NIEUW BUREAU: DE REDE VAN Z. H. DEN PAUS Half Duitschland onder De kerkvervolgers hebben hun land geruïneerd en zijn zelf ten onder gegaan Russisch beheer? Alkmaar bOK. ,.-45 41e JAARGANG - NUMMER 1ÖÖM NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God is 't nergens veilig Vondel Abonnementsprijs f l.tO per maand; f 3.30 per kwartaal Langestraat 42A Alkmaar Telefoon 4550 In antwoord op een adres van het H. College van Kardinalen heelt Z. H. de Paus een toespraak gehouden in verhand met het einde van den oorlog, over de gebeurtenissen in Duitschland. over het lijden van de Kerk en over de mogelijkheden en verwachtingen voor de toekomst. WH zijn in staat, een uitvoerige vertaling van de rede des Pausen te geven. Thans, zoo zeide de H. Vader, is na ongeveer zes jaar, het broedermoordend strijden geëindigd, tenminste in een deel van deze door den oorlog verwoeste wereld. Er is nu vrede als men het. breekbaar als het nog is, zoo kan noemen, vrede, die slechts ver sterkt kan worden door onophoudelijke zorg. Deze vrede legt heel de Kerk, Herder en kudde samen, een zeer delicate taak op. Allen worden opgeroepen om zichzelf geheel aan hun ambt en post te wijden. Niemand kan er te veel ijver aan geven. Wat Ons en Onze apos tolische bedïeiUaig betreft, wij weten zeker, dat wij kunnen vertrouwen op Uw wijze samenwerking, op Uw onophoudelijke gebeden en Uw onwankelbare toewijding. In Europa is de oorlog voorhij, maar de litteekens zijn er nog. De Goddelijke Meester heeft gezegd: „Wie het zwaard opneemt, zal er door omkomen". En wij zien nu wat er is achtergelaten door een staatsbeleid, dat geen rekening houdt met de heiligste gevoelens van de menschheid, dat onschendbare princiepen van het Christelijk Geloof onder den voet loopt. De geheele hedendaagsche wereld, die bedwelmd ter neer ligt. aanschouwt de ruïnes, die uit dat beleid voortgekomen zijn. Zulk een algeheele ineenstorting kon men van verre zien aankomen. Meer dan 12 jaar de beste jaren van Ons leven hebben wij voor officieele werkzaam heden doorgebracht In den Duitschen staat. In dien tijd streefden wij ernaar om de Katho lieke Kerk in Duitschland te versterken volgens de sociale en politieke condities, die toen de overhand hadden. Zoo leerden wij de groote hoedanigheden van die natie kennen en wij waren in persoonlijk contact met zijn leidende figuren. Daarom zijn wij vol vertrouwen, dat deze natie zal herrijzen tot een nieuwe waardigheid en een nieuw leven, na het duivelsche schouwspel van het na*jonaal-soaialisme verdreven te hebben. Zoolang er een straal van hoop was, dat deze beweging een andere richting zou nemen misschien door verandering van gedachte bij de meer gematigden - moet toegegeven worden, dat het concordaat met Duitschland van eenig voordeel was. of tenminste grooter kwaad voorkwam. Ondanks alle schendingen van dit concordaat, gaf het den katholieken een juridisch vaste positie, waarachter zij zich kor.den verschansen en van waaruit zij tegen stand konden bieden, in zoo verre dit moge lijk V/as tegen steeds groeiende godsdienstige vervolging. In feite werd de strijd tegen de Kerk steeds feller. Hij bracht den ondergang van de katholieke organisaties, toenemende onderdrukking van bloeiende openbare en particuliere katholieke scholen. verplichte scheiding der jeugd van huisgezin en school, en een druk op het geweten van de burgers, vooral van staatsambtenaren. Het was een systematische knechting vah de geestelijkheid en den leekenstand. ontwrich ting van instellingen, leer en geschieden!