NIEUW ID&ma&tiUie en uMjfieid, delótei en u^eAjnieuwdnq, fSidl en werkt lOal we eens graag wilden welen DONDERDAG 14 JUNI 1945 41e JAARGANG - NUMMER 16657 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God ts 't nergens peiUg (Vondel) Abonnementsprijs f 1.10 per maand; f 3.30 per Icwnrtanl BUREAU: Langestraat 42A Alkmaar Telefoon 4330 Het probleem van de vorming van den politieken wil van ons volk heeft de laatste jaren een gevaarlijke ontwikkeling doorgemaakt. Men begrijpt dat met één slag. als men weet, dat die zoogenaamde „vorming" tenslotte gedrongen werd in de richting van de eenheidspartij, die notabene bij decreet van een buitenlandsch staatshoofd werd aangewe zen als de draagster van den politieken wil van het Nederlandsche volk! En tenslotte ge schiedde dit alles ook nog in naam van de democratie! Nu er allerwegen geroepen wordt om herstel en vernieuwing, moet op den voor grond staan, dat deze twee dingen ook gelden voor de democratie. Zij moet hersteld en ver nieuwd worden. Dit beteekent dus, dat niet de zgn. voor-oorlogsche democratische metho den moeten terugkeeren. De gezonde demo cratie moet hersteld èn vernieuwd worden. Wij gaan geen wetenschappelijke betoogen houden over de vraag, wat democratie eigen lijk is. Een voldoend algemeen begrip mag ge acht worden daarover te bestaan. Toch is het goed, dat men zich in deze dagen over de juiste beteekenis van de gezonde democratie bezint. Want misverstanden bestaan ten aan zien daarvan niet alleen tusschen de Anglo- Amerïkan'en en de Russen! Meenlngsverschil- len daarover kennen wij ook in ons land. Hier liggen gevaren, waartegen gewaakt moet wor den. Meer dan als volksregeering. wat het woord eigenlijk zegt. geldt democratie in ons land als georganiseerde invloed van het volk op het staatsbestuur. Meer in algemeenen zin niet tot het zuiver staatkundige beperkt, wor telt de democratie in de v r ij h e i d, en dan van geweten, van godsdienst, van meenings- uiting, van vereeniging en vergadering, van pers. enz. Op die vrijheid zijn de groote goe deren, ook van onze staatkundige vrijheden, gebouwd, en daaruit vloeien die belangrijke volksvrijheden voort, die in Grondwet en wet gewaarborgd zijn. Zij zijn een uitvloeisel van het groote feit. dat ons hoogstbeschaafde en politiek zeer ontwikkelde land een rechts- êtaat vormt, waarïn evenwicht tusschen gezag en vrijheid bestaat. Die rechtsstaat zullen wij weer worden, moeten wij weer spoedig wor den, nu de bevrijding ook in dit opzicht voor waarden voor hersel en vernieuwing gescha pen heeft. Aan het ideaal van den rechtsstaat ontbrak veel in het verleden en ontbreekt veel op dit oogenblik. Dit laatste is het gevolg van den noodtoestand en van de gezags-onze kerheid. Zoo spoedig mogelijk moet tot de ware constitutioneele verhoudingen worden te ruggekeerd. Veel onbezonnen geroep en veel ongefundeerde luidvuchigheid is reeds op dit punt In betere b*>nen geleid. Het was hard noodig. Men leek wel hier en daar hard doen de, onbewust maar niet minder feitelijk te herhalen wat in de jaren der bezetting ge beurde en wat van zekere zijde in de jaren daaraan voorafgaande werd gepoogd: de de mocratie met een beroep op de democratie te vermoorden. Albarda, de socialistische minis ter uit het Londensche kabinet, heeft een tipje van den sluier opgelicht, toen hij op een vergadering te Amsterdam pas sprak van zijn optornen tegen autoritaire stroomingen in de Londensche omgeving! Maar in