„Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 29 December 1895. Erastawststoffea en Groenteteelt. N ieuwstij dingen. zóó goed voor, dat men 't hem op zijn ouden dag niet euvel meer kon duiden, dat hij in z'n chambre-cloaks een visite bracht aan Mevr. DÓ' Ridder. En juffrouw Mathijs, de huishoudster, welke rol werd vervuld door Mej. Engel, kan verze kerd zijn haar aandeel te hebben gehad in den bijval dien bij de uitvoering van hot zangspel de leden verwierven. Maar nu „Willem Frank" nog. In de rol van matroos kon onmogelijk be ter keuze zijn gedaan. Op en top zeeman, als openhartige, gulle matroos, met roijale bewe gingen was de heer S. Opperdoes voor deze rol geknipt. De zeemanstermen goed uitspre kende, houding en figuur tot zijne beschikking hebbende, vertegenwoordigde hij „Janmaat" bij uitnemendheid. Crescendo gaf ons een genotvollen avond, waaraan wij met veel genoegen kunnen terug denken, doch aan de bekwame leiding van di recteur en regiseur, waaruit warme sympathie spreekt voor het gemengde koor, is het te danken dat Crescendo reputatie verkrijgt. Wij stemden geheel in met de woorden van dank die door den WelEerw. Heer Ds. Habbema werden uitgesproken tot allen, die aandeel hadden gehad tot het welslagen van deze uitvoering. Het vele schoone dat ons te genieten werd gegeven, de moeite en tijd die men heeft opgeofferd, ter verkrijging van hetgeen jl. Maandagavond is gegeven, doet ons voor dit keer van de weinige vlekjes zwijgen. Wij zijn overtuigd, dat we verkeerd zouden handelen ze te noemencritiek is goed, maar ze mag niet doodend zijn, doordrongen als we zijn van onderstaande regelen: „Wie wat verdient, men geve hem wat, „Maar op humane wijs; „Kritiek in een gezonden zin, „Stelt iedereen op prijs." Voor wij overgaan tot ons tweede verslag over de Rijksproefvelden diene een kleine corrigenda vooraf te gaan. Wij deden 't voorkomen alsof voor elk proefveld een geheele akker werd gebruikt, doch dit is zoo niet. Eén akker werd bestemd tot het nemen van proeven en voor dat doel in deelen gesplitst. Ieder proefveld besloeg dus een gedeelte van den akker. De opmerkzame lezer zal 't niet zijn ont gaan dat wij ook in een der cijfers een fout hebben gemaakt. Wij schreven dat de heer K. Opperdoes van het vijfde proefveldje, bemest'met Super- phosphaat en Zwavelzure Ammoniak 1280 stuks groote soort van groene savoije kool, z.g. doorzetters, had gesneden, dit moet zijn S80. De heer C. Slotemaker had in den vorm van onderstaande teekening een proefveld aan- I l'/j snees groot. Ligging van den akker. Beplant met vroege Roode kool. II l1/» snees groot. III 2 sneezen groot. IV 2 sneezen groot. V 2 sneezen groot. Proefveld I bemest met Modder, 18 K.G. Superphosphaat en 9 K.G. Chilisalpeter. Proefveld II bemest met Modder. Proefveld III onbemest. Proefveld IV bemest met 25 K.G. Super phosphaat en 12 K.G. Chilisalpeter. Proefveld V bemest met 25 K.G. Super phosphaat en 9 K.G. Zwavelzure Ammoniak. Inderdaad waren ook op dit proefveld de uitkomsten verrassend. Hief werd bewezen dat door bemesting met kunstmest de groei werd bevorderd, waardoor op denzelfden datum van de met kunstmest bemeste gedeelten meer kool werd gesneden dan van de met modder bemeste of on bemeste Onderstaande cijfers leveren daarvan volko men het bewijs. Gesneden den 15 Juli: Van Proefveld 