*, door grondig georganiseerde en voorbereide propaganda. In hun weerstand tegen deze ver volgingen schaarden millioenen mannen en vrouwen zich rond hun bisschoppen, wier dap pere en onbuigzame stemmen nooit ophielden te protesteeren, zelfs niet in het laatste jaar van den oorlog. Ondertusschen bleef de Hei lige Stoel protesteeren bij de Duitsche heer- schers. door hen klaar en duidelijk terug te roepen tot eerbied voor en het volbrengen van de plichten, die voortkwamen uit de rech ten der natuur en geformuleerd in het con cordaat. Was het toen misschien mogelijk geweest om met passende politieke activitkit voor altijd het losbreken van bruut geweld te beteuge len, en het Duitsche volk in staat te stellen zich los te maken van de vangarmen, die het verstikten? Zou het mogelijk geweest zijn de wereld deze bloedvergieting te besparen? Nie mand kan hierop een zeker antwoord geven. Ook al zou het zoo zijn, toch kan niemand de Kerk ervan betichten, dat Zij niet op den juisten tijd de ware natuur van het nwfcionaal- socialisme bekend gemaakt heeft. De Duitsche katholieken erkennen bijna eensgezind, dat de Encycliek „Mit brennender Sorgo" troost gebracht heeft aan al degenen, die oprecht geloofden in de leer van Christus en dit geloof beleefden. 1937 was voor de Ka tholieke Kerk in Duitschland een jaar van onuitsprekelijke bitterheid en vreeselijke stor men. De groote politieke gebeurtenissen, die de volgende jaren kenmerkten, en de oorlog, verzachtten op geen enkele wijze de vijand schap van het nat.-soc. tegen de Kerk, een vijandschap, die duidelijk zichtbaar was tot de laatste maanden van den oorlog, toen zijn aanhangers zich nog in staat dachten, na het bereiken van de militaire overwinning. de Kerk eens en voor altijd op zij te zetten. Gezaghebbend en onweerlegbaar bewijsma teriaal hield ons op de hoogte van zulke plan nen, welke in zich zelf al blijk gaven van een herhaalde en steeds meer vijandige activiteit tegen de Katholieke Kerk in Oostenrijk, Elzas Lotharingen en vooral in die streken van Polen, die gedurende den oorlog ingelijfd wa ren in het Duitsche Rijk. In de voortzetting van het werk van onzen voorganger hielden wijzelf nooit op, vooral niet gedurende den oorlog, in onze boodschap pen de onverbiddelijke toepassing van de na- tionaal-socialistische leer te bestrijden, een leer die zoo ver ging. dat zij de meest geraf fineerde wetenschappelijke methoden toepaste bij het kwellen en het onderdrukken van per sonen, waarvan velen onschuldig, en van de eischen en .wetten van humaniteit en Christe lijk geloof. Maar als de leiders van Duitschland van plan waren de Katholieke Kerk te vernietigen, dan heeft de Voorzienigheid het anders bepaald. De beproevingen van de Kerk door de handen van de nationaal-sociallsten eindigden met het plotselinge en tragische einde van de vervol gers; samen met de politieke gevangenen stroomen er nu uit de gevangenissen, concen tratie. en werkkampen, rijen menschen, gees telijken en leeken. wier eenige misdaad was: trouw aan Christus, aan het geloof van hun voorvaderen en hun moedig vervulde priester lijke plichten. Met steeds groeiende vasthoudendheid streef de het nat.