NIEUW Het probleem van den arbeid Wereldconferentie te San Francisco wordt Dinsdag gesloten ZATERDAG 23 JUNI 1945 WIJ VERSCHIJNEN WEER DAGELIJKS! Met ingang van a.s. Maandag V. RtiicPivfi,fi,e.tijil£ kutfiadie, Werkgevers en werknemers pakken de sociale vraagstukken op grootscheepsche wijze aan Niet de invasie maar de luchtoorlog zal Japan kraken Nieuwe landingen op Borneo JkmbejeJLmintyeri De „export" via Delfzijl naar Duitschland stopgezet }3id{ en tverki Stakingsdreiging in België acuut Het kabinet gereed 41e JAARGANG - NUMMER 18661 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Builen God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs I 1.10 per maand: f 3.30 per kwartaal BUREAU: Langestraat42A Alkmaar Telefoon 4550 Tot onze vreugde kunnen wij hierbij aan onze lezers mededeelen, dat het NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD met ingang van a.s. MAANDAG 25 JUNI wederom eiken dag zal verschijnen. In ver band met de eischen van de nieuws voorziening meenen wij met deze maatregel niet langer te mogen wachten, al zal de overwinning van verschillende technische en vooral van de vervoersmoeilijkheden dage lijks zorg eischen. Voor zoover noodig roepen wij de clementie van onze lezers in, indien de krant soms eens wat later mocht komen. Wij hopen met aller medewerking zoo spoedig mogelijk tot een zeer ge regelde en tijdige dagelijksche be zorging te komen. Er is van nu af aan maar één parool: hetN.N.H.D. eiken dag bij eiken katholiek in huis. Van meer dan één zijde verzoekt men ons inlichtingen over de Bisschoppelijke Hulpactie voor Oorlogsslachtoffers, afgekort genaamd B.H.A. of B.H.O. Is dit weer iets aparts van de Katholieken, zelfs in dezen tijd, die zoo om eensgezindheid en samenwer king roept? Ja en neen. De Bisschoppelijke Hulpactie is een reeds jaren bestaande orga nisatie voor hulp aan oorlogsslachtoffers. Na de bevrijding wordt de werkzaamheid daar van voortgezet in nog breederen zin. Niet om het werk van anderen dwars te zitten of on mogelijk te maken. Met name met het be kende N.V.H. en de H.A.R.K. Nederlandsch Volksherstel en Hulpactie Roode Kruis on derhoudt de B.H.A. een nauwe samenwerking, welke bereids op vele plaatsen tot prettige resultaten heeft geleid. Dit alles in oogen- schouw genomen, vervult de B.H.A. haar taak niettemin zelfstandig, op grond van de over weging, dat niet alleen materieel, maar ook moreele nood te lenigen valt. Die moreele hulp behoort tot de taak der Kerk. Zij heeft ook in de leniging van den materieelen nood een taak, krachtens Haar zending en invloed. De instellingen als N.V.H, H.A.R.K. en zoo vele anderen, met medewerking van den Staat in het leven geroepen en door Jhem erkend zullen door ieder goed vaderlander, en dus zeker door Katholieken, naar vermogen moe ten worden gesteund. Dit is niet alleen natio nale, maar ook christelijke plicht. Van be voegde zijde heeft men terecht eens opge merkt in deze dagen, dat het volksherstel voor een groot deel afhangt van het antwoord op de vraag, of het christelijk deel van ons volk genoeg overtuiging bezit om het groote gebod der naastenliefde in practijk te brengen! De Bisschoppelijke Hulp-Actie hamert deze ge dachte voortdurend in bij ieder, die het hoo- ren wil. Ook zoo werkt zij niet apart, maar aanvullend en Stlmuleerend. De Katholieke Kerk doet niet anders dan bewijzen, dat zij haar plicht verstaat, in tijden van barren nood haar organisatie en invloed aan te wen den, om de nooden te helpen lenigen. Zij werkt ook in gevallen van materieelen aard zoo noodig individueel aanvullend, waar zij meent, dat dit noodig is, zonder zich op ande- rer terrein te dringen. Zij steunt oök mate rieel, waar dit de voorwaarde is voor geeste lijk en moreel herstel, bijv. door gelden be schikbaar te stellen voor voorziening in het ontbreken van kerkgebouwen, waar deze en dat zijn er in ons bisdom heel wat! door oorlogsgeweld zijn verwoest. Zoo heeft de B.H.A. een eigen taak, die zij overigens ver vult in nauwe en voortdurende samenwerking met de andere Instanties, als