Thomasvaer Pieternel en Rechtschen binnen Teruel Bomaanslagen te Sjanghai op Japanners Kamerontbinding in Roemenië? 'l Hoest- •1 r DE NIEUWJAARSWENSEN VOOR 1938 BONBONS Brand eischt vijf dooden VlCKS NIEUWE FUNCTIE VOOR VAN SITTART CHINEEZEN OEFENEN WRAAK „Blijft trouw aan de Kerk!” MAANDAG 3 JANUARI 1938 Prins Bernhard reikt Britsche beambten onderscheiding uit mishandeld La Muela de Teruel "gevallen Doodelijk ongeval te Rotterdam pieternel. I- VOOR MOEDER EN KIND Een groot missionaris overleden Anton van Duinkerken schreef den tekst De prijsvraag voor een Ariënsportret Ernstige vechtpartij Li woonwagenkamp Geen verlenging van de „Expo”? Triest symbool van broederstrijd Vrijdagmiddag zyn de troepen van generaal Aranda de ttad binnengedrongen Politieke twist tusschen Spanjaar den met doodelyken afloop Belgisch arbeider met vier zyner kinderen omgekomen Oude traditie in den Amsterdam- schen Stadsschouwburg voortgezet Ontroerend beroep van Kardinaal Faulhaber op de Duitsche katholieken Collecte voor een uitgebreid sociaal-hygiënisch werk De F ranze he Senaat verwerpt het voorttel Geen enkele inzending is bekroond CLANDESTIEN ALCOHOL GESTOOKT Overvallen op auto’s in Syrië BEJAARDE MAN DOOR AUTO GEGREPEN Hy wordt diplomatiek adviseur van het Foreign Office De gemeenteraad der internatio nale concessie neemt strenge maatregelen j. 1 In het voorjaar van 193lf zouden weer algemeene verkiezingen worden gehouden V redesonder handelingen 77.5% van het budget voor courantenreclame De vier grootste Amerikaansche tabaksmaatschappijen, die, zooals bekend, te zamen ongeveer 85% der markt hebben veroverd, besteeden In de periode 1929—1936 230.778.000 voor reclame in couranten, In tijd schriften en door de radio. VW 4 air Wat doet ge daar? LONDEN, 1 Jan. (Reuter) PIETERNEL. Dat kan ik soo maar niet geloovei THOMASVAER. itaOMASVAER. ge THOMASVAER. beroofd. De politie PIETERNEL. Dat ia gelukkig weer voorbij Een met phosphor gevulde flesch. aldus Reuter, werd naar het huis van Koesjin Wih, een bekend koopman en lid der onlangs ge vormde organisatie tot heropbouw der ge bieden bij Sjanghai, geworpen. De aanvaller is gevlucht. BRUSSEL, 1 Jan. (Belga.) Bij een brand in een huis te Vilvoorde is een ar beider met vier van zyn kinderen om het leven gekomen. Een vijfde kind kon uit het brandende huis gered worden. THOMASVAER. Herinner U het Blauwe Zand En de verschrikkelijke dagen Der Amsterdamsche moordaanslagen Over dien auto wordt even van gedachtes wisseld: Anton van Duinkerken heeft dit jaar den Nieuwjaarswensch gedicht welken op Nieuw jaarsavond Paul Huf als Thomasvaer en An nie Verhuist als Pieternel na Vondels „Gys- breght” in „De Bruiloft van Kloris en Roos je” hebben uitgesproken. De „Amsterdam sche Tooneelvereeniging" heeft dese traditie in eere gehouden en een onser jongere dich ters bereid gevonden aan een oud gebruik nieuw leven te schenken. Daarbij heeft de auteur rijn voorganger Otto Zeegers, die in het afgeloopen jaar vrij onverwacht stierf, met enkele woorden herdacht. Nog leden wetenschap en kunst een groot verlies Door t sterven van Verwey, die nieuwen adem blies In d’oude studlestof. Het leven va.. zijn leven Heeft hij aan Hollands kunst en Vondels roem gegeven Van de Jamboree komt het gesprek op veler lei andere zaken en gebeurtenissen als avond- retours, vliegsport, Amsterdamsche tram, nood lijdend „Artls" en ’t komend Raadhuis' THOMASVAER Ik heb mij al eens afgevraagd Is er van 't jaar dan niets geslaagd? Moge Nederland Bij zóóveel wee den vreé bewaren. Dan vraagt ze, de bewegingen van Thomas ziende: THOMASVAER. Tenminste wie op vrije voeten Voor het Gerecht getuigen moeten. Wie achter