ons eigen land trachtte men soms. en tracht men nog wel, met een beroep op de democratie verkapte dictatuur in te voeren. Voor de ware volks vrijheden zal op de bres gestaan moeten wor den. Dat is óók herstel! En wat de vernieu wing betreft, zal men niet met lappendekens kunnen volstaan. De vrijheid van den rechts staat is een groot goed, maar het moet dan ook de ware vrijheid zijn! De zedelijke vrijheid, die de noodzakelijke grondslag is voor alle andere vrijheden en de persoonlijke waarde van den mensch bepaalt, is geen ab soluut begrip. De ware vrijheid is aan God te gehoorzamen. Daar vindt men den grondslag voor de verhouding tusschen vrijheid en ge zag, dikwijls een moeilijk probleem. welks> op lossing ook voor de praktijk van onze toekom stige staatkunde tegen dwaling moet worden behoed. Wij meten naar gezuiverde democra tische opvattingen en methoden. Wie spreekt van gezonden volksinvloed en sterk overheids gezag. verneemt bekende klanken uit een eer der tijdperk, dat zich voor zijn principieele bezinning en scholing niet behoeft te schamen. Boven luidruchtigheid en roekelooze voortva rendheid verdienen ook nu nog de gezonde leer en de gezonde gedachten den voorrang. Gezonde democratie, steunend op de ware vrij heid laat bijv. geen vrijheid aan levensstroo- mingen die gericht zijn tegen de vitale be langen van den staat of de volksgemeenschap. B-cdh Pvetpt AiJbnaWi Het Engelsche stadje BATH, dat Alkmaar geadopteerd heeft, ver zond 11 Juni 500 stuks kleeding naar Alkmaar. Verder stelde de be volking van Bath 1.000 beschik baar voor de Alkmaarsche bevol king. Tenslotte zullen de inwoners van Bath kinderkleeding, meubelen, keukengerei, dekens en andere ar tikelen naar Alkmaar zenden. Gedeeltelijke demobilisatie van ons leger De Regeering heeft bij monde van den Mi nister van Oorlog in een legerorder van 23 Mei 1945 besloten tot gedeeltelijke demobilisatie van ons leger. De Militaire Commissaris te Alkmaar, prof. Bokhorst, gaf hierover in een persconferentie nadere mededeelingen. Het oude leger gaat naar huis en een nieuw leger wordt gevormd. De officieren komen eerst aan de beurt voor demobilisatie, als de rest gedemobiliseerd is. Alle manschappen, die 15 Mei 1940 5 jaar in werkelijken dienst wa ren. gaan uiterlijk 15 Juli naar huis. De diensttijd op de koopvaardij doorgebracht, telt mee. Voor alle anderen wordt er naar ge streefd, dat zij binnen zes maanden na het beëindigen der vijandelijkheden (8 Mei '45) gedemobiliseerd worden. En wel in de volgen de rangorde: 1. alle militairen beneden den rang van officier, die 1 Jan. '45 40 jaar of ouder waren; 2. alle overige militairen bene den dien rang in volgorde naar leeftijd en diensttijd, met dien verstande dat twee maan den diensttijd gelijk gesteld' wordt met een jaar leeftijd. Daarna komen de officieren aan de beurt. De militairen bunnen zich echter be reid verklaren om langer te dienen, of een verzoek doen. om zoolang in dienst te mogen blijven, tot zij een burgerbetrekking hebben gevonden; daarbij kan de Regeering bemidde lend optreden, terwijl de betrokkenen ook zelf een betrekking kunnen zoeken. Bij de demo bilisatie hebben voorts voorrang zij. die van overzee bij de brigade Irene waren aangeslo ten. Zij, die gedemobiliseerd worden, ontvan gen zoodra deze voorradig zijn. een stel bur ger kleeren. Voorts ontvangen zij. ongeacht hun rang, flO._ voor iedere maand diensttijd en een uitkeering van 1 dag soldij of jaarwed de (inclusief kostwinnersvergoeding) voor iedere twee maanden diensttijd. Alle hulp wordt verleend, om de gedemobiliseerden aan een passenden werkkring te helpen. Binnenkort zullen nadere mededeelingen ge daan worden over de rehabilitatie van gede mobiliseerde militairen; bij alle legeronder delen wordt een contact-officier benoemd. Alle militairen krijgen vooraf twee weken verlof in het buitenland en daarna vrij reizen, eventueel met vrouw en kinderen, naar Hol land; de demobilisatie geschiedt eerst na aan komst in het vaderland. Geen eindexamens, maar wel diploma of acfe! Bij Kon. Besluit is bepaaald dat in het jaar 1945 de eindexamens der gymnasia, hoogere burgerscholen en kweekscholen niet zullen worden afgenomen. Behalve leerlingen die zich politiek misdragen hebben, krijgen 'allen, die gerechtigd zouden zijn aan het eindexamen deel te nemen, het getuigschrift of de onder- wijzersacte, zonder dat examen behoeft te worden afgelegd. VOLGENS ..PAROOL" zouden de kabinets formateurs voornemens zijn de vorming van een zgn. kernkabinet voor te stellen ln den geest van het Engelsche oorlogskabinet, dat dagelijks bijeen zal komen en snelle beslissin gen zal kunnen nemen. DE POOLSCKEE KWESTIE schijnt haar op lossing te zullen naderen. De gearresteerde Poolsche diplomaten zullen op een na in vrij heid gesteld worden en de voorloopige Pool sche regeering van Lublin zal inderdaad op breeder basis komen. Een orgaan, dat de staatkundige medezeggen schap regelt, is noodig, hoe die volksvertegen woordiging er zal uitzien, is een kwestie van uitwerking. Zooveel mogelijk worde uitgegaan van de organische maatschappij gedachte. Des kundigheid en bekwaamheid dienen voorrang te hebben boven willekeur en dillettantisme, de staat moet zijn eigen taak niet omvangrij ker maken dan waarlijk door het algemeen welzijn wordt geëischt en het zal juist daar van afhangen, hoe de volksvertegenwoordiging zal kunnen en moeten worden Ingericht. De eerste jaren zal alles moeten zijn ingesteld op de ordening en oplossing der na-oorlogsche problemen. Zij zullen diep ingrijpen en veel van de spankracht van ons volk eischen. Voor- oorlogsche maatstaven zullen daarbij niet kun nen worden aangelegd. Maar de groote maat staf blijft altijd, dat alles geschieden moet op de natuurrechtelijke grondslagen van de sa menleving, en dat in wetgeving en bestuur Gods wet opperste richtsnoer zij! Die oude waarheid is altijd nieuw DE KABNETSFORMATIE De heeren prof. 2chermerhorn en Drees schijnen met de vorming van een nieuw kabi net gereed te komen. Naar wij officieus ver nemen, zouden in dit nieuwe kabinet, behalve de formateurs zelf, onder anderen zitting heb ben de heeren ir. Mansholt (voor landbouw), dr. Bolkestein (voor onderwijs), verder ir. de Booy, prof. Gerbrandy, prof. Oranje, dr. van Mook, ir. Albarda, mr. In t Veld. DE REORGANISATIE VAN DE B.S. Naar wij vernemen is de reorganisatie van de Binnenlandsche Strijdkrachten thans in dit stadium, dat 'door het Hoofdkwartier de op- heffng van de functies van Districtscomman danten, Onder-districtscommandanten en van Plaatselijke Commandanten bevolen is, wat ook geldt voor de leden van de verschillende staven, een en ander met ingang van 15 Juni. Het besluit, dat overigens verband houdt met de vorming van de nieuwe Weermacht, waar in een deel van de B.S. wordt opgenomen, heeft in de kringen van de B.S. groote beroe ring verwekt. De groote Drie! De ontmoeting tusschen President