het N.V.H. voor al, vervult. Samenwerking, geen tegenstelling is hier het vrudhtbare parool! Wie nadere in lichtingen wenscht of moeilijkheden onder vindt, wende zich tot de redactie! Het probleem van den arbeid is zeker wel een van de grootste van de groote vraag- stukken van dezen tijd. Het is het meest diep ingrijpend in de verschillende mensche- lijke verhoudingen. Hoofden en harte* en handen moeten weer op den arbeid gericht zijn. Er zijn pessimisten, die zeggen, dat het goed praten is in dien trant, maar men moet ook werken kunnen en het zijn allerlei practische moeilijkheden, die dit in vele gevallen beletten. Dat is waar, maar daarom moeten juist allereerst de hoofden en harten, en dan pas de handen, op den arbeid gericht zijn. D.w.z. wij moeten door gemeenschappelijk werk zoo spoedig mogelijk weer tot daadwerkelijken arbeid kunnen komen. Ook in dit opzicht nu blijkt de samenwerking tusschen verschillende geestelijke en maatschappelijke groepen a) verder te zijn, dan men wel eens schijnt te meenen. Wij hebben kort na de bevrijding in een van onze eerste extra-edities kunnen melden, dat een Stichting van den Arbeid tot stand gekomen was. In het geheim opgericht tij dens de bezettingsjaren door vertegenwoordigers van de verschillende groote Werkgevers- en Werknemersvereenigingen, zoowel Katholieke, Christelijke als Algemeene en Socialis tische, zoowel van industrie, handel, nijverheid, landbouw en middenstand, wil deze Stichting van den Arbeid het orgaan zijn, dat op grootscheepsche wijze de vraagstukken van den socialen vrede aanpakt. Het is een verheugend en belangrijk bericht, dat gelijk mr. Slotemaker, gedelegeerde van de Stichting, in een persgesprek meedeelde, werkgevers en werknemers het m dit orgaan eens geworden zijn over allerlei vraagstukken, zooals het loonpeil, de kosten van het levensmiddelenpakket, de moeilijkheden in het mijnbedrijf e.a. Geheel overeenkomstig de richtlijnen, die reeds in de jaren vóór den oorlog door de sociale, economische en politieke activiteit, net het minst van Katholieke zijde, zijn uit gestippeld en gepropageerd, zal deze Stichting in de naaste toekomst kunnen gaan werken als het orgaan dat, onder toezicht van de Overheid, voor het bedrijfsleven de verschil lende regelen op sociaal (en economisch) gebied vaststelt. Het zal moeten uitgroeien tot een orgaan in den zin van art. 152 van de Grondwet, dat verordenende bevoegdheid heeft. Daardoor wordt bereikt, dat oude ambtelijke organen op dit gebied kunnen vervèllen en de Staat terugtreedt van een terrein, dat principieel het zijne niet meer behoort te zijn. in tijden, dat de sociaal-economoische beschaving en emancipatie ver genoeg gevorderd is, om de bedrijfsgenooten tot zelfdoen te brengen. De militaire correspondent van Reuter te Londen meldt, dat een invasie in Japan waar schijnlijk niet spoedig zal plaats hebbent aan gezien door de beëindiging van den strijd op Okinawa de Amerikanen binnenkort over uit gestrekte nieuwe luchtbases zullen beschikken, om Japan nog heviger uit de lucht ie 'besto ken. Een aanval op Japan zelf met behulp van de marine, aldus de correspondent, zal groo- tere moeilijkheden opleveren dan dé invasie in Noordwest Europa. 'Tot Woensdag j.l. hebben de Japansche ver liezen op Okinawa 90.401 man bedragen, terwijl meer dan 4000 Japanners gevangen zijn geno men. De totale verliezen van het Amerikaarj- sche tiende leger hebben 6990 man bedragen, gesneuveld en vermist, en 29.598 gewonden. De Australische troepen hebben nieuwe lan dingen volbracht op Borneo. Eerst te Lutong, op Serawak. olieraffinaderijencentrum van Sera en Miri, daarna bij Mempakol in het Noordelijk deel van de baai van Broenei, en vervolgens 120 km ten Oosten van Broenei. De olievelden van Lutong zijn volgens berichten van Vrijdag avond veroverd D.e Japanners trekken zich te rug in Noordelijke richting. De geallieerden zullen spoedig alle olievelden van Borneo in ebzit hebben. In tusschen zijn ook de oliecentra van Sumatra het doel geweest van nieuwe ver woede aanvallen uit de lucht. Weldra zal Ja pan verstoken zijn van de Indische olie! PROF. MR. C. P. M. ROMME is benoemd tot Rijksbemiddleaar voor de provincies Nrd.