slot en grendel zit Zal over het edelst volksbezit Van 1 vrije Neérland anders denken. PIETERNEL. Dat woord is uit mijn hart gesproken Maar heb ik niet een stank geroken Alsof een auto langs ons reed? PIETERNEL. Wie rijdt dAArin voor zijn plelzier? Die moet zich nogal wat verbeelden! Hij zag er uit of hem iets scheelde, En wat ik niet van hem begreep, Hij zat in de auto met een zweept Het wapen der Koetsiers te dragen onteert een man in pantserwagen Is er wellicht iets aan de hand? Dat willen, Pieternel, wij blijven: Hetgeen wij zijn, tracht m’ons te drijvt Naar vreemden dwang, dan staan wjj pa?, Dan wordt in Holland overal De vaderlandsche weerzin waakzaam Tegen wie stuursch en onverdraagzaam Ons dierbaarste bezit miskent En ons gevoel voor vrijheid schendt. PIETERNEL Toch wel, van alles wat ik zie Is 't best geslaagd de Jamboree. THOMASVAER. Ministers spreken vaak voor dooven Het onderwijsdepartement Is daar al jaren aan gewend Of de minister schreeuwt of fluistert Daar is geen sterveling, die luistert Zoo vraag ik U, hoe schrijft men thans De spelling van het Nederlandse!)? PIETERNEL. Pas op. WU willen niemand krenken Maar mij heeft het als jöu verbaasc Dat één man vrijuit Sinterklaas! Met roe en gard bij landgenooten En wie 't belet wordt ingesloten! THOMASVAER. Zoo hoorde ik onlangs in Den Haag Daar hebben ze toch altijd graag Iets heel bijzonders dat zij twisten Over het recht van Journalisten Op zwijgzaamheid als men hun vraa: Wat hun te zeggen niet behaagt Hun vak wordt zelden opgevijzeld Maar toen die Hansen werd gegijzeld Om het geheim dat hij bewaart Riep ik: „Zoon kerel is iets waafd!” H.M. de Koningin heeft den heer W. Brants- ma, jagermeester van H.M. de Koningin en koninklijk houtvester, ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum in koninklijken dienst be noemd tot officier in de Huisorde van Oranje. Deze onderscheiding is den heer Brantsma Zaterdagavond door Z.K.H. Prins Bernhard per soonlijk uitgereikt. Rtjksambtenaren en recherche hebben in een woning aan de Dirk Langenstraat te Delft twee ketels met in gisting zijnden alcohol in beslag genomen. Tegen den bewoner M. is proces verbaal opgemaakt. Hij werd dit jaar twee maal betrapt op bet clandestien stoken THOMASVAER en PIETERNEI En U tezamen Goede menschen Willen wij een goed jaar toewenscher. Draagt elk een handje daartoe bij Dat het nieuw jaar gelukkig zij. Officieel wordt te Boekarest medegedeeld, dat de Roemeensche regeering niets bekend is van een mededeeling van de regeering van Sovjet- Rusland, waarin het nlet-aanvalsverdrag wordt opgezegd. PIETERNEL. Niet zóó maar zó, en dan weer anders Tot ergernis der Nederlanders. PARIJS, 31 Dec. {Havas.) Na een politleken twist heeft een Spanjaard met revolverschoten zijn landgenoot Vlrgilio Pias, den penning meester van het comité voor het republikeln- sche Spanje, gedood en vervolgens de hand aan zichzelf geslagen. Op de prijsvraag om een geteekend profiel portret van Mgr. dr. Alph. Ariëns, z.g, uitge schreven door het Nationaal Ariénscomlté, wa ren totaal 43 inzendingen binnengekomen. De conclusie van de jury, bestaande uit de hee- ren prof. Gerard Brom uit Nijmegen, Jan En gelman uit Utrecht en Jan Nieuwenhuis uit Rotterdam, die dezer dagen te Utrecht verga derd heeft, was, dat geen der ingezonden tee- keningen in aanmerking kon komen voor een bekroning. Een klok slaat.... Thomasvaer en Pieternel herinneren zich dat ze te lang samen praten en nu met hun wensch moeten beginnen* Naar verluidt hebben Japansche mariniers een Briiechen Inspecteur van de re meen lelij ke politie te Sjanghai ernstig mishandeld, teen hy op het bureau van den Japamchen marinestaf