. Het ondubbelzinnig blijk van offerliefde dat uit het geheel was op te maken, zal zeker de organisatoren dezer tentoonstelling tot nn^rmrrrA at irrrrrrrrc dankbare voldoening hebben gestemd. De PROVINCIAAL NIEUWS eerste avond werd besloten met net opvoeren - van een blijspel in drie bedrijven getiteld „De erftante uit Amerika", opgevoerd door Rliksklompententoonstelling te de leden van den dames-naaikrans. Het stuk c dat goed opgevoerd werd mocht meermalen oChagetl een daverend applaus verwerven. Den volgenden dag mocht de tentoonstel ling weer veel belangstelling trekken, welke des avonds zelfs overweldigend mocht ge noemd worden. In het openingswoord van de avondbij- een komst heette de Weleerw. heer kapelaan allen welkom en in het bijzonder den Wel eerw. pater Aurelius S.S.C.C., welke een film te vertooning zou geven van het missiewerk zijner Orde op de Hawaï-eilanden. Onder de vele aanwezigen waren o.m. ook aanwe- AJle correspondentie betrekking hebbende op deze rubriek gelieve men te adresseeren “n den schaakredacteur van dit blad, Hof 6, Alkmaar. pan. Nog een klein stukje zee tot *s middags drie uur en we zouden de Medjawa, een der uitmondingen van de Mahakam-rivler op varen. De zeereis was dus achter den rug. Bijna vijf weken had ik op dat machtige wonder werk van God rondgedobberd. Ik heb de zee gezien en meegemaakt in ongeveer alle eendracht. Een krachtige stroom moet het I deiningen en verschijningen. Rustig gol- worden om door sterken Invloed den ver- vend, in mist en nevel, In stormgeraas. in keerden tijdgeest tegen te gaan en vooral spiegelgladde vlakheid. Dikwijls trof me bij door voorbeeld en daad het katholiek geloof te beleven en bulten te dragen. Dit I (Suonlam ipeius eet mare et ipee fecit mud; BargerL Stand Geboren: Nlcolaas, x. van H. van Hooff en G. van der Eng Joanna Catharina Agneta, d. van W. J. Aar- «Mnbuis en M. Bakkta Abd* Maria, <k ALKMAAR, 3 Januari Kaasmarkt Aanvoer 23 stapels, wegende 115.000 K G. Fabrieks, kleine 35, idem Commissie f 32.50, Boerencommjssle f 38, idem kleine 36. Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 2 Januari 200 stuks Bloemkool: Reuzen, 1ste soort 5.70—6.20. 30.000 Roode kool 180—6 40, 27000 Gele kool 1.60—3 5012000 Deensche Witte kool f 1.70—3.30. 8500 Ulen f 1.7Q—3, Groote 2—2.30, Drielingen 1.30, Nep 2.50, 100 Bleten 3.50. NOORD-8CHARWOUDE. Veiling van 2 Januari. Aanvoer 93.400 Roode kool f 3.80 6.20; 16.600 Gele kool f 2.70—3.50; 32.400 Deensche Witte kool f 2.80—3.30 78.000 Uien j f 1.10—190; Groote f 1.60—2.30; DriellngeR f 1.30. AMSTERDAM, 2 Januari De aardappel- De uitslagen van de derde ronde van he- achaaktournool te Hastings luiden als volgt: Oplossingen No. 771 van C. Schulz, Dortmund: dreigt 2. Dh5! m*t No. 772 van G. Tarucas. Zeimells: 1. Dh2! dreigt. 2. Dh5! mat. No. 773 van F. RAdlsch, Breslau: 1 Tal! L8 2. Thlt enz. No. 774 van M. Segers, Brussel: Tempo 2de soort. No. 775 van M. Segers. Brussel dreigt 2. De8 mat. No. 776 van A. Keirans, Riga: Tempo 2de soort. No. 777 van Dr. A. Meurs, Medan: 1. Lc2! Tempo 2de soort. Goede oplossingen ontvangen van: J. B. Jansen, te Alkmaar van No. 764 tot en met No. 777. K. Z. te Alkmaar, van No. 764 tot en met No. 775, uitgenomen No. 771. D. W. Kamoen, Amsterdam, van No. 764 tot en met No. 777, uitgenomen No. 768. F. W Nanning, Mlddelhamis, van No. 764 tot en met No. 777. Binnen 1 minuut 2 goals We denken reeds, dat Rotterdam met een 3—2 voorsprong de rust zal Ingaan, als Pe tit 1 minuut voor het verstrijken van de eerste speelhelft van een kans profiteert en den stand op 3-^3 Brengt. Van den aftrap af neemt Brussel het spel over, weer krijgt Racingman een kans. Petit gebruikt deze en het is 43 voor Brussel. Met een 43 voorsprong kan Brussel de tweede helft aanvangen, o- R. K. Kiesvereeniging. De R. K. Kies- vereeniging hield een algemeene vergadering In het vereenlgingsgebeuw. Aanwezig. 