NIEUW tes isen brillen alkmaar ruit" n EEDING ZATERDAG 26 MEI 1945 £?jroolsclte roeping De laatste Duitschers uit ons land! STROOM De Regeering weer in Den Maag. JDolitieke ontwikkeling Japan in angst frVJet Je op avontuur OR BOK- Maandag zal oor Prof. Dr. ■ond over de 't kwart voor niet over ver hangende tmsterdamsche ileven. i R,K. DIENST- even aan Mevr. d. en n. of voor L 59 F, Heiloo hulp in de huis- inemersfr. A 21 sfe KANTOOR- Eigenhandrg )lein 6, Alkmaar ers en gevorder- voor inschrijven ANON" Alkmaar ALKMAAR ar, Tel. 2362 en Mantelstoffen ,dden en Dekens inrichting '12, Giro 349557 PROJECTIE ALKMAAR BUREAU iAL Tel. 4574 - ALKMAAR jenskleedrng fe hunnen zijn. Alkmaar door en steenvruchten uvv'vakonderwijzer Alkmaar huik" ceding Alkmaar JG 457 - Alkmaar KLEERMAKERS Instrumenten DE Alkmaar Abonnementsprijs f 1.10 per maand; DAGBLAD f 3/30 per kwartaal Bureau Langesiraat 42, Alkmaar BUITEN GOD IS 'T NERGENS VEILIG (Vondel) "Het moet In deze dagen nog eens luide worden verkondigd, juist te midden van veel Verwarring, welke alweder dreigt te ontstaan, dat de Katholieke Kerk d.i. niet alleen de Kerk als gezagsinstituut, maar als Gemeenschap der Geloo- vigen een grootsche roeping heeft in de maatschappij in dezen tijd. De Synode der Hervormde Kerken heeft een Pinksterboodschap afgekondigd, een oproep tot een dracht en levensvernieuwing. Ook. in socialistischen kring wordt deze oproep geprezen, vooral om haar sociale inslag. Men acht het bijv., blijkens een uitlating in het „Vrije Volk", volkomen nieuw, „dat de Kerk de vernieuwing van het maat schappelijk leven als eisch van christelijke gerechtigheid tot cen trum van de prediking maakt". Wat hier van de kerk wordt gezegd, geldt zeker niet voor de Katholieke Kerk! Wij behoeven ,,slechts"(!) te wijzen op de Pauselijke encyclieken, in het bijzonderde befaamdesocialef encyclieken „Rerum Novarum" (1891) en „Quadragesimo Anno" (1931), en een wereld van christelijke sociale prediking gaat voor ons open! Wij verheugen ons hartelijk over toena dering tusschen democratie, socia lisme en k§rk, zooals die de laatste dagen tot uiting komt, maar wij vragen nu eens niet bescheiden, maar overluid de aandacht voor de onaantastbare waarheid, dat de Katholieke Kerk zeker ook in ons land haar roeping op sociaal ter rein reeds lang heeft gevolgd. En wij vertrouwen, dat men dit aller wegen zal inzien en de consequen ties ervan aanvaarden. Ook in den kring der Katholieken. Want het is onze grootsche roeping nu nu! mede te werken aan de veryulling Van een christelijk sociaal ideaal, neergelegd in die beide encyclieken: het tot stand brengen van een maatschappelijke orde, die geen plaats laat aan „economische dictatuur", maar waarin „het orga- •nisch karakter van het maatschap pelijk lichaam hersteld" wordt, doordrongen van „maatschappelijke rechtvaardigheid", bezield met „so ciale liefde"! Als eventueele plaats van vestiging van de nieuwe wereldorganisatie, waarvoor de eerste grondslagen op de conferentie van San Francisco gelegd zijn, wordt ook 's Graven- Hage genoemd. CHURCHILL TREKT ZICH TERUG. - De labour-partij heeft geweigerd om in te gaan op Churchill's verzoek, om tot aan de beëindiging van den oorlog met Japan zitting te blijven houden in de coalitie- regeering, welke gedurende de afgeloopen vijf oorlogsjaren het bewind heeft gevoerd. Als gevolg von deze weigering heeft Churchill aan Koning George het ontslag van zijn kabinet aangeboden. De