-soc. ernaar, de Kerk voor te stel len als de vijand van het Duitsche volk. De overduidelijke onrechtvaardigheid van de be schuldiging zou het gevoel van de Duitsche Katholieken en ook het onze diep beleedigd hebben, als het van andere lippen gekomen zou zijn. Maar op de lippen van deze men- schen was zulk een aantijging, verre van grievend te zijn. een stralende en eervolle ge tuigenis voor de sterke en onophoudelijke op positie van de Kerk tégen de rampzalige leer stellingen en methoden, ten vóórdeele van de ware beschaving en het Duitsche volk. Wij wenschen dat het volk. dat nu bevrijd is van de dwaling, die het in den chaos stortte, ten slotte haar eigen redding mag verdienen. We hebben in de afgeloopen jaren zeker een harde les geleerd. God geve, dat de naties haar begrepen hebben en er voordeel uit zullen trekken. De oorlog schiep gestrande, veriaten en hopelooze menschen, die zouden uitgroeien tot revolutionaire en ordelooze massa's in dienst van een tyrannic, die niet minder des potisch is dan die, welke hen ten onder deed gaan. De naties, vooral de kleine en de mid- delgroote, eischen dat hun bestemming in hun eigen handen gelaten wordt. Nadat zij een groot aandeel gedragen hebben in de verwoes ting van een systeem van bruut geweld, heb ben zij het recht elk opgedrongen nieuw poli tiek en cultureel systeem te weigeren, en een groot deel van de bevolking is vast besloten dat te doen. De volkeren me enen. en niet zonder recht, dat de voornaamste taak van de organisatoren van den vrede is, een einde te maken aan het misdadig spel van den oorlog en de rechten en de onderlinge verplichtingen van sterken en zwakken te verdedigen. In het diepst van hun geweten denken de volkeren, dat deze overeenkomsten waardeloos zouden zijn. als de overheersching van het geweld niet ge volgd zou worden door de overwinning van het recht. De geheele menschheid volgt met spanning de gang van zaken op de conferentie te -San Francisco. Bedenkt wat een menschelijke tra gedie het zou zijn, als deze faalde, als zooveel jaren van lijden en ontberingen tevergeefs ge weest zouden zijn door toe te staan, dat de geest van verdrukking weer zou triompheeren, waarvan de menschheid voor altijd verlost hoopte te zijn. Politieke en sociale omstandig heden zetten ons aan. deze waarschuwende woorden te uiten. In meer dan één landstreek moeten wij het vermoorden van priesters, het wegvoeren van burgers en het dooden van burgers zonder proces uit persoonlijke wraak, betreuren. Maar wij moeten den moed niet verliezen. Uitspraken van bevoegde en verantwoorde lijke personen gedurende de laatste paar we ken doen ons denken, dat de overwinning van het recht in zicht is. niet alleen als politiek doel, maar ook als een doel. dat zij willen bereiken uit moreele overwegingen. PERSZUIVERING Het M G. heeft op grond van het Persbesluit de „Vrije Schager". die beschouwd wordt als voortzetting van de Schager Crt, verboden. In de plaatselijke nieuwsbehoefte zal voorzien worden door „De Nieuwe Schager", die zich, wat het algemeen nieuws betreft, heeft geasso cieerd met de „Vrije Alkmaarder". Voorts heeft de M.C. de persen, het materiaal en de kantoorlokalen van het 'vroegere Dagblad v. Noordholland gevorderd om deze toe te wij zen voor een deel aan de Vrije Alkmaarder en voor een deel aan de Vrije Pers, welke bladen over fusie hebben onderhandeld, zonder tot resultaat te komen. De vertegenwoordigers van Engeland, Ame rika, Rusland en Frankrijk hebben Dinsdag middag te Berlijn een gemeenschappelijke ver klaring onderteekend inzake het volledig toe zicht op Duitschland. Het bestuur van Duitsch land zal worden uigeoefend door een Raad van Toezicht, bestaande uit de vier opperbevel hebbers. met zetel te Berlijn. Duitschland wordt in vier zönes verdeeld: een Oostelijke, die door de Russen wordt bezet, een Noord westelijke onder Engelsch, een Zuidwestelijke onder Amerikaansch en een Westelijke onder Fransch beheer. Volgens Reuter zouden de Russen de grenslijn van hun gebied meer Westelijk willen hebben. Dit komt bij de thans ingeleide besprekingen met Eisenhower en Montgomery aan de orde. Door de Russen