23 leden. De voorzitter de heer A. Dujjves opende op de gebruikelijke wijze, waarna de notulen onveranderd worden vast gesteld. Ingekomen was een schrijven van het bestuur van den Statenkieskring, bevat- tende de namen der cancidaten voor de as. verkiezing van Provinciale Staten. Candldaat gesteld zijn de heeren Groen en Kramer van Zuld-Scharwoude, de heer de Graaf Texel en Van Ntiland, van Schagen. De voorzitter 'merkte op dat de vereeniging het recht heeft, hieraan nog een drietal can- didaten toe te voegen. Op voorstel van den heer Jonker werd met algemeene stemmen besloten, den heer K. Molenaar van Wannenhuizen op de lijst te laten plaatsen. Twee voorstellen om met een paar voor aanstaande personen uit de vereeniging het drietal voltallig te maken, werden door de vergadering niet voldoende gesteund, zoodat tenslotte besloten werd, het bij één candl daat te laten. De voorzitter zegt, dat 25 leden tot 10 Ja nuari het recht hebben er nog een candldaat aan toe te voegen. Het bestuur stelde voor, ontheffing aan te vragen van de verplichting die de vereeni ging in artikel 10 lid 3 wordt opgelegd. Goedgevonden. De tentoonstelling De priesteruitzet, kunst- en smaakvol ver vaardigd door den Missie krans „Maria Mag dalena’’ vormde zeer zeker het middelpunt der tentoonstelling. Hulde aan de dames voor haar moeitevollen arbeid welke van groot nut is voor de Missie. Verder was de zaal, welke feestelijk was versierd, smaakvol ppgesteld met allerlei inzendingen door de vele tnissie- vrienden, zoo van hier als eldert, ten bate ^van het mooie doel afgestaan. Bijzondere aandacht trok de inzending der Gébr. Kuster welke naast verschillende soorten gebak een gebouw, model van de parochiekerk met pastorie in suikergebak demonstreerden. Verder hadden alle daarvoor in aanmer- I king komende neringdoenden hun beste corrupoudenue I voortbrengselen welwillend afgestaan en in- P. W. N„ te M. Uw schrijven in dank ont--J gezonden. vangen. Ook vele niet-katholieke ingezetenen ston- Partlj C 13 0—0 deij belangrijke inzendingen af voor het mis- 14b3 Party D 1 d4 PTC Wy wenschen allen een Zalig Nieuwjaar. ZONDAG, 2e Zondag na Kerstmis. Feest van den H. Naam des Heeren. 7 uur voor dl parochie; 10 uur uit dankbaarheid by eer koperen bruiloft. MAANDAG, half 8 voor Theodoras Duyves; in het Zusterhuis om 7 utlr voor Adolf He- veke. DINSDAG, Driekoningen, dag van devotie 7 uur voor Catharina van StratenBekker; 10 uur gez. H. Mis voor Gertrudis Beemster- boer; 6 uur Lof met gez. gebeden. WOENSDAG, 7 uur voor Corpe'is Keizer en overleden ouders. Begin van den school tijd; half 8 voor Louise BoelaarsDekkers. 1 DONDERDAG, half 8 voor overleden broe ders, zusters, ooms en tantes; 8 uur voor Af ra Kramer en Dr. Longine; half 8 Lot Melsjes-congregatie I en II. VRIJDAG, half 8 voor Gerrlt Kramer en overleden familie; 8 uur tot zekere intentla ZATERDAG, 7 uur voor Jan Kos en over leden fam.; half 8 voor Victor van der Bergh, ZONDAG, 7 uur voor de parochie; 10 üut voor Joannes Broersen. Collecte voor ds Afrlkaansche Missiën. De gebeden worden verzocht voor Come’la Kamper die In den Heer is overleden. -1-7- Roterdom. Het spel is nog geen minuut oud, of ’7an Nieuwenhove geeft met een fraai van dertig «eter afstand gelost schot aan Brussel de leiding, 10. De Rotterdammers laten zich echter door dit plotselinge succes niet van de wys brengen en vallen krachtig aan. Aan- vankeiyk