verklaringen kwam afleggen om trent een aanranding, die gepleegd sou i|jn. Een brigadier van politie, eveneens een En- gelsehman, die kwam vragen waar de in specteur Neef, werd eveneem mishandeld. LISSABON, 31 Dec. Kort geleden to te Angola, in Portugeesch Oost-Afrika, over leden de Engelsche pater Lulz Kellling. hoofd van de Katholieke missie in Zuld- Angola. die 43 jaar van zijn leven heeft doorgebracht onder de inlandsche bevol- ALEPPO, 31 Dec. (Havas). In den afgeloo pen nacht zijn op den weg van Aleppo naar Alexandrette, op vier kilometer ten Westen van Aleppo, dertien auto's door vijf gewapende van bandieten aangehouden en stelt een onderzoek in. I THOMASVAER. De -doffe schaduw van den dood Gleed scheerlings langs den moederschoot Een oogenbl*': scheen dood en leven Zich in een tweekamp te bege/en Toen mocht haar sterke liefde zijn Het algenezend medi-ijn Om het geluk. dat -v'j verwachter Spaarde de hemel 's levens krachte- SJANGHAI, 3 Jan. (Domei). Zondag heb ben Chineesche terroristen vier bomaan slagen gepleegd op Japansche troepen en Japansche katoenspinnerijen. Vijf Japan sche soldaten en rijf Chineesche burgers, O-w. een vrouw, werden tegen half twaalf *s morgens gewond door twee handgranaten, welke door Chineesche soldaten in burger werden geworpen naar 60 Japansche solda ten, die op weg waren naar de renbaan. Men moet klaarblijkelijk nog leeren Een stad in vreugde te verkeerenl Wat pracht zou 1 zijn in Amsterdam, Wanneer daar eens een volksfeest kwam Dat alle wijken op zou fleuren Met licht en klank, muziek en kleuren Guirlandes entheaterspel. Want onze acteurs vergat men wel Bij deze hulde der geleerden En wat wij bovenal begeerden: Een optocht door de straten heen. Geen sluitingsuur voor 's avonds één Maar overal nog vreugd en bloemen! Een feest, waarop wij zouden roemen Jaar in, jaar uit. Voor ann en rijk Moet op zoon feest de vreugd gelijk en heerlijk wezen. Duizend prachten, weerspiegeld in de schoone grachten THOMASVAER. De helft van ’t werk is ’t goed begin Dit nieuwe jaar zet prachtig in En het belooft een Jaar te wezen Beter dan eenig jaar voor dezen Het Nieuwe Jaar is naar mijn zin Dit wordt het jaar der Koningin Geen schooner jaar in Haar regeering Dan 't Jaar dat zooveel Jubileering Belooft als 't aangebroken Jaar. Nog een poosje babbelen de twee samen Thomasvaer in zijn vestzakje begint te grabbe len en er een muntstuk uit haalt dat hij in een ander vestzakje steekt. Pieternel heeft juist een zin beëind met den wensch: SARAGOSSA, 1 Jan. (Havas). Naar verluidt, is generaal FaHos gisteren door de rechtsche troepen gevangen genomen te Teruel. Fallos was in het begin van den burgeroorlog gewoon luitenant. o THOMASVAER Het jaar. dat Vondel heeft herdacht Riep ons voor 't oog weer de oude pracht Van 't Amsterdam uit Vondels dagen Wii hoorden Vondels verzen vragen Aan 't Stadsbestuur, door wijs beleid Te zorgen voor de veiligheid Der ingezetenen, wij-hoorden De schoone en eerbiedvolle woordt Waarin hij burgemeesters prees Was het dan niet, alsof hij wee» Op dien modernen Goudeneeuwer De Vlugt, een dader en geen schreeuwer De Vader van zijn Vaderstad? Hem wenscht heel Amsterdam: Vivat' PIETERNEL. Hoe schrikkelijk sloeg ons 't ongelul: Van onzen Prins. Hoe voelden allen Oe smart die plots kwam overvallen De diepgellefdc kroonprinses! Haar dapperheid werd elk een les In 't bitterste der bange dagen Wist zij met moed haar leed te drage: En droeg de toekomst van haar land Maar God zij dank, de sterke band Van ’t land met die het Land bevrijdde Werd sterker door het samen lijden Die met haar land de vreugd en rouw Van veertig jaren heeft gedragen En wist te geven zonder