zijn kaarten gepubliceerd, aangevende de verschillende bezettingszones van Duitschland volgens Russisch idee. Vol gens deze kaarten zou het door de Russen te bezetten gebied ongeveer half Duitschland beslaan, onder meer omvattend Thuringen, Saksen, Mecklenburg en Anhoït. een belangrijk grooter gebied dus dan oorspronkelijk is uit gestippeld. EEN HALF MILLIOEN MAN ONDER DE WAPENBN! Blijkens een nieuwe mededeeling van het Ministerie van Oorlog zullen in het Koninkrijk der Nederlanden spoedig 500 000 man onder de wapenen komen, waarvan er 150.000 bestemd zijn voor de bevrijding van Nederlandsch-In- dië, 50.000 voor de vloot, 200.000 voor de be zetting van Duitschland en 50.000 voor den dienst in Nederland zelf. VOLDOENDE VOEDSEL VOOR DIT JAAR! Van bevoegde zijde is verzekerd, dat Neder land verzekerd is van voldoende "voedsel voor dit jaar. dankzij de geallieerde hulp. aankoo- pen van de regeering in het buitenland en binnenlandsche productie. ZiwASMriq, )la em faaA Met groote dankbaarheid hebben mij, oolk oan Nederland, den gisteren ge/ passeerden onoergetelijken datum van 6 Juni ig44 te gedenken. Toen immers begon de invasie in Normandië, de grootste krijgsoperatie, melke ooit in de geschiedenis is uitgevoerd. En met melk een grandioos succes. Onverbrekelijk blijft aan deze gemeldige onderneming den naam verbonden van den man, die als opperbevelhebber van de invasie legers een enorme taak en een verschrik kelijke verantwoordelijkheid droeg: gene raai Eisenhower. Het succes van deze onderneming, met alle ups en downs die zooveel spanning hebben teweeg ge/ bracht, heeft onze bevrijding ingeleid. Het wonder, dat nooit zou geschieden, is toch gekomen. Blijven mij vervuld van dank jegens Cod. Danken mij onze bondgenooten metterdaad, door hun groote offers te beantwoorden met maren offerzin voor den heropbouw van de nieuwe wereld! PRAKTIJKEXAMENS De Nederl. Associatie van Praktij kexamens bericht, dat haar aanstaande examens in boek houden en Handelscorrespondentie zullen plaats hebben op 9 en 10 October a.s. overdag. In lichtingen Deurloostraa-t 122, Amsterdam-Z. DE L.O. EN HET GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU In een artikel over de L.O. en haar bemoei ingen voor gerepatrleerden en onderduikers, doet de redactie van De Vrije Pers een beroep op de werkgevers, om, wanneer zij personeel noodig hebben, zich daarvoor rechtstreeks te wenden tot de L.O. en niet tot het Geweste lijk Arbeidsbureau, waarin de L.O. evenals de werkgevers en werknemers geen vertrou wen meer hebben. Het komt ons voor, dat men hier den ver keerden kant uitgaat. Wanneer de L.O. naast bestaande Rijks, of gemeente-instellingen eigen bureaux voor hetzelfde doei wil gaan stellen, dan zou het spoedig een chaos worden. Wij nemen aan, dat het Gewestelijk Arbeids bureau, waarheen zoovele jongemannen in de bezettingsjaren met lood in de schoenen, en wanhoop in het hart zich gedwongen moesten wenden, zich nog niet direct in de algemeene sympathie mag verheugen. Maar dat is nog geen redes, om deze Rijksinstelling meteen maar te elimineeren. De N.S»B. -elementen van het Arbeidsbureau zijn terstond opgeborgen en de nog politiek verdachten zullen binnenkort door de Zuiveringscommissie getest worden. Er is over de zuivering zoo hier en daar nog wel het een en ander te doen. In Amsterdam zijn een paar gevallen voorgekomen van nog losloo- pende en weer vrijgelaten personen, die voor zware collaborateurs, mede werkers dus met de Duitschers, wer den aangezien en mogen wij Amster- damsche bladen gelooven, dan dreigen hier schandalen. Het zou jammer zijn, in het groot