biyven hun pogingen vruchteloos doch na tien minuten spelen schiet Forme- noy goed voor, het leder belandt by Manssen, die geen oogenblik talmt en den Belgischen doelverdedlger het nakyken geeft, 1—1. De Rotterdammers xyn thans in de meer derheid. Stuk voor stuk zyn zy grooter dan hun tegenstanders. Hoewel Rotterdam erg gehandicapt is door het missen van de Feyenoorcb-spelers. n.b. de «eheele midden- linie moest vervangen worden, valt hun spel best mee, de invallers werken goed. In tech niek zyn de Hollanders zelfs beter dan de Belgen, zy hebben meer balcontrdle en hou den het leder laag by den grond. Tenslotte weet Rotterdam dit verschil ook in een doel punt uit te drukken. Na yi minuten weet Westdyk voor de tweede maal Caudron te passeeren. 1—3. maal werd »e Brussel c. •chen Rotterdam •etache Entente DU VnltmnA. i Nog een zeereisje! Ze hadden me een beetje bang gemaakt. Op die binnenzeeën kon het aardig spoken op die betrekkelijk kleine booten. De meesten werden er zee ziek. Dus een mooi vooruitzicht! Maar als je den storm met de „Prins der Nederlan den" in de Golf van Lyon hebt dieege- maakt, denk je al gauw tegen een stootje te kunnen. En zoo erg was het niet. In tegendeel. de zee was heel rustig en de „Schouten” stampte maar voort de donkerte in naar Borneo. Het was altyd maar door varen, heel den nacht, heel den Woensdag en den volgenden nacht, totdat we ’s mor gens, Donderdag 22 Mei, op het eiland Poe- lau Laoet, aan de kust van het reuzen eiland Borneo, Stagen, de eerste haven plaats aandeden. Het was smerig weer. De regen viel grijs I en traag neer, de steiger was vuil en gaf geen behooriyk idee van de plaats. Witte I regennevel hing in de bosschen op de heu vels. Dit was het eerste wat ik van Borneo zag. Ik had zoo verlangend uitgezien naar I myn nieuwe vaderland, 'en omdat alles zoo vuil was en omdat de plaats zelf zoo on beduidend scheen, bleef ik aan boord. Je kon een stuk of wat houten huizen zien, de winkels! Toch heeft het mijnbedrijf er een pl.m. drieduizend menschen verzameld en er zyn ongeveer zestig katholieken. Na het lossen ging de „Schouten” weer onder zeil naar de volgende haven. Ik vroeg den kapitein hoe lang we tot daar moesten varen en het antwoord was: een uur pastoor. Haast niet te gelooven, maar het is toch zoo. Achttien K.M. boven Stagen ligt Kota Baroe. De zon was gaan schijnen I en het landschap toonde een vriendeiyker gezicht. We bleven in zee liggen en het duurde niet lang- of we gingen naar Balik- papan. De zee, die overal blauw was, had hier een bruine kleur, een beetje lichter dan cho colade. En de zee bleet kalm. We hadden niet veel passagiers, d.wx. Europeanen, maar een heele lading dekpassagiers, inlanders, die zich hier of daar als koelie gingen ves tigen. Dat was me een leventje onder die lui, die er werkelijk lui uitzagen. Als ze niet aten, lagen ze byna den geheelen dag op hun matje te maffen of te luieren. Na Kota Baroe huppelde de „Schouten" rustig door naar het oliecentrum, waar we ’s morgens ongeveer half zeven aankwamen. Dat was wat anders! Als je de baai van Balikpapan binnenvaart, heb je een mooi gezicht op de plaats, die zich ’n geweldig stuk aan weerskanten van de haven uitstrekt. De wegen zyn mooi en er rollen heel wat auto's overheen. Je voelt je in een belangrijke plaats, Balikpapan! DAAr was het, dat pater v. Dinteren z. g. twee jaar geleden op dienstreis was gestorven, moederziel alleen, alléén rust hy daar op het kerkhof. Op zyn graf hebben dekatholieken van die plaats, geholpen door een flinke bijdrage uit Ban- djermasin, *n mooi eenvoudig monument geplaatst. Maar de boot ging weer ge uw weg. Met