vragen Zij won ’s volks liefde tot haar loon Onze gehechtheid aan de Kroon Blijkt helder uit het medeleven Met wat het leven heeft gegeven Aan 't vorstenhuis in vreugd of druk! Wellicht staat zoo*n feest ons te wachtc». Maar Tc loop op t komende vooruit En denk weer aan de schoone bruid Van t voorjaar Thomas, dat was heerlijk Men leeft in Holland dikwijls deerlijk Vervelend, acht de saaiheid: Wet der burgerdeugd en niemand zet i zijn zinnen op uitbundigheden. Maar *t is nog niet soo lang geleden, Toen braken wij die sombren schijn En toonden ronduit wie wij zijn. PIETERNEL. wij wenschen^’t vorstelijk paar Dc schoonste gift van het nieuwe ja» 'Jle hun jong leven zal vermooien En onze hoop in vreugd voltooien. Volgens een bericht in de Japansche bladen is het nabijgelegen huis van den raadsheer der ambassade Zondag door een anderen brand licht beschadigd. De in de provincie SJantoeng opereerende Japansche troepen hebben Taian op ongeveer 40 K.M. ten Zuiden van Tsinan bezet. Zooahr men weet, aldus Domei, wilden de Chi neesche troepen zich te Taian herstellen, na hun terugtocht uit TSlngjt. De Japansche troepen begeven zich thans naar Tsingtau. Te Nanking is het volgens Domei op Nieuw jaarsdag rustig geweest. De commissie tot hand having van den vrede is formeel ingesteld on der leiding van Tau Hsi Sjan. De commissie heeft de Chineesche nationale regeering afge zworen. Sedert verscheidene dagen gaat de politie te Peiping over tot confiscatie van huizen en eigen dommen van cp den voorgrond tredende led/n der Nanking-regeering en der Kwo Mln Tang. Men onderhandelt verder met de banken, waar deze personen geld, baren goud en juweelen. vaak voor een aanzienlijke waarde, hebben gedepo neerd. Inmiddels zouden de gemeenteraden en de- partementsbesturen door tydeiyka bestuurs commissies vervangen worden. De oubollige boerenbruiloft is in gang en we wachten op de twee oudjes. Waar blijven Tho masvaer en Pieternel? De vertoonlng stokt, „Speelt voort” roept de regisseur, maar het ha pert.... De twee laten op zich wachten, maar komen eindelijk van een zijde, vanwaar niemand hen verwachtte. Ze hadden een uitstapje naar de Amstelstad gemaakt en Thomas begint er aanstonds van te vertellen. „Het was om Vondel te herdenken!” Pieternel bekent: „Nooit heb ik zooveel hooren praten!” Maar Thomas meent: „Toch bleef het rustig in de straten, geen mensch trok er zich veel van aan”. En Thomas klaagt dat Vondels standbeeld achteraf bleef gezet in het park. Volgens officieuze berichten, afkomstig van rechtsche-rijde, hebben de troepen van generaal Aranda, die het centrum der linies van dp regeeringstroepen aanvallen, vanochtend om tien uur in stormloop La Muela de Teruel ge nomen, die Teruel overheerscht. De operatie ging gepaard met een aanval van vijftig drte- motorige bombardementsvliegtuigen en werd voorafgegaan door een hevig bombardement der zware artillerie. PIETERNEL. Onze gedachten zijn bjj haar Geweest in spannende oogenbllkken Wjj deelden met Haar angst en schrik en Wij sullen met Haar deelen vreugd s Lands beste Vrouw heeft ons de deugd Van ’t roemrijk vorstenhuis van Neérland Getoond en tegen eiken weerstand Haar volk Beschermd in tijd van nood Die daden maken Vorsten groot Waardoor een eedle heerschappij leidt rot de verzekering der vrijheid. De opperbevelhebber van de Argentljn- sche luchtmacht, generaal Armando Verdaguez, is, op uitnoodiging van Goe ring. voor een tweemaandeiyksch bezoek te Hamburg aangekomen 3) De politieautoriteiten in de Internationale nederzetting hebben het recht alle huizen te doorzoeken, openbare en particuliere, om na te gaan of er zich wapenen bevinden. 