1 41 stuks II 18 III - 17 IV - 22 V - 48 Gesneden den 16 Juli: Van Proefveld 1 46 stuks II - 30 UI - 42 IV - 41 V - 49 Gesneden den 19 Juli: Van Proefveld I II - III - IV - Y 106 stuks 42 Gesneden den 23 Juli: Van Proefveld 1-160 stuks II - 109 III - 120 IV - 192 V - 189 Gesneden den 26 Juli: Van Proefveld 1 54 stuks II - 66 III - 52 IV 61 V - 60 Op die vijf datums zijn dus gesneden van Proefveld I groot l'/2 snees 407 stuks II 1'/- 265 III 2 336 IV 2 405 V 2 474 In het geheel, van 15 Juli tot en met 19 Aug. werd gesneden van Proefveld I groot l'/2 snees 482 stuks II 1'/" 473 III 2 595 IV 2 610 V 2 605 Opmerking verdient nog dat van de proef velden, waarvan het kwantum grooter was, dan bij anderen, de kwaliteit tevens ook merk baar beter was. We hadden de vorige week bij het ver melden der resultaten, verkregen door den heer K. Opperdoes, op zijn proefvelden beplant met bloemkool, nog het volgende kunnen voegen. Wij geven ter verduidelijking nog even zijn verkregen resultaten hieronder weer: Eerste Proefveld, bemest met Modder: Matig goede bloemkool. Tweede bemest met Superhosphaat, Chilisalpeter en Modder: Zeer goede en vooral mooie bloem kool. Derde onbemestGoede Bloemkool. Vierde bemest met Superphosphaat en Chilisalpeter: Zware en prachtig witte bloemkool. Vijfde bemest met Superphosphaat en Zwavelzure Ammoniak: Zeer zware bloemkool. Om echter tot een zuiver overzicht te ge raken zegt deze proefnemer, zouden alle per ceeltjes gelijkmatig moeten zijn opgegroeid, wat echter niet het geval is geweest. Even vóór het bloeien van de kool (dat na geruimen tijd droogte is begonnen, terwijl ze nog maar licht van blad waren) is over het geheele proefveld de bladluis gekomen, en wel in die mate, dat perceel 1, 2 en 3 er tijdelijk veel meer onder leden dan bijv. 4 en 5, zoo dat het onmogelijk te beoordeelen is, of de eerste perceelen bij minder tegenspoed ook nog niet meer aan 4 en 5 gelijk zouden zijn Tegen het eerste „snijden" (van de struiken hakken) der bloemkool, aller gunstigst weer, zoodat zij binnen één woek (van 15 tot 22 Juli bijv.) niettegenstaande alle ongemakken tot flinke en op 4 en 5 zelfs tot zware kool was ontwikkeld. Het vochtige, broeiende weer was echter ook oorzaak dat het proefveld binnen zeer korten tijd (van 23 Juli tot 5 Aug.) tegen lage marktprijzen van de hand ging, zoodat van verhoudingsverschillen tusschen grooitijd of opbrengst der verschillende perceelen niet dan meer algemeene aanteekeningen konden worden gehouden. Redenen daarvoor zijn le. de minder gelukkige groei van enkele gedeelten2e. hot feit dat bloemkool bij heel ongunstig weer, hetzij zwaar of licht van blad, binnen enkele dagen rijp is voor het mes, hetzij de gewassen al 12 of 9 weken gegroeid hebben. Het volgende kan evenwel worden opge merkt De verschillende soorten kunstmest deed de kool in 't laatst bijzonder goed groeien zoodat zij won op den moddervnl.de kool, op dat gedeelte bemest met zwavelzure ammoniak muntte spoedig uit in bladvorming, zoodat die soort kunstmest de voorkeur verdient, terwijl Chili. Salpeter alleen of met modder bij goede bladvorming ook prachtig witte en vaste bloem gaf. Op het onbemeste gedeelte stond de bloem kool langer hoewel de kool toch ook heel goed is geworden, zoodat dit den indruk geeft, dat kunstmest vlugger bloeien bevordert. Het