ör. v. d. E. heb ik het terrein bezichtigd, dat de missie heeft weten te ver krijgen voor het bouwen van kerk en pasto rie. Balikpapan Immers heeft met de inlan ders: Tambi’s. Tlmoreezen, Florineezen enz. een katholieke bevolking van ongeveer 7 A 800 zielen. Er waren nog een paar kln- jonge dertjes te doopen in het ziekenhuis en daar door bleef ons geen tyd over nog andere vooradtastaande katholieken te bezoeken en Dinteren te bezichtigen, doordat 1. De Graal is een godsdienstige bewe ging. Zelf ons heilig geloof, de kostbaarste schat welke wy kunnen bezitten, ten volle beleven. Het jonge meisje moet de bewuste katholieke worden. Het meisje moet door haar voorbeeld anderen stichten, eensgezind een macht vormen, het offensief der moder ne wereld tot stilstand brengen door mild heid. zachtheid en vrede. 2. De Oraal is naast de godsdienstige ook een sociale beweging, zy heeft een eigen arbeidsbeurs, beroepskeuze, spaarkas, enz. In de fabrieken wordt door de graalleden actie gevoerd geiyk het cellenbouwende communisme doet. Nieuwe leden werven voor de vele clubs, waardoor ze dan ver plicht zyn om eens in de week een praat- avond mee te maken. 3. De Graal is ook een cultureele bewe ging. Den talenten en gaven, die een leder toch heeft, wordt gelegenheid gegeven om uit te groeten en te bloeien. Het is niet genoeg wanneer men geen kwaad doet, mei) moet goed doen om daardoor invloed te hebben. Alles wat we van God gekregen hebben moeten we later kunnen aanbieden met rijke aanwinst. 4. De Graal is een jeugdbeweging. De jeugd is de toekomst; daarom goed georganiseerd Van de Graal moet een goe de. frissche beweging uitgaan. Demonstra ties worden er gehouden; er bestaan wan del- en fietsclubs. De Graal-beweging moet geen kwezelarij zijn, doch goed degelijk ka tholiek de vreugde en den vrede naar buiten dragen. 5. De Graal is ten slotte een jonge vrou wenbeweging. Ze kunnen lid blyven tot ze trouwen. Wanneer de katholieke jonge vrouw beant woordt aan den geest en het heerlijk ideaal om uit liefde tot Christus en den even naaste het Kath. Geloof te helpen doen opbloeien en uit te breiden in de donkere lemen tyd, wat zal daar 3 van uitgaan, ook voor HOOltN, 31 December. Kaasmarkt Kleine f 36; Commissie f 35; Fabriek f 34; Fabrlekscommlssle geen. Aanvoer II 1 stapels, wegende 14402 kilo. Handel matig. VOLENDAM 31 Dec. Heden werden aan de veiling aangevoerd: 30631 eendeleren f 5.76— f 6.02; 1006 klpeieren f 5.35—5.70 BOVENKARSPEL .31 Dec. „De Tuinbouw” Groote gele uien 9.50—0.85; Nep 0.55; 1ste soort Bloemkool 7.8011.10; idem 2e soort 4.60—7.80; idem 3e soort 0.75—250; Roode kool 2.90—4.40; Witte Kool 1.70—2.60; Sprui ten 1.90. 2780 dozijn tulpen: Copland I 4.70 tot 7; idem H 1.703 30; Pierson I 9.70—10; idem II 44.80; Moore I 6.40; idem II 3.20. OBDAM, 31 Dec. „De Tuinbouw.” Aan* gevoerd werden: 7500 Kg. Roode kool 1 40— 5 30 6800 Kg Gele Kool 150—290; 8500 Kg. Deensche Witte Kool 1.50—3; 2000 Kg. Uien 1 40—1.70; 800 Kg. Roode Bieten 3; 1800 Kg. Wortelen 1.50. ’B-HERTOGENBOeCH, 31 Dec. Op de markt waren aangevoerd 1275 stuks, t.w.: 610 stuks hoomvej, 546 biggen, 15 zeugen. 