- Holland, Zuid-Holland en Utrecht, tevens tot voorzitter van het college van Ryksbemid- delaars. EX-KEIZERIN ZIT A van Oostenrijk heeft een bezoek gebracht aan den graaf van At- lone. Gouverneur van Canada. De ex-keizerin heeft eenigen tijd met haar dochter en haar zoon, den troonpretendent, in Quebec ge woond. DE BLOEMBOLLENEXPORT is weer her hervat. Dezer dagen is de eerste partij naar Frankrijk verzonden. Het waren 75000 kg gla- diolenboilen. die met een convooi van zeven tien vrachtwagens vertrokken. Men spreekt veel over een noodpariement, dat zou moeten optreden om de leegte te overbruggen, die op het oogenblik bestaat tengevolge van het niet-werken der Volksver tegenwoordiging. Op verschillende manieren kan daarin worden voorzien. Men overweegt dat op het oogenblik. Zóó lang, dat er niets gebeurt. In verschillende kringen wordt men ongeduldig. Het zal wei zóó zijn, dat het uit blijven van een beslissing verband houdt met de kabinetsformatie, nademaal het nieuwe ka binet te maken zal krijgen met een volksver tegenwoordiging in een of anderen vorm. welke dan ook. Het huidige kabinet kan het oude parlement bijeen roepen, en dit als 't moet binnen 24 uur een noodwet doen be handelen, waarin een verdere noodregeling voor de Volksvertegenwoordiging is opgeno men tot den tijd, dat algemeene verkiezingen de zaak weer heelemaal recht kunnen zetten Dit lijkt een goede oplossing, waarbij het respect voor de Grondwet bewaard blijft. Er is alle reden, dit plecht-anker van onze volks vrijheden in een wilden tijd als deze te ont zien. Maarde vorm van het zgn. noodparle- ment is een zaak van belang. Vermoedelijk wil het demissionaire kabinet zijn opvolger niet binden. En de formateurs, die hun natio naal kabinet natuurlijk stevig willen fundee- ren, zullen heet wat overleg noodig hebben, om op deze en andere punten tot overeen stemming te komen. Wij zoeken in deze over wegingen de oorzaak van het uitblijven van twee oplossingen: die van het probleem van het noodparlement en die van de kabinetsfor matie. Hopen wij, dat beide spoedig kunnen komen. Het landsbelang zal er mee gediend zijn. Er bestaat op het oogenblik een regec- ringsonzekerheid, die zoo snel mogelijk moet verdwijnen. Daartoe zullen noodmiddeien on afwendbaar zijn, temeer daar de reente weg om tot herstel der constitutioneele verhoudin gen te komen, het houden van algemetne verkiezingen voorloopig onbegaanbaar is. In sommige kringen toont men op dit punt zeer veel ongeduld. Wij gelooven, om meer dan één reden, tegen overhaasting te moeteEj waarschuwen. De zoogenaamde export van levensmiddelen en kleedingstukken uit Duitsche voorraden in Nederland, naar Duitschland, via Delfzijl, waar tegen „Parool" had geprotesteerd, is na ingrij pen van het Militair Gezag te Den Haag, stop gezet met ingang van 21 Juni, des middags 12 uur. Alleen uniformen en uitrustingsstuk ken zijn daarvan uitgezonderd. Het groote werk van de conferentie van San Francisco is geëindigd. Alleen moet de tekst van de overeenkomst der Vcreenigde Naties formeel nog worden goedgekeurd en onderteekend. Dit zal geschieden op de slotzitting, die Dinsdag 26 Juni a.s. zal worden ge houden. President Truman zal de sluitingsrede houden. De conferentie heeft belangrijk werk gedaan en is sedert 25 April hijeen geweest. De Vereenigde Naties te San Francisco hebben op de grondslagen, die gelegd zijn te Dunbarton Oaks en te Yalta een systeem van collec tieve veiligheid en onderlingen bijstand tegen agressie uitgewerkt, dat in uitgebreidheid van verplichtingen en gedetailleerde voorzieningen verder gaat dan de oude Volkenbond. DE NEDERIGE BOETGEZANT Sint Jan de Dooper (24 Juni) in zoo veel opzichten de uitverkoren heilige, is behalve een voorbeeld van zuiver heid, ook een toonbeeld van' nederig heid. De groote Voorlooper, „een van de grootsten, die uit een vrouw ge boren zijn", heeft den Verlosser aan gekondigd