Truman, Maarschalk Stalin en Minister-pres. Churchill zal binnenkort plaats hebben. Tijd en plaats zijn vastgesteld, doch worden niet bekend ge maakt. Over deze belangrijke bespreking zal niets meer gepubliceerd worden, dan nadat de conferentie is afgeloopen. DE VETO-CLAUSULE is Woensdag te San Francisco onderteekend. Alleen Cuba en Columbia stemden tegen. Vijftien andere staten onthielden zich van stemming. OP BORNEO hebben de geallieerden een stevig bruggehoofd gevestigd. Zij naderen de stad Brunei. TWEEDUIZEND ZEELIEDEN BRACHTEN HUN LEVEN TEN OFFER In Mei 1940 bevond zich 2.40 millioen ton Nederlandsche scheepsruimte buiten ons land. Hiervan ging de helft in den oorlog verloren. Tweeduizend zeelieden zijn voor de gemeen schappelijke zaak gevallen. Aldus de heer Hudig, directeur van de K.N.S.M. Hij had niets dan lof voor de wijze, waarop de be manningen onder de moeilijkste omstandig heden hun taak hebben vervuld. De Neder landsche koopvaardijvloot zal slechts langzaam hersteld kunnen worden, afspraken zijn daar toe echter met Amerikanscbe en Engelsche werven gemaakt. Fr"' DE GEALLIEERDEN verloren in den oorlog in totaa] 4770 schepen. DE PAUSELIJKE INTERNUNTIUS van Ne derland, Mgr. Giobbe, en de Apostolische De- legaat in Groot-Brittannië, hebben in Enge land een kamp met 500 Nederlandsche kinde ren bezocht. VERBETERD BERICHT De mededeeling inzake regeling van het arbeidsloon voor het bedrijfsleven berust op een misverstand ten gevolge van verkeerd overbrengen. Een en ander geldt' alleen voor de arbeidsreserve in Amsterdam, die in staking was gegaan, welke staking nu opgeheven is. TELEGRAMMEN zullen binnenkort weer in beperkte mate in binnen- en buitenlandsch verkeer mogelijk zijn. HEILIGEN EN HEILIGHEID. De Heiligen zijn het teekenstift, waarmede God de geschiedenis der Kerk schrijft, tot zijn eigen ver heerlijking en tot onze leering. Sint Antonius (13 Juni), de Hamer der Ketters, leert ons, dat wij niet alleen met welsprekendheid, maar ook'met heiligheid God moeten dienen. En Basïlius, de Groote genoemd (14 Juni), is ons een voorbeeld, hoe wij, als ware leerlingen van Christus, aan alles moeten verzaken en met woord en daad het volk leiden en vrijwaren tegen zedenbederf en ket terij. Wie geen afstand doet van zijn bezittingen, kan mijn leerling niet zijn, leert Christus ons in het evan gelie van Basilius' feestdag: „goed is het zout, maar als het zout ver schaalt, waarmee zal men zouten? Noch op het land. noch op den mest hoop is het bruikbaar, men werpt het weg. Wie oor en heeft om. te hoo- ren, hij hoore." roei I Zijn alle menschen voldoende doordrongen van den plicht van dankbaarheid voor het groote goed der herstelde vrijheid, die de grondslag is van het goede, dat van de ver nieuwing wordt verwacht? Vooral wij m onze gewesten, die betrekkelijk zoo weinig van di recte oorlogshandelingen hebben geleden? Be seffen wij. dat wij die dankbaarheid metter daad hebben te toonen? Waken wij tegen het oude kwaad, om maar weer weg te zak ken in burgerlijke gezapigheid, nu het leed voorbij is? Het leed is nog lang niet voorbij. Voor duizenden in ons land. Namen als Rot terdam en Arnhem. Zutfen. Venlo en Roer mond, de Betuwe en wat al niet meer, spre ken boekdeelen van ellende. Henri de Greeve heeft er een beeld van opgehangen in zijn jongste lichtbaken, waarin hij hartstochtelijk pleitte voor medewerking met de inzameling van goederen en kleeren e.d. voor Nederland's Volksherstel. En