57 schapen-lammeren, 47 kalveren De prijzen waren als volgt: Kalikoeien 220-360 per stuk; Kalfvaarzen 210—330 per stuk; Magere ossen en koelen 150—250 per stuk, Vette os sen en koeien 1ste kwal. 0.54 per pond, Mem 2e kwal. 0.47 per pond; Pinken 1351*5 P*r stuk; Zeugen 55—95 per stuk. Biggen 1.75 per week; Schapen 18—38 per IAnimeren 17—35 per stuk. Personalia Bij het te Amsterdam ge houden examen van de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden slaagde mej. L. Gootjes te St. Pancras. leerlinge van den heer J. du Burck alhier. De lezers van ons blad willen wy gaarne attent maken op de in dit nummer voor komende advertentie van een door het Ryks-Nyverheidslaboratorium te Delft in te tentoonstelling van Nederlandsche op Donderdag 8 Januari 1931 in Koffiehuis op Nieuwjaars- «en wedstrijd gespeeld tus- -i en een elftal van de Brus- stelling afgedraaid en door pater Aurelios toegelicht. w Afwisselend werden diverse attracties ge en het draaien >r de gemengde DE MISSIETENTOONSTELLING Nadat reeds weken lang her- en derwaarts de affiches „Bezoekt de B.M.T." waren aan gebracht, had alhier de officieele opening plaats van de Missietentoonstelling welke geëxposeerd was in het café „Het Gouden Hoofd”. Vooraf werd door het fanfarecorps in marschtempo een rondgang door het dorp gemaakt teneinde de stemming er in te bren- heer kapelaan van Lammeren» voorzitter van Inaar het hartje van borneo het tentoonstellings-comité, de aanwezigen het welkom toe. Zijn eerwaarde zette de beteekenis van de tentoonstelling in korte woorden uiteen en wees daarbij op het hoopvol Roomsch leven bij het jonge geslacht dezer parochie. Op het daartoe gericht verzoek werd door den Zeer eerw. heer pastoor Ammerlaan het traditio- neele lint doorg^knipt en de tentoonstelling met een hartelijk woord voor geopend ver klaard. want van Hem (God) la de zee en Hy heeft ze gemaakt! Men moet dus wel aanbiddend voor zyn Grootheid nederknlelen. De zee zlpgt ook zelf het loflied voor haren Schep per, want in een anderen psalm heet het weer: „Wpnderboar zyn de brandingen der zee; wonderbaar is de Heer in den Hoogen.” Luister eens hoe mooi psalm 106, 23-30 iets van de zee vertelt en dat bad ik juist op het eind van myn reis: „zy die zeewaarts stevenden, op schepen arbeid verrichtend op vele wateren, zy za gen de werken des Heeren en zyn wonderen in de diepte. Hy sprak, en een stormwind stak op en omhoog rezen hare golven; zy stegen tot aan den hemel en zy daalden tot aan de afgronden; hun ziel verging in on heilen, zy ontstelden en wankelden geiyk een dronkene, en al hun wysheid werd ver zwolgen. En zy riepen tot den Heer, toen zy in kwelling waren en Hy redde hen uit hun nooden en Hy zette haren storm om in een koeltje en hare golven bedaarden; en zy verheugden zich dat zy bedaarden; en Hy voerde hen naar de haven van hun ver langen.” Het land, waar voortaan myn priester- werk zou zyn, wilde ik biddend binnen gaan, want zeker is in de Missie aan Gods zegen alles gelegen. Niet dat ik er iets bul- tengewoons voor deed, neen, ik bad gewoon myn officie, dien dag juist van de H. Maagd. En in de lessen trof me byzonder het woord vaneen H. Augustinus: „Per Mariam salus” Door Maria het heil, de redding. Een rijke gedachte: immers door Maria komen tot ons alle genaden, die Christus door zyn verlossing verdiend heeft. Mogen ze over vloedig aan het arme Borneo geschonken worden! 'n Devies, want komen door Maria ons alle genaden, dan moeten ook de mis sionarissen tot de smeekende Almacht gaan, opdat Maria uit hare volheid, die een voor ons overstroomende bron is geworden, ryke- lyk over het missiewerk onder de heidenen en over de zielzorg onder de katholieken de reddende en verheffende kracht van ons geloof doe nederdalen. Aan het bidden komt een einde, even goed als aan een vroomgepeins, en dan ga Je weer met allebei je oogen naar het nieuwe land kyken. Nog altijd waren we op de rivier; linksen rechts zag Je niets dan bosch en wat verder weer bosch. Hier en daar een boorterreln van de B. P. M. en zoo totdat het donker werd. Dan zag je de donkere schaduwen van dat alles. Eindeiyk tegen zeven uur kre gen we Samarinda in