4) Eenieder, dlq inlichtingen geeft over ter roristen en over wapens, waarvoor geen ver gunning is gegeven, zal worden beloond. het prinselijk gezin, door GroëW, Witte en Wit- Gele Kruis zal worden gehouden. De opbrengst van deze collecte zal ten goede komen aan het provinciale en plaatselijke werk, dat de Kruisvereenigingen op dit gebied verrich ten, zooals praenatale zorg, kraamhulp, zuige lingen- en kleuterbescherming. Waar het grootste gedeelte van dit voor onze volksgezondheid zoo belangrijke werk zoo b.v. de honderden consultatiebureaus voor praena tale zorg, zuigelingen en kleuters wordt ge daan niet alleen ten behoeve van de leden, maar ten behoeve van allen, die er gebruik van wil len maken, verdient deze collecte warme aanbe- veling. Ofschoon T&uig Kal Sjek de Japansche vredesvoorwaarden van de hand gewezen heeft, worden, naar Reuter verneemt, de be sprekingen tusschen hem en den Duitschen ambassadeur Trautmann nog steeds voort gezet. I PARIJS, 1 Jan. (Havas). Overeenkomstig de aanbeveling van zijn flnancieele commissie heeft de Fransche Senaat met 224 tegen 73 stemmen het wetsontwerp tot verlenging van de Internationale tentoonstelling voor kunst en techniek in 1938 verworpen. A h r te' j MUENCHEN, 1 Jan. (Reuter). In zijn Oude- jaarspredlkatle in de Frauenkirche te Muen- chen heeft Kardinaal Faulhaber een ontroe rend beroep gedaan op alle Duitschers. trouw aan hun geloof te blijven. Z.Em. verklaarde, dat de ergste beroovlng, die een, volk kon over komen, was, dat het van zijn God werd be roofd, doordat deze bulten het familieleven en de scholen en ver van de jeugd werd gehouden. Nog grooter ramp voor de volken der heden- daagsche wereld is de verheffing van mensche- lüke wezens tot góden. De beste wenschen, die zij konden hebben, is, dat Christus gebracht zou worden aan de Dultsche jeugd, aan de arbeiders en hun familie. Het is verschrikkelijk de in de Dultsche pers afgedrukte godslasterlijke taal te lezen, aldus Kard. Faulhaber: hierop moet straf volgen. Bijna tegelijkertijd hebben Chineesche solda ten in burger bommen geworpen naar Japan- sche katoenspinnerijen, waarbij niet veel mate- rieele schade werd aangericht, doch waarbij twee Chineezen werden gewond. Deze bomaan slagen werden algemeen beschouwd als een onderdeel van een terroristisch plan, dat is op gesteld door het Chineesche „Volksfront'. Er werden handgranaten van een modern type ge bruikt. THOMASVAER. Een kwartje sparen Want zei nns de minister niet: .Dat maait een eind aan veel verdriet Na maagre komen vette jaren Als wü voldoende kwartjes sparen, Het biedt niet veel gezelligheid Maar voert ons naar een beet’ren tü Zondagnacht is in de Oranjeboomstraat te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd, dat den 61-jarigen B. J. Torcqué uit de Stam- pioenstraat het leven heeft gekost. Ter hoogte van de Roentgenstraat bij de tramhalte stak de man schuin den rijweg over toen er op dat moment een personenauto aankwam, welke bestuurd werd door C. B„ wonend in de Strijenschestraat. De bejaarde man werd deor den linkerkant van den auto gegrepen en ongeveer dertig meter meege sleurd. Met een schedelbaslsfractuur is de man in ernstigen toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij kort na aan komst is overleden. De auto Is in beslag genomen; de politie stelt een nader onderzoek in. LONDEN, 31 Dec. (Reuter). Sir Robert van Sittart, de permanente Britsche on- derstaatssecretaris voor bnitenlandscho - zaken, is benoemd tot voornaamsten diplo- matieken adviseur van het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Sir Alexander Ca dogan. thans plaatsvervangende onder staatssecretaris aan dat ministerie to tot z(jn