koning heeft hierin toegestemd, doch tevens Chur chill verzocht een'overgangs-regeering te vormen, welke de regeering zal waarnemen tot de algemeene parlements-verkiezingen op 5 Juli a.s. Het huidige parlement, 615 leden tellende, zal 15 Juni aan staande ontbonden worden. De socialisten en liberalen zullen geen deel uitmaken van het overaangs-kabinet. HITLER ZOU volgens een nieuwe lezing van den Russischen geheimen dienst op t Mei j,l, in een ondergrondsche schuil plaats van de Rijkskanselarij te Berlijn zijn gestorven, na een doodelijke injectie, hem door zijn dokter toegediend. Hitier zou de laatste dagen voor zijn,dood verlamd geweest zijn. Het lijk zou men hebben verbrand. Tegen 12 Juni zullen de laatste Duit- schers ons land hebben verlaten, mei uitzondering van de zieken. Op het oogenblik zijn in Den Helder 140.000 Duitschers verzameld, die nogmaals op .het bezit van verboden goederen zullen worden onderzocht. Daarna gaan ze per scheepsgelegenheid naar Harlingen, vanwaar ze door Friesland en Gronin gen Ie voet naar Duitschland gaan. Van de spoorwegverbindingen tusschen Noord er. Zuid zal die tusschen Nijmegen en Arnhem het eerst worden hersteld, ge lijktijdig wordt begonnen met de brug bij Zwolle. De Maas zal omstreeks 1 Augustus weer geheel bevaarbaar zijn. De spoorbrug over den Moerdijk zal door aanleg van een landhoofd mei 400 M. worden bekort. Dat mas een treffend moment Woenst dagmiddag bij ons en bij anderen, die iot de vitale bedrijven behooren. Tmee heeren stapten binnen en ze maakten 'n gebaar als Mozes indertijd bij de rotsen er ktvam geen roaler, maar het toonder can de electra! Wij hadden meer, na zooveel maanden, stroom I En toen draaiden de persen meer en motoren zoemden dat het ,een lieve lust mas. Eigenlijk hadden er bloemen moeten zijn en me hadden in koor moeten zingen: For he is a jolly good fellotv, mant iemand die je zoo iets bezorgt, is toch zeker mei een beste, brave kerel! Maar al mas er dan geen feeslgedruisch, er mas feest in het hart. Ik heb oogen zien glinsteren' en handen zien wrijven, toen op deze manier de mogelijkf heden voor het bedrijf meer vergroot me f den. Dat mas een stukje arbeids vreugde, dat ons volk in de naaste toekomst meer groot moet helpen maken 1 De zetel van de Nederlandsche Regee ring is weer in Den Haag gevestigd. De eerste bijeenkomst van het kabinet is gehouden in het departement van Binnenlandsche Zaken. De departemen ten van algemeen bestuur zullen zoo spoedig mogelijk alle weer naar Den Haag worden overgebracht. DE KABINETSFORMATIE. H.M. de Koningin heeft in verband met de Kabinetsformatie verschillende personen binnen en buiten de vroegere politieke partijen in gehoor ontvangen, o.a. mr, H. Kolfschoten, secretatis van de R.K. Staatspartij. In de politieke ontwikkeling van ons land is een proces gaande, waarin geleidelijk eenige teekening komt. Er is in de illegaliteit, alle soorten van ondergrondsch werk en verzetsactie, een geest van samen werking ten bate van een nieuwe gezonde volksgemeenschap gegroeid. Dat is een be langwekkend element in het politieke proces. Deswege uit zich een politiek streven in de groep „Vrij Nederland", die democratischt vooruitstrevend, anti-kapitalistisch en tegen de anti-these is. Werkzaam was ook de Nederlandsche Volksbeweging, die thans een oproep doet, roet klinkende namen van alle richting, waarin klaarblijkelijk de krachten van de vroegere Nederlandsche Unie domi- neeren. Haar