en Diens komst voorbe reid! Hij is het morgenrood, Christus de Zon. Joannes gaat altijd vóór, ook in de liturgie, die het woord van den Dooper in vervulling doet gaan: Hij. Christus, moet grooter worden, ik, Joannes, kleiner. Wij vieren Christus' geboorte op 25 December, als de zon in den winter weer opstijgt; de ge boorte van Sint Jan op 24 Juni, als de zon in den zomer weer afneemt! Zoo moet God in ons groeien, zoo moeten wij ons minderen, vernederen, buigen voor God, op het voorbeeld van den Heiligen Boetegezant, die zichzelf on waardig achtte, den schoenriem van Christus te ontbinden Zeven vooraanstaande Belgen zijn naar Salz burg vertrokken, om met koning Leopold de vorming \'an een nieuw kabinet te bespreken. De socialistische en communistische vakver- oenigingen hebben besloten, dat de algemeene staking zal beginnen, zoodra de Koning een nieuw kabinet zal vormen! Naar officieel uit Brussel werd medegedeeld, hebben de leiders van de Conservatieve Katho lieke Partij den eersten minister, van Acker, op de hoogte gesteld met het feit, dat zij voor nemens zijn een nieuwe regeering te vormen onder Koning Leopold, In een langdurige con ferentie legden zij hem de bijzonderheden \fm hun plannen bloot. De Katholieke partij zal een regeering vor men, die uitsluitend bestaat uit leden van het parlement, zoo mogelijk met inbegrip van an dere partijen dan de Katholieke, zooals bijv. Jacques Pirenne, die liberaal is. De nieuwe re- ^geering zou gaarne zoo spoedig mogelijk ver kiezingen organiseeren. Het nieuwe kabinet-Schermerhorn-Drees is gereed. De Miiiisterslijst is bij II.M. de Konin gin ingediend. Officieele publicatie zal het eerst per radio geschieden! Dt was tot heden morgen 10 uur nog niet gebeurd. Volgens een bericht vande B.B.C., zal het kabinet uit zestien ministers bestaan. Er zullen eenige ministers zonder portefeuille in zitting hebben. VOOR OORLOGSPLEEGKINDEREN zal met medewerking van de Regeering worden ge zorgd; een ontwerp daartoe is in den Minister raad gereed gekomen. WALCHEREN zal, volgens een verklaring van ir. Verheij, die vroeger aan de Zuiderzee werken leiding gaf, nog dit jaar droog komen. VONNISSEN IN HET PROCES TE MOSKOU Donderdagochtend zijn de vonnissen uitge sproken in het proces tegen de Polen, die be schuldigd zijn van activiteit tegen het Roode leger: generaal Leopold Okoelicki tien jaar vrijheidsberooving. Jar. Stanislaw Jankowski acht jaar, Adam Ben en Stanislaw Kasoeko- wiscz vijf jaar. Voorts Kazimierz Poezak 18 maanden, Kazimierz Baginski 12 maanden en Kazimierz Zwerzinski 8 maanden vrijheidsbe rooving, alsmede Eugeny Czarnowski* 6. Sta nislaw Merzs, Stypoelkowski, Franz Oerbanski en Josef Macinkski elk 4 maanden. De be klaagden Stanislaw Mihalowski. Josef Stem- ler-Domski en Kazimierz Kobljanski werden vrijgesproken. De Poolsche regeering te Londen ontkent de beschuldigingen en verklaart, dat de instruc ties, welke aan de Verzetsbeweging in Polen zijn gegeven, nooit eenige actie tegen het Roode Leger of tegen Rusland inhielden. 22 JUNI 1941, de dag van den Duitschen aanval op Rusland, werd na vier jaar in Rus land herdacht, o.a. door een plechtigheid, waaraan Stalin deelnam. Goederentreinen nemen passagiers mee Van Donderdag af rijden er dagelijks goede rentreinen met enkele 3e klas rijtuigen voor een beperkt aantal passagiers van Amsterdam naar Rotterdam en Alkmaar en a.s. "Maandag komt er een op Utrecht. De trein naar Alkmaar vertrekt om 11.45 u. en volgt de route: Amsterdam, Zaandam, Uit geest, Alkmaar. Kaartverkoop 10.4511.45 uur en 12.2013.20 uur aan de loketten. De trein naar Rotterdam vertrekt op 13.30 u. den. Den Haag, Delft, Schiedam, Rotterdam, en volgt de route: Amsterdam. Haarlem, IV Kaartverkoop: 12.3013.30 uur aan de loketten. De trein naar Utrecht zal vertrekken om 13.20 uur via Hilversum. Directeur E. J. M. Stumpel; hoofdredacteur H. N. Smits; gewestel. redacteur Frans Otten; verantw. voor de advertenties mej. C. W. J, Smit; druk: drukkerij Noordholland.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1