opvolger benoemd.. Behalve de reeds bekende maatregelen, welke In hoofdzaak tegen de Joden gericht zijn, zou de regeering, volgens de bladen, besloten hebben in het voorjaar algemeene verkiezingen te houden, en zou het uit de verkiezingen van 20 December voortgeko men parlement ontbonden moeten worden voor 17 Februari, den datum, waarop de heropening van het parlement was vastge steld. Economisch is deze uitgave natuurlijk volkomen gemotiveerd. Men moet immers op dit, aan concurrenten soo uitgestrekte terrein, wel over zeer doelmatige en zuinig werkende ver- koopsmethodes beschikken. Dat goed toegepaste reclame zoo’n efficient verkoopsmlddel is, blijkt telkens weer. 77^% van bovengenoemd reclame budget werd besteed aan couranten- Doch *t Raadhuis, dat er komt, zal eeuwen blijven staar. Hier meet het nageslacht óns kunstvermogen aan Geprezen of gedoemd zullen de vroede vaderen Van ’t heden zijn by hen, die later daar vergaderen Leden van bedoelde ‘organisatie worden door de Chineezen als verraders beschouwd. Donder dag werd een lid dier organslatie, Lo Pa Hong, zooals wij meldden, vermoord. Voorts werd een bom ontdekt in den tuin van het Japansche consulaat-generaal. De helsche machine is niet ontploft. De reeks terroristische uitbarstingen in de Internationale nederzetting is volgens Domei aanleiding geweest voor den gemeenteraad om tot handhaving van den vrede en orjje in de inter nationale nederzetting eenige noodmaatregelen te nemen. Deze Maatregelen behelzen: 1) Eenieder, die militairen In de Internatio nale nederzetting aanvalt, zal aan de betref- f *tde legerafdeellng worden uitgeleverd. 3) Eenieder die met de wapenen in de hand een misdaad pleegt in de internationale neder zetting. wordt buiten de wet gesteM en ver bannen. Naar wij vernemen, zal in tal van gemeenten, over geheel Nederland verspreid, worden deelge nomen aan den algemeenen speldjesdag r*~ het werk van Moeder en Kind, welke, by gele- ------ genheid van de verwachte blijde gebeurtenis In I inval In het kamp en doorzocht al de wagen» Een der agenten zag by een wagen een paar g klompen staan, die hy kende als toebehooren- de aan den verdachte. Hy ging den wagen bin nen en na eenig zoeken vond hy inderdaad verdachte D. onder het bed van den eigenaar B. verborgen. De man werd gearresteerd, om zwaar geboeid naar het politiebureau te wor den overgebracht. Zaterdagmiddag is hy verhoerd door dei> loco-burgemeester, wethouder H. W. G. O. Call’ cm vervolgens ter beschikking gesteld te wor den van den officier van Justitie te Amster dam. De verdachte staat ongunstig bekend In verband met het doodsbericht schrijft de „Diarlo de Noticlas”. dat „Portugal een vqn zyn beste burgers en een steunpilaar van zyn overzeesche gewesten verloren heeft.” Drie jaar geleden is aan pater Kellling het prootkruls in de Orde van het Portugeesche Ryk uitgereikt door dr. Monteiro, den huldi gen Portugeeschen gezant te Londen. BA) deze gelegenheid vertelde pater Kellling, dat rijn eene groots verlangen was in Angola te ster ven, en om die reden weigerde hy tijdens zyn jongste ziekte naar Europa overgebracht te worden. In officieele Chinqpsche kringen is men er hoogst verwonderd over, dat de vredesvoorwaar den bekend zyn geworden. Het was de bedoe ling, omtrent de voorwaarden en de besprekin gen de grootste geheimhouding te- betrachten. Nu de Japansche^oorwaarden gepubliceerd zyn, verklaart men In officieele Chineesche kringen, dat Japan ze aanzienlijk dient te wyzigen, in dien het werkelijk vrede wenscht. De Japansche voorwaarden vormden het resultaat van de in formatieve besprekingen, die Trautmann in De cember met Tsjang Kal Sjek heeft gevoerd. De