TER PENS IET ER? :BANK tel1jk alkmaar Bureau Langestraat 42, Alkmaar Ï.RSWAREN Lr clDe /Qitti-ihese ISericltl c, awouflage &MkL&uHenieuLu4 J3icJ en llAerk ode koolplanten nplanten, 1000 Tabaksplanten orter) bij boer, Oterleek en Deensche ilukklaar. J. de H.H. Waard MEISJE v.g. :de behandeling A. Zut, H.H. 102. OUDSTER bij d. Waard G124 atie) dig mogelijk personeel, 2de 3de typistes Sitsftelijk teiich- Ai beid-bureau 10, Abma-r DINSDAG 29 MEI 1945 Abonnementsprijs 1 1.10 per maand; f3.30 per kwartaal BUITEN GOD IS T NERGENS VEILIG (Vondel} N te koop, nw odbakker, Hol- Groene- en lanten, Tabaks- rginia. Beleefd ft sen, Noorder- paar meisjes- 35 voor m. 38 jJTEUR, Electr. aaakster, Electr. agmeisje. roort, Alkmaar en MEISJE fe- lishouding, voor 46 - Alkmaar In MEISJE ge- ^ilve dagen. 14 B, Alkmaar E voor halve C 77, Heiloo jenw. gevraagd boven 16 jaar koopman, Sme- ienweg D 116 lOND, 1 jaar im, Heerhugo- ALKMAAR ALKMAAR .OORD *46 47 3766 spaarders '0 gld. 3942 spaarders 0 gld. 4756 spaarders 0°ld, 5910 spaarder* 0 gld. 7972 spaarders J gld. 9550 spaarders gld, ken voor zich- ste gezicht een task, die de ren voor Alk- vet vuld; niet vertrouwen in Anti-thesetegenstelling. Van oudsher tegenstelling ook in het ooenbare leven, op politiek en soeiaal terrein, enz. Vroeger véél be sproken. maar door velen niet ge wild en ontkend. Niettemin een feit, toen en nu. Wie de anti-these ont kende bedoelde feitelijk, dat geloof nóch ongeloof iets te maken hadden met het openbare leven. Dat alles was privé-zaak. Maar dat is 'n misvatting, die zich in onze dagen opnieuw als fundamenteele dwaling openbaart. Geloof en ongeloof, chris tendom en heidendom, in het alge meen geesteliike factoren, hebben wel degelijk met de dingen van het openbare leven te rpaken. Ook nu nog. Zijn er nu, na den oorlog, geen ongeloovigen meer, geen vrijdenkers, geen godshaters, geen christen-ver volgers, geen kerkbestrijders Zijn er geen heidenen meer, geen vrij zinnigen, geen goede en geen slechte christenen?- In één woord; zijn er geen geestelijke verschillen meer Natuurlijk wel. Welnu, al die men- schen hebben, persoonlijk en georga niseerd, invloed op den gang van za ken in het leven. En daarbij laten zij zich leiden door gevoelens en ge dachten, die voortkomen uit hun overtuiging. Dat is de werking van de anti-these op publiek terrein in optima-forma. De anti-these is er dus, en haar werking op alle levens gebieden is evident. Zij „wordt" niet 'van het geestelijk erf op het wereldgebied „overgebracht". zij brengt er zichzelf over, zij zit in de natuur van de mensch. Men kan dat alles, met de beste bedoelingen, wel ontkennen, maar die ontkenning is niettemin fundamenteel fout. Het is n i e t waar, dat er een aparte zedenleer bestaat voor het particu liere, en een aparte voor het open bare terrein; het is wél waar, dat de- Tien Geboden óók gelden voor het openbare leven. Iets anders is, of ook in het openbare leven altijd den nadruk gelegd moet worden op tegenstellingen. Natuurlijk niet. Vooral nü moet zooveel mogelijk de kracht worden gezocht in hetgeen vereenig t. Maar de juiste en de werkelijke verhoudingen moeten daarbij in het oog gehouden worden. Er moet een levende eenheid zijn, maar die is onbestaanbaar, als de juiste normen miskend wor- j den. Directeur E. J. M. Stumpel, hoofd redacteur H. N. Smits, gewestelijk redacteur Frans Otten, verantw. voor de advertenties mej. Fr. Smit, druk v. d. drukkerij Noordholland. Bericht aan onze Correspondenten Wij verzoeken onzen correspondenten hun berichten zoo beknopt en zoo spoedig mogelijk in te zendenvoorr loopig tot nader bericht nog aan Hofplein 6, Alkmaar, tel. 433o DE REDACTIE De verschillende technische, en vooral de groote vervoersmoeüijk- heden. maken het ons nog niet mo gelijk, eiken dag te verschijnen; wij spannen echter alle krachten in, om de krant zoo spoedig mogelijk weer eiken dag bij onze lezers thuis te brengen. Voorloopig