doel is, algemeene samenwer king en vernieuwiug op alle gebied. Van de oude politieke partijen, die illegaal hebben doorgewerkt en geregeld onderling contact hadden, was feitelijk de Communistische de eerste, die zich meldde. Men is daar zeer actief en streeft naar socialistische concen tratie. Dan is er een sterke Protestantsch- Christelijke Nationale Partij in wording, die Anti-Revolutionairen en Christelijk-Histori- schen vereenigen wil. De oude S.D.A.P. is in voorloopig verband hersteld; ook daar kondigt men politieke heroriënteering aan, niet meer uitgaande van sociaal-democratie, maar van democratisch-socialisme. Tot nog toe is in heel het politieke proces de posit tieve, zelfstandige,. Katholieke richting nie- onderkend. Maar wij twijfelen niet, of ook in dit opzicht zal eF vandaag of morgen teekening komen. Wij zien er naar uit mei belangstelling en imet ongeduld. Een groote geallieerde vloot is op weg naar het Japansche moeder land. Onderwijl worden de Japan ners aan alle fronten -terug ge dreven. Donderdagmorgen vroeg heeft Tokio de zwaarste luchtaanval van den oorlog te verduren gehad. Door 550 super-vliegende forten werd 4500 ton brandbommen ge worpen vooral op de zuidelijke wijken van de Japansche hoofd stad, waar spoorweg-emplacemen ten e.d. gelegen zijn. En daar stond hij, na. vijf jaren van angst en wachten, ineens voor de LAWAAI IN BLIK deu Sergeant-machinist bij de "marine J. Geertse diende op de kruiser „Sumatra", die bij den Duitschen inval in Mei 1940 op de reede van Vlissingen lag. Hij heeft die schuit naar haar laatste bestemming ge bracht en is haar trouw gebleven tot het einde. Nu weer rustig in een fauteuil gezeten, gelukkig in het samenzijn met vrouw en zoon, die vanuit standplaats Den Helder naar Hoorn evacueerden, kan hij vertellen uit een rijke herinnering van vijf oorlogsjaren. Reeds op den derden oorlogsdag koerste de Sumatra de Wester-Schelde uit, nadat Engelsche mijnenvegers een weg hadden gebaand, en arriveerde zonder schade in Engeland. Heel onverwacht kwam er begin Juni order, om in Bristol „hoog bezoek" op te pikken. Het was prinses Juliana die des avonds daar aan boord kwam, vergezeld van haar kinderen en eenige dames. Gedurende den nacht togen de matrozen direct aan het knutselen, en des morgens vonden de kleine prinsesjes, zich van hun ballingschap nog niets bewust, een heele verzameling origineel speelgoed bij hun bedjes! De overtocht BristolHalifax werd onder gunstig weer in elf dagen gemaakt. Prinses Juliana nam afscheid in een hartelijk toespraakje, en de geheele bemanning deed haar- uitgeleide naar den trein voor Quebec. (Zié vervolg pag. 2) Een onbedoeld gevolg van de zoo danh baar geaccepteerde leoensmiddelenzenv dingen van de geallieerden is het lamaai in blikl Ledige blikken, vooral van de biscuits, morden kwistig rondgedeeld en door de jeugd uitgebuit. Heele orkesten morden gevormd van blikken trommels en in alle stadsdeelen is het een verr schrikkelijk lamaai'. Voor vele oudere menschen en zieken is het een onaans genaam gevalWe moeien de jeugd mei een pretje gunnen, maar een beetje minder kan toch geen kmaad. Wij hebben er verschillende klachten over gehoord, ook van ziekenhuizen. Lieve kinderen, graag mat minder asjeblieft! En... is het Rijksbureau voor Afvalstoffen niet meer in merking. DirectieE. J, M. STUMPEL» Hoofdredacteur H. N. SMITS. Gewest, redacteur FR. OTi'EN.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1