verschil tusschen het best geslaagde vijfde en onbemest gedeelte was daarom zoo op merkelijk omdat het eerste veld meer dan half leeg gesneden was, terwijl het laatste nog geheel vol stond. De proefnemers zijn van oordeel dat de kunstmest geen mest is, waar men altijd maar op kan voortbouwen, doch alleen hulpmest welke mo6t dienen om het gewas aan te zetten. Zij gaan steeds ijverig voort, om voor eigen rekening proeven te nemen met ver- schilende hulpmeststoffen en wel voor najaars bemesting Thomas slakkenmeel, Kaïniet en kalk voor die akkers waar in 't voorjaar uien geteeld zal worden. Moge het voorbeeld door deze drie landbou wers gegeven, navolging vinden, opdat het veroordeel tegen de hulpmeststoffen geheel verdwijnen moge. Zij wenschen dat een ver- eeniging wordt opgericht om de hulpmeststof fen zoo goedkoop mogelijk te verkrijgen, en dat de landbouwers in hun eigen belang, medewerken om den vooruitgang op land bouwgebied te bevorderen, en deu strijd om het bestaan zoo licht mogelijk te maken. De kosten f 1 per snees is toch waarljjk niet te hoog naar de resultaten die deze drie proef nemers hebben verkregen. Wat betreft het bemesten wordt aangeraden Superphosphaat en zwavelzure Ammoniak goed diep in te werkenChilisalpeter alleen licht in- schoffelen. Wij voelen ons gedrongen voor de wijze waarop genoemde heeren proefnemers steeds be reid waren om alle inlichtingen te verschaffen, daarvoor onzen dank te betuigen, en het doel waarmede zij trachten den landbouw te veredelen, den vooruitgang op landbouwgebied te bevorde ren, ten volle te prijzen. Daarom wenschen wij dat hun goed voorbeeld navolging vinde. Gekozen tot Notabel bij de Nederl. Ilerv. Gemeente alhier in de plaats van den heer C. Visser de heer C. Swager Az., herkozen de heer C. Blokker. LAV€iKniJK. Het vervoer van kool naar het buitenland is tegen Kerstmis elk jaar belangrijk minder dan voor en na dien tijd. Slechts enkele wagens zijn de laatste dagen aan de stations Noordschar- woude en Heerhugowaard geladen. Natuurlijk is er om dezen tijd ook geen sprake van een koolhandel, die eiken dag in zjjn prijzen rijzende of dalende is. Alleen in voorkoop worden vrij belangrijke zaken gedaan tegen steeds hooger wordende prijzen. Handelaars vertrouwen dus in de toekomst door die manier van koopen winst te zullen maken: rijzen der koolmarkt ligt dus in het verschiet. Ondanks den belangrijken handel in uien blijft de prijs in dit artikel nog steeds pm. f 1 per mud. Groote partijen worden er dagelijks van de hand gedaan. UITREIKING MEDAILLES. Aan de loodskweekelingen en matrozen, die in begin December de zoo stoutmoedige redding van een matroos eener Belgische vischsloep voor de haven van IJmuiden volbrachten, zullen heden de toegekende eere-medailles op plechtige wijze door den schout-bij-nacht, inspecteur-generaal van het loodswezen enz., die expresselijk daarvoor uit Den Haag overkomt, worden uitgereikt. De plechtigheid zal omstreeks halftwee plaats heb ben hetzij op de loodsen-sociëteit „Recht door Zee" te IJmuiden, of, als het goed weer is in de open lucht. BEGRAFENIS VAN VAN VLIET. Dezer dag:n werd te Groningen het stoffelijk overschot van den zoo treurig om het leven ge komen politie-agent Van Vliet ter aarde besteld. Een talrijk publiek, vele politie-agenten en mare chaussees waren tegenwoordig. De