verschijnen wij als regel op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. MAARSCHALK TITO heeft zijn aanspra- ken op de provincie Karinthië her nieuwd. In Triest, waar de toestand rustig is, heeft zich een Oostenrijksch comité ge vormd, dat de steun zou genieten van de Joego-Slavische autoriteiten. In Amsterdam is een Duitsche geheime organisatie, die ondanks de bevelen van generaal von Blasko- witz geweigerd had, zich over te ge ven, onschadelijk gemaakt; ruim 100 arrestaties hebben plaats gehad. H.IJ^ WIJDINGEN ZH Exc de Bisschop van Haarlem heeft In de kapel van het Theologicum te Warmond de Diakenwijding toegediend aan de Eerw. Heeren A P F An^evaare, N Bijnsdorp. B J van Bommel, H W A Brans, B M van den Brink, J A H Buffing. C P van Dam. C FA Geraefs, W J de Graaff. P M de Groot, P H Heemskerk, A J Hogema. B C Hoogeveen, J G M de Jong, W A J Koenekoop. M J A de Leur G A J van der Meer, A J Meijer, Th J. M. Naastepad, V G Nijman, W F Perqüin, S Schut, W C Tam is en A H P A Wiegerinck, studenten van het Theologicum; alsmede aan Frater E J M Blankert SJ. die te Haarlem de Subdiakenwjjding ontving. ORGANISATIEBUREAU VOOR DEN LANDBOUW In Den Haag Is gevormd eèn Organisatie- b-.ireau voor den Landbouw" samengesteld uit vertegenwoordigers van den Christelij- ken Nationalen Boeren- en Tuindersbond, R. K. Land en Tuinbouwbonö en Kon. Ned, -'Landbouwcomitéalsmede de arbeidersbon den St. Deus ryedit. Christelijke Landarbeid dersbond en Ned. Bond van arbeiders in de land_ en tuinbouw en zuivelbedrijven. Het centrale punt hiervan wordt gevormd door een bureau, gevestigd te Den Kaag Anna Paulownastfaat 20, tslef. 337213. Zes tot acht milioen (oden vergast en verbrand. In een toespraak voor Radio Oranje heeft dr. Zeldenrust uit Amsterdam, een der wei nigen, die aan de hel van Auschnitz is ontkomen, verschrikkelijke mededeelingen ge daan over de massamoorden, welke in dit aan den Weichsel bij de Poolsche grens ge legen kampencomplex hebben plaats gehad. Hij zei o.a. dat zeker zes tot acht millioen Joden uit de verschillende europecsche landen hier zijn vermoord. De meesten zijn vergast en daarna verbrand. Maandenlang zag hij dag en nacht de vlammën lekken uit de pijpen van de crematoria. Zeker 100,000 Joden uit Nederland zijn hier omgekomen. Het is onmogelijk woorden te vinden, om het barbarisme, dat zich hier heeft uitgeleefd, weer te geven-' IE SAN FRANCISCO doen ziek moei- lijkheden voor over de regeling van het recht van veto, dat elk der groote mo gendheden zou hebben; Rusland wi I dit recht, dat zich alleen zou bepalen tot gevallen van bepaald ingrijpeh, nu ook uitstrekken tot gevallen van onderzoek. Belangrijke verklaringen uit Amerika In een radiorede heeft de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken Stetti- nius Maandag belangrijke verklaringen af gelegd over de resultaten van de conferen tie van San Francisco. Gestreefd wordt naar een krachtig democratisch handvest en naar versterking van de solidariteit, die tijdens den oorlog is gevormd en de neder laag van Duitschland mogelijk heeft ge maakt. Er zijn punten van verschil en die zullen er wel blijven, maar in den oorlog is ook gebleken, dat' wij het toch altijd weer eens worden. De eerste jaren zal ons doel moeten zijn het leggen van een sociale en economische grondslag, waarop de vrede kan worden opgebouwd. Er moet een nau we economische ^samenwerking komen tus- schen Amerika en de rest van de wereld. Wij zullen moeten kiezen tusschen een we reldeconomie en een massawerkloosheid in de verschillende landen. Wat Polen betreft, moet alles in het werk gesteld worden om de afspraken van Yalta na te komen. IN SyRIE EN DEN LIBANON is de toestand nog zeer gespannen. Fransche garnizoenen hebben zich uit eenige plaat sen teruggetrokken, wegens incidenten met Arabische elementen. In de Engelsche pers wordt gewaarschuwd, de zaken hier niet op de spits te drijven. Camouflage