zicht. Allemaal lich ten en lichtjes aan weerskanten van de rivier. Je zou denken aan een groote stad, maar geiyk vele plaatsen in Holland en In Noord-Holland heel bijzonder bestaan uit een heel lange straat of weg. zoo zyn dé meeste plaatsen aan de Mahakam in lengte uitgebouwd en gaan niet diep land In. Eindeiyk, na v y f uur op de rivier ge varen te hebloen, bereikten we Samarinda j en dat noemen ze dan een .kustplaats”. T Stond al lang naar den steiger te ky- I ken of Ik geen bekenden zag en verwachtte natuuriyk een of anderen pater. Maar niks hoor. Te langen leste zag ik een zwarte toog, gedragen door iemand met een baard. Ook waren er een paar heeren by hem. Het i was onze goeie broeder Egidius met de heeren de H. en v. d. 8. En dan dat weer zien van 'n confrater na zoon lange reis! Wat was ik biyi! De kennismaking was gauw gedaan en daar zaten we op de „Schouten” te praten en te redeneeren en te lachen alsof we elkaar sedert lang ken den. Er werd wat op gedronken, daarna ging ik myn galgemaal aan boord gebrul- Prilzen waren heden onveranderd. Aanvoer 5 ladingen, zynde 3744 HL AMSTERDAM. 31 Dec. Veemarkt. Aan- gevoerd werden 95 vette kalveren le kwal. I 11.08; idem 2e kwal. 0 901; idem 3e kwaL; 0.720.84 per Kg. levend gewicht; 31 nuch-| tere kalveren 1220 per stuk; 400 varkens - Vleeschvarkens van 90—110 Kg. 0.59—0.60; zware varkens 0.57—0 59; ^ette vaikens 0.55 tot 0 56 per Kg. slachtgewlcht. Caudron Lavigne Kluytmans Rn_a~'u S^oUtakx Van Nieuwenhove Moeschal Mettens Petit Weydisch Vente (Xerxes) (Neptunus) Westdyk (Xerxes' Wilson Te Amsterdam biykt groote belangstelling te bestaan voor de verrichtingen der tweede klasse clubs als D.WB.. D.E.C., Zeeburgla. enz. Niet alleen biykt dit uit het feit, dat hedenmiddag In het Stadion duizenden wa ren komen kyken naar hun favorieten. Voor de rust scoorde eerst v. Vliet, daar na Welsch voor de Zwaluwen. Hierna maakte Van Es er 31 van. Welsch bracht nog voor de rust den stand op 3—L Na de pauze bracht Krom door goed dooc- setten den stand op 41. Nadat een tydlang de strijd vrijwel geiyk Is opgegaan, komen de Amsterdammers in de meerderheid. Keeper Odyk verdadlgt zyn doel met veel bravoure, de paal redt ook eenmaal. Voorts verknoeien de blnnenspelers tal van kansen door hoog over te schieten of naast te knallen. Ook keeper Duivenbode wordt nog eenige malen op de proef gesteld. Na goed aangeven van C. Huisman weet Boeg in moeiiyke positie het leder schitterend in te schieten. 43. Een minuut later loopt Krom door op een ver naar voren gespeel- den bal en over Duivenbode heen is de stand 5—3. op den wandel. Zeg, juffrouw Jansen, gy hebt de strykwasch zeker buitenshuis gedaan, óm dat gy nu al klaar zyt? Welneen, buurvrouw. Myn heele wasch ligt al netjes gestreken in de kast. Maar hoe is het toch mogeiyk? Ik heb de myne -pas half aan den kant en ik was toch altijd eerder klaar dan gy. Begint gy er soms vroeger mee? Ook dat niet, buurvrouw. Maar sinds ik Osalon Styfsel gebruik, ben ik in Je helft van den tyd met stryken klaar. En Ostóon Styfsel strykt zoo gemakkelyk en zoo mooi en het is voordeelig ook, want men kah er gerust veel minder van gebruiken. Ik heb ook een pak Osalon Styfsel gehad, juffrouw Jansen, maar ik kan er niet mee werken, want by my schiet het tot klonten. Maar buurvrouw, Osalon Styfsel moet gl) dun aanmaken als melk, met meer koud water, b.v. op één eetlepel Osalon Styfsel minstens drie boordevolle eetlepels koud water, alvorens het kokend water onder goed roeren toe te voegen. Dan is tot klon ten schieten onmogelyk. Gy krijgt dan een dunne, ne’dere. doorzichtige styfsel.... en strijken, buurvrouw, gewoonweg