woordvoerder van het Japansche leger te Sjanghai heeft medegedeeld, bevestiging te heb ben ontvangen, dat een brand het hoofdgebouw van de Sovjet-ambassade in de asch heeft ge legd. Vrijdagavond was een aantal bewoners van het woonwagenkamp te Russum op bezoek in het kamp te Laren, om gezamenlijk het oude iaar op feestelyke wyze te beëindigen. Te dien einde werd in de kom der gemeente een café bezocht, waarna men met sluitingstijd zich ge zamenlijk naar het woonwagenkamp op de grens van Laren en Eemnes begaf en daar de feestviering voortzette. Om 3 uur kregen de 33-jarige D. D„ thuis behoorende in het woonwagenkamp te Laren, en de 35-jarige G„ uit het woonwagenkamp te Bussum. twist, waarbij men tot handtasteiyk- heden overging. Toen op een trapje var. een woonwagen stond, viel D., die gewapend was met een zeis, hem aan. De man sloeg wild om zich heen en trof O. in het rechter- dy- en onderbeen, waardoor de man deerlyk gewond werd. De politie was spoedig aanwezig en vond het slachtoffer in een grooten bloedplas in br' kamp liggen. Nadat geneeskundige hulp was verleend, 1» het slachtoffer per brancard naar het St. Jans-ziekenhuis te Laren overgebracht, waar chirurgisch moest worden ingegrepen. De toestand van het slachtoffer was Za terdagavond niet levensgevaariyk. doch men vreest, dat hy het rechterbeen zal moeten missen. De politie heeft direct een ondersoek inge- voor I steld. De dader bleek voortvluchtig. „----| Zaterdagmorgen 11 uur deed de politie een Het Uitvoerend comité van het Joodsche we reldcongres heeft zich tot de regeeringen tan Engeland en Frankrijk - gericht met een tele gram. waarin het zich verzet tegen de onder drukking of de beperking der burgerrechten der Joden in Roemenië. Het telegram merkt op, dat de voorgenomen maatregelen strijdig zouden zijn met het minderhedenverdrag van 9 December 1919, dat gewaarborgd is door den Volkenbond, en waarvan art. 13 den leden van den Volkenbondsraad de verplichting oplegt zoo noodig op te treden. LONDEN. 1 Jan. (Reuter). In Britsche diplomatieke kringen wordt verklaard, dat de benoeming van Vansittart in zijn nieuwe functie geen grootscheepsche hervorming van het departement van Buitenlandsche Zaken ten gevolge zal hebben. Door zyn benoeming tot voornaamsten diplomatieken raadgever” van den koning volgt Sir Robert Vansittart in rang aan het minis terie van Buitenlandsche Zaken onmiddeliyk op Eden, terwijl de permanente onderstaats secretaris, waartoe thans Cadogan is benoemd, op hem volgt. Soortgelijke functies werden voor korten tyd Ingesteld aan het ministerie van Financiën en by de Board of Trade, waar zij respectievelijk vervuld worden door Sir Frederic Leith en Sir Horace Wilson. Dooden worden herdacht: Esther de Boer-van Ryk, Ko van DUk, professor van Rooy ,,eer> idler geestdriftige leeken, die onze kunst van ganscher hart genegen was”, alsmede Albert Verwey. king, en een groote steun was voor de overheid ter handhaving van den vrede onder de verschillende stemmen. SALAMANCA. 31 Dee. (Havas). De rechtsche autoriteiten hebben officieel medegedeeld, dat Teruel heroverd to. Volgens een radiobericht van het alge meen hoofdkwartier van de rechtsche troe pen heeft generaal Aranda medegedeeld, dat z0p voorposten om vier uur des middags de storten van Teruel zyn binnengetrok ken, en dat zU hopen zich laat in den middag geheel van de stad te hebben meee- ter gemaakt. BOEKAREST, 31 Dec. (Havas). Koning 7arol zou vanavond per^radlo een boodschap •ichten tot het RoemeenSfche volk. Minister president Goga zou langs denzelfden weg het programma van 'de nieuwe regeering bekend maken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 14