is een nuttig ding in de strategie, in den strijd der geesten is het gevaarlijk, oneer lijk en onaanvaardbaar. Zoo ergens, dan is daar strijd met open vizier geboden. Waar geestelijke camoufla ge ontdekt wordt, moet ze gesigna leerd worden. De communisten nu, reeds eerder meester gebleken in het verbergen van de waarheid zijn bezig een Eenheidsvakbeweging te stichten, naast het R.K. Werklieden verbond, het oude- socialistische N.V.V., en het Christelijk Nationaal Vakverbond. Op politiek terrein was 't aanvankelijk zóó, dat de Commu nistische Partij zich meldde als uit geefster van het dagiad „De Waar heid". Dit werd later verbloemd. Thans is officieel van communisti sche zijde bekend gemaakt, dat de C.P. niet zal terugkeeren. Men gaat inpladts daarvan een Nedcrlandsehe Volkspartij stichten. In afwachting daarvan worden de gedachten van die partij gepropageerd door de vereeniging „Vrienden van de Waarheid". Dat is, ondanks de schoone camouflage, duidelijk ge noeg. Het is te waar om, voor óns, mooi te zijn! En ook nogal Rus sisch! Waarheid beteekent prawda en de „Prawda" is het officieele dagblad van het Sovjet-regiem! Z. H. de Paus zal op 1 Juni een belangrijke rede houden. Japan incasseert geduchte slagen Op Okinawa woedt sinds acht weken de bloedigste strijd van den oorlog in den Pacific. De regen, die het eiland doorweekte, belemmert- de krijgs verrichtingen. Ten koste van zware offers worden Japan zware slagen toegebracht. Felle branden woeden op verschillende plaatsen. In Tokio woedt het vuur nog voort sinds de bombardementen van Woensdag. Een groote aanval is gedaan door super vliegende vestingen op Yoko hama. Bij een aanval in de buurt van Formosa werden 77 Japansche vliegtuigen vernietigd, twaalf Ame rikaansche hulpschepen zijn bescha digd. Op Tarakan zijn Australische en Nederlandsche troepen diep door gedrongen in het laatste Japansche weerstandscentrum. In Birma wor den vorderingen gemaakt. Men meent in diplomatieke kringen in Amerika, dat de oorlog tegen Japan binnen een half jaar geëindigd Kan zijn. De Rijkswerf te Den Helder Alie arbeiders en empioyé's van de Rijkswerf te Den Helder dienen een oproep van den directeur, den heer Ir. W. de Klerk af te wachten, alvorens zich weer naar Den Helder te begeven voor hervatting der werkzaamheden. Biskwie-pap Van de biskwie, die wegens on voldoenden aanvoer van tarwe in plaats van brood wordt verstrekt, kan men een behoorlijk ontbijt ma ken, indien men er pap van kookt. Men breekt de biskwie in kleine stukjes en zet die daags tevoren in heet water of heete melk geheel on der, te weeken. Den volgenden mor gen roert men de sterk uitgezette biskwie na deze eerst fijnge stampt te hebben in aan de kook gebrachte melk; daarna laat men het na toevoeging van een beetje zout even doorkoken, tot een ge bonden pap. Met wat suiker erover is het een heerlijk, voedzaam ont bijt. BONNEN VOOR VLEESCH De Directeur voor de Voedselvoorziening maakt bekend, dat voor de week van 27 Mei tot en met 2 Juni 1945 de vol gende bonnen zijn aangewezen: 429 450 gram VLEESCH 430 100 gram VET Op deze bon zal kunnen worden gekocht, zoodra de slagers zullen zijn bevoorraad. BONNEN VOOR MELK Voor het tijdvak van 27 Mei tot en met 9 Juni 1945 zijn de volgende bonnen aangewezen: B 468 12 L. MELK B 03 (inlegvel) 10 L. MELK C 07 (inlegvel) 10 L. MELK A 03 (inlegvel) 2 L. MELK De aflevering van melk op kinderbonnen en op noodrantsoenbonnen heeft voor rang. Sacramentsdag De oogen nan allen hopen op U, 0 Heer, en Cii schenkt hun spijs ten rechten tijde. Gij opent um hand, en Gij verzadigt al mat leeft met zegen. En mij bidden met de Kerk O God, die ons onder dit wonderbaar sacrament de gedachtenis van Um lijden hebt nagelaten, verleen ons, mij bidden U, de heilige geheimen van um Lichaam en Bloed zoo te vereeren, dat mij de vrucht van Uiv verlossing gedurig in ons mogen gevoelen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1