kist werd ge dragen door tien agenten. De heer Dcoijer, com missaris van politie, herinnerde aan de misdaad, als wier slachtoffer Van Vliet vermoedelijk ge vallen is en bracht hulde aan zijn ijver. De in specteur Hencke legde een krans op de baar. Grafsteen en hek zijn uit bijdragen van de ka meraden van den overledene bekostigd. Een winkelier te BREDA kreeg 4 De cember per briefkaart een mooie bestelling uit den Haag. Hij meende echter den naam, waar mede het epistel was onderteekend, gelezen te hebben in een lijst van flesschentrekkers, en gaf daarom geen gevolg aan de bestelling. Zjjn personeel zond echter op 5 Dec. uit aar digheid per postpakket een paar steenen, netjes ingepakt aan het opgegeven adres van den ver- moedelijken oplichter. Tot zijn verbazing ontving daarop de winke lier een brief, waarin hem opheldering werd verzocht, en tot zijn schrik herkende hij thans in die onderteekening den naam van iemand, die niet op de lijst der flesschentrekkers stond, maar in zijn boeken van eenige jaren ge leden en wel als een goed betaler. Hoe hij het aanlegde om gratis een jas te krijgen. Bij een firma in gemaakte kleederen te 's- Hertogenbosch wordt najaarsopruiming gehouden. Als een staaltje van snuggerheid diene, dat iemand er de vorige week voor f2 een jas kocht. Hij bracht ze naar de Bank van Leening, waar hij f3.50 ontving; het beleeningbriefje verkocht hij weder voor f 1.50voor de „winst" schafte hij zich een flinke jas aan, die hij zoodoende gra tis had. TWINTIG GLAZEN. Iemand uit Melick verloor dezer dagen op den provincialen weg een staaf ijzer, ter waarde van zestig cents. Deze werd gevonden door iemand van Posterholt, die haar bracht bij J. Boots, tolhouder te Melick, alwaar eventjes twintig gla zen bier werden gedronken, die men den eige naar wilde doen betalen, eer hij het ijzer terug kreeg. Dit werd echter geweigerd. Men deed aangifte bij de justitie, die de zaak zal moeten OOK EEN BIJSLAAP! In den nacht van Woensdag op Donderdag mocht het aan de gemeente- en rijkspolitie te Ridderkerk gelukken een 3-tal bekende kippen dieven te snappen. Een van hen had zijn buit bij zijn vrouw in bed verborgen! DERTIG JAAR HONDENSLAGER. Aart Molenaar, sedert 30 jaar onafgebroken „hondenslager" bij do Ned. Hervormde gemeento te Roon, heeft met 1 Januari eervol ontslag uit zijne betrekking gevraagd. Voor hen die niet weten wat „hondenslager" is, diene, dat zulk een beambte belast is met het uit de kerk ver wijderen van hen die op eene of andere wijze do godsdienstoefening verstoren. HET KERSTFEEST TE NEERBOSCH. De Weesinrichting te Neerbosch ontving voor het Kerstfeest weer tal van giften en goederen o.a. een vet varken van 360 pond uit den Hel der 2 kisten met suikergoed en koekuit Nij megen 1000 sinaasappelen en van J. te Neer bosch 1000 broodjes. Verder uit Nijmegen 4 manden vijgen, 2 H.L. olienoten, '/2 H.L. hazelnoten, 200 metworsten, kaarsjes voor de Kerstboomen, 2 H.L. boonen, 10 banden stokvisch en van de broodfabriek 1000 krentenbroodjes. Het „Kousenverbond" te Zutfen zond 214 paar kousen. Een dokter te AMSTERDAM ontving, naar de „Echo" weet mee te deelen, van een zijner busklanten een brief met het dringend verzoek dadelijk te komen zijn vrouw had zoo de pokken. De ijverige arts spoedde zich naar het hem bekende adres en vindt de vrouw