zoowel als in het klein, wanneer, in Amsterdam zoowel als el ders, de grooten met de macht en den invloed, gespaard bleven voor wat ze verdienen, boven de kleinen. In Bra bant en Limburg zijn bij de zuivering groote fouten gemaakt. Reeds eerder is daarover geklaagd. Daar zaten kleine domme N.S.B.'ers, die vrijwel onscha delijk waren, achter de tralies, terwijl de grooten, die in het groot hadden ge zondigd en openbaar ergernis gegeven, niet alleen vrij rondliepen, maar zelfs op belangrijke posten zaten. Die fou ten moeten zich, kost wat kost, niet herhalen. Men verzekert in officieele uitlatingen nog al eens, dat dit niet zal gebeuren, dat opgetreden zal worden zonder aanzien des persoons. Wij ach ten het nuttig, op grond van wat ieder, die zijn oor te luisteren legt, ook in ons gewest kan vernemen, er sterk op aan te dringen, dat dit optreden zonder aanzien des persoons inderdaad zal ge schieden en de fouten van elders zicK bij ons niet zullen herhalen. Indien wij goed zijn ingelicht, is de tweede fase der arrestaties, die van de aanhouding van collaborateurs e.d., thans ook in onze provincie begonnen. Velen nu maken zich zorg, dat de vergelding voor het Duitsche volk niet hard ge noeg zal aankomen. Dat kunnen wij gevoegelijk aan de bevoegde autoritei ten overlaten. Wij hebben aan de zorg voor de vergelding in Nederland ge noeg. Wij, d.w.z. allen die daarmede te maken hebben, dienen te zorgen, dat „onze eigen vergelding" zonder re serve zóó geschiedt, dat zij het rechts gevoel van het volk bevredigt en het vertrouwen in de betrokken instan ties versterkt. Van het circa 50 man-sterke personeel van voorheen is momenteel no? ongeveer de helft in functie en wel onder leiding van den heer Bandsma. die hier half Mei zijn intrede deed. Vóór den oorlog was de heer Bandsma direc teur van de Arbeidsbeurs te Den Helder, daar na van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Zaandam, alwaar hij zich al spoedig uit zijn functie terugtrok. In een onderhoud, dat wij met hem hadden, deelde de heer Bandsma ons mede, dat de heeren van de L.O. zich niet met hem in ver binding hadden gesteld; het verwijt van gebrek aan medewerking kwam hem dan ook vreemd voor. En als het Arbeidsbureau een oproep voor personeel in de diverse plaatselijke bladen zet, om een ieder in de gelegenheid te stellen te solliciteeren dan kan ook de L.O. daarop ingaan en trachten haar menschen aan werk te helpen. Als het gaat over samenwerking, dan zal het. naar onze overtuiging niet aan den heer Bandsma liggen. Wanneer straks het Arbeidsbureau met eer* gezuiverd en aangevuld personeelcorps weer op volle toeren kan gaan draaien, dan zal het heusch spoedig wel het vertrouwen van werk gevers en werknemers herwinnen. Men ga echter niet op eigen houtje Ar beidsbureau spelen. Dat maakt de zaak niet eenvoudiger. FR. QTTEN. 9)Mbi&idimleuw~3 OFFICIEELE MEDEDEELING Om verwarring te voorkomen, wordt de aandacht van het publiek en de detaillisten er op gevestigd, dat er verschil bestaat tusschen de bonnen „Reserve" en „Reserve R". Eerst genoemde bonnen komen slechts voor op de M.G.-kaarten voor personen ouder dan 4 jaar. terwijl laatstgenoemde bonnen alleen voorko men op de M.G.-kaarten voor personen van 4 jaar en jonger. Zelfverzorgers moeten met ingang van he den de aangewezen bonnen voor brood, bis cuits, vleesch. aardappelen en melk. voorzoo- ver zij voor een of meer van deze artikelen aan de zelfverzopging deelnemen, eenmaal per 14 dagen inleveren, onder straffe van Inname der bonkaarten of uitsluiting van de zelfver- zorging.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1