reeds bleek, dat velen al we der klaar staan met die typisch Hollandsche burgerlijke uitvluchten, die weer vrij spel hebben, nu de angst voor den Duitschen be zetter verdwenen is! Wat hebben velen ge- lóópen als hazen met echte hazenharten naar de mzamelingbureaux van den mof. die onze textiel noodig had. Wat hebben ze nu groote monden over den roof, vergetend, dat die met hun medewerking geschiedde! Nu komt het eigen vaderland aan de beurt. Het róóft niet, maar het vraégtEn wij moeten geven zon der terughoudendheid, uit dankbaarheid, ter liefde Gods. denkend aan het woord van den Aartsbisschop, dat de tijd weer déér is, dat we de helft van onzen mantel moeten geven aan onzen medemensch. gelijk eens St. Maar ten dat deed! NIEUWE SECRETARIS VAN HET BISDOM Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Seerearis van het Bisdom den Weleerw. Heer J. P. J. Solleveld, thans kape laan te Bergen; tot kapelaan te Bergen den Weleerw. Heer J. Koning: tot kapelaan te Hillegom (H. Martinus) den Weleerw. Heer F. C. Verheul; tot kapelaan fe Amsterdam (K. Kart) den Weleerw. Heer J. A. M. ten Hengel, thans kapelaan te Voorburg (H. Mar tinus). De nieuwe Secretaris is geboren te Maas land 11 Maart 1915; priester gewijd 3 Juni 1939, was kapelaan te Noordwrjkerhout (St. Victor) bij pastoor-kanunnik Westerwoudt, oud-secretaris, en vanaf 14 Augustus 1942 ka pelaan te Bergen. LEVENSMIDDELEN UIT AMERIKA! Zaterdag kwam het eerste schip van de vloot van de Rotterdamsche Lloyd de Lekha ven van Rotterdam binnen, met 8000 ton le ve) .smiddelen aan boord, o.a. soya boonen. rijst, reuzel koffie enz. Kapitein was de heer J. H- L. C.'Baan, die evenals zoovelen van de equipage, in geen vijf jaar in Holland was ge weest. GEREPATRIEERDE KRIJGSGEVANGENEN Terugkeerende krijgsgevangenen van Land en Zeemacht moeten zich vervoegen bij den betaalmeester van het Departement van Oor log, Singel 250. Amsterdam. HONDERDDUIZEND KINDEREN uit net Westen des lands zullen opgenomen worden in Brabant. Limburg. Friesland en Groningen. Ook gaan er met ingang van deze week per dag honderd naar Noord-Frankrijk. DE K.L.M. heeft viermotorige vliegtuigen besteld voor transatlantische luchtdiensten naar Amerika, Rusland en Indië. Schiphol zal waarschijnlijk niet de Nederlandsche wereld luchthaven kunnen worden. EEN HALF MILLIOEN GULDEN heeft de Koningin beschikbaar gesteld voor de slacht offers van de verzetsbeweging. DE NEDERLANDSCH-DUITSCHE GRENS is gesloten voor alle burgerverkeer; een verbo den streek varieerend van 500 tot 5000 diepte, is ingesteld. BOUWMATERIALEN zijn voor ons in het buitenland besteld tot een omvang van 250.000 ton. Gebrek aan scheepsruimte belemmert echter het vervoer. VIJFHONDERD NOODWONINGEN worden op korten termijn vervaardigd bij de firma Bruynzeel te Zaandam. Het is een goed begin» maar een druppel in een emmer. VAN DE SPOORWAGENS in Duitsehland zal de Regeering de helft terug trachten te krijgen. Het is bitter noodig en de verhouding met andere landen deugt niet. In het Zuiden, zoo heeft minister Tromp verklaard, rijden er 350. en België heeft er 15.000! Hoe bestaat het! DE RUSSEN zijn begonnen met enkele, tot nog toe door de Amerikanen bezette, 'gedeel ten van Duitsehland over te nemen. Directeur E. J. M. Stumpel: hoofdredacteur H. N. Smits; gewestel. redacteur FYans Otten; verantw. voor de advertenties mej. C. W. J. Smit; druk: drukkerij Noordholland.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1