metrheu- matiek in bed. „Maar kerel, je vrouw heeft geen pokken, maar rheumatiek," roept hij, den echtgenoot der zieke toe. „Ja wel, dat wist ik ook wel," antwoordt de ze, „maar noch mijn vrouw, noch ik konden dat woord schrijven en daarom hebben we er maar pokken van gemaakt." Een mensch moet zich weten te helpen. RECLAMEBILJETTEN. Zooals medegedeeld is zijn te Utrecht verspreid reclaraobiljetten, welke eenigszins gelijken op bankbiljetten van honderd gulden en zijn reeds enkelen slachtoffers geworden van daarmede ge pleegd bedrog. De te Utrecht gevestigde Han- delssocieteit heeft de aandacht der politie op die papiertjes gevestigd en deze heeft den ganschen voorraad, ongeveer 2600 stuks in beslag geno men. Tevens is vervolging ingesteld tegen den verspreider op grond van art. 440 Strafwetboek. Het Kerstgeschenk der Koningin. H. M. de Koningin-Regentes heeft, als Kerst geschenk aan II. M. de Koningin, doen vervaar digen een schrijftafel met daarbij behoorenden stoel, waarvoor het ontwerp en de uitvoering was opgedragen aan de Koninklijke Nederlandsche Meubelenfabriek der firma H. P. Mutters en Zoon, te 's-Gravenhage. De schrijftafel is gemaakt in den stijl Louis XY van palissanderhout, de laden versierd met marquetteries van acajou-satiné, het blad in het midden geparketteerd en met ingelegden rand. Het geheel is versierd met rijk geciseleerde vergulde ornamenten, speciaal daarvoor ontworpen. Over de uitvoering mocht de heer Mutters de tevredenheid van H. M. de Koningin-Regentes persoonlijk vernemen. DE MOORD TE ROTTERDAM. Yolgens de N. R. Ct. is het bericht betreffende de bekentenis van den man uit Schoonhoven niet juist en zal deze persoon vermoedelijk wel dra op vrije voeten worden gesteld. Yerder deelt het Rotterdamsche blad nog het volgende mede: In den ochtend van den 12den December jl. trachtte de 30-jarige Willem Frederik lloenderop, koopman in schilderijen, wonende aan de Vliet- kade, zich ten huize zijner moeder den hals af te snijden. Een huiselijke twist zoude, zooals medegedeeld werd, tot deze poging tot zelfmoord aanleiding gegeven hebben. Bij de verschillende onderzoekingen, die de politie dezer dagen instelde en nog steeds instelt naar personen, die met den gedetineerden Willem van Berkel omgang hadden, kwam haar o. m. ter oore, dat Hoenderop een zijner boezemvrienden was en zeer veel en vertrouwelijk met hem omging. Hoenderop werd naar het Zeikenhuis gebracht en daar ter verpleging opgenomen. Zijn toestand is van dien aard, dat geheel herstel tegemoet kan worden geziende verpleging kan echter nog wel eenige weken duren. Hij zal, zoodra men dit geraden acht, gehoord worden, omdat de mogelijkheid bestaat, dat men van hem bij zonderheden omtrent Yan Berkel verneemt uit de dagen, toen de moord plaats had. Te St. MAARTENSDIJK is in den ouder dom van bijna 90 jaar overleden de weduwe Hengstmengel geb. Reedors. In 30 en 31 volgde zij als marketentster ons leger in België. Ook haar man, die voor eenige jaren is gestorven, had aan den Tiendaagschen Veldtocht deelge nomen. OM TE TROUWEN. Een jeugdige dienstbode te Dordrecht, wie het huwelijk toelachte, had hiertoe reeds de noodige stappen ondernomen en alles was reeds zoo goed als klaarechter een merkwaardig ding ontbrak haar nog, nl. de noodige gelden,

Nieuwe Langedijker Courant | 1895 | | pagina 2