schitte rend! «ra >z.2»,z Na de pause Dadeiyk na de hervatting zitten de Rot terdammers, er goed op, herhaaldeiyk zwer men zy voor het Brusselsche doel. Een doel punt hangt in de lucht. Caudron begaat een fout en Lagendaal is er als de kippen by, profiteert handig van de fout van den Belgischen keeper en scoort 44. Het spelpeil zakt dan danig; de ontmoe ting wordt lang niet meer zoo interessant als voordien. Lavigne en Kluytmans hebben er goed het oog in en onderbreken de Rotterdam- sche aanvallen goed, in laatste instantie werkt Caudron weg. Ook aan den anderen kant biykt de verdediging voorloopig te sterk te zyn voor het Brusselsche aanvals- qulntet. Bunt krijgt dan ook niet al te veel te doen en hy heeft er geen moeite mee. Een kwartier, voor het einde, komt er weer leven in het spel. Vente krijgt er zin in; hy onderneemt een fraaien soloren en zoowaar, zyn schot kan keeper Caudron niet houden ep Rot terdam heeft de leiding, 45. Brussel zet er dan alles op om geiyk te maken. Aanval op aanval wordt op het Rotterdamsche doel genomen, maar Hoo- gersteeker en Frenck verdedigen goed en blyven nog meester over het veld. Met verre trappen weten zy telkens, na een aanval onderbroken te hebben, hun terrein te zuiveren. De spanning stygt en 5 minu ten voor het einde slaagt Petit er in Bunt te passeeren en den stand wederom geiyk te maken 5—5. Amsterdam heeft dan nog het, beste van het spel, hun zwoegen wordt beloond els De Vries vanaf de iyn goed voorzet en Roeg ^^Mrt dezen stand kwam t einde. Scheids rechter Hauber was slap in zyn ook de buitenspelregel is zyn sterkste «yde niet. boden als verlotingsuitsla; van de simplexmaclüne. zangvereemging „St. Caecillia” opgericht uit de beide Mariacongregaties werd ondér lei ding van den heer Jac. Scholten een drietal nummers uitgevoerd, welke zeer goed vol- deden en welke een dankbaar applaus ver- wy mogen niet vergeten, dat opdracht wierven. H tot levering aan Nederlandsche fabrieken Onder groote spanning had vervolgens de de werkloosheid vermindert of verhindert, trekking plaats der groote loterij waarbij ioo hetgeen in het belang van het algemeen is. prijzen werden toegewezen. Vermelden we nog dat het geheel zeer ge animeerd onder muziek en zang verliep en de vele attracties heel wat geld in het laatje brachten ten bate van het doel waarvoor de tentoonstelling is opgezet dan kunnen we zonder overdrijving getuigen dat de ten toonstelling zeer goed is geslaagde De avond van sluiting werd besloten mét het zingen van een missielied, waarvan de tekst was op gesteld door den heer C. Kanter. richten klompen het Noord-HoUandsch Schagen, Laag-zyde B 53. De bedoeling van deze tentoonstelling is zoowel den gebruiker als den handelaar in zig burgemeester Oostveen, pastoor Hei de gelegenheid te stellen kennis te nemen van het hooge peil onzer klompenindustrie kapelaan Rutten, van Zwaag. De en van de verscheidenheid van modellen, 7ier actenjverd onder groote^belang- welke in ons land gemaakt worden. Ons land staat hierin niet achter by het buiten- land. De kwaliteit is goed, dus mag de prijs naar verhouding ook goed zyn. Op een goeden klomp loopt men langer dan op een slechten, veel goedkooperen. klomp. De tentoonstelling wil het .zaken doen” bevorderen en daardoor het afzetgebied van de Nederlandsche productie vergrooten. mogen niet vergeten, dat opdracht levering aan Nederlandsche fabrieken werkloosheid vermindert of verhindert. is de wensch van onzen Bisschop. Aaneen- geschaard om het rijk van Christus niet al leen te behouden